VK1JUAÜ 3 HÏBKUARI 1939 v Oss Dc „Osservatore" antwoordt Hitier. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg 30ste Jaargang No. 9252 3)c Ccld^clveSou^cimt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonm-taxleven zie pag. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. 't Meest weerzinwekkende in wat zich de laatste maanden heeft afgespeeld rond om Oss is de onverzettelijkheid een betere zaak waard! waarmede men is blijven stoken en lasteren tegen een twee tal geestelijken. Stoken en lasteren een betere kwali ficatie kan hier niet gebezigd worden. Stoken en lasteren dat is het onguur bedrijf, waarin ook weer 'ns bij dit ge val anti-papisten van verscheiden genre zich eensgezind gevoelen. Nu is wéér uit het rapport van minister Goseling gebleken, dat geen enkele aan wijzing van eenig strafbaar feit bedoelden geestelijken kan worden aangewreven. Zal 't n u uit zijn met de verdachtmakin gen? Helaas, neen. Er zal worden voortgegaan met den laster want: het betreft hier priesters. De droeve ondervinding bewijst, dat wij bij deze voorspelling niet te zwart zien. Zelfs een achtenswaardig blad als de „Avondpost" komt nu weer aandragen met de meening, dat, al zijn er dan inderdaad geen strafbare feiten door de beide gees telijke begaan, terwijl er ook geen ge gronde verdenkingen zijn gebleken te be staan, de aanleiding tot verdenkingen toch wel niet geheel zal hebben ontbroken! Zóó kan men b 1 ij v e n doorgaan met slijk te werpen In verband met het bovenstaande citee- ren wij hier uit een beschouwing, welke de „Volkskrant" wijdt aan de nota van minis ter Goseling: Slechts één keer spreekt de minister, die veel smaad over zijn hoofd heeft zien heengaan, een bitter woord. Het is naar aanleiding van de twijfel, niet in de Kamer maar daarbuiten aan zijn integriteit als magistraatspersoon uitge sproken, van de verdachtmaking als zou hij tweeërlei recht laten gelden: een voor de gewone burgers, een ander voor de bur gers die geestelijken zijn. In de Tweede Kamer had de minister op 7 April gezegd: „Ik wil gaarne nadrukkelijk verklaren, dat ik op het standpunt sta, dat, indien er ten aanzien van deze heeren in geestelijke bediening van strafbare feiten gebleken ware (strafbaar naar het Nederlandsche recht), zij dezelfde weg hadden gevolgd als iedere andere burger in Nederland". In zijn nota zegt thans de minister: „Ik weet, dat de overgroote meerderheid der Kamer die uitdrukkelijke verkla ring in volle oprechtheid heeft aanvaard. Maar het zou bijna onmenschelijk zijn niet uit te spreken, dat de daarna van sommige zijden aangewakkerde twijfel en de open lijk uitgesproken aantijgingen ten aanzien van dit punt mij het diepste hebben ge griefd". Hierop laat de minister volgen: „Men kon weten de onveranderde ge dragslijn in dit opzicht van alleministers van Justitie in Nederland, welke ook hun godsdienstige en politieke overtuiging was. „Men kon uit mijn eigen ambtsvervul ling weten, wat mijn gedragslijn is, wan neer zich betreurenswaardige strafbare fei ten, als waarop hier gedoeld wordt, voor doen". Zoo straft dè minister de lasteraars, die zich aan zijn persoon en aan zijn ambt hebben vergrepen, naar verdienste af. Het Prinselijk paar naar Zwitserland Blijde gebeurtenis te ver wachten. Men meldt ons van officieele zijde, dat het prinselijk gezin zich vtegen het einde dezer maand voor eenigen tijd naar Zwit serland zal begeven. Zijne Koninklijke Hoogheid zal aldaar de Wintersport be oefenen, terwijl Prinses Juliana op me disch advies eenigen tijd rust zal nemen, zulks mede in verband met de omstandig heid, dat er gegronde hoop bestaat, dat in het prinselijk gezin dezen zomer, tegen half Augustus, wederom een blijde ge beurtenis mag worden verwacht. Wel degelijk een Kerk vervolging. WAAROM SCHEIDING VAN KERK EN STAAT? De Osservatore Romano van gister avond wijdt een uitvoerige beschou wing aan dat deel van Hitler's rede, waarin deze de religieuze situatie in Duitschland uiteen zette. De tactiek om, na eenvoudigweg het be staan van een Kerkvervolging te hebben geloochend, te fulmineeren tegen de Kerk en haar