STADS NIEUWS Academienieuws RECHTZAKEN MAGGIS JULIENNE-SOEP VRIJDAG 20 JANUARI 1939 DE t P'^?rUF COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten 'O cent per week; f 2 80 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad l 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjeshoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WIND EN REGENBUITJES. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Zacht weer, rwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, plaat selijk nog lichte regenbuien, matige tijde lijk krachtige Zuidelijke tot Zuid-Wesle- lijke wind. Voor het binnenland: Zacht weer, zwaar bewolkt met tüdeliijke opklaringen, plaat- selij-k nog lichte regenbuien, meest mati ge Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. De weers toestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matigee Zuide lijke wind, 7 gr. C. Vlissingen: lichte regen, krachtige Zuide lijke wind, 6 gr. C. De Bilt: lichte motregen, matige Z. Z. O.è wind, 7 gr. C. Groningen: betrokken, matige Zuidelijke wind, 7 gr. C. Maastricht: lichte regen, matige Z. Z. W. wind, 8 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De diepe Oceaandepressie ten Westen van Ierland kwam langzaam naderbij. Haar regenfront drong echter reeds hedenmorgen to' ons land door. Het bracht op de Brit- sche Eilanden en in West-Frankrijk overal lichte tot matige regen. Tegelijkertijd wor den opnieuw warmere luchtmassa's West- Europa binnengevoerd, zoodat de tempe ratuur nog verder boven normaal steeg. De koudere luchtmassa's, welke uit Scandina vië naar het Zuiden af stroomden, drongen niet verder dan tot Midden-Duitschland door. In Midden-Zweden komt nog buiten gewoon strenge vorst voor, Sarna. meldde hedenmorgen min veertig graden Celsius. Het gebied van hoogen luchtdruk, waarin deze lage temparaturon voorkomen, be weegt zich thans echter in Oost-Zuid-Oos- telijke richting. Ten Zuid-Westen van IJs land ontwikkelde zich een nieuwe diepe depressie, welke zich in Noord-Oostelijke richting beweegt, terwijl zich ver in het Westen op den Oceaan eveneens nieuwe storingefn aan het ontwikkelen zijn, zoo- dat het einde va nde depressie-activiteit rog niet in zicht is. LUCHTTEMPERATUUR. 8.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*.: Van Vrijdagnamiddag 4.52 uur tot Zaterdagmorgen 7.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 21 Jan. voorm. 3.10 en nam. 3.35 uur. Maan op 7.53 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 17.51 uur Zaterdagavond. LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, de heer J. Polderman, Den Haag; Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren H. de Roest, Rhoon; H. v. d. Berg, En schede; C. Kuijpers, Oegstgeest; Artsexamen le gedeelte: de heer H. W. Veen, Den Haag. Bevorderd: tot arts: de heer en J. H. Bin nerts, Den Haag; K. van Hellemond, Vlissingen; J. B. Coster, Lei-den; C. D. Binkhorst, Rot terdam; W. O. Bornhaupt, Wassenaar. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Als Chineezen getuigen dan.... Het was een Chineesch geval, hetwelk de Politierechter te behandelen kreeg letter lijk en figuurlijk. Het was een zaakje waar een Hollander gedacht had slimmer te zijn dan twee Chineezen. Maar aangezien deze gele broeders erg taai en volhardend zijn, dat ondervindt Japan dagelijks, had den zij net zoo lang „gewerkt" tot de blanke broeder, zekere L., afkomstig uit Leiden en laatst wonend in den Haag, gedagvaard was om voor uen Politierechter te verschij nen. En daar begon de ellende pas goed. De Chinees Kao hu Wang heeft een winkeltje in chocolade en stukjes Chineesche muur oftewel „pinda-pinda". Aan. den blanke L. had hij voor 18 waren gegeven om dat voor hem te verkoopen. de winst was voor L. Nu zou L. geen 18 gegeven hebben aan Kao hu Wang en om dat te bevestigen had Kao hu Wang, Ka' Poa Hong meege bracht. Deze Kao Pao Hong moest den eed doen als tolk en hy deed zulks wel wat raar, maar het telde. Maartoen kwam eerst vast te staan, dat Kao Pao Hong zijn gelen broeder Kao hu Wang niet kon helpen, want hij kende geen Hollandsch. Plotseling kwam daarna xe verrassende mededeeling, dat