De wijzing In de leiding der Rijks bank AGENDA Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 20 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland (Vervolg). Ka de Nieuwjarsrede van den voorzit ter verkreeg de heer v. u Steen het wootd om eraan te herinneren, dat dit de zes tiende maal was, dat de Kamer de Nieuw jaarsrede van den voorzitter mocht aan- hooren. Spï. dankte namens de Kamer voor de prachtige uiteenzetting en maakte er met vreugde melding van, dat deze rede ook wederom verscnillende lichtpunten heeft doen hooren. Voor het vele werk van het bureau dei- Kamer en van de ambtenaren zegde spr. hartelijk dank en wederkeerig wenscnte de heer v. d. Steen den voorzitter en den leden van het bureau der Kamer Gods zegen toe bij de werkzaamheden in het jaar 1939. Hierna werd aan de agenda begonnen. Verkiezingen. Bij de jaarlijksche verkiezingen werden herKOzen: tot voorzitter der ivamer de heer D. ten Cate Brouwer, tot voorzit ters de heeren H. Simonis (Kleinbedrijf) en N. Parlevliet Jr. (Grootbearyr) on tot ondervoorzitters resp. de heeren J. van der Steen en ir. J. J. Guljé. Vervolgens had de verkiezing plaats van de diverse commissies. De leden de zer commissies bereids door ons gepu bliceerd werden alle herbenoemd, met uitzondering van dr. L. P. Krantz *n de Commisie voor Uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, die voor een lieroe- noeming niet in aanmerking v/enschte te komen. In zijn plaats werd gekozen de heer J. F. X. Sanders. Daar deze niet aan wezig was en men dus niet wist of hij zijn benoeming zal aannemen werd als tweede candidaat aangewezen de heer J. H. A. Schoondergang. De brug over de Ringvaart. Onder de ingekomen stukken was een antwoord van den Minister van wa.ci. staat inzake den openstellingstijd van de brug over de Zuidelijke Ringvaart in den Haarlemmermeerpolder. De Minister ant woordt hierin, dat er aan de hand van de gehouden teUing voorshands geen reden is om in den openingstijd verandering te brengen. Benoemingen. Van het gemeentebestuur van Leiden was bericht ingekomen van de benoeming eener commissie voor het Venters vraag stuk. Op verzoek van genoemd bestuur wordt tot afgevaardigde der Kamer in deze commissie aangewezen de d. Kloot. De heeren dr. L. P. Krantz en P. Duin- ker worden benoemd tot leden der com missie van toezicht op de scholen voor Midedlbaar Onderwijs te Alphen aan den Rijn. De automatiseering der telefoon. Van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur te Haarlem is aan de Kamer het ver zoek gericht een actie te ondersteunen om controle uit te kunnen oefenen op de interlocale gespreken op de automatische telefoon. De heer Parlevliet meent, dat de direc teur der P.T.T. blijkens een onlangs ge dane uitlating in den geest reeds werk zaam is. De heer v. Zonneveld zegt, dat er in België (Brugge) reeds toestellen in ge bruik zyn, waarop men dadelijk kan af lezen wat een gesprek gekost heeft. Waar deze toestellen dus reeds bestaan ziet spr. geen bezwaar om op invoering dezer toe stellen aan te dringen. De heer v. d. Meer zou daarbij aandrin gen op bespoediging der automatiseering voor de bollenstreek, omdat in sommige gemeenten het gemis der automatiseering stei'k gevoeld wordt. De heer de Gooyer deelt naar aanlei ding hiervan mede, dat er reeds met mem en macht gewerkt wordt aan de a .toma- tiseering. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de actie van Bloembollencultuur te steunen en nadere informaties te vra gen over de automatiseering. De clectriciteitstarieven. Het agendapunt betreffende de electri- citeitstarieven te Leiden wordt naar aan leiding van het desbetreffende voorstel van B. en W. dezer gemeente aan den Leidschen Raad wordt als afgedaan be schouwd. De heer v. Appel, dankzeggend voor de bemoeiingen in deze van de K. v. K., dringt daarbij tevens aan op de instelling van een contactcommissie en tevens om rekening te houden met de belangen der middenstanders, die niet bij de Leidsche Middenstands Centrale zijn aangesloten. De heer van Hoek vraagt ten aanzien van deze kwestie ook de aandacht der Kamer voor de buitengemeenten, waar de tarieven over het algemeen veel hoo- ger zijn. De voorz. wil gaarne de medewerking dar Kamer toezeggen, maar het initiatief moet daarbij van de middenstandsorgani saties uitgaan. Na rondvraag volgde sluiting der ver gadering. BURGEMEESTER HERBENOEMD. Bij K. B. van 19 Januari 1939 is opnieuw benoemd tot burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Deze benoeming is geschied, ondanks het feit, dat de burgemeester in April a.s. den 65-jarigen leeftijd bereikt. Gaarne willen wij den burgemeester onze gelukwenschen aanbieden bij de aanvaar ding van de nieuwe ambtsperiode. NED. VER. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Geslaagde alarmoefening. Woensdagavond j.l. vond een verduiste ringsoefening plaats op de terreinen van het Acad. Ziekenhuis, alhier. Met welwillende medewerking van dr. H. H. Maas, directeur van deze inrichting, werd de afdeeling Leiden van de Ned. Ver. E. H. B O. in de gelegenheid gesteld aan dezt verduistering een oefening te verbin den. Voor deze oefening werden alle leden om 7 45 uur gealarmeerd naar het Acad. Zie kenhuis. Door den docent dr. H. Navis werd aldaar een uiteenzetting gegeven van deze oefening. Van de veronderstelling werd uitgegaan, dat bij een luchtaanval 11 personen waren getroffen, w.o. met beenfractuur, schedel breuken, schyndooden door gas en electri- schen stroom. Aangezien de behandeling van de pa tiënten zooveel mogelyk in duisternis moest plaats vinden, werd aan iedere 2 groepen slechts één afgeschermde zaklantaarn ver strekt. N a de uiteenzetting, van den do cent werd het geheele terrein in volslagen duisternis gehuld en kregen de leiders der verschillende groepen opdracht zich met hun helpers naar het terrein der ramp te begeven. Gezien de voor de helpers zeer moeilijke en zeldzaam voorkomende om standigheden, die zich bij deze oefening voordeden, mag het als een bijzonderheid vermeld worden, dat ongeveer drie kwar tier Jater alle patiënten behandeld en voor vervoer gereed waren. N a controle van de docenten dr. H. Na vis en den inmiddels gearriveerden dr. P. Bsigraver werd het sein voor vervoer ge geven en begaf de geheele colonne zich in de diepste duiesternis naar een der verst gelegen paviljoens. Het vervoer vond plaats met rader-draag- brancards en planken. Na afloop van deze zeer geslaagde oefe ning sprak dr. Navis zijn groote tevreden heid uit over het verrichte werk van de groepen en kon hij met gerustheid de groo te provinciale verduisteringsproef, waar bij o m. al deze groepen als E. H. B. O.'ers waren ingedeeld, tegemoet zien. Hierna sprak de voorzitter der Vereeniging woor den van dank aan den directeur van het Acad. Ziekenhuis en aan de docenten. R.K. TURNCLUB „ACTIEF' Zondag 22 Januari zal de R.K. Turnclub „Actief" haar jaarlijksche uitvoering ge ven in de Stadsgehoorzaal. Deze avond zal echter niet aanvangen om 8.30 uur, maar om 8.45 uur. Wij rekenen op een groote op komst. De prijzen der plaatsen zijn 30 en 50 cent. Kaarten verkrijgbaar aan de Stads gehoorzaal 's Zondagsmiddags van 11.301 uur en 's avonds vanaf 8 uur. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6975. Leidsche Wol spinnerij N.V., Leiden, Zoeterwoudscheweg 3. De statuten zyn gewijzigd. 7113. N.V. „Ilverda", Voorschoten, Burg. de Kempenaerstraat 9. Fabricage van en handel in bakelite en aanverwante artike len. Volmacht verleend aan' I. Kakes, Zaan dam. (ingev. art. 8 en 9 der statuten). 