STADS |ti Sj NIEUWS WOc.. „JAG 25 JANUARI 193ü 30ste Jaargang No. 9244 $e£eidócli£ Sou/tarnt Bureaux Papengracht 31. '«m, 4 j Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2 Dit nummer bestaat alt vier bladen. Ons rotsvast steunpunt In deze verwarden en vèrwarrenden tijd is het zoo noodig te kunnen steunen te kunnen steunen op een rotsvast steun punt. En dat kunnen we God zij dank! Wij weten het! Maar die wetenschap moet in ons 1 e- v e n, en dan zal zij ons schenken dien krachtigen steun en een verblijdende ze kerheid. Het tijdschrift „Lering en Leiding" is verschenen met de publicatie van de in leidingen, welke op de Amsterdamsche ini tiatiefvergadering inzake de actie naar de Nieuwe Gemeenschap zijn gehouden. Toen wij deze redevoeringen nog 'ns- la zen, trof ons o. m. de volgende passage in de rede van den heer Asbejrg: „De essentie van wat wij Katholieken ons waar moeten maken is wel dit: het is deplaatsbekleeder van Jesus Christus, die tot het geheéle menschdom spreekt in den zendbrief „Quadragesimo Anno". Het is niet een baatzuchtige, maar een onbaatzuchtige, geen econoom, maar de hoogepriester Gods, in wiens handen God de. sleutels van den Hemel gelegd heeft en bij wien de sleutel van het geluk van het menschdom- veilig is. Zouden wij ooren hefcben en niet hooren? Wat zoeken wij, als'de weg open ligt? Waarom voelen wij ons onzeker, als Hij" spreekt, van wjen Christus gezegd heeft: v.'ie u hoort, hoort Mij? Laten wij - ons toch vastklemmen aan den plaatsbekleeder van Hem, die gezegd heeft: Ik ben den 'weg, de waarheid en het leven. Laten wij.ons toch opvoe ren tot de overtuiging, de rotsvaste, de onwankelbare overtuiging, de onverwoest bare, de onwrikbare overtuiging, vastge- vorteld en verankerd in het diepst gods geloof dat, waar en door wie dan ook, richtlijnen gegeven worden voor het her stel der maatschappelijke orde, wij den zekersten weg volgen, wanneer wij die kiezen, "welke de Plaatsbekleeder van Christus ons gewezen heeft. De rotsvaste overtuiging, die alle twij felzucht uitbant, is de basis, het funda ment, de motor, de ziel, zonder welke onze actie om te komen tot de nieuwe gemeen schap haar stuwkracht mist. Die rotsvaste overtuiging, het geloof, het, daadwerke lijk, het levend, het uitstralend geloof in de richtlijnen van Quadragésimo Anno, is de eerste, de voornaamste, ik zou haast zeggen, de eenig noodigë stap tot maat schappelijk herstel. En waar het geloof op ondergeschikte punten te kort schiet en te kort mag schieten: laten wij-daar in de plaats stellen een volgzaamheid, die het „Führer befiehl, wir folgèn" niet evenaart, maar overtreft. Want niet alleen gehoorzaamheid als het moét, maar ook volgzaamheid en een gaarne doen wat niet strikt moet, wordt van ons èn in dividueel èn collectief gevraagd. Onze onwrikbare overtuiging zal ons ver trouwen geven op de overwinning; ver trouwen niet alleen, maar gelóóf in de overwinning; dan zullen wij niet hópen, dat wij gaan winnen, maar wéten dat wij gaan winnen, wij of door en met ons onze kinderen, ons geslacht. Wij zullen geen onoverkoombare moeilijkheden of onmoge lijkheden zien, als wij weten geleid te woi> den aan de hand „van Dengene, die Petrus kleingeloovige noemde, toen deze dacht naast den Godmensch niet over de wateren te kunnen gaan. Het „wie zou niet willen" moet gewijzigd worden in: wij willen, wij zullen. Alleen een sterk en diep geloof kan ons wekken uit ons passieve: wij zouden wel willen; ook hier geldt het woord van Paulus: dit is onze overwin ning, ons geloof." Inderdaad: zóó, in dezen geest moeten wij de actie naar een Nieuwe Gemeen schap aanpakken, aanvangen en doorzet ten. En zóó moeten wij ook in alles denken en handelen temidden van zoo véél ver warring! Wij moeten staan naast en rondom de dragers van het kerkelijk gezag, met ge hoorzaamheid èn volgzaamheid. Daar ligt ons rotsvast steunpunt! DE WERELD IN VOGELVLUCHT BARCELONA—PARIJS. Het ernstige probleem, waarvoor