Hitlers rede in den Rijksdag Men had erger din gen verwacht DINSDAG 31 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9249 Bureaux Papen gracht 32. i - Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. 1)AGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN T' Twijfel over Hitlers richting biijfl bestaan Wie gisterenavond 'n dikke twee uur lang naar de Rijksdagrede van den Füh- rer heeft geluisterd en ten slotte met stijve knieën zijn plaats aan den luidspreker heeft verlaten, zal zich hebben afgevraagd, wat hij daar nu van te denken heeft. Hitier sleurt zijn toehoorders meedoo- genloos uren lang door allerlei zware we reldproblemen heen en hij verstaat als weinigen de kunst om met een stortvloed van woorden zijn auditorium volkomen" in het onzekere te laten van hetgeen hij eigenlijk wil, ofschoon hij den schijn wekt, alsof hij zeer openhartig en duide lijk is. Zooals gebruikelijk is, tracteerde de rijkskanselier ons gisterenavond opnieuw op een historisch overzicht, waarbij hij de gebeurtenissen op zijn speciale manier be lichtte. Wij gaan dat stilzwijgend voorbij. Wat de wereld meer interesseert, is de houding, welke het Derde Rijk aanneemt tegenover de groote problemen, welke nog op een oplossing wachten. Daar is vooreerst de koloniale kwestie. Nieuwe dingen heeft Hitier daarover niet gezegd; hij betoogde, dat Duitschland ge brek aan ruimte heeft en derhalve terug- eischt wat men het ontnomen heeft. De argumenten, waarmede de tegenstanders van teruggave zich wapenen, houden z.i. geen steek. Dat is geen nieuw geluid, evenmin als de verzekering, dat er over de koloniale kwestie geen oorlog gevoerd behoeft te worden. Een gedeelte van zijn betoog was overigens wel klemmend, n.l. toen hij zeide, dat koloniën ófwel met ge weld genomen worden, waarbij dan niet anders verwacht kan worden dan dat ze met geweld weer teruggenomen zullen worden ófwel verdeeld worden naar ieders redelijke behoefte; maar dan moet men zich ook niet bij voorbaat verzetten tegen onderhandelingen. Daar is in theorie niet veel tegen in te brengen. Ofschoon Hitier zich dus op dit punt gematigd en vredelievend uitliet, kondig de hij op ander gebied een scherpen strijd aan. Op de eerste plaats een versterking van den reeds bestaanden economischen oor log en op de tweede plaats een verscher ping van den godsdienststrijd. Duitschland moet exporteeren om te leven en het zal leven, zeide .Hitier. En hij liet duidelijk uitkomen, dat de leiding tot alles bereid was, om de felste concur rentie te gaan voeren tot verovering van afzetgebieden voor den Duitschen export. Deze politiek was na het ontslag van Schacht te verwachten en de rijkskanse lier heeft de nieuwe taak van de rijksbank ook aangegeven; deze moet voor 100 pet. gelijkgeschakeld zijn in het economische leven van den staat. Op dit terrein, het terrein van de afzet markt, zal Duitschland Engeland als sterksten tegenstander ontmoeten en het is te verwachten, dat Engeland alle kracht van zijn financieel sterkere positie zal in zetten om de baas te blijven. In den godsdienststrijd wordt Voort gegaan op den eenmaal ingeslagen weg. Voorzoover de geestelijken zich bezig hou den met den godsdienst, zegt Hitier, ge nieten ze de volledige bescherming van den staat, maar, als ze aan „politiek" doen, worden ze vernietigd. Dat is het oude af gezaagde sophisme, want we weten het nu wel: zoodra de Kerk protesteert tegen schending van haar ïechten, van de rech ten van den Godsdienst, doet zij aan „politiek"' en is zij staatsvijandig. Dat de Joden een veeg uit de pan kre gen, zal niemand verwonderd hebben. Zooals yerwacht was, heeft Hitier ook zijn houding tegenover de aspiraties van Italië ten opzichte van Frankrijk bespro ken, maar duidelijk was hij niet. Want hij zeide, dat Duitschland zich achter zijn Italiaanschen vriend zou plaatsen, zoodra deze werd aangevallen. Moeten wij dat letterlijk opvatten, dan beteekent deze steun weinig of niets, want geen land denkt eraan, Italië aan te vallen. Of moe ten wij dat niet al te