VRMDAG 27 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 MEDEDEEIiKG „ZOMERZORG" Morgen Zaterdagavond .co. 28 Januari A.s. Zondag Matinee 29 Januari A.s. Zondagavond 29 Januari bij het ensemble VAN DINTEREN DANIELLE CARON (Cabaretière) tevens optreden van den POPULAIREN j CONFERENCIER ARNO KLEYN en THE B O AS, het bekende INTERNATIONALE DANSPAAR. Zoo juist geëngageerd van Tuschlnsky. j GEEN PRIJSVERHOOGING. I DE DIRECTIE. I KJ.M.V. „ST. PETER KANIS" Rede Tweede Kamerlid H. E. v. d. Brule In de conversatiezaal van „Den Burcht" hield het Tweede Kamerlid de heer H. E. v. d. Brule gisteravond een rede voor de leden van de K.J.M.V. „St. Peter Kanis". De opkomst was bevredigend te noemen en na deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend te hebben, gaf de voorz., de heer A. Duindam, dadelijk het woord aan den spreker, die als onderwerp gekozen had: Principe en politiek. Spr. begon met te verzekeren, dat hij geen geleerd betoog wilde houden, maar zich wilde houden aan een puur zakelijke argumentatie. V/ij staan dit jaar voor een belangrijk verkiezingsjaar en daarom is het goed om de practische politiek, de politiek van den dag te bezien in een concreten vorm, waarin wij Katholieken rekening moeten houden met onze .beginselen. Verder wees spr. er op, dat de politiek op een hooger plan staan dan velen denken, maar dan moeten wij de politiek zien om vattend datgene wat moet gebeuren in het belang der bevolking door het gezag. Dan leert men beseffen, dat er in de politiek een gemeenschapswaarde ligt van ontzaglijke hoogte. Politiek in een democratischen staat als de onze is rekening houden met den Volkswil en den volksinvloed, die het volk eigen zijn. Spr. wees vervolgens op het verschil tusschen praktische politiek en de magogie. Onder demagogie verstaat men dat een bepaalde groep den menschen wat voorhoudt, waarvan zij van te voren weet, en er op speculeert, dat de anderen, die 'de meerderheid vormen, dit voorstel ver werpen als niet in het belang van volk en land. Zulke menschen hebben geen verant woordelijkheidsgevoel en gaan alleen er meer „den boer" op om reclame te maken. Het is demagogie, b.v.: als de communis ten een vootstell indienen, dat niet te bereiken is en niet eens ondersteunt wordt. Dat doet de menschen dan zeggen: „politiek is niets voor mij" De serieuze kant der po litiek daarentegen is aan de hand van de praktijken de beginselkwestie. Daarom trekt spr. een scheidingslijn tus schen Kerk en Staatsbestuur en wijst er op, dat de staat er is voor het algemeen wel zijn en niet voor het persoonlijk welzijn. De Kerk daarentegen is voor het hoogere, onze eeuwige zaligheid. Kerk en Staat zijn twee voorname grootheden, die naast elkaar staan. De Staat heeft uitsluitend zeggen schap op zijn gebied en de Kerk bemoeit zich niet met Staatszaken, maar als de Staat in strijd handelt met de zedenwetten, dan moet en zal de Kerk ingrijpen en zal waarschuwen, maar steeds zonder zich te bemoeien met de indeeling van den Staat. Andersdenkenden zeggei. dan, dat wij bedrijven een „politiek Katholicisme", maar dat is onjuist, al hamert de N.S.B. steeds op dit aambeeld. Het is niets anders dan door het treffen va nde partij de Kerk te treffen. Men zal de Kerk nimmer hooren over een concrete wetsverordening. Zoo zien wij duidelijk in Duitschland, dat de Kerk zich niet in de Staatsgemeenschap mengt Zij aanvaardt het nationaal-socialis- me, want dat heeft het volk beslist. Waar zij wel over