agen Historie „GROEN-WIT" 5000 gulden GYMNASTIEKUITVOERING Na afloop Soirée Dansante in de Foyer ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 DE LEWSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE RIJKSDAGREDE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSKAN SELIER. HITLER KIEST DE ZUDE VAN ITALIë IN EEN OORLOG TEGEN ITALIë. - DE KERKVERVOLGING. IN HET DERDE RIJK. ROOSEVELT BELOOFT STEUN AAN DE DEMOCRATIEëN. VAN DE KATHOLIEKE VOETBALBONDEN SJC OP BEZOEK BIJ LEONIDAS v Rijksdagrede. Nadat Zaterdag avond de Engelsche minister-president Chamberlain errp gewezen had, dat het nu eens tijd werd. dat er ook van andere zij de een bijdrage tot den vrede geleverd zou worden wat een duidelijke wenk was aan het adres van Hitier neeft Maandag daarop de Duitsche rijkskanselier zijn aangekondigde rede gehouden. De wereld luisterde mei spanning, want men was bang, dat het weer een oorlogsgedonder zou worden. Dat is echter nogal meege vallen. Het was niet allemaal koek en ei wat de Führer in zijn lange rede beweer de, maar het was ook niet zóó donker, dat er niet een paar lichtpuntjes vielen te be speuren, waarnaar de wereld thans ge spannen tuurt in de hoop dat zij zullen nader komen en een weldadig licht zullen gaan verspreiden. Men moet eenig optimisme hebben, om zich vast te klampen aan die jaar passages, waarin gespreken wordt over verlangen naar samenwerking en over de verwach ting van een langdurigen vrede. Maar aan den anderen kant dient men ook niet zóo pessimistisch te zijn, dat men absoluut geen geloof hecht aan hetgeen in officieele redevoeringen van den rijkskan selier wordt verklaard. Chamberlain heeft Dinsdag in het Brit- sche Lagerhuis de juiste opmerking ge maakt, dat het een onjuiste gewoonte is de beweegredenen van andere volken in een zoo slecht mogelijk licht te zien. De slecht ste wijze om te bereiken, dat iemand zijn woord zal houden, is hem te zeggen, dat men hem niet gelooft en zijn houding 'te baseeren op de veronderstelling, -dat hij zijn woord niet hc-uden zal. Want als men dat reeds van te voren zeker acht, komen wij nooit uit de sfeer van wantrouwen, waarin de wereld is ver zeild geraakt. Chamberlain had uit Hitler's rede den stelligen indruk gekregen, dat dit niet de rede is van een man, die werkt aan een plan om Europa in een nieuwe crisis te storten. Maar van deze negatieve consta- om te komen tot een overeenkomst tot be- een lange en moeilijke weg. Chamberlain is bereid besprekingen te beginnen over alle vraagstukken. Hij meent, ddt deze, hoe moeilijk ook, daarbij kunnen worden opgelost en als hij dat zegt, dan impliceeren deze besprekingen tevens de teruggave van de vroegere Duit sche koloniën. Maar, aldus de premier, de ze besprekingen zijn nutteloos, indien men er niet van overtuigd is, dat alle aanwezi gen vrede en tevredenheid willen en geen boosaardige gedachten hebben. Daarom moet er, aldus Chamberlain, eerst duidelijk komen vast te staan, dat er bereidheid is om te komen tot een overenekmost tot be perking der wapening. Hiertegenover stellen de Duitschers, dat zij wel tot een beperking van de wape ning bereid zijn, maar dat daaraan een in williging van rechtvaardige eischen vooraf moet gaan. Zoolang wij militair zwak wa ren, zeggen de Duitschers, zijt gij nimmer bereid geweest gedaan onrecht te herstel len. Welke garanties hebben wij, Duit schers, dat indien wij onze wapening be perken hetgeen in dit