VLUCHTEND UIT SPANJE. Het geluk ligt in de sneeuw Op de vlucht voor de nationalistische troepen. Spaansche boeren met vee en huisraad na het overschrijden van de Fransche grens op weg naar Bourg Madame, zoekend naar een onderdak De oude draaibrug over de Vliet te Rijswijk wordt door een nieuwe ver vangen. Tijdens de werkzaamheden wordt gebruik ge maakt van een hulpbrug, die Don derdag geplaatst werd De marsch der Engelsche landbouwers naar Londen, waar bij het parlementsgebouw gedemonstreerd werd voor betere toestanden in den lande? Het plan bestaat, om huize .Waterland" te Velsen, het vroegere landgoed van wijlen mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, tot museum in te richten. - Deze patriciërswoning uit de zeventiende eeuw bezit een kostbare collectie oude schilderijen, meubels en boeken Op het R.K. Kerkhot aan de Kerkhoflaan te Den Haag had Donderdag de begrafenis plaats van wijlen mr. R. H. A. M. Romme, oud-lid van den Raad van State. In den stoet volgden behalve de familieleden zeer vele leden der regeering en van den Raad van State De echtgenoote van den Gouverneur Generaal van Ned. Indië bracht te Batavia een bezoek aan de tentoonstelling van het werk, dat vervaardigd werd op de cursussen in huishoudelijke bezigheden, welke thans op vele plaatsen in Ned. Indië voor de inheemsche vrouwen gehouden worden FEUILLETON Een Wintersportroman van PETER KRAYENBüHL. (Nadruk verboden). 32) Het verblijf van den eenzamen gast in de Sennhut en de herhaaldelijk terugkee- rende expedities van haar dochter naar de zen alleen staanden vreemdeling was ook voor mrs. Arlen niet verborgen gebleven. Haar zorgzaam moederhart voelde zich uiteraard min of meer gechokeerd door zoo veel misplaatste toewijding en het duurde dan ook niet lang, of zij klaagde baar nood aan den dienstwilligen hoeder van haar ziel, den geestverwanten dr. Hembder, wien zij dringend verzocht in deze „iets te willen doen." En dr. Hembder, die op het gebied der menschelijke tactiek, nu eenmaal geen uit blinker was, deed iets. Hij koos den aller- gemakkelijksten weg, stapte, wijl de Senn hut ten slotae gemeenteeigendom was, naar het raadhuis en verplichte daardoor den eersten burgemeester, die de zaak anders waarschijnlijk rustig op zijn be loop zou hebben gelaten, tot een officieelen stap, welke nu allereerst tot gevolg heeft, dat mr. Arlen en zijn jonge vriend in hun partij schaak worden gestoord Dieter betreurt dit intermezzo niet, hoe wel hij op het punt staat zijn tegenstan der den beslissenden slag toe te brengen. Deze scène toch stelt hem in de gelegen heid mr. Arlen weer eens van een geheel andere zijde te leeren kennen. De laconieke Brit reageert aanvankelijk in het geheel niet, maar als hij eenigszins omslachtig den brand heeft gestoken in een geurige Havanna, noodigt hij de beide dorpsautoriteiten met overdreven hoffe lijkheid uit plaats te nemen. Vervolgens laat hij dr. Hembder roepen en als deze, akelig bereidwillig en bij voorbaat zeker van zijn succes, ten tooneele verschijnt, licht hij laconiek maar op een, voor den betrokkene bepaald vernietigende wijze het deksel van het pannetje om zijn audi torium te demonstreeren, dat zich daarin niets anders bevindt dan een geurige hoe veelheid lucht en water, dat door dr. Hemb der tot een storm is opgeblazen Ongelukkigerwijze desavoueert ook me vrouw Arlen haar geestverwant nog door eenigszins onhandig op te merken, „dat zij het zoo niet bedoeld heeft" en derhalve blijft hem niet veel anders over dan nog dienzelfden middag in den hem door mr. Arlen aanbevolen D-trein te stappen, die hem via Munchen met bekwamen spoed naar zijn Zwabensche woonplaats orengt... De dorpsche autoriteiten stemmen al heel gauw toe in een verlenging van den „huur" der Sennhut, als mr. Arlen zich voor Walter Dillman garant stelt en er terloops op wijst, dat „de overheid" er waarschijn lijk wel iets aan gelegen zal zijn haar re putatie als gastvrije gemeente te behou den Bij zijn laatste woorden heetf ook Gra ce zich bij het gzelschap gevoegd en met haar scherpen blik overziet onmiddellijk de situatie. Met een simpele mededeeling beëindigt zy de scène: Meneer Dillmann is thans in zooverre hersteld, dat hij weer vervoerd mag wor den en zal vandaag nog in Antonswil een kamer zoeken.... De burgemeester herinnert zich direct zijn hoofdberoep, beveelt