ZATERDAG 28 JANUARI 1939 OE ifwhf COURANT VIERDE BLAD - ?AG. 13 R.K. DIOC. VROUWENBOND AFO. LEIDEN RETRAITE. Neen, slaat dit stukje niet over, nu er boven staat retraite en het woord retraite zoo ernstig klinkt. Ik wilde u slechts zeggen, dat ik mij ver heug over het initiatief van de retraite club om de viering van ons 25-jarig be staan ook geestelijk te gaan vieren en wel door samen op retraite te gaan. Van harte hoop ik, dat de viering van „ons" feest mag slagen, hieronder zult gy waarschijnlijk de noodige gegevens vin den. Volop zal echter dit feest pas geslaagd zijn, als wij samen uit Noordwijkerhout thuis komen. Trouwens wat de ernstige klank van het woord retraite betreft, natuurlijk het is geen kermis, maar overigens valt het erg mee. De dagen van de retraite zijn, volgens het eensluidend getuigenis van eenieder, die er ooit geweest is, blijde dagen. Zij zijn van groot voordeel voor onze ziel, zij zijn ook vooral voor huisvrouwen een welkome afwisseling in de sleur van iederen dag. Denk alleen aan dit eene, dat gij al die dagen niet voor het eten behoeft te zor gen! Geeft u dus allen op, wanneer de be stuursleden bij u aan huis komen vragen, nu hebt gij een pracht kans. F. B. JAARVERSLAG VAN „HET WACHTUUR VAN HET H. SACRAMENT" Onderafdeeling van de afdeeling van den R.K. Vrouwenbond. Het jaar 1938 was voor onze afdeeling een gezegend jaar, doch bracht geen voor uitgang. De biduren werden trouw ver vuld. Wij verloren geen enkel lid, doch daartegenover kon ook geen nieuw lid geboekt worden. Het aantal leden bedraagt 148, waarvan in de parochie van den H. Leonordus aan den Haagweg 38, in de parochie van den H. Willibrordus te Oegstgeest 31, in de pa rochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangenis, Hartebrug 28, in de parochie van den H. Petrus 30, in de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph 21. Het bestuur vergaderde dit jaar slechts éénmaal, n.l. op Donderdag 7 April. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der afdeeling werd op 16 Juni 1938 in de kapel van het Sint Elisabeths-gasthuis een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waaronder algemeene H. Communie voor de leden en preek door den Geestelijk Ad viseur, kapelaan F. Bernefeld. Zoo trouw als de biduren werden ver vuld, zoo slecht werden de busjes, die in de kerken geplaatst zijn en waaruit de kosten voor de Missen van Eerherstel en bloemen bij het H. Sacrament bestreden worden, bedacht. Dientengevolge kon, ter wijl he tgewoonte is, dat in elke parochie kerk jaarlijks drie H. Missen van Eerher stel worden gelezen, er slechts ééne wor den opgedragen. Een woord van aanbeveling aan de kerkbezoekers om deze bussen te geden ken is dus wel noodig. Wij hopen, dat in 1939 het Wachtuur van het H. Sacrament in ledental zal toenemen en dat de bussen beter zullen worden be dacht, opdat het doel onzer vereeniging nog beter moge bereikt worden. De Secretaresse, M. C. VAN OVOST-WOLFF. INGEZONDEN. Leiden, 25 Jan. 1939. Geacht bestuur, In ons blad was geregeld gepubliceerd over den Moedercursus. Zelfs dacht ik, dat het van den R.K. Vrouwenbond uitging, maar bij nader onderzoek bleek dit niet het geval te zijn en was het voor iedereen bedoeld Daar het mij opviel, dat er zoo weinig leden van den -Vrouwenbond aan wezig waren, zoo dacht ik er goed aan te doen en er eens op attent te maken, dat dit een heel goede cursus is, zoowel voor moeders met groote als met kleine