Burgerlijke Stand ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 DE LETOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST ONTWIKKELING VAN DE NEDERLANDSCHE MUZIEK NA 1880. Lezing door Drs E. Reeser. De musicoloog Drs E. Reeser behandel de in zijn lezing de ontwikkeling der Ne- derlandsche muziek vanaf 1880 tot op Iheden. Door de beweging der 80ers veranderde de cultuur op elk gebied der kunst dus ook voor de muziek. 1880 als uitgangspunt ne mend ontstond er nadien een nieuwe gene ratie componisten in Oostenrijk. Frankrijk Engeland, Duitschland en ook in ons vader land werden nieuwe geluiden gehoord. Als een van de belangrijkste Nederlanders wees spreker Diepenbrock aan. Ook Zweers van 18841924 was een niet te onderschatten Nederlandsche figuur, die typisch Holland- sche muziek schreef, het volkslied door alle tijden heen gebruikte, symphonisch dacht en met zijn symphonieën (de be roemde 3e) hoewel zelden gespeeld een mijlpaal vormde in de ontwikkeling der Nederlandsche muziek. Ook de rijen voor Vondel's Gijsbrecht zijn een werk van naam. Gevoelde hij zich aangetrokken tot den stijl van Wagner en Lizt, Johan Wagenaar, geboren in 1862, gevoelde zich tot Berlioz geneigd, en hoewel zich zelf blijvend, werd hij door dezen beïnvloed. (Cyrapo de Bergerac). Ook Strauss had hij lief. (Walzer in 3/4 tact). Wagenaar weet wat instrumenteeren is, behalve zijn groote orkestwerken zijn zijn Schipbreuk en andere koorwerken en -werkjes meester stukjes in landaard. Dopper, 2e dirigent van het Concertgebouworkest, kent het modern orkest. Hij schreef 8 goed geïn strumenteerde symphonieën. Hij gebruikte graag het 16e eeuwsche Nederlandsche lied, was wellicht wat stug en hoekig in zijn mexodievoering, maar was een figuur zooals uit de ,,Ciacone Gothica" klaarblij kelijk is verwerkend het kerkelijk lied met de ostinate bas. Diepenbrock 18621921 is minder Hol- landsch gekleurd. Veel distinctie gaat er van zijn werk uit detail verzorging en verfijning niettegenstaande hij feitelijk auto-didact is, componeerde hij als student van twintig jaar een academische feest im arsch met aanwending van een zeer be- heerscht contrapunt de moeite waard. Drie perioden in zijn schepping worden on derkend. In de 2e periode schreef hij gaar ne het „Symphonisch lied" (orkestwerk' met obligaat zang o.a. Hymne an die Nacht), zooals Mahler later in de „Kindertochten- 1 ieder" en meer nog in „das Lied von der Erde". Hij wendde zich af van Wagner's stijl, voelde zich tot Debussy getrokken. Zijn klankbeeld lichtte op. Hij gebruikte de gedichten van de 80er dichters en het kerklatijn. In „Mercias" bereikte hij een hoogte: het declamatorium met vrijhouden der stem, groote soepelheid en rhythme. De rust van de hymnische nachtgedichten, zeer bewogen, maar zonder excessen, volgden elkaar op. In de lijn Diepenbrock volgde Willem Landre, met aan Diepenbrock ver wante melodie. Aanvankelijk zeer Fransch in zijn Nocturne, zijn Requiem „in memo- riam Matris", Beatrys en het declamato rium der Kinderkruistocht. Henri Zagwijn (geboren 1878) schreef zeer interessant werk voor kamermuziek met blazers. Toen het groot orkest circa 1908 met Strauss Electra en de Gurrelieder, en de 8e sym- phonie van Mahler hoogtij vierde, kwam er een reactie, weid er kamermuziek met blaasinstrumenten geschreven, ontstond het kamerorkest en Sem Dresden de bekende paedagoog deed zijn invloed gelden, en gaf in zijn vocalises voor so praan en klemorkest, zijn viool en zijn clarinetconcert een vernieuwing in coloriet, waaraan men zich gaarne gewent. Ruyneman is in het experiment blijven steken. Van