Laatste berichten Burgerlijke Stand Tre 2dt aan en werkt er voor! Pebcckivanhet £ctcd VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 DE r.F/<nSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Ja, jonge middenstanders, dit roepen een groep van middenstandsjongeren jullie toe, die in hun K. J. M. V. werken en vechten voor hun ideaal „Man van karakter" en „Katholiek van de daad". Dergelijke kerels heeft onze moderne maatschappij hard en broodnoodig! Jullie zijt jong en opgepropt met ener gie. Die energie kunt ge verknoeien of be nutten. Verknoeien is geen kunst, omdat daarme de geen persoonlijk offT gemoeid is. Benutten kost opofferingen en daden, ge leid en gericht door vorming en training! Wat wijzelf niet bezitten kunnen wij ook aan anderen niet geven. Dus staat op de eerste plaats vorming van jezelf en door jezelf met behulp en onder leiding van an deren. Die anderen zijn allereerst je ouders met als aanvulling de jeugdstandsorganisatie, ingeschakeld in de Katholieke Actie. Voor de Katholieke Jonge Middenstan ders (in den breeden zin genomen) is er de K. J. M. V. met zijn algemeen vormende doelstelling n.l.: Godsdienstig-zedelijke; So ciaal-economische; en Cultureele vorming. Je zult nu verwachten, dat wij je zul len vragen: „Sluit je bij ons aan"? Neen! Wil men „iets" beoordeelen, dan dient men het eerst te kennen. Daarom geven we een raad. Leest de eerstvolgende vijf artikel tjes, die over onze K. J. M. V. in deze cou rant om de 14 dagen op Vrijdagavond zul len verschijnen! Denkt er eens op door! Daarna pas zullen we je vragen „ja" of neen"! Bedenkt daarbij, dat God van je eischt een positieve en krachtige levens houding! Christus onze Koning heeft in onze sa menleving een keurcorps noodig, gewapend met een „groot karakter", een „sterke wil" en een „mild gemoed". Tot over 14 dagen! Muziek VIERDE DER OPVOEDENDE CONCERTEN. Cor de Groot Piet Lentz. Het vierde der opvoedende" concerten, dat in de Aula der Christelijke H.B.S. werd gegeven had het onderwerp „de So natevorm", zoo vermeldde het programma. Drie sonates werden door den pianist Cor de Groot en den cellist Piet Lentz uitgevoerd. Wat ons tegenviel, was, dat de woordvoerder van dezen middag nog niet eens aan de jongelui uitlegde, wat de so natevorm eigenlijk is, want ai moge dit op een der concerten al eens zijn uitgelegd, juist op deze sonate-middag ware een her haalde verklaring niet misplaatst. Piet Lentz ving aan met „sonate A gr. t." van Boccherini (17431805) uit den tijd, toen de virtuositeit hoogtij vierde en Cor de Groot maakte attent op de tech nische eischen, die aan beide nanden van den bespeler van het solieerende instru ment worden gesteld. Piet Lentz wist zijn toehoorders te ver overen. Een prachtige toon, die voortdu rend boeit, krachtig maar evenzeer soepel en teêr. Een sierlijke, stokvoering, be- heerscht en zeker en tot in de uiterste fijnheid en volheid van klank verzorgd. Een volkomen beheersching der linker hand, die hij to-t in de hoogste ligging wel haast onfeilbaar over de snaren laat gaan. Bovendien bezit hij een gezonde mu zikaliteit, die aan de muzikale zin haar persoonlijk karakter schenkt. Een voor dracht, die gaaf mag heeten! Bovendien: welk een voorbeeld van technische verfij ning in het Allegro. Evenzeer onze waardeering aan den pia nist, die met voortreffelijke smaak de pia nopartij speelde. Cor de Groot vertelde een er. ander van de „Sonate Bes moll" op. 35, Chopin s tragisch gedicht van den dood, het eerste deel met de langzame ac- coorden en het merkwaardige krachtige en korte van vorm. Energiek het „Scherzo" met de mooie