Kao Pao Hong dc „echte" broeder was van Kao hu Wang, dus toen moest hij den eed doen als getuige en daarmede begon de ellende nog erger. Kao Pao Hong begon „ikke zegge, aha, ikke geef nouha (wat ver moedelijk nougat moest beteekenen) en ikke hebben no centimes hebben ja, ja". Dat was duister, maar het werd nog don kerder want L. (de blanke dus) had ver teld wel 18 gegeven te hebben en \a?1 aan Koo Lang Sjang en deze Koo Lang Sjang was dan dezelfde als Kao hu Wang de broe der dus van Kao Pao Hong. Het werd nog meer duisternis, want de na.om Kao hu Wang telde misschien in. China, de -Neder- landsche jeugd ..au Kao hu Wang voor het gemak genoem Koo Lang Sjang. Maar ook Koo Lang Sjang alias Kao hu Wang had geen 18 gezien van L. L. had nog gezegd, dat hij reizen had gemaakt voor de firma Kao hu Wang en Kao Pao Hong naar Rot terdam. Dit ontlokte weer heele verhalen van de Pindamannen, die in een mengel moesje van Engelsch, Nederlandsch en Chineesch verklaarden „Aha, ikke naar Rotterdam, poeha, naar Rotterdam, poeha nan ha en plissier. Wat plissier be- teekende snapte weer niemand. Enfin het slot van het geval was, dat de Politierech ter aannam dat L. de achttien gulden niet had betaald, wat trouwens vast kwam te staan uit het proces verbaal. Dat dus bewezen achtend veroordeelde de Politierechter den niet verschenen L. to* een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met drie jaar proeftijd en bo vendien moet hy binnen drie maanden 18 betalen aan Kao hu Wang alias Koo Lang Sjang, den broeder van Kao Pao Hong. En volkomen tevreden gesteld gingen de Chineesjes druk snaterend heen. Recht hel der was hun getuigenis niet geweest, maar daar zijn het ook Chineezen voor. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal door middel van braak. Voor de Rechtbank stond terecht de 37- jarige koopman P. van B. uit Amsterdam, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Haarlem, wien ten laste was ge legd, dat hij op 25 October j.l. des namid dags om ongeveer half negen zich naar de woning had begeven van den he*:r J. J. W. van D., techn. ing. aan de Meerlaan te Hillegom, en gewacht heeft totdat de familie uitging. Toen dit geschied was, heeft verdachte het ruitje in de voordeur stuk-geslagen ui kon hij, na het slot te hebben opengetrokken, binnen komen. Hierna heeft verdachte het huis doorzocht en een drietal spaarpotjes medegenomen en bovendien een winterjas die aan den kapstok hing. Verdachte was daar ter plaat se wel bekend, daar hij een oud Hillegom- mer is. Verd. bekende het feit en toonde berouw van zijn daad. De officier van Justitie eischte tegen verdachte een gev.straf voor den tijd van 1 jaar, waarvan 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en met de voorwaarden, dat vera, in dien proeftijd geen drank mag gebruiken en zich zal stel len onder toezicht van het Nederlandsche Consultatiebureau voor Alcoholisten te Am sterdam. Veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. In hooger beroep stond terecht de 26- jarige vertegenwoordiger J. J. W. uit L e i d- schendam, die bij vonnis van den Kan tonrechter te Haarlem was veroordeeld tot een geldboete van f IE subs. 10 dagen hech tenis terzake dat hij op de Weeresteinstraat te Hillegom een aanrijding veroorzaakt had tusschen het door hem bestuurde mo torrijtuig en het motorrijtuig bestuurd door den chauufeur J. v. d. Z. uit Hillegom. Na getuigenverhoor bleek, dat de chauf feur v. d. Z. wel n.eer schuld had dan de verdachte. De officiei van Justitie kon in de verd. niet zoo zeei de schuldige vinden en eisefcte vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vroeg vrijspraak. Als u tóch iets moet verliezer En u hebt 't voor 't kiezen \'5 0 óffert liever dan een uur v^v. Dan uw verd'ren levensduur ooAwdUurSoep MAGGI5 JULIENNE-SOEP is een heerlijke, volledige soep. Bevat het beste wat Hollands groentetuin ons biedt Per tablet voor 2-3 borden 8 cent pak 4-6 15 COUPEEREN VAN PAARDENSTAARTEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden uitspraak gedaan over de principieele vraag of het coupeeren van een paarde- siaart gelijk staat met dierenmishandeling. Bij