de regeering te Barce lona een telegram deelt mede, dat zij deze stad reeds verlatén heeft zich ge steld ziet, nu de legers van Franco naar het schijnt de stad spoedig zullen bezet ten is de evacuatie der vluchtelingen. De eenige weg leidt naar Frankrijk en Frank rijk meent, dat het niet meer vluchtelin gen kan opnemen. Het is bekend, dat Alvarez del Vayo spe ciaal naar Parijs is gekomen om met de Fransche autoriteiten het probleem te bestu- deeren en dat hij gisteren daarover mét Bonnet heeft gespreken. Vernomen wordt, dat de regeering van Barcelona vroeg of de Fransche regeering een contingent van ongeveer 50.000 uitgewekenen kon opne men. De Fransche regeering antwoordde, dat het haar onmogelijk was een zoo groot aantal op te nemen aangezien Frankrijk op dit gebied de limiet van zijn mogelijkhe den bereikt heeft. Bijgevolg is de bewa king aan de Fransch-Spaansche grens ver sterkt. Er zijn echter instructies gegeven, dat vrouwen, kinderen en grijsaards, die zich aanmelden, niet teruggezonden mo gen worden. Deze daad van menschelijk- heid mag echter slechts tot een beperkt aantal worden uitgebreid. ROME—BERLIJN. Zoowel door Italië als door Duitschland worden berichten om trent troepenbewegingen met klem tegen gesproken. De 200.000 soldaten in Rome zouden daar slechts zijn voor den fascisti- schen feestdag van 1 Februari, en in Duitschland zouden van voorjaarsma noeuvres geen sprake zijn. Een nader telegram bevestigt intus- schén, dat in Italië 60.000 man is opgeroe pen. Wij herinneren ons nog levendig de te genspraak van Berlijn het vorige jaar, toen er troepenbewegingen zouden zijn ge constateerd aan de Oostenrijksche en aan de Tsjechische grens. Ook toen was het.nicht wahr! Maar merkwaardig is wel dat er nu te gelijkertijd berichtwordt over Duitsche troepenbewegingen aan de Zwitsersche en aan de Italiaanschegrens.Die aan de Ita- liaansehe grens zouden zelfs plotseling spoorloos verdwenen zijn. H-:udt dit alles soms verband met de na derende oplossing der Spaansche kwestie? De toekomst zal het misschien leeren, maar het verleden heeftgeleerd, dat de lessen der toekomst komen als het te laat is. „OSSERVATORE" VERDEDIGT NIJMEEGSCHEN SENAAT. De studiedagen over „Problemen van het ras". De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seinde d.d. 24 Januari: - De „Osservatore Romano" van heden avond verdedigt de döor den academi- schèn senaat der Keizer Karei Universiteit te Nijmegen-in samenwerking met de R.K. Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid georganiseerde studieda gen over „Problemen van het ras" tegen aanvallen waarin beweerd werd, dat het organiseeren van dergelijke studiedagen absurd is, daar de Katholieke Kerk geen rassen erkent. Het blad herinnert aan de wóórden van den H. Vader, dat er wel de gelijk onderscheiden rassen op de aarde zijn, doch deze zijn alle gelijkelijk kinde ren van God Het congres ziet zich vcor tweeërlei soort problemen gesteld: een geestelijk pro bleem in verband met de eenheid van Goddelijke geestelijke voortbrenging en een stoffelijk probleem in verband met de natuurlijke en het zij gerust gezegd providentieele verschillen. Beide soortproblemen moeten met el kaar in harmonie worden gebracht door de oplossing van de religieuze eenheid ge zien in het licht van het Vaderschap Gods en de maatschappelijke samenwerking der menschen. Er bestaan geen minderwaardige rassen, maar, zooals de H. Vader zegt, de geheele menschheid kan vergeleken worden met een muzikale compositie, waarin verschil lende toonaarden naast elkaar voorko men, zonder dat deze elkaar overheer- schen of zich vermengen. DE SPAANSCHE REGEERING NAAR GERONA VERTROKKEN. PERPIGNAN, 25 Januari (A.N.P.). Vol gens de laatste berichten van de Fransch- Spaansche grens is de regeering van het republikeinsche Spanje uit Barcelona ver trokken en heeft zij haar zetel opgeslagen in de provincie Gerona. Van ieder minis terie is een vertegenwoordiger te