den Ligtenhorst—Meijer, geb. 1388, schreef impressionistisch in zijn „Ge zichten op Fui". Maar vooral het geestelijke hed „neo-klassiek" heeft zijn belangstel ling. Terwijl een minder strakke en bezon ken viool-sonate vermoedelijk een nieuwe phase inluidt. Hans Francó-Mendes is een vooruitstrevnd componist. Spreker haalde zijn bundel „Silhouetten" en „Uit mijn Dagboek" aan als pianistisch uitstekend geschreven werken in kleine vorm. Rudolf Mengelberg als leerling van Doffer neigt eveneens naar het 16e eeuwsche volkslied, is een vereerder van Mahler en Strauss. Bekend is zijn „Weinlese", zijn viool-con cert en het monumentale „Capricio" voor piano en orkest. Bij Hendrik Andriessen (geb. 1892) onder kent men een wisseling in stijl: kerkmu- ziek-invloeden van Diepenbrock, Franck en Caplet, in zijn piano-sonate een wen ding die hij doorzet in zijn 2e symphonie, die niettegenstaande dissonanten toch ly risch is en in zijn contrapunt klinkt de or ganist. Voormolen begon met salonachtige sterk Fransch getinte stukjes, werd later bewuster en meer Hollandsch, keerde tot eenvoud terug en „Tafreelen uit Lage Lan den", de drie Ruitertjes, Baron Hop en de concerten voor hobo's. Pijper luidt een nieuwen tijd in. Hij is 'n veel omstreden figuur, die zijn motieven (kiemcellen) tot de grootste kortheid com primeert, hoogst origineel en merkwaardig in haar soort. Zijn werk is polymetriek en politonaal, subtiel, discreet en spiritueel. Plotseling houdt het werk op zonder slot- accoord. Zijn 3e symphonie, het sympho nisch gedicht „Halewijn", zijn pianocon cert, celloconcert, koorwerken en bewer kingen van liederen vinden meer en meer ingang. Leerlingen zijn o.m. Henriëtte Bos nians, Marius Monnikendam, die het Gre- goriaansch verbindt met Strawinsky-achti- ge rhythmen, b.v. Boetespalmen, litanie achtig gebed en stappend rhythme ostinate. Te Deum, Lied van den Arbeid, Hymne van St. Chrystofoor, Jo Landre, Ketting, Bading en Bertus van Lier zijn de aller- laatsten. Pijper heeft fascineerend op hen ingewerkt J. Landré heeft zich gewijzigd 4 orkeststukken, de opera „de Snoek" met een mooi slotkwintet. Ketting bleef lan ger trouw aan Pijper, maar gaf later ver rassend werk. Van Lier aanvankelijk even eens vast aan Pijper streefde in later werk naar eenvoud en persoonlijkheid. Badings (geb. 1097) is zeer productief in zijn werk, hij staat meer los van Pijper, werkt in Mahler's trant en schrijft een wonderbaar lijk knap contrapunt, Symphonieën, ka mermuziek, symphunische variaties met twee fuga's tegelijk, en veel instrumentale mogelijkheden Gijsbrecht van Amstel. Zijn melodie-wending is terug te brengen tot e f g as. Nog veel namen zij n te noe men, aldus dr. Reeser, maar liever ging hij tot toelichting aan 't klavier over. Met veel talent wees hij op de karakteristiek der verschillende componisten in hun werk; op de stijgende lijn in hun oeuvre, de invloed waaronder het begin werk staat, het vrij worden. j_*gde ons voor het bijzon dere van een melodie, in een bas, in een rhythme, ontleedde een polytonaliteit voor den toehoorder, liet nog eens hooren hoe aanneembaar de samenklank is en sprak zijn sterk geloof uit in de polytonaliteit als de groote winst van de nieuwe muziek, 't Was jammer, dat er niet meer belangstel ling was voor deze zeer leerzame en te vens zeer onderhoudende lezing. De heer Franco Mendes dankte den spreker met een kort woord. J. K. Leidsche aquarium- en terrarium ver. „De Natuurvriend". Dr. F. P. Koumans, die een wereld stu diereis maakte voor de bestudeering van de vischgroep Gobiodea, bezocht in ver band hiermede de voornaamste