NIEUWS STADS v Academienieuws AGENDA VRLTAG 27 JANUARI 1939 DE Lt^SCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5») per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN'. De Bill seint: Verwachting: Voor het geheele land: nevelig tot be trokken of zwaar bewolkt, plaatselijk nog eenige regen of natte sneeuw, zwakke tot matige Noord-Ootselijke tot Noordelijke wind, weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Dén Helder: betrokken, Noord-Oostelijke krachtige wind, 3 gr. C. Vlissingen: betrokken, Noord-Oostelijke zwakke wind, 2 gr. C. De Bilt: betrokken, Noord-Oostelijke, matige wind, 2 gr. C. Groningen: betrokken, Noord-Oostelijke matige wind, 2 gr. C. Maastricht: mist, Noord-Oostelijke zwak ke wind, 0 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De diepe depressie welke gisteren nog over het Engeische Kanaal lag trok weer terug Frankrijk in en vulde snel op. Een restant lag hedenmorgen nog over de Po- vlakte. Een nieuwe depressie kwam over Italië en den Balkan tot ontwikkeling en trekt thans naar Midden-Europa. Het ge bied van hoogen luchtdruk op den Atlan- tischen Oceaan ten Zuiden van IJsland hield stand, dat over Noord Scandinavië werd echter door een depressie welke door de Poolzee trekt aangetast. In geheel West- Europa is de windrichting tusschen Noord en Oost, de windkracht over het algemeen niet meer dtan zwak of matig. De bewol- niet meer dan zwak of matig. De bewol- regen of sneeuw. De vorst nam in Scandi navië over het algemeen toe, voorts lag hedenmorgen een gebied met temperaturen even onder het vriespunt over Oost-Frank rijk. Zuid-Duitschland en Zwitserland. Op IJsland is de vorst weer geheel verdwe nen. LUCHTTEMPERATUUR. 2.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 5.03 uur tot Zaterdagmorgen 7.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdagvoor middag 6.30 en nam. 6.54 uur. Maan op 10.è03 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 0.00 uur Zaterdagavond. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heer P. J. C. Schipper. Delft; Voorbereidend kerkelijk examen: de heer J. J. Siezen, Hillegersberg; Taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heeren P. O. Kuipers, Leiden, P. A. de Boer, Den Haag; Propaedeutisch examen Theologie: de 'heer J". de Ruyter, Loosduinen; Artsexamen le gedeelte: de heeren P. J. Veenenbos, Tongerle, I. A. M. van Rij, Scheveningen, C. W. H. van Raalten, Den Haag, H. Wichers, Den Haag. B e vor d erd: tot arts: de heer Ko Sing Poo, O e g s t- ge est. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: mevr. Wed. H. A. Huart-Engelsman, Leiden Bevorderd tot apotheker: mej. A. D. S. Adolfs, Voorschoten en de heeren. W. Bertels, O e g s t g e e s t; O. B. H. De- zentje, Den Haag; H. A. Hooftman, Rijs wijk; H. C.- Nanning, Den Haag; R. J. San ders, Haarlem; Yap Kie Tjing, Leiden. Het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard Aan de Leidsche Universiteit Hedenmiddag heeft Z. K. H. Prins Bern hard der Nederlanden zijn aangekondigd niet-officieel bezoek gebracht aan de Leid sche Universiteit. Reeds lang voordat de Prins arriveer de stonden er talrijke belangstellenden op het Rapenburg zijn komst af te wachten. En naarmate het langer duurde, des te talrijker werd het publiek, dat Prins Bern- hard bij zijn eerste bezoek aan de Sleutel stad wilde aanschouwen. Als aanvangsuur was ongeveer half twee genoemd, maar het was kwart voor twee alvorens de lange Zeppelin-wagen aan de overzijde van het Universiteitsgebouw kwam aanrijden, voorafgegaan dcor een politiemotor met zijspan, waarin inspec teur v. d. Wal was gezeten. Op het Academieplein stond he* Studen- tenweerbaarheidscorps „Pro Patria" on der commanda van den heer J. N. West- palm van Hoorn van Burgh opgesteld en bij