RIJNSTREEK DONDERDAG 26 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN VIERING TWINTIG-JARIG BESTAAN R.K .BOUWVAKARBEIDERS. Zondag 1.1. vond de kerkelijke viering plaats van het twintig-jarig bestaan van de afd. Alphen aan den Rijn van den Ned. R.K Bond van Bouwvakarbeiders „Sint Joseph" met een H. Mis w.o. algemeene H. Communie van de leden. Gisterenavond werd het feest voortgezet in de St. Joseph- zaal onder leiding van den voorzitter van de feest-commissie, den heer J. van Capel. De avond werd bijgewoond door den De ken, door den geestelijk adviseur, Kape laan C. M. Klaver, door Kapelaan C. M. Broers, door den districtsbestuurder, den heer H. Wefkhoven, door de heeren A. F. Ruijssenaars, - P J. Schipper en A. Kerk vliet, vormende het dagelijksch bestuur van de plaatselijke afd. van den Volks- bondbond. Mede was voorts aanwezig de heer H. G. Veltman, destijds voorzitter van den Volksbond, die twintig jaren geleden, gestimuleerd door den oproep van den toen regeerenden Paus Pius X en gesteund door verschillende andere, nu reeds groo- tendeels door sterfgeval of verhuizing van het „tooneel" van het plaatselijk organi satieleven „verdwenen" personen, deze en nog negen andere vakafdeelingen hier ter plaats heeft opgericht. Tot hem sprak de heer Capel een bijzonder hartelijk dank woord. Vervolgens schetste deze het wel en wee van de afd. vanaf de oprichting tot nu en stelde allen ten voorbeeld de heer A. van Kessel, die vanaf de jongste le vensdagen van deze afdeeling steeds een trouw lid is geweest en deze jubileumvie ring bijwoonde. Daar dit trouwe lid zich reeds op gezegenden leeftijd bevindt en getroffen door den nood der tijden, niet meer dagelijks in zijn vak werkzaam kan zijn, werd hem, onder daverend applaus het eere-lidmaatschap aangeboden. Na het zingen van het strijdlied werd den aanwezigen de eerste consumptie aan geboden; vervolgens werd het woord ver leend aan den geestelijk-adviseur, Kape laan Klaver, die, na een gelukwensch, het leven schilderde van den H. Joseph, die als patroon is gekozen, niet alleen om een naam te hebben voor de vereeniging, maar wel degelijk ter navolging. Wij katholie ken speciaal zijn geroepen om in al ons werken en bezigheden te Goddelijke lei ding te volgen, den Paus en de Bisschop pen en de onder hen gestelde geestelijk heid te gehoorzamen. Spr. wekt op om vertrouwen te stellen in hen, die over ons gesteld zijn en vooral ook van het Werk liedenverbond. Er is in het afgeloopen tijdvak veel goeds gepresteerd, maar nog veel meer zal worden gevraagd van de or ganisaties in de komende dagen, voorna melijk voor het welslagen van de actie: „Naar een Nieuwe Gemeenschap". Hierna trad op de bekende tooverkunste- naar en conferencier, de heer Willy Albert uit Amsterdam, die met zijn onbereken bare goochelkunsten de aanwezigen keer op keer deed verbazen. In de pauze werd een verrassing voorbe reid, die zeer in den smaak viel. Vervolgens sprak de districtsbestuurder, de heer Werkhoven, namens den Bond en kele sympathieke woorden, waarbij van zelfsprekend felicitaties werden ingeslo ten. Spr. bracht dank aan de pioniers, als ook aan de feestvierende leden en hun echt- en huisgenooten, die allen het hun ne hebben bijgedragen tot den bloei van deze afdeeling. De Bond was, volgens spr., in het afgeloopen vereenigingsjaar met 2500 leden vooruitgegaan. Ook deze afdee ling heeft het. haie daartoe bijgedragen. Mogelijk kan ei nog meer gedaan worden. Door intense ledenwervingsactie kan elk lid individueel en elke afdeeling als lid maat van het groote lichaam veel bijdra gen om aan de nieuwe, pas ingeluide actie „Naar een nieuwe gemeenschap" leven en gestalte te geven. De heer Ruijssenaars, die namens den Volksbond