aquaria ter wereld en hield voor bovengenoemde Ver. daarover een voordracht. Nadat de voorzitter, de heer W. Zwart, allen hartelijk welkom had geheeten, in het bijzonder den heer W. J. M. Deutz, redacteur van het Ned. tijdschrift „Aqua- Terra", den heer C. Kramer, medewerker aan dit blad, die er in de tropen zelf op uittrekt vischjes te vangen, den heer van Dalen, chef van den Haagschen Dieren tuin en vele belangstellenden van zuster verenigingen uit andere plaatsen, nam Dr. Koumans het woord. Spr. nam zijn toehoor ders mede naar New York, waar in het Battery-Park een zeer mooi aquarium is, dat behalve Amer. zoetw.atervisch ook tro pische zoetwater- en zeewatervisschen van de Atlantische kust van Amerika bevat en stond geruimen tijd stil bij de inrichting daarvan. Na Washington en Philadelphia, waar de aquaria van minder belang zijn, ging men naar Chicago om daar geruimen tijd te vertoeven. Het John Shedd aquarium is wel een der mooiste ter wereld. Het prachtige 10 jaar oude gebouw heeft een prachtige inrichting, waarvan spr. vele foto's liet zien; ook visschen van elke land streek waren hier te bewonderen. In ver band met de prachtige inrichting liet spr. de gebrekkige propaganda-lecteuur zien, welke in Nederland zoo veel beter is ver zorgd. In tegenstelling met Leiden, waar het wetenschappelijke gedeelte op zeer hoog peil staat, doch waar tentoonstellingsruimte bijna geheel ontbreekt, is er in Amerika juist veel tentoonstellingsruimte en is het wetenschappelijke gedeelte in een of an dere bovenverdieping opgeborgen. Vervolgens bracht spr. zijn toehoorders naar San Francisco cn het vroeger zoo be roemde aquarium van Honolulu, nu zeer verwaarloosd en van geen beteekenis meer. Vervolgens naar Australië, waar het aquarium in het Tarongapark in den Die rentuin te Sydney werd ge'toond; vandaar via Melbourne, Adelaide, Brisbane en Port Darwin naar onze Oost, waar de aquaria te Soerabaja, Pasar Ikan te Batavia en dat van Onrust werden bezocht, welke lang niet de slechtste waren. Prachtig was daar een bezoek aan de koraal riffen, waar de visschen in de vrije natuur konden worden waargenomen. Van Java naar de Phillip- pfjnen (Manilla), waar een heel aardig aquarium was in de oude Spaansche muur, terwijl ook Madras een zeer goed aquarium bezit, om ten slotte via een bezoek aan Monaco huiswaarts te keeren. Naast het wetenschappelijk werk betref fende de Gobioidea heeft Dr. Koumans ook prachtige exemplaren weten te bemachti gen van de Molusken. Een schat van ma teriaal, dat Dr. Koumans naar Leiden zondt, zal bij de te houden excursie nader door spr. worden toegelicht. De voorzitter dankte spr. hartelijk voor de gehouden en voor de Ver. zeer interes sant voordracht, welke verduidelijkt werd door het projecteeren van een groot aantal foto's gedeeltelijk in kleuren. Bioscopen. Luxor. DE RECHTZAAK DR. DERUGA. Alweer een rechtzaak? Inderdaad, al weer een rechtzaak, maar een van zulk een spanning en prachtig spel, dat men de film „De rechtzaak dr. Deruga" met groote belangstelling zal bijwonen. Het gegeven is buitengewoon interessant, de ontknoo ping eveneens en de karakter-typeering van de m deze rechtzaak optredende per- sonnages scheip en geestig. Het proces gaat om den keelspecialist dr. Deruga. een bohémien in menig opzicht, anderzijds een goed mensch en een uitste kend arts, die er van beschuldigd wordt zijn vrouw, van wien hij tien jaar gele den scheidde, te hebben vermoord. In die rechtszaak worden de verstandelijke argu menten en gevoelskwesties op uiterst merkwaardige wijze dooreengehaspeld, zonder dat men tot resultaat komt omtrent