geval wel zal neerkomen op een opgeven van de op het oogenblik bestaande superioriteit gij niet weer in de zelfde fout vervalt en ge bruik makend van uw kort tevoren ver kregen militaire gelijkheid met behulp van conferenties onze wenschen in den grond boort? Gij kunt niet van ons verlan gen, dat wij het eenige middel, dat ons tot dusverre succes bracht, opgeven voordat wij de zekerheid hebben, dat onze wen schen worden ingewilligd. Het is dus weer de oude tegénstelling: „Na u, meneer!"; „Neen meneer, na u"; maar ditmaal is het geen beleefdheids frase. De keuze. Groote belangstelling bestond er voor het antwoord op de vraag, welke richting Hitier zou kiezen in het dreigende conflict tusschen Italië en ïrankrijk. Met Italië is Duitschland verbonden dcor de befaamde as RomeBerlijn, maar ook met Frankrijk heeft Duitschland pas vre de gesloten door de wederzhdsche verkla ring van 6 December, te Parijs geteekend. In die verklaring heeft Duitschland beloofd geen oorlog te zullen voeren met Frank rijk ter bereiking van zijn wenschen, maar zou het nu bereid zijn, Italië militair te steunen als dit land wel oorlog ging voe ren ter bereiking van Italiaansche wen schen? Hitier heeft de Italiaansche zijde geko zen ofschcon in vrij onduidelijke bewoor dingen. Hij zeide, dat „een oorlog tegen het tegenwoordige Italië, onverschililg om welke motieven, Duitschland aan de zijde van den vriend zou roepen". Hitier sprak dus slechts in het algemeen van een oor log tegen Italië, geheel in het midden la tend, welke houding Duitschland zou aan nemen, wanneer Italië een oorlog tegen Frankrijk zou openen ter verovering van Tunis, Corsica, of Dziboeti. Maar één ding is wel duidelijk, n.l. dat Hitier Mussclini de vrije hand laat om tegen Frankrijk op te treden, zooals hij verkiest. Vandaag, Zaterdag, zou de Duce zijn eischen tegenover Frankrijk preciseeren, want tot nu toe weet Frankrijk officieel slechts uit de artikelen in de Italiaansche pers wat Italië wil en in verband daarmee is het eigenaardig, dat Italië nu reeds tot Frankrijk het verwijt van halsstarrigheid richt, omdat het niet wil onderhandelen over eischen, welke nog nimmer officieel zijn geformuleerd. Volgens welingelichte kringen te Berlijn zou Mussolini heelemaal niets sensatio neels mededeelen, maar zou het een dood gewone toespraak worden. Kerkvervolging. In één op zicht was Hitiers rijksdagrede zeer onheil spellend. n.l toen hij sprak over de Kerk vervolging. Natuurlijk ontkende hij, dat de Kerk in Duitschland vervolgd werd. Het zijn alleen de z.g. „politieke" geestelij ken, die den kansel en hun ambt „mis bruiken" om een staatsvijandige actie te voeren, die de scherpte van de staats- waakzaamheid gevoelen. Wij kennen het liedje al van buiten, zoo dikwijls is het herhaald; maar wij weten ook, wat men in Duitschland verstaat onder „politieke ac tie". „Als zoodanig, schrijft de „Msb." wor den ook beschouwd de verkondiging, hand having en verdediging van de zuivere leer van Christus de hoogste plicht van den priester en ook van den leek. En hoeve- len zijn, wijl zij dezen plicht vervulden, niet in gevangenissen en concentratiekam- pe terechtgekomen, om van erger dingen maar niet te spreken. Hoevelen jeugdigen hebben hun beele toekomst op het spel ge zet, wijl zij zich niet bij de Hitler-jeugd wilden aansluiten, waar de heiden Baldur van Schirach zeker niet de katholieke leer inprent. Juist het tegendeel. Het