het naderen van het hooge gezelschap werden de gebruikelijke eerbewijzen ge bracht. Z. K. H. Prins Bernhard was vergezeld van zijn particuliere secretaiis jhr. mr. C. Dedel. Toen de Prins de auto had verlaten trad de president-curator mr. A. van de Sande Bakhuyzen, hem tegemoet ter verwelko ming. Na vervolgens de eerewacht van „Pro Pa tria" te hebben geinspecteerd, begaf Prins Bernhard zich naar de vertrekken van Cu ratoren, Rapenburg 67, alwaar hem door den president-curator, mr. A. van de San- de Bakhuyzen een n lenmaal werd aange- ooden. Behalve Z. K. H. en de gastheer za ten hierbij aan de curatoren jhr: mr. Rh. Feith, mr. J. Limburg en mr. P. E. Briët, de hoogleeraren ur. J. de Zwaan, als waar nemend rector-magnificus, dr. J. Huizinga en dr. W. J. de Haas, de particulier secre taris van den Prins, jhr. mr. C. Dedel en de secretaris van Curatoren mr. P. J: Iden- burg. De verzorging van het noenmaal ge schiedde door Maison Bruyns. Na afloop van het déjeuner begaf zich het gezelschap door den nieuwen vleugel van het Academiegebouw naar de Senaats kamer, waar de aanwezige hoogleeraren aan den Prins werden voorgesteld. Na vervolgens nog eenige lokaliteiten in oogenschouw te hebben genomen vertrok Z.K.H. te ongeveer 3.30 uur naar het Ka- merlingh Onnes Laboratorium. Aldaar werd hij ontvangen door de hoogleeraren dr. W. H Keesom en dr. W. J. de Haas, die den Prins eenige belangwekkende verschijnse len der nieuwere physica demonstreerden. Te ongeveer 4.30 uur begaf Z. K H. zich naar de studentensociëteit „Minerva". Daar werd den Prins het beschermheer schap van „Pro Patria" aangeboden na een toespraak van den heer J. N. Westpalm van Hoorn van Burgh. R.-K. VROUWENBOND. Pater Fennell over „Katholiek Actie". Gisteravond hield de R.-K. Vrouwen bond afd. Leiden zijn jaarvergadering in den foyer van „Den Burcht", onder presi dium van mevr. J. MandersVermeulen, die de bijeenkomst opende met den chr. groet en een woord van welkom, waar aan zij de beste wenschen toevoegde voor het nieuw begonnen jaar, voor den bond en alle leden persoonlijk. Na het lezen der notulen volgden de jaar verslagen van de afdeeling en haar onder- afdeelingen. Het verslag van de afdeeling werd gele zen door mej. S. van Deene, uit welk ver slag het opgewekte leven der vereeniging duidelijk bleek, niet alleen door vergaderin gen, maar vooral door de actie der onder- afdeelingen, practische en daadwerkelijke goede werken voor armen. Bijzonder sympathiek is wel de etens- actie voor arme jonge moeders, waarvan 60 kraamvrouwen profiteerden. Hierop volgde het financieel verslag van de penningmeesteresse mej. van Es, dat aan inkomsten te zien gaf 792.11, en aan uitgaven 427.10, alzoo een batig saldo van 365.01. Door de kascommissie was kas en bescheiden in orde bevonden. De penning meesteresse werd onder dank gedéchar- geeerd. Hierna werden de jaarverslagen der on- derafdeelingen uitgebracht. van het Wachtuur bij het H. Sacrament door mej. A. van Deene, namens de secretaresse, mevr. van Ovost; van de Missie-naaiver- eeniging door mej. Jansen; van de „Hulp i.i de huishouding en de baby" door mej. Timmermans; van het Retraitefonds door mevr. van Haasteren; van „Sancta Vero nica" door mej. Aalders; van Rustfonds door mej. S. van Deene namens Zr. Pe perzak en ten slotte van het Eigen Ge bouwfonds door de presidente. De presidente dankte hierna op harte lijke wijze de besturen en leden der on- derafdeelingen voor het schoone werk in het afgeloopen jaar verricht, waaraan zij nog een propagandistisch woord voor den R.-K. Vrouwenbond vastknoopte, met rede nen aandringend op ledenwerving. Alle R. PC. vrouwen behooren lid te zijn van den R.