OMGEVING De Dieren •Jamboree VRIJDAG 27 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 KOUDEKERK Geboren: Nicolaas, z. van P. Verka de en J. de Jong. Overleden: A. van Aalst 79 j. wedr. v. A. Goudriaan. NIEUWVEEN Een paard als passagier. Twee paar den, gespannen voor een driewielige wagen, bestuurd door den zoon van den landbou wer A. L. sloeg op hol. De bestuurder kwam hierbij zoodanig te vallen, dat hij bij omwonenden bewusteloos werd binnenge dragen. Dr. B. Nout, die spoedig aanwezig was, verleende geneeskundige hulp en deed hem naar de ouderlijke woning overbren gen. Een der paarden kwam in een langs den weg gemeerd liggende zandschuit van schipper R. terecht. Gevestigd: J. A. van Putten van Nieuwer Amstel W. Th. Arendse van Rheden N. Hooning van Huizen W. Hasveld van Leimuiden. V e rt r o k k e n: E. A. Diemen naar Er- melo M. E. v. d. Hoorn naar Nieuwer Amstel F. Pijpen naar Amsterdam- J. Wals naar Landsmeer J. Geip naar Bandoeng Getrouwd: W. v. d. Mey en J. van Spengen J. Slingeland en M. Blanhsma ROELOFARENDSVEEN Propaganda-club. Aan de telkens herhaalde oproep, mede ondersteund door een bijzondere aanbeveling van den voor zitter der Staatspartij, waren gisteren avond velen naar de St. Pancratiuszaal ge komen, waar de heer Deerenberg een toe lichting gaf op de eerste zeven punten van het algemeen staatkundig program. Meerdere ouderen waren deze keer onder de toehoorders, maar het getal der jonge ren is nog steeds angstwekkend klein. En voor hen in het bijzonder is deze drie avonden-cursus ondernomen, om daar door eenigszins de onmogelijkheid van een politieke school in Roelofarendsveen te ondervangen, aldus het jaarverslag uit de vergadering der Staatspartij der vorige week. De heer Deerenberg, candidaat voor de a.s. Prov. Statenverkiezingen, heeft ook gisterenavond blijk gegeven, dat hij de groote Katholieke beginselen op staatkun dig gebied in volle werkelijkheid aan vaardt, doorgevoerd in het volle leven van iederen dag. waaruit de problemen te voorschijn komen, zoowel sociale als eco nomische. Geen fraai gescherm met moei lijkheden ontduikende zinswendingen, wat maar al te dikwijls dienen moet om de ware toedracht te verdoezelen. Op bevattelijke wijze besprak spr. het doel van de staat, haar taak en gezag en haar verhouding tot individu en gezin. Een dankbaar applaus beslcot deze met aandacht beluisterde uiteenzetting, waar na door enkelen en kort debat werd ge voerd met den heer Deerenberg. Kap. von Fisenne dankte de spreker, die met duidelijke voorbeelden de ondergrond had geïllustreerd van vele practische vra gen. Moge daarom een aanleding aanwe zig zijn, dat allen de volgende lezing we derom bijwonen. TER AAR Personalia. Tot penningmeester van de St. Josephsgezellenvereeniging is be noemd de heer A. J, Bontje, lid van den Raad van Bestuur. Geboren: Paulus Martinus, z. van P. Holscher-Turk Jiannes Philippus, z. van A. A. Keyzer-Hoogervorst Johanna Ca- tharina Maria. d. van M. A. Stigter-M. de Wit Cornelia Maria Anthonia, d. van P. Otto-Valentijn. Overleden: C. Markens 7 Oj., echt- gen. van N. Bijlemeer. ZOETERWOUDE Dienstplicht. Op 17 en 18 Januari j.l. heeft de keuring plaats gehad van de dienstplichtigen uit deze gemeente voor de lichting 1940. In totaal werden 43 perso nen gekeurd, waarvan 33 geschikt en 10 voorgoed ongeschikt werden verklaard. Personalia. De heer P. Hogewoning alhier is bij besluit van den Burgemeester van 's-Gravenhage benoemd tot adspirant agent van politie aldaar. KATWIJK Coöperatie. De Coöp. vereeniging „Helpt Elkander" hield een