sprak, drong met klem aan op de strenge doorvoering van het per 6 Fe bruari verplicht gestelde wederzijdsch lid maatschap van vak- en standsorganisatie. De heer N. van Egmond, voorzitter van de afd., complimenteert bij deze gelegen heid den heer J. van Capel, die juist tien jaren secretaris is en dankt de verschil lende sprekers De heer H. G. Veltman, met dankbaar heid vervuld, memoreert in het kort de op richting van den Volksbond en van ver schillende onderafdeelingen en ziet het werk van twintig jaren ruimschoots be loond. De heer J. van Capel, voelt zich gesterkt door de gesproken woorden om op den ingeslagen weg door te gaan en belooft den heer Ruijssenaars aan de invoering van net wederzijdsch lidmaatschap te zul len medewerken. Dankt vervolgens den heer Veltman en verklapt als reactie op de aan hem toegezwaaide woorden van lof, m verband met zijn tweede lustrum in zijn functie van secretaris, dat de voorzitter hem reeds lang vcor is, met zijn 14-jarige functie als voorzitter. Hierna werd voortgezet he repertoire van den heer Willy Albert. De heeren P. v d. Stoel en C. Koren wisten met piano, viool en harmonica den geheelen avond een uiterst gezellige toon aan te slaan en een vroc.ijke sfeer tot aan het einde van deze welgeslaagde lustrum viering er in te houden. Geboren: Wilhelmus Petrus, zoon van G. M. Wolvers en E. Zaad. Johanna Maria Antonius, dochter van J. G. van Rijn en H. M. de Heij. Overleden: Pieternella Johanna Belt, oud 81 jaar, weduwe van Korstiaan Radtmaker Johannes van Egmond, oud 78 jaar, gehuwd met Petronella van Essen Vertrokken: Willem van der Wel naar Karpe (Did.) Johannes J. Kemp naar Wassenaar Daniël den Ouden naar Zaandam Elise J. van Beusekom naar Almelo Bernard us C. Veltman naar Haarlem. ALKEMADE LOOP DER BEVOLKING Hieronder volgt een overzicht betref fende het verloop der geboorten, sterfte en der huwelijken over de laatste 5 jaren. Aantal inwoners in 1938, 6347; in 1937, 6322; in 1936, 6283; in 1935, 6316; in 1934, 6363; in 1933t 6269. Aantal geboorten in 1938, 177; in 1937, 166; in 1936, 170; 1935, 176; in 1934, 178; in 1933 189. Aantal over ledenen in 1938, 49; in 1937, 45; in 1936, 46; in 1935, 69; in 1934 46; in 1933, 45. Leven loos geboren in 1938, 4; in 1937, 7; in 1936, 6; in 1935, 4; in 1934, 0; in 1933, 4. Aantal huwelijken in 1938, 58; in 1937, 50; in 1936, 50; in 1935, 38; in 1934, 40; in 1933, 27. De geboorten waren in 1938 als volgt over de verschillende dorpen verdeeld. Geboorten in de gemeenten: O. Wetering 16; in N. Wetering, 21; in Roelofarendsveen, 75; iir Rijpwetering, 20; in Oud-Ade, 2; m de Kaag, 5. Elders geborenen resp. 4; 1; 8; 12; 0; 4. Totaal resp. 20; 22; 83; 32; 2; 9. Woningbouw. Naar wij vernemen is door het bestuur van de woningbouwver- eeniging „Alkemade" bij B.' en W. een plan ingediend tot oplossing van het Woning vraagstuk in de Googerpolder. BOSKOOP IJsclub „Otweg". Gisteravond had in Hotel Neuf de een-en-dertigste jaarverga dering plaats van de IJsclub „Otweg on der voorzitterschap van den heer C. v. d. Kraats. De heer D. de Bruin las de notulen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat een batig saldo in kas was ten bedrage van 441,14. De boeken wer den eveneens in orde bevonden en vol ver wachting wordt nu uitgezien naar een ge legenheid om het kasgeld nog op andere wijze productief te maken, dan in beleg ging en intrest. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren C. van der Kraats en A. P. Bongers herkozen met algeheele meerderheid, terwijl voor den heer M. Struik werd gekozen de heer K. de Jong. Voorts werd nog in de vacature van den heer Geers, die wegens drukkere bezig heden en gevorderden leeftijd zijn functie niet meer kon waarnemen, voorzien door de verkiezing van den heer Ant. Le Clercq. Bij de hierna volgende rondvraag werd nog even gememoreerd dat, waar het be stuur tot nu toe zelf de ijsbaan veegde, dit in het vervolg zal worden gedaan door be taalde krachten. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Bond voor groote gezinnen. Gisteren avond was een vergadering uitgeschreven onder aanbeveling van de Pastoors van Groenendijk en 't Zwaantje, cm tot de op richting te komen van een plaatselijke af deeling voor den R.K. Bond voor Groote Gezinnen. De opkomst was, wat men noemt, niet erg bevredigend; 38 personen teekenden de presentielijst, waaronder twee vrouwen. De voorzitter van den Land- en Tuinbouwarbeidersbond, de heer van Kampen, opende de vergadering, beide Pastoors dankende voor hun afkondiging en de aanwezigen voor hun opkcmst. Daar na gaf hij het woord aan den spreker van dezen avond, den heer Kraayer, direc teur van het Centraal Bureau. Spreker gaf een vlotte en duidelijke verklaring van het doel van den bond. Spreker legde uit, dat het geen bond was van groote gezinnen, maar voor groote gezinnen. Geen stands- organisatie, maar een organisatie van alle gezinshoofden, zoowel arbeiders, midden standers, land- en tuinbouwers of andere werkgevers en dat ieder gezinshoofd ook pas-gehuwden van den bond lid kan zijn. Daarna werd gelegenheid gegeven om in lichtingen te vragen, waarvan enkelen ge bruik maakten. De spreker vervolgde met de aanwezigen op te wekken om lid te worden van den bond; 12 personen werden lid wat spreker erg tegenviel. Na eenige opmerkingen werd dit getal 18. De andere aanwezigen wilden, zooals altijd, eerst het katje uit den boom kijken. Het lidmaat schap kost 75 cent per jaar, waarvoor men 2 maal per maand het orgaan van den bond „Het Gezin" ontvangt. Daarna werd besloten om binnen vier weken wederom een vergadering bijeen te roepen in tegen woordigheid van de geestelijken, om tot verdere oprichting van de plaatselijke af deeling en de verkiezing van een bestuur te komen. De heer van Kampen dankte, na enkele besprekingen, den spreker voor de zen zeer leerrijken avond. LEIMUIDEN K.J.M.V.-nieuws. De K.J.M.V. houdt van afwisseling en zorgt er dan ook voor. Dinsdagavond had zij voor leden en ouders en donateurs weer een avond georganiseerd met als spreker pater van Schalen O.F.M. over het onderwerp: De Nieuwe Gemeen schap. De voorzitter opende de bijeen komst met den K.J.M.V.-groet. Hij intru- doceerde pater van Schalen, heette dezen, den pastoor en kapelaan en alle aanwezigen welkom. Men hoort tegenwoordig in de Radio, in de dagbladen veel over de „Nieuwe Gemeenschap". De voorzitter hoopte nu, dat de spreker dezen avond in het fijn zou uiteenzetten, wat „de Nieuwe Gemeenschap" beteekent en dat hij zijn gehoor in vuur en vlam mocht zetten, op dat ze ook ijverige propagandisten mochten worden, en gaf 't woord aan pater van Schalen. Er wordt thans, aldus spreker veel ge schreven en gesproken over actueele onder werpen en allerlei problemen. Hij haalde een gebeurtenis aan uit de Jordaan van drie joden, winkeliers met name Citroen, Cohen en Sinaasappel, die naast elkaar wooncun, uitverkoop hielden. Citroen plaatste op zijn raam Uitverkoop, Sinaas appel finale uitverkoop. Nu zat de vrouw van Cohen in verlegenheid wat haar man nu boven de deur moest plaisen. Goede raad was duur. Haar man dacht na en ja wel hü vond wat. Hij plaauste boven zijn deur ten groote lantaarn met het opschift „Hoofdingang" en het liep storm. Zoo ook is het onderwerp „de Nieuwe Gemeen schap wei de Hoofdingang tot alle andere sociaie onderwerpen en wei het actueeiste. Jeaereen houdt van net nieuwe. Wat nieuw is, aaar komen de menschen op af. De Nieuwe Gemeenscnap wij niet andere