beslist is dit, dat het N.'S.doelstel- lingen nastreeft, die in strijd zijn met de katholieke beginselen en natuurlijk zal de Kerk zich verzetten als hét N.S. gaat be slissen wat de kerk doen moet en wat niet. Vast staat, dat beginsl in de politiek nood zakelijk is en dat zulks in het leven moet doorwerken. Wij hebben als Katholieken .tallooze organisaties, pers en radio en elk heeft haar taak om in het gemeenschaps leven en volksleven door .e dringen, maar dit alles heeft wettelijke sancties noodig. Voor alles wat wij tot stand willen laten komen in het maatschappelijk leven, hebben wij een wetgever,e een parlement noodig en daarom moeten wij in het parlement een groote groep hebben, die met de andere christelijke partijen de meerderheid heeft, omdat wij Katnolieken alleen geen meer derheid hebben. Spr. geeft vervolgens- een aantal con crete feiten, die het verschil aantoonen tus schen het vorige kabinet en het huidige, d-t op christelijken grondslag staat. In het vorige kabinet was er neiging om voorstelling in te dienen inzake defensie, terwijl de werkloosheidsvoorziening geheel op den achtergx-ond stond. Nu, in 't nieuwe kabinet, zien wij in het tweede ja~r duide lijk, dat defensie en werkloos' eid naast el- k j: staan. Zoo zien wij het Werkfonds verhoogd van 100 op 160 millioen. Krachtig doorzetten bij het IJselmeer, en de bruggen- en tunnel bouw. Verder werden 39 millioen beschik baar gesteld voor de rijkswegen buiten de provinciale wegen, ontginningen, ruilver kaveling, sociaal beleid enz. In het vorige kabinet deed minister Slin- genberg stelselmatig afbreuk aan het in komen van de werkloozen. Zijn laatste daad was verlaging van de steunnormen. Nu is dat radicaal veranderd. Spaarfonds, 1,5 millioen B-steun, verhooging maximum- steun, steun aan kleine boeren en tuinders. Ook dit jaar staan weer groot, plannen op het propgramma, o.a. bestrijding der jeugdwerkloosheid, jeugdvakopleiding, her scholing volwassen arbeiders, plan West hof f enz. Op economisch gebied noteeren wij be perking werkgelegenheid voor vreemdelin gen, industrie-vestigingswet, regelend op treden import, bevordering export, crisis- invoerwet, credieten voor industrie en mid denstand. Dat doet de regeering door haar rechtsche meerderheid en Christelyke grondslag. Zoo zien wij het geheele kabi net komen met een kindertoeslagregeling, verbetering kinderaftrek, tegemoetkoming aan groote gezinnen. Dan moet men toch inzien, dat rechtsche politiek gaat boven neutrale en vooral waar het betreft de wij ziging van de echtscheidingswet en de wet op vergaderingen en vereenigingen alleen in goede handen is bij een Christelijk ka binet. De R.K S.P. heeft haar zetelwinst in 1937 geheel aan eigen krachten te danken ge had, in tegenstelling met de A.R., waar Colijn lijstaanvoerder was en vele niet Anti-Rev. op hem gestemd hebben. Spr. komt dan van het kabinet op den Gemeenteraad en de Provinciale Staten, die ook het hunne doer, en kunnen doen bij de principieele politiek zooals b.v. Zon dagswet en zedelijkheids wetten. Daarom moeten wij zorgen, dat de Kath. geen zetelverlies boeken in het komende, zoo belangrijke verkiezingsjaar. Men zou immers zoo graag zeggen, dat de cijfers van 1937 flatteus waren. De komende verkiezingen zullen heel wat beteeken en voor de Katholieken. Het is noodzakelijk, dat de Katholieken zich ver eenigen (ook zij, die een vorige maal op de K.D.P. gestemd hebben) en principieel een massa vormen in politiek en