RECHTZAKEN VALSCHE MUNTERS VONDEN IN LEIDEN HUN NOODLOT De „Dronken Markies" zegt niets Laatste berichten MARKTBERICHTEN DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 DE LE'ÖSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE BESCHERMING VAN DE KOOPVAARDIJVLOOT. Lezing van luit. ter zee 1ste klasse, A. Kroese. Gisteravond heeft luitenant ter zee A. Kroese van den marinestaf in de student tensociëteit Minerva hier te? stede een le zing gehouden over de bescherming van de koopvaardijvloot in oorlogstijd. Spreker begon met er de aandacht op te vestigen, dat Nederland reeds voor den wereldoorlog onvoldoende zorg heeft be steed aan de marine. Na 1918 brak in Ne derland een periode aan van sterken af keer van alles wat militair is en als ge volg daarvan zakte de marine geheel in de put. De doelstelling „uitsluitend kustver dediging" is onaanvaardbaar voor de zee macht van een zeevarende en koloniale mogendheid. Door dit veel te beperkte standpunt had de marine de koopvaardij niets meer te zeggen. De koopvaardijman vindt een marine die in oorlogstijd aan de kust blijft kleven en in de zeegaten blijft hangen, een nietsnut. Hier ligt de voornaamste oorzaak van de vervreemding tusschen onze marine en koopvaardijvloot. Gelukkig valt er den laatsten tijd verbetering te constateeren. Spreker zette uiteen, dat het behoud van den zeeweg in oorlogstijd een kwestie is van „te be or not to be". Het verbruik van voedingsmiddelen, brandstoffen en industrieele grondstoffen moet voor een zeer groot gedeelte worden gedekt door aanvoer over zee. De partij, die den zee weg verliest, verliest op den duur den oorlog. Engeland heeft altijd volgens deze stelling gehandeld en in oorlogstijd zijn krachten op dit punt geconcentreerd. Steeds is het aan Brittannië gelukt zijn tegenstander op de knieën te krijgen. Tij dens den wereldoorlog heeft het groote Duitsche hoofdkwartier de Hochseeflotte aan de ketting gehouden. Door het nood lottige servituut, dat de slagvloot geen verliezen mocht lijden, werd de Duitsche marineleiding gedwongen naar he* duik boot wapen te grijpen om de Britsche zee verbindingen aan te tasten. De duikbootoorlog heeft, door zijn een- zijoige kf rakter, niet tot het beoogde doel geleid. Vooral het convooisysteem heeft ertoe bijgedragen de blokkade met duik- booten te doen mislukken. Ook in een toekomstigen zeeoorlog zal het convooi- stelsel weer toepassing vinden. Spr. behandelde vervolgens Nederlands positie in een toekomstig conflict. De Ne- derlandsche regeering voert een gedeci deerde neutraliteitspolitiek. Alleen Wan neer wij worden aangevallen zullen wij de wapenen opvatten tot zelfverdediging. Nederlands bodem kan op geen stukken na voldoende produceeren om de eigen bevolking te voeden, te kleeden en te ver warmen. Dit is een zwak punt in ons defensie stelsel, waarop de vijand zeker zijn aan vallen zal richten. In oorlogstijd zal de Nedei'landsche zeemacht niet kunnen vol staan met de toegangen te water door mijn versperringen af te sluiten. Onze ma rine en koopvaardijvloot zullen naar bui ten moeten en in volle zee moeten vech ten voor ons dagelijksch brood. De regee ring heeft een open oog voor de noodza kelijkheid om in oorlogstijd de scheep vaart op onze Noordzeehavens vol te hou den. Er worden thans materieele en or ganisatorische voorzieningen getroffen-.om oorlogs- en handelsmarine voor deze taak geschikt te maken. Naast deze voorzieningen is noodig een krachtige, moreele