gezin nen, ook voor verloofden, die op het punt staan te trouwen en eenmaal hopen moe der te worden, is dit een zeer mooie cur sus. En zeg nu niet, dat is niets voor mij, neen, dames, heusch ik heb er ook wel eens anders tegenover gestaan, maar nu ik verscheidene cursussen mede maak, denk ik er werkelijk anders over. Wij hebben allemaal een eigen ik over ons, en denken dan: o wij kunnen en weten het wel, ook wat de baby betreft, maar heusch, wij komen er dikwijls aan te kort en loopen er heel gemakkelijk over heen en denk nu met: och wat sentimenteel, of wat teuterig is zoo'n cursus, neen hoor, wij allen, jong en oud, nemen van deze 6 avonden heel wat mee. En laat nu de zus ter eens zien, hoe mooi wij haar werk vinden, en haar uitleggingen waardeeren door een groote opkomst, ook van den R. K. Vrouwenbond. Ik geef hierbij een eere-saluut aan den zeereerw. heer Pastoor Smeets van de H. Leonarduskerk aan den Haagweg voor zijn mooie rede over het Moederschap, uitge sproken. en over de zaal, die wij van hem mogen gebruiken. Alleen van de Haag wegkerk waren er ruim 100 dames aanwe zig ten van de overige 3 parochies even 30. Dus u ziet wel, veel te weinig. Nu allen ons best doen en in groote getale opkomen. De zuster heeft van de zeereerw. heer Pastoor gedaan gekregen om 2 avonden over te korren, zoodat het nu Maandag- en Dinsdagavond is. Om 8 uur wilde de zuster graag beginnen. Nu wilde ik er nog even op wijzen, als de zuster aan het woord is, haar niet te hinderen met praten of lachen, het is zoo hinderlijk voor haar. Als wij iets niet be grijpen, dan kunnen wij het haar vragen, zij geeft er wel even tijd voor. Dus, dames, dat spreken wij af, want zij SPAREN De Persil-producten Persil, Henco. Ata, iMi en Sil mogen in geen huis ontbreken. Zij zijn voor de huisvrouw, die haar bezig heden in de puntjes en tevens vlug en goedkoop wil verrichten, onmisbare hulp middelen in de huishouding. De Persil-producten sparen werk en tijd. Enzij sparen geld, niet alleen, omdat zij het allerzuinigst in het gebruik zijn, maar ook, omdat zich nu op iedere ver pakking van de Persil-producten, Persil, Henco, Ata, iMi en Sil spaarzegels bevin den. Deze spaarzegels knipt of snijd U uit, bestrijkt den achterkant met een weinig plaksel en plakt ze vervolgens op de bij Uwen winkelier gratis verkrijgbaar g>e- verdient werkelijk een aandachtig gehoor. Nu. dames, wilde ik eindigen met de hoop iets te hebben bijgedragen tot steun en opleving van zulk een mooi werk. Met dank, Een Lid. JAARVERSLAG OVER 1938. Evenals in vorige jaren werden ook in 1938, het 25e levensjaar onzer afdeeling, de leden- en de bestuursvergaderingen op geregelde tijden gehouden. Er waren 5 le denvergaderingen. Het bestuur vergaderde dit jaar 8 maal. De ledenvergaderingen waren soms goed, doch ook wel minder goed bezocht. Op de bestuursvergaderin gen was steeds het bestuur geheel of bij na voltallig aanwezig. Op 20 Januari had de jaarvergadering plaats. De avond werd besloten met een intiem, feestelijk samenzijn der leden, waarbij o.a. in verband met de te ver wachten blijde gebeurtenis in het Prinse lijk gezin beschuiten met muisjes werden rondgediend. Er zat dien avond wel stem ming in. In Februari werd de jaarlijksche feest avond gehouden. In de vergadering van 28 April werd de weleerw. heer F. Bernefeld als geestelijk adviseur geïnstalleerd. De heer van Rooyen uit Rhcon hield een lezing met teekeningen en muziek: Een dag Indië. 