melodie van het zangrijke trio. De smartezang van de marche funebre en het ijlings bewegen van de unisono- figuren van links en rechts in het laatste deel Cor de Groot staat absoluut boven de techniek. Met volle machtige klankuitstor ting speelde hij de sonate, grootsch voor gedragen. Zijn visie is evenwichtig en juist, zeer verstandelijk en met een ze kere strakheid in het uitleven van zijn ge voel. Wat niet wil zeggen: zonder senti ment. Toch deed hij ons meermalen ver langen naar meer verwarmende emotie, zooals w\i deze ondervonden in het Trio en in het middendeel der marche funebre, die met veel relief en dichterlijk schcon werden vertolkt. Als laatste nummer van dit belangrijk jeugdconcert volgde een van Beethoven's vijf sonates voor piano en cello, n.l. die in C gr. t„ waarin beide in strumenten solieerend optreden. Misschien zou het beter zijn geweest den vleugel half te openen in plaats van geheel, omdat op meerdere plaatsen het donkere geluid van de cello niet tegen den toon van het kla vier was opgewassen. Overigens werd er een voortreffelijk samenspel gegeven, waarvoor terecht de bewondering zich uitte in enthousiast en langdurig applaus. J. K. Aan de firma A. van Halem en I. Doornik, aannemers alhier, is opgedragen: het aanlegger van een sportveld in werk verschaffing te Haarlem voor de somma van 33.550; het aanleggen van een nieuwen weg met kunstwerken te NieuwenhoornRockanje voor den Prov. Waterstaat voor 39.200. Gemeentel. Aankondigingen DISTRIBUTIE ERWTENSOEP IN BLIK Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden, naast de toma tensoep, ook erwtensoep in blik, bij wijze van proef, beschikbaar wordt gesteld aan hen, die thans voor tomatensoep in blik in aanmerking komen. De erwtensoep is verkrijgbaar tegen af gifte van de daarvoor uitgereikte bons en tegen betaling van 15 cent per blik. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 3 Febr. 1939. 4509 GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal hoogstwaarschijnlijk plaats heb ben op Maandag 13 Februari a.s. in de bénedenzaal van het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steenschuur 21. De vergadering van den Raad, waarin o.a. de begrooting voor het jaar 1939 aan de orde zal worden gesteld, zal aanvan gen op Maandag 20 Februari a.s., des na middags te twee uur, in de benedenzaal van het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen", Steenschuur 21 en, zoo noodig, zal worden voortgezet: op Maandag 20 Februari, des avonds te 8 uur; op Dinsdag 21 Februari, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Woensdag 22 Februari, des namid dags te 2 uur; op Donderdag 23 Februari, des namid dags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Vrijdag 24 Februari, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur. „SANCTA VERONICA" VER. TOT STEUN AAN STILLE ARMEN. Bij haar tienjarig bestaan. Zondag zal de Ver. tot, Steun aan Stille Armen „Sancta Veronica" tien jaar be staan. Dit tweede lustrum zal hoe kan het anders bij de beperkte middelen! op zeer bescheiden wijze herdacht worden. Deze vereeniging werd einde Januari 1929 opgericht op initiatief van mevr. van Oer- leNipper, die van nabij wist, dat er op dit terrein nog zooveel werk van barmhar tigheid kon verricht worden. Eerste presi dente was mej. E. A. Grüne, eerste geest, adviseur de welee.rw. pater A. J. M. van den Donk, O.F.M. Mevr. E. M. Gibbonv. d. Heuvel volgde als tweede presidente, die spoedig plaats maakte voor mevr. E. Poll- mannSchoondergang, die zeven jaar de vereeniging met haar beste krachten ge diend heeft en zorgde, dat de vereeniging een goeden naam kreeg onder de R.