KERKNIEUWS BINNENLAND MAANDAG 23 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9242 3)e Ccid<^clieSoii^cmt Bureaux Papen gracht W. Adv. en Abonn.-tarieven zie pa*. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. DU nummer beslaat uil vier bladen. V Partijen-politiek moet gesaneerd worden. „Een redacteur van de „Utrechtsche Crt." heeft de N.S.B.-vergadering in Am sterdam bijgewoond, waarop Van Geel kerken en Mussert het ^/oord hebbenge voerd. Hij schetst niet onverdienstelijk de „idéé fixe" van den heer Mussert: De Katholieke Staatspartij -streeft naar de dictatuur Alles wat er in ons lieve Va derland gebeurt, wordt in dit eenvoudige gedachten-schema gewrongen. Uniform verbod, ambtenarenverbod, Oss, recht op vereeniging en vergadering, hij- ziet het als trappen, waarlangs de „Roomsche dic tatuur" omhoog stijgt. Wy laten hier het slot van de beschou wing volgen, waaruit voor ieder van ons heel wat te leeren valt: Zoo kan men alles bij elkaar niet verkwikt worden door grootschen stijl in zulk een bijeenkomst. Wel echter doet 't min of meer beklemmend aan te ervaren hoe de politiek door zulk een N.S.B.-schare werkelijk beleefd en doorleefd wordt, hoe ze geheel en al opgaat in haar overtuiging omtrent de nietswaardigheid van den tegen stander en in het onbeperkt geloof aan den Leider. Er zit „hart en vurigheid" in en dat is een artikel, waarvan wij in onze politieke organisatie helaas geen overschot hebben. En toch: daar mede moeten we het winnen! Zóó is het inderdaad. Als er niet meer hart en vurigheid, meer „feu sacré" voor de Kath. Staatspartij en haar idealen komt, onder alle geledingen van ons volk, zullen we het op den duur niet winnen". Het bovenstaande ontleenen wij aan de „Gelderlander". Een opwekking, om steeds „meer hart en vurigheid", meer „heilig vuur" te ont steken voor de R.K. Staatspartij onder alle geledingen van ons volk, ondersteepen wij gaarne. Wij zijn er ook van overtuigd, dat er meer „heilig vuur" komen moet, om ten slotte te bereiken, wat wij bereiken willen en waarnaar wij moéten streven. 't Is echter goed en noodzakelijk, het feit van een relatief tekort aan „hart en vurigheid" voor de R.K. Staatspartij te constateeren in zijn juisten o m- vang, om daarna de oorzaken er van op te spo-ren en de middelen om dat gebrek weg te nemen aan te wenden. En dan meenen wij allereerst te mogen vaststellen, dat over het algemeen een partij, die geen positief werk in de Staat kunde verricht, die dus in de practijk van de Staatkunde, in het regeeren en bestu ren, geen werkelijke 'en zelfs geen ver meende fouten en tekortkomingen kan hebben, bij een zekeren- kring menschen zéér gemakkelijk „hart en vurigheid" kan opwekken door haar zéér gemakkelijke aanvallen op te te genstanders en door haar zéér gemak kelijke beloften! Dit is des te meer "waar, naar de mate leiders in zulk een partij het met de waarheid en de eerlijk heid niet zoo nauw nemen. Dit is één der oorzaken, waarom „hart en vurigheid" b ij -=> wij herhalen het een zekeren kring van men schen véél gemakkelijker wordt op gewekt door een louter oppositioneele partij, dan door een andere partij, die in de Staatkunde (uitsluitend of ook) opbou wend werk verricht opbouwend werk met de onafscheidelijke fouten en tekort komingen. Dit is één der oorzaken, van het relatief tekort aan „hart en vurigheid" bij zoowel de R.K. Staatspartij als wij zeggen dit met nadruk de andere partijen, die op eenigerlei wijze in het Staatsbestuur deel nemen. Deze oorzaak kan worden weggenomen door voorlichting, duidelijke, klare vóór alles: eerlijke voorlichting van het pu bliek. Vele menschen zouden, als zij meer lazen, als zij beter lazen, heel anders te genover de politiek staan, dan nu. Wij willen nog een. tweede oorzaak noe men van het relatief tekort aan „hart en vurigheid" en op deze oorzaak willen wij gaarne alle aandacht