letterlijk opvatten? Waarschijnlijk is er met opzet eenige twij fel overgelaten ten einde druk op Frank rijk te kunnen uitoefenen ten voordeele van de Italiaansche eischen zonder dat Duitschland in conflict komt met zijn „nooit-meer-oorlog"-verklaring met Frank rijk. Hitier meende echter, dat het niet tot oorlog zou komen, zelfs gelooft hij in een langdurigen vrede. Wat is nu de indruk van deze rede in het buitenland? Over het algemeen niet ongunstig. Algemeen wijst men in ENGELAND op de „lange periode van vrede", waarin Hitier gelooft. Men is al blij, dat de kanselier geen oorlogsrede heeft gehouden, doch aange drongen heeft op een, algemeene overeen stemming door overleg. De moeilijkheid is echter, om precies te weten, welke beteeke- nis aan Hitler's woorden moet worden toe gekend, De „News Chronicle" schrijft ech ter: „Er bestaat gevaar, dat de redevoering van schijnbaar gematigden toon de demo cratische staatslieden kan verlokken tot een valsch gevoel van veiligheid, doch de inter nationale toestand is vandaag na de rede voering nog critieker dan gisteren vóór de redevoering". In FRANKRIJK heeft men natuurlijk het scherpst gelet op hetgeen Hitier zeide over zijn vriend Mussolini. Blum schrijft, dat de solidariteit tusschen de beide dicta toren volkomen is. Er komt geen zin in voor, welke in het bijzonder de eischen van Mussolini aangeeft. Geen woord is van toe passing op de vraagstukken der Middelland- sche Zee. Hoe is deze stilte te verklaren? Is zij het resultaat van de redevoering van Chamberlair te Birmingham? Ik vrees, dat Hitier 't aan Mussolini zelf over heeft gela ten, zijn eischen te preciseeren en dat men, om de redevoering van Berlijn volledig te begrijpen, moet wachten op die, welke over acht dagen te Rome zal worden gehouden. De „Epoque" wijst er echter jp, dat Duitschland zijn eischen plaatst naast die van Italië door Frankrijk er voor te waar schuwen, dat een nieuwe verdeeling van den wereldrijkdom met geweld zal geschie den, indien de bezitters er niet nederig in toestemmen, zich van alles te ontdoen. Het begint thans moeilijk en gevaarlijk te wor den „neen" te zeggen". De commentaren in AMERIKA zijn vrij verward. De overheerschende meening is echter, dat de toestand allerminst is opge klaard. „Men kan slechts probeeren te raden naai de gevaarlijke richting, waarin Hitier zich zal oriënteeren", schrijft de „New York He rald Tribune". De „New York Times" wijst op „het falen van zes jaren nationaal-socia- lisme voor de verheffing van het levenspeil van. het Duitsche volk en den aandrang van Hitier koloniën te eischen". Het blad doet uitkomen, dat Groot-Brittumië iedere te ruggave van koloniën heeft geweigerd met het oog op de discrimineerende rassenpoli tiek, waarvan de inboorlingen het slacht offer zouden worden. De „New York Times" besluit: „Dit argument zal overal worden begrepen, waar men eerbied gevoelt voor de waardigheid van het menschelijke le ven". Op de New-Yorksche beurs viel even wel een belangrijke koersverbetering waar te nemen. Dat de redevoering in ITALIë gunstig ontvangen is, behoeft vanzelfsprekend geen betoog. In NEDERLAND heeft de beurs gunstig gereageerd. Men had vanmorgen de over tuiging, dat de geruchten, welke den laat- sten tijd een atmosfeer van nervositeit te voorschijn hadden geroepen, waardoor ka- pitaalvlucht was veroorzaakt, en het egali satiefonds tot steun van den gulden meer dan eens moest intervenieeren, geheel uit de lucht waren gegrepen. De gulden ver keerde vanmorgen sterk in herstel. Wanneer wij den algemeenen indruk dus samenvatten, kan gezegd worden: De we reld is wat opgelucht, omdat men erger dingen gevreesd had, maar opgehelderd is de situatie niet. MGR. TóTH AANVAARDT DE LEIDING VAN ZIJN DIOCEES. „Dreigende wolken boven het menschdom". In een herderlijk rondschrijven aan de geestelijkheid van zijn diocees heeft de bisschop van Veszprém, mgr. Nandor Rott, medegedeeld, dat hij van nu af het volle dige bestuur van het diccees in handen heeft gelegd van zijn Coadjutor mgr. Ti- hamér