partijdigheid te verwijten, gaat niet op. De Kerk is nooit partijdig geweest. Zij heeft ook tegen de Kerkvervolging in Rusland en Spanje haar stem verheven. Steeds en herhaaldelijk hebben de Duit- sche bisschoppen tegen de anti-clericale furie in Rusland en Spanje verzet aange- teekend. Maar van den anderen kant wordt in een gezamenlijk herdelijk schrijven van de bis schopsconferentie te Fulda geconstateerd, dat men in Duitschland het katholieke le ven tracht te dooden om er een vreemd ge loof voor in de plaats te stellen. Dit schrijven werd echter niet weer legd, neen, het werd in beslag geno men. Maar de feiten, waaraan niet te wrikken valt en die aanleiding werden tot het schrijven der Duitsche bisschop pen, blijven bestaan. De Osservatore geeft dan een opsom ming dezer verschillende feiten: het schan delijk vandalisme, dat tot uiting kwam voor het paleis van den Aartsbisschop van Weenen, de anti-christelijke gezindheid van de Duitsche school, het verlammen van de in het Concordaat gegarandeerde acti viteit der katholieken, de beletselen die aan de jeugdorganisaties worden in den weg gelegd, de schandaleuze wijze van proces voering tegenover de Duitsche priesters, terwijl men tegenover partij genooten een zoo srupuleus mogelijke geheimhouding in acht neemt, de beschuldigingen, die men richt aan het adres van de Katholieke Actie, dat deze verdeeldheid zou brengen in de nationale eenheid, de Duitsche hu welijksopvatting het verwijderen van het crucifix uit de scholen, de neopaganisti- sche theorieën, en vooral het feit, dat Paus, bisschoppen, clerus en Sacramenten wor den gemaakt tot mikpunten van een ver bijsterende immoreele spotternij in woord en caricatuur, de broodroof, gepleegd te genover katholieken, de duizenden midde len, die men aangrijpt om het leven voor de katholieken in het Derde Rijk onmoge lijk te maken, concentratiekampen en ge vangenissen. Dit alles dwingt ertoe tot de conclu sie te komen: in Duitschland heerscht een Kerkvervolging. Een andere naam is hiervoor niet te vinden. Verder zijn er tal van andere symto- men, die erop wijzen, dat er een mogelijk heid bestaat, dat de hetze tegen de Kerk tot een bloedige vervolging zou kunnen leiden. Naar aanleiding van het dreigement van Hitier: scheiding te zullen brengen tus- schen Kerk en Staat, vraagt de Osservato re: Wanneer in Duitschland Kerk en Staat gescheiden worden, zal dan de Kerk wer kelijk diezelfde vrijheid genieten als in Frankrijk of de Vereenigde Staten of in de andere landen waarop Hitier doelde? Zoo niet, dan beteekent deze scheiding weer een nieuwe vorm van Kerkvervol ging- „Het zou belangwekkend zijn geweest, van zijn eigen lippen te vernemen, of een dergelijke scheiding ook de vrijheden zou insluiten, welke de kerk in die landen ge niet en zonder welke de scheiding zelf zou teruggebracht worden tot een nieuwe en nog meer onrechtvaardigen vorm van ver volging, vrijheden, zooals vrijheid van woord, van pers, van vergadering, van on derwijs, van verdediging, enz., waarop op religieus-kerkelijk gebied, waarbij de Kerk belang heeft men thans in het Derde Rijk bijna alle rechten heeft ver loren". „Tijd". DE KATHOLIEKE PERS. Wij brengen in herinnering, dat op Zon dag 5 Februari a.s. van 12.15 tot 12.30 uur de geestelijk adviseur van de kath. jour nalisten vereeniging, prof. dr. Titus Brandsma, voor de K.R.O.-microfoon zal spreken over de „Katholieke Pers". Vrachtauto door trein gegrepen en vermorzeld De twee Inzittenden werden gedood. Een ernstig cngeluk, dat twee slacht offers heeft geëischt, is vanmorgen om streeks 9 uur gebeurd ter hoogte van het station Oudemolen, gelegen tus- schen Assen en Vries. Een vrachtauto van den bode Ganze- veld uit Vries, komende uit de richting Oudemolen is op den onbewaakten overweg bij dit plaatsje door een Die- seltrein gegrepen. De twee inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Het zijn de 16-jarige H. Hogenberg uit Vries en de 20-jarige Meertens uit Grootegast. De vrachtauto, welke zooals reeds mede gedeeld, uit de richting Vries kwam, had 50 meter vóór den onbewaakten overweg van Oudemolen gestopt