principe in het belang van de maatschappij in het alge meen en van het Katholieke volksdeel in het bijzonder. Na een dankbaar applaus was er ge legenheid tot gedachten wisseling waarvan een druk gebruik werd gemaakt waarna deze belangrijke bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. ZAALBERG DEKENS BIJ V. EN D. Het feest van het 125-jarig bestaan der Leidsche Wollendekenfabriek v/h J. C. Zaalberg werkt nog na en thans voor het publiek. Bij de firma Vroom en Dreesmann n.l. zijn in de etalage-passage aan de Bree- straatMaarsmanssteeg een tiental etala ges gereserveerd voor het degelijk Leidsch product. En dat wel op de meest attractieve wijze. Want de verschillende decoratieve attributen, die op den feestavond voor het Zaaibergpersoneel kleur en leven aan de feestviering bijzetten vinden in de ruime etalages een uitsttkende plaats naast de verschillende producten en grondstoffen, welke in de Zaalberg-fabrieken te vinden zijn. Waarom deze reclame bij V. en D.? In d-&. eerste plaats om aan het Leidsche pro duct meerdere bekendheid te geven, maar ook om te zien dat een dergelijk kwali- teits-product ook hier niet mag ontbreken. De firma V. en D. heeft haar streven erop gericht de Leidsche industrie in de eerste plaats te bevorderen. Dat vermeerdert de koopkracht der bevolking en Komt weder- keerig burgerij, gemeente en zakenstand ten goede. Wat de etalages hier thans laten zien is zeker de moeite van een bezoek waard. Men ziet er afgebeeld de spinster, den wever, den voller, den man die de kleuren aanbrengt, den wolkammer, enz. en het geheel geeft eenig idee van dit oude Leidscne bedrijf, dat met eere zijn plaats inneemt in de an dere industrieën der Sleutelstad. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Het Voorjaarsprogramma der Archaeolo- gische lezingen en cursussen in het Rijks museum van Oudheden geeft de volgende avondlezingen: 7 Febr. Dr. W. D. van Wijn gaarden, De Egyptische monumenten in de oase El-Chargeh. 21 Febr. Dr W. C. Braat, Romeinsche helmen in het Rijksmuseum van Oudheden. 7 Maart Dr. F. C. Bursch, De oudste be woners van Nederland, 21 Maart Dr R. Anthes, Berlijn, Die Komposition agyptischer .Wandbilder. 23 Maart Dr. R. Anthes, Berlijn, Aus- druckswandel der agyptischen Kunst. Mar ia-Congregatie. Afd. Jongens. O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef Door het niet afhalen van hun toegangs bewijzen door eenige A-leden van de Con gregatie zijn er nog enkele plaatskaarten over van 25 cent, voor onze tooneeluit- voering van het stuk, „Napoleon de vierde" a.s. Zondagavond 8.15 uur in den Burcnt Zij zijn te verkrijgen aan de volgende adressen: Amaliastraat 28, W. Pyrmont- straat 31, Oude Vest 225a, Haarlemmer straat 299a, Heerensingel 52, Sophiastr. 45 Handelsregister K. van K. Nieuwe inschr ij vingen. 7300. P. van Beveren Zonen. Noordwijk aan Zee, Schoolstraat 16. Aannemers en metsel werken. Venn.: P. van Beveren, N. van Beveren en C. van Beveren, Noordwijk. Wijzigingen: 929. P. Otto. Leiden, Zeemanlaan 4. Schildersbedrijf. Uittr. eig.: P. Otto per 31 December 1938. Wijz. han delsnaam in: H. Otto v/h P. Otto. N. eig.: H. Otto, Leiden. 