Barcelona gebleven onder leiding van den minister van buitenlandsche zaken, die in de stad is gebleven. De opmarsch der rechtsche troepen wordt voortgezet, de troepen van de regeering trekken zich terug op een nieuwe verde digingslinie, welke reeds gemaakt is. DE UITROEP „HOERA" ONNEDEELANDSCH P Men schrijft ons: In het door de N. S. B. uitgegeven blad „Volk in Nood" (Dec. 1938 No. 4) wordt er met nadruk op gewezen, dat onze uitroep „Hoera" zeer on-Nederlandsch zou zijn. Hij zou n.l. ontleend zijn aan de Kozakken, die bij den aanval ypa (lees: ura) uitriepen, welke uitroep „slaat dood" beteekent. Nu bewijst het op zich niets, dat in twee totaal verschillende talen hetzelfde begrip door dezelfde klanken wordt weergege ven: zoo is schuur in het'Koptisch scheuni èn in het Duitsch Scheune. Van ontleening geen sprake. Het klassieke voorbeeld is ons woord elkaar, dat in het Baskisch elgar luidt. Ook hier geldt hetzelfde. Maar aangenomen nu, dat hier sprake is van ontleening, dan nog getuigt het van elk gemis aan diepere taalkennis, bij het huidige gebruik van het woord hoeranog eenige herinnering te zien aan de oorspron kelijke beteekenis. Want wanneer de betee- kenisontwikkeling van. den eigen taalschat soms reeds vreemde wegen gaat, dit geldt nog meer bij ontleening aan andere talen. Niemand tenzij men er op gewezen is denkt toch bij het gebruik van huzaar, dat dit woord eigenlijk twintig beteekent in het Hongaarsch, en daar ik meen in den tijd van Matthias Corvinus, dus eerste Uit den Leidschen Raad Het was Maandag een goed gevulde agenda en de verwachting, dat het een avondzitting zou worden was allerminst vermetel. Een avondzitting is het dan ook inder daad geworden. Eh toch stond eigenlijk maar één punt op de agenda, waarvoor de Leidsche bevolking in haar geheel een intensieve belangstelling had en dat was het voorstel tot wijziging der electriciteitstarieven. Het was trouwens op de publieke tribunie te zien, dat er „wat aan de hand was", want de banken waren dichter bezet dan wij dat den laatsten tijd gewend zijn. Wie evenwel een debat in groote stijl verwacht had, is bedrogen uitgekomen, want het bleek dui delijk, dat de Raad er niet „in zat". Men k'aagde over de onduidelijkheid, onover- z'chtelijkheid en onbegrijpelijkheid van de ingewikkelde regeling en bracht ter ver ontschuldiging naar voren, dat de tijd van voorbereiding te kort was geweest. Alleen de heer Tobé bleek de materie te beheer- schen en wel zoodanig, dat hij eenige be langrijke redactie-wijzigingen kon voor stellen, die de regeling aanmerkelijk dui delijker maakten. Daar er te voren zoowel met B. en W. als met de directie der Lichtfabrieken overleg was gepleegd, kon het college van B. en W. deze wijzigingen dïiect en zonder meer overnemen. Doch den heer v. Eek ging het te snel, hij wilde zich zelf eerst kunnen orientee- ren en vroeg uitstel van de beslissing tot ae avondzitting, 's Avonds hadden de hee- ien de voorstellen gedrukt voor zich en toen was de toestemming spoedig ver leend. Behalve deze redactie-wijzigingen is er geen verandering gebracht in de oorspron kelijk opgestelde regeling. Wel werd er hier en daar gesputterd over het feit, dat de winkeltarieven nu wel omlaag gaan, maar dat de particuliere verbruikers er met het nieuwe oppervlakte-tarief heelemaal niet op vooruit gaan. Speciaal groote ge zinnen, die gedwongen zijn in een ruimer huis te wonen, hebben de kans, meer te moeten betalen. Doch tenslotte nam de Raad er vrede mee, omdat het nieuwe op pervlakte tarief voor het eerstvolgende jaar nog niet verplicht is; men kan z'n oude lichtpuntentarief nog een jaar aanhouden. Het is dus voorloopig nog maar een proef en van den uitslag van die proef zal het af hangen of het nieuwe oppervlakte-tarief al den niet gewijzigd zal worden. In een jaar tijds kan veel practijk-ervaring wor den opgedaan en kan blijken, welke on billijkheden cr in de regeling schuiten. In elk geval is thans door