WOENSDAG 1 FEBRUARI 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Bultenlandsche berichten SNEEUWSTORMEN IN DE VER. STATEN EISCHEN 92 DOODEN. Verkeer en scheepvaart ontredderd. De sneeuwstormen, die het Oostelijk deel der V. S. teisteren, hebben tot nu toe min stens 52 dooden geëischt, meldt United Press. Tegelijkertijd is op den Atlantischen Oceaan een secundaire storm opgestoken; deze beweegt zich van kaap Hatteras naar het Noorden en veroorzaakt veel last aan de schepen, die van en naar New-York va ren. De sneeuwlaag heeft in sommige staten een hoogte van ruim 50 c.M. bereikt: het verkeer tusSchen verscheidene steden wordt daardoor ernstig belemmerd en on dervindt overal vertraging. Te Chicago ligt een sneeuwlaag van bijna 40 c.M.; de blizzards hebben zeer veel ongerief veroor zaakt, daar alle scholen, de beurs etc. ge sloten zijn. Te New York is het verkeer uiterst gevaarlijk geworden; vanmorgen had het eerst gestortregend en vervolgens vielen er natte sneeuwbuien, waarna een felle vorst van de straten een ijsspiegel maakte. EEN BOM ONTPLOFT TE ANTWERPEN. In het gebouw van een commissie tot hulp aan het republikeinsche Spanje te Antwerpen is een bom ontploft. De hel- sche machine bevond zich in een pakket, dat gisteravond was aangekomen, volgens opgave uit Sint Nicolaas. Het onderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat het adres van den afzender te Sint Nicolaas niet be kend is. Gelukkig bevond zich op het oogenblik van de ontploffing niemand in het ge bouw, wel werd het huis ernstig bescha digd en zijn talrijke documenten vernield door het begin van brand, dat ontstond. HET VONNIS TEGEN DE WEDUWE BECKER DEFINITIEF. Het Brusselsche Hof van Cassatie heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van de weduwe Becker, die door het As- siezenhof van Luik ter dood was vei'oor- deeld. Het Hof heeft geen aanleiding ge zien om dit vonnis te wijzigen, zoodat het doodvonnis thans definitief is. STUDENTEN BEZETTEN POOLSCHE HOOGESCHOOL. De studenten der hoogeschool van Lwow hadden eenige dagen geleden een staking gepoclameerd als protest tegen de arresta tie van twee hunner studiegenooten. Daar die staking niet tot resultaten heeft ge leid, hebben de studenten thans besloten de lokalen der hoogeschool te bezetten. WEENEN KAN MOEILIJK RECHTS HOUDEN. Toen Oostenrijk bij het Duitsche Rijk werd ingelijfd, moest men in Weenen rechts gaan houden in plaats van links. Dat zulks vele moeilijkheden met zich bracht, werd bewezen, doordat het aantal verkeersongelukken in één maand tijds tot 1548 steeg, terwijl dit getal na November slechts zeer weinig gedaald is, ondanks de utigebreide propaganda voor het rechts- houden in bioscopen, de radio, de pers en op aanplakbiljetten. Thans zijn de inwoners van Weenen ge waarschuwd. dat het politie-toezicht ver scherpt zal worden teneinde paal en perk te stellen aan het toenemen van verkeers ongelukken. In April 1938 bedroeg het aan tal ongeluken 650, in Juni 733, in de va- cantiemaand Augustus 1200, en in October, toen de wijziging van links naar rechts voor het verkeer tot stand kwam, 1458. Novem ber telde nog 1153, December 1040 ver keersongevallen en de overheid heeft thans het vaste voornemen het aantal nog meer te verlagen. Half ziek - Hangerig Met Mijnhard tj es vlugge verbetering. 