saamhoorigheid tus schen het personeel van de marine en dat van de koopvaardij. Deze saamhoorigheid is in Engeland reeds lang iets vanzelf sprekends. Gelukkig valt thans ook in Nederland een toenemende waardeering op te mer ken tusschen oorlogs- en handelsvloot en dit maakt, dat wij een toekomstigen oor log met een geruster hart tegemoet kun nen zien. Na afloop van zijn redevoering vertoon de de spreker een aantal lichtbeelden, welke het behandelde illustreerden. MILITARIA. Bij Kon. Besluit var 30 Januari is de eerste-luitenant P. J. M Scheonmberg van het 6e P~". Veldartillerie benoemd tot ka pitein bij het le Reg. Luchtdoelartillerie; tot res.-kapitein .s benoemd de res.-eer- ste luit. P. Heybroek, van het 4e Reg. In fanterie. Bij Koninklijk Besluit van 1 Februari is, aan den res.-tweed- luit. P. G. jager van het 6e Reg. Veld Artillerie eervol ont slag verleend als zoodanig en is hij be noemd in denzelfden rang bij het beroeps- personeel. JAARVERGADERING „LEIDSCHE ZWEEFVLIEG-CLUB". Dinsdag 1.1. hield de Leidsche Zweef vlieg Club haar jaarvergadering in café- restauvant „In den Vergulden Turk". Aan het op de druk bezochte vergadering uit gebrachte verslag over 1938 ontleenen wij het volgende: In 1938 voerden de leden op het club vliegveld „Langeveld" in totaal 953 starts uit. De beste prestatie werd geleverd door den heer B. Fukken, die er in slaagde van Noordwijkerhout naar Zandvoort en terug te vliegen op een hoogte van slechts 50 tot 60 meter. Deze vlucht duurde ongeveer 3/4 uur. Zes leden behaalden het brevet A voor zweefvlieger en acht het brevet B. Uit de „Rekening en verantwoording" van den penningmeester bleek wel zeer duidelijk, hoe de finantieele toestand van de vereeniging door de omvangrijke uit- bi'eiding van de exploitatie gedurende 1938 steeds zeer penibel was. De vergade ring bracht hulde aan het beleid van den penningmeester, die de vele en groote moeilijkheden wist te overwinnen. De be grooting voor 1939 werd door de verhoo ging van de contributie der junioren van 16.op 20.sluitend gemaakt. De penningmeester en de 2de secretaris traden volgens rooster af. Voor 1939 is het bestuur samengesteld uit de heeren J. W. Jongman, voorzitter, C. Kanbier, 1ste secr., ir. B. M. Krol, 2de seer., G. H. H. Schroder, penningm., C. L. Modderman, archivaris, N. Ober en B. Fukken, leden. Het secretariaat is gevestigd: Haarlemmer straat 196, de af deeling finantiën en de afdeeling propaganda: Stieltjesstraat 58. OPENBARE KAPPERSVERGADERING. Actie voor een Dinsdagmiddag-sluiting. Gisteravond werd een openbare Kap persvergadering gehouden. Aanleiding voor deze vergadering was, dat in tal van plaat sen een middagsluiting voor kapperszaken is. Door de beide organisaties in Leiden is, aangespoord, in hoofdzaak door de jonge ren, een stemming onder de leden gehou den, wat tot resultaat had, dat velen voor den vrijen Dinsdagmiddag als de meest in aanmerking komende naar voren komen. In de bovenzalen van de „Harmonie", Breestraat, waren gisteravond een kleine honderd kappers vereenigd. Twee sprekers, 6en voorstander en een tegenstander, lichtten de zaak toe. Daarna was nogmaals gelegenheid een'lijst te tee kenen vóór of tegen sluiting, welke lijsten ook nog aan de niet aanwezige kappers ter teekening zullen worden aangeboden. Mocht de lijst der voorstanders een zeer groote meerderheid krijgen, dan zal deze worden gestuurd naar B. en W. om een verordening hierop aan te vragen. Daar de beide