om den molenaar Evers uit Vries, welke tot hier was mee gereden, te laten uitstappen, De auto was daarna doorgereden en moest bij den on bewaakten overweg stoppen om een ran- geer-locomotief, die de chauffeur van de vrachtauto uit de richting Assen zag aan komen, te laten passeeren. Vlak achter deze locomotief wilde de bestuurder van de vrachtauto den over weg passeeren. Echter kwam juist uit de tegenovergestelde richting met zeer groote snelheid een Dieseltrein, welke om negen uur uit Groningen was ver trokken. De auto werd door den trein gegre pen. Tengevolge van de hevige botsing vloog het voorste gedeelte van het eerste treinstel uit de rails. Eerst 800 meter verder kwam de trein tot stil stand. Omdat het eerste linkervoorwiel van den trein steun vond tegen den binnenkant van de rechterrails, werd voorkomen, dat de trein de spoordijk afvloog. De cabine van den wagenvoerder werd totaal vernield. De bestuurder die op zijn plaats was blijven zitten, liep echter geen letsel op. Stukken van de vrachtauto vlo gen 500 tot 600 meter in het rond. De in zittenden die er uit waren geslingerd werden op slag gedood. De lijken zijn door den Officier van Jus titie te Assen in beslag genomen en naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Spoorwegautoriteiten uit Assen, die zich onmiddellijk naar de plaats van het on geluk begaven, namen onmiddellijk de noo- dige maatregelen om het treinverkeer zoo weinig mogelijk stagnatie te doen onder vinden. Het achterste treinstel, dat in de rails was gebleven en niet beschadigd was, werd van het voorstel afgekoppels, en werd naar Groningen teruggereden. Ook de pas sagiers in dezen trein, die geen van allen letsel hadden verkregen, gingen naar Gro ningen terug. Het spoorwegverkeer op de lijn Assen Groningen was echter geruimen tijd gestag neerd. Pas na een uur slaagde men er in één spoor vrij te maken, waarover voorloo- pig het treinverkeer op deze lijn werd ge leid. Spoorwegpersoneel uit Groningen is met een ongevallenwagen naar den onbewaak ten overweg bij Oudemolen gereden om het voorste gedeelte van het treinstel weer in de rails te krijgen. De passagiers van den trein, waarmede het ongeluk is gebeurd, hadden anderhalf uur vertraging. Omdat men er in de gegeven omstandigheden spoe- die in slaagde een spoor vrij te maken, on dervonden latere treinen slechts weinig vertraging. Het verkeer op de lijn Assen Groningen werd voorloopig tusschen As sen en Vries-Zuidlaren over dit vrij ge? maakte spoor geleid. Het lag in de bedoe ling het uit de rails geloopen treinstel naar Groningen terug te rijden. Den geheelen morgen was men met man en macht in de weer om zoo spoedig mogelijk ook het twee de spoor in orde te krijgen. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. De 44-jarige metaalbewerker G. Wes tenberg, gehuwd en vader van één kind, werkzaam aan de machinefabriek der N.V. Gebr. Stork en Co. te Hengelo, ge raakte met zijn hoofd tusschen de onder deden van een draaibank. De man werd ernstig verminkt en moet onmiddellijk dood zijn geweest. DE WERELD ld VOGELVLUCHT BRUSSEL: Het is tegenwoordig geen pietje om minister te zijn. Niet alleen krijgt een minister allerlei giftige critiek naar z n hoofd geslingerd en liggen de politieke tegenstanders voortdurend op de loer om hem politiek den nek om te draaien, maar het wordt tegenwoordig meer en meer mo de om „slaande" argumenten te gebruiken Spaak, de Belgische minister-president, wien het regeeren zeker niet te gemakke lijk wordt gemaakt, is gisteravond het slachtoffer geworden van een aanval van een tiental kerels, die hem de hoed van bet hoofd sloegen en hem aan het voor hoofd verwondden. De reden, waarom men zoo kwaad op hem was, ligt in de benoe ming van Martens, iemand die als activist na den oorlog bij verstek ter dood was ver oordeeld, doch later, gebruik makende van de verleende amnestie, teruggekeerd was naar België en nu de eere-post van lid der Academie van Wetenschappen heeft ge kregen. De Vlaamsche kwestie zit nog erg diep in België en het zal nog lang duren vóór deze kanker vergroeid zal zijn. MOSKOU: De Sovjet-regeering