Luchtbeschermings oefening in Zuid-Holland Spoorwegen, scheepvaart en weg verkeer zonder licht VRIJDAG 20 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9240 Ste £ekJ4eli£0oii/ta/iit Bureaux Papengracht 3t. 'jLm Adv> en Abonn.-tarieven xie pag t Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat nil vier bladen. De onsociale toestand bi| het onderwijs Dat er zooveel jonge mannen en jonge vrouwen met acte lager onderwijs werk loos rondloopen, is een treurig ver schijnsel. Maar, wat wij eigenlijk nóg treuriger vinden, is, dat onderwijzers en onderwij zeressen, die wèl werk hebben, zeer slecht betaald worden. Dat is zoo treurig, omdat het strijdt met de eisch van rechtvaardigheid: wie werkt moet voor zijn arbeid een behoorlijk loon ontvangen. De aanhouder wint. Wij hopen, dat dit spreekwoord hier bewaarheid zal wor den, en dat de herhaalde aandrang op de regeering, om aan dezen toestand een eind te maken, eindelijk tot succes zal leiden. Al was 't maar tot een voorloopig, een gedeeltelijk succes. De Katholieke fractie in de Eerste Ka mer schijnt de tactiek van haar zuster in de Tweede Kamer over te nemen en bij de behandeling van de begrooting van on derwijs te zullen zwijgen: protestee- rend zwijgen of zwijgend protes teeren. Wij hebben al 'ns de opmerking ge maakt, dat wij deze tactiek niet kunnen be wonderen al begrijpen wy, 3 a t en waarom men er toe is overgegaan. Men kan niet bij herhaalde herhaling eischen stellen en, als aan deze eischen steeds maar niet wordt voldaan, rustig blijven! Dit van den eenen kant. Terwijl van den ande ren kaïit groote schade aan andere ernstige belangen zou kunnen worden toegebracht, als de afvaardiging der R.K. Staatspartij niet rustig zou blijven én het aftreden van den minister van Onderwijs zou bewerken! Wij kunnen dus die zwijg-tactiek begrij pen, maar zien er niet veel heil ia! Wij -hadden daarom liever een andere tactiek gevolgd gezien: spreken is hier o.L in elk geval beter dan zwijgen. Wij hopen, natuurlijk, dat wij in dit vooruitzicht te donker zien dat de on dervinding ons in het ongelijk zal stellen dat binnenkort in de Memorie van Ant woord op zijn Onderwijsbegrooting aan de Eerste Kamer de minister zal spreken, ein delijk, het verlossende woord! DE WERELD 1W VOGELVLUCHT BRUSSEL: Minister Spaak heeft het zeer moeilijk met.de hervorming en uit breiding van zijn kabinet, zooals hij dit had opgevat. Een groot aantal combinaties, die Woens- dag en Donderdag werden geprobeerd, ble ken onmogelijk. Het zwaartepunt in de huidige ontwikkeling ligt bij de standvas tige houding der Katholieken, die ditmaal van geen toegeeflijkheid willen weten bij het toekennen van de verschillende func ties en de bepaling van de machtsverhou dingen in de regeering. O.m. eischen zij voor zich het Departe ment van Justitië op en een evengroot aan- tal zetels als de socialisten. Vandaag zou Spaak aan de Katholieken, die hy voor zijn combinatie had uitgekozen, persoonlijk vragen, of zy zitting willen ne men in zyn kabinet. Als zij weigeren, zal Spaak het ontslag van zijn regeering in dienen. Dan zou het. ministerie-Spaak, na zoovele gevaarlijke klippen omzeild te heb ben, toch eindelyk zyn vastgeloopen. BERLIJN: De geruchten omtrent muta ties in Duitschland hebben het niet heele- maal geraden. Er is wel een belangrijke wijziging gekomen aan de „spits" doch het betrof niet Goebbels of Goering, maar dr. Schacht. Deze is thans ook ontheven van zyn functie van president der Duitsche Rijksbank. Zijn nieuwe taak zal zijn: „bij zondere taken" te vervullen. Dit is natuur lijk een doekje voor het bloeden. Waar schijnlijk zal de financieele