-K. Cha ritatieve vereenigingen hier ter stede. Huidige presidente is mej. M. Niemer, geestelijk adviseur de weleerw. heer kap. F. Bernefeld. Het aantal uitgegeven stuks kleeding aan arme en stille arme R.-K. ingezetenen steeg van 40 stuks tot 1650 stuks per jaar. Deze kleeding wordt grootendeels gratis ver vaardigd door een groote schare werkende leden. De vereeniging heeft als het ware steeds in geldnood gezeten, doch men zorgde al tijd, dat de bodem van de kas niet heele- maal te zien was. De laatste klompjesdag moest wijken voor de nationale collecte op 3 Decembe. Vandaar nu de reeds aangekondigde „Ju bileumcollecte" op morgen, waarvoor nog collectrices tekort zijn. De vereeniging vraagt nu van alle Ka tholieken een extra gift voor deze collecte. De tijden zijn zeer zwaar, de steun is onont beerlijk en zeer veel is er noodig om allen te helpen. Bovendien de vereeniging verdoet de gelden niet aan feestviering, want de her denking a.s. Zondag zal slechts bestaan uit een kerkelijke, viering, waarbij door den geest, advsieur, kap. F. Bernefeld in de kapel van de Eerw. Zusters in de Pelikaan straat een plechtig gezongen H. Mis zal worden opgedragen. Daarna vindt er een gemeenschappelijk ontbijt plaats voor ge- noodigden en werkende leden. Toch is er nog receptie: maar die re ceptie wordt alleen gehouden door het gi ronummer der vereeniging 260.700. Daar verwacht het bestuur een groote stroom van bezoekers met een rijken schat van gif ten. De armen zullen de schenkers er dank baar voor zijn! ST. JOSEPHSGEZELLEN- VEREENIGING. Het Vastenavond-program. De St. Josephsgezellen geeft dit jaar een keurig verzorgd bont Vastenavondprogram. De duizend vrijkaarten voor leden, ouders, echtgenooten en donateurs zijn verzonden. Sommigen hebben reeds een plaats bespro ken en anderen zullen het nog dezen avond kunnen doen aan de St. Josephsgezellen, Rapenburg 52 of anders Zondagmiddag aan de Gehoorzaal. Denkt er aan, de opbrengt komt geheel ten goede aan onze vereeni ging, welke in den laatsten tijd al meerdere malen een noodkreet heeft doen hooren. Gezellen, wij hebben nog nooit tevergeefs een beroep op U gedaan. Helpt ons door de moeilijke jaren heen. Gij weet, hoe gij dat kunt doen. Behalve de vele vrijkaarten, hebben wij ook een groot aantal kaarten voor den ver koop. Wij hebben altijd de belangstelling gehad van zeer vele Katholieken. Ook met dit Vastenavondfeest hopen wij Uw belang- - stelling te hebben. Ons programma, dat ge heel verzorgd wordt door onze eigen onder afdelingen, ziet er keurig uit. Behalve de beide komische tooneelspelen, treden op „The Brothers musical", Xylophonisten; X en Co., HollancLsche duettisten; de muzikale clowns; onze Benjamini, accordeonist;' „De zingende Zangers" enz., vervolgens zal „Prins Carnaval" met groot gevolg zijn in trede doen. U ziet: alles bijeen de moeite waard om te komenn zien. Kaarten verkrijgbaar aan de St. Josephs gezellen, Rapenburg 51; ook Zondagmiddag tijdens het plaatsbespreken en Zondag- en Maandagavond voor de aanvang kaarten verkrijgbaar aan de Gehoorzaal. Kaarten a 40 cent. Plaatsbt-spreken Zondagmiddag vanaf half één tot half twee a 10 cent aan de Gehoorzaal. Katholieken steunt onze oude Leidsche St. Josephsgezellen. Kath. Actie Par. O.L.Vr. Hemlvaart en St. Joseph. A.s. Zondagmorgen om half zeven, Alg. H. Communie voor de geheele man nelijke jeugd. Na afloop wordt gezamenlijk gezon gen lied No. 14 van het parochieele zang boekje „Koning der Koningen". Komt allen op tijd. Maria-Congreganis- ten draagt uw lint. Sluit allen regelmatig aan. Voor Christus onze Koning! God wil het! Excursie Herscholingscursus Café- en Rest. Bedrijf. Gisteren heeft bovengenoemde cursus een excursie gemaakt naar de distilleerderij „De Fransche Kroon" van de firma Harte- velt en Zn. aan de Langegracht alhier. Op het kantoor der firma werden de cursisten ontvangen door de heeren Ver koren en Christiaanse, resp. directeur en adj.