29 September werd het seizoen 1938 1939 geopend met een plechtig Lof, waar onder preek, door den geestelijk adviseur, in de kapel van het St. Eilsabeths-Gast- huis. De zang, werd door de leden uitge voerd Daarna was er in het St. Eilsa- beths-Gasthuis een gezellig samenzijn, waarbij de weleerw. Pater J. van Baarle, Directeur van het retraitehuis te Noord wijkerhout, een praatje hield. 21 October hield het Ned. Theebureau een lezing in de kleine Stadsgehoorzaal. 17 November was er een ledenvergade ring in den Burcht, waarbij mevr. Alb. Schelfhout-v. d. Meulen een lezing hield over: Het groote geheim tusschen Moeder en kind. In de onderafdeelingen kwam geen ver andering. Zij zijn: „Propagandaclub". „Het Wachtuur bij het H. Sacrament". „Missienaaivereeniging St. Franciscus Xaverius". „Hulp in de huishouding en de baby". ..Retraitefonds". „Sanct Veronica", haak-, naai- en brei- actie voor armen en stille armen. De rubriek in de „Leidsche Courant" verscheen bijna geregeld om de 14 dagen. De leden der redactie: mevrouw J. Feh- mers-Boer Knottnerus en Zuster I van den Abeelen traden als zoodanig af. Ge klaagd werd over gebrek aan medewer king, ter inzending van copie, van de on derafdeelingen en ook van de leden on dervonden. Des te minder mag daardoor een woord van dank aan die beide dames stelde spaarzegel-verzamelkaart der Persil- producten. Een geheel volgeplakte kaart kan bij Uw winkelier worden ingewisseld; U ont vangt hiervoor één gulden in contanten. Dezen gulden kunt U naar eigen goed dunken besteden. U kunt er iets nuttigs of aardigs voor koopen. Dit dus in tegen stelling met het cadeau-stelsel, waarbij U slechts de keuze hebt uit een bepaald aan tal artikelen, die vaak niet in Uw smaak vallen en welke, in den regel, wat de kwa liteit betreft, veel te wenschen overlaten. Gebruikt dust Dames, voor al Uw huis houdelijke bezigheden op wasch- en reini- gingsgebied de onovertroffen Persil-pro ducten Persil, Henco, Ata, iMi en Sil enga sparen! hier ontbreken, die desniettegenstaande steeds voor de trouwe verschijning zorg droegen. De redactie wordt tijdelijk waar genomen door de presidente. Het rustfonds telt slechts 16 leden. De leeskring moest wegens gebrek aan belangstelling worden opgeheven. Een op recht woord van dank aan de leidster hiervan, mevr. Kluytmans-Berger, is hier zeker op zijn plaats. Daarentegen bloeit de kern, die haar derde levensjaar inging onder leiding van professor P Stammeyer zoodanig, dat een tweede kern in September moest worden opgericht. Het bestuur was door bemidde ling van zijn geestelijk adviseur zoo geluk kig Kapelaan F. H. M. Lehman bereid te vinden om de leiding van deze tweede kern op zich te nemen. Aan de eerste kern nemen 11 dames, aan de tweede 15 dames deel. De oprich ting van een derden kern wordt voorbe reid. Een „nieuwe actie" werd opgericht. Deze heeft tot doel gedurende 10 a 12 dagen door families eten te doen verstrekken aan kraamvrouwtjes of anderen, welke dit noodig hebben en daarvoor zelf niet kun nen zorgen Deze actie heeft haar be staansrecht reeds ten volle bewezen. Er werd vanaf 27 Maart aan ongeveer CO kraamvrouwtjes eten verstrekt. Dit betee- kent 720 maaltijden. Groote dankbaarheid werd hiervoor menigmaal door de betrok kenen betuigd. Naar de Dioc. vergadering, gehouden in Mei 1938 te Schiedam, werden afgevaar digd: de presidente, mevr. J. Manders-Ver meulen, mevr. J. Bergers-Verbrugge en mej. M Niemer; naar die van 8 