Militaire overval op een slapende stad. BINNENLAND ZATERDAG 28 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De Engelsche Minister president als sociaal hervormer Het katholieke Engelsche weekblad „Catholic Times" heeft van de hand van zijn politieke correspondent een belangwekkende beschouwing gewijd over Chamberlain als so ciaal hervormer. Wij veroorloven ons de meest inte ressante passages daaraan te ont- leenen. Waarschijnlijk beschouwt de Engelsche Mi nister-President het als een toeval, een on gelukkig toeval, dat hij in den laatsten tijd zoo nauw verbonden is met buitenlandsche aangelegenheden, want juist het verbeteren van wantoestanden in Engeland zelf heeft hem altijd het meest geïnteresseerd Hierin volgt Neville Chamberlain eigenlijk zijn vader na, die eveneens een groot so- ciaol hervormer was. alvorens hij zich ging wijden aan het Ministerie van Koloniën. Maar om sociale hervormingen te kunnen doorvoeren, is het behoud van den vrede noodzakelijk, en het doel van de politiek van Chamberlain is nog steeds de hervor ming van oude toestanden, en niet de kop pige handhaving van het oude. Chamberlain als democraat. Neville Chamberlain noemt zichzelf een democraat, maar hy is het niet in den zin, die er soms aan gegeven wordt. Hij laat dikwijls uitkomen, dat het fascisme ont staan is als een reactie op het communis me, en van geen van beide systemen is hij voorstander. Hij verklaarde zelfs: „Het Communisme is de vijand der beschaafde maatschappij". Maar: „Een zwakke regee ring, die een revolutionair socialistisch pro gram wil verwezenlijken, kan de weg zoo wel voor communisme als voor fascisme openen" In binnenlandsche aangelegenheden houdt Chamberlain meer van practisch werk dan van slagzinnen, die over het alge meen door revolutionaire elementen gebe zigd worden. In buitenlandsche aangelegenheden wil hij autoritaire en parlementaire regeerin gen op dezelfde voet behandelen, maar zelf wil hij geen persoonlijke relaties hebben met communistische politici. Hij heeft ver trouwen in zijn eigen land: „Ik geloof niet, dat een democratie noodzakelijk minder krachtig kan werken dan andere regee- ringssystemen". De sociale ideeën van Neville Chamber lain werden gevormd door zijn practisch werk in het staatsbestuur van Birmingham, waar hij in 1911 op 41-jarigen leeftijd als gemeenteraadslid zijn intrede deed. Toen hij tot raadslid werd gekozen, kwam hij eerst in de commissies voor gezondheid en huisvesting. Onder zijn leiding kwamen in Birmingham de twee eerste schema's voor woningbouw tot stand, welke in dit gebied werden goedgekeurd In Birmingham brak hij een lans voor de organisaties, die zich ten doel stelden jonge moeders te helpen. In een toespraak onthul de hij eens, waarom dit werk zn bijzondere zorg had: „Ik geloof dat er op het gebied van de volksgezondheid geen vruchtbaarder afdee- ling is dan die voor jonge-moeders-zorg. Mijn eigen moeder stierf in het kinderbed, en ik weet welk een ramp het is voor een familie, als daaraan de moeder ontnomen wordt". Als minister van Gezondheid in 1928 zorogde hij voor de oprichting van commis sies die een onderzoek moesten instellen naar de oorzaken van het betrekkelijk hoo- ge cijfer van sterfgevallen van kraamvrou wen. Deze nasporingen leidden tot de vroedvrouwen-wet van 1936, die op dit ge bied in Engeland veel verbetering bracht. Chamberlain als burgemeester. In 1915 werd Neville Chamberlain geko zen tot burgemeester van Birmingham; hij was het achtste lid van zijn familie, die deze waardigheid bekleedde. Het is aan zijn bemoeiingen te danken, dat de Ge- meentebank van Birmingham, op financieel gebied, een buitengewoon nuttige instelling voor de stad, kon blijven bestaan. Bij de wetten, aan wier invoering Cham berlain heeft medegewerkt, nadat hij in het Engelsche Parlement was gekozen, kunnen wij zien, welke ondervindingen Neville Chamberlain als burgemeester heeft opge daan. De woningwet van 1923 zorgde voor staatssubsidie bij de maatregelen, om tege moet te komen in het woningtekort. In 1925 bracht de Pensioenwet vergetering op dit gebied. De woningbouwwet voor land arbeiders van 