4424 Doos 30 en 50 ct. BINNENLAND EERE-RIT VAN PRINSES BEATRIX De autorit van Prinses Beatrix, gisteren op haar eersten verjaardag, is voor tien duizenden Hagenaars, die hiervan getui gen waren, een wel zeer aangename ge beurtenis geweest. Lang voor drie uur wachtte een belang stellende menigte in de omgeving van het paleis en in de straten, waarlangs de ko ninklijke auto kon worden verwacht, het tijdstip van de verschijning van het Prin selijk gezin af. Voor dezen rit was de meest glasrijke auto van het koninklijk wagenpark uitgekozen, opdat de kleine Prinses op dezen fraaien wintermiddag door alle omstanders goed zou kunnen worden gezien. Precies te 3.15 uur stapten Prinses Ju liana en Prins Bernhard, met de kleine Beatrix op zijn arm, in den auto. Prinses Juliana was in bruinen bontmantel ge huld, de Prins in lichte overjas en de klei ne Prinses in het van de foto's welbeken- .de capuchon-manteltje, thans getooid met een groote bloem. Enthousiast werd in het bijzonder de jarige Prinses toegewuifd en toegejuicht, waarbij haar gezonde kleur en guitige oogen zeker wel opvielen. Eert politie-auto ging aan den koninklij ken wagen Vooraf en twee1 persauto's volgden. Zoo werd langs breede hagen van vroo- lijk aanschouwende omstanders gereden langs: Noordeinde, Hoogewal, Elandstraat, Vondelstraat, Torenstraat, Jan Hendrik straat, Groote Markt, Groote Marktstraat, KalveiTnarkt, Fluweelen Burgwal, Hee rengracht, Bezuidenhoutscheweg, Konings kade (Hertenkamp), Boschbrug, Korte Voorhout, Lange Voorhout en Heulstraat terug naar het Noordeinde. Bij de Groote kerk hadden de burge meester en eenige wethouders en raads leden zich met het bestuur van 't Haagsch Comité voor volksfeesten opgesteld. Ove rigens toonde de rit overal hetzelfde aspect van opgewekt kijkende en hartelijk groe tende leden der Haagsche burgerij, waar bij vooral het jeugdige geslacht in sterke mate was vertegenwoordigd. Men kon het allen zonder uitzondering aanzien, dat het van zoo nabij, zij het ook vluchtig, aan schouwen van onze jongste Oranjetelg een aangenaam gebeuren was. De geheele rit maakte den indruk van prettige ongedwongenheid, hier en daar zelfs van een vex'rassende gemoedelijkheid zonder evenwel eenig moment van ver storing der goede orde. De rit was te kwart voor vier afgeloopen. Bij het uitstappen werd het Prinselijk gezin opnieuw luide toegejuicht, terwijl Prinses Beatrix op den arm van haar va der dit alles met blijden lach aanschouw de. Bij het voorplein wachtte de menigte, telkens zingend van „lang zal ze leven, in de gloria", nog eenigen tijd of de kleine Prinses nog voor het raam zou verschij nen, doch dit geschiedde niet meer. STATENVERKIEZINGEN IN ALLE PROVINCIES OP 19 APRIL. Naar wij vernemen is het thaxxs zeker*, dat de Statenverkiezingen in alle provin cies zullen plaats hebben op Woensdag 19 April. PROV. STATEN-VERKIEZING. Kieskring Leiden. De candidaterx-lijst der S. D. A. P. is als volgt samengesteld: 1. H. v. Woudenberg, Leiden; 2. J. J. v. Stralen, Leiden; 3. T Groeneveld, Leiden; 4. D. Kx-uithof, Voorhout; 5. J. C. de Cler De Bruin, Leiden; 6. C. M. Simonz, Was senaar. (Mx\ v. Eek, die 65 jaren is en dus krach' tens de bepalingen der S. D. A. P. moet af treden, treedt niet meer in de Staten te rug. Voor zijn Raadslidmaatschap is, zooals reeds eerder gemeld, door het Partijbe stuur een uitzondering gemaakt. Hij zal voor den Leidschen Raad weer worden ge- candideerd). N. S. B. MOET GELIJKE BESCHERMING HEBBEN ALS ANDERE GROEPEN. Verklaart minister Goseling. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Justitiebegrooting voor 1939 is het volgende ontleend: Dat tegen uitlatingen in beleedigenden vorm over de N.S.B. niet voldoende zou worden opgetreden, is den minister op geen enkele wijze gebleken. De aandacht van de betrokken parketten is op deze uitlatingen in gelijken zin gevestigd als op alle beleedigende uitlatingen. Hij is intusscheix bereid, ten einde deze bewe ging een volkomen gelijke bescherming als andere groepen van de bevolking ten goede te'doen komen, naar twee in het verslag genoemde publicaties nog eens een onderzoek te doen instellen. AFKEURING VAN N. M. B.