politiek van Duitschland nu radicaler worden dan zy ooit geweest is. BURGOS: In Catalonië gaat dé opmarsch van Franco gestadig door. Het weer is sinds gisteren wat verbeterd en daardoor kon den de troepen weer iets sneller oprukken. Zy staan thans voor de poorten van de stad Igualada. Het beginner'thans ernstig uit te zien voor Barcelona, De geheele provincie Zuid-Holland, met haar groote steden en platte landsgemeenten met haar havens n scheepvaartwegen, mèt haar spoor- en wegverkeer, heeft twee uur lang in het duis >r geleefd. Van half negen tot half elf zijn gisteravond de uit stralende lichten gedoofd geweest en hebben de wemigen, die zich op den openbaren weg hebben w-agc., zich met afgeschermde lichten en richt- lampjes moeten behelpen. Alle gem- besturen in de provincie hadden tot het houden van deze verduis teringsoefening opdracht gekregen. Voor de scheepvaart waren speciale ri: ijnen vastgesteld. De onder de departementen van defensie» justitie en waterstaat res- sorteerende diensten, welke daarvoor in aanmerking kwamen, als loodswezen, rijkspolitie, verkeersinspectie en rijkswa terstaat, alsmede de provinciale water staat en de d:-~ctie der Ned. Spoorwegen ve-leenden medewerking aan de oefening. Zuid-Holland is uit luchtbeschermings oogpunt een moeilijke provincie, wegens de veie en groote doelen, welke het een vliegenden aanvaller Vooral de grootste haven des lands en de zetel der regeering, Rotterdam en den Haag, ma ken deze provincie tot een voor de orga nisatie der r-—'eve verdediging op den grond zoo hoogst belangrijk object. De gisteren gehouden oefening in groot verband is dan ook door de bevolking in overgroote meerderheid als een ernstige !zaak gevoeld. GEEN VLIEGTUIGEN IN DE LUCHT Het was jammer, dat de beide vliegtui gen met autoriteiten en pers, welke van Schiphol en Waalhaven zouden opstijgen or-, de result:n van de verduistering na te gaan, niet de lucht in kc _n. De mi was, e/ üals bij enne ie vorige verduist.e- ringsoefeningen, de spelbreker. Er zijn nog omstreeks half nege" op Waalhaven peilingen verricht, die uitwezen, dat het wolkendek op slechts 50 meter hoogte hing. Wel was dit een kleine verbetering ten opzichte van de peiling van half zeven, die 25 meter was, doch de vooruitzichten waren van c" aard, dat v van rr"-' - ci-t kon wc-" verwacht. Onder deze omstandigheden had het geen zin de lucht in te gaan, j norm- j hoogte voor de waarne mingen t-i. minste 400 meter is. Dienten gevolge moest de zeldzame gelegenheid, welke de verduistering van de geheele provincie Zuid-Holland bood, om een grondige controle vanuit de lucht uit te oefenen op de verduisterde steden en de groote waterwegen, ongebruikt worden gelaten. Zoodoende hebben iviers zich tevreden moeren stellen, met hetgeen zij van den grond af konden zien. Er ging een extra-trein door het verduisterde ge bied, waarin een onzer veïslaggev_iad plaats genomen, pm veel te kijken en wéinig Ae zien, voorts hebben wij natuur - 1V'; niet ven-'--' -'-or de donkere vra ten van onze stad te zwerven, speurend naar lichtpuntjes, lichtpuntjes dan, die bij een verduistc—oefening nu eens niet lichtpuntjes in overdrachteiijKsn zin ge noemd kunnen worden. TREINRIT DOOR DE VERDUISTER DE PROVINCIE. Op het stationsemplacement te 's-Gra venhage stond om acht uur een extra- trein gereed, waarmede een aantal auto riteiten een rondrit door de verduisterde provincie zou maken. Onder hen zagen wij den minister van defensie, den com- misaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, den inspecteur voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len, luitenant-generaal b. d. P. H. A. de