BINNENLAND DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9251 3)e Êeid&ch^fiotnci/rit Bureaux Papengracht 32. Adv. en A bonn.-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L V Verkeerd begrepen. Wij schreven gisteren over een denk beeld, dat geopperd is, om de gemeente raadsverkiezingen te laten afloopen zon der stemmingen. En wij wezen er op, hoe dit denkbeeld practisch onuitvoerbaar zal blijken te zijn, waarom wij er ons over verbaasden, dat 't in alle ernst was geopperd. Maar tengevolge van de vage berichtge ving blijken wij ons met de „Volkskrant" (die wij gisteren citeerden) in den aard van het denkbeeld te hebben vergist. Wat wij „klaarblijkelijk" de bedoeling achtten, is klaarblijkelijk de bedoeling niet! Juist in de „Maasbode" van gisteravond werd gegeven een „aanvulling en verdui delijking" van het denkbeeld dat is een initiatief van mr. de Korte te Bussum: Er is geen bespreking gevoerd met de voorzitters van de raadsfracties. Mr. de Kort heeft eenige malen een samen komst gehad met de voorzitters van de plaatselijke kiesvereenigingen en van landelijke politieke organisaties, in zoover deze in den Bussumschen raad vertegenwoordigd zijn. Er zijn uitvoerige besprekingen ge houden en ten slotte lag het in de be doeling, dat de voorzitters een overeen komst konden teekenen, waarin de voor zitters zich verplichten er naar te stre ven (met behoud van de volkomen autonomie der vereeniging) dat in den verkiezingsstrijd de propageering vari beginselen en programma van de eigen partij op de eerste plaats komt en voor namer is dan de bestrijding van de an dere partijen. Aan ieder eventueele bestrijding van een andere partij moet elk onzakelijk en persoonlijk karakter worden ont nomen. Een definitief besluit is niet genomen kunnen worden omdat de voorzitters met hun besturen moeten overleggen. Naar wij vernemen, zijn eenige groe pen reeds bereid de overeenkomst te teekenen. Zóó geformuleerd, kan het denkbeeld niet anders dan voor 100 pet. sympathiek zijn., Natuurlijk, als 't goed wordt begrepen. „Bestrijding van een andere partij" zal feitelijk bij de propaganda een noodzake lijkheid blijken. Maar zij moet inderdaad niet staan op de eerste plaats en er moet zeker elk onzakelijk en persoonlijk karak ter aan worden ontnomen. Wat nu, na de verstrekte „verdui delijking", in Bussum de bedoeling blijkt te zijn, stemt volkomen overeen met wat wij gisteren schreven: „Wie de gemeenteraadsverkiezingen in verband wil brengen met het koninklijk woord inzake geestelijke en moreele her bewapening, zal dit verband moeten zoe ken in de wijze van actie zoowel bij de can- didaatstelling in eigen partij als bij de ver kiezing van de candidaten door middel van de stembus." DE WERELD IS VOGELVLUCHT BERLIJN. De actie van president Roosevelt om steun te verleenen aan de bedreigde democratieën een actie, wel ke lijnrecht ingaat tegen het voordien in Amerika gehuldigde stelsel van isolatie heeft begrijpelijk verzet uitgelokt van de zijde der voorstanders van isolatie, in Amerika, maar de felste reactie is geko men uit Duitschland. „Wij hadden niet gedacht, schrijft de „Boersenzeitung", dat Roosevelt, nog geen 24 uur na de rede van den Fuehrer, zulk een openlijke oorlogsdreiging van stapel zou laten loopen. De wereld is nog onder den indruk van de rede van den Fuehrer. Zij gevoelt, zooals het overwegende deel der wereldpers aantoont, de rede als een uiting van kracht en een betooging van den wensch naar vrede. Aan Roosevelt komt dat zeer ongelegen. Daarom blaast hij terstond den oorlogstrompet, volgens zijn bekende methode, om een actie der democratische wereldbeschouwing tegen de totalitaire landen te ontketenen. Hij wil door redevoeringen als van eergisteren, Frankrijk en Engeland langzamerhand dwingen af te zien van de politiek van toenadering tot Duitschland en Italië. Met den uitroep: „De Amerikaansche grens ligt in Frankrijk", miskent h(j gladweg het feit, dat tusschen de ministers von Ribbentrop en Bonnet een stuk geteekend werd, volgens hetwelk