de behandeling der betreffende zaak tegen den dierenarts W. J. L. de Groof uit Kruiningen, die op 26 November een hem loebehoorend veulen den staart heeft inge kort met het oogmerk tot een principieele beslissing te komen, heeft de Officier van Justitie o p6 Januari 1.boete subs. 1 dag hechtenis gevorderd. Thans heeft de rechtbank den dierenarts van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Vermoed mag worden, dat de Officier van Justitie in hooger beroep zal gaan. DE INSTORTING AAN DE VALKEN- STEEG TE ROTTERDAM Schikking getroffen met weduwe van slachtoffer. Voor de Derde Kamer van de Rechtbank te Rotterdam heeft vandaag gediend de procedure tusschen de wed. Kokden Dun nen, wier echtgenoot overleden is tenge volge van de instortingsramp aan de Val- kensteeg, en de gemeente Rotterdam. By zijn laatste conclusie heeft de raads man van de gemeente Rotterdam, mr. J. Drost, zich bereid verklaard aan de weduwe tot aan haar dood of tot aan een eventueel tweede huwelijk een wekelijksche toelage uii te betalen van 30 en aan haar 5-jarig zoontje een bedrag van 7.50 tot aan zijn meerderjarigheid. Deze bereidverklaring van de gemeente heeft geleid tot een schik king. De eisch van eischeresse die bygestaan wordt door mr. G. de Bakkef was len be drag van 51000 of een toelage van 40 per week en f 20 per week voor haar min derjarig kind. DIERENMISHANDELING. Gloeiende kool moest jachtlust van hond verdrijven. Een boer uit Zegveld had zich voor het gerechtshof te Amsterdam te verantwoor den wegens een ernstig geval van dieren mishandeling, des te ernstiger omdat der gelijke mishandelingen in de streek, waar verdachte woont, herhaaldelijk schijnen voor te komen. De waakhond van den boer, een trouw en mooi dier, had één gebrek, hij toonde te veel belangstelling voor de schapen. Hij joeg achter de beesten aan en zoo nu en dan pleegde hij thuis te komen met een bek vol schapenwol. De boer was bang, dat het beest of zyn eigen schapen of die van zijn buurman zou doodbijten en om aan deze liefhebberij een einde te maken, gebruikte hij een afschuwelijk middel. Hij duwde een gloeiende kool, gewikkeld in natte schaapswol, in den bek van het dier, welks snuit hy vervolgens dichthield. De vreeselijke pijn, de reuk en de smaak van de schroeiende wol zouden den hond volgens het in die streek heerschende volksgeloof afkeerig van schapen maken. De boer vond 't pijnigen van den hond blijkbaar niet zoo erg; minder was hij te spreken over het vonnis van den politie rechter, die hem tot drie maanden gevan genisstraf had veroordeeld, temeer daar dit nog een maand hooger was dan de eisch van den Officier van Justitie. In hooger beroep vorderde de procu reur-generaal, mr. dr. D. Reilingh, een gevangenisstraf van zes wekén. De verdediger, mr. H. Keune, deed een beroep op clementie. Door een gevange nisstraf zou verdachte nog meer aan den grond raken dan hij reeds zit. De boer wist niet beter, omdat deze methode her haaldelijk in zijn omgeving werd toege past. PI. drong aan op het opleggen van een geldboete, subs, op een voorwaardelijke straf. Dc uitbreiding der Leidsche Universiteit De nieuwe vleugel heden middag in gebruik genomen In tegenwoordigheid van tal van autori teiten is hedenmiddag de nieuwe pitbrei- ding der Leidsche universiteit, verkregen door bijtrekking van de oude patriciërs huizen Rapenburg 67, 69 en 71 en door verbouwing van het aan den Hortus Botani cus grenzende deel van het academiege bouw, op oficieele wijze in gebruik ge nomen. De recente verbouwing volgens ontwerf van den rijksgebouwendienst, is door dezen dienst uitgevoerd. De bestaande toestand bemoeilykte in meer dan een opzicht de bouwplannen. Eerste voorwaarde immers was, dat het historische gebouw ongerept bleef, voorts moest ook het voorplein intact blijven, evenals de poort, welke toegang verleent tot den Hortus Bottanicus, terwijl ten slotte de prachtige gevels der hier boven genoemde perceelen aan het Rapen burg eveneens ongeschonden moesten blij ven. Al deze vorwaarden stelden den techni- schen staf van den rijksgebouwendienst voor bijzondere moeilyKheden, welke m de thans gereed