1926 verschafte subsidies voor den bouw van kleine huisjes voor landarbeiders, en tevens werd huurverhoo- ging tegengegaan. Neville Chamberlain zelf hecht het meeste belang aan de gemeente- besturenwet, waarbij verschillende ingrij pende veranderingen teweeg werden ge bracht in het plaatselijk bestuur. Met ze kerheid kan men aannemen, dat Neville Chamberlain zeer nuttig werk zou verrich ten op het gebied der sociale hervormingen in Engeland, zoo hij niet in beslag werd ge nomen door dringende internationale vraag stukken. In dit opzicht is hij zeker met Mussolini te vergelijken. Typeerend voor Minister Neville Cham berlain, is, dat hij by de opstelling van het schema voor de dagorder van zijn reis naar de Italiaansche hoofdstad als eerste wensch te kennen heeft gegeven: een bezoek aan de nieuwe steden in de drooggelegde Pon- tijnsche moerassen. Koopt bi| hen, die in Uw Dagblad adverteeren! Tslechen poogden Munkacs bij verrassing te nemen Een daad, die nog in staat bleek te zijn de huidige wereld even uit haar apathische houding op te schrikken, was het onge hoorde feit van den overval op de stad Munkfics. Een oorlogsdaad in vredestijd! Er is werkelijk geen voorbeeld aan te halen, zelfs niet in de laatste jaren van po litieke hoogspanning, dat in het hart van Europa de geregelde troepen van een geci- viliseerden, democratischen staat, voorzien van alle moderne oorlogstuig, volgens alle regelen der krijgskunde een in het ge heim voorbereiden overval ondernemen op een stad van een naburig land, waarmede men voorgeeft in vrede te leven. Sinds den 2den November j.l., den dag, waarop aan Hongarije op ethnographische gronden een klein gedeelte van zijn we derrechtelijk ontnomen bezit moest wor den afgestaan, hebben langs de nieuwe grenzen verschillende kleine ordeversto ringen en schietpartijen plaats gehad. Door de anti-Hongaarsche persbureaux werden ze maar al te gretig op rekening van Hongaarsche „terroristen" aan de we reld voorgezet. Het staat echter vast, dat bijna al deze betreurenswaardige gebeur tenissen niet de oerbevolking aan weers zijden der grenzen de hand had. Het waren geen Slowaken, Roethenen of Hongaren, die elkaar van uit hinderlagen beschoten, doch de aanstichter van al die provocaties en schermutselingen waren vreemdelingen, uit het westen en oosten, die zich sedert 1918 van de leidende posities in dit oude Hongaarsche land hebben meester ge maakt en die thans na den gedwongen ge- biedsafstand hun carrière verwoest zien. Hongarije wacht in alle kalmte het re sultaat af van de gemengde commissie van onderzoek, die zal hebben na te gaan, wel ke machten verantwoordelijk moeten wor den gesteld voor de schanddaad ten op zichte van een onversterkte, slapende stad, waarin na den terugkeer tot het oude va derland slechts een kleine militaire bezet ting gelgerd was. De beslissing van het Weensche scheidsgerecht werd door Hon garije veilig geacht. Hoe deerlijk heeft het zich hierin vergist! Slechts aan den heldhaftigen tegenstand van de vier man sterke grenspost, die zich plotseling geplaatst zag tegenover de uit den zwarten nacht opdoemenden Tsjechi sche legertanks en net daarachter opruk kende regiment is het te danken geweest, dat geen grooter bloedbad onder de be woners van Munkacs is aangericht. De -ge weerschoten van de zich ten doode wij dende helden deden de volgende voor den stadsingang liggende wachtpost in het ge weer springen, in de stad werd alarm ge blazen en zoo kon Munkacs, de stad der Rakoczi's, worden bewaard voor het fait accompli van een brutale overrompeling. Wel mag de wereld zich terdege reken schap geven van hetgeen er in Munkacs gebeurde. Deze stad, die twintig jaar lang volgens alle regelen der kunst vertsjechist heette te zijn, die twintig jaar lang alleen maar bij den uitgevonden naam Munka- cevo mocht worden aangeduid en die nog maar enkele weken in het oude vaderland was teruggekeerd, maakte geen gemeene zaak met de indringers, die haar op den vooravond van het orthodoxe Kerstfeest voor de tweede maal van het „Hongaar sche juk" wilden bevrijden. Integendeel, alles snelde te wapen om de Tsjechische legermacht