6473. Gebroeders Spadon en Co. Leiden, van Baerlestxaat 12a. Graniet werkers. Bovengenoemde zaak is overgegaan aan de naamlooze vennootschap: N.V. Terrazzo- en 'Granietwerken voorheen Spadon, gevestigd te 's-Gravenhage, welke het bedrijf als fi liaal van de N.V. voortze Nieuwe inschrijvingen: 7291. N.V. Terrazzo en Granietwerken voorheen Spadon. Leiden, van Baerlestraat 12a. Hoofdz.: 's-Gravenhage, Pretoriusstraat 44- 46. 7292. Verzekerings Maatschappij „Rot terdam" N.V. Agentschap: Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 73. (Ver. Alphensch As- surantiek, D. v. Dien N.V.). Hoofdz.: Rot terdam. Napoleon IV in het St. Antonius Clubhuis, De tooneelvereeniging „Vondel" vindt er als het ware genoegen in om haar kunnen n dienst te stellen van vereenigingen, die BRIEVEN VAN HITLER AAN FUNK EN DR. SCHACHT. BERLIJN, 20 Jan. (A. N. P.). De Fueh rer heeft den rijksminister van oeconomi- sche zaken en president der rijksbank, Funk, het volgend schrijven gezonden: Zeergeëerde heer minister: Ik neemt de gelegenheid van uw benoeming tot presi dent van de Duitsche Rijksbank waar, om u bij de aanvaarding van uw nieuwe func tie mijn meest oprechte wenschen te doen toekomen. Uw taak zal zijn: 1. In uw thans de beide belangrijke res sorten vereenigende functie, zooals tot nu toe, de voorwaardelijke stabiliteit der loonen en prijzen te verzekeren en daar mede ook verder de waarde van de mark to handhaven. 2. De kapitaalsmark in verhoogde mate te ontsluiten voor de particuliere geldbe hoefte en ter beschikking te stellen. 3. De met de wet van 10 Febr. 1937 in geleide reorganisatie der door het pact van Dawes aan de onbeperkte souvereiniteit van het rijk onttrokken toenmalige rijks bank tot een aan de souvereiniteit van den staat onvoorwaardelijk ondergeschikte Duitsche circulatiebank tot dat einde te brengen, dat in overeenstemming is met de nationaal-socialistische principes. Met Duitschen groet, w. g. ADOLF HITLER." Aan rijksminister dr. Schacht heeft de Fuehrer het volgende schrijven gezonden: „Zeer geëerde heer minister: Ik neem de gelegenheid, dat gij van uw functie van president van het directorium der Rijksbank zijt ontheven, waar om u mijn meest oprechten en warmsten dank uit te spreken voor de Duitschland en my persoonlijk in deze functie in lange en moeilijke jaren opnieuw verrichte dien sten. Uw naam zal vooral voor altijd ver bonden zijn met het eerste tijdvak der na tionale herwapening. Ik verheug mij van u in uw hoedanigheid van rijksminister voor de kwijting van nieuwe taken te kun nen gebruik maken. Met Duitschen groet, w. g. ADOLF HITLER". Een volkomen verrassing. BERLIJN, 20 Jan. (Reuter). Het ver trek van Schacht uit het presidium der Rijksbank is te Berlijn als een volkomen verrassing gekomen. Nog gisteren had de leider van de rijkspers categorisch de berichten ontkend over eenige a.s. wijzi ging in het kabinet. Het nieuws heeft ook Rublee verrast, die midden in onderhan delingen met Schacht is over een Joodsche emigratielieening. Rublee zou vandaag een nieuwe bespreking hebben met Schacht, doch hij wacht thans op instructies. Het is opmerkelijk, dat vandaag in het maandblad van Goering „der Vierjahres- plan" een lang artikel is opgenomen van de hand van dr. Schacht, den „president der rijksbank". Vanavond zal een communiqué worden uitgegeven, waarin de redenen zullen wor den opgegeven van de wijziging. Voor net oogenblik zyn echter de meest offi ce eele kringen zóó verrast, dat de zaken wat. verward zyn. Welingelichte Duitsche kringen beschrij ven de wijziging als een versterking van Duitschland's economische structuur. Er wordt aan herinnerd, dat er veel ge ruchten in omloop waren over een aan dr Schacht toegeschreven voornemen, zich binnenkort terug te trekken en er is vaak gemeld, dat eenige andere adviseurs van Hitier het niet eens waren met Schachts financieele