-K. Vrouwenbond. Aan alle onderafdeelingen werden door de presidente enkele woorden gewijd. Aan de nagedachtenis van mej. Langeveld wer den eenige woorden gewijd en een gebed gestort. Ten slotte memoreerde de presidente de bijzondere acties de vereeniging als de rubriek in „De Leidsche Courant", de leeskringen, de kernen en de etensactie, welker leden 10 a 12 dagen warme maal tijden verstrekken aan kraamvrouwen. Hierna was het woord aan pater Fennell O.P., die sprak over „Katholieke Actie". Als spr. over Kath. Actie spreekt is het steeds zijn doel om kernen op te richten. Hier hoorde spr. cot zijn verwondering, dat er al drie kernen zijn. Spr. zal als dioce saan directeur der Kath. Actie de afd. Lei den als voorbeeld stellen. Kath. Actie zijn de beginselen overge bracht in ons leven. Als er geen beginselen zijn, is er geen lijn, geen stijl meer in ons leven. Zonder beginselen is het leven op pervlakkig. Ook ten bouwmeester moet het materiaal ordenen om iets doelmatigs te bereiken. Zoo is het ook met ons leven. Velen verkondigen er theorieën, die zij zelf niet in daden durven omzetten Er hapert teveel aan de practyk. Het kenmerk van het openbare leven is, dat het geen beginsel meer heeft en dat het slechts oppervlakkig draaft achter een mensch, die zich zwet send door het leven schreeuwt. Voor den kende menschen is dat een bedroevend verschijnsel. Stel daartegenover een leven vol stijl, het leven van iemand, die durft handelen naar zijn beginselen zelfs tegen zijn eigen materieele oegangen in. Er kan daar om meer karakter zijn in het stille leven van den arme, die werkt naar zijn begin sel, dan in het leven van den rijke. De ziel van alle cultuur is de cultuur der ziel en het voornaamste van alles is de moraal, de zedelijkheid. Spr. behandelt dan de intuitie der vrouwen, het zuiver aanvoelen de juiste beginselen. De vrouw werkt me) verstand én hart. De beoordeeling der actie hangt af van haar beginselen, daaarom is het beleven naar beginselen van zoo groote waarde. Dan moet het hoogste en heiligste ons tot actie aanzetten, voortkomend uit het katholieke beginsel. Een apostolische actie. Spr. zet uiteen hoe deze apostolische actie een voorzetting is van het werk der Kerk, welk werk steunt op Christus en den Va der. Spr. zet hierbij de beteekenis van het werk der leeken jiteen en vooral het werk der vrouw in de geschiedenis der Kerk. Zoo is het ook nu: wat zouden wij doen zonder den invloed van onze kath. vrou wen, vraagt spr. Daarom doet spr. een be roep op de kath. vrouwen, zonder wier hulp men nooit zal slagen Ook een plicht is het voor den leek te helpen by het werk der Kerk. De Kerk moet zich uitbreiden en daarin mag niemand onverschillig zijn. Spr. behandelde hierna het verschil tus schen het leekenapostolaat en Katholieke actie. Iedere deugdoefening, alles wat voortkomt uit een goede meening is apos tolaat, leekenapostolaat, georganiseerd of niet. Katholieke actie is iets meer, katho lieke actie is deelname van katholieke leeken aan het hiërarchisch apostolaat. Katholieke actie krijgt zending van de hiërarchie en is daaraan van nature on derworpen. De deelname aan het hiër archisch apostolaat is niet alleen maar helpen, maar een verlengstuk ervan. Deze kath. actie acht de Paus in dezen tijd noodzakelijk, wat spr. met redenen en feiten aangaf. Voor ons, aldus spr. geldt vooral deze reden: ons vurig verlangen om mee te deelen van ons geloof. Kath. Actie is noodzakelijk en daarom moeten allen medewerken. De Paus smeekt erom. Als de Paus spreekt, moe ten wij gehoorzamen. Roma locuta, res finita. Als de Paus gesproken heeft, is de zaak beslist. Het is noodzakelijk, vooral in deze gevaarlijke, ernstige tijden naar onze krachten mede te werken aan de verbreiding der waarheid. Mogen deze woorden u aansporen tot nog grooter actie. Laten wij het gevaar en de actie onzer tegenstanders niet