klinkt eenvoudig ongelooflijk, dat hier de vervol ging. de gruwelijke vervolging geloochend wordt, tegen de onontkoombare eviden tie in". Hitier zinspeelde ook op de mogelijkheid van de invoering van het beginsel van scheiding van Kerk en Staat. Tot nu toe worden de geestelijken uit de staatskas betaald, die op haar beurt de gelden daar voor ontvangt door middel van de kerkbe lasting Bij de scheiding zou dat ophou den; de geestelijken zouden dan zijn aan gewezen op de bijdragen van de geloovi- gen, maar aan den anderen kant ook vrijer staan tegenover den staat. Voorzoover er tenminste sprake kan zijn van vrijheid in een gelijkgeschakelden totalitairen staat. Roosevelt. Veel sensatie is ge wekt door de verklaringen, welke presi dent Roosevelt heeft afgelegd in de Se naatscommissie voor buitenlandsche za ken. Over volledige en officieele inlichtin gen beschikken wij niet, maar volgens de „New York Herald Tribune" zou Roose velt verklaard hebben, dat de Vereenigde Staten zich er op moeten voorbereiden, de democratieën in geval van oorlog te steu nen tegen de as-RomeBerlijn met alles wat zij wenschen, mits zij er slechts contant vcor betalen. Zelfs zou hij te ver staan hebben gegeven, dat er reeds posi tieve overeenkomsten en regelingen tus schen Amerika en de Europeesche demo cratieën waren getroffen. Volgens de „New York Times" zou Roosevelt slechts het voorbehoud hebben gemaakt, dat Amerika niet ten oorlog zou gaan en de commissie verzocht hebben „Frankrijk als de verde- digingsgrens van de Vereenigde Staten" te beschouwen in een waarschijnlijk onver mijdelijke botsing tusschen de democra tieën en de dictatorstaten. Volgens de jongste in ons nummer van heden gepubliceerde verklaringen van Roosevelt, heeft hy dat allemaal niet zóó gezegd als beweerd is, maar in de kern zyn de berichten juist. In Duitschland en Italië scheldt de Een buitenkansje van 'n Heel gezin drie jaar uit de zorgen Dezer dagen bezorgde de post by al onze lezers een gele kaart thuisEen heel bijzondere gele kaart.... 'n Kaart met gi-oote mogelijkheden, vol .verrassende kansen'n Kaart waarmede onze ge- abonneerden kunnen deelnemen aan de Geluksrace 1939. Vindt u het geen origineel idee, dat de sleutel op het slot van de toekomst u zoo maar door de post in de brievenbus wordt toegeschoven? Alles wat wy er zelf nog aan moeten doen is één of meer kwartjes postzegels op de kaart te plakken en de kans is ons! Deze loterij, de Geluksrace 1939, zal zeer zeker een groot succes wor den en wij zouden al onze lezers den raad willen geven: Doe mee! Hier ligt een waardevolle kans op een zonnige toe komst. Of lykt het u niet een heerlijke sensa tie om voor een kwartje een prijs te win nen, die het mogelijk maakt, dat u met uw heele gezin drie volle jaren vacantie neemt, zóó maar kan gaan rentenieren? Of - dat u den volgenden winter, die mis schien nog strenger zal zyn als de afge- loopen vorstperiode, kunt gaan genieten van uw nieuwe centrale verwarmingsin stallatie? Of - een complete moderne wo ninginrichting, meubelen en stoffeering voor drie kamers, cadeau krijgtOf - dat u eindelijk de toekomst van uw zoon of dochter kunt verzekeren door een stu diebeurs van 2000.