organisaties dit punt in haar vergadering behandeld hadden en zoowel vóór- als tegenstanders er lang en breed over hebben kunnen spreken, als mede over een anderen hun beter ge- schikten middag, werd geen debat toege staan. Muziek CON AMORE". Uitvoering van Moses". De Christelijke Oratorium vereeniging „Con Amore" gaf onder leiding van den heer D. Smink een uitvoering van Max Bruch's oratorium „Moses", een werk, dat wij nog niet hoorden en naar men ons zeide te Leiden nog niet is gemaakt. Even als bjj de andere werken van Bruch heeft ook dit werk op ons een gemengden in druk gemaakt soms een heel sympa thieke, soms die vai. gerektheid en over drevenheid. Ofschoon Bruch telkens weer blijk geeft voor orkest te kunnen schrijven, heeft hy grooter belangstelling genoten voor zijn koorwerken, dan voor zijn sym- phonieën, die nagenoeg nooit worden ge speeld. Voor koor wist hij altijd zeer ef fectvol te schrijven. Ook hier zijn de koor effecten, die de componist bereikt, mach tig. Ware diepte onderkennen wij niet di rect, maar zijn melodievorming in Moses heeft meermaien charme en is dan ook levendig en zijn schildering heeft dan uit drukking. Er is glans en climax, maar hevig dra matisch bewogen is het werk niet. Men krijgt veel muziek te hooren en wij hebben respect voor den mentor die zijn koor zoo kranig en met zoo'n geestdriftige toewijding heeft laten zingen. Het werk zat er tot in de perfectie in, en dat mist zijn uitwerking niet op het totaal. Een mooi krachtig koor maakte de in zetten positief en qua tekst-eerbiediging zijn er groote vorderingen gemaakt. De koor uitvoering maakte een goeden indruk, en dc dirigent hield het ensemble van koor en orkest stevig vast. Zelfs een vergissing hjj een der blaasinstrumenten liet hij her stellen. Overigens speeldde het Neder- landsch Kamerorkest in volledige sympho- mebezetting heel mooi en wist de ge- wenschte stemmingen te scheppen, speel de juist sterk genoeg en gevoelde zich blijkbaar in de druk opgesierde partituur goed op dreet. In plaats van den tenor Bruno Ucko viel Johan van der Ploeg in. Alle eer komt hem toe voor zijn vaardig zingen, want al nemen wij aan, dat de partituur hem niet geheel vreemd is, voor een uitvoering wil men toch nog wel eens gelegenheid hebben tot doorzien. Van der Ploeg heeft een uitgesproken tenor-timbre, dat sympathiek aandoet. Als goed bedeelde bemerking zij hem gezegd, dat hij zich op stemvorming nog eens ex tra toelegt, dat is zijn geluid dubbel waard. Het optreden van mevrouw van Wicke- voort-Crommeliu, sopraan, was zeer sym pathiek, vooral door haar ernstig en zui ver streven naar de schconheid. Expres sief was haar zang, terwijl uit technisch oogpunt ook haar prestatie te loven is. Theo Bayle was als Mozes voortreffe lijk. Hij was geweldig bij stem en zong met een brio, dat het een lust was. Maar hij zong tevens met iets individueels en met heel veel uitdrukking, zoodat zijn zin gen door kleuraanwending aantrekkelijk was. Zoo komen wij tot de conclusie, dat de dirigent, het koor en de solisten, als mede het orkest, goed gedisponeerd wa ren en het ware esprit in zich voelden werken. Zoo werd de kooruitvoering van „Con Amore" tot een succes. Het dank baar huldebetoon deelde de dirigent met alle medewerkenden. Met choraalgezang werd de avond be gonnen en ook besloten. J. K. WAAKHOND MISHANDELD Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde het vonnis van den politierechter, waarbij een boer uit Zegveld