orga nisaties opheffen, zij wil oe andere wakker schudden. Zij wil dt menscnen geiukKig manen aoor God, door het beoefenen der naastenliefde door sociale rechtvaardig heid. Men moei bij zich zelf beginnen met het oeoeienen oer naastenliefde en sociale reentvaaraigheid en allen medewerken voor recht en liefde, dan komt er een betere toestand in de maaiscnappij. Spreker vyendde zich tot de K.J.M.V.'ers. De jeugd voorai moet meewerken. Zij moet haar jonge jaren geven aan God, naar lidmanen moei ailen meewernen aan net grootte ide aal. Wat zou dat schoon zijn. Hij hoopte en meende, dat de K.J.M.V.'ers 14 Karaats waren en 100 procent moesten geven. Zy motten zijn als gewapend beton, waarop gesteund kan worden en hun jonge krach ten geven aan de Nieuwe Gemeenschap, door liefde en rechtvaardigheid in eigen kring, de ouderen ten voorbeeld. Spr. ein digde zijn prachtige rede met de hoop, dat de K.J.M.V. voor de Nieuwe Gemeen schap mocht zijn wat admiraal de Ruyter was voor zijn schip. NIEUWKOOP Ontwikkelingsavond van den R. K. Volks bond. In het parochiehuis werd Dinsdag avond de 3e ontwikkelingsavond van den R. K. Volksbond afd. Nieuwkoop gehouden. Als spreker trad op de heer Werkhoven, hoofdbestuurder van den bouwvakarbei dersbond, die sprak over het onderwerp „De moderne Kerkvervolging". Zooals het werk van Christus drievou dig was, leeraar, herder en priester, zoo ook moet de taak van de Kerk drievoudig zijn en zij moet deze.taken zoo volledig mo gelijk kunnen vervullen. Ten tijde van St. Willibrord was alleen het gesproken woord voldoende, maar thans is dit niet meer het geval en moet men naar andere middelen uitzien. Eén onmisbaar hulpmiddel is een goede Katholieke pers terwijl ook de radio van onschatbare waarde is. Wordt de Kerk echter de beschikking over een goede pers ontnomen, dan wordt Zij aangetast als leerares en leidster en de gevolgen zijn dan niet te overzien. Spr. vraagt zich af, wat er gebeurd zou zijn, als de Katholieke pers de valsche beschuldigingen betreffen de de zaak-Oss niet ontzenuwd had. Sommige regeeringen, of liever gezegd sommige regeerders, ontnemen stelselmatig en doelbewust aan de Kerk de middelen, welke zij zoo hard noodig heeft. Dit is dan geen vervolging met groot geweld, maar bedekt het systematisch en de schuld wordt geworpen op het z.g. „politiek-katholicis- me". De Staat maakt van dan af uit wat tot den Staat en wat tot de Kerk behoort. Dit brengt nadeelen met zich mee, maar een vervolging kan ook voordeelen met zich meebrengen, als de geest der bevolking sterk genoeg is om de vervolging te dra gen. Zij dealen dan mede in hei H. Lijden van Christus. Trouwe geloovigen zullen in vurige liefde Gad gaan beminnen, terwijl de striemende slagen van de vervolging de flauwe katholieken wakker zullen schud den. Het ergste is echter, dat er onsterfe lijke zielen verloren gaan, zielen door Christus vrijgekocht. Moeten wij dit alles zoo maar werkloos aanschouwen? Neen, - wij hebban allen een plicht te vervullen. Naastenliefde betrachten tegenover onze naasten en bidden voor vervolgden en ver volgers, opdat deze laatsten in mogen zien, dat zij dwalen en terug mogen keeren in de Moederschoot der H. Kerk. De Kerk is één groot gezin met als vader de Paus van Rome. Alle katholieken moeten medewer ken aan de actie „Voor God", aan den Bond zonder naam en de actie naar de nieuwe gemeenschap. Alleen als wij dit doen, zul len wij het hoofd kunnen bieden tegen een eventueele vervolging. Van de-rondvraag werd o.a. gebruik ge maakt door den heer E. H. van Dam, die informeerde of de vele kerkvervolgingen in omliggende landen ook soms een ge volg konden wezen van fouten van de ka tholieken zelf. Hoe kan b.v. in Spanje, een geheel