over de grenzen terug te wer pen. In het nachtelijk duister regende het ko gels en granaten op alle punten van de be laagde stad. Verschillende openbare gebou wen en woonhuizen werden zwaar bescha digd; drie burgers, onder wie een Roe- theensche vrouw, moeder van tien kinde ren, vonden bij deze woeste beschieting den dood. Intusschen begon het daglicht door te breken. Het goed bewapende over- valsregiment zag zich van alle kanten be stookt. Op zulk een ernstigen tegenstand scheen men niet gerekend te hebben en toen de aanvoerende officieren ten slotte inzagen, dat het plan mislukt was, ga ven zy eensklaps het sein tot den 'terug tocht. In de verwarring reed een van de Tsjechische legertanks in een sloot, kantel de en werd een gemakkelijke prooi voor de aangevallenen De dooden en gewon den, die ook de aanvallende verloren, en op het slagveld werden achtergelaten, droegen Tsjechische uniformen. De docu menten in de buitgemaakte tank gevonden en de verhooren, die aan de gevangenen werden afgenomen, laten aan den geest en de bedoeling van dezen laffen overval niet den geringsten twijfel over. Als deze wandaad geen oorlog heeft doen ontbranden in en om een gebied, dat sinds 1918 met goedvinden van Praag aan den invloedsfeer van Moskou werd overgelaten dan is dit alleen te danken aan de koel bloedige en voorzichtige houding door Hongarije aan den dag gelegd. Met dit als de Roetheensche kwestie in een nieuwe phase getreden. De „auto nome" regeering Volosin door Praag aan gesteld, is geheel onder communistischen invloed geraakt en regeert als grand seig neur over een gebied zóó arm en bedui- dingsloos, dat er bijna niets te regeeren valt. Deze regeering is thans in openlijk verzet tegen Praag getreden, nu daar plot seling een Tsjech, generaal Prchala, tot mi nister in de regeering Volosin is benoemd. Men heeft in Chusi verklaard, dezen op gedrongen minister niet te zullen aan vaarden. Als men deze dingen combineert en over- NEGENTIEN FLIKKERLICHTEN OP ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De minister van Waterstaat heeft reeds eerder medegedeeld, dat spoedig zou wor den overgegaan tot een aanzienlijke uit breiding van het aantal fikkerlichten op onbewaakte overwegen, nu de proef te Steen wijk als geslaagd beschouwd wordt. Het blijkt thans, dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen de volgende negentien overwegen van zulk een instal latie zal laten voorzien: Gemeente Haren (weg van Haren naar Waterhuizen; Scheemda (weg Meeden— Wester leeKloosterholt; Zwollerkerspel rijksweg ZwolleAlmelo en Dalfserweg); Ruinerwold (weg van Meppel naar Rui nen); Steen wij kerwold (Koningin Wilhel- minaweg); Raalte rijksweg ZwolleAlme lo op drie plaatsen); Weerselo (weg naar Enschede); Heerde (Zwolsche Grindweg); Venray (weg van Maashees naar Venray); Vught (Moleneindsche Beestenpad).. Rucphen (Zegstraat); Maartensdijk Hol- landschè Rading); Kloetinge (Molenweg); Boskoop (Zijde); Oosthuizen (grind weg EdamOosthuizen) en Berkhout (Jaagweg). Het treffen van voorzieningen bij boven staande overwegen werd door den inspec teur-generaal van het verkeer, in overleg met den Rijkswaterstaat en de K.N.A.C. het meest urgent geacht. DE TOESTAND IN WOONWAGENS. Hoeveel woonwagens zijn er ins ons land? Op vragen van den heer van der Zaal betreffende het nemen van maatregelen ter verbetering van den toestand van de woon wagenbewoners in ons land, mede in ver band met toestanden in het woonwagen kamp tusschen Osdorp en Halfweg, hebben de heeren Goseling en Van Boeyen, mi nisters van justitie en van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat het hun niet onbe kend is, dat er onder woonwagenbewoners vele armen zijn. Deze armoede leidt inderdaad mede tot slechte woningtoestanden. Dit geldt echter ook voor andere zeer behoeftige personen. Men houde hierbij in het oog, dat woon wagenbewoners veelal personen zijn, die, van hun prilste jeugd aan dit leven ge woon, niet anders willen dan in een wa gen wonen. Van hetgeen in een woonwagenkamp tusschen Osdorp en Halfweg zou zyn ge bleken, hebben de ministers kennis geno men. Het betrof hier een vader, moeder