goed bezoch te vergadering in de zaal „Gesink". De voorzitter, de heer J. Zuyderduin, opende met een woord van welkom. Het jaarver slag van den secretaris was alleszins gun stig en het financieel verslag van den pen ningmeester gaf mooie cijfers te zien. Na de vereischte afschrijvingen was er een ba tig saldo van 18532.30. Besloten werd 1 pet. van het winkelverbruik en van het bakkerijverbruik 11/2 pet. ter beschik king te stellen voor de bekende gratis reis der coöperatie. Degenen, die hieraan niet deelnemen, wordt hun dividend met resp. 1 of 11/2 pet. verhoogd. Verder werd nog besloten het z.g. „Moe derfonds" definitief in te voeren. In de be- stuursvacature-D. Noppe werd gekozen de heer Joc. v. Duyn. Aan het slot der verga dering werden 35 prijzen uitgereikt. Hier na sluiting. KATWIJK AAN DEN RUN TUINBOUWOVERZICHT. Het was weer een week van wisselvallig heden en variaties die voorbij ging. Er is veel bevroren en hiermede ook veel ver loren gegaan, en toch, zoo spreekt men het uit in den volksmond, „weet men niet waar het goed vandaan komt". Vooral van de hoofdproducten, en inzonder de waspeen, is er nog volop, maar een feit is het, dat door het bevriezen van een gedeelte der artikelen een ander gedeelte betere prij zen opbrengt en de tweede soort van meerdere producten nu nog het aanvoeren waard is. Zoo b.v. het product Boerenkool. Ir. normale omstandigheden zou men zul ke kwaliteit het aankijken niet waardig keuren; thans brengt een kist van 6 K.G. nog van 5283 ct. op. De Selderieknollen gaan er ook goed in. Natuurlijk ook bij gebrek aan andere groente. De A-kwali teit bracht van 5.30 tot 10.70 per 100 stuks op, de B-soort ging graag weg voor ƒ4.105.10 per 100 st. Kroten bleven goed in prijs, echter niet duurder dan deze ge middeld geweest waren. Ze werden ge kocht voor 5070 ct. per kist van 20 K.G. Et komt ook eenig witlof wat geen slech ten prijs opbrengt. De kwaliteit is vrij goed en de verwachting is dat de prijs van dit artikel zal stijgen. Thans werd betaald van 1016 per 100 K.G. Er kwamen den laatsten tijd ook wat schorseneeren, een artikel dat hier niet in massa geteeld wordt, doch waarvan de teelt meer en meer gaat toenemen. Ook al omdat dit artikel te gen de vorst kan en het in den drukken tijd kan blijven staan, is de mogelijkheid voor uitbreiding groot. Aanvankelijk werd dit product betaald met 810 per 100 K.G., doch de prijs ging oploopen en vo rige week ging deze geleidelijk naar bo ven tot 1518 per 100 K.G. Een beste prijs. Uien kwamen in veel kwaliteiten en derhalve verschilde de prijs ook nogal. Er gingen uien, die niet meer dan ƒ3 per 100 K.G. halen, en er werden er aangevoerd die nog tot ƒ6.50 per 100 K.G. opbrach ten. Met de verschillende koolsoorten is het na de vorst, wat de prijs betreft, wel even beter geworden doch er is veel twee de soort ontstaan, er is ook een flink kwan tum tot stek gedegradeerd en de laatste weken vorderde dit artikel vanwege het vochtige, kille weer zooveel onderhoud en viel er zoo ontzettend -eel af, dat het er werkelijk niet veel beter op geworden is. Groene kool die alle weersgesteldheden buiten heeft moeten doormaken, ziet er treurig slecht is. Dit in aanmerking geno men valt de prijs mee. Gekocht werd van 13.40 per 100 K.G. naar de kwaliteit. Van Roode kool valt ook niet veel goeds te zeggen. Wat goed voor de vorst bewaard is kunnen worden brengt een redelijken prijs op van ƒ3.504.50 per 100 K.G. wat iets minder van kwaliteit is noteerde van ƒ2.303.10 per 100 K.G. Gele kool is wat kwaliteit betreft, al hetzelfde als de