FEBRUARI 1939 DE LE^SCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5er. PER PAK KERKNIEUWS PATER A. M. DANIëLS S.J. t In het R. K. Ziekenhuis aan het Westein de te Den Haag is overleden de zeereerw. pater A. M. Daniëls S.J., kapelaan van de parochiekerk der H. Theresia aldaar. Antonius Matheus Daniëls werd op 25 Febr. 1862 te Maastricht geboren. Na zijn gymnasiale studie aan het stedelijk gym nasium aldaar te hebben volbracht, trad bij op 30 September 1879 in de Sociëteit van Jesus. Hij werd 8 Sept. 1982 priester gewijd. Tot 1904 was hij leeraar in verschillende colleges o.a. Sittard en Amsterdam. Daar na was hij kapelaan te Rotterdam, rector te Amsterdam, en kapelaan te Nijmegen. Hier richtte hij de aafdeelingen op van den R. K. Vrouwenbond en van de Vereeniging Voor Eer en Deugd. Sinds 1919, dus 20 jaar lang wa^ hij tenslotte werkzaam in de pa rochie te Den Haag. Hij werd 31 Augustus J936 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Hij wilde een meisje spreken. De Officier van Justitie had tegen H. T. ean gevangenisstraf geëischt voor den tijd van acht maanden wegens huisvredebreuk gepleegd bij den inspecteur der P.T.T. te Wassenaar en wegens mishandeling, het steken met een mes, eveneens van een inwoner van Wassenaar. Verdachte had een bezoek aan een meis je willen brengen, dat in huis was bij den inspecteur en was toen van meening ge weest, dat zijn bezoek niet op prijs was gesteld. De uitspraak werd gistermorgen een gevangenisstraf van vier maanden. Onfortuinlijke fietsendief. De melkknecht S. T. uit I.eiden had voor een perceel aan de Janvossen- steeg in die gemeente een rijwiel wegge nomen. Het rijwiel was hem later afgeno men geworden en daarna was hij aan een politie-agent aangewezen geworden. De Officier had tegen verdachte acht .maanden gevangenistraf geëischt. De recht bank gisteren vonnis wijzend veroordeel de verdachte tot een gevangenisstraf voor dan tijd van vier maanden met aftrek van den tijd in voonoopigt bewaring doorge bracht. HAARLEMSCHE RECHTBANK Toeëigening van een hoeveel heid toon-frequentie-energie geheel of ten deele toebehoo- dende aan de Hillegomsche Radio-Centrale. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 63-jarigen rentenier F. D. K. uit H i 11 e g o m, die terecht heeft gestaan ter zake dat hij op 4 November te Hillegom zich heeft toegeëigend een hoeveelheid toon-frequentie-energie, geheel of ten deele toebehoorende aan de Hillegomsche Radio Centrale. De officier van Justitie, mr. Sikkel, had Legen verdachte geëischt een gevangenis straf voor den tijd van 14 dagen. De rechtbank veroordeelde hem tot een geldboete van 30 subs. 15 dagen hechtenis. Diefstal door middel van braak De bovengenoemde rechtbank deed ver volgens uitspraak in de zaak tegen den 37- jarigen koopman P. van B. uit Amsterdam, vroeger woonachtig te Hillegom, die terecht heeft gestaan wegens diefstal door middel van braak. Verd. had op 25 October j.l. te Hillegom, nadat hij een ruitje had ver brijzeld in de deur van de woning van den heer J. J. W. v. W. aan de Meerlaan, zich tot deze woning toegang verschaft en uit de gang een winterjas en uit de woonka mer een drietal spaarpotjes weggenomen. De officier van justitie had tegen ver dachte geëischt een gev.straf voor den tijd van 1 jaar, waarvan 8 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en als voorwaarden gesteld, dat hij gedurende dien proeftijd geen sterken drank mocht gebrui ken en tevens dat hij zich moest stellen on der toezicht van het Ned Consultatiebureau van Alcoholisten te Amsterdam. De rechtbank veroordeelde tot 1 jaar ge vangenisstraf waarvan 6 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en