RIJNSTREEK VRIJDAG 27 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT Een verdacht bijbelgenootschap Wacht u voor de valsche profeten! Het Katholiek Comité van actie „Voor God" schrijft ons: Reeds meermalen waarschuwden wij en anderen tegen de actie van het Bijbelge nootschap „De Wachttoren", welks aanhan gers zich de „getuigen van Jehova" noe men. Zij vormen naar hun zeggen het Keurtal van de 144.000 geteekenden, waar van sprake is in het Boek der Openbaring, en verwerpen in hun geheel eigen en zeer zonderlinge Bijbelverklaring iederen gods dienst, die geheel of gedeeltelijk op den Bijbel steunt. Over den Katholieken Godsdienst laten zij zich in een van hun veel verspreide boekjes op de volgende wijze uit: „De Dui vel beijvert zich te allen tijde om zijn zijde van het geschil te versterken. Te dien einde liet hij menschenorganisaties op aarde stichten, die eeuwenlang „kerken" werden genoemd en den naam van Christus aan genomen hebben, doordat zij beweerd heb ben Christus Jezus op aarde te dienen. He den is het een ieder bekend, dat deze or ganisaties, „kerken" genaamd, op godde- looze wijze aan de politiek en de handels aangelegenheden der wereld deelnemen en vereeringsvormen bezigen, waarmede Je hova God in werkelijkheid niet vereerd en gediend wordt. Zij vereeren menschen en menschelijke scheppingen en niet Jehova. De grootste organisatie van deze sport op aarde is de Roomsch-Katholieke Kerk". De Katholieke Kerk wordt hier dus be stempeld als een instelling van den duivel. Haar groote leerstellingen omtrent de H. Drievuldigheid, het Vagevuur, de Vergeving der zonden enz., worden in talrijke brochu- refs van dit bijbelgenootschap als „bedrog" betiteld. Van zeer vele kanten en uit alle provin cies bereiken ons den laatsten tijd steeds meer berichten over de propaganda van dit bijbelgenootschap. In de dagbladen is hier tegen reeds enkele malen gewaarschuwd. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogen bosch liet voor Zijn bisdom, waar _i- actie zeer sterk is, reeds een afzonderlijke waar schuwing publiceeren in de St. Jansklok- ken. Doch om de volgende redenen meenen wij andermaal de katholieken tot waak zaamheid te moeten aanspelen. Voqral in de kleinere plaatsen en bijzon der in katholieke streken gebeurt het nog bijna iederen dag, dat de nenschen arge loos bijna huis aan huis de hun aangebo den boekjes koopen. Deze boekjes zijn ge titeld: Genezing. Blootgelegd, Kiest Rijk dom of Ondergang, Regeering. De recht vaardige Heerscher, Sleutelen des Hemels, Veiligheid, Vrijheid enz. enz. Sommige de zer boekjes hebben een eenvoudig wit om slag, verschillende echter ..en fantastisch gekleurd xaftje.. Een geliefde methode der propagan disten is, om ï.ierbij tevens ten verkoop aan te jieden het katholieke Cani- siusbijbeltje (zij komen immers voor een Bijbelgenootschap tn hullen zich op deze wijze in een onschuldig ge waad). Zij toonen dan de kerkelijke goedkeuring, die daar vanzelfsprekend in staat, en uoen ten onrechte voorko men, of ook de andere boekjes, waar van wij boven enkele titels noemden, een katholieke, kerkelijke goedkeuring bezitten. Het citaat, dat wi, hierboven uit een dezer boekjes gaven, toont reeds aan, dat al deze boekjes voor katholie ken streng verboden lectuur zijn. Sommige propagandisten laten eerst op een koffergramofoon een bijbeluitleg ge ven en trachten daarna hun brochures aan den man te brengen. Daar de „getuigen van Jehova" sterk „anti-fascistisch" getint zijn, zij hebben in Duitschland omwille .van hun naam en belijdenis veel fe verduren gehad is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er onder de propagandisten een ander so'ort anti fascisten, n.l. communisten schuilen, die al dus in geloovige streken, waar ze anders weinig invloed kunnen krijgen, propaganda voeren tevens voor communistische ideeën. In Zwitserland is deze beweging om die reden veroordeeld. De „Getuigen van Jehova" blijken voorts goede afnemers van den Katholie ken boekhandel te willen zijn. Juist omdat zij met de katholieke Canisiusbijbeitjes en de daarin voorkomende kerkelijke goedkeu ring hun geheele lading dekken, pogen zij deze bijbeltjes bij katholieke boekhandela ren in grooten getale af te nemen en vragen een korting op de groote bestelling. Meer dere