- TENTOONSTELLING. Minister Goseling waardeert het optreden van de burgemees ters, die deze tentoonstel ling hebben verboden. De minister merkt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Justitiebegrooting voor 1939 op, dat hij geheel deelt vet afkeurend oordeel over üj bedoelde tentoons+",i:ng van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Ook zijnerzijds vindt het waardeering, dat verschille*- 'e burgemeesters voor het houden van der gelijke tentoonstellingen de krachtens plaatselijke verordening vereischte toe stemming hebben geweigerd. Hij pleegt met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zakexx overleg, of te de zen nog voor een nadere bemoeiing van de zijde van de regeering aanleiding be staat. JUBILEA IN DE WESTLANDSCHE TUINDERSWERELD. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag en -avond in het gebouw van de bloemenveiling te Poeldijk bij zijn 25-jarig jubileum als veilingsvoorzitter van de groenten- en fruitveiling Poeldijk, de heer J. Barendse gehuldigd. In de groote veilinghal die geheel met belangstellenden was gevuld, had de of- ficieele huldiging plaats. Onder de tal rijke aanwezigen merkten wij o.m. op ir. Van der Plassche, inspecteur van de tuin bouw en het tuinbouwonderwijs in Ne derland, jhr. J. Roël, dix-ecteur der West- landsche Stoomtrammaatschappij, den heer G. W. Kampschöex-, burgemeester van Monster, den heer H. Remme, vertegen woordiger van regeeringscommissaris F. Valstra, den heer H. van 't Riet, directeur der Nederlandsche groente- en fruitcen- trale, den heer Klamer, directeur van het Nederlandsche uitvoercontrolebureau, mr. Niemöller van het Centraal Bureau van Veilingen en tal van veilingsbestuurders en andere functionarissen van veilingor ganisaties. Behalve het jubileum van den heer Ba rendse werd tegelijketijd het feit her dacht, dat de heer M. W. S. Sengers 25 jaar betaalmeester der fruit- en groente veiling Poeldijk was. Nadat tal van sprekers het woord had den gevoerd en verschillende stoffelijke blijken van waardeering waren aangebo den, dankten de beide jubilarissen voor de gebrachte hulde. „Vooruit" DE ORDENING IN DE ALUMINIUM- INDUSTRIE. De minister van oeconomische zaken heeft het op 4 Augustus 1938 uitgevaardigde voor- loopige vestigings- en uitbreidings-verbod voor het aluminiumwals-, pers- en trekbe- drijf blijkens een in de Staatscourant van gisteren (No. 22) opgenomen beschikking met twee maanden verlengd. Kruideniersexamen. De secretaris van de stichting Kr-uide- niersexamen deelt ons mede, dat in April het kruideniex-sexamen, in verband met de Vestigingswet-kleinbedrijf, wordt gehou den. Het examen is gesplitst in een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Als datum voor het schriftelijke gedeelte is gekozen 3 April a.s.; het mondelinge examen wordt afge nomen op 24, 25 en 26 April. Bij voldoende deelneming zal in Amsterdam, Rotterdam. Utrecht, Eindhoven en Zwolle gelegenheid worden geboden het examen af te leggen. Z.H. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Jaarvergadering te Rotterdam. Te Rotterdam heeft de Z. H. Bond van Melkveehouders gistermorgen zijn jaar- lijksche algemeene ledenvergadering ge houden, onder voorzitterschap van den heer A. N. Vaandrager. Inzake de consumptiemelkregeling deelde de voorzitter mede, dat er aan beterschap niet gewanhoopt behoeft te worden. De on juiste basis van de zuivelwaax*de, waarvan de centrale uitging, is tijdig door haar zelf geconstateerd en er is tijdig verbetering ge bracht. Het standpunt van het bestuur van de C.M.C. kan nu juist geacht worden. Wat er nog te wenschen overblijft, ligt aan de A.V.M. en er moet veel arbeid verzet wor den, om de regeling te krijgen, zooals die billijk is voor alle partijen. Het is tergend, wanneer men regelmatig den consxxmptie- melker tekort doet. De CM.C. doet echter wat zij kan en het hoofdbestuur is paraat. Het moet mogelijk zijn, met deze ordening meer te bereiken. De heer Langerak, lid van de C.M.C., ver dedigde daarop uitvoerig zijn beleid, ten einde een verdachtmaking recht te zetten. Er ontspon zich een uitvoerig debat over de huidige situatie, waarbij de ten»!enz was, dat er veel economischer gewerkt kan worden. Er moet niet alleen gestreefd wor den naar een goeden prijs, maar ook naar een goede kwaliteit van de melk. Doch wie wat extra's presteert, moet ook extra wor den betaald. De heer Kortleve, directeur van de C.M. C., besprak de taxe-regeling in verband met het heerschende mond- en klauwzeer. Den toestand van 1936/'37 terugbrengen zou veel meer onbillijkheden opleveren dan de huidige regeling. Er wordt evenwel naar een geschikte oplossing gezocht, omdat deze winterperiode geen basis kan zijn voor de toekomst. De voorzitter deelde nog mede, dat, in dien er geen verbetering tot stand wordt gebracht, het tot een scheiding met de A.V.M. zal komen. Er is een neiging, om de oude taxe-regeling langzamerhand af te breken. Bij de rondvraag besprak de heer Arken bout het rekening-courantstelsel, dat hij niet bevredigend noemde. De vergadering be tuigde hiermee haar instemming. De heer Keizer besprak de heffingen op het veevoer. Vooral ten aanzien van de varkensmes ter ij* is de toestand fnuikend. De heffingen worden telkens hooger. De maïs komt nu 6.735 per 100 K.G., terwijl het spek slechts 24 1 /2 cent oplevert. Men mag niet alleen de A.V.M. de schuld van de situatie geven, het duro veevoeder is er mede de oorzaak van. De heer Vet wenschte naar aanleiding hiervan een clausule in het contract, waar bij het mogelijk is, den melkprijs te ver- hoogen bij verhooging van de gi'aanrech ten. Tenslotte voex*de nog de directeur van de Consumptiemelkcentrale het woord. Het bestuur van de C.M.C. begrijpt den nood der consumptiemelkers. Het streven zal ge- richt -blijven óp een betere belocning naast een zoo goed mogelijk product. Spreker wenschte om de toekomst meer zekerheid ten aanzien van de prijzen, welke zullen worden betaald. Gebondenheid aan de zui- velwaarde is een moeilijkheid, welke ter dege onder oogen moet worden gezien. Er is reeds ernstig gezocht naar een oplossing. Wat de C.M.C. vraagt aan de hand van de cijfers is billijk. Men kan het de A.V.M. niet kwalijk nemen, dat zij strijdt voor haar eigen positie, maar. over en weer moet er billijkheid betracht worden. Wie achter de C.M.C. blijft staan, kan in de toekomst voor zijn bedrijf betere resultaten verwach ten. VOOR „GRENSLOOPERS" NOG NIETS VERBETERD. Dinsdag heeft de dix*ectie van de textiel fabriek Van Delden te Gronau medegedeeld, dat zij vergunning had om den arbeiders de helft van 't netto-loon in Nederlandsch geld uit te betalen. Degenen, die reeds wa ren ontslagen, kunnen, indien zij willen, op deze voorwaarden blijven werken. Even zoo geldt deze regeling voor de arbeiders, die nog niet ontslagen waren. Het is echter niet uitgesloten, dat hier door toch nog