Decem ber 1938: mevr. J. Manders-Vermeulen, mevr. B. Simonis-Kortekaas en mej. S. van Deene. Op deze laatste vergadering werd het 25- jarig bestaan van den R.K. Dioc. Vrou wenbond in het Bisdom Haarlem op luiste- rijke wijze herdacht. Ook Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem was aanwezig en sprak de aanwezigen toe. Op Christus-Koning Zondag werden de bekende Christus-Koningkruisjes vanwege onze afdeeling verspreid. Een gedeelte der opbrengst kwam ten goede aan de noodlij dende onderafdeelingen. Leden. Wij verloren dit jaar door den dood 2 leden, wegens bedanken tengevol ge van verhuizing of andere omstandig heden 3 leden. Het ledental bedraagt thans: 231. Het bestuur was samengesteld als volgt: Kapelaan F. Bernefeld, Geestelijk Advi seur. Mevr. J. Manders-Vermeulen, Presidente Mevr. Bi Simonis-Kortekaais, Vice-pre- sidente. Mej S. van Deene, le secretaresse. Mej. L. van Es, Penningmeesteresse. Mevr. J. Bergers-Verbrugge. Mej. Zuster Peperzak. Mej. M. Niemer. Mevr. A. Melcv""r «fee bedankte IN TERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VER1EMIGING TE LEIDEN WAT FEBRUARI ONS BRENGT. Zondag 5 en Maandag 6, Vastenavond feest. Denkt er aan dit feest moet slagen. Alle Gezellen, gehuwde en ongehuwde, als ook de buitengewone begunstigers zijn om half zeven present in de St. Lode wijk. Het program is als vanouds. Dinsdag 7, noteert deze datum goed in uw zakagenda. Alle leden, de Gezellen en de gehuwden, worden verwacht op Rapen burg 52. Een zeer belangrijke bijeenkomst. De heer J. v. d. Akker komt spreken over het groote belang van de vakorganisatie. Wij hopen, dat na de inleiding, moeilijk heden welke er mogelijk zouden kunnen zijn naar voren worden gebracht. Woensdag 8 vergadert de Raad van Be stuur. Zondag 12, 's morgens installatie van 50 nieuwe leden, feestelijk ontbijt, 's avonds worden de nieuwe leden met hun ouders verwacht in de zaal. Maandag 13 komt onze kern bijeen. Onze kern is met een zestal nieuwe leden uitge breid. Nieuwe leden zijn van harte welkom. De v.-Praeses zal dien avond een cultureel onderwerp behandelen. J. Bentveld houdt een korte inleiding. Dinsdag 14 komen de gehuwden bijeen. Niemand mag ontbreken. Donderdag 16, recollectie, neemt goede nota van deze datum. Eens in de twee maanden komen wij bijeen, 't is heusch niet te veel. Zondag 19 verwachten wij alle Gezel len in onze ontspanning. De Vasten gaat beginnen en daarom een extra gezellige avond. Tractatie, wedstrijden enz. Woensdag 22 vergaderen de commissaris sen van de afd. gehuwden. Maandag 27 kerngroep, ingekomen vra gen zullen door den v.-Praeses worden be handeld. F. Overdijk houdt een korte in leiding. OPROEP NIEUWE LEDEN. Alle nieuwe leden zijn Zondag 12 uur precies in de zaal van de St. Josephsge- zellenver. Laatste korte bijeenkomst. Deze bijeenkomst is absoluut noodzakelijk. Nie mand blijft dus weg. Op deze bijeenkomst bestaat er gelegenheid voor de nieuwe leden hun inleggeld. welke voor de installatie moet zijn voldaan, te betalen. Ook de K. L. moet bij deze repetitie aanwezig zijn. KOLPINGSIfIJFWACHT. Onze KoLpingslijfwacht breidt zich steeds uit, weer een nieuw lid gaf zich op. Op heden telt de K.L. 13 man. Wie meldt zich deze week aan? Wij kunnen nog meer jonge, frissche kerels gebruiken. Wie volgen? Vlaggen zullen worden aangeschaft. Zoo eenigszins mogelijk komt er een hoorn blazer, en misschien krijgen wij wan neer onze lijfwacht blijft groeien binnen afzienbaren tijd een stel pijpers. Kolpings- lijfwachters maakt propaganda voor deze instelling, welke voor onze vereeniging zulk een belangrijk werk kan verrichten. Zij moet onze keurbende zijn, die buiten de vereeniging de Gezellen op waardige wijze vertegenwoordigt. De lijfwachter moeten onze groote pro pagandisten zijn. Wij moeten van jullie op aan kunnen, jullie moeten stuk voor stuk met heel je persoon in dienst staan van het Kolpingswerk. K.L.