Ridder, den procureur-generaal bij het gerechtshof te s-Gravenhage, mr. A. Brants, den secretaris-generaal van het departement van waterstaat, mr. D. D. W. Spitzen, den directeur van den lucht vaartdienst, den heer H. van Ede van der Paltz, dén directeur van den etappen- en verkeersdienst, kolonel H. H. Thoden van Velzen, verder verschillende leden van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, ingenieurs van den provincialen wa terstaat in Zuid-Holland, en vele autori teiten, die direct of zijdelings bij de lucht bescherming zijn betrokken. De minister van binnenlandsche zaken stapte in Gou da in dén extra-trein. Om half .negen lag het station H.S.M. te 's-Gravenhage volkomen in het. duis ter, de helle electrische verlichting van den gereedstaanden trein werd uitge draaid en men zocht zichzelf in het licht van brandende sigaretten en nauwelijks schijnende zaklantaarns. 'In de buiten wijken van den Haag bleken verschillen de bewoners nog niet begrepen te heb ben, dat hun huizen inderdaad geen licht naar buitenmogen uitstralen. Tusschen den Haag en Delft echter was het vrij wel volkomen donker en slechts hier en daar deed een flauw schijnsel de aanwe zigheid van een woning vermoeden. Het zelfde effect maakte de route tusschen Delft en Rotterdam, doch bij Schiedam begonnen de stadslichten wederom op de reizigers aan te komen. Rotterdam was, van buiten af gezien, slecht verduisterd. Na een kort oponthoud in Rotterdam op het station D.P. vertrok de trein in omgekeerde richting naar Gouda. Gouda, zoowel stad als station hadden uitstekende verduisteringsmaatregelen ge nomen. Óp het station stapte minister Van Boeijen in den nachtelijken spook trein en voort ging het in dé richting van Woerden, waarbij we onderweg, behou dens een enkelen verlichten overweg links noch rechts van ons een lichtje konden bespeuren. In Woerden wekte het een vrijwel al- gemëene verontwaardiging, dat terwijl de stad geheel verduisterd, was, rechts van de lijn in de verte de straatverlichting volop brandde. Maar spoedig werden we gerustgesteld. Daar rechts was de grens van de provincie Utrecht, welke niet in de oefening betrokken was. Na een kort oponthoud te Woerden ging het op Leiden aan. De geheele Rijnstreek lag feilloos in het donker. In Leiden ech ter bleek men de. voorschriften niet over al even stipt te- hebben opgevolgd, al thans we zagen hier en daar eenige vrij helder verlichte ramen. Het station Lei den was echter goed verduisterd; de blauwe kappen om de lampen voldeden uitstekend. Op het traject van Leiden naar Den Haag hadden we gelegenheid aan kapi tein van Riessen naar zijn indruk van dezen insoectietocht te vragen. Die indruk luidde: „Goed. Iedere verduisteringsoefe ning vertoont een vooruitgang. Het eieren eten bij zoo'n oefening is echter, dat men de zaak uit de lucht beziet, want er zijn altijd menschen, die hun dakvensters en achterramen niet voldoende afdekken. Ook wordt er wel eens bij vergissing een licht ontstoken in een kamer, waarvan de gordijnen niet zijn gesloten". MEENING VAN ENKELE AUTORITEITEN. Na afloop van de oefening hebben wij enkele autoriteiten naar hun indrukken gevraagd. De commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuidholland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, was zeer tevreden over de oefening, waaruit men veel heeft kunnen leer.en. Z. Exc. wees b.v. op de verduiste ring vain het groote ziekenhuis te Leiden met zyn talryke ramen, welke geen enkel lichtstraaltje doorlieten. Generaal de Ridder wees op de minder goede verduistering van Rotterdam, en Lei den,. waar evenwel proeven werden geno men met een nieuw soort