541. Tieltman Dros. Leiden, Middelste gracht 107117. Fabrieken van Verduur zaamde Levensmiddelen. De filiaalhouder van het filiaal Rotterdam, S. Ie Clercq is afgetreden. N. Proc. houder: Th. Vroom, Rotterdam. INSTRUMENTENDAGEN VOOR SLECHTHOORENDEN. Geopend door den burgemeester. De afd. Leiden van de Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoo- renden organiseert een drietal Instrumen- tendagen in de groote Nutszaal. Gisteravond vond onder groote belang stelling de opening plaats door burgemees ter mr. A. v. d. Sahde Bakhuyzen. Een welkomstwoord werd gesproken door de presidente, mevr. T. KranenburgSie mens. De burgemeester, die hierna het woord verkreeg, zeide steeds groote belangstelling voor het werk der veieeniging te hebben gehad. Zeer waardeerende woorden richtte spr. tot mevr. Kranenburg aan wier ener gieke leiding de afd. Leiden zeer veel te danken heeft. De Vereeniging tot bevordering der be langen van Slechthoorenden en het ge meentebestuur, zoo vervolgde spr., hebben zoo goed als geen punten van aanraking. Dit bewijst, dat dt vereeniging zich zelf weet te helpen en geen hulp noodig heeft om haar moeilijkheden op te lossen. Naar sprekers oordeel zijn de histrumentenda- gen zeer nuttig, daar ze de slechthooren den de gelegenheid bieden kennis te nemen van de groote vorderingen der techniek. Tenslotte wees spr. er op, dat bij benoe mingen helaas nog maar al te vaak als eisch aan de gegadigden wordt gesteld dat zij over voor 100% goede zintuigen be schikken. Dit is niet juist, daar de maat schappij den piicht heeft ook degenen wier zintuigen niet geheel volmaakt zijn, op te nemen. Spr. hoopte dan ook, dat de ver eeniging zal voortgaan met haar pogen om aan te toonen, dat ook slechthoorenden de samenleving goede diensten kunnen be wijzen. Mevr Kranenburg dankte den burge meester voor zijn hartelijke woorden en wees op den hoogei. graad van volmaakt heid der instrumerten. Vervolgens hield de eere-voorzitter der afdeeling Leiden, prof. H. G. van Gilse een causerie, waarin hij in beknopten vorm een overzicht gaf van het onderwijs aan doof stomme, hoorend stomme en slechthooren- de kinderen. De woorden van prof. Van Gilse werden verduidelijkt door enkele filmpjes en lichtbeelden, opgenomen in hst doofstommen instituut te Rotterdam en de school voor slechthoorenden te Den Haag. Spr. wees op de noodzakelijkheid van spe ciaal onderwijs aan kinderen wier gshoor- of spraakzintuig onvolmaakt is. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Snijders, dankte den burgemeester en prof. Van Gilse voor hun groote belang stelling. Uw belangstelling, aldus spr., geeft ons den moed om or.s werk voort te zetten. Hij prees het werk van mevr. Kranenburg en wees op den plicht der vereeniging om er voor te zorgen, dat het opgroeiend ge slacht goed onderwijs krijgt. Vervolgens werd een korte liplees-de- monstratie gegeven, waarna er gelegenheid was de tentoonstelling van instrumenten te bezichtigen. Deze tentoonstelling is ook mogen en Zaterdag geopend. „Dr. SCHAEPMAN". Wij herinneren aan de vergadering van „dr. Schaepman" vanavond om 8 uur in het St. Antonius-clubhuis. De leden worden in groote getale ver wacht op deze belangrijke bijeenkomst. RHYTMISCHE BEWEGINGEN VAN ZEE-NIVEAU EN VAN KONTINENTEN Voor een gecombineerde vergadering van den Geophysischen Kring en de Leidsche Geologische Vereeniging hield prof. Dr. J. H. F. Umbgrove gisteravond een lezing over rhytmisch optredende verschijnselen in de geschiedenis der aarde. Wij ontleenen aan die lezing het volgende Herhaaldelijk heeft de zee de kontinen ten over groote uitgestrektheid overstroomd en zich daarna dan weer teruggetrokken. Deze groote transgressies en regressies, waarvan de kadens ongeveer 30 millioen jaren bedraagt, kunnen slechts toegeschre