de schuldvraag. De oplossing daarvan geeft de film inhoud, dpch mag hier niet verklaard worden. Een zeer dwaas verhaal is „Flash Gor don's Reis naar de Planeet Mars". Het is een toekomst-droom, voortspruitende uit een ongebreidelde fantastie. Niettemin: een uiterst sensatierijke vertooning, dat bezoek van drie aardbewoners aan de pla neet Mars. De ontvangst is allerminst har telijk. Het Mars-volk is technisch zeer hoog ontwikkeld, maar deze technische ontwik keling is nog geen wa#arborg ook op onze aarde kunnen wii dit constateeren! voor menschelijkheïd en naastenliefde. Zij worden achtervolgd met doodende stralen en strato-sleeën, maar de aardbewoners laten zich niet „kisten". Flash Gordon zegeviert ondanks strato- sleeën, oscileermachines en nitronlampen. Voor knutselaars is er in deze film, die volgende week wordt vervolgd, iets te lee- ren. Prof dr. Zarkof die héél terloops de wonderbaarlijkste uitvindingen doet leert den leergierigen toeschouwer o.m. hoe hij „door de cellen buiten werking te stellen electronenstroomen kan neutrali seeren". Hetgeen toch stellig niet mis is. Merkwaardig is het uit deze film te mo gen leeren, dat de bewoners van Mars on verschillig of zij tot het „Kleivolk" of tot het „Vuurvolk" behooren, allen onberispe lijk Engelsch spreken. Zij het dan met een Amerikaansch accent. Zulks zal het inter- planetansch verkeer stellig bevorderen! Trianon. VIER DOCHTERS. De Warner Bros heeft verschillende uit stekende films op haar repertoire en dus mag met reden verwacht worden, dat een jubileum-film daaronder een uitstekende plaats inneemt. Dat mag inderdaad van de „Vier Dochters" gezegd worden, te meer waai* onder de hoofdrolvertolkers de Lane-zusters, Gale Page, Claude Rains, May Robson en John Garfield een uitste kend figuur slaan. Deze film bezit een diep menschelijk gegeven en de inhoud ervan komt in het kort hierop neer: Felix Deitz, een jong en vroolijk com ponist, betrekt kamers in het huis van den musicus en conservatoriumleeraar, Adam Lemp, 'n weduwnaar, die samenwoont met zijn vier lieftallige dochters: Ann, Kay, Thea, Emma en zijn ongetrouwde zuster, Tante Etta. Het duurt niet lang, of alle vier meis jes worden verliefd op den aantrekkelij- ken jongen man. Hij schenkt zijn liefde aan Ann, de jongste van de vier en spoe dig zijn beiden verloofd. Dit is een zware slag voor Kay en Thea en ook voor den cynischen Mickey Borden, die de muziek van Felix orkestreert en die een diepe liefde heeft opgevat voor Ann. Als Kay bemerkt, dat haai* gevoelens niet worden beantwoord, vertrekt zij naar Philadelphia om haar studie voor zangeres voort te zetten, terwijl Thea, die nogal weeldelie- vend is van natuur, het huwelijksvoorstel aanneemt van den rijken Ben Crowley. Als Ann op het punt staat met Felix te huwen, ontdekt zij, dat haar zuster Em ma van haar aanstaanden man houdt en dat Mickey Borden haar oprecht bemint. Zij heeft medelijden met den stuurloozen en begaafden man en zij besluit met Mic key te trouwen, om hém, zoowel als haar zuster Emma, gelukkig te maken. Zeer teleurgesteld vertrekt Felix. Emma, aan vankelijk onder den indruk van het ge beurde, wordt getroffen door het ener giek optreden van Ernst, den bloemen handelaar, die haar al geruimen tijd het hof maakt. Het duurt niet lang, of zij komt tot de overtuiging, dat zij van Ernst en niet van Felix houdt. Ook Ann ziet er het verkeerde van in, dat zij Felix heeft prijsgegeven en zij voelt zich zeer onge lukkig onder hei groeiende pessimisme van den man, dien zij uitverkoren heeft. Op Kerstmis van het volgend jaar keert ook Felix naar het gezin