gekomen uitbreiding op alleszins bevredigende wijze zijn opgelost. Voor den bouw, waarmede op 18 Juni 1937 een aanvang werd gemaakt, is op de sindsdien verschenen rijksbegrootingen, in total 175.000 uitgetrokken De totale oppervlakte is ongever 21/3 maai zoo grot geworden als oorspronkelijk beschikbaar was. Het aantal lokalen voor collegegebruik ongeacht de veel verbeter de accomodatie. voor de faculteitsbesturen is gestegen van 7 tot 20. Alle theologische, juridische en litteraire colleges worden thans in het „Rapenburg complex" gegeven met uitzondering van de litaraire colleges der Vereenigde Facul teiten, welke in het Oostersch centrum aan de Binnenvestgracht worden gehouden. Hedenmiddag voltrok zich in het groot auditorium de officieele ingebruikneming. Behalve het college van curatoren, bestuur en leden van den Academischen Senaat en vele andere belangstellenden waren hierbij o.a. tegenwordig prof. dr. G. A. van Poelje, als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. A. J. L. van Beeck Calwoen, chef van de afdeeling Hooger Onderwijs van dit Departement, het hoofd van den rijksgebouwendienst, J. C. E. baron van Lijnden, de directeur van de afd. uitbrei- dings- en onderhoudswerken, den heer Bok, de garnizoenscommandant, overste H. D. Buurman, de wethouder van onderwijs dezer gemeente, mr. A. F. L. M. Tepe, de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland, mr. P. H. Pijnacker Hordijk, be nevens vertegenwoordigers der studenten corpora. Historisch overzicht door mr. A. v. d. San de Bakhuyzen. De president-curator der Leidsche Uni versiteit, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, hield ter officieele opening van deze be langrijke uitbreiding een uitvoerige rede Daarin trad spr. allereerst in de historie terug en memoreerde hoe allerlei universi taire instellingen in particuliere en semi- officieele gebouwen geherbergd waren. Hoe die huisvesting was, weten vooral zij, die in den loop der jaren vanwege hun studiën korteren of langeren tijd daar doorbrachten Ook in het Universiteitsgebouw vonden in den loop der jaren tal van veranderingen plaats. Na enkele kleine verbeteringen sinds 1928 kwamen curatoren noodzakelijkerwijs tot een plan voor aanmerkelijke uitbreiding en ingrypende verbouwing van het gebou wencomplex, waarop bij de Regeering ten sterxste werd aangedrongen. De hoofdzetel der Universiteit bestaande uit het oude kerkgebouw van het klooster, werd in 1581 in gebruik genomen en onder ging in 1829 zijn eerste werkelijke uitbrei ding dor aanbouw van den vleugel aan den Hortus en de Zuidzijde van het Academie plein. In 1899 kwam daarbij de vleugel in de Nonnensteeg. Daarmede beschikte men dan over 38 m. 1 frontbreedte aan het Ra penburg en 970 m.2 oppervlakte, waarin 7 gehoorzalen. Het vergroote complex strekt zich nu over 82 M.2 frontbreedte langs het Rapen burg uit. De bebouwde oppervlakte be draagt 2300 M.2 en daarin beschikt men nu over 20 gehoorzalen, benevens uitge breide voor de administratie bestemde lokalen en een eigen tehuis. De ontruiming door het Prentenkabinet en het Museum voor Volkenkunde had de gelegenheid waarnaar zoo vurig en lang was uitgezien eindelijk geschapen. Vrij om te ontwerpen was men geens zins en in velerlei opzicht moet het plein ge zien worden als een compromis. De belangen die tot compromissen dron gen zijn inmiddels zeer reëele en het zal, naar ik vermoed, uw instemming hebben, dat daaraan wat werd opgeofferd. Vooreerst moest het oude historische ge bouw intact blijven, noch mocht het ont sierd worden door niet passende aan bouwsels. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco's opmarsch gaat gestadig voort. (2de blad). Dr. Schacht ontheven van zijn functie van president der Rijksbank. .