er geen grens kwesties meer tusschen beide landen be staan. Hij verzwijgt de ware beteekenis van de rede van den Fuehrer en voert met dubbele kracht zijn aanstichting tot oor log, welks achtergrond hij aanduidt door PARTIJRAAD DER R.K. STAATSPARTIJ. Bijeenkomst op 24 en 25 Februari te Den Haag. De 21ste vergadering van den Partij raad der R.K. Staatspartij zal worden ge houden Vrijdag en Zaterdag 25 Februari in den Dierentuin te Den Haag. Naast enkele huishoudelijke aangelegen heden vermeldt de uitvoerige agenda de zer vergadering een aantal voorstellen der Kringen met de prae-adviezen van het Partijbestuur. We vermelden er het volgende van. De kring Den Bosch stelt o.m. voor het tegenwoordige systeem der Rijwielbelas ting te vervangen door het Belgische. Tevens, dat de mogelijkheid wordt ge boden aan groote gezinnen tegemoet te ko men. Verder wordt gevraagd om een studie commissie voor vervroegde arbeiderspen- sionneering. Het voorstel betreffende de technische uitvoering der Rijwielbelastingwet ontra dend, is het partijbestuur gaarne bereid de aandacht te vestigen op de belangen der groote gezinnen in deze zaak. Hoewel het bestuur het voorstel tot ver vroegde pensionneering van arbeiders moet ontraden, zal het toch over deze aangelegenheid de noodige inlichtingen en adviezen inwinnen bij de sociale organi saties en zich nader beraden. Met betrekking tot een voorstel van den kring Arnhem-Nijmegen inzake de mono polistische positie van bedrijven stelt het bestuur voor aan den betrokken minister den termijn over te laten, waarop deze be windsman het mogelijk acht om dit moei lijke vraagstuk in zijn wetgevenden arbeid te betrekken. Met den kring Arnhem-Nijmegen is het partijbestuur van meening, dat een stu die-commissie moet worden ingesteld, die devraagstukken van het platteland in hun vollen omvang zal onderzoeken. Verschillende kringen dringen alsnog aan op verbetering van den leerlingenschaal. Het partijbestuur acht echter het oefenen van nieuwen aandrang bij de Kamerfrac tie volstrekt overbodig en mitsdien on raadzaam. KATH. GEMEENTERAADSLEDEN IN STATENKIESKRING „GOUDA". Gisteravond hield de vereeniging van R. K. Gemeenteraadsleden in den Staten- kieskring „Gouda" een vergadering in het café-restaurant „Ter Gouw" te Gouda. Na het openingswoord van den voorzit ter, den heer A. C. A. Deerenberg werden de uitgebreide notulen van den secretaris, den heer H. J. v. d. Poll, onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde voorts mede, dat een deputatie van de vereeniging het lid, wethouder C. H. A. Koemans te Gouda, op zijn zeventigsten verjaardag heeft ge- lukgewenscht. Ook memoreerde de voor zitter de. voorbeeldige wijze, waarop de jubilaris gedurende vele jaren de belan gen van partij en gewest heeft voorge staan, terwijl hij hem dank bracht voor dezen vruchtbaren arbeid. Vervolgens werd de brochure „Actueele Onderwijspolitiek der Gemeenten" behan deld, die vooraf aan de leden als studie materiaal was gezonden. De heer Deerenberg leidde de discus sies in, die 1 belangrijken tijd in beslag namen. Spr. wees op de financieele gelijk stelling tusschen het openbaar, en bijzon der onderwijs. De gemeente nu als over heid moet beide takken va- lager or..'er- wijs financieel gelijkelijk steunen. Zij is echter ten aanzien van de openbare school tevens bestuursorgaan. Hierdoor meenen velen ten onrechte, dat dus de openbare school toch wel een streepje vóór mag hebben. Het gevaar is dan ook niet denk beeldig, dat in den concurrentiestrijd tus schen openbaar en bijzonder onderwijs van den eenen kant de kosten voor het openbaar onderwijs te hoog worden op gevoerd, terwijl van den anderen kant op te zeggen: Amerika moet erop voorbereid zijn de democratieën te helpen tegen den driehoek: BerlijnRomeTokio. De drie hoek keert zich tegen het bolsjewisme. Roosevelt echter is de groote democrati sche verdediger van het bolsjewisme". Deze laatste beschuldiging is natuurlijk onwaar, doch men moet zich toch een hou ding geven! De tegenstanders in