evenveel arbeiders op straat komen, daar het loon door deze regeling zoodanig verlaagd wordt, dat het voor velen niet mogelijk is om dan nog aan den arbeid te blij ven. Het zal alleen mogelijk zijn voor een gezin, waarvan twee tot drie personen op dezelfde fabriek werkzaam zijn. De directie zou echter trachten met de Duitsche autoriteiten een betere regeling tot stand te brengen. Verder vernemen wij uit goede bron, dat dezelfde regeling ook zal worden uitgevoerd op de overige textielfabrieken te Gronau. „Tijd". VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN JANUARI 1939. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Januari de ochtendtemperatuur 2 X' graad boven normaal, derhalve even veel boven normaal als zij in December er beneden is geweest. In de drie decaden was de temperatuur resp. 1, 5 en 1^ graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 7den en den 16en, resp. 3% graad be neden en 9 graden boven normaal. De ge middelde maximumtemperatuur was 1 graad en het gemiddelde minimum 3 gra den boven normaal. Het aantal dagen met een minimum tempex*atuur beneden het vriespunt bedroeg te de Bildt 10 tegen 16 normaal. De neerslag was over het ge heele land boven normaal. De hoeveelheid was in Noord- en Zuid-Holland 100 tot 135 procent. In Zuid-Limburg ongeveer 40 procent en overigens 50 tot 100 procent boven normaal. Te de Bildt werden 37 uren zonneschijn waargenomen tegen 53 uren normaal. Katholiek Onderwijzersverbond Het VerbondsbestUur van het Katholieke Onderwijzers Verbond vergaderde Zondag üi „Noord-Brabant" te Utrecht. In zijn openingswoord herinnerde de Voorzitter, de heer Willem Wiltschut, aan de insamenwerking met andere organisa ties gevoerde actie in 1938 tot verbetering van de leerlingenschaal. Hoewel er de ge gronde verwachting was, dat een ernstige poging gedaan zou worden om tenminste een begin van verbetering te brengen, wer den wij diep teleurgesteld. Elk verzoek is afgewezen om het motief: Er- is geen geld. En zulks niettegenstaande de urgentie er kend is door de regeering. De regeering bleef weigeren. Hoe ongaarne het ook ge hoofd wordt nog onaangenamer is het, te moeten zeggen naar waarheid, dat hier voor mede onze katholieke ministers ver antwoordelijk zijn. Niettegenstaande alge meene aandrang uit en door de Tweede Kamer bleef de regering bij haar weige rend standpunt. Dit heeft groote verbazing gewekt, niet alleen in ons aller rijen, maar ook bij het groote deel van het Nederland sche Volk. Voor ons was deze afwijzing een diepe teleurstelling; voor de velen, die wachten op werk, bracht het leed, dat schrijnend nawerkt. Helaas staan wij met eelge handen voor hen, maar eerlijk kun nen wij verklaern dat het K.O.V. deed, wat meer eenigszins mogelijk was. Door de intensieve advertentie-campagne is de meening van het Nederlandsche Volk wel zóó, dat men de toestand bij het onderwijs begrijpt en weet, dat verbetering noodig is. Zal ten derde maal een reprise komen van het treurspel? Eex'lijk gezegd, wij vree- zexx voor herhaling. Maar wij kunnen niet berusten. Nog steeds geldt het woord: De leeiiin- genscnaal roept om verbetering en voor ons blijft het:Attentiesein hoog! Elk be drag, dat beschikbaar is, dient besteed te worden aan verbetering van de leerlingen- schaal, omdat dit de eenige oplossing is ook voor werkverruiming. Alle andere midde len zyn, hoe goed bedoeld wellicht, onge- wenscht en niet reëel gericht op het groo te doel. Nog een groote verbazing was er in 1938 voor het K.O.V. Dat was toen in het par lement de voorzitter van de R.K. Kamer fractie, namens de