richten! Vast staat, dat ons volk niet wil een dic tatuur, dat het wil behouden zijn vrij heid van pers 'en onderwijs en organisatie, zijn vrijheid om eerlijke, ernstige over tuiging te belijden en te beleven. Maar vast staat nok, dat ons volk de excessen van het partij-wezen beu is! En dat het van iedere partij en van alle par tijen te zamen eischt, dat de excessen ra dicaal worden uitgesneden. Als de partijen aan' dit verlangen vol doen, stelselmatig en doeltreffend, dan nemen zij weg de o.i. voornaamste oorzaak van dat relatief tekort aan „hart en vurigheid". Er moet in de onderlinge verhoudingen der partijen een andere geest komen. 't Is beter, dan 't in het verleden geweest is. Maar er moet onder dit opzicht nog veel verfrischt en verjeugdigd worden! In de onderlinge verhoudingen tusschen de politieke partijen moet worden verwezen lijkt de oproep tot geestelijke herbewape ning van H. M. de Koningin. De opvatting van oppositie in de politiek, zooals die nog wordt aangehan gen en in practijk gebracht, moet als ver ouderd worden beschouwd als een exces worden uitgesneden. Het volk wil, dat wordt bereikt zoo veel .mogelijk, dus méér dan tot nu toe een staatkundige eenheid boven de noodzakelijke en inzoover redelijke en ge- wenschte partij en-verdeeldheid. En dat zal geschieden, als „eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden" tusschen de politieke partijen! Als zóó de onderlinge verhoudingen tus schen de politieke partijen worden gesa neerd dan zullen de partijen, strijdende een zuiveren beginselstrijd zui ver ook in de bestrijding van anderen ongetwijfeld veel meer „hart en vurig heid" wekken en zullen zij het winnen! DE WERELD IN VOGELVLUCHT BERLIJN: Op het ontslag van dr. Schacht als president van het directorium der Duitsche rijksbank zijn nog een paar ont slagen gevolgd. Het is derhalve duidelijk, dat een nieuwe economische koers wordt ingeslagen in het Derde Rijk. Het ontslag van dr. Schacht, die midden in zijn volle activiteit van zijn functies werd ontheven, is weer een staaltje van die verbijsterende bliksemsnelle besluiten, welke het beleid van de huidige Duitsche regeering ken merken. Zij maken den indruk van wille keur en ondoordachtheid. ,.Le Jour" schrijft: „Er zijn tal van aan wijzingen-, dat alles op het spel wordt ge zet, zoowel in de omgeving van den Duce als in die van Hitier om den vredeswil van Frankrijk en Engeland te overstelpen en een onverstandig avontuur te probeeren, dat een of anderen dag de totalitaire sta ten in het onbekende moet storten, terwijl de oeconomische moeilijkheden hun al te zwaar drukken en zij het noodig achten alles op alles te zetten". Donnadieu beweert in „L'Epoque" dat Hitler in zijn op 20 Januari uit te spreken redevoering het koloniale vraagstuk in zijn geheelen omvang zal ter sprake brengen en voor Duitschland en Italië een nieuwe dee ling van Afrika zal eischen. „De houding der Italiaansche diplomatie, aldus Donnadieu, geeft deze veronderstel ling allen schijn van waarheid." BURGOS: De troepen van Franco blij ven oprukken en bedreigen thans zeer ern stig Barcelona. Zij stonden gicteravond op slechts 25 km. afstand van de Catalaan- sche hoofdstad. De linksche regeering heeft besloten, niet te vertrekken en zich op het uiterste verzet voor te bereiden. Alle han del en industrie is stopgezet en alle hens zijn aan dek geroepen om het verzet te or- ganiseeren. Naar verluidt is de president Azana evenwel vertrokken. Gevlucht of naar Valencia of Madrid vertrokken? Het begint in elk geval nu te spannen. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot rector te Amsterdam ,(St. Joannesge- sticht) den weleerw. heer J. B. L. Simon; tot kapelaan te Rotterdam (St. Antonius Abt) den weleerw. heer G. A. Beek; tot kapelaan te Duivendrecht den wel eerw. heer M. L. M. Welling (neom).; tot assistent te Haarlem (H. Joseph) den weleerw. heer J. J. A. van der Zalm (neom.). TIEN UUR OP EEN VLIEG TUIGWRAK Midden op zee TiEN VAN DE DERTIEN INZITTENDEN GERED. De Engelsche Short-verkeersvlieg- boot „Cavalier", welke toebehoort aan de Imperial Airways is tusschen New- York en de Bermuda-eilanden ver gaan. Van de dertien inzittenden, vijf leden der bemanning en acht passagiers kon den er tien worden gered door het tankschip „Esso Baytown", nadat ze zich ongeveer tien uren aan het slechts nauwelijks drijvende wrak van de vlieg- boot hadden vastgehouden. Te 17 u. 47 min. mid. Gr. tijd seinde de „Cavalier" Zaterdag, dat alle motoren ten gevolge van ijsvorming weigerden, terwijl het vliegtuig zich op een hoogte van onge veer 500 meter bevond. Binnen enkele minuten moest een noodland'ng verricht worden. Te 18.12 kwam het bericht, dat deze daling geslaagd was. Deze mededee- ling werd een minuut later gevolgd door het enkele woord „sinking" (wij zinken). Als positie was opgegeven 38 gr. N. B. en 70 gr. W.L., ongeveer 170 mijl ten O. van Kaap May. Na het laatste radiogram van de „Cava lier" „Wij zinken" werd niets meer verno men. Dadelijk is het reddingswerk met kracht ter hand genomen. Vaartuigen en vliegtuigen van de Ame- rikaansche kustwacht zochten gezamenlijk het gebied af waar de „Cavalier" op zee is gedaald. Ook een der grootê Amerikaansche militaire vliegtuigen, een vier-motorige Boeing-bommenwerper, die de Amerika nen „vliegende vesting" plegen te noemen, nam-aan de opsporing deeL Dit vliegtuig is daartoe ie Langley- field, een militair vliegveld in den staat Virginia opgestegen en voerde o.a. para- fine fakkels en ope-^asbare rubber red dingsmateriaal mee,: welke men eventueel omlaag zou werpen. De commandant van de Amerikaansche luchtschip-basis te Lakehurst deelde mee, dat hij gereed was om zoo noodig een klein Amerikaansche marienluchtschip te zen den om aan het opsporingswerk deel te ne men. Het weer was goed toen de „Cavalier" naar New-York -vertrok, doch werd later slechter toen de vliegboot een gebied van depressie naderde. De vliegboot had red dinggordels en noodrantsoenen aan boord. Zaterdag werd nog uit New York ge meld, dat een vliegtuig van de kustwacht had geseind, in het gebied waar de „Cava lier" gedaald moet zijn, te zijn neergestre ken. Het vliegtuig speurde het heele gebied af. Het zicht was helder en bedroeg on geveer 10 mijl. Ook zou een .Clipper vliegboot van de Pan-American Airways van de Bermuda eilanden naar de plaats des onheils zijn vertrokken. Geruimen tijd is door vliegtuigen en sche pen gezocht naar het vliegtuig. Eindelijk heeft het schip „Esso Bay Town" het wrak van het vliegtuig ge vonden en tien der inzittenden gered. Zij waren zoa uitgeput, dat zij den eersten tijd niets konden zeggen. Drie andere inzittenden van het vliegtuig worden vermist en men vreest, dat zij verdronken zijn. De kotter van de kustwacht „Champlain" zocht nog de omgeving af met sterke zoek lichten, hoewel men weinig hoop meer had. De kustwacht heeft medegedeeld, dat het zceken naar de vermiste inzittenden van de vliegboot „Cavalier" Zondagavond werd gestaakt, daar. het volgens de mede- deelingen van de overlevenden geen twij fel lijdt, dat de vermisten verdronken zijn. De vermisten zijn twee Amerikaansche passagiers en de steward, een Engelschman. Luchtvaartdeskundigen schrijven het on geluk toe aan het bevriezen van den car burateur. Men neemt, verder aan, dat de romp, die zoo gebouwd was, dat hij bij een normale zaa drijvende moest blijven, door het plotseling hard neerkomen op het wa ter lek geslagen is. Het verhaal der. tien overlevenden. De tien overlevenden hebben later me degedeeld, dat zij; zich: gedurende tien uur aan het wrak van. het. vliegtuig hebben vastgeklemd. Ieder oogenblik dreigde het wrak te zinken, alleen de vleugels staken nog boven het water .uit en hierop hadden bemanning en