terug om er met de Lemps feest te vieren. Als Mickey Bor den ziet, hoe gelukkig de anderen met elkander zijn, komt de toch reeds oneven- w- ''je, zwartgallige man tot de opvat ting, dat hij z!ch opofferen moet. Dien avond krijgt Mickey met een auto, die hij bestuurde, een doodelijk ongeluk. In het ziekenhuis, even voor zijn overlij den begrijpt Ann, dat 't zijn bedoeling is geweest haar haar vrijheid te hergeven. En zoo geschiedt 't, dat na verloop van tijd Felix en Ann eindelijk het geluk vin den, te midden der hun toegewijde fami lie Lemp, dat hun beschoren was.... De film munt behalve door goed spel uit door fraaie momenten van muziek en zang, hetgeen in zulk een muzikaal huis gezin niet behoeft te verwonderen. 'Pia no, viool, harp, fluit en tenslotte voor treffelijke zang maken deze film een ge not voor het oor. Voor de pauze wordt gegeven de oerko- mische R.K.O.-film: „De Held op Sokken" met Joe Penner, een der nieuwste aan winsten van de Amerikaansche filmin dustrie. We vertelden in onze filmrubriek reeds een en ander over dezen nieuwen filmartist, die met succes sinds 1934 voor het voetlicht kwam. Casino, DE JANTJES EN CIRCUS CLOWN. Wie zou meenen, dat de film „De Jan tjes" zoo langzamrhand in het filmarchief weggeborgen moet worden, heeft zich hier in terdege vergist. De directie van Casino- Theater heeft deze meest populaire Natio nale film deze week wederom op haar pro gramma geplaatst. Wij meenen, dat dit reeds de lie week is doch de belangstel ling is nog onverminderd en zoo was Ca sino gisteravond weer uitstekend bezet. Ongetwijfeld is deze film dan ook wel één der beste van onze Nationale filmindustrie. Vele bekende artisten werken in dit film werk mede o.a. Jan Kaart, Fientje de la Mar, Aaf Bouber, Jan van Ees en nog vele anderen. De inhoud van deze film, waar aan wij indertijd reeds een uitvoerige be schouwing hebben gewijd, kunnen wij ge voeglijk achterwege laten, daar deze wel voldoende bekend zal zijn. Wie deze film nog niet heeft gezien, kan deze week met de Jantjes kennis maken, terwijl men van een hernieuwde kennismaking geen spijt WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE KONINKLIJKE ROEPSTEM. De Volkskrant schrijft: „De heer Mussert geeft thans in „Volk en Vaderland" zijn oordeel over het woord der Koningin. Het wordt gekarakteriseerd door de kop: „Koninklijke instemming". Instemming dan met het program der N.S.B., met hetgeen de Leider thans zeven jaren heeft voorgestaan en nagestreefd. „Met onuitsprekelijke vreugde" heeft de heer Mussert de koninklijke woorden vernomen: „ze zijn ons uit het hart ge grepen". Maar de heer Mussert zegt ook dat het niet gemakkelijk is „de zin" der konink lijke woorden „te doorgronden", daar het „de koningin in de democratische staat niet geoorloofd is de middelen aan te geven, waarmede woorden in daden moeten wor den omgezet". Wij vragen geen vergelijking van de woorden welke de koningin in de demo cratische staat spreekt met de woorden van den koning-keizer in de fascistische staat. Maar het is een schromelijke misvatting van den heer Mussert wanneer hij het voorstelt alsof de koningin enkel woorden gesproken en geen middelen aangegeven heeft: men moet hier wel veronderstellen dat de Leider alleen kennis heeft genomen van de onvolledige wedergave der ko ninklijke rede in zijn dagblad. De heer Mussert veroorlooft zich te ver klaren, dat het goed doet, als een klein beetje balsem op schrijnende wonden is te beschouwen, „wanneer er een koninklijk woord vernomen wordt, dat een bevesti ging inhoudt van de juistheid van den weg, die wij zeven jaar geleden zijn