katholieke boekhandelaren weigerden, bij de ontdekking, wie de bestellers eigen lijk waren, deze uit te voeren. Wij vragen alle Katholieken, in alle provincies, nogmaals de uiterste waak zaamheid tegenover deze propaganda van „De Wachttoren". Andere namen waaronder zij zich aandienen zijn: „Ge tuigen van Jehova", „Ernstige Bijbel onderzoekers", „Russellianen" of „Ru- therford-beweging". Al deze namen worden gebruikt voor een en hetzelfde „bij belgenootschap". Jeugdwerk van Rembrandt BELANGRIJKE AANWINST VOOR RIJKSMUSEUM Een aanwinst voor het rijksmuseum van den allereersten rang en die een verrassing zal vormen voor ons vaderland en Amster dam in het bijzonder, is te danken aan het iffervaardige initiatief van een reeks kunst vrienden, gesteund door de vereeniging Rembrandt en door het Rijk. Het betreft een jeugdwerk van Rembrandt, dat de re putatie heeft van een der volmaakste uit zijn Leidschen tijd en dat velen zich nog van de Rembrandttentoonstelling in 1932 zullen herinneren, namelijk: „Jeremia treu rende over de verwoesting van Jerusa lem". Het schilderij dat zich sinds jaren te Stockholm bevond, werd door den vroe- geren eigenaar verworven van graaf Stro- ganoff te Pettersburg. Omstreeks 17Ö0 be vond het zich in een Berlijnsche collectie. Het schilderij is met hét monogram ge merkt en gedateerd 1630. Vergelijkt men dit schilderij met Rem brandt's aanvangscomposities van vier jaren vroeger, zooals de David met het hoofd van Sual en de Bileam, dan blijkt het dat de jongt; kunstenaar in deze vier jaren reeds een ontwikkeling doorlóopen heeft, waarmee een kunstenaar van klei ner formaat een heel leven zou kunnen vullen. In de tegenwoordige omstandigheden zou zonder het breed ingrijpen van particuliere hulp. het verwerven van dit in dezen tijd juist zoo aangrijpende stuk, volmaakt on mogelijk zijn geweest. Het spreekt van zelf dat de hartgrondige dank van de museum directie in de eerste plaats uitgaat naai hen. die dezen aankoop voor verreweg hel grootste deel hebben doen slagen. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto- mobilisteh daar eens op! 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar LEIDERDORP Polder kring Dwarswatering-Does De Polderkring Dwarswatering-Does vergader de ten Raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester K. Brug. Uit het verslag van den penningmeester wordt het volgen de ontleend. De inkomsten over 1938 be droegen 174.93, de uitgaven 44.25. Het te verdeelen bedrag over de verschillende polders bedraagt 130.68. De secretaris, de heer B. G. Corts> werd bij acclamatie herkozen. Ziekenfonds. Genoemd ziekenfonds hield in „Irene" de 46ste jaarvergadering onder voorz. van den heer G. v. d. Beek. De penningmeester, de heer L. van Egmond bracht hierna het financieel verslag uit Hieruit bleek, dat 1938 wederom een gun stig jaar voor het ziekenfonds was. De in komsten aan contributie en rente beliepen in totaal 3933.93 en de uitgaven 3769.90 zoodat het voordeelig saldo was 195.03. Het bezit van het fonds op 1 Jan. 1938 be dragende 4178.24 was hierdoor op 1 Jan. 1939 gestegen tot f 4373.27. Het ledental van het fonds steeg in het afgeloopen jaar van 238 tot 277. De kascommissie bracht verslag uit bij monde van den heer J. Ver hoogt. Tot nieuw lid van de kascommissie werd benoemd de heer K. Kranenburg en tot reserve de heer L. Spek. De aftredende bestuursleden de heeren L. van Egmond, A A. Jansen en P. Bosman werden atlen I herkozen, eerstgenoemde als penningmees ter. Na bespreking werd besloten w:der een I bedrag van 150 te reserveeren voor het Sanatoriumfonds. Door enkele leden werd I den wensch geuit het fonds op nog andere wijze te versterken b.v. door een geringe contributieverhooging of door het houden van een collecte op de vergaderingen. Deze denkbeelden vonden niet algemeen in stemming. De voorz. zegde toe, dat de ge uite wenschen door het bestuur nader zul len worden overwogen. Naar aanleiding van een in de vorige alg. vergadering gedane vraag om aan leden T.B.C.