passagiers met doorweekte kieeren en verklaumcL.van koude zich vast geklemd. Drie personen raakten bewuste loos en werdep%d00r.de golven in zee ge slagen. Onder de passagiers bevond zich een echtpaar, dat voor.'zijn veertigjarig huwe lijksfeest een vacantiereis naar de Bermu da-eilanden maakte^-een van de andere ge- TREURIG EINDE VAN EEN FEESTJE VIER JONGELUI OMGEKOMEN Tengevolge van auto-ongeluk De Brusselsche correspondent van de „Vooruit" meldt: Zondagochtend in alle. vroegte is te Ukkel bij Brussel een auto-ongeval geschiedt dat vier jonge menschen het leven heeft ge kost. Om kwart voor vier werden de be woners van huizen aan de Steenweg op Waterloo in genoemde gemeente uit hun slaap gewekt door het geluid van een bot sing, onmiddellijk gevolgd door kreten.. Een aantal personen snelde naar de plaats des onheils en moest tot groote ont zetting constateeren, dat een auto tegen een paal te pletter was gereden. Op deze plaats vormt de Steenweg een bocht. De auto schijnt in deze bocht geslipt te zijn en met zooveel geweld tegen de ijzeren paal terecht te zyn gekomen, dat deze er na de botsing middenin geplant scheen. Uit de volledig vernielde wagen steeg gehuil en gejammer op. Onmiddellijk beijverden de aanwezigen zich om de slachtoffers bij te staan, terwijl Roode Krus en politie per telefoon werden gewaarschuwd. Het was een ontzettend schouwspel. Acht personen bevonden zich in de wagen. Vier jonge mannen en vier meisjes van achttien tot twintig jaar oud. En van van de meisjes was door het geweld Van de botsing uit de wagen geslingerd. Zij zat op het voetpad onthutst toe te zien, hoe haar makkers uit de volledig vernielde auto werden gehaald. Zij scheen licht gewond. Twee lijken wer den uit het puin van het voertuig te voor schijn gehaald. De slachtoffers waren op slag gedood. Het waren een zeventien jarige jongen en een negentienjarig meisje. Met de grootste omzichtigheid werden de gewonden stuk voor stuk uit hun netelige positie verlost en naar het ziekenhuis over gebracht. Een negentienjarig meisje, doch ter van een bekend Brusselsch journalist en een tweede jongeman zijn aldaar aan him verwondingen overleden. De jongeman, die de auto bestuurde, is één van de dooden. De acht jonge menschen, die in de auto zaten, waren studiemakkers. Zij waren al tijd samen en 's zomers plachten zij hun vacantie met hun ouders samen door te brengen aan de Belgische l^ust. Zaterdagavond waren zij in een naburige gemeente naar een feestje gegaan, dat was aangeboden door een vriendin van de meis jes. De vier dooden zijn allen eenige kinde ren. redden had onlangs een ongeluk gehad, waarbij hij een arm brak. Toch wist hij zich vast te houden. De geredde inzittenden van de „Cava lier" hebben medegedeeld, dat de vlieg boot zoo snel zonk, dat niemand gelegen heid had om de reddingsgordels om te doen. Men meent te weten, dat de toestand van de geredden, met uitzondering van den ge zagvoerder Alderson, redelijk wel is. De „Esso Bay Town", het schip aan boord waarvan zich de gereddén bevinden, werd naar Havas nog meldt, hedenochtend te New York verwacht. SINT WILLIBRORDUS-HERDENKING IN BRABANT. Men schrijft ons o.m.: Op 7 November \an dit jaar zal het twaalf eeuwen geleden zijn, dat Sint Wil- librord te Echternach overleed. Nederland maakt zich op, om deze belangrijke bren ger van Christus' Blijde Boodschap in on ze landen, en daarmede ook een van de be langrijkste grondleggers onzer cultuur te herdenken. Een „Nationaal Comité voor de Willi- bord-herdenking" heeft zich gevormd, dat zich ten doel stelt Willibord als nationale figuur in onze gedachten te doen herleven. Moet een Nationaal Comité zich uiteraard in zijn taak beperken, in eenigszins enge- ren kring kan deze herdenknig een meer uitvoerig en geprononceerd karakter dra gen, waardoor het mogelijk wordt de fi guur van dezen Apostel der Nederlanden