katholiek land, vervolging voor komen? De spr gaf toe, dat er ook inderdaad ver gissingen en fouten door de katholieken ge maakt zullen zijn, maar dit kan nooit het optreden van enkele regeerders rechtvaar digen. De plaatsvervangend voorzitter, de heer C. Eijs, bracht namens de vergadering dank aan den spreker, voor zijn leerzame rede. Pastoor Blom gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling. Geboren: Teuntje Maria, d. v. A. Stui- venberg en M. S. Schellingerhout Hen drik Jan, z. v. P. Slingerland en H. Geere- stein. Wilhelmina' Elisabeth, d. v. A. C. Schutter en J. Leliveld Cornelis Hen- dricus, z. v. C. H. Koot en M. M. Dorre- stein. Overleden: A. G. A. Groenendijk, ongeh. vr., 31 jaar P. Akerboom, 73 jaar, weduwnaar van M. Bezuijen. NOORDEN AFSCHEID VAN PASTOOR BORSBOOM. Groote waardeering voor zijn pastoraat. Maandagavond had in de St. Franciscus- zaal het afscheid plaats van pastoor Bors- boom. De zaal was goed bezet en behalve de besturen van de verschillende vereeni- gingen, waren nog vele anderen uit de Pa rochie aanwezig, teneinde in de gelegen heid te worden gesteld van den Pastoor afscheid te nemen. Pastoor Borsboom was vergezeld van ka pelaan C. Stet. Bij den ingang hadden de jongens van de Kruisvaart hun plaats in genomen. De heer P. Pieterse, voorzitter van de Actie „Roomsch Noorden" heette den Pas toor welkom. Het verheugde spr. dat een twintigtal vereenigingen aan zijn oproep had gehoor gegeven. Hij hoopte dat een ieder, die iets te zeggen had, het niet al te lang zou maken. Kapelaan Stet gaf hierna een overzicht van hetgeen Pastoor Borsboom in de 13 jaar van zijn pastoraat voor Katholiek Noorden heeft gedaan. Ik kan niet anders zeggen aldus spr. dat de verschillen de vereenigingen hun bloei hoofdzakelijk te danken hebben aan Pastoor Borsboom. Veel menschen heeft hij gemaakt tot goede menschen en goede katholieken. Daarna sprak de heer P. de Jong namens den R. K. Volksbond een kort woord. Zeer onder den indruk dankte spr. den Pastoor voor zijn hartelijk medeleven met de ge- heele Parochie en ook met den Volksbond. Mej. Hakke.ing sprak vervolgens namens den R. K. Vrouwenbond. Mej. M. van Leeu wen namens den R. K. Naaikrans. J. Pieter se namens de R. K. Middenstandsvereeni- ging en het R. K. Zangkoor. Spr. zeide dat de Pastoor altijd een gemakkelijke pas toor was geweest voor wat betreft het uit zoeken van de Missen die werden gezon gen. De Pastoor antwoordde hem dat hy wel geen goed zanger was, maar toch al tijd veel had gevoeld voor goeden zang en kerkmuziek. Ook het bestaande jon genskoor had altijd zijn volle belangstel ling gehad. Daarna sprak de heer Voorn namens Kruisverbond en Mariavereeni- ging en den heer G. Vroonhof namens het ziekenfonds Sint Martinus. Namens den R. K. Bouwvakbond St. Jozef sprak C. de Koning een woord van dankbaarheid. Na mens de R. K. begrafenisver. sprak de heer H. Knaap, namens de Retraite-club H. van Leeuwen en Martha Leliveld. Namens het R. K. Kerkbestuur sprak de heer M. v. d. Weijden een kort woord tot den scheidenden Pastoor. Het geeft ons een gevoel van weemoed nu wij aldus spr., van U afscheid gaan nemen. Hoeveel is er niet door U aan goed gedaan en wat. ligt in hel verborgene. Wat hebt U niet veel gedaan voor de Parochie. Wy zijn U allen daar voor dankbaar. Ook ik ben dankbaar dat wij zoo van U afscheid mogen nemen. De laatste drie pastoors hebben wij grafwaarts gedragen, maar U gaat genieten van uw welverdiende rust. Wij hopen dat U te Beverwijk niets dan goed mag hooren van deze parochie. Namens het Wit-Gele Kruis en namens de R. K. Tooneelvereeniging sprak woorden van dank M. Baas. Namens de tooneelver eeniging dankte spr. den Pastoor voor zijn hulp en bijstand, vooral toen