onderschatten. Spr. gaf een voorbeeld van communisti sche celvorming in het kath. Zuiden. Een zeer sterke tegenactie is noodzakelijk. Door de goed-georganiseerde godloozen- en heidensche propaganda is Europa aan den rand van den afgrond gekomen. En dat in twintig jaar. Ook hier zal het ko men, als wij niet waakzaam zijn. Van de propaganda en het werk der godloozen gaf spr. angstwekkende voorbeelden. Het gevaar dreigt en de sfeer is gunstig. Wij moeten dus een sterke tegenactie formeeren, een leger van goed onderlegde propagandistische katholieken, die voor hun beginselen durven uitkomen. Daar voor is noodzakelijk de kernvorming, waarvan spr. de waarde uiteenzette. Hier is reeds een d- 'e kern in voorbereid'ig. Blijf op dien goeden weg voortgaan. Hierna werd een oogenblik gepauzeerd. Na de pauze werden eenige vacatures in het bestuur aangevuld. Aüeen mevr. Si- monis was verkiesbaar. In de overige 4 vacatures werden door het bestuur can- didaat gesteld: mevr. Geisev. d. Kroft, mej. C. Plouvier, mevr. P. de Wilde Dysselbloem. Dooi' 10 leden was candidaat gesteld mevr. van TielBantzinger. Deze allen werden bij acclamatie benoemd. Mevi\ SimonisKortekaas werd bij ac clamatie herbenoemd. Zij allen werden door de presidente verwelkomd. Daarna richtte de presidente zich tot de mel dende bestuursleden mej. S. van De me en mej. van Er die zij dankte voor hun vele werk en wie zij een kleine bloemen- attentie overhandigde. Besloten werd deze dames tot na het zilveren feest in functie te laten, toegevoegd aan het bestuur. Vervolgens deed de presidente een'ge mededeelingen betreffende het zilveren feest, vooral drong zij erop aan te zorgen, dat alle kaarten worden verkocht. Vervolgens deelde spr. mede, dat hier een Moedercursus wordt gegeven door het Wit-Gele Kruis. Spr. hoopte, dat veie le den hieraan zouden deelnemen, f i^slcite Zoojuist verschenen Een serie boeken, zeven in petal. U kunt ze gratis op Uw gemak „uit lezen" ze zijn te verkrijgen bij Uw behanger zoolang als U ze noodig hebt. Als U er kennis van genomen hebt, dan zult U gewonnen zijn voor het voors.e) om -ecus wat te ver anderen in Uw huis. Want het zijn de nieuwe etalenboeken van R&D. Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47, 48 en 49: de drie parallel- boeken der lage prijzen; Serie 50: de Keurverzameling; Serie 51: de architectenserie; Serie 52: Bijzondere Wandbekleedingen. Verander eens wat, kies nieuw R&O-bshang voor huis- of slaapkamer! Neem eeu9 een lichter behang! Om de kosten hoeft U het niet te laten! DE UITGEVER Rath&I>oodelieef ver beval spr. den avond van heden in het St. Antoniusclubhuis aan. Hierna vervolgde Pater Fennell zijn toespraak, zeggende, dat het juist in dezen tijd heei-lijk was te kunnen meewerken aan een nieuwe toekomst. Het is gro-^ch de wereld^ weer te her overen voor Christus. Daarom moeten wij dankbaar zijn te leven in dezen tijd, om dat wij kunnen meewerken aan de ken tering van Europa. En met God s genade zullen wij slagen. Van ons katholieken, verwachten zoo ve.en hulp. Laten wij, die de waarheid hebben weer worden het licht der wereld. De kracht van ons apostolaat is doen, het voor beeld van ons leven. Ons leven is de gekristal liseerde leer, die staan moet tegenover het kwade beginsel. Ook hier dreigt gevaar als wtf niet waakzaam zijn, als wij onze sch ?u»lers niet zetten onder het Kruis van ien Meester. Onder het kruis stonden de ka tholieke vrouwen. Vooral tot de jongeren richtte spr. zich om mee te helpen stryden, lijden, desnoods sterven. Hierbij te spr. zich tot alle kath. vrouwen, wier plaats in de R. K. Vrouwenbond is. Nog duizenden zouden lid moeten zijn, al is dat kleine groepje dan ook bezield met den goeden kath. geest, getuige ie due kernen, die hier bestaan, een schitteren de