den burgemeester verzekerd, dat het niet de bedoeling is een tariefs-verlaging. in te voeren voor den middenstand en een tariefs-v erhoo- ging voor anderen, onder het mom van van een nieuwe tariefsbasis: het systeem helft 15de eeuw n. Chr. eens gebruikt is om den bereden soldaat aan te geven, dien elke twintigste man moest leveren. Dit te weten is hoogstens belangwekkend, van belang voor de kennis van onze taal kan men dit nauwelijks noemen.. Want dege nen, die dit woord, langs welke wegen dan ook, in onze taal ingang hebben doen vin den, wisten misschien niet eens, dat dit oorspronkelijk Hongaarsch woord „twin tig" beteekende, maar gebruikten het in vrijwel denzelfden zin als wij. Indien wij echter de deskundigen vra gen, of het overigens specifiek Neder- landsche, maar in vrijwel alle West-Euro- peesche talen gebruikelijke woord hoera uit het Russisch afkomstig is, dan blijkt dit nog niet zoo waarschijnlijk te zijn. Het groote Woordenboek der Nederlandsche Taal VI, 1912, Kolom 822 zegt, dat het „bij ons vermoedelijk eerst sedert 1815 (den slag bij Waterloo) in gebruik gekomen (is), en wel doordien onze"soldaten het van de Prui sische troepen hadden overgenomen". Het bekende Etymologisches Wörterbuch der deutschen Sprache van Friedrich Kluge, 11de druk, 1934, zegt bl. 259, dat ontlee ning uit het Engelsch, Russisch of Turksch niet te bewijzen is voor het Duitsch. Is het trouwens wel zeker, dat de Kozak ken honderd vijf en twintig jaar geleden Russisch als voertaal gebruikten? Er is dus voorshands nog geen enkele wetenschappelijke reden om het woord hoera te gaan brandmerken. van tarief heffing volgens het te verlich ten oppervlak is'gekozen omdat het princi pieel juister werd geacht. De geheele avond werd ingenopien door een debat over de voortzetting en uitbrei ding van. den verleden jaar in het leven geroepen schoeiseldienst. Eigenlijk is het woord „debét" hiet het meest geschikte woord, het was veeleer een gekrakeeL Aanvankelijk ging het goed; de heer Wil- rner zag de zaak, zooals ze in werkelijk heid is. Het betreft hiér een dienst, waar van zoowel de werkloozen als de door M. H. ondersteunde schoenmakers voor deel hebben, daar met behulp van de ge meentelijke overheid de een den ander helpt. Maar tegenover dit voordeel staat een nadeel, n.l. dat door deze goedkoope mogelijkheid van schoenreparatie werk onttrokken wordt aan andere schoenma kers, die tót dan toe het hoofd net boven water konden houden. Door alle partijen werden zoo wel de voordeelen als de nadeelen er kend,' de voorstanders blazen evenwel de voordeelen wat op, de tegenstanders zijn geneigd om de nadeelen extra zwart te zien. Wij hebben niet de beschikking over een zuivere balans om de voor- en nadee len objectief tegen elkander af te wegen, maar de heer Wilmer heeft ongetwij feld gelijk, als hij zegt: Het is prin cipieel verkeerd een op zich goeden socia len maatregel te nemen ten koste van an deren, die het niet missen kunnen. Het is verkeerd, aan den één een (overigens zeer gewenscht) voordeel te bezorgen, dat wordt afgenomen van een ander, die dat offer niet dragen kan. De meerderheid van B. en W. heeft dit ojk wel gevoeld en daarom een correctie in het systeem aangebracht. Men vroeg een extra-subsidie van 1000.aan, om de door den dienst gedupeerde kleine schoenmakertjes schadeloos te stellen. De bedoeling is ongetwijfeld goed, maar of het helpen zal is de groote vraag. Want die schadeloosstelling zal verleend worden in den vorm van extra-reparatie-werk, waardoor weer andere schoenmakers ge dupeerd zullen worden. Het is en blijft: kleine luyden helpen ten koste van andere kleine luyden, Wanneer de discussies zich beperkt hadden tot een nuchtere beschou wing van deze stelling, zou de avond zich niet gekenmerkt hebben door een irritee- rc.nd en smalend gekrakeel. Doch dit ter rein ligt nu eenmaal vol voetangels en klemmen en de heer Knibbe, die zich een strijdvaardig en strijdlustig man