Amerika staan ster ker, als zij zeggen: Indien de toestand zóó alarmeerend is, moet dat medegedeeld worden aan het geheele land en niet al leen aan een commissie, onder het zegel van geheimhouding. BARCELONA. De opmarsch van Franco blijkt, ondanks het slechte weer en het opnieuw georganiseerde verzet van de republikeinen, door te - gaan. Het be langrijke stadje Vich is gisteren door hen bezet en weldra zal Seo de Urgel ook wel vallen. Gestadig wordt het republikeinsche front „opgerold" en de bezetting van ge heel Catalonië is slechts een kwestie van tijd. de uitgaven voor het bijzonder wordt be knibbeld. Ook worden soms herstellings werkzaamheden aan openbare scholen ge bracht onder het hoofdstuk „Openbare Dienst", terwijl materiaal en loonen niet op het hoofdstuk „Onderwijs" komen. Ook de administratie laat men soms over de gemeente-administratie loopen, zonde? be rekening van onkosten voor het openbaar onderwijs. Hierdoor wil men de suggestie wekken, dat het openbaar onderwijs min der kosten meebrengt. Verschillende andere moeilijkheden op dit terrein werden naar voren gebracht en vervolgens opgelost. Ten slotte werd met algemeene stem men het bestuursvoorstel aangenomen om aan het hoofdbestuur te verzoeken alge meene richtlijnen en leiding te geven voor de actie van de geestelijke en moreele herbewapening en voor de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap" op gemeentelijk gebied. EEN ONTSLAG-KWESTIE IN DE N. S. B. VOOR DEN RECHTER. IR. VAN DER LAAKEN CONTRA IR. MUSSERT. Gistermiddag werden voor den Utrecht- schen k antonrechter mr. J. A. van der Mersch de pleidooien gehouden in de ci viele procedure tusschen ir. van der Laa- ken, oud-organisatieleider van de N. S. B. in Nederlandsch-Indië en ir. Mussert, lei der de N. S. B. in Nederland. Als organisatieleider had ir. van der Laa- ken op een landdag in 1937 eenige minder gewenschte verklaringen afgelegd, welke de goedkeuring van de N. S. B. niet kon den verkrijgen en tot gevolg hadden, dat de organisatieleider uit zijn functie werd ontheven. Deze leed door de handelwijze van de N. S B. groot financieel nadeel, waarvoor hij ir. Mussert als leider der N. S. B. aanspra kelijk stelde en zijn recht zocht in een ci viele procedure. De raadsman van ir. v. d. Laaken was mr. Boon uit Den Haag, die in zijn pleidooi memoreerde aan een gelijksoortige civiele procedure voor de Amsterdamsche Recht bank. Om verschillende oorzaken achtte pleiter ir. Mussert persoonlijk aansprake lijk. Ir. van der lorken was destijds als propagandist van.de N. S. B. in Ned.-ïn- dië aangesteld tegen een salaris van 500 per maand. Volgens spreker was deze vergoeding kennelijk bedoeld als loon in de zin van de wet; dus kon hier gesproken worden van een arbeidsovereenkomst. Bovendien deelde spreker mede, heeft ir. van der Laaken op bevel van den lei der in Nederland zijn betrekking bij Vol kerts aannemingsmaatschappij moeten op zeggen, waarvoor hij werd aangesproken en een belangrijk bedrag als schadevergoe ding moest betalen. Pleiter was van oor deel, dat ook voor dit bedrag de N. S. B. kon aangesproken worden. Ten slotte wees spreker op de terugreis naar Nederland, welke per vrachtboot moest geschieden, daar de N. S. B. het geld voor deze terug reis niet wenschte te betalen. Pleiter oordeelde het volkomen billijk, dat de minimum-eisch van ir. van der Laa ken 1000 ofwel 2 maanden salaris als nog aan hem zouden worden uitgekeerd. Mr. van Vessem te Utrecht, pleitte voor ir. Mussert. Spreker wees op het eigen machtig handelen van ir. van der Laaken in Indië, waardoor hij in strijd handelde met de opdrachten, welke hij uit het moe derland ontving. Ir. van der Laaken stelt de N. S. B. nu aansparkelijk voor een dubbele vordering. 1 Uitbetaling van de schadevergoeding, welke ir. van der Laaken moest betalen aan Volkerts aannemingsmaatschappü, v/aar hij in dienst was en eigenmachtig het dienstverband opzegde. 