politiek, doch tot nu toe zyn deze berichten steeds ontkend. De onderhandelingen met Runblee. BERLIJN, 20 Januari (A.N.P.) Run blee heeft officieel mededeeling ontvangen, dat de besprekingen te Berlijn niet zullen worden voortgezet. Deze mededeeling werd gedaan door een vertegenwordiger van dr. Schacht. Runblee is voornemens langs diplomatie- ken weg na te gaan of er eenige voruit- zicht bestaat op een vortzeting der onder handelingen op een of andere manier. Runblee en zijn collega's zullen in ieder geval morgenavond uit Berlyn vertrekken. Dit is schjjnbaar in strijd met in welin gelichte kringen aan Reuter verstrekte in lichting, dat de besprekingen van Runblee niets te doen heben met het aftreden van dr. Schacht aan de Rijksbank. nuttig zijn maar voortdurend geld noodig hebben. Zondag a.s. en Dinsdag zal ze daarom het tooneelstuk van Mar. Jansen en G. Nie- len op de planken brengen „Napoleon IV". Wie Napoleon IV kennen zullen het blij spel aanbevelen. Wie nog geen kennis maakten, een pracht gelegenheid om dat nu eens te doen. Andere jaren kwamen de menschen naar onze kermis, van 't jaar wordt er een andere kans gegeven om goed te doen. Daarom, als u zelfs niet kan, koop toch een kaart of ga er een koopen bij de Wed. Huibers in de Haarlemmerstraat en geef hem weg. Maar zorg er voor, dat er geen plaats meer over is. Voor 0.25 kunt u heel de avond gezellig doorbrengen en een nuttig werk doen. In uw eigen belang verzoek ik u plaatsen te bespreken, want we rekenen er op, dat het vol, eivol loopt. Fr. DISMAS v. GALEN, O.F JU. Directeur K. J. C., Hartebrug. LEIDEN. Zondag „Napoleon IV", vastenabonduitvoe- ring tooneelver. „Vondel", St. An- tonius-clubhuis, Mare, te 8 uur. Maandag. Genootschap van den Stillen Omgang, Afd. Leiden, leden-jaar vergadering St. Jos.-Gez.-Ver. Ra penburg 52, 8.15 uur. Dinsdag. Vastenavond-uitvoering van de tooneelvereen. „Vondel". Opge voerd wordt: „Napoleon IV', St. Antonius Clubhuis, Mare, te 8 uur. Donderdag. R. K. Vrouwenbond, Jaarver gadering. Lezing Pater Fennel over Kath. Actie, Foyer Den Burcht, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 14 tot en met Vrij d ag 20 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 1060 en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 85. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel." 274. (Reeds opgenomen In een gedeelte onzer vorige oplage). LEIDEN. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 84 cent per kg. Binnenland MISSIEWERK TE AMSTERDAM. Van 30 September tot en met 8 October zal in de hoofdstad de missieweek 1939 worden gehouden. De technische leiding en het secretariaat hiervoor wordt waargenomen door den heer H. van den Eerenbeemt. Het secreta riaat is gevestigd Eikenweg 7. Amster dam. Behalve de heer van den Eerenbeemt hebben in de missieweek-commissie zit ting pastoor Th. Winkelman, pastoor J. Schiphorst, rector G. Versteegen, kape laan J. Segers en pater dr. Drehmans. Het programma bevat een nationale- ficalia in verschillende deelen der stad. Opvoering van een speciaal voor deze ge legenheid geschreven tooneelstuk in de Stadsschouwburg, een gala-concert in het Concertgebouw en een congres van den Priester Missiebondsdag met daaraan ver bonden een tocht door de grachten van de hoofdstad en een huldiging van Ne- derlandsche Missie-helden. Hofbericht. Bij besluit van H. M. de Koningin is met ingang van 1 Februari 1939 aan mevrouw de douarière G. C. gravin van Lijden van Sandenburg, geboren baronesse van Na- gell van Ampsen, or de meest eervolle wijze ontslag verleend als grootmeesteres van H. M. de Koningin, onder dankbetui ging voor de vele en belangrijke diensten gedurende een reeks van jaren door haar met bijzondere toewijding in die betrek king aan H. M. bewezen en is zij met gelij ken datum benoemd