-directeur. De directeur gaf een uit eenzetting van de stichting en ontwikke ling van het bedrijf, waaruit bleek, dat teruggegaan moest worden tot 1734, zijnde het jaar waarin de heer van Aken een sui kerraffinaderij had aangekocht om daar in een branderij te vestigen. In het jaar 1780 komt de naam der fir ma Hartevelt en Zn. reeds in de boeken voor. De heer Verkoren toonde verschil lende oude boeken der firma en ook oude quitanties, waaruit bleek, dat den 22sten November 1790 een half anker jenever, pl.m. 20 liter 6.— kostte en in 1803 een heel anker f 15 25. Toentertijd ..bestond er nog geen accijnsheffing, zoodat de prijs van de jenever aanmerkelijk lager was dan heden. Na deze uiteenzettingen werd het ge heele bedrijf bezichtigd, het stoken van je never, het filtreeren enz. Een en ander werd uitvoerig toegelicht door genoemde heeren, waarbij de interesse van de cur sisten goed tot uiting kwam, getuige de vele vragen. Na deze rondleiding en bezichtiging werden de cursisten op het kantoor der firma in de gelegenheid gesteld het pro duct der firma te keuren, wat op zeer hoo- gen prijs werd gesteld. De voorzitter der commissie sprak na mens alle cursisten een dankwoord tot de diiectie voor de rondleiding en uiteenzet tingen, waarna weder huiswaarts werd ge keerd Al met al een zeer leerzame excursie, welke den cursisten zeker ten goede zal komen. Opbrengst Prinses Beatrix. De Prinses Beatrix-Bazar, gehouden ten behoeve van het Centraal Genootschap van Kinderherstellingsoorden en Vacantie-Ko- lonies, heeft opgebracht ongeveer 1600. De heer P. E. Briët alhier is bij kon. be sluit wederom voor den tijd van twee jaren herbenoemd tot plaatsvervangend secretaris bij den Raad voor de Luchtvaart. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijker, dienst voor Soci ale Zaken stonden de.e week 4422 werk zoekenden ingeschreven, verdeeld over de volgende bedrijfstakken: Bouwarbeiders 1155; fabrieksarbeiders 225; kantoorpersoneel 187 hotel-caf-per- soneel 84; houtbewerkers 188, kleermakers 81; kappers 5; schoenmakers 19; landarbei ders 151; metaalbewerkers 558, sigaren makers 24; technici, opzichters 27: textiel arbeiders 271; transportarbeiders 967; typo grafen 86, voedingsniiódelenarbeiders 233; vrouwen 164. Totaal 4422. Op 3 velruari van het vorige jaar ston den 4873 jp 4 Februari 1937 5080 werkzoe kenden ingeschreven benevens 29 ged. werkloozen en 40 vorstvex-kloozen. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 8. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Bij or ze voortdurende actie, om de hereeniging V3n de afgeschei denen te bevorderen, erkennen wij volkomen dat deze voortreffe lijke eei aeid door geen enkel middel beter tot stand kan komen en bevestigd worden, dan door de kracht van het gebed. Paus Leo XIII. WOERDEN Arbeider in dakpannen- fabriek door draaiende as gegrepen Zijn bcenen afgeslagen en zijn armen verbrijzeld Hedenmorgen heeft in de dakpannen- fabriek aan den Leidsche Straatweg te Woerden een ernstig ongeluk plaats gehad. De 18-jarïge H. Stuyvenberg, die een machine bediende, werd door onver klaarbare oorzaak door een as gegrepen en rondgeslagen. Gp zijn gegil kv/amen arbeiders toeloopen, die het slachtoffer zwaar verminkt aantroffen. Direct