Tóth. die in Mei van het vorige jaar door den H. Stoel tot zijn opvolger werd benoemd. In Mgr. Tóth krijgt het oude bisdom Veszprém een van de geleerdste priesters van het land tot bestuurder. Als theoloog, schrijver, apologeet, literator en redenaar is dr. Tóth ver over de grenzen van Hon garije bekend. Mgr. Tóth heeft zich aan het eind van dit schrijven als wijbisschop van Veszprém tot de priesterschap gewend: „Aan den gezichtseinder, aldus de jonge kerkvorst, bespeuren wij reeds de dreigen de wolken, die zich boven het menschdom samenpakken. Doch zoolang de Kerk nog over heilige, onbaatzuchtige priesters be schikt. zal ze noch door' het gcdloozendom uit het Oosten, noch door het nieuw-hei- deidom uit het Westen onder den voet ge- loopen worden". V „Eeuwenoude waarden" Een groot aantal jeugdorganisaties uit Amsterdam en ook enkele centrale jeugd organisaties hebben een boodschap gericht tot prinses Beatrix. In deze boodschap ge tuigen zij van hun vastberadenheid om de tradities van vrijheid en verdraagzaamheid, waardoor ons volk de eeuwen door geëerd werd, naar hun beste vermogen mee te hel pen hooghouden. Diep onder den indruk van de dreigende vernietiging van eeuwenoude waarden wil len zij zich aangorden om ter wille van ge rechtigheid en trouw moedig te blijven streven naar broederschap en naastenliefde. Zij willen vasthouden aan de hoogste en heiligste goederen, die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest en een hechten bodem vormen waarop een betere toekomst kan verrijzen. Zij willen, met onze jarige Prin ses, deze goederen als ons erfdeel bewaren. Moge aan de jeugd van Nederland de kracht gegeven zijn, om metterdaad de „eeuwenoude waarden" voor ons volk te behouden. Onder die waarden staat op de allereerste plaats en het hoogst in waardeering: de Godsdienst! Wij zijn niet blind voor de werkelijkheid, dat de godsdienstloosheid onder ons volk angstwekkend door-kankert. Maar ons volk in zijn geheel is toch zeker nog een volk, dat den Godsdienst erkent, dat den Godsdienst respecteert, dat gods dienstig wil zijn. Dat onze jeugd zich ervan doordringe, zoo diep mogelijk en zoo levendig rtioge- lijk, dat wie spreekt over de „eeuwenoude waarden", die ons volksbezit zijn, daar mede allereerst moet bedoelen den Gods dienst. Men kome er rond en vrij en fier voor uit: de Godsdienst en de vrije, breede beleving van den Godsdienst is verre weg de hoogste en heiligste waarde van alle bezittingen vaj het Nederlandsche volk. Wie wenscht een hechten bodem, om daarop een betere toekomst te doen ver rijzen hij móet als bodem kiezen: een oprechte, consequente beleving van den Godsdienst. De roeping der katho lieke pers De Pazmany-Bond, vereeniging van Hon- gaarsche katholieke schrijvers en journalis ten, hield zijn gewone jaarvergadering, waarop de voorzitter, Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Glattfelder, bisschop van Csanad, de hooge roeping van de katholieke journalis tiek in het licht stelde. „Ik weet niet, aldus de bisschop, door wie er zwaarder gezondigd wordt tegen de goedgeloovigheid van het menschdom en tegen de bestaande ethische orde, door die politiek, die, brekend met de tra dities van een christelijk Hongarije alleen maar de oogenblikkelijke belangen ziet en haar pers in dienst daarvan stelt, of door de nog vrije, onafhankelijke pers, die meer oog heeft voor de geldelijke uitkomsten, dan voor de groote zedelijke be langen, die op het spel staan". Graaf Zichy bezwoor de vergadering on verschrokken pal te blijven staan voor haar katholieke overtuiging en te strijden voor de ware belangen van christelijk Hongarije met d enzelfden moed en in den zelfden geest als de groote Kardinaal Petrus Pazmany het eens gedaan heeft. Met de vervalsching der nationale gedachte en met de mythe van het bloed misleidt het nieuwheiden- dom de menigte. Deze dwaalleer voert niet alleen een openlijken strijd tegen den opvolger van St. Petrus, en de Katholieke Kerk, doch tegen eiken Christel ij ken godsdienst, die vasthoudt aan