nader te brengen tot alle rangen en stan den van ons volk. Het is daarom, dat op iniatief van „Brabantia Nostra" een Bra- bantsch comité voor de Willibrord-her- denking werd samengesteld, dat beoogt het jaar 1939 in Brabant te maken tot een Wil- librord-jaar voor het geheele Brabantsche volk. Het comité, dat zich verzekerd heeft van de medewerking van historici, schrijvers en kunstenaars, biedt naar vermogen zijn diensten aan en doet anderzijds een beroep op allen, die plannen hebben voor eenige Willibrordherdenking, om zich met het se cretariaat van het Werkcomité in verbin ding te stellen, opdat e bij alle verschei denheid en zelfstandigheid, toch één groo te Brabantsche Willibrordusherdenking tot stand kome. Het werkcomité is als volgt samengesteld: Voorzitter: Prof. Aug. Commissaris. Le- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco's troepen op slechts 25 km. af stand van Barcelona. (2de blad). Nog meer mutaties bij de Duitsche Rijks bank. (2de blad). Het bezoek van graaf Ciano aan Joego slavië. (2de blad). Na tien bange uren op zee te hebben rondgezworven zijn 10 van de 13 inzitten den van het vliegtuig „Cavalier" gered. (lste blad). Triest einde van een feestje. Vier jonge lui bij Brussel omgekomen, (lste blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Te Amsterdam is een oude vrouw door haar kleinzoon vermoord; te Losser werd een aanslag gepleegd op een echtpaar, waarbij de vrouw aan haar verwondingen overleed. (3de blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: De competitie-wedstrijden in de diverse bonden leverden gisteren tal van verrassingen op. (4de blad). ZWEMMEN: Weer een nieuw Neder - landsch record op de 200 meter schoolslag. (4de blad). AUTOMOBILISME: De voorloopige re sultaten van de Sterrit naar Monte Carlo. (4de blad). REDDINGBOOT OMGESLAGEN AAN DE BRITSCHE KUST. Zeven inzittenden verdronken. LONDEN, 23 Jan. (A.N.P.) Tengevolge van het noodweer aan de zuidkust van Engeland en Ierland zijn tien personen om het leven gekomen. In de St. Ives Bay is de reddingboot ge kapseisd en in hevigen noodwester storm, toen de boot was uitgevaren om hulp te bieden aan een klein stoomschip, dat tus schen St. Ives en Landsend in nood ver keerde. Men vreest, dat een der opvaren den van het stoomschip over boord is ge slagen en verdronken. Verder is tengevolge van den storm in Devonport een huis ingestort, twaalf per sonen werden onder de puinen bedolven, twee van hen zijn om het leven geko men. den: G. P. J. Bannenberg, 's-Hertogenbosch. burgemeester Ancion, Alphen; Willibrord Cooymans O.Praem., Heeswijk; J. Wil- lems, Tilburg, Jan Vriends, Bakel; Kees van Iersel, Oisterwijk. Secretariaat: drs. J. A. Heerkens, Ring baan Oost 162, Tilburg. DE LANDBOUWCRISISWET VAN TOEPASSING OP GEWASSEN VAN DEN TUINBOUW. Zaterdag is uitgegven: Staatsblad No. 640, besluit van 12 Januari 1939, houdende toepassing van de artikelen 9, 13, 13b en 14 der Landbouwcrisiswet 1933, van het cri- sis-organisatiebeslüit 1933 en het crjsis- heffingsbesluit 1933 op gewassen van den tuinbouw (crisis-tuinbouwbesluit 1939 I) Datum van in-werking-treding is 23 Jan. 1939. PRIJSVRAAG STADHUISBOUW EINDHOVEN. In aansluiting op het 10 Januari j.l. ge publiceerde bericht betreffende de open bare prijsvraag voor den stadhuisbouw te Eindhoven deelt het gemeentebestuur van Eindhoven mede. dat de navolgende archi tecten (alfabetisch) zijn uitgenoodigd om hun plannen nader uit te werken: ir. J. den Bier b.i., architect te Vught, ir. J. v. d. Laan bouwkundig ingenieur te Leiden, C. v. Moorsel, architect te Voorburg, prof. ir. H. Th. Zwiers, bouwkundig ingenieur, archi tect te Haarlem. ROTTERDAMSCHE LLOYD RAPIDE. De Rotterdamsche Lloyd-Rapide, aan sluitend aan het mailschap „Baloeran" wordt Woensdag te 7.33 uur ir den och tend te Den Haag verwacht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1