wegens mishandeling van een hond werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De boer had een hond, die echter de schapen aanjoeg, een gloeiend stuk steen kool, omwikkeld met schapenwol, in den bek geduwd. De pijn, de reuk en de smaak van de schroeiende wol zouden den hond volgens het in die streek heerschende volks geloof afkeerig van schapen maken. De Oiiicier eischt tegen den hoofdverdachte negen jaar gevangenisstraf In October heeft men te L e i d e n bij een winkelierster een Nalachen rijksdaalder ter betaling gegeven en dat was het begin- signaal voor een georganiseerden speur tocht, waarin samenwerkten de Leidsche en Haagsche recherche en de Centrale inzake falsificatiën te Amsterdam. Na een nauw keurig onderzoek werd de moeite ruim schoots beloond, want men had de hand we ten te leggen op twee bekende valsche munters J. B. bijgenaamd de „Dronke.n Markies" en P. A. de V., beiden thans ge detineerd in het Huis van Bewaring. Zooals reeds vermeld was deze vangst buitengewoon belangrijk geweest, want wat was gebleken? De verdachte B. was in 1932 door het Haagsch Gerechtshof reeds veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Ir. 1937 weer in vrijheid gesteld was hij maar weer begonnen met het fabriceeren van valsch geld. Als bijzonderheid kan ten aanzien van B. nog verteld worden, dat hij destijds nog gearresteerd was als verdachte op den moord op den manufacturer v. d. Drift, die langs de Vliet onder Stompwyk werd dood geschoten. Na de arrestatie van B. was men veraer gegaan en de Leidsche recherche had in samenwerking met de Haagsche collega's een inval gedaan in een perceel aan de Trompstraat te Uen Haag. Aangetroffen was een .-omplete Listalaltie voor het ma ken van valsche munt. maar de bewoner P. A. de V. had verteld dat de aangetrof fen ingrediënten gebruikt werden voor het maken vantheelepeltjes. Wat de nagemaakte rijksdaalders betreft zij vermeld; dat zij vri, goed waren nage maakt. Alleen in het handschrift „God zij met ons" kwam een onregelmatigheid voor. Hedenmorgen moesten beiden zich ver antwoorden voor de Haagsche Rechtbank. Ei bestond voor deze zaak groote belang stelling. Het O.M., waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijck, had twaalf getui gen gedagvaard. Als eerste getuige werd gehoord de in specteur van politie L. L. van Laere te Den Haag, die op 19 October in de Trompstraat te Den Haag allerlei ingrediënten in beslag had genomen en aan de Justitie had over handigd. De tweede getuige, agent-rechercheur M. W. de Groot uit den Haag, was mede aan wezig geweest bij den inval in het per ceel in de Trompstraat en legde dienover eenkomstig zijn verklaring af. Als derde getuige werd gehoord de agnt-rechercheur vV. Elements uit Lei den, die mede-aanwe/lg was geweest bij de inbeslagname van de voorwerpen ten huize van verdachte de V. Tevens had deze getuige eenige valsche rijksdaalders in beslag genomen te Leiden. De inspecteur .an politie J. K. Hofstede te Leiden had de vaische rijksdaalders onder zijn berustig gei omen ~n daorgege- ven aan de betrokken instanties. De hoofdagent-r ;ohe oheur J. de Boer te Leiden was de volgende getuige, die ver klaringen aflegde ter zake de in beslag ge nomen rijksdaalders. De agent van politie J. Eerland te Lei den heeft het begin gemaakt aan deze zaak. Getuige Eerland ha< op verzoek van mej. Corba den veraac'ite B. achtervolgd en aangehouden omdat zi.i een valschen rijksdaalder had jntvangen. Agent