met de zelfde voorwaarden. Veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak in de Zaak tegen dtn 26-jarigen chauffeur J. J. W. uit Leidschf ndam, die in hooger beroep terecht heeft gestaan, terzake dat hij in de Weerensteinstraat te Hillegom een aanrijding had veroorzaakt en door den kautonrechter te Haarlem was veroordeeld tot een geldboete van f 15 subs. 10 dagen hechtenis. De officier van justitie had in verdachte niet zoo de schuldige gezien en had vernietiging gevraagd van het vonnis van den kantonrechter en tegen verd. vrij spraak gevraagd. De rechtbank uitspraak doende en sprak verdachte vrij. Overtreding der Jachtwet. In hooger beroep stond terecht de var kenskoopman D. Z. uit R ij p w e t e r i n g, die bij vonnis van den Kantonrechter was veroordeeld tot een geldboete van ƒ20 subs. 10 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van het in beslag genomen ge weer, terzake dat hij op 4 Oct. j.l. op den IJ weg in de Haarlemmermeer werd aange troffen in een auto, waarin zich een één- loopsjachtgeweer (repeteer) bevond. Het geweer was geladen met 4 scherpe patro nen. De officier van Justitie heeft na ge tuigenverhoor bevestiging gevraagd van het vonnis van den Kantonrechter. Aanrijding. In hooger beroep stond terecht de chauf feur W. H K. uit N i e u w-V e n n e p, die bij vonnis van den Kantonrechter te Haarlem was veroordeeld tot een geld boete van f 10 subs. 10 lagen hechtenis, (eisch 20 subs. 10 dagen hechtenis), ter zake dat hij op 18 Oct. j.l., toen hij met zijn vrachtauto over de brug van de Ring vaart reed, te veel rechts heeft gehouden, waardoor de 10-jarige H. M. v. Tol, uit Zwanenburg werd aangereden. De officier van Justitie heeft bevestiging gevraagd van het vonnis van den Kantonrechter. Zonderlinge manier om geld te innen. Een handelaar in zand en grint en een bewoner van een woonschip hebben in den avond van 25 November j.L een zon derlinge manier toegepast om van een in woner van Nieuw Vennep een bedrag van ongeveer twintig gulden, die deze hun schuldig was, te innen. Na zich eerst ter dege moed te hebben ingedronken, bega ven zij zich 's avonds omstreeks elf uur naar de woning van hun schuldenaar, die zich reeds ter ruste had begeven. Zij ruk ten de achterdeur uit het slot en drongen de keuken binnen, waar zij zooveel kabaal maakten, dat de bewoner en zijn vrouw ontwaakten en ijlings gingen kijken, wat er aan de hand was. De indringers be groetten het echtpaar met den uitroep: „Als je niet betaalt, dan ga je d'r an" en onthaalden het op stompen en slagen, waardoor de vrouw op den grond terecht kwam. Na op deze wijze hun woede ge koeld te hebben, waren de gemoederen blijkbaar tot bedaren gekomen en na een half uurtje scheidde men als goede vrien den! Den volgenden dag vond de inwoner van Nieuw Vennep het toch maar beter om het gebeurde aan de politie te vertellen en het gevolg was. dat de handelaar en de woon schuitbewoner gistermiddag voor de Haar- lemsche rechtbank moesten verschijnen wegens huisvredebreuk, bedreiging en ver breking. De woonschuitbewoner was niet versche nen en de handelaar kon zich van de heele geschiedenis weinig meer herinneren. De inwoner van Nieuw Vennep en zijn vrouw, die als getuigen waren gehoord, hielden den handelaar de hand boven het hoofd en probeerden de zaak zoo onschuldig moge lijk voor te stellen. De vrouw wist niet goed meer, hoe zij op den grond terecht was gekomen en van de vechtpartij had zij ook niets gezien. President: „Maar u was er toch ook bij betrokken". Getuige: „Eigenlijk niet, edelachtbare, want ik ben de vloer gaan aanvegen!" President: „Nou, dan bent u wel een zin delijke huisvrouw, om de vloer te gaan ve gen, terwijl uw man door twee indringers wordt aangevallen!" De officier hield er rekening mee, dat de vrede thans blijkbaar weer hersteld is en eischte tegen den handelaar een maand en tegen den niet-verschenen woonschuitbe woner, die feitelijk de auctor intellectualis was geweest, drie maanden gevangenis straf. Uitspraak 16 Februari. Ongeluk op den Rijksweg in de Haarlemmermeer. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 57-jarigen dr. L. R. S. uit Rotter dam, die terecht heeft gestaan, terzake dat hij. op 16 September van het vorige jaar een voor hem uit rijdende auto op den Nieuwen Rijksweg nabij de Haarlemmer meer rechts was geapsseerd en daardoor een persoon, die op den berm van den weg stond, had aangereden, waardoor deze een Deen die hier tijdelijk vertoefde ernstig werd verwond. De officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt een geldboete van 200 subs. 14 dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde tot een geld boete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. TWEE DOODEN BIJ EEN AUTOBOTSING. Vier weken hechtenis tegen verdachte geëischt. Op 11 October van het vorig jaar, 's avonds omstreeks 12 uur, is op den rijks straatweg tusschen Rotterdam en Den Haag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Een autobus, vol met passagiers, reed van Rotterdam naar Den Haag. Onderweg, ter hoogte van de gemeente Pijnacker, kwam de bus zonder benzine te staan. De chauffeur stopte en zette den bus op een parkeerplaats aan den kant van den weg, waarna hij trachtte passeerende auto's aan te houden en om hulp te vragen. Een luxe auto ten slotte stopte vóór den autobus en bleef half op den verkeersweg, half op de parkeerplaats staan. Terwijl de chauffeur van den bus en de bestuurder van den luxe-auto in gesprek waren, naderde uit dezelfde richting een groote vrachtauto met aanhangwagen. De chauffeur bemerkte te laat, dat de luxe-auto stilstond en week op het laatste oogenblik naar links uit. Hierbij kwam hij in botsing met een van tegenovergestelde richting komenden bus. Met een massalen klap reden de beide massale voertuigen te gen elkaar op en deze aanrijding had ern stige gevolgen. Twee personen uit den bus werden ge dood, enkele anderen min of meer ernstig gewond. De chauffeur van den vrachtwagen, de 35-jarige P. H. S., heeft zich 8 December j.l. voor de Haagsche rechtbank te verant woorden gehad. De zitting werd tot heden geschorst om den bezitter van den luxe-auto die we gens parkeeren op den openbaren weg ook een proces-verbaal tegen zich kreeg alsnog te hooren. De officier van Justitie achtte de schuld van verdachte bewezen en vorderde een hechtenisstraf van vier weken. De verdediger, mr. Ybes te Amsterdam, drong met klem aan op vrijspraak, subs, een mildere straf. Uitspraak 16 Februari. POGING TOT MOORD OP HAAR VADER Vier jaar geëischt tegen de 28-jarige verdachte. De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen heeft vier jaar gevangenis straf geëischt tegen de 28-jarige T. D., te Eenrum,' thans gedetineerd, beschuldigd van poging tot moord cp haar vader. In den ochtend van 24 November 1938 heeft het meisje haar vader met een scheermes verscheidene ernstige verwon dingen toegebracht, waarbij het alleen aan het feit, dat geen edele deelen waren ge raakt, is te danken, dat de man niet aan de gevolgen is overleden. De onaangename gezinsverhoudingen hebben het meisje tot haar daad gebracht. De verdediger, mr. A. Veenhoven, pleit te clementie. Uitspraak 9 Februari. DE OPLICHTINGSAFFAIRE TE GINNEKEN. Oudste der verdachten vrijgesproken. De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de befaamde zaak der beide