en zes kinderen; de vergunning tot het be wonen van den betrokken wagen is met dis pensatie verleend, toen het naar de eischen der wet normaal toelaatbaar aantal bewo ners slechts door eén (een baby) was over troffen; het gezin wordt thans gedurende eenigen tijd door maatschappelijk hulpbe toon gesteund. Het is den ministers helaas onmogelijk, ongewenschte toestanden op hygiëniscn en moreel gebied geheel te voorkomen. Een bijzondere moeilijkheid is ten deze nog ge legen in de omstandigheid, dat de inkom sten van personen, als hierbedoeld, zich goeddeels aan controle onttrekken, terwijl bedoelde personen gemeenlijk zelf weige ren, hierin verandering te brengen. Naar het aantal woonwagens en woon wagenbewoners is juist onlangs door de rijksinspectie van de bevolkingsregisters een onderzoek ingesteld. Hierbij is geble ken, dat zich op 1 November j.l. in ons land ruim 2700 woonwagens bevonden met ge zamenlijk iets meer dan 12.000 bewoners. De ministers meenen, dat een nader on derzoek, in het bijzonder betreffende de leefwijze van de woonwagenbewoners, ge ring practisch resultaat zou opleveren. Voorzieningen, als in deze vraag be doeld, behooren in de eerste plaats tot de zorg der gemeentelijke overheid, terwijl, naar den ministers bekend is, ook de particuliere liefdadigheid zich op dit terrein meer en meer ontplooit. Eenige regeling van rijkswege is daar om niet op haar plaats en zou, zeker als noodvoorziening, ook niet doelma tig werken. OPGESLOTEN OF GEHOKT HOUDEN VAN KOOIEENDEN. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben besloten, dat de kooiman in 1939 verplicht is de kooieenden opgesloten of gehokt te houden van 1 Juli af tot den dag, waarop in dat jaar het vangen van waterwild door middel van eendenkooien zal zyn toegestaan. weegt, dat des avonds voor den overval op Munkacs min.-pres. Volosin een drukke conferentie had met de aanvoerders van het overvalsleger, dan ligt in de laatste ge beurtenissen vermoedelijk de sleutel, die het geheim van de verantwoordelijkheid voor den schandelijken overval ontslui ten kan. Men krygt wel sterk den indruk, dat het met de autonome regeering in Chust niet in den haak is. Haar gevaarlijke ex perimenten schijnen dringend onder toe zicht te moeten worden gesteld. De wran ge vruchten van de Praagsche politiek in Roethenië beginnen thans volop tot was dom te komen. Er staat daar nog heel veel te gebeuren en het behoeft geenszins ver wondering te wekken, als weldra de twee de minister-pres. van het „autonome" Roethenië in Tsjechische gevangenschap geraakt, doch deze op andere gronden. A. G. WERKLOOSHEID IN DE WEEK 9 t/m. 14 JANUARI 1939. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week 9 t.m. 14 Januari 1939 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 570.536 personen (waaronder 75.147 landarbeiders). Van de 495.389 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 29.3 (in de vorige verslagweek, 26 t.m. 31 December 1938, was dit per centage 32.5). Van de 570.536 verzekerden, met inbe- DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Vorsten zenden gelukwenschen. Het luisterrijke feest op huize Doorn ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van den ex-keizer van Duitschland, Wil helm II, is gisteravond besloten met een gala-diner in de ruime, voorname en rijk met bloemen versierde eetzaal van den ex- keizerlijke woning. Van den grooten weg af waren de contouren van het eeuwen oude gebouw in het avondlijk donker te onderscheiden. Felle stralenbundels uit de hel verlichte vensters gleden over de dikke boomen in het park en legden lange scha duwen. De belangstellenden uit de Doorn- sche bevolking, die naar het tuinhek waren geloopen om van de aankomst der in het dorp logeerende gasten getuige te zijn, werden door gemeente- en rijkspolitie op veiligen afstand gehouden. Tegen acht uur waren wederom alle gasten op huize Doorn vereenigd. De mannelijke leden van het gezelschap hadden zich voor deze gelegen heid, welke het hoogtepunt vormde van de feestviering, in de gala-uniformen der voor malige regimenten in het Duitschland van voor den oorlog gestoken. De