toonde, er. zich in deze zaak heel goed had inge werkt, kon niet nalaten er in te trappen. En wanneer zoo'n klem dicht klapt, pleegt er aan alle kanten alarm te worden geslagen. Zoodoende kon het gebeuren, dat de toon der debatten van dien aard werd, dat de heer v. Rosmalen ertoe gebracht werd, z'n stem te verheffen een zeldzame gebeur tenis! en te verklaren, dat hij uit pro- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Barcelona wordt thans zeer ernstig be dreigd. Het vliegveld van de stad is reeds bezet (2de blad). Het stoffelijk overschot van Dollfoss en Sejpel te Weenen heimelijk naar een be graafplaats overgebracht. (2de blad). Geen Duitsche manoeuvres? (2de blad). Nieuwe Japansche troepenlanding in China. (2de blad). Binnenland Een der slachtoffers van de ontploffing te Weesp overleden. (3de blad). De „Marnix van St. Aldegonde" in den storm. (3de blad). De scheepvaart op de Maas bij Venlo gedeeltelijk gestremd door hoog water. (lste blad). test vóór het voorstel van B. en W. zou stemmen Het voorstel tot voortzetting werd ten slotte met 22 tegen 8 stepimen aangenomen, dat tot uitbreiding met 19—11 stemmen. Wij nemen dus weer een proef van een jaar. Mr. H. G. HERHALINGSOEFENINGEN Bij het 4e Reg. Infanterie. Bij Min. beschikking van 4 Januari 1939 Vile Afd. No. 4750 is, in afwijking met wat ter zake reeds eerder was bepaald, de opkomst voor herhalingsoefeningen van de lichting 1927 en 1928 thans als volgt vastgesteld, waarbij uitdrukkelijk zij vermeld, dat deze opkomst geldt voor de geheele lichting. 1927: Administratieve onderofficieren van 2 Maart t/m 18 Maart '39; Instructieve onderofficieren van 27 Februari t/m 15 Maart '39; Korporaals en soldaten van 6 Maart t/m 1 5Maart '39; Militaire werklie den (mitrailleurhersteller, rijwielhersteller e.d.) van 13 Maart t/m 22 Maart 1939. 1928: Administratieve onderofficieren van 23 Maart t/m 8 April; Instructieve onderofficieren van 20 Maart t/m 5 April; Korporaals en soldaten van 27 Maart t/m 5 April; Militaire werklieden van 3 April t/m 12 April. 1933 en 1935: Administratieve onderoffi cieren van 11 Sept. t/m 4 October; Instruc tieve onderofficieren van 7 Sept. t/m 30 Sept.; Korporaals en soldaten van 14 Sept. t/m 30 Sept.; Militaire werklieden van 21 Sept. t/m 7 October. Bij het 6e Reg. Veldartillerie. Bij het 6e Regiment Veldartillerie is voor het jaar 1939, de volgende opkomst voor herhalingslichtingén vastgesteld: Lichting 1933: 1/2 gedeelte Onderofficie ren van 5 Juni28 Juni; 1/2 gedeelte Korporaals en Soldaten van 12 Juni28 Juni: 1/2 gedeelte Onderofficieren van 7 Sept.30 Sept.; 1/2 gedeelte Korporaals en Soldaten van 14 Sept.30 Sept.; Onderoffi cieren Administrateurs van 11 Sept.4 Oct Lichting 1935: 5/8 gedeelte bereden On derofficieren van 26 Jan.18 Febr.; 5/8 gedeelte bereden Korporaals en Soldaten van 2 Febr.18 Febr.; 1/8 gedeelte bere den Onderofficieren van 13 Maart6 April. 1/4 gedeelte bereden Korporaals en Soldaten van 20 Maart6 April; 1/4 ge deelte bereden Onderofficieren van 12 Oct.4 Nov.; 1/4 gedeelte bereden Korpo raals en Soldaten van 19 Oct.4 Nov.; 1/4 gedeelte onbereden Korporaals en Solda ten van 2 Febr.18 Febr.; 1/4 gedeelte onbereden Onderofficieren van 13 Maart 6 April; 1/4 gedeelte onbereden Korpo raals en Soldaten van 20 Maart6 April; 1/4 gedeelte onbereden Onderofficieren van 5 Juni28 Juni; 1/2 gedeelte onbere den Onderofficieren van 12 Oct.4 Nov.; 1/2 gedeelte onbereden Korporaals en Sol daten van 19 Oct.4 Nov.. Voor hen die uitstel van den Minister van Defensie hebben verkregen, gelden de volgende data van opkomst: Lichting 1929: Onderofficieren van 20 Nov.6 Dec.; Korporaals en Soldaten van 27 Nov.6 Dec. Lichting 1933 en 1935: Onderofficiéren van 20 Nov.13 Dec.; Korporaals en Sol daten van 27 Nov.13 Dec. Voor het Mercurius-examen Fransche handelscorrespondentie slaagde mej. Ida Taconis, alhier, leerlinge van mej. Nell Kagie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1