Eerland herkende pertinent den tweeden verdachte V., die in gezelschap van B. was geweest. De verdediger van verdachte de V. stelt eenige vragen over deze pertinente her kenning, maar agent Eerland blijft bij zijn verklaring. Vervolgens werd als deskundige gehoord de rijksmuntmeester van de Munt te Utrecht dr W. J. van Heteren, die de in grediënten had ontvangen ter onderzoek en aan de hand van deze bewijsstukken eenige technische verklaringen gaf. Daarna werd gehoord mej. J M. Corba, coupeuse te Leiden, die op 15 October van het vorig jaar in den winkel van haar ouders aan de Hoogewoerd te Leiden aan verdachte B. een ons bitterkoekjes ver kocht voor 15 centen. B. had toen aan mej. Corba een valschen rijksdaalder aange boden. Agent Eerland was door mej. Cor ba gewaarschuwd en daarna was de aan houding van B. gevolgd. Mej. Corba had echter nog gezien, zij was bij de arrestatie geweest, dat B. aan V. iets overhandigde. De volgende getuige was H. Hinnen uit Leiden, die aan verdachte B. een stukje zeep had verkocht in zijn winkel aan het Levendaal. B. betaalde met een rijksdaal der, die volgens Hinnen iets dikker was en een eigenaardige klank gaf, maar dat had hij later pas gemerkt. De verklaring van mej. M. W. Rosber gen, huisvr. van Verberg, werd voorgele zen, aangezien deze getuige wegens ziekte niet kon verschijnen. De verklaring kwam hier op neer, dat verdachte B. bij haar in den winkel een ons kaas had gekocht, die hij met een rijksdaalder betaalde. Mej. Rijsbergen zei toen legen verdach te B.: „Wat klinkt die rijksdaalder eigen aardig", waarop verdachte de rijksdaalder weer in zijn zak stak en de kaas met ge past geld betaalde. De getuige van Slingerland uit Lei den werd in den nacht van 15 op 16 Oc tober des nachts aangesproken op de Bees tenmarkt door verdachte de V., die hem zeide, dat hij toch ook een „pinaze" jon gen was en vertelde, dat zijn vriend op dien avond was aangehouden, maar dat hy toch niets zou zeggen. Deze getuige zeide, dat de V. dronken was en het had over het uitgeven van valsch geld. Als laatste getuige werd gehoord een zwager van verdachte B. Maar deze ver klaring had niets met de valsche rijks daalders-kwestie te maken, maar hield in, dat verdachte B. nog een rijwiel had weg genomen, althans het rywielplaatje, dat er aan hing. Vervolgens werd allereerst verdachte B. gehoord, die zeide, dat hij zich nergens over uit wenschte te laten. Verdachte V. wilde wel een verklaring afleggen en zeide, dat hy deze inbeslag- genomen „spullen" noodig had om luxe artikelen te maken en te werken aan een uitvinding. Verdachte de V. ontkende pertinent ooit valsche rijksdaalders te hebben gemaakt. De president hield den verdachte B. nog onder het oog, dat hij de laatste maal reeds tot vijf jaar gevangenisstraf was veroordeeld ook wegens het maken van valsch geld. Requisitoir. De Officier jhr. mr. van Asch van Wyck zeide reeds in het begin van zijn requisi toir, dat hij de veroordeeling van de ver dachten zal vragen. Volgens spr. past het geval in elkaar als een bus. Spr. ging uitvoerig de zaak na en zei de o.a., dat men allereerst moet noemen, dat verdachte B. naar Leiden was gegaan om in verschillende winkels voor kleine bedragen iets te koopen, zooals een ons bitterkoekjes a 12 cent, een ons kaas van 10 cent en een stukje zeep. Hij heeft daarbij rijksdaalders uitgege ven, waarvan hem bekend was, dat ze valsch waren. B. is in gezelschap van de V. geweest in Leiden, al