D.'s, vader en zoon, die ervan verdacht werden in den loop van 1933 mevr. K. te Ginneken voor meer dan een ton te heb ben opgelicht. D. sr., tegen wien het Openbaar Minis terie een gevangenisstraf had geëischt van twee jaar, werd vrijgesproken, terwijl D. jr., tegen wien de maximumstraf van drie jaar was geëischt, zonder aftrek van voor arrest, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaai en 6 maanden met aftrek van preventief. VERVUILING IN EEN BANKET- FABRIEK. Directeur tot 1500 boete veroordeeld. De rechtbank te Groningen heeft het vonnis van den kantonrechter vernietigd en, opnieuw recht doende, den banketfa brikant E. S. aldaar wegens een aantal overtredingen van de Warenwet en van het algemeen besluit ingevolge die wet, veroordeeld tot 1500 boete, subsidiair 12 dagen hechtenis. De eisch tegen den verdachte, die van het vonnis van den kantonrechter van 25 November 1938 in hooger beroep was ge gaan, .en welke zaak de vorige week Don derdag voor de Groningsche rechtbank was behandeld, luidde bevestiging van genoemd vonnis, namelijk drie geldboeten van /nQ, subsidiair één -naand hechtenis, benevens driemaal zeven dagen voorwaar delijke hechtenis en 9 maal 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis 25.— BOETE. Sabotage van verduisteringsoefeningen gestraft. Tijdens de verduisteringsoefeningen ter beveiliging tegen luchtgevaar, die in Oc tober j.L in de gemeente Diemen gehou den zijn, is door de politie tegen ongeveer dertig personen procesverbaal opgemaakt, omdat zij zich, in strijd met de desbetref fende gemeentelijke verordeningen, zon der noodzaak tijdens de oefening op straat hebben bevonden. Gisteren stond de eerste van dit dertig tal terecht voor den Amsterdamschen po litierechter, dr. N. Muller. De Officier van Justitie eischte f 25.— boete en de politierechter, die er in zijn vonnis op wees, dat het van het hoogste belang is, dat tijdens deze verduisterings oefeningen de hand wordt gehouden aan de voorschriften, veroordeelde den ver dachte conform dezen eisch. INGEZONDEN STUKKEN KATH. LEIDSCH SYMPHONIE ORKEST. In verband met het besluit tot uitbrei ding van het orkest, dat den naam dragt: Katholiek Leidsch Symphonie Orkest en onder beproefde leiding staat van den heer Theelen, reeds meer dan vijf en twin tig jaar kerk-organist (Hartebrugkerk), maken wij u opmerkzaam op de bestaan de gelegenheid vanaf heden als lid tot ons orkest toe te treden. Het ligt in de bedoeling op de uitvoe ringen (uitsluitend voor R.K. vereenigin- gen en belangloos) zoowel begeleidend als orkest solistisch op te treden. De repetities vinden een keer per week platas in de zaal naast de Overdekte (Haarlemmerstraat), 's Maandagsavonds, van 8.15 uur tot 10.15 uur. Het lidmaat schap bedraagt f 10.— per jaar of 0.20 per week. De secretaris van het K.L.S.O., de heer A. van der Kaay, Buys Ballot straat 60, die u gaarne alle verdere in lichtingen zal verschaffen, ziet uw toe treding gaarne tegemoet. Het Bestuur. NOOTDORP, 1 Febr. 1939. IN NOOTDORP WORDT VOOR WERK- LOOZEN VEEL GEDAAN Antwoord op het ingezonden stuk van den heer Vlooswijk. DE WERKVERSCHAFFING TE NOOTDORP. Aannemende, dat mijn ingezonden stuk je weinig of geen nuttig effect bij voor noemde persoon zal hebben, kan het naar mijn bescheiden meening toch zijn nut heb ben u te laten zien wat de menschen bij mij in werkverschaffing verdienen en ont vangen hebben. Ik doe u zien wat zij per uur verdienen, omdat u het totaal niet altijd duidelijk zal zijn, omdat het werk in een week wel eens onderbroken wordt, door in het vrije be drijf te werken. Van 12—17 Sept. 33.4 ct. per uur; 1924 Sept. 43.2 ct.; 26 Sept.—1 Oct. 39.2; 3 Oct.