den Christus en aan het Evangelie. DE VERJAARDAG VAN PRESIDENT ROOSEVELT NEW YORK, 31 Jan. (ANP.) Het ge- heele land heeft den verjaardag gevierd van president Roosevelt. Zooals gewoonlijk is een bedrag van een millioen dollar bij eengebracht voor bestrijding der kinder verlamming. De president heeft zijn verjaardag in fa miliekring gevierd 'en een radioredevoe ring gehouden, waarin hij opwekte de kin derverlamming te bestrijden. Paniek en publiek. DE TAAK DER PERS De Zwitsersche schrijver ds. Oehler, die momenteel in ons land vertoeft voor het houden van voordrachten, liet zich door het A.N.P. interviewen, waarbij het ge sprek kwam op de houding welke de mensch van dezen tijd heeft aan te nemen tegenover de verschijnselen van de wereld in onze dagen. Inderdaad, zeide ds. Oehler, weer spiegelt de pers in het trouw relaas van het sensationeels, dat in de wereld gebeurt, den angst van de volken. Bij den journa list komt al deze stof bijeen, en het groote gevaar is, dat hij daardoor in negatieven zin geladen wordt. M.i. mag de pers zich niet bepalen tot het loutere gewag maken van al deze schokkende feiten. Zij mag niet de houding aannemen van: ziethier het ne gatieve. verteert het lezers maar zij moet in nog grooter mate dan ze het reeds doet het geweten van de wereld worden, van het land, van de stad, die ze bestrijkt. Op die wijze werkt ze mede aan de op voeding van het publiek, dat omgekeerd de pers kan helpen met het verschaffen van de positieve stof, waarin niet slechts de gebeurtenis, m?ar ook de synthese dei- dingen gegeven wordt. Stel de paniek-tijding in Gods licht en ge zult er een nieuwe beteekenis in vinden. De dingen zien er, van God's hoogte uit bekeken, immers anders uit. Van ons standpunt staan we er hulpeloos en mach teloos tegenóver, maar bij het aanleggen van den maatstaf der eeuwigheid komen ze in het licht van Gods almacht te staan. Wilt ge een voorbeeld: een boer werkt, in den morgen-nevel, die alles onwezenlijk vergroot, op zijn akker. Daar doemt een enorme en schrikaanjagende schim op, maar ziet het zonlicht breekt door en hij herkent zijn broeder. Zoo berust ook de angst-voorstelling op een vergissing, een valsche vergrooting der dingen. De van angst verloste mensch aanschouwt ze, in Gods licht, weer in' normale proporties. Angst is het gevolg van het aanleggen van een onjuisten maatstaf. Leg den verganke lijken dingen den eeuwigheidsmaatstaf aan en ze verliezen het verschrikkelijke. Angst is subjectief, dus de tegenstelling van ob jectief. Verslaggeving uit de benauwenis van den angst is dus een subjectieve en onjuiste berichtgeving. Een journalist wil de verschijnselen ob jectief waarnemen. Denk nu eens aan de blinde vlek, die physiologisch in ons oog aanwezig is. Met die vlek kunnen wij niet zien. Zoo kunnen wij, met vlekken in onze ziel, niet waarnemen en daarom moet stel lig de journalist de hygiëne van zijn ziel verzorgen. Met angst kan hij geen vertrou wen teweegbrengen, evenmin als hij met geestesfouten in zich geestelijke vrijheid kan wekken. Ik zie het als de taak van de pers om de menschen op te voeden tot een souve- reine houding tegenover het leven. Wij mogen het leven geen te lagen maatstaf aanleggen, want die voert tot een foutieve waardebepaling en anfhankelijkheid van menschen verbreekt onze afhankelijkheid van God, en de laatste angst is die van den mensch. die de geheele wereld ver overt en schade lijdt aan zijn ziel. De van angst verloste berichtgever, aldus besloot ds. Oehler, zal dit begrijpen:,, „Ehrfurcht vor Gott macht frei van der Furcht der Menschen'. WINTERWEER IN N.AMERIKA. NEW-YORK, 31 Januari (A. N. P.). In de Oostelijke staten zijn thans reeds 29 personen om het leven gekomen ten ge volge van de hevige koude. Alleen te Chi cago reeds bedraagt het aantal slachtoffers 11. Het verkeer is in vele steden door de sneeuw ontwricht. Een sneeuwstorm, welke een snelheid heeft van 100 K.M. per uur woedt boven Boston. De Indiana is als gevolg van de aanhou dende regens gewassen. NIEUWE BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIË UITGEBROKEN. MELBOURNE, 31 Jan. (A. N. P.) In Victoria zijn opnieuw boschbranden uit gebroken. Verscheidene plaatsen woi-den hierdoor bedreigd. Te Selby zijn 17 hui zen vernield en te Lorne 5 huizen. De be woners wisten zich tijdig in veiligheid te brengen, VLIEGER ONTDEKT TWEE MEREN. SYDNEY, 31 Jan. (A. N. P.). Een com mandant van den vliegdienst Australië Nieuw Guinea heeft uit de lucht twee tot dusver onbekende meren gezien op Nèw- Britain, een der eilanden van de Bismarck Archipel. Een der meren was groot genoeg om als basis voor vliegbooten te dienenè Dit nummer bestaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Hitlers rede in den Rijksdag. (2de en lste blad). Franco's opmarsch in Catalonië ver traagd. (2de blad). Binnenland Steun aan tuinbouwgewassen. (lste blad). Uitvoer van tuinbouwgewassen. (2de blad). De conjunctuur in Nederland. (2de blad). Steun voor den tuin bouw. Ruim twee en een half millioen beschik baar gesteld voor telers van fruit en warmoezerijgewassen. De Minister van Economische Zaken heeft uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, en op den dag der uitkee- ring geacht kunnen worden hun bedrijf als nog uit te oefenen, steun verleend overeen komstig de bepalingen van deze beschikking tot een bedrag van ten hoogste 2.760.900. Bepaald is, dat steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde rechtmatig geteelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1938 door de bovenbedoelde telers van die producten over een door genoemde Stichting erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde be dragen per eenheid: Blauwe druiven. 30 Mei17 Juli, 1.15 idem, 18 Juli14 Aug., 1.20, idem, 12 Sept. 13 Nov. 5.70, alles per 100 kg. Meloen, 18 Juli18 Sept., 0.75, per 100 st. Andijvie, 25 Juli21 Aug.. 0.15 p. 100 st.; Augurken A en B, 13 Juni18 Sept., 1.10, idem A en B stippel, 13 Juni18 Sept., 0.10, alles per 100 kg. Bloemkool, 6 Juni12 Juni, 0.90; idem, 13 Juni10 Juli, 0.65; idem, 3 Oct.30 Oct.. 1.70, alles per 100 stuks. Stoksnijboonen, 18 Juli28 Aug., 0.25, per 100 kg. Spekboonen, 18 Juli2 Oct., 0.35 per 100 kg. Rijsdoperwten, 30 Mei26 Juni, 0.70; idem 27 Juni31 Juli, 0.25 per 100 kg. Platglaskomkommers: sorteering A, 28 Maart26 Juni 0.50; sorteering B, 28 Maart26 Juni, f 0.40; sorteering C, 28 Maart26 Juni, 0.25; sorteering A, 27 Juni31 Juli, 0.25; sorteering B, 27 Juni 31 Juli, 0.20: sorteering C, 27 Juni 31 Juli 0.15; sorteering B. 1 Aug.28 Aug., 0.10; sorteering B, 1 Aug.28 Aug., 0.10; sorteering C, 1 Aug.28 Aug., 0.10. alles per 100 stuks. Roode kool, 27 Juni28 Aug., 0.25, idem, 29 Aug.18 Dec., 0.10, per 100 kg. Roode bewaarkool, 14 Nov.18 Dec., 0.85 per 100 kg. Savoye kool, 2 Mei28 Aug., 0.10 per 100 kg. Gele bewaarkool, 1 Jan.30 Jan., 0.20, idem, 31 Jan.27 Febr., 0.25, idem, 28 Febr.27 Maart, 0.20, idem 14 Nov.18 Dec., 0.80, alles per 100 kg. Witte bewaarkool. 14 Nov.18 Dec., 0.55 per 100 kg. Witte kool, 27 Juni14 Aug., 0.20 per 100 kg. Spitskool, 2 Mei12 Juni, 0.45; idem 13 Juni18 Sept., 0.20 per 100 kg. Prei, 29 Aug.18 Dec., 0.55 per 100 kg. Radijs, 14 Maart24 April, 0.20 per 100 bos. Knolselderij A, 1 Jan.1 Mei, 0.10, idem 15 Aug.18 Dec., 0.95 per 100 st. Glassla, 14 Maart10 April, 0.10; idem, 11 April15 Mei, f 0.20 per 100 st. Sla, 16 Mei—17 Juli, 0.20 per 100 st. Spinazie, 28 Febr.3 April, 0.90; idem. 4 April22 Mei, 0.45; idem .23 Mei12 Juni, 0.20 per 100 kg. Glastomaten, 18 April19 Juni, 0.40; idem, 20 Juni17 Juli, 0.95: idem, 18 Juli 16 Oct.. 0.10 per 100 kg. Vroege aardappelen 15 Juli31 Juli, 0.45 per 100 kg. De genoemde producten komen niet voor steuntoeslag in aanmerking, indien deze: a. administratief zijn geveild, tenzij het voor het koelhuis bestemde druiven betreft; b. op contract zijn verkocht; c. ingevolge de gestelde qualiteitseischen gerangschikt zijn onder de afwijkende of afgekeurde producten d. op een andere veiling zijn geveild dan waartoe de teler gehouden was.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1