2. Uitbetaling van een schadevergoeding op grond van on rechtmatig verleend ontslag. Pleiter ontkende, dat ir. Mussert aan ir. van der Laaken bevolen had ontslag te nemen uit zijn particuliere betrekking. Wel had ir. Mussert hem verzocht hier over advies uit te brengen. Bovendien ge noot ir. van der Laaken geen salaris, doch kreeg een toelage, nadat hij zijn ontslag had genomen bij de firma Volkerts, om op deze wijze in zijn gezinsonderhoud te voor zien, daar het pensioen, dat hij als gewe zen gouvernementsambtenaar ontving, daarvoor niet voldoende was. Hier kon dus niet gesproken worden van een salaris en nog minder van dienstver band. Pleiter wees er vervolgens op, dat ir. van der Laaken geheel eigenmachtig handelde door ontslag te nemen bij de fir ma Volkerts, dus hierbij de N. S. B. niet aansprakelijk kan stellen voor de schade vergoeding, welke van hem door de firma' Volkerts werd geëischt. Vervolgens wees pleiter op de motivee ring van het ontslag als propagandaleider van de N. S. B. De N. S. B. heeft volgens pleiter ir. van der Laaken een bedrag van 2150 uitge keerd om de kosten te dekken van de te rugreis naar Nederland. Ten slotte wees spreker op de groote be kendheid, welke aan deze civiele proce dure werd gegeven door publicatie van ze kere zijde, waardoor het geheele geval is opgeschroefd tot een politieke affaire. De kantonrechter bepaalde hierna de uitspraak op Maandag 27 Februari. CHINEESCHE BELANGSTELLING VOOR ONS VORSTENHUIS. Jubileumnummer van „The Shanghai Express". Uit Shanghai ontvingen we een extra nummer van „The China Press", in Sep tember van het vorig jaar uitgegeven ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Dit nummer, dat 72 pagina's in een fraaien omslag bevat, waarop het wapen van Oranje is afgedrukt, draagt den titel „Forty years' reign of wisdom". Op de eerste bladzijde vindt men een groot portret van onze Koningin, waar naast een voorwoord van den Nederland- schen gezant te Peiping, mr. G. W. baron de Vos van Steen wijk. Voorts bevat het nummer den levens loop van Koningin Wilhelmina, alsmede vele bijzonderheden over ons land en.on ze koloniën. Tal van foto's illustreeren den tekst. DREIGEND CONFLICT BIJ NICO TER KUILE EN ZN. Voorstel van den Rijksbemiddelaar. Op uitnoodiging en onder leiding van den rijksbemiddelaar in het derde district, prof. A. C. Josephus Jitta, is Woensdag middag op het gemeentehuis van Ensche de een bespreking gehouden tusschen par tijen betrokken bij het dreigend conflict bij dat N.V. Nico ter Kuile en Zoon te En schede. Na ampele bespreking heeft de rijksbe middelaar een voorstel ingediend, dat op het volgende neerkomt: Rekening houdende met wat vroeger is toegezegd voor Northrop-wevers met hul pen zal een gemiddeld uurloon, zonder ploegtoeslag, van 45 cent worden gegeven en aan de hulpen, inplaats van de eerder toegezegde 7 pet. op de bekende loonba- sis, een toeslag van 10 pet. Dit voorstel zal door beide partijen on derling worden besproken. Uiterlijk Zater dagmiddag zullen de beslissingen aan den rijksbemiddelaar en wederzijds worden medegedeeld. WACHTGELDREGELING OUDERE TYPOGRAFEN. Vrij zeker op 1 April in werking. Volgens mededeelingen, die ons thans be reiken, bestaat er alle aanleiding, aan te ne men, dat de wachtgeldregeling voor oude re typografen waardoor enkele hon derden werklooze typografen aan den ar beid zullen gaan bij den aanvang van het tweede kwartaal van 1939 in werking zal treden. „Vooruit". ACTIE VOOR EEN C. A. O. IN HET TEXTIELBEDRIJF. Te Enschede is gisteren een conferen tie gehouden tusschen de vier Twentsche fabrikantenvereenigingen en de besturen der drie samenwerkende organisaties van textielarbeiders. Deze conferentie was be legd naar aanleiding van een brief der or ganisaties, waarin om een collectief con tract ter verbetering der arbeidsvoorwaar den werd gevraagd. De conferentie leidde tot en negatief resultaat, daar van werk geverszijde werd medegedeeld, dat onder de huidige omstandigheden van inwilli ging der verzoeken geen sprake kan zijn. TERAARDEBESTELLNG Mr. R. H. A. M. ROMME Heden is het stoffelijk overschot van mr. R. H. A. M. Romme, in leven oud-lid van den Raad van State, op de R.K. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan teraardebesteld. Tevoren werd in de Paschaliskerk aan den Wassenaarscheweg de Requiemmis op gedragen door pastoor Hentzen met assis tentie van de paters Vermeulen en Imholtz, terwijl bij het zij-altaar de hoofdaalmoeze nier, mgr. Evers, en de deken van 's Gra- venhage, mgr. van der Tuyn, hadden plaats genomen. Tot degenen, die dezen dienst bijwoon den, behoorden de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de staatsraden prof. mr. P. J. M. Aalberse, mr. dr. P. N. Kooien, mr. J. Lim burg,luit-gen. Muller Massis en dr. A. A. L. Rutgers en de secretaris van den Raad State, jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, de burgemeester van 's Gra- venhage, mr. S. J. R. de Monchy, oud-mi nister ir. König, de gep. generaal-majoors jhr. E. Storm van 's Gravesande en G. Vo gelaar, de heer C. J. J. Janssen, oud-direc teur van Financiën, de Tweede Kamerleden mr. dr. Beaufort en mr. Wendelaar e.a. Het meerendeel van deze personen woon den eveneens or de begraafplaats de plech tigheid bij. Mede waren op den doodenakker aanwezig de minister-president, dr. H. Co- lijn en de ministers van Dijk, Patijn, Slote- maker de Bruine en Weiter, als ambtgenoo- ten van prof. Romme, zoon van den ontsla pen staatsraad. Voorts werden hier opge merkt de staatsraden C. J. Hasselman, J. J. Rambonnet en talrijke andere autoriteiten. Pastoor Hentzen verrichtte de absoute. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. Dit nnmmer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De reactie op Roosevelts steun aan de bedreigde democratieën. (2de blad). De Franco-troepen hebben Vich in Ca talonië bezet. (2de blad). Geruchten, dat Schacht export-leider zou worden. (2de blad). Positief resultaat van de onderhandelin gen inzake de Joden-kwestie in Duitsch land. (2de blad). Binnenland Minister Goseling geeft een uitvoerig rapport over de zaak-Oss. (2de blad). De bestrijding van den Colorado-kever. (2de blad). JAPANNEEZEN BEZETTEN EILAND WE1TSJAU OM STRATEGISCHE REDENEN. TOKIO, 2 Februari (A.N.P.) Vice- admiraal Kanazawa, chef van het pers bureau der Japansche admiraliteit, heeft medegedeeld, dat de Japansche marine het eiland Weitsjau, ten Zui den van Pakhoi in de Golf van Tong- king, om strategische redenen tijdelijk heeft bezet. Kanazawa zeide, dat de Japansche ma rine haar aandacht wil gaan besteden aan het vervoer van wapenen met Chineesche jonken langs de Zuidkust van China. Te vens deelde hij mede, dat de commandant van het Japansche eskader in de Zuid-Chi- neesche wateren op 1 Februari den auto riteiten der andere mogendheden in China op hoogte heeft gesteld van de tijdelijke be zetting van het eiland Weitsjau en hun verzocht heeft niet met vliegtuigen binnen 15 mijl van het eiland te naderen, en niet hooger dan 500 meter te vliegen. Op 31 Januari heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit boven Weitsjau ge vlogen. De Japanneezen hebben het toestel verdreven. NIEUWE GRENSSCHEND1NG IN HET VERRE OOSTEN MANDSJOEKWO PROTESTEERT BLJ RUSSISCHEN CONSUL. HSINGKING, 2 Februari (A.N.P.) De regeering van Mandsjoekwo heeft op 1 Februari een krachtig protest in gediend bij de Sovjetregeering, door bemiddeling van den Sovjetconsul te Char bin, tegen een nieuw geval van onwettige overschrijding der Wester- grens door Sovjettroepen op 31 Januari. Ongeveer 100 man geregelde Sovjet- Russische militairen trokken bij Mengko- sili, op ongeveer 100 K.M. ten Noordoosten van Mandsjoeli, de grens over. Zij kwa men uit Kailastzevsky. Om tien uur 's mor gens trokken zij over de grens. Zij vuur den op een Japanschen grenspost, welke het vuur beantwoordde. Na een gevecht, dat langer dan een uur duurde, slaagden de Japansche grenspa- rtouilles erin, de Sovjet-Russische indrin gers, die vijf dooden achterlieten, terwijl drie man werden gewond, terug te drijven. De Japanneezen hebben geen verlies gele den.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1