(2de blad). Opnieuw dreigt een kabinetscrisis België. (2de blad). Binnenland Het aantal motorrijtuigen is hier te lan de sterk gestegen. (2de blad). Te gen de beide verdachten van de op lichting te Binneken resp. drie en twee jaar geëischt. (4e blad). BEZOEK VAN PRINS BERNHARD. Aan de Leidsche Universiteit. Naar wij vernemen is Z. K. H. Prins Bernhard voornemens Vrijdag 27 dezer een met-officieel bezoek te brengen aan de Rijkuniversiteit, alhier. Het Academieplein met de hortuspoort of men het nu aesthetisch hoog schat of niet, moest in zyn tegenwoordigen staat gehand haafd blijven. Aan de gevels van de, bij de trekken per ceelen 67, 69 en 71, mocht niet geraakt wor den, terwijl bovendien het geheele pand, dat van de familie Scholten was aangekocht, gerestaureerd, niet verbouwd mocht wor den. De Hortus was te ontzien, vooral mocht men den meer dan 300-jarigen gouden re gen niet te na komen, en eindelijk moest men ook aan de achterzijde bedacht zyn op bestaande architectuur. De zetel van Curatoren bevindt zich van nu af aan in het deftige patriciërshuis no. 67, dat geheel gerestaureerd zijn karakter hield en weer prijkt in 18e eeuwschen sier. Van de beide aangrenzende huizen vindt men alleen de gevels behouden, doch het inwendige volledige gemoderniseerd en voor de verschillende doeleinden ingericht. Slechts één kamer van deze woningen moest gespaard blijven en werd verplaatst naar de verbreede ruimte, die boven de hortuspoort werd gewonne,n en zoo werd een waardige docentenkamer, die tevens voor extra-vergaderzaal ook van de groote faculteiten kan dienen, verkregen. De medische faculteitskamer is wederom in gebruik genomen, terwijl nu ook aan de Vereenigde Faculteiten een eigen verblijf werd ter beschikking gesteld. Aanzienlijk is de verbetering wat de toerusting van eenige voorname gehoorzalen betreft, want in twee dezer beschikken de docenten of sprekers nu over voortreffelijke toestellen voor episcopie, diascopie en cimematografie. De oude vertrekken van den Secretaris van Curatoren en iiens staf zijn gedeelte lij! ingericht to' ontvanggelegenheid. Er zijn in den loop der eeuwen herhaal de pogingen gedaan om te komen tot een zeer groot universiteitsgebouw. Beschrij- .ving en plannen daarvoor zijn door de goe de zorgen van het Academisch Historische Museum voor deze gelegenheid tentoonge steld in he studie- en werklokaal, dat in het Curatorengebouw op de le verdieping van de Commissie voor dat Museum is ter beschikking gesteld. Geen van deze plannen heeft het tot uit voering gebracht en de Leidsche Universi teit heeft nog steeds voorloopige en tijde lijke behuizing gevonden in niet voor het doel geconstrueerde gebouwen. Ook nu weer zyn het verbouwingen en by bouwen, die wij inwijden. Zijn wij dies ontevre den? Verre van dien! Ik betwijfel, aldus spj., of er velen zijn, die liever op het Ra penburg tabula rasa gemaakt zouden wil len zien, of, schrikkelijker denkbeeld nog, d Universiteit naar de buitenwijken had- n willen zien verhuizen. Hadden wij trouwens in die richting onze gedachten laten gaan en weer eens ge streefd naar de verwezenlijking van die oude gedachte van één grootsc-h universi teitsgebouw, gelooft gij, dat wij meer succes zouden hebben gehad dan onze voorgangers in 1785 of die van 1815, of die van 1873? Het zal geen uwer verwonderen, dat het College van Curatoren bij het in gebruik ne men van dit nieuwe stuk Academie groote behoefte gevoelt om uiting te geven aan zyn waardeering voor de totstandkoming daarvan. Deze richt zich in de eerste plaats tot het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en zeer in het bij zonder tot de afdeeling Hooger Onderwijs daarvan. Aan de vertegenwoordigers van departe ment zooomede aan de vele medewerkers dezer belangrijke verbouwing richt spr. vervolgens hartelijke woorden van dank, niet in het minst tot den heer van Hoog straten, administrateur der universiteit, wiens aandeel in de totstandkoming der plannen zeker niet gering is. Zijn adviezen bij de afwerking en uitrus ting en de exploitatie brengen van de nieu we gebouwen waren van de grootste waarde. Na deze rede werd nog het woord ge voerd door prof. mr. E. M. Meyers waar nemend rector magnificus en een vertegen woordiger der studenten. De plechtigheid werd besloten met een receptie van president-curator en rector- magnificus. Voor het Mercurius-examen Engelsche handelscorrespondentie slaagde de heer H. Moret te Voorschoten, leeriling van mej. Nell Kagie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2