tot grootmeesteres ho noraire van H. M. de Koningin. NOOTDORP Burgemeester Bij K.B. van 19 Januari 1939 is opnieuw benoemd tot burgemeester van Nootdorp de heer H. C. A. M. Schölvinck. Buitenland SAMENZWERING IN SAN SALVADOR ONTDEKT? NEW YORK, 20 Jan. (A. N, P.). De De „New York Times" meldt, uit Colon (Panama), dat volgens nog niet bevestigde berichten in San Salvador 25 officieren en 60 burgers zouden zijn gearresteerd bij een poging op te staan tegen de regeering van LEIDEN. Geboren: Nicolaas, z. v. A. Disseveld en M. Hemerik Mechtilda Maria, d. r. M. C. v. d. Valk en M. H. Mulder Nico laas Laurens, z. v. J. B. Volkers en E. r. Weizen. Ondertrouwd: G. Knul jm 25 j. en J. Timmer jd 21 j. H. H. Vlasveld jm 34 j. en L. F. Stieling jd 29 j. Overleden: S. A. Vermeulen, wed. van A. H. Starrenburg, 73 j. A. M. Over- water, wed. van H. de Jong, 80 j. generaal Maximiliano Hernandez Marti nez. José Asencio Menendez, de vroegere staatssecretaris van het ministerie van oor log, zou bewaakt worden en generaal En rique Leit Zelar zou naar Nicaragua zijn gedeporteerd. Het blad voegt hier aan toe, dat kolonel Felipe Calleron zich in zijn huis ver schanst zou hebben en veriet zou bieden tegen de politie, welke hem moet arres teeren. Het blad meldt verder uit San Salva dor, dat het persbureau der regeering gis teren een communiqué heeft gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat president Hernandez Martinez onlangs niet werd her kozen, doch dat het congres een nieuw constitutioneel regiem had ingesteld en het mandaat van Martinez voor den duur van zes jaar had verlengd. Ten slotte, aldus wordt aan het commu niqué toegevoegd, onderhoudt de regee ring van San Salvador vriendschappelijke betrekkingen met de regeering van het Duitsche Rijk, Italië, Japan en het rechtsche Spanje. ZENDING GOUD EN ZILVER OP WEG NAAR PARUS. PERPIGNAN, 20 Jan. (A. N. P.). Van ochtend zijn te Port Vendres zeven vracht auto's uit Barcelona aangekomen met 45 ton gemunt goud en zilver, dat voor reke ning van de Spaansche regeering naar Pa rijs wordt gezonden, STORM IN PORTUGAL EISCHT SLACHTOFFERS. W* Twee baggermolens gezonken. LISSABON, 20 Jan. (A. N. P..) Tenge volge van een hevige storm zyn twee bag germolens en vyf hulpschepen, ter waar de van 90.000 pond, in de haven van Oporto van de ankers geslagen en naar zee afge dreven. Buiten de haven zyn de schepen gezonken. De baggermolens waren eerst onlangs aangekocht om den drempel voor de Dou- ro-monding uit te diepen. Ook elders in het land hebben stormen en overstroomingen ernstige schade aan gericht. Twintig personen zyn om het le ven gekomen. AARDBEVING ZONDER GEVOLGEN IN JAPAN. TOKIO, 20 Jan. (A. N. P.). Te Wakaya- ma op het schiereiland Kisjim is een krach tige aardbeving gevoeld. De bevolking ver liet haar woningen. Van schade wordt tot dusver geen melding gemaakt. 's HERTOGENBOSCH, 20 Jan. Boter. Aanvoer 12.275 kg. Prijzen: hoogste 1.48, laagste 1.45 en middelprys f 1.46 per kg. NIEUWKOOP, 19 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 2250 stuks. Prijzen 3.804.80 per 100 stuks. NIEUWVEEN, 19 Jan. Eierenveiling. Prijzen: 972 kippeneieren 3.654.50 per 100 stuks. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.621f1 Berlyn 73.50 Parijs L8G l/,, Brussel 31.13 Zwitserland 41.58 Kopenhagen 38.45 Stockholm 44.35 Oslo 43,27l/2 New York 1.84Vs Praag 8-32 Trianon: Lido: Luxor: HOOFDFILMS AANVANGSUUR Strijders om het le ven (Paul Muni, Anita Louise). Het mysterie van de zwarte kat. (Ricar- do Cortez, Jane Tra vis) Vloeibaar goud. (Irene Dunne, Ran dolph Scott). Enkele reis Holly wood. (Laurel en Hardy). Leven van Louis Pasteur Detective geschiedenis Muzikaal epos Komisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Afgekeurd Afgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3