er nog geen kapelaan was. De Pastoor zelt sprak hierna een enkel woord over het Wit-Gele Kruis. Hij hoopte dat een ieder die daar nog geen lid van is, het zal worden. Wij moeten allen, vervolg de den Pastoor, ook deze inrichting steunen. Daarna sprak meester Klaus, hoofd der R. K. school. Het verheugde hem dat ook hij in de gelegenheid was gesteld van den Pastoor afscheid te nemen. Vanaf 1925 heeft U aldus spr. ons den weg ge wezen dien wij moesten volgen. Ik dank U nogmaals voor de eenvoudige maar toch pakkende wijze waarop U de kinderen al tijd het goede hebt geleerd. Daarna sprak G. Leliveld namens den R. K. Voetbalbond, namens ien T.T.B. J. Pietersen Sr., J. Mourits namens den Boe renbond, M. Verburg namens de stands organisaties, terwijl voor den Stillen Om gang en namens den Landarbeidersbond P. Pieterse nog een woord van dank bracht. De Kruisvaart bracht hierna n«g een hul de aan Pastoor Borsboom en vroeg hem voor het laatst zijn priesterlijken zegen, dis hij gaarne gaf. Na de pauze sprak Kapelaan Stet een enkel woord. Hij beschouwde deze bijeen komst tevens als een soort wapenschouw. Er zijn vereenigingen die nu weer eens in het daglicht worden geplaatst. De Kape laan overhandigde den Pastoor nog een bedrag van f 46.—. Hij hoopte, dat de Pas toor daarvoor een passend geschenk zou koopen. Pastoor Borsboom bracht in de eerste plaats dank aan den Kapelaan voor zijn trouwe en goede medewerking en deelde mede, dat hij van plan was voor het geld een nieuw Missaal te koopen. Hij dankte alle vereenigingen voor de woorden hem toegesproken, het kerk- en armbestuur en ook iemand, die zoo vaak wordt verge ten, n.l. de koster van de kerk, of Toon de koster, de heer A. Notenboom. TER AAR ZAL NU DE STRIJD GESTREDEN ZIJN? Vandaag hebben de bakkers het besluit genomen om den prijs van het witte brood te brengen op dertier cent en het bruin- brood te verlagen op 26 cent. Misschien beteekent deze maatregel het einde van den strijd, want als wij ons niet vergissen, is dit de algemeen geldende prijs. Nu zul len de gezinnen, die anders het brood zelf bakten weinig voordeel meer behalen en alzoo zal dit den omzet van de bakkers ten goede komen. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Ter Aar vergadert op Vrijdag 27 Januari a.s. des namiddags 2 uur. Agenda: 1. Inge komen stukken. 2. Vaststelling aantal op centen op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1939'40. 3. Benoeming leden hoofdstembureau en sterabureaux. 4 Opnieuw vaststellen van de verordening veldwachters. 5. Voorstel in verband met verzoekschrift om vergoeding van kosten bedoeld in artikel 13 der Lager Onderwijs wet 1920. 6. Aanvrage van het bestuur der Ned. Herv. School om gelden op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor het aanschaffen van schoolboeken. 7. Voorstel tot het nemen van een besluit in gevolge artikel 22bis, 2e lid der Lager On derwijswet 1920 inzake de instandhouding van de openbare lagere school. 8. Voorstel tot het nemen van een besluit ingevolge artikel 25 der Nijverheidsonderwijswet tot het geven van cursussen in landbouwhuis- houdonderwijs. 9. Wijziging statuten van do drinkwaterleiding „De Elf Gemeenten". 