-beloften: 1 Beleving van onzen Godsdienst. 2 Liefde voor den Arbeid. 3 Eerbied voor het Gezin. 4 Hoogachting van onze stand. 5 Gehoorzaamheid aan het Gezag. 0 Eensgezindheid onder elkander. 1 Hulpvaardigheid voor anderen. i Aktie voor het Kolpingswerk. Trouw aan het program van Kolping. S.P.L. Wie kent niet S.P.L.? Misschien zijn er van de jongeren, die er nog weinig of mis schien in het geheel niet van hoorden. Het Sint Petrus Liefdewerk zoo is de heele benaming is een van de Pauselijke Mis siegenootschappen. Ook onze vereeniging heeft een afdeeling met ijverige zelateurs. Vele van onze leden zijn lid van dit ge nootschap en betalen daarvoor 10 cent per maand. Jaarlijks dragen wij 250.— af, om de studie te bekostigen van een inland- schen jongen, die Priester wil worden; en kele jaren geleden ontvingen wij bericht, dat onze student Priester werd gewijd, na dien is een nieuwe student ons toegewe zen. Zondag 15 Jan. hielden wij onze jaar vergadering. Op deze vergadering werden twee van onze ijverigste zelatteurs gehul digd, omdat zij meer dan 12 1/2 jaar voor deze onderafdeeling hebben gearbeid. Het waren de heeren Thomas Kriek en om bizondere reden voor het lidmaatschap. Aan de beurt van aftreden zijn: Mej. S. van Deene (niet herkiesbaar). Mej. L. van Es (niet herkiesbaar). Mevr. B. Simonis-Kortekaas (herkies- aar). Door mevr. Kluytmans is de afdeeling vertegenwoordigd in de Gemeentelijke Commissie voor Huish. Voorlichting. Voorts is de afdeeling aangesloten bij Kath. Leiden, waarin mevr. J. Manders- Vermeulen als afgevaardigde zitt:ng heeft. Met deze mededeelingen en den hart- grondigen wensch, dat de afdeeling en hare onderafdeelingen onder Go^s zegen in 1939 moge groeien en bloeien tot heil en zegen van allen in het algemeen en van de katholieke vrouwen van Leiden in het bizonder, moge dit jaarverslag besloten worden. onze huismeester Willem Boogers. Uit het verslag op deze vergadering uitgebracht, bleek, dat er dit jaar een vooruitgang is te constateereri. Een vorig jaar konden wij aan onze verplichting voldoen door de kleine reserve, welke wij hadden gemaakt, aan te spreken. Dit jaar was de opbrengst der leden voldoende. De 250.— zijn deze week naar het Diocesaan bestuur opgezon den. BIJEENKOMST „KERN". Maandag 30 Jan. komt onze kern bijeen. Vice-Praes. spreekt over „Hernieuwing in Christus"; B. de Groot houdt een korte in leiding. NOG IETS OVER ONS VASTENAVONDFEEST. Gij steunt ons Gezellen werk door te voren plaats te bespreken. De opbrengst van het plaatsbespreken komt geheel ten goede aan onze vereeniging. Vóórbespreken 20 cent, dit kunt gij de volgende week iederen avond doen vanaf 8 uur aan de St. Josephsgeael- lenver. Rapenburg 52. Plaatsbespreken a 10 cent Zondag 5 Febr., aan de Gehoorzaal om half één. Gij steunt ons Gezellen werk door op de feestavonden een lot te nemen, laat het zijn, zooals de vorige maal: „Loten uitver kocht". Gij steunt ons Gezellen werk door in uw omgeving reclame te maken voor onze uit voering