—? Of - tja, noemt u maar op. De prijzen liggen voor het grij pen. En - met deze loterij steunt u een prachtig werk. Uw kwartjes vormen de bouwsteenen voor de zoo noodige nieuwe tehuizen voor daklooze vrouwen en meis jes van alle gezindten Voelt u de tragiek van die woorden - daklooze vrouwen en meisjes? Hier ligt een wereld van schrij nend en dikwijls onverdiend leed. Hier te helpen is een eerezaak voor allen. Het Comité, dat gevormd is door de H.H. Mr. A. I. M. I. Baron van Wijnbergen, Voorzitter; Mr. C. H. J. W. van Soest, Secretaris; Dr. A. W. Ausems, Vrouwenarts; Jhr. Dr. J. J. M. van der Does de Willebois; Dr. M. C. A. Klinkenbergh, Chirurg staat u borg, dat het geld goed besteed wordt. Plak dus de kaart vol. Bouw mee aan dit mooie nationale werk en win een van de vele kostbare pry zen! Maar haast u! De tijd is qog maar kort! 28 Februari 1939 vindt ten overstaan van Notaris A. J. P. Merens te Utrecht de trekking plaats. Grijp deze kans! Doe het gauw - Do it now! Alle abonné's, die dele- nemen aan deze Geluksrace, krijgen na de trekking gratis een trekkingslijst toegezonden. Mochten er abonné's zijn, die nog geen gele kaart hebben ontvangenU kunt ze kosteloos bekomen door eVen een brief kaart te zenden aan het Comité tot ver zorging van Daklooze Vrouwen en Meis jes van alle Gezindten te Utrecht, Post bus 2004. 4514 heele wereld erdoo rin beroering is geko men. In Duitschland en Italië scheldt de pers woedend tegen Roosevelt, terwijl men in de democratische landen met voldoe ning ziet hoe Amerika bezig is zich los te maken van de tot nu toe gevolgde neutra- liteits- en isolatie-politiek en zich hoe lan ger hoe meer bereid toont actief deel te nemen aan de internationale politiek. Niet alle Amerikanen zijn daar voor standers van; over 't algemeen zijn de Yankees onverbeterlijke materialisten en daarom voegde Roosevelt aan zyn toezeg ging van hulp ook direct toe: „als ze con tant betalen!" Hij speculeert hier in het bijzonder op de republikeinen, die de staalindustrie be- heerschen, en slaat hun bij voorbaat een wapen, dat zij in de binnenlandsche poli tiek tegen Roosevelt zouden kunnen han- teeren, uit de hand. De invloed van Roosevelts actie op de Europeesche politiek kan niet anders dan zeer belangrijk zijn. Want Duitschland en Italië zullen in ieder geval tot het besef moet komen, dat hun politiek de drie groo te democratieën hoe langer hoe hechter aaneen heeft gesmeed ter verdediging van haar gemeenschappelijke belangen, en met de consequentie daarvan rekening moe ten houden. SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND WEDSTRIJDEN AFGELAST Wegens de gesteldheid van de terreinen zijn alle wedstrijden voor morgen van den Diocesanen V etbalbond afgelast. LEIDSCHE VOETBALBOND Uitstel van wedstrijden Alle door den Leidschen Voetbalbond uitgeschreven wedstrijden voor Zaterdag en Zom'a^ zijn uitgesteld. Uitwedstrijden van V V L en Blauw Zwart Het programma voor morgen ziet er weer veelbelovend uit, doch of het vol ledig zal worden afgewerkt, valt op het oogenblik wel heel moeilijk te zeggen. Immers, het heeft er veel van weg, dat de tweede vorstperiode weer stagnatie zal gaan opleveren. Het kan heel goed zijn, dat een lichte dooi de velden be speelbaar maakt, doch strengere vorst of sterke dooi zal het tegendeel doen bereiken en daarop is veel kans. We willen voor heden dan ook niet te uit voerig zijn in onze voorbeschouwingen en ons tot de voornaamste wedstrijden bepa len. West II, le klasse: De a.s. kampioenen kunnen morgen weer een stap nader komen tot het beoogde doel, want wij kunnen ons niet indenken, dat de Rotterdammers zich ir. Haarlem zullen laten