10. Wijziging van de gemeente-begroo ting over de diensten 1938 en 1939. Het Christelijk Huwelijk. In samen werking met den L.T.B., Middenstand en den Lanüaroeidersoona, zaï Vrijdagavond prof. Cleophas komen spreken over het christelijk Huwelijk. Aanvang zeven uur in het Parochiehuis. Vrijw, Landstorm. Voor den tweeden feestavond van den Bijz. Vryw. Landstorm welke werd gehouden in het café v. d. Ac ker, te Aardam, bestond een groote belang stelling, toen het lid van de plaatselijke commissie, de heer Koning, de bijeen komst met welkomstwoorden opende, in zonderheid aan Overste Boots en kapitein Karres, van de gewestelijke commissie van den B.V.L. Overste Boots haalde op geestige wijze herinneringen op uit den mobilisatie-tyd en mevr. Segreve liet ook hier het publiek ge nieten van haar kunst. De plaatselijke lei der de heer De Goede van Alphen aan den Rijn, onderging een huldiging voor het feit, dat hij 12% jaar als zoodanig is op getreden en werd in dit verband door de aanwezige officieren op hartelijke wyze toegesproken, waarbij zy de kwaliteiten van den leider roemden en den wensch uitspraken, dat de afdeelingen van den B.V.L., waarvan hy de „voorman" is, nog lang van hem zullen mogen profiteeren. De heer Verhoef bood den jubilaris een klokje aan en diens echtgenootte mocht een bloe menmand in ontvangst nemen. Bij het slot van het officieele gedeelte reikte Overste Bootts een wisselbeker uit aan de beste schuttersgroep van dit ge west en aan den heer B. Rietveld, een hor loge zijnde deze de beste individueele schutter. Een leuke film beteekende het einde van deze gezellige bijeenkomst. „Monopole". Gisteravond speelde onze club een wedstryd tegen „Klein Rustoord" van Oud-Ade, welke een schit terende overwinning w$rd voor „Mono pole". Zij won met 82. De uitslag was: J. v d. Hulst 410 caramb., gemidd. 11.40 W. Slootweg 155 4.31 J. v. d. Meer 186 4.63 G. Verhoef 115 )f 3.03 G. Rietbroek 140 3.41 G. Egberts 115 2.81 J. Vreeburg 140 3.66 Th. Hij dra 95 2.88 P. v Ruiten 120 4.14 P. Tensen 69 2.38 Nu a.s. Zondag zal de eindwedstrijd plaats hebben te Oud-Ade, waarna prijs uitreiking in het café „Klein Rustoord". ZOETER WOUDE Volksbond. Gisteravond hield de R.K. Volksbond zijn jaarvergadering, welke zeer goed bezet was. Mede was aanwezig de Disiricts-secretaris, de heer Angenent. Door den voorzitter, den heer J. H. v. d. Ploeg, werd de vergadering geopend met gebed en een toespraak,* waarna het Bondslied werd gezongen. Vervolgens wer den de notulen vcorgelezen, waarna het jaarverslag ovei 1938 werd uitgebracht, en door de vergadering goedgekeurd met dank aan den samensteller. Volgde het fi nancieel verslag van den penn., hetwelk met applaus werd begroet, want er was dit jaar een kleine winst te boeken. Hier op volgde verslag „Hulp in Nood"; 288 eieren, 55 pond vleesch, 340 liter melk, enkele flesschen levertraan, en nog wat fruit werden uitgedeeld; voorzeker een mooi resultaat en een aansporing om dit fonds te blijven steunen. Hierna volgden verslag van de controlecommissie, namens welke de heer P. Berg verslag uitbracht; boeken en bescheiden van beide penning meesters waren in orde bevonden. Hierna was het woord aan onzen geeste lijk adviseur, die een leerryk betoog hield over „De nieuwe gemeenschap". Spr. on derstreepte de woorden van den zeereerw. heer H de Greeve: bekeer de wereld, maar begin bij uzelf. In de plaats van het aftredende en niet herkiesbare lid van de controlecommissie, den heer Th v. d. Maat, werd gekozen de heer J. D. Nierop. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende heeren J. H. v. d. Ploeg, G. Bos en J. de Boer herkozen. In plaats van den heer P. Sep (niet her kiesbaar) werd gekozen de heer J. v. d. Drift. De voorzitter werd bij acclamatie herkozen; ook het lid van „Herwonnen Levenskracht" werd wederom herkozen. De heer Angenent gaf daarna eenige nuttige wenken en wenschen. De begroo ting werd voorgelezen en goedgekeurd. Nadat 7 leden van de rondvraag hadden I gebruik gemaakt sloot de voorzitter met aansporing om op 13 Februari in grootsn I gerale aanwezig te zijn, om te luisteren Inaar een lezing over de kinderbijslag-re geling door den heer Steinmetz. „Hulp in No~d" bracht op 2.21%.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10