roode kool. De kwaliteit is in het algemeen ge nomen iets beter en ook de prijs is bevre digender. De noteering was van 3.40 5.90 per 100 K.G. Voor de aanvoerders een goede prys( doch het aangevoerde kwan tum is onbevredigend. Prei is momenteel van het tooneel van aanvoer verdwenen. De vorst heeft ze heftig parijen gespeeld. Gehoopt wordt dat na eenigen tijd een deelte van dit artikel weer in de groei zal komen. Mogelijk komt er dan nog wel wat van terecht. Spruiten zijn zoo goed als ge heel verloren en te onbeteekenend om te noteeren. Een schadepost voor de telers van dit product. Middenstand. Gisteravond hield de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" haar jaarvergadering in het Parochiehuis onder leiding van den voorzitter, den heer W. Caspers. Na lezing der notulen had de installatie plaats van het nieuwe lid de heer Jac. Compeer. Het jaarverslag van den se cretaris, den heer Arend Mulder, vermeld de een ledenaanwinst van 6; 7 bestuursver gaderingen werden gehouden en 5 leden vergaderingen. De ledenvergaderingen wa ren matig bezocht. Vervolgens waren aan de orde ingekomen stukken. Een bespre king volgde over een te houden Triduum voor de Hanze-leden. Na lange discussies werd besloten dit te bewerkstelligen in de eerste dagen van Mei. De heer M. J. Alke made, penningmeester, kreeg dan gelegen heid financieel verslag uit te brengen. De inkomsten waren geweest 286.97, de uit gaven 213. 60, batig saldo 73.37. Bij mon de van den heer Jac. Rietveld werd gerap porteerd, dat de rekening volkomen in or de was. De penningmeester werd gedéchar- geerd. De heer G. Grimbergen, lid der „Santos-commissie", bracht vsrlag uit over de werkzaamheden van Santos over 1938. Bruto was ontvangen, voornamelijk door de gehouden bloempjesdag 182.60. Dank werd gebracht aan de ijverige jongedames, die hadden meegewerkt om zoo'n schitte renden uitslag te verkrijgen. De heeren Arend Mulder en Grimbergen werden bij acclamatie tot „Santos-commissieleden" herbenoemd. Een schrijven was ingeko men, meldende eenige nieuwe richtlijnen voor Santos". Hiervan werd goede nota ge nomen. De geestelijk adv., pastoor C. J. Hesp, kreeg dan gelegenheid voor het hou den van „een geestelijk kwartiertje", waar in zijneerw. sprak over „Katholieke Ge meenschapszin". Een zeer aandachtig ge hoor, tijdens en een hartelijk applaus na dit spreken. De bestuursverkiezing had de volgende uitslag: de aftredende bestuurs leden de heeren Joh. v. Schie, M. J. Alke made en W. Caspers werden met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Uit het voltal lig bestuur werd tot voorzitter gekozen de aftredende voorzitter de heer W. Caspers. De vaststelling der contributie lokte lange besprekingen uit, voornamelijk omdat hier in ook een verhooging dezer contributie zat. In verband hiermede werd tevens het volgende punt behandeld: „vaststelling der begrooting voor 1939". Tot slot werd het bestuursvoorstel aangenomen om te beta len 17 cent per week, te betalen naar ver kiezing, hetzij per week, per maand, per 3 maanden of per jaar. Punt 14 der agenda vermeldde: „bespre king der viering van het 4e lustrum. De voorzitter deed mededeeling van hetgeen het bestuur en de feestcommissie, bestaan de uit de heeren W. J. van Leeuwen, Jac. P Rietveld en F. J. Luyten zich hadden in gedacht. De vergadering kon zich daar mede volkomen vereenigen. Deze lustrum viering zal plaats hebben op Donderdag 16 Februari a.s. Na rondvraag sluiting. LEIDSCHEN DAM Voordrachtavond. Onder leiding van den heer A. H. v. d. Akker hielden de landbouwafdeelingen