inge slagen". Zulk een verklaring is meer dan vrij moedig. De koningin zou de juistheid van 's hee- ren Mussert's weg goedkeuren; kan hij dan inderdaad de zin niet doorgronden der woorden van de koningin, gewagend van een vrij volk, „dat in de grondslagen, waarop zijn staatbestel rust, het hechte fundament vindt, waarop het zich kan ver jongen en vernieuwen"? Die grondslagen wil de heer Mussert vernietigen, hoe kan de koningin het dan met hem eens zijn? En hoe kan de heer Mussert zijn volge lingen wijs maken, dat de koningin met zijn staatsbestel instemt? De koningin en de nationaal-socialisten van de daad hebben elkaar ontmoet, ver zekert de Leider, die daarop laat volgen: „Dankbaar voor deze lichtstraal op onzen weg gaan wij onversaagd voorwaarts". Van het misbruiken van het koninklijk woord gesproken: kan men het op meer drieste en ergerlijke wijze doen dan de heer Mussert het heeft bestaan? Wat ons iri het geschrijf van nationaal- socialistische zijde het meest tegenstaat is de onwaarachtigheid". zal hebben. Ook de film voor de pauze is een reprise en wel „Circus Clown", één der best ge speelde films van Joe E. Brown. Hierin demonstreert hij, welk een grooten mond hij bezit en wanneer hij zijn „hooischuur" opent schrikken zelfs de leeuwen van hem. Onbedaarlijk wordt er dan ook ge lachen om de grappen die hij ten beste geeft, doch niet alleen het spel van Joe Brown vraagt de aandacht, ook het circus waarin hij optreedt is le klas werk. Men ziet hier staaltjes acrobatiek en trapèze- werk die werkelijk verbluffend en ijzing wekkend zijn. Joe komt door toevallige omstandighe den in het circus terecht en wordt aange steld als „Kamermeisje" van de leeuwen. Dit werk voldoet hem op den duur niet en hü oefent zich geregeld in acrobatiek 'om ook eens als artist op te kunnen treden, doch zijn verzoeken worden steeds gene geerd. Hij heeft intusschen liefde opgevat voor een trapeze artiste en zij tracht voor hem ander werk te krijgen. Een broer van haar die wegens dronkenschap ontslagen is wordt door haar toedoen weer als ar tist aangenomen Wanneer hij moet optre den vindt Joe hem met een flesch ster ken drank en tracht hem deze te ontne men. Zijn zuster die jui^t binnenkomt ziet het tweetal om de flesch vechten en Joe neemt de schuld op zich en drinkt de flesch leeg. Hij wordt dronken en dan ziet men hem in de dolste situaties, doch hij heeft meteen de vriendschap van de artiste ver loren en wordt tevens uit het circus ont slagen. Hij keert na eenigen tijd weer te rug en weet de liefde van de artiste terug te winnen op een manier die wij hier niet kunnen navertellen, doch men zelf moet gaan zien. Het programma wordt verder aangevuld met een actueel journaal en een bezoek aan Casino kan dan ook bijzonder worden aanbevolen. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 618. Nic. Beumer, Sassen- heim, Hoofdstraat 337, handel in en kwee- kerij van bloembollen en planten. De zaak is tijdelijk gevestigd te Hillegom. Geveilde perceelen. Het Burge'rwoonhuis met tuin Hooge Rijndijk 120, in bod: ƒ4000.—, kooper de heer F. J. van Thiel q.q. alhier voor 4475.