wordt dat door de V. ont kend. Spr. neemt deze ontkentenis niet aan, want zpowel de getuige Eerland als Slingerland zijn pertin \nt bij hun verkla ringen. Immers verdachte de V. heeft in zijn dronkenschap gezegd, ze hebben mijn collega gearresteerd, maar ik ben maar doorgeloopen. Spr. weet niet wie de valsche rijksdaal ders gemaakt heeft, want de V. ontkent en B. zwijgt in alle talen. Maar het doet er absoluut niet toe, want de wet staat toch een veroordeeling toe, afgezien van het oudere ten laste gelegde. Vijf jaar heeft de B. gehad en vijf jaar is te weinig gebleken. De maatschappij moét beveiligd worden tegen zulke men- schen. Het hedendaagsche betalingsver keer staat of valt met de echtheid van de muntspecie. Vijf jaar niet geholpen hebbend eischt spr. tegen verdachte de B. negen jaar gevangenisstraf. Wat verdachte de V. aangaat, deze moet ook een tijd uit de maatschappij genomen worden. Wel zijn z'n antecedenten niet zoo groot, maar toch moet hij ook uit de maatschappij genomen worden. Tegen hem eischt de Officier een gevangenis straf voor den tijd van vijf jaar en vier maanden. Verdachte de B. zeide, dat zyn advocaat niets behoefde te zeggen, want hy wilde niet verdedigd worden. Verder wilde hy niets meer zeggen. De verdediger van verdachte de V. pleitte vrijspraak voor zyn cliënt op ver schillende gronden er o.m. op wijzend dat zijn cliënt geen valsche rijksdaalders had gemaakt en alleen maar ingrediënten aan wezig had gehad voor het maken van luxe artikelen. Hoewel een gedeelte van deze stoffen ook gebruikt zouden kunnen worden voor het maken van valsch geld is hiervan niets gebleken. De rechtbank bepaalde de uitspraak op over 14 dagen. Binnenland MGR. POELS VRAAGT ONTSLAG ALS HOOFDAALMOEZENIER. Mgr. dr. H. A. Poels, hoofd-aalmoe- zenier van sociale werken in het Bisdom Roermond, heeft den bisschop van Roermond ontslag uit zijn ambt ge vraagd in verband met zijn hoogen leeftijd. Sedert 1901 is dr. Poe'.s hoofdaalmoe zenier van sociale werken. OUDE VROUW VERBRAND Vanmorgen is in een woning op de Lyn- baansgracht 308 te Amsterdam een ernstig ongeval gebeurd. Hier woont een bejaarde vrouw alleen. Buren vonden haar vanochtend liggend bij de brande kachel in de voorkamer. Haar kleeren waren in brand geraakt en de vrouw was geheel met brandwonden over dekt. Men waarschuwde onmiddellijk brandweer, politie en G.G. en G.D. De vrouw kon echter niet meer worden gehol pen, zij overleed ter plaatse. Waarschijn lijk is zij tegen de brandende kachel ge vallen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeluk. Nader vernemen wij, dat een buurvrouw hei eerst onraad heeft ontdekt. Deze vrouw, die op de eerste verdieping van dit perceel woont, nam tegen tien uur van ochtend een» verontrustend geluid in de zoldering van haar voorkamer waar, zij veronderstelde, dat de oorzaak hiervan het knetteren van vlammen was en rende, zor.der zich eerst op de hoogte te stellen van hetgeen op de tweede verdieping kon zijn gebeurd, naar een in het beneden huis gevestigde groentezaak om de brand weer te waarschuwen. In de genoemde voorkamer vond de brandweer de daar alleen huizende 67- jnrige bewoonster geheel verkoold naast de fel brandende kachel liggen. De vrouw lag uitgestrekt voorover, naast haar stond een blik met petroleum. De commissaris van politie van het bu reau Stadhouderskade, 'de heer J. C. Krer ning en de subs, officier van justitie mr. A S. de Muinck Keizer, stelden een on derzoek ter plaatse