ven worden aan een oorzaak van wereld wijde beteekenis. Spreker verdedigde de meening, dat zoowel het zee-niveau als ook de kontinenten gelijktijdig een beweging hebben uitgevoerd, doch in tegengestelde ricnting. Tegelijk met het dalen van kon tinenten steeg het zee-niveau en tegelijk met een omhooggaande beweging van de kontinenten daaiae de zeespiegel. Alles wijst er op dat dit rhytme gescniedde ten gevolge van toestandsveranderingen in den uieperen ondergrond, in het z.g. sima. Men kan niet ontkomen aan de voorstel ling, dat dit simatisch substratum zich beurtelings uitgezet heeft en ingekrompen is met een pulseerend rhytme, dat wij kun nen aflezen uit de bewegingen zoowel van het zee-niveau als van de kontinenten. In het kader van deze tneorie kunnen ook andere merkwaardige feiten op aanneme lijke wijze verklaard worden. Daartoe benoori aiieerst het opvallende verscnijnsel, dat de tijden van terugtrek ken der zeeën samenvallen met beweging en sterke samenarukking der aardkorst, dus met de ons bexende plooiïngsphasen. Vervolgens blijkt de verspreiding in ruimte en tijd van gesteenten, die uit de diepte in de aardkorst binnenaringen en van uit- vloeungsgesteenten aan de oppervlakte (de z.g. magmatische cycien) veroand te hou den met dat rhytme. Voor een beschouwing van het probleem der wereldwijde rhytmi- sche bewegingen is ook een andere groep van verschijnselen van Belang, n.l. hei ont staan van diepzee-bekkens. Want het is duidelijk, dat net ontstaan van een nieuw diepzesgebied invloed heeft op den stand van het zee-niveau en ook op de hoogte ligging der kontinenten tengevolge van massaverplaatsingen in de diepte. Slechts in enkele gevallen, waar w(j den ttfd van hun ontstaan en hun omvang ongeveer kennen, zooals bij de Caraïbische Zee, de Golf van Mexico en de Oost Indische bek kens, zal men wellicht door berekeningen de orde van grootte kunnen bepalen van den invloed die dergelijke gebeurtenissen hebben op de beweging van zee-niveau en van kontinenten. In verschillende richtingen is een toe neming van onze kennis en een zoo objec tief mogelijk voortgezet onderzoek ge- we nscht om het rhytme en de intensiteit der pulseerende bewegingen nader te kun nen preciseeren. De oplossing, althans be nadering van dit veelzijdige probleem is van primair geologisch belang, omdat men te kunnen afleiden uit een pulseerend rhyt me aldus tal van geologische gebeurtenis sen schijnt van den dieperen ondergrond, terwijl ongekeerd geophysici bij hun be schouwingen over dat rhytme steunen kun nen op een geologische basis opgebouwd uit waarnemingen aan de oppervlakte der aarde. DE WERKLOOSHEID Bij den gemeentelijken dienst voor Soci ale Zaken stonden deze week 4418 werk zoekenden ingeschreven, verdeeld over de volgende bedrijfstakken: Bouwarbeiders 1154: fabrieksarbeiders 223; kantoorpersoneel 194; hotel-café-per soneel 93; houtbewerkers 172; kleermakers 80; kappers 6; schoenmakers 19; landarbei ders 153; metaalbewerkers 558; sigaren makers 24; technici, opzichters 26; textiel arbeiders 275; transportarbeiders 970; typo grafen 82; voedingsmiddelenarbeiders 239; vrouwen 150. Totaal 4418. Op 27 Januari van het vorige jaar ston den 4997, op 28 Januari 1937 5039 werkzoe kenden ingeschreven, benevens 29 ged. werkloozen. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 15. RIJNSTREEK HAZERSWOUDE Hanze. Woensdag 25 Jan. hield boven genoemde vereeniging naar jaarvergadering in café Boers. Devoorz. de heer F. Kouwen- hoven, opende op de gebruikelijke manier, sprak zijn vreugde uit over de goede op komst en memoreerde verschillende ge beurtenissen in het afgeloopen jaar. Spr. bracht dank aan de leden voor de steun in het afgeloopen ontvangen en sprak de beste wenscnen uit voor het nieuwe ver- eenigingsjaar. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. De secr. bracht het jaar verslag uit wat onder dank werd vastge steld. (Jok den penningmeester werd dank gtbraent voor net financieel verslag, dat met een klein batig saldo sloot. De heer P. Brugman, penningmeester der San cos-commissie, deelde mede, dat aan op brengst der bloemendag, contrioutie enz. 94.o3 kon worden opgezonden. De aftre dende bestuursleden ae heeren F. J. Kou- wtnnoven en C. Zuidwijk werden her kozen. ue voorz. deelt meae dat een viertal middenstanders zich hebben opgegeven om als lid toe te treden zoodat ons leden aan tal tnans bedraagt 36. Wat betreft het Retraitefonds zal op een voigenoe vergaoering een spreker worden uitgenoodigd, welke ons hierover het een en ander kan vertellen. Breedvoerig weraen vervolgens bespro ken ae mogelijkheid om ook dit jaar een feestvergaaering te houden zij het dan ook in beperxten zin. Na stemming en herstem ming werd besloten te wachten tot de kas dit Deter toelaat. In een bestuursvergade ring zal de mogelijkheid worden onder zoent om dit voorjaar een vergadering te beieggen met een spreker en hiertoe ook de dames uit te noooigen üp een vraag van den heer v. Meurs zal getracht worden om ook op het postkantoor op het Dorp de zegels der omzetbelasting direct verxrijg- baar te stellen en niet zooals nu, dat deze vooraf moeien worden aangevraagd. De heer G. P. Koot brengt dank aan het be stuur voor de vele werxzaamheden, die net in het afgeloopen jaar heeft verricht en spreekt de beste wenschen uit voor het ko mende jaar. Na nog een opwekking van den voorz. om steeds tonze vereeniging trouw te blij ven en dit voorol te toonen door ter ver gadering te komen wordt deze succesvolle vergadering gesloten. Veehouders-vergadering. Deze week vergaderden in caié Sport een groot aan tal lanabouwert, leden der verschillende lsndbouw-organisaties. Op deze vergade ring werd gesproken door den heer J. Kort- leve, Directeur van den consumptemelk Centrale te Den Haag. Over de werkwijze der C. M. C. in het afgeloopen jaar en in het volgende jaar erder sprak de heer v. d. Heijden te Den Haag, over T. B. C.-bestrijding onder het Runavee, premiestelsel enz. Als bijzonderheid deelde spreker mede, dal enkel in Zuid-Holland in de maand Ja nuari aan open leiders is uitgekeerd de scm van 11.000.wat zeker niet ge ring is. BODEGRAVEN P.T.T. kantoor De directeur van het postkantoor deelt ons mede, dat in verband met den eersten verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix op 31 Januari, het kantoor voor de postdienst geopend zal zijn tot twaalf uur, voor telegraaf- en telefoon dienst als op andere werkdagen. Postvervoer en aantal buslichtingen als normaal. Voorts zal dien dag geen tweede brkfpostbestelling plaatsvinden in de bui tenwijken en te Nieuwerburg en zal de tweede pakketpostbestelling geheel ver vallen. Laatste berichten Binnenland PRO ARTE CRISTINANA RUIM 3000 BEZOEKERS. Donderdagmiddag werd aan den 3000sten bezoeker van de tentoonstelling „Pro Arte Christiana" in het Stedelijk Museum te Amsterdam, namens het bestuur een geïl lustreerd boekwerk over hedendaagsche religieuse kunst aangeboden. A.s. Zaterdagmiddag