L.T.B., C.B.T.B., de Hqll. Mij. van Landbouw en de vereeni ging T.B.C. een druk bezochte bijeen komst, waarop den heer ir. Vet een voor dracht hield over „De consumptiemelk- regeling in de toekomende jaren" en de heer Kortleve, directeur der C.M.C. over „de consumptiemelkregeling op heden". Een interessante gedachtenwisseling be sloot dezen avond, welke onder dank, bij zonder aan ...eis u t voorzit ter werd gesloten. Biljartwedstrijd. De gisteravond ge houden biljartwedstrijd in café „Het Wa pen van Veur" tusschen Ottersvrienden uit Den Haag en K.D.O. alhier, werd door K.D.O. na .nenaen strijd met 25 pun ten gewonnen. LISSE 1 Verjaardag Prinses Beatrix. Op den verjaardag van het Prinsesje zullen bij gunstig weer des avonds van 7.30 tot 9.30 uur door de plaatselijke muziekgezel schappen concerten worden gegeven op he balcon van het hotel „De Witte Zwaan" alhier. Tevens zullen deze harmeniën mu zikale rondwandelingen door de kom van het dorp houden. Personalia. Voor het examen Boek houden, Handelsrekenen en Handelsrecht, slaagde onze plaatsgenoot F. J. van Kes- teren Pz., opgeleid door het Instituut Pont te Leiden. Door de portier op straat gevallen. Gisteren reed een personenauto, bestuurd door den heer J. de J. uit 's-Gravenhage, op den rijksweg ter hoogte van de Lisser- brug, gaande in de richting Haarlem. Een tegenligger, een vrachtauto, bestuurd door den heer P. uit Wassenaar en beladen met steenen, wilde een voor hem rijdende auto passeeren, waardoor de<> weg voor den heer de J. werd geblokkeerd en hij ge noodzaakt was te remmen. Door de glad heid van den weg slipte zijn auto en kwam in botsing met bedoelde vrachtauto. Het gevc-lg van deze botsing was. dat de heer de J. met zijn hoofd tegen den ruit van het portier kwam, hetgeen opensprong. Hij viel door de schok uit zijn vervoermid del op den rijksweg. De heer de J. liep een tiinke hoofdwonde op en bekwam een hersenschudding. Na voorloopig door dok ter Holl uit Lisse te zijn verbonden, werd de getroffene vervoerd naar een Zieken huis te Leiden. De personenauto werd zwaar besctaidigd en meest worden weg gesleept De vrachtauto werd aan de voor zijde beschadigd, doch kon zijn weg nog vervolgen. De politie, die terstond ter plaatse was, stelt een onderzoek naar de schuldvraag in en maakte proces-ver baal op. Geboren: Bernardus Petrus Leonar- dus, z. van H M. J. Ragas en C. G. H. Evers Petronella Francisca Maria, d. van P. Zwetsloot en M. W. Brouwer Grietje, d van D. Kruidhof en A. Tibben Franciscus Cornells Gerardus, z. van P. A. M. Schrama en C A. H. Hulsebosch. Gevestigd: C. Kozijn uit Anna Pau- lowna A. J. Talens uit Valburg N. de Wilde uit Voorburg. Vertrokken: J. P. Verdoorn naar 's-Gravenhage C. H Kozijn naar Uit geest j Annot naar Bodegraven A. C. C. de Vette naar Alkemade J. Rco- denburg geb. Baartman en gezin naar Haarlemmermeer. NOOTDORP MOEDER REALINO. t In den ouderdom van 54 jaren is gister morgen overleden de eerw. Moeder Realino, overste van het St. Jozef gesticht. Moeder Realino was sedert 14 Maart j.l. in dit ge sticht werkzaam, in dezen korten tijd aller sympathie.''" verwervend door haar bemin nelijkheid. NOORDWIJK Raadsvergadering. Naar wij ver nemen, zal er a.s. Dinsdag, 31 Januari een openbare raadsvergadering worden gehou den. Op het moment dat wij dit schrijven, is de agenda nog niet bekend. Vacature openbare school. Na overleg met den Inspecteur van het Lager Onder wijs te Leiden en na ingewonnent bericht van het hoofd der school bieden B. en W. ter vervulling van de vacature van onder wijzer aan de