werd geneeskundige hulp ge haald. Bij onderzoek bleek, dat het slachtoffer beide beenen waren afge slagen, een boven den enkel, de ander bij de knie. Ook beide armen zal hij moeten verliezen. Bovendien kreeg het slachtoffer in wendig zware kwetsuren. De zwaargewonde werd onmiddellijk naar het Algemeen Ziekenhuis over gebracht. Men vreest voor zijn leven. Binnenland LANDBOUWER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is nabij den overweg op den Pesser straatweg, de 60-jarige land bouwer Pieper uit Ruinen, door een vracht auto geladen met kunstmest, aangereden. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis overgebracht ONDER TRAM GERAAKT EN GEDOOD. Vanmorgen omstreeks acht uur is de 53- jarige L. van Wingerden, wonende Noor- derhavenkade te Rotterdam, die op den hoek van de Bergschelaan en den Schie- weg per fiets voor langs een tram van lijn S wilde rijden, onder die tram geraakt. Zijn hoofd werd verbrijzeld. De man was op slag dood. WIELRIJDER GEDOOD. Hedenochtend omstreeks elf uur werd on den Benoordenhoutscheweg te 's Graven hage, ter hoogte van het Roomhuis een wielrijder, Pieter Boon genaamd, door een personenauto uit Wassenaar aangereden en op slag gedood. De oorzaak is vermoe delijk, dat de wielrijder onvoorzichtig den ril weg overstak. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Vanmorgen is op den Bosserweg te Heer Hugowaard, de heer C. W. uit die ge meente, in botsing gekomen met een per sonenauto, bestuurd door detn heer Vis ser uit Alkmaar. De heer Visser, die alleen in den wagen zat, liep daarbij zeer ernsti ge verwondingen op en is in zorgwecken- den toestand een nabijgelegen woning bin nengedragen. De bestuurder van den anderen wagen bleef ongedeerd. Beide auto's werden ernstig beschadigd. De auto van den heer V. moest met een kraan wagen worden versleept. LOGGER BIJ BINNENLOOPEN TEGEN PIER GEVAREN. De logger „Wouter" Sch. 19. is heden morgen bij het binnenvaren van de bui tenhaven van IJmuiden tengevolge van den mist, tegen de Zuiderpier gevaren. Het vaartuig kreeg ernstige schade aan het voorschip, waardoor dit vol water liep. De logger kon evenwel de visschersha- ven bereiken. AANVARING IN DEN KETELMOND. Vanmorgen is de postboot „Geusau" van de Urker Stoombootmaatschappij, wel ke om tien uur van Kampen vertrekt, ten gevolge van den dikken mist, in aanvaring gekomen met het Duitsche motorvracht schip „Adolf Hubert". Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De beide schepen liepen aanzienlijke schade op. De „Adolf Hubert", welke in den Ketel- mond voor anker lag, had geen mists'gna- len gegeven. Het schip kon, hoewel het een lek had gekregen, op eigen kracht naar Kampen opvaren. De „Von Geuscau" kon eveneens de reis ntar Urk voortzetten. DE NEDERLANDERS IN BARCELONA. Blijkens een van den Nederlandschen consul te Barcelona ontvangen telegram, zijn bjj de inneming van Barcelona de al daar wonende Nederlanders ongedeerd ge bleven. Buitenland DE ONTPLOFFINGEN TE LONDEN. Vragen in het Lagerhuis. LONDEN, 3 Februari (A.N.P.). De beide ontploffingen, welke zich vanochtend heb- LE1DEN. Geboren: Antonius, z. v. C. J. van der Kaay en A. S. Taf fijn Alida Jacoba Ma ria, d. v. A. B. van Wouw en M. G. van der Werf. Ondertrouwd: S. Boelee gesch. en C. P. van Kempen jd. Overleden: C. J. Roose zn. 9 j. A. den Hoek wedn. 85 j. ben voorgedaan in de „tube"-stations Tot tenham Court Road en Leicester Square te Londen, hebben den leider der oppositie Attlee aanleiding gegeven vragen te stel len, waarop minister van binnenlandsche zaken, sir Samuel Hoare antwoordde. Hoare noemde de ontploffingen