zal om drie uur een rondgang worden gehouden onder leiding van de kunsthistoricus jhr. dr. Jan van Rijckevorsel. DUISTERE STEEKPARTIJ. Hedennacht om een uur vervoegde zich aan net ziekenhuis Zuidwal te 's-Graven- have een caféhouder van den Parallelweg, in gezelschap van een 20-jarigen beton werker uit de Hobbemastraat. Deze laatste was het café binnengekomen met de mededeeling, dat hij gestoken was. Inderdaad vertoonde hy vijf niet-levensge- vaarlyke steekwonden in rug en zij. Hoewel de man weigerde inlichtingen te geven en aangifte te doen, tracht de politie niettemin den dader en de oorzaak te vin den. Bullen land DE AARDBEVING IN CHILI. SANTIAGO DE CHILI, 27 Jan. (Havaa A. N. P.). De door de aardbeving geteis terde gebieden leveren een troosteloos aan zien, overal ziet men puinen en vernielde larderijen. De stad Talcastalca is ernstig beschadigd, de steden Linares, Parral en San Carlos zijn geheel vernield. De weg van Parral naar Cauquanes is niet meer begaanbaar, zoodat het niet mogelijk is deze plaats te bereiken. Naar verluidt is de stad geheel vernield. Het meest heeft evenwel Chilian, een stad van 55.000 inwoners geleden. Tusschen de puinhoopen, welke gedurende den nacht slechts verlicht werden door het licht van d-r branden, liggen tallooze dooden en ge wonden. Overlevenden hebben verhaald, dat de aardbeving enkele minuten heeft geduurd, het licht doofde uit en terwyl de huizen met hevig gekraak in elkaar stortten, braken overal branden uit. Uit de Stadsschouwburg, waar juist een voorstelling werd gegeven, konden slechts twee of drie personen ontsnappen, onge veer driehonderd zijn hier om het leven gekomen. Het zal weken duren eer de puinen opgeruimd zijn en het aantal dooden nauwkeurig zal bekend zijn, wel weet men reeds, dat er slechts weinig over levenden zijn. Te Concepcion is de Britsche Bank ernstig beschadigd, de kathedraal, welye ernstig beschadigd werd, moest met dynamiet worden opgeruimd, aan gezien gevaar voor verder instorten bestond. De militaire autoriteiten heb ben vier personen laten doodschieten, omdat zij betrapt werden bij plunde ren. De Katalaansche club te Santiago heeft twee vrachtauto's met levens middelen naar het getroffen gebied gezonden. President Roosevelt heeft president Aguirre zijn medeleven betuigd en het Amerikaansche Roode Kruis heeft 10.000 dollar gezonden. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog hooger zal zijn, dan reeds is aangege ven. Uit Santiago zij'n een aantal geologen vertrokken om de verschijnselen te be- studeeren. Vermoedelijk zal president Aguirre van daag een oproep tot alle Chileenen publi- ceeren, waarin wordt aangespoord samen t* werken tot herrtel van de aangerichte schade. De ministerraad heeft de ontrui ming van een aantal steden, o. a. Chillian, Parral en Cauquenes gelast. De toestand is hier onhoudbaar. Het is niet mogelijk d.? lijken te begraven en de onbegraven liiken eaan door iiv'oed van het weer tot bederf over. In Concepion konden slechts 300 dooden op het kerkhof begraven wor den. 200 iiggen nog onder de puinen. In de stad Cauquenes bedraagt de schade meer dan 150 millioen pesos. LEENINGSOVEREENKOMST VOOR TSJECHO SLOWAKIJE GESLOTEN. LONDEN. 27 Januari (A.N.P.) Van middag om 1 uur is op het foreign office een overeenkomst onderteekend door Britsche, Fransche en Tsjechische financieele deskundigen inzake een lee ning aan Tsjecho-Slowakije. W1SSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3