openbare lagere school al hier den Raad de volgende voordracht aan: 1.' G. Crama, kweekeling aan de O.L. school alhier; 2. A. Torenbeek, kweekeling aan een O.L. school te Haarlem; 3. PBe- dij n, onderwijzer aan een O.L. te Vlaar- óingen. Bouwen. B. en W. hebben aan de N.V. Vereenigde Bloembollen Culturen, al hier, vergunning verleend voor het bouwen van een garage en machineloods aan den Zwarte weg en aan den heer P. J. de Grot, alhier, voor het bouwen van een raster- loods voor bloembollen aan de Douzastraat, alhier. Tooneel-uitvoering K.J.M.V. Vorig jaar hebben onze K.J.M.V.'ers zich op het glibberige pad van net dilettanten tooneel oegeven. Vvas hun debuut bevredigend, het spel hetwelk gisteravond vertoond werd, heeft hun een reputatie geschonken, waar op niet veel te critiseeren valt. Alleen in het begin werden de gesprekken op het tooneel iets te zacht gevoerd, doch spoedig was dit verholpen. In vlotheid aan spel en' aankleeding hebben zij met het Spionnen- spel in 3 bedrijven „Geheime dienst" door J. v. Randwijk aan de overvolle zaal in „Het Hof van Holland" een buitengewoon genoeglijke avond bezorgd. Deze avond werd geopend door den voorz., waarbij hij zijn genoegen uitsprak over de groote be langstelling voor aezen avond, temeer daar het batig saldo zal worden afgedragen aan de St. Liduinavereeniging Spr. heette in het bijzonder welkom den hoogeerw. Deken en den oud-Moderator kap. L. Sluys, waarna hij het woord verleende aan den nieuwen Moderator, kap. Haanen In korte trexken scnetste spr. het doel hetwelk de K.J.M.V. nastreeft en wel de vorming van onze jongemannen tot vol waardige degelijke Katnolieken. Spr. vroeg aller medewerking en belangstelling, ook als het betrof een bezoek aan de vele ont- wikktlingsavonden, welke door de K.J.M.V. worden gegeven. Hierna werd het doek op gehaald en nam het spel een aanvang. „Geheime dienst" is een spel van spionnen list, diefstal en moord. De Minister van Oorlog ontvangt dr. Williams, een schei- dige, die een belangrijke uitvinding had gedaan op het gebied van oorlogsgassen. Het rapport hierover komt deze overreiken Nadat hij op zijn reeis reeds enkele ge vaarlijke avonturen had beleefd, valt bij zijn bezoek een schot en de Minister valt als slachtoffer. „Wie loste dit fatale schot?" dit is de groote vraag, welke om oplossing vroeg Hoe verder het onderzoek zich uitstrekt des te ingewikkelder werd het en niemand zal de oplossing geraden hebben toen aan het slot de ontmaskering kwam. Tot het einde, toe werden allen door het vlotte en boeien de spel in spanning gehouden. Na afloop bleven velen tot klokke twaalf uur gezel lig bijeen, waarna zeker allen voldaan in een aangename stemming huiswaarts keer den. OEGSTGEEST Een tweede adres van „Buitenlust' Na haar eerst adres aan den Raad, waar over wij gisteren reeds hebben gemeld, heeft de woningbouwvereniging „Buiten- lust" naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om gemeentewoningen te bouwen en te exploiteeren, zich met een tweede adres tot aen Raad gewend. Hierin toont „Buhenlust" de financieele te korten, welke het bouwen en exploitee- ren van aroeiaerswoningen door de Ge meenten opleveren, nader met cijfers aan. Voor de 35 gemeen te woningen te Rijns burg draagt het Rijk jaarlijks 52G0.— bij. De nuur acnterstand bedraagt bovendien 5UU.