in. Men neemt aan dat de vrouw vanochtend, na zich te hebben gekleed, de kachel heeft willen op-token en dat zy dit heeft willen doen met de pe troleum, welke men in het blik naast haar heeft gevonden. Waarschijnlijk hebben haar kleeren, toen zij de klep opende om do petroleum op te gieten, door het op laaiende vuur vlam gevat. De vloer voor de kachel was geheel doorgebrand. De buurvrouw heeft geen hulpgeroep gehoord, alleen het geluid van het knette ren der vlammen is tot de benedenwoning doorgedrongen. Ofschoon hier een ongeluk het meest waarschijnlijk wordt aangenomen, wordt toch een verder onderzoek naar eventueele andere omstandigheden, welke op een an dere reconstructie van het geval zouden kunnen wijzen, ingesteld. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 85 cent per kg. Buitenland BEROERING IN DE CALIFORNISCHE GEVANGENIS. 4.000 gedetineerden weigeren voedsel. SAN QUENTIN (Californië), 2 Feb. (A. N.P. Men vreest een oproer in de ge vangenis van San Quentin (Californië), de grooiste staatsgevangenis in de Vereenig- de Staten, waar 4.000 van de 5.300 gedeti neerden voedsel \#-.igerent aangezien zy ontevreden zijn over de gevangeniskost. Den laatsten tijd zyn de gevangenen nu eens weerspannig, dan weer rumoerig. Teneinde de gemoederen te kalmeeren, heeft de directeur verandering gebracht in de keuze van het eten. De gevangenen zijn echter nog steeds mopperig en het verzet neemt in omvang toe. 15 MILLIOEN DOLLAR VOOR OPRUIMING VAN KROTTEN. WASHINGTON, 2 Febr. (A.N.P.). De „Housing Administrator" Nathan Strauss en de burgemeester van New York Fiorel- lo H. Laguardia, zijn het gisteren eens ge worden over een plan ten bedrage van 15 millioen dollar voor de opruiming van krotwoningen in New York. LEIDEN, 1 Febr. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool J 6.308.60, savoyekool fj 6.307.90, boerenkool 1429, rapen 1.603.10, prfei 7.1011.80, kroten, ge- Kookt 48, uien 1.707.70, peen 4.00 —9.20, spruiten 460, andijvie 3035, Nero J 6.7012.50. Witloof f 10—26, per 100 stuks: knolselderie 4.009.-0. DELFT, 2 Febr. Vee. Aanvoer: 3 paarden, 71 runderen, 5 graskalverèn, 174 nuchtere kalveren, 384 magere varkens, 557 biggen, 2 schapen of lammeren, 2 geiten of bok ken. Prijzen: kalfkoeien 160300, vare- kceien 80180, nuchtere kalveren 312, magere varkens 1444, biggen 814, geiten of bokken 310, rundvleesch 68, 58 en 46 cent per kg. Boter. Aanvoer 1/8 vat boter, wegen de 20 kg. prijs 1.62 H per kg. Han del vlug. GOUDA, 2 Febr. Vee. Aanvoer in totaal 1087 stuks, waarvan 19 slachtvarkens vette 23.5—24.5 cent per pond, levend met 2 pet. korting, 551 magere varkens 2032, 355 biggen 8 -13, 3 runderen 175—250, 166 nuchtere kalveren 1 3.006.50, 10 bokken nf geiten 25. Handel: alle soorten ma tig Kaas. Aanvoer 114 partijen prijzen le kwal. met rijksmerk 2627, 2e kwal. idem 2425 per 50 kg., Crisisaftrek 8.2 cent. Handel matig. Boter. Aanvoer 86 ponden boter. Goe- boter van 8085 cent en weiboter 7580 cent per pond. Handel vlug. BODEGRAVEN, 1 Febr. Eierenveiling. Aanvoer 9669 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 3.10—3.50, bruin f 3.40—4.00, een deneieren 3.40 per 100 stuks. VOORSCHOTEN, 1 Febr. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 3.603.80, en kuikeneieren 3.403.?0 per 100 stuks, konijnen 15 cent per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Berlijn 74 50 4 0 41.941/o 38.72 44 73 43 60

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3