heeft de diplomatieke betrekkingen met Hongarije verbroken, omdat dit land onlangs is toe getreden tot het anti-Kominternpact. Het wonderlijke daarbij is, dat de andere on derteekenaars van dat pact (Duitschland, Italië en Japan) wel diplomatieke betrek kingen konden blijven houden met de Sovjets. Wat is de reden van dit verschil? In Moskou zegt men: „Wij maken onder scheid tusschen Hongarije en de andere onderteekenaars van het antikomintern- pact, omdat de andere onafhankelijke sta ten zijn, waarmede de Sovjets nog volle dige diplomatieke betrekkingen onderhou den, terwijl Hongarije, „een vasal van de spil RomeBerlijn geen volledigen diplo- matieken status verdient." Men kan het ook anders zeggen, nl.ï „De anderen zijn groote kerels, maar Hongarije is een ventje, dat wij wel aandurven." BESNOEIING VAN PERSONENVERKEER BIJ DE DUITSCHE SPOORWEGEN. Ta! van treinen vervallen. MüNCHEN, 3 Febr. (A. N. P.). Met het cog op de toenemend ernstige situatie der spoorwegen in Duitschland zullen thans, naar gemeld wordt, op groote schaal per sonentreinen komen te vervallen. Speciale treinen, extra-treinen, pleizier- treinen en wintertreinen zullen uit de dienstregeling worden geschrapt. Volgens de spoorwegautoriteiten zijn deze schrappingen niet alleen veroorzaakt door de toegenomen eischen voor het goe derenverkeer. De electriciteitsvoorziening voor het spoorwegverkeer, in het bijzon der in Zuid-Duitschland, is onvoldoende voor de behoeften. Daarom zullen de mo torwagens worden vervangen door eenige honderden locomotieven. De tent, waarin de R. K. Propaganda- club „Dr. Schaepman" op de Zaterdagsche markt te Leiden met zooveel ijver de brochures en boeken verkocht van de Kath. Actie „Voor God" heeft plaats gemaakt voor een moderner geval. Door het initiatief en de onvermoeide zorgen van den secretaris van „Dr. Schaep man", den heer A. van Dijk, heeft men een wagen kunnen aankoopen, welke door de leden van „Dr. Schaepman", die ook 's Zaterdags op de markt voor den verkoop zorgen, in een geheel nieuw gewaad is ge stoken. Ee timmerman-lid zorgde voor een nieu- DII nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De „Osservatore" antwoordt op Hitiers woorden over de Duitsche Kerkvervolging. (lste blad). Franco's troepen dreigen bij Berga de republikeinen af te snijden. (2de blad). De Belgische minister-president Spaak op straat mishandeld. (2de blad). Moskou breekt dc diplomatieke betrek* kingen met Hongarije af. (2de blad). Twee ontploffingen op stations van de Londensche ondergrondsche. (Buitenl. Ber., 2de blad). Binnenland Karakter der werkverschaffing gewij zigd. (lste blad). Wijziging in de steunregeling van goed gekeurde poot-aardappelen (2de blad). Algemeen verbindend verklaring van een. ondernemersovereenkomst voor het bak kersbedrijf te Amsterdam. (2de blad). Op een onbewaakten overweg tusschen Assen en Vries is hedenmorgen een vracht auto door den trein gegrepen; beide in zittenden werden gedood, (lste blad). Vijf jongens te Leeuwarden door het ijs gezakt; twee hunner verdronken. (3de blad). Te Amsterdam wisten een moeder met drie kinderen zich bij een feilen brand te redden door in het vangzeil te springen. (3de blad). Nota inzake Oss. COMMISSIE VAN ONDERZOEK UIT DE TWEEDE KAMER BENOEMD. De parlementaire redacteur van de „Tijd" meldt: Naar wij vernemen, heeft de voorzitter der Tweede Kamer als leden van een com missie tot onderzoek van minister Gose- lin^s nota inzake Oss aangewezen de hee ren Schouten (A.-R), Tilanus (C.H.), Drees (S. D. A. P.), Wendelaar (Lib.) en Sweens (R.-K.). we betimmering, een schilder voor een schoone kleur en aldus ontstond boven staande verkoopgelegenheid, welke vanaf morgenmiddag op de markt zal prijken, ge vuld met lectuur van de Kath. Actie „Voor God". De verkoopers volgen een cursus voor den verkoop, welke cursus ten doel heeft gestelde vragen te kunnen beantwoorden, waarbij debat echter niet zal worden toe gestaan. De bedoeling is met deze wagen later ook naar buiten uit te trekken. Hierboven de nieuwe aanwinst in volle glorie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1