— per jaar hetgeen bij een huur van 3.U0 een bijwijs is, dat een lage huur in het geneei gen waarborg is, aat deze ook ontvangen wordt. Door deze huurtierving zijn aeze woningen in verwaarloosden staat van onderhoud gekomen, die in de naaste toekomst kosten zullen veroorzaken. De 405 gemeentewoningen te Leiden leveren een jaarnjksch exploitatie tekort op van pl.m. 10.UU0. Hoe net mogelijk is aldus het adres dat B en W., die doorgaans, hel moge ge constateerd worden, een vrij zuinig be heer voeren, thans met dit vcorstei konden komen en daaraoor willens en wetens jaarlijks een nog niet te oegrooten bedrag ten laste van oe Gemeente otengen, is het bestuur niet geneei duidelijk. Zeker stemt dit tot verwondering, wanneer men be denkt, dat van nooger hand aeze wijze van opiossen van het woningvraagstuk als vol strekt onaeugaeiyk is gexemcneist. Zijne Lxceuentie ivunisier Van Boeyen heeft bij de "oenanaUing van de begrooting Volks huisvesting in de Tweede Kamer opge- merxt, aat wanneer geen georuik wordt gemaakt van Ryxsvoorschotten, daardoor ue'centrale Kegeering de geiegenneid wordt ontnomen aeze kwesties mede te beoor- deeien. Zeus rijst bij den Minister de vraag of ingrypen van den Staat gemist kan worden. Het bestuur verwacht dan ook zeker niet, dat net Gemeenteoestuur van Oegstgeest in strijd met de kiaarblijkelyxe beaoeiing van oen Minister zal handeien. De gunstige resultaten van de vereeni- gnig worden aangetoond met de volgende cijiers: Gekweexte exploitatiereserve 7300.onderhoudsreserve 3331. RIJNSBURG Tuinbouw. De speciale Rijnsburgsche koudegrondsproducten, uien, prei, kool soorten bleven nog goed gevraagd en de prijzen redelijk. Maar de aanvoer was maar matig. Waspeen kon ook gemakke lijk verkccht worden, voornamelyk dan in de goede kwaliteit. Kroten gingen voor f23.40 per 100 K.G. Waspeen f3.40 6.80 per 100 K.G. Knolselderie van f5.20 11.30 per 100 stuks. Uien f36.50, al naar gelang ze wel of niet bevroren geweest zijn. Roode en Gele kool van f3.105.70 per 100 K.GG. Boerenkool van 1016 ct. per K.G, Groene kool f 1.403.30 p. 100 K.G. WASSENAAR R.K.D.C. St. Willibrordus. De uitslagen der gespeelde bordenwed strijden luiden: lste tiental: A. de GreefP. v. Helmond 20 F. v. d. MeerJ. Zandvliet 11 N. KnijnenburgP. Zandvliet 11 Th. ZonneveldJ. Bellekom 20 A. NoordoverJ. Bellekom 20 Wii laten hier tevens volgen de stand der bordenwedstrijd, lste tiental: gesp. gew. rem. verl. pnt. A. de Greef 9 7 1 1 15 Th Zonneveld 9 5 2 2 12 J. Zandvliet 9 5 1 3 11 N. Knijnenburg 9 4 3 2 11 A. Noordover 8 4 1 3 9 P. Zandvliet 9 4 1 4 9 J. Bellekom 9 4 5 8 F. v. d. Meer 7 2 3 2 7 P v. Helmond 8 2 6 4 C Knijnenburg 9 9 2de tiental: A. Knijnenburg 7 5 1 1 11 P Vogels 8 5 1 2 11 J. Schiferli 8 5 3 3.0 J. Ruijgrok 8 3 2 3 8 C. v. Wissen 8 4 4 8 W. de Groot 7 2 3 2 7 A. v. Gent 7 2 2 3 6 A. v. d. Steen 7 1 3 3 5 H. Kortekaas 2 2 H Brandt 4 4 De uitslag van de gespeelde wedstrijd 2de klas B R. K. Haagsche Dambond luidt: Don BoscoSt. Willibrordus II J. BurghouwtA. v. Gent 11 D. KieneJ. Ruijgrok 11 C. StapelJ. Schiferli 20 A. v. Broek—A. Knijnenburg 0—2 G. de BruinW. de Groot 20 W. Oudshoorn (B.)—H. Kortekaas (res.) 11 H. Nieuwenhuizen SrA. v. Steen 02 B. MeursC. v. Wissen 20 F. v. Keyeren—P. van Leeuwen (R) 0—2 W. SchriekH. Brand (R) 20 Totaal uitslag 11—9 59. „Dank je wel Biggie, erg aardig van je", zei hij. „Ook een taartje? Maar Big keerde zich om met een gezicht vol afschuw en Joko ging voort: .stakker, als je daar geen eens trek in hebt, dan zal het wel erg wezen." 60. „Hij moet er maar uit ook!" riep Biggie opeens woest. „Die kies natuurlijk". „Ik ga meteen naar 't hospi taal." „Dan ga ik met je mee", zei Joko medelijdend. „Met z'n tweeën is het toch gezelliger, niet?"

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14