—. Het huis en erf Oranjegracht 12 in bod: 1000.kooper de heer J. H. v. d. Wijn gaard q.q. alhier voor 1110. Op verzoek van de politie te Katwijk is hier ter stede aangehouden de 26-jarige A. H. W. v. I., verdacht van diefstal van ijzer. De jongeman is ter beschikking van dien burgemeester gesteld. LEIDEN. Gebore.n: Wilhelmina Hendrika, d. v. C. W. van Niel en C. G. M. Verhage R:ta Beatrix, d. van M. de Bruijn en E. M. Hendriks Cornelia, d. van G. H. Boe- zaard en H. Klaver wij den Erich, zoon van E. Bonsels en M. E. Oostendorp Catharina Jacoba, d. van M. de Ridder en A J. Landman Aria Petronella, d. van D. v. Tol en G. J. Branderhorst Karei Adrianus Willem, z. v. W. Krom en C. C. van Spronssen Abraham, zoon van D. v. d. Spree en J. A. Meppelink Johanna Maria, d. van A. Vermond en M. H. Nieu- wenhuysen Elsje, d. van W. F. Fakkel ei D. Boontjes Arie, zoon van A. H. Siebert en M. Bon Jan, zoon van C. Remmelswaal en M. Kuijt Jan Antoon, zoon van A. de Rooij en G. van Briemen Hendrika, d. van H. A. van Hooidonk en H. van Eijgen. Overleden: A. Kiel, m. 74 jaar. Weineen 1 Ga* loe- laten - desnoods wal bijremmen, als a zoo'n waarschuwingsbord passeert. Wan dal staat slechts op plaat sen. waar onverwacht gevaar kan dreigen. Dus: we est op uw hoedel MARK 1 BERICHTEN LEIDEN, 3 Febr. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 5.50—9.30, savoyekool 6.2U—7.80, boerenkool 20—23, rapen 2.804.80, prei 9.00—13.70, kroten 2.604.70, kroten, gekookt 47, uien 2.20—8.70, peen 4.70—9.10, spruiten 7—34, andijvie 27—35, Nero f 9.10 16.20, witloof 10—30, per 100 stuks: knolselderie 5.9014.40, per 100 bos: selderie 19.20—22.10. 4 Febr. Boter. Aanvoer 120 kg.: Fa- brieksboter prima f 1.53 en prima boeren- boter 1.47^—1.55 per kg. Handel vlug. Turfmarkt van 30 Jan. tot en met 4 Febr. Aanvoer: 220.000 stuks lange turf, 810 per 1000 stuks. UTRECHT, 4 Febr. Vee. Aanvoer: 2950 totaal stuks vee, w. o. 560 runderen. Prij zen: stieren 2629 cent per pond, handel kalm, onveranderde prijzen; slachtkoeien 2e soort 2933 cent, idem 3e soort 25—28 cent per pond, handel matig, geen hoogere prijzen. Vaarzen 160230, melkkoeien 180—280, kalf koeien f 190—290, vare- koeien 125- 210 per stuk, handel ge drukt, neiging tot dalende prijzen; 80 ma gere kalveren 45110 per stuk, handel matig, dezelfde prijzen; 1050 nuchtere kal veren 4.50—7.25 per stuk, handel rede lik, iets hoogere prijzen; 560 magere var kens en schrammen resp. 2233 en f 15 —22, 450 biggen 9—15 per stuk, handel matig, vrijwel gelijke prijzen; 250 magere schapen 11—21, handel oude schapen ge drukt, jonge schapen redelijk met terug- loopende prijzen. Kleinhandel: 200 kg. boter f 1.70, 125 kg. kaas 50770 cent per kg. 35.000 eieren 3.304.50 per kg. KATWIJK a. d. RIJN, 3 Febr. Groenten- veiling. Per 100 kg.: roodekool f 6.007.60 gtlekool 6.007.70, uien 7.008.25, per kist van 20 kg.: waspeen 0 901.85, kroten 0.60—0.-90 per 100 stuks, knolselderie A 14—18, idem B 10—13.80, per kist van 6 kg.: Boerenkool 6080 cent. LEIDERDORP, 3 Febr. Eierenveiling. Prijzen: kippeneiehen 3.704.20, kuiken- e.eren 3.203.60, eendeneieren 3.60 per 100 stuks, boter 68—72 cent en kaas 2230 cent per pond, kippen 16—45 cent eenden 5070 cent, konijnen f 1.252.05 ei. ganzen 1.70 per stuk. ZOETERWOUDE, 1 Febr. Eierenveiling. Veiling Alg. Belang in Café Hollander. Prijzen: kippeneieren f 3.604.10 per 100 aiuks, konijnen 0.8O—1.35 per stuk. Han del vlug. AARLANDERVEEN, 2 Febr. Eierenvei ling. Prijzen: kippeneieren 3.203.80 en eendeneieren 2.202.80 per 100 stuks, kaas 23—25 cent per pond. TER AAR. 3 Febr. Centrale Veiling. Boerenkool 51 cent, Uien 6.106.90, sel derie 9.00, witlof 8.00—22.00. LOOSDUINEN, 3 Febr. Groentenveiling. spinazie f 3.15—3.20 per 4 kg., selderie 26 80—27.10 per 100 bos, knolselderie 8.90 per 100 stuks, prei f 4.209.70 per 1C0 kg., boerenkool f 1.681.79 per 7 kg. VINKEVEEN. 3 Febr. Groentenveiling. Witlof I ff 21.50—26, idem II f 11.50—19, idem III 6—8 per 100 kg. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) 41.95 38.771 Praag 6.38

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3