verschalken. Bo vendien wordt de afstand met de concur renten SJC en HBC maar steeds grooter en iedere wedstrijddag heeft thans hoe langer hoe meer waarde. Spartaan moet thans nog 6 wedstrijden spelen en heeft reeds 22 pun ten. Wanneer SJC en HBC de resteerende wedstrijden alle zouden winnen, komen ze maar aan 27 punten. Spartaan behoeft dus haar laatste zes wedstrijden slechts gelijk te spelen om toch kampioen te zijn. Het kampioenschap kan den Rotterdammers dus practisch niet meer ontgaan. Intusschen voor DOSR zal het zaak ziin HBC zoo goed mogelijk partij te geven. De Veenders kunnen de punten uitstekend ge bruiken, hebben ze zelfs hard noodig om zich in veiligheid te kunnen stellen en zal het voor een groot gedeelte afhangen van hetgeen Leonidas in de tweede helft der competitie zal presteeren, het is vooi DOSR zaak zelf te zorgen zooveel als in haar vermogen is punten te verzamelen. SJC kan de Veenders daarbij morgen be hulpzaam zijn door Leonidas twee punten afhandig te maken. Hedenmorgen meldde men ons dat de wedstrijd D.O.S.R.—H.B.C. is afgelast. De overige wedstrijden zijn op het oogen blik van geen belang. Tweede klasse A: Lisse en Teylingen heb ben morgen beide rust, maar voor Lisse staat er toch nog wel wat op het spel in Kon Ned Voetbalbond Een inhaalprogramma met ver schillende interessante wedstrijden HVV-UVS in Den Haag Er is voor morgen weer een inhaalpro gramma vastgesteld met een betrekkelijk heel gering getal wedstrijden. Maar 't is zeer de vraag, of zelfs dat kleine program ma nog geheel zal kunnen worden afge werkt, want kuning winter heeft zich deze week plotseling weer ernstig doen gevoe len en wat het einde is, valt nog moeilijk te voorzien. Het Westen. In Afd. I was slechts één wedstrijd vast gesteld, n 1. XerxesSparta, doch deze is weer uitgesteld. In de andere Westelijke afdeeling is VUCVSV van het meeste belang, want de Hagenaars spelen nog steeds een rol in den strijd om het kampioenschap. Want VUC ook morgen, en er is geen reden om daaraan te twijfelen, dan komt zij op de tweede plaats boven Ajex. RFC ontvangt DHC en zal zich ongetwij feld wel inspannen om twee punten rij ker te worden, want de Rotterdamsche club staat nog steeds niet veilig. Voor de 2e klasse A is HVVUVS van groot belang, voor beide clubs. De Leide- naars zijn de tweede helft van de compe titie ingezet met een nederlaag, maar we achten dit geen maatstaf voor de huidige sterkte. Wanneer de spelers weer wat in gespeeld zijn, zal het ongetwijfeld beter gaan en we zijn ervan overtuigd, dat de Hagenaars de overwinning niet cadeau zullen krijgen. UW krijgt bezoek van Quick en zal dus wel twee punten rijker worden. Of er ech ter aan den kop verandering in de rang orde komt, ral geheel van UVS afhangen. den wedstrijd WEADO. Als WE erin slaagt te winnen dan heeft zij vier punten voorsprong op de Lissenaren. De zaak wordt echter anders wanneer ADO erin slaagt te winnen. Dan staan de drie kopclubs weer in aantal verliespunten gelijk en moeten de laatste wedstrijden de beslissing brengen, 't Belooft hier nog een fraaie eindstrijd te worden, indien ADO morgen tenminste wint. Tweede klasse B: Hier is een volledig pro gramma samengesteld. Blauw Zwart gaat op bezoek bij VEP en zal daar vermoedelijk wel winnen, want de Wassenaarders hebben de punten hard noodig om den strijd met GDA vol te houden. De Lcosduiners zullen intusschen wel voortgaan op den ingeslagen weg en van