prestatie, welke nog door geen enkele stad is ove-,A~offen, zelfs niet geëvenaard. Viert in dien geest- uw zilveren feest, dan zal uw bestaan een ve>wijt zijn voor nen, die geen lid zijn, maar het moesten zijn. Strijd zal ei' blijven, maar die strijd zal u vreugde geven en kracht. Het leven iede kruisbanier tot in God's handen dragen. De presidente dankte Pater Fennell voor zijn enthousiaste rede met welge meende woorden. Op uw woord zal de kath. actie worden bevorderd. Spr. vraagt aan het Diocesaan bestuur den wsnsch te willen overbrengen alle leden warm te maken voor de Katholieke Actie. Bij de rondvraag bracht mej. A. an Deene mevr. Manders dank voor het ont zaglijk vele dat zij heeft ge daa n, waarbij zij haar vooral den dank bracht van 60 arme moedertjes, die van de etensactie, het initiatief van mevr. Manders, hadden genoten. Hierna werd de vergadering geslote.i met den Christelijken groet. VOORDRACHT PROF. DR. C. M. v. d. HEEVER. Over „Tweetaligheid en die Afrikaansche cultuurontplooiïng". Op uitnoodiging van de Leidsche Ver. voor Wetenschappelijke voordrachten en de Literaire Faculteit der Leidsche Stu denten heeft prof. dr. C. M. van den Hee- ver uit Johannesburg gisteravond in het A.cademiegebouw eenvoordracht gehou den over „Tweetaligheid en die Afrikaan sche cultuurontplooiing". Er bestond voor deze lezing vrij grobte belangstelling. De voorzitter der Literaire Studentenfaculteit verwelkomde in het bij zonder den spreker, prof. dr. N. van Wijk, decaan der faculteit en mr. P. J. Idenburg secretaris van het college van curatoren. Prof. van den Heever memoreerde aller eerst het bezoek van mr. Idenburg aan Zuid-Afrika, dat alom in de Unie groote voldoening heeft gewekt. Vervolgens wees spr. op de moeilijkhe den, welke voorkomen in een land, waar twee rassen naast elkaar leven en twee talen worden gesproken. In een land, zoo als Nederland, waar slechts één taal ge sproken wordt, kan men zich die moeilijk heden niet goed indenken. Het is inder daad een probleem, vooral in Zuid-Afrika, waar een groote cultuur stond tegenover een jonge en vee] kleinere cultuur, die ge boren was uit de aarde. Spr. wees dan op de moeilijkheid om zijn gedachten op even correcte wijze in twee of nog meer talen uit te drukken. Dat is zeer zeker mogelijk, doch het zijn intellectueele uitzonderin gen. Voor een juist taalgebruik is een ver bondenheid aan de geestesstrooming van het volk noodzakelijk. Een hoogstaand tweetalig persoon moet voortdurend in een soort geestesspanning verkeeren en zoo leeft er in de geheele Zuid-Afrikaansche gemeenschap een gedurige strijd om de taal zuiver te houden van andere cultuur invloeden. In Johannesburg, waar de Engeische in vloed zeer groot is, is een taaigemors ont- LEIDEN. Vrijdag. De Anti-God-Acwe, tering van Pa ter A. Dolle, O.F.M., St. Antonius clubhuis, 8 uur. Vrijdag „St. Christoffel". 'Jaarvergadering in „De Harmonie", half 9 uur. Zondag, Toonedsectie Maria Congregatia Mon Père-parochie, uitvoering in „Den Burcht", 8.15 uur. Zondag, R.K. Landarbeidersbond St Lau- rentius": herdenking zilveren feest Te 9 uur H. Mis Harteorugskerk; 3 uur Kinderfeest, 8 uur avondfeesl in het St Antonius Clubhuis Mare De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei apotheken te Leiden wordt van Zater dag 2e tot en met V r ij d a g 27 Jan a.s. waargenomen door de apotheken M. Boek wijt, Breesiraat 74, tel. 552 en J. E. M. van Dijk, Haven 18, tel. 85. Te Oegs'tgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tot 274. staan, dat zeer groot is. Zuid-Afrikaansche taalkundigen moesten zich, vooral in de ontstaanperiode der Z.