-patiënten die niet behoeven te wor den uitgezonden, de benoodigde verster kende middelen uit het sanatoriumfonds te verstrekken, deelde de voorzitter thans mede, dat het bestuur hier niet voor was voornamelijk omdat het fonds nog over een te gering bedrag beschikt. Op deze mede- deeling volgde eenige discussie. Ten slotte konden de leden zich met de gedachte van het bestuur vereenigen. Hierna sluiting. NIEUWE-WETERING Muziekgezelschap „Door Gunst Verkre gen". De leden van „Door Gunst Ver kregen" kwamen gisteravond in hun club lokaal bijeen, ter behandeling van het zake lijk en financieel beleid hunner vereeni ging. Bijna alle werkende leden van het gezelschap waren aanwezig, terwijl ook te genwoordig waren een tiental aspirant-le den, de hope der toekomst. Op den aangegeven tijd heette de voor zitter, de heer Spring in 't Veld, de leder» hartelijk welkom en zeide, dat deze verga dering, aan de traditie getrouw, als een soort feestvergadering kan worden be schouwd. Met groote vreugde mag spreker constateeren, dat de vereeniging weer sterk groeiende is, waardoor op goede gron den verwacht mag worden, dat „Door Gunst Verkregen" weldra weer haar oude kracht zal kunnen ontplooien. Niet minder dan 11 jonge krachten worden thans opge leid, welke de gelederen weldra zullen aanvullen. Hedenavond, zegt spreker, zullen wy de finitief moeten beslissen over het direc teurschap. De laatste maanden is dit waar genomen door een onzer eigen werkende leden, den heer Ruijten. Het bestuur stelt thans voor, aangezien gebleken is, dat de ze zeker de noodige bekwaamheid bezit, en zich met hart en ziel voor de vereeni ging geeft, deze als zoodanig te benoemen. De voorzitter voelt zich echter verplicht ei op te wijzen, dat de leden dan den di recteur, al is hij uit onzen zelfden stand, bij de repetities niet moeten beschouwen als hun gelijke, doch als hun meerdere en als zoodanig zijn lessen moeten volgen. De secretaris memoreerde hierna in een uitgebreid overzicht het wel en wee van de vereeniging in het afgeloopen jaar. Uit de rekening van den penningmees ter, den heer A. Schoo, stippen wij het vol gende aan: de ontvangsten bedroegen 634.31, de uitgaven 575.66, alzoo een batig saldo van 58.65. Met inbegrip van de reserve op het einde van het vorig boek jaar ten bedrage van 45.93 bedragt thans het kassaldo ƒ104.58. Het aantal dona teurs bedraagt momenteel 123, welke heb ben bijgedragen 16U. Het aantal dona teurs van Nieuwewetering is 47, van Oude wetering 43, terwijl de overigen over de verdere omgeving zijn verdeeld. De kos ten der twee uitvoeringen te Oudewete ring en Roelofarendsveen hebben bedra gen 64.74, welk bedrag nog verminderd kan worden met 15.50 van ontvangen en- trée-gelden. Twee leden der vereeniging hebben boeken en bescheiden van den pen ningmeester gecontroleerd. Aan den pen ningmeester wordt onder hartelijke dank van den voorzitter décharge verleend. De heeren Spring i 't Veld en Jansen worden bij acclamatie herkozen als be stuursleden. Hierna wordt na enkele mededeelingen omtrent de overgekomen vergoeding, tot directeur benoemd de heer Ruijten, welke met een kort woord van dank de benoe ming aannam, en zeide naar beste krach- I >n deze ZEVENHOVEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Zondag 5 Fe bruari a.s. hoopt he: echtpaar Francisci v. d. Ham en J. v. c HamGeerekink de dag te herdenkt-] waarop het 50 jas geleden in den ech werd verbonden. D bruidegom is 78 e: de bruid 74 jaai Eenige jaren gek den zag de bruide gom zich genooc zaakt zijn arbeid t staken om gezond heidsredenen; de bruid is nog kras e. gezond. Dagelijks gaan zij samen naai de kerk. Het zal hun dien dag niet aan belangstelling ontbre ken. Nog vele jaren! L. T. B. Vergadering van den L. T. B. afd. Zevenhoven en Nieuwveen in het Bondsgebouw onder voorziterschap van den heer Oostdam. Na afdoening van enkele zaken, gaf de voorzitter het woord aan den heer Bles, die een overzicht gaf van de crisismaatregelen, het voor en tegen er van en daarna sprak over de C. M. C. Bij het wet even aangesneden. Na dankwoord slui ting. Verschillende hooge bezoekers arriveerden Donderdagavond op Huize Doorn ter viering van den 80sten verjaardag van den ex-keizer. - V.l.n.r.: Prinses Kyra, Grootvorst Wladimir, Prins Louis Ferdinand en ex-kroonprins Wilhelrr Prins Hans Georg. zoon van Prinses Hermine, de gemalin van den ex-keizer, vertoeft op het oogenbl'k eveneens te Doorn en maakte Donderdag met zijn moeder een wandeling door het dorp

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13