ernstig. Hij voeg de hier aan toe: „Ik betreur te moeten zeg gen, dat twee personen ernstig werden ge wond en dat ernstige schade werd aange richt. Naar het schijnt, zijn de ontploffin gen veroorzaakt door bommen met tijdlon ten, welke des nachts in de bagagedepots werden bewaard. Het onderzoek is in vol len gang". Scherpe controle in de stations van de Tube. LONDEN, 3 Februari (A.N.P.). Na de vreeselijke bomontpólffingen in de stations van de ondergrondschen spoorweg op Tot tenham Court Road en Leicester Square worden alle tubestations bewaakt. Indien de ontploffingen zich later zouden hebben voorgedaan, zouden zij vele dooden en ge wonden hebben veroorzaakt. Scotland Yard is een groote razzia be gonnen. Alle depots worden onderzocht en niets wordt in bewaring aangenomen, ten zij de brengers laten zien wat het is. Volgens Havas hebben autoriteiten van Scotland Yard tegenover Press Association verklaard, er van overtuigd te zijn, dat deze ontploffingen opnieuw het werk zijn van lieden, die sympathiseëren met leden van het Iersche republikeinsche leger. De politie zal opnieuw in de kringen der Ieren te Londen een onderzoek instellen. Zij zoekt reeds eenigen tijd naar twee ver dachte personen. DE BESPREKINGEN VAN RUBLEE TE BERLIJN. LONDEN, 3 Febr. (A. N. P.). De „Ti mes" meldt uit Berlijn: Rublee heeft de stellige hoop, dat een bevredigende oplos sing zal kunnen worden verkregen in de kwestie der emigratie van Joden. Hij heeft een memorandum bij zich, waarin dp houding der Duitsche regeering wordt omschreven. De besprekingen geschieden ui een vriendschappelijken geest en er was noch sprake van een deining in het bui tenland, noch van de mogelijkheid extra faciliteiten te verleenen aan de Duitsche exporteurs. Voor het oogenblik hebben de commissie en de Duitsche regeering hun houding bepaald. Rublee treedt als be middelaar op. Indien het, uitgaande van deze grondslagen, mogelijk zou zijn een emigratieprogram op te stellen, zal het niet noodig zijn een formeele overeenkomst te teekenen: het zal voldoende zijn, dat elk der beide partijen de rol vervult, wel ke haar zal worden toebedeeld. VERDRIJVING DER JODEN UIT DANTZIG. DANTZIG, 3 Febr (A. N. P.). De Senaat heeft verordend, dat het notarissen en ad vocaten van Joodsche afkomst verboden is hun beroep uit te oefenen op het grond- gebièd van de Vrije Stad, behalve voor zoover het Joodsche clienten betreft. Deze maatregel wordt 1 Maart van kracht. AMERIKA IS MINDER GENEIGD DUITSCHLAND KOLONIëN TE GEVEN. NEW YORK, 3 Febr. (A. N. P.). Bij een gehouden stemming over de vraag of de Luitschland na den oorlog afgenomen ko loniën moeten worden teruggegeven, was he* antwoord van 83 procent der inzenders „neen" en van 17 procent „ja". Verleden jaar was de verhouding 76 tegen 24. De stemming is gehouden onder de auspiciën van het „instituut der openbare meening". MEVROUW GANDI W*ER EENS GEARRESTEERD. RAIKOT, 3 Febr. (A. N. P.). Mevrouw Gandhi is gearresteerd, toen zij aankwam om deel te nemen aan de ongehoorzaam heidsbeweging in den staat Rajkot, waar de beweging door de autoriteiten is ver boden. Dit is reeds de zevende keer. dat me vrouw Gandhi om politieke redenen is ge arresteerd. SLECHTS VP^MDELING OP WEITSJAU. TOKIO, 3 Febr. (A. N. P.). Het eiland V eit^jau, waarvan de tijdelijke bezetting gifteren door de Japansche admiraliteit is meegedeeld, ligt ongeveer 30 mijl ten Zui den van Pakhoi in de Golf van Tongking. Het heeft een bevolking van 7000 zielen. De eenige aldaar wonende vreemdeling is een Fransche katholieke missionaris. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3