-A. cultuur doorloo pend verzettend tegen argumenten als zou hun taal door een natuurwet gedoemd zijn te verdwijnen en als zou zij geen „commer- cieele waarde" hebben. De tweetaligheid is niet alleen een taal vraagstuk; de wortel zetelt veel dieper, in de cultuur. Het probleem deed zich reeds voor, zoodra het kind de middelbare school ging bezoeken en daar terwille van de com- mercieele waarde der Engeische taal, wei nig gelegenheid kreeg de kennis der eigen taal tot ontwikkeling te brengen. Tegen woordig zijn er ook Z.-A. middelbare scho len. De invloed van het Nederlandsch in vroeger eeuwen op het volksleven is nooit groot geweest. Na 1806 is de invloed der Engelschen steeds grooter geworden; sinds 1938 werd kennis der Engeische taal zelfs onontbeerlijk geacht voor een predikant der Ned. Herv. of Geref Kerk, ondanks de numerieke minderheid der Britten. Na de ontdekking der diamantvelden neemt het aantal Engelschen sterkt toe, waarmede tevens een einde komt aan de erkenning der Hollandsche taal. De eenige mogelijkheid tot redding der cultuur was zuivering der Zuid-Afrikaan sche taal; doch het was een heele taak deze taal als schrijftaal erkend te krijgen. Er bestond hoegenaamd geen litteratuur, maar ondanks de vele moeilijkheden is de taalstrijd gewonnen. Maar toen bleek eerst recht hoe sterk de Engeische invloed was geweest, vooral in de steden. De Zuid-Afrikaansche bladen hadden een zwaren strijd te voeren, ook tegen het vooroordeel der eigen menschen, die geheel ver-Engelscht waren. Spr. illu streerde de taalvermenging, door een aan tal Zuid-Afrikaansche woorden te noemen, die een letterlijke vertaling zijn van de Engeische uitdrukkingen. De Nederland- sche taal vormt voor het Zuid-Arikaansch de beste ruggesteun. (Merkwaardig is b.v., dat de beste Z.-Afr. schrijvers ook de beste kenners der Nederlandsche taal zijn). Dit besef is in de Unie sterk groeiende. Ook die zuiverheid der taal is in de laatste jaren sterk toegenomen, zooals trouwens de ge heele Z.-A. letterkunde sterk is opgebloeid. Spr. besloot met de verzekering, dat het belang der Zuid-Afrikaansche taalstudie een oriëntatie naar do Nederlandsche taal met zich brengt, niet uit valsche sentimen taliteit, maar om in een ware, diepe gees telijke behoefte te voorzien. (Applaus). Mr. P. J. Idenburg^ sprak een dankwoord, waarin hij constateerde, dat de voordracht van prof. Van den Heever ons heeft door drongen van het voorrecht, dat wij geen taalstrijd kennen. Zijn bezoek aan Zuid- Afrika, nu twee jaar geleden, heeft spr. er van overtuigd, dat Nederland en Afri ka elkander noodig hebben en dat het in beider belang is te putten uit elkanders schatten van geestesleven. Spr. besloot met zijn erkentelijkheid uit te spreken voor hetgeen prof. Van den Heever als eerste geleerde, die naar hier is gekomen inge volge het schema van intellectueele uit wisseling, ons heeft doen verstaan van den Zuid-Afrikaanschen geest en de Zuid-Afri kaansche cultuur. AFSCHEID W. v. d. BRINK Op Dinsdag 31 Jan. as. zal de heer W. v. d. Brink heengaan als chef de bureau bij den Raad van Arbeid alhier, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Het afscheid zal op dien dag des morgens le 11 uur in het gebouw aan de Breestraat plaats vinden in een plenaire zitting van den Raad en in tegenwoordig heid van het geheele personeel. Als op volger van den heer v. d. Brink is benoemd de heer A. Parmentier. FIETSRIJDER GESLIPT EN ONDER AUTO. Cisternarniddag te ruim half zes is de 22- jarige wie'ryder L. H. v. d. H. op de Bree straat ter hoogte van de firma Zurloh met zijn rijwiel geslipt er. tegen een van tegen overgesteld. richting komende vrachtauto gereden. Met verscheidene ernstige ver wondingen er. in bewusteloozen toestand werd het slachtofier naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Hedenochtend w«s het bewustzijn nog niet teruggekeerd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2