— 8 Oct. 28 (basis huur); 10 Oct.15 Oct. 28 ct.; 17 Oct.—22 Oct. 28 ct.; 24 Oct.—29 Oct. 39 ct.; 31 Oct.--5 Nov. 38.2 ct.; 7 Nov.—12 Nov. 33.2 ct.; 14 Nov.—19 Nov. 35.2 ct.; 21 Nov.—26 Nov. 37,4 ct.; 28 Nov.—3 Dec. 37,8 5 Dec.—10 Dec. 39.5 ct., 12 Dec. —17 Dec. 36.7 ct. per uur. Ontvangen in natura van de gemeente: kolen 1.30; gezin van 6 kinderen boter- reductie 6 x 15 is 0.90; gezin van vijf kin deren sparen 0.40; ziekenfendstoeslag 0.35, totaal 2.95. Dus het is bij mij evenals bij het bagge ren niet zoo hemel-tergend als onze heer Vlooswijk schrijft. Ik zou u willen aanra den, waarde vriend, overweegt eens in alle stilte, en gij zult tot uzelve keeren. Waar om toch aldoor maar critiek? Denkt gij uw collega's daarmee een dienst te bewijzen, gij hebt het mis, vriend, in tegendeel. Gij zult (wat ik niet hoop) de menschen, die steeds bereid varen voor uw collega's en gezinnen op te komen, weerhouuen. Het groote sociaal gevoel zoudt gij daarmede kunnen dooven. Ik spreek over menschen met een groot sociaal gevoel op Nootdorp en die zijn er velen. Hebt gij daar al eens over nage dacht? Daarom zeg ik nogmaals: over weegt! Dan pas zult gij tot de ontdekking komen, dat er zeer veel voor u en uw col lega's gedaan wordt, en zult gij u moeten schamen over uw critiek. Ik denk aan den burgemeester, voor wien geen moeite te groot was om het ba sis huurloon van 28 op 30 ct. te krijgen en het regenverlet ook 2 ct. verhoogd te krij gen. Dan nog het groote sociale werk van verschillende commissies, welke hij in het leven heeft geroepen, die op verschillen de tijden in 't jaar collecteren voor het doen uitdeelen van schoeisel en kleeding, soep enz, te veel om te noemen. Dit alles evenwel beschouw ik als een christelijken plicht voor allen. Maar van u. waarde heer. mogen wij op zijnminst verwachten, dat u dit alles waardeert. Als u dit leest hoor ik u al zeg gen: Dit heeft niets met dc werkverschaf fing te maken, maar dan zeg ik u: gij oefent niet critiek uit alleen op de werk- verschaffing, maai op alles vaar u maar meent dit te kunnen doen. U spreekt o.a. in uw ingezonden stuk over de uitbrei ding tuin Sweere,, wat ook werkver schaffing genoemd wordt en als zoodanig is uitgevoerd. Ik ben daar niet boos om, vriend, ik heb er eens om moeten lachen en mij afgevraagd: had de minister niet beter gedaan u dit uit te laten maken, of het wel werkverschaffing was ja of neen, in plaats van de inspecteur der werk verschaffing. Ik wil u evenwel zeggen: dp menschen die dit werk gedaar hebben, hebben mij gezegd, dat het hun speet, dat zij er mee klaar waren. G. J. SWEERE, BIOSCOPEN TE LEIDEN HOOh./Kll Mc Lido: Rex: Vier dochters (Lane Sisters, Claude Rains). De held op sokken (Joe Penner). De Jantjes (Johan Kaart, Fientje de la Mar). Circusclown (Joe Brown) De rechtzaak dr. Deruga (Willy Bir- gel). Flash Gordon op Planeet Mars (Bus- ter Crabbe). Huwelijksgeluk van 4 zusters Avonturen v. Amsterdamschi matrozen AANVANGSUUR lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. lederen middag behalve Maandag, 1! uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen Afgekeurd Afgekeurd De Dieren-Jamboree 71. „Ga een bijl en een touw halen", zei de leider," en hak een boom om tot brandhout voor het kamp" Big keek wel even op zijn neus, want hij had nog nooit boomen om gehakt. Doch hij wilde flink zijn en deed wat hem gezegd mik 72. Big had veel moeite met het omhakken van den stam. Eerlijk gezegd, wist hij niet hoe hij klaar moest komen. De stam lag op den grond; maar nu had hij een zaag noo- dig. Een miereneter kwam langs en bood zijn hulp aan. Samen gingen ze toen aan het werk.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10