dames droe gen kostbare avondtoiletten. De keizer was gekleed in het prachtige witte generaals uniform van de vroegere keizerlijke lijf garde. Het was de uitdrukkelijke wensch van den ex-monarch, dat het diner een zeer intiem karakter zou hebben, en dat geen toespraken zouden worden gehouden. Ook aan de lunch waren geen tafeltoe spraken gehouden uitgezonderd enkele har telijke woorden, die kroonprins Ruprecht van Beieren sprak namens de gasten, ter inleiding van een heildronk op den jarigen gastheer. Na de lunch we meldden het reeds trokken de gasten zich in hun apartemen- ten terug of verlieten voor eenigen tijd per auto het huis om in de omgeving eenigen tyd te toeren. De ex-keizer, wiens buiten gewone vitaliteit bekend is, was den ge- heelen morgen druk in de weer geweest en met een zeer groote opgewektheid had hij de talrijke gelukwensten in ontvangst genomen. Tegen het advies van zijn lijfarts had hij zich na de muzikale hulde van het plaatselijk muziekcorps naar buiten be geven om de leden van het gezelschap per soonlijk voor de muzikale hulde dank te zeggen. Ook werd op zyn verzoek het pro gramma besloten met het spelen van het Nederlandsche volkslied. Doch na deze huldigingen ging ook de grijze gastheer eenigen tijd rusten om tegen acht uur weer opgewekt aan het diner te verschijnen. Deelden we ree<"s mede, dat de ex-keizer van prinses Juliana een fraaie mand met amaryllis en lelies ontving, ook H. M. de Koningin liet haar gelukwenschen, die namens haar werden overgebracht door het grootofficier, R. A. baron van Harden- broek van Harden broek, vergezeld gaan van een buitengewoon mooie mand met fraaie bloemen. Honderden brieven en telegram grip van de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage 31.7 (vorige verslag- keek 35.8). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentage, indien de landarbeiders bui ten beschouwing worden gelaten): 1932: 28.2 (26.6), 1933: 45.4 (34.0), 1934: 34.5 (31.3), 1935: 35,7 (34.7), 1936 38.0 (36.6), 1937: 35.7 (32.9/, 1938: 35.8 (32.5), 1939: 31.7 (29.3). Op 14 Januari 1939 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbmeiddeling inge schreven 437.839 werkzoekenden, waarvan er 420.045 werkloos waren n.l. 405.036 man nen en 15.009 vrouwen). men werden in den loop van den dag aan huize Doorn afgegeven. Telegrafische ge- lukwenschen zonden o.m. de koning en koningin van Engeland, de koningin-moe der van Engeland en de vorsten van Dene marken, Zweden en Griekenland. Het slechts zes weken oude prinsesje Sophia van Griekenland, dochter van het op het feest aanwezige kroonprinselijk paar van Griekenland, achterkleinkind van Wilhelm II, zond haar overgrootvader een telegram met als inhoud: „Viele herzlich gleuck- wuensche dem Urgroszpap Sophia". Ook uit ons land ontving de ex-keizier vele schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen, zoo o.m. van den minister-pre sident dr. H. Co'lijn en van generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhehber van leger en vloot. Buitenlandsche Berichten VULKAANUITBARSTING IN DEN CONGO. Groote vernielingen; branden en springvloeden. De vulkaan Nyamlagira in de Congo is opnieuw gaan werken met groote hevig heid. Duizenden hectaren boschgrond en plantages, waarvan verscheidene aan Eu- ropeesche ondernemingen toebehooren, zijn door den lavastroom en het vuur vernield. De Katholieke kapel en school te Ma- koetsa zijn in de asch gelegd. De lava stroom stort zich uit in het Kivoemeer, waardoor enorme rookwolken en ook springvloeden worden veroorzaakt Op de oppervlakte van het water drijven duizenden visschen, die door de hooge tem peraturen gedood zijn. In de bosschen zyn kudden olifanten door het vuur omringd. Zij worden met vernietiging bedreigt. Aan boord van Britsc'he vliegtuigen zijn talrijke toeristen uit Londen en Zuid-Afrika aangekomen om het grootsche schouwspel van de uitbarsting gade te slaan. Je geld of je leven!! irf» Aardig Is anders! j Maar hij laat tenminste nog kiezen, terwijl Iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks naar het leven staat!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10