fractie, pleitte voor een jeugdsaaris. Herhaaldelijk is onzerzijds aldus spr., bekend gemaakt, dat wij daar tegenover afwijzend staan. Op dezelfde dag, dat dr. Deckers names de fractie een jeugd salaris naar voren bracht, hadden wij een mondeling onderhoud met een delegatie van de fractie en ons standpunt gezegd zon der te kunnen vermoeden, wat ons boven het hoofd hing. Wij zijn hierover diep te leurgesteld. Gelukkig heeft de regeering dit afgewezen. Daar echter van vex*schillen- de zijden verondersteld is, dat het K.O.V. de idee van een jeugdsalaris naar voren gebracht heeft, moet dit hier openlijk ge zegd worden ter weerspreking. Het dagelijksch bestuur wcnscht onver minderd voort te gaan om ten minste een begin van eenige verbetering van den leer- lxngensohaal te verkrijgen. Dan herinnerde de voorzitter aan het edel streven van het R.K. Werkliedenver bond naar „Een nieuwe Gemeenschap door sociale rechtvaardigheid en liefde". Met een enkel woord herinnerde spreker aan het eerste iustrxxm van het K.O.V. op 28 December j.l. In die vijf jaren heeft God zichtbaar het werk gezegend. Het K.O.V. mag er zijn. Medegeaeeld werd, dat op 1 Januari het aantal leden van de bij het K.O.V. aange sloten Bonden bedroeg 12881, hetgeen over 1938 een groei beteékent van 911 leden. Bij de te houden verkiezingen werden met nagenoeg algemeene stemmen herko zen tot voorzitter, secretaris en penning meester respectievelijk de heeren Willem Wiltschut te Arnhem, H. Wijnen te Maas tricht en Joh. Derksen te Amsterdam. De verdere besprekingen waren in hoofd zaak gewijd aan verschillende huishoude- lijken zaken. Tot redacteur van het katho lieke schoolblad werd met algemeene stem men herkozen de heer H. G. de Boer te Noordwijk. Op voorstel van het Dagelijksch Be stuur werd na gemotiveerde toelichting be sloten, dat de Reiscommissie van het K.O. V. voortaan zal werken onafhankelijk van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken. Besloten werd een actie te voeren, opdat voor het waarnemen van het hoofdschap door een der onderwijzers van de school de hoofdenmarge wordt toegekend. t Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft onst Uw Handteekening Ge hebt misschien Uw naam opgeschre ven ten bewijze, dat ge protesteert tegen bepaalde misdaden bedreven tegen Kerk en geloovigen. Heeft hier Uw naam werkelijk iets te zeggen, is Uw hand teekening werkelijk de vertegenwoordig ster van iemand, die zelf diep geloovig, en met een hart, dat brandt voor de zaak van God en Kerk, spontaan zijn gerecht vaardigde verontwaardiging uit over wat een medc-geloovige, een mede-katholiek om Christus' Wille wordt aangedaan? Zoo niet, dan is Uw handteekening toch niet meer geweest dan een doode krabbel. Alleen de levende, diepe getuigenis van een overtuiging heeft iets te zeggen tot hem, die die overtuiging mist.^ S_. De Dieren-Jamboree 67. In de tent gekomen, was het eerste wat Big deed, een spiegel te voorschijn halen. „Wat zag hy er raar uit met dien doek om. Hij merkte niet eens, dat Joko om het hoekje van de tent keek en hem stilletjes stond uit te lachen. „Hallo", hoorde Big opeens iemand roepen, „wat ben jij ij-del." 68. „O, ben jij 't", x*iep Big uit. „Ik dacht dat er iemand anders -.wam, om mij uit te lachen." „Dat zou niet aardig voor een padvinder zijn," antwoordde Joko wijs. Hij ver gat, dat hij Big een ijdeltuit vond en wilde ook wel eens in de spiegel kijken, hoe het stond, met een verbonden arm te loopen. Samen keken ze toen en vonden zichzelf een paar ongelukkige padvinders.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7