en bij kennissen en familieleden kaarten te verkoopen. Kaarten verkrij'gbaar 40 cent. Onze uitvoering mag finantieel geen strop worden, onze vereeniging kan dit door de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet dragen. Helpt allen mede. ZIJN ER Zóó? Een geestelijk adviseur van een vereeni ging van jeugdige fabrieksarbeiders had eens een brochuurtje geschreven met nut tige wenken voor zijn jongens, vooral wat betreft hun gesprekken en hun gedrag op de fabriek. Niet lang daarna ontving hy van een niet- Katholiek opzichter de volgende brief: Zeereerw. Heer adviseur. „Op de fabriek, waar ik werkzaam ben als opzichter, is een aardige jongen, Katho liek, en naar ik vermoed, behoorende tot de jongens-vereeniging, waar U adviseur van zijt, want gisteren vond ik op zijn zit plaats een brochuurtje, door U samenge steld. „Ik heb mij de vrijheid veroorloofd het eens in te kijken, en vond er werkelijk nut tige wenken in, doch las tevens een en an der, waarover ik gaarne mijn gevoelens eens mededeelde. „Gij zegt tot Uw jongens ongeveer het volgende: opgelet, vrienden, vandaag hebt gij uw plicht gedaan en gevoelt gij u ge lukkig; maar morgenochtend staat gij weer tusschen de socialisten en commu nisten op de fabriek en zullen zij u mis schien weer aanvallen, omdat gij te Com munie gaat. Laat u niet van de wijs bren gen enz. En dan eindigt u, met op uwe ma nier aan de Cherubijnen van kinderen te leeren, wat ze moeten antwoorden aan men- schen, zooals wij zijn. „Met Uw welnemen, Zeereerw. Heer, 't schijnt mij toe, dat U uwe beschermelin gen niet bijster goed kent, en ons evenmin. Als men U leest, zou men zeggen, dat uw jongens allemaal heiligen waren en wij echte wildemannen. „Welnu, Eerwaarde, u vergist zich ver schrikkelijk. Uw jongens zijn niet zoo uit stekend, als gij wel meent. Wij houden niet van die godvruchtigen, maar het is hun eigen schuld. Wij willen menschen uit één stuk, of zóó of zóó. „Vroeger heb ik eens een jongen ont moet, die ook lid was van uw vereeniging, en wij hadden allen eerbied voor hem. Het was een jongen uit één stuk. Tegenover niemand hooghartig, hij verloor nooit een minuut by zijn arbeid; 's morgens altijd op tijd, voor iedereen behulpzaam, een gezellig prater, een lollige snuiter, maar nooit een onvertogen wordt. Zie, Eerwaar de, zulk een jongen vallen wij niet lastig en plagen wij niet over zijn geloof. „Maar de jongen, waarover we 't nu heb ben, is heel anders. Hij is niet slecht, maar er zit geen pit in. Hij liegt, is brutaal, drif tig en koppig, 's Maandags, als de lui el kaar de pretjes van den Zondag vertellen, zijn de gesprekken niet van de beste, hij is er bij en doet mede. Wij hebben gezien, hoe hij Vrijdags spek op zijn boterham had. „Om dus terug te komen op 'tgeen ik in den beginne schreef, geloof mij, Eerwaarde, dat de strijd tegen de Kerkschen heel wat zou verminderen, als zij maar niet in strijd met hun beginselen, meevloeken, meespot- ten en van alles mee praten. „Zegt, dat maar eens aan Uw jongens, wanneer U denkt, dat zij er van zullen profiteeren". Met beleefde groeten. Is het niet raak? en zouden sommige jon gens zich dit in kunnen aantrekken? Jongens, er wordt op jullie gelet. Zorgt, dat men zich niet aan je ergert. ,A\ IN VEILIGHEID Die laatste twee woorden heeft de wtjsgeer vergeten, maar voor de meeste mer schen op straat kan f geen kwaad om ze er even bij te zetr*-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13