Graaf Willem winnen. WL krijgt WP als gastheer en afgaan de op de resultaten door de Hagenaars in dit seizoen behaald moeten de Voorschotenaren met beide punten terugkomen. In de twee andere wedstrijden hebben de ontvangende clubs de beste kansen. West I le klasse: WA heeft thans weer twee punten voorsprong op de Meer en dus de beste papieren. Eerstgenoemde heeft morgen vrij, terwijl De Meer op bezoek moet bij WZ, dat vorige week verraste door een onverwachte overwinning, waar door zij zich van de laatste plaats werkte. Of er morgen weer een succesje geboekt kan worden? 't Zal afwachten zijn Ook HMS en Volendam hebben nog een kans op de eerste plaats, maar dan mag er geen punt meer verloren worden. Zuid 1 le klasse: De groote voorsprong van Laura, nu 'n tweetal maanden geleden, is geleidelijk aan tot twee teruggebracht en 't is de vraag, of de leiders tijdig hun vorm zullen terugvinden om den kop te handha ven. Ons dunkt, morgen WH moet het toch mogelijk zijn twee winstpunten te boeken. Zuid H le klasse: WilhelminaSchijndel! Daarop concentreert zich de belangstelling der Zuidelijke voetballers. Wanneer de club uit Schijndel zonder kleerscheuren uit Weert terugkomt, is haar kampioenschap vrywel verzekerd. Oost le klasse: Vogido en Vosta komen beide weer in actie. Vogido zal het vermoe delijk niet te zwaar hebben tegen SDOUC, doch Vosta zal aan Altior de handen voi hebben, 't Gaat er nu wel spannen tusschen de twee Enschedesche clubs. In de 3e klasse A slechts drie wedstrij den. LugdunumTerlaak is voor Leiden het meest van belang. Beide clubs wisten vorige week te winnen, maar de zege der Hagenaars was overtuigender dan die der groen-witten en deze zullen morgen heel wat beter dienen aan te pakken om suc ces te behalen. Intusschen kan VDS wat vaster op de laatste plaats komen wanneer Hillegom voet bij stuk houdt, terwijl Hillinen de Postduiven kan verslaan. Het Oosten. HeraclesAGOW kon wel eens een ontgoocheling voor de Apeldoorners bren gen. Zij brachten het nog nimmer tot het eerste klasse-kampicenschap en 't zal He racles een eer zijn hen ook nu den voet dwars te zetten. Of de Apeldoorners er ge noegen mee zulen nemen? NECHengelo zal wel voor de Nijmege- naars zijn. Het Zuiden. Voor Afd. IV is een volledig program ma vastgesteld, want hier moeten twee wedstrijden meer gespeeld worden. De groote vraag is hier of Eindhoven zich zal weten te handhaven tegen MW. De Maastrichtenaren zijn dif seizoen aar dig op dreef en hebben zelf nog een kans op het kampioenschap. Men zal dus met belangstelling naar dezen kamp uitzien. Van veel belang is hier voorts de strijd om de laatste plaats. Wanneer Bleyerheide er niet in slaagt van Juliana te winnen is haar kans cm van de laatste plaats weg te komen wel zoo goed als verkeken. Het Noorden. In Afd. V zijn er nog vier clubs voor een redelijke kans op he kampioenschap, doch het is moeilijk te voorspellen hoe het eind resultaat zal zijn. In ieder geval kan Achil les morgen twee nieuwe winstpunten in de wacht slepen of de hekkcsluiter FVC zou al danig voor een verrassing moeten zor gen. in de Groote Stadsgehoorzaal, op DINSDAG 7 Februari a.s. te half 9 precies PRIJZEN DER PLAATSEN: 4618 Gymnastiekutvoering 40 ct. So rée Dansante 50 ct. J Belasting inbegrepen. Gymn. en Soirée 80 ct. Kaarten verkrijgbaar 's avonds aan de zaal. - Plaatsbespr. Zondag 5 Febr. van 2—4

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13