minzaam een zoo juist vrij gekomen kamer op de zonzijde van zijn hotel aan en verlaat met zijn at taché het vertrek. Heeft Gilrshom getelefoneerd, wendt mr. Arlen zich tot Grace. Vijf minuten-geleden.Prestini is heelemaal niet dood; hij blijkt slechts een schompschot gekregen te hebben.... Is er al iets van den daker bekend? Een liefdesaffaire natuurlijk. Het schijnt, dat iemand uit jalouzie heeft ge handeld. Hij heeft zich den volgenden dag zelf bij de politie aangemeld, maar vermoe delijk zal de zaak wel in der minne wor- een gezicht als een oorwurm, in de tweede vervolging. En Walter Dillmann? Men heeft zelfs geen poging gedaan om op zijn spoor te komenIk heb Girs- holm nog opgedragen Gritta Dillmann te zeggen, dat haar broer haar hier ver wacht; zij zal wel met den baron meeko- Dus daarom is Girsholm op reis ge gaan!? Dieter, die nog niets wist gaat thans ook en licht op en hij toont zich in hooge mate verrast. Waarom heb je mij daar niets van ver teld, Grace? Ik vind het nogal eigenaardig, dat je dat allemaal op je eigen houtje hebt gedaan. Beste Dieter, antwoordt Grace gela ten, ik zeur nu eenmaal niet zoo lang over zulke dingen. In de eerste plaats was er geen gelegenheid om je van een en an der op de hoogte te stellen, want op den dag, dat ik Girsholm voor m'n karretje spande, zat jij ergns op de Mookerheid met een gezicht als een oorkurm, in de tweede plaats was er geen enkele reden om ook jou met dergelijke futiliteiten lastig te vallen en in de derde plaats wist ik toevallig, dat Girsholm en Prestini elkaar kennen. Ook hem heb ik er overigens onkundig van ge laten, dat het Walter Dillmann is, die daar boven in die huit huist. Grace langzamerhand word ik ra zend op je. Je bevalt me met het uur be ter. Maar zooveel discipline houd me ten goede is haast niet vrouwelijk meer; waar moet ik me in 's hemelsnaam verber gen voor Niet verbergen, jongeman, leeren moet je, wat je ontbreekt Ja, beste Prausnitz, zegt mr. Arlen met gefronst voorhoofd, wij mannen zijn niet meer de heeren der schepping Als dit ras zich uitbreidt, is het uit met ons pa triarchaat!Ik geef het op, de partij is intusschen wel beslist, voegt hy er met een blik op het schaakbord aan toe. Blijf je hier lunchen? Dank u, mr. Arlen, mijn plicht roept me. Ik kom juist nog op tijd voor m'n ski les.... Dat spijt me. Tot ziens dan, Prausnitz. Adieu, mr. Arlen, dag Grace.... tot kijkIk geloof, dat wij samen nog een appeltje hebben te schillen.... Verdwijn, Dieter en stoot je niet aan je hanenkam! Au revoir.... De skibabies kunnen vandaag hun plei- zier wel op. Onverbiddellijk rekt Dieter de les tot de schemering invalt, herhaal delijk laat hij de oefeningen overdoen, de laatste lessen worden nog eens gerecapi tuleerd en hij kent geen genade, als het den verbluften leerlingenschaar aan discipline blijkt te ontbreken. Overmorgen is het bal- masqué en 's morgens zullen de jonge ski konijnen uit zijn school den eersten tocht met Gugelhofer maken. Reden te over voor Dieter om eiken deelnemer afzonderlijk nog eens flink onder handen te nemen. Nochtans is Dietet eerlijk genoeg om te erkennen, dat hij zich in de eerste plaats voor zichzelf zoo uitslooft. Steeds wanneer hij in Grace's gezelschap heeft doorge bracht, doet zijn aangeboren minderwaar digheidsgevoel zich gelden en als hij dan ook streng tegenover zijn leerlingen op treedt, dan is dat slechts om zichzelf op te richten en zich overeind te houden. En toch 't is werkelijk miserabel bij de eerstvolgnde gelegenheid krimpt Dieter's zelfbewustheid tegenover het jon ge meisje weer in tot iets heel onbeteeke- nends. Maar dat jonge meisje is Grace en Grace is een kristal, Dieter daarentegen een en al verwarring Grace is een stuk leven en werkelijkheid, Dieter een jong on derwijzer zonder emplooi, op Grace komt het aan, om Dieter bekommert zich geen stervelingof misschien toch? Als hij na het einde van de les in deze onbehaaglijke stemming de hal van Hotel Kaiserhof betreedt, deelt de portier hem mede, dat hij is opgebeld uit Antonswil. Hij wordt verzocht in het Grand Hotel te ko men, kamer 81, derde étage Dieter herinert zich, dat dr. Muschle daar is ingekwartierd. Goed, hij zal er di rect heengaan. De man kom hem juist van pas; nu voelt hij zich tenminste weer een beetje. Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5