afgeschermde straai rlichting. Kapitein van Riessen, adjunct-inspecteur van de luchtbescherming had tijdens de reis een sterken vooruitgang geconstateerd. Hij was zeer tevreden over Gouda, Woer den de Rijnstreek. Vervolgens zijn meening waren de overwegen nog niet voldoende verduisterd. Leiden en Rotterdam konden zonder twyfel beter. De rondreis door de provincie werd ge maakt in een speciale motorwagen van den dienst Amersfoort-Ede-Arnhem. De lengte van de route was 128 kilometer. De reis werd binnen den vastgestelden tijd vol bracht. AAN DE GRENS Wij zyn naar de grens geweest aldus een verslager ge ver van de „Vooruit", dat het volgende vertelt. De grens tusschen Noord- en Zuid-Hol land, waar het gladde wegdek overgaat in een klinkerweg, even voorbij Bennebroek. En toen om half negen een sirenegeloei en klokgelui het spin waren, om de lichten te dooven, lag dar voor ons Zuid-Holland als een diep zwarte oneindigheid. De bewaking dpor ryks- en gemeente politie wasjhier al heel scherp. Er was in de eerste plaats de ryksverkeerspolitie met de gemeentepolitie van Bennebroek en 25 meter verder, precies op de grens, stonden de agenten van H11 leg om in hun bruine uniformen. Een dubbele controle, waarbij een paar leden van de burgerwacht assis teerden en een roode lamp moesten zwaaien als er auto's naderden. Daar kwamen de eerste al, hun felle lichtbundels vooruitwerpend, door de bocht. De rijks-politie gaf het stopteeken. Op een verlichte plaats werd: „halt politie!" zicht baar. U mag Zuid-Holland niet in. Ook niet als ik met gedoofde lichten rijd? U moet uw lampen afschermen, dat is voorschrift. Anders moet u wachten tot half elf. Een jongen met een rol papier kwam aanloopen: „lampen afschermen meneer? Twee kwartjes". En hij had succes ook. Hij vertelde er niet bij, dat hij den chauffeur van de vrachtauto, die vlak naast deze auto stond, voor veertig cent had bediend. Maar ja, een mooi gelakte personenwagen kon wel een dubbeltje meer opbrengen en stan den moeten er nu eenmaal ook zyn. Een fietser naderde en wilde doorrijden met licht. Hij moest afstappen en zijn licht dooven. Ik zal je danken, ik ryd niet zonder licht Hillegom binnen. Dan krijg ik een bekeuring. Met veel moeite gelukte het den agent den fietser aan het verstand te brengen, dat hij juist een bekeuring riskeerde, als hij zijn lamp liet branden. Nog een beetje ongeloovig vertrok hij: Toen het tegen tien uur liep, weid de animo om Zuidholland in te rijden minder. Doch zoodra was het klokje van tien ge passeerd of ze kwapien met felle lichtbun dels de bocht van de weg om. De ver keerspolitie was echter onverbiddelijk. Lampen afschermen of anders wachten. De meeste automobilisten kozen het laatste en weldra stond er een lange file wagens voor de grens, wachtend op het sirenegeloei en kloKgelui, dat om half elf zou weerklinken. Langzaam gloeiden om die tijd de natrium- dampen aan en werden straatlantaarns ont stoken. Uit de zwarte oneindigheid doem den tal van lichtpunten op, lichtbundels zwaaiden lang de boomenrij. De grens lag daar weer verlaten, even onzichtbaar ais altyd. De sleutelstad ver duisterde mee Particulieren konden beter hun best doen Natuurlijk neemt iedere stad en ieder plaatsje van Zuid-HoUand een belangrijk deel in wanneer het gaat om een heele pro vincie te verduisteren en naarmate de stad of het dorp kleiner of grooter is, zal ook de belangrijkheid der betrokkene in het verduisteringsproces een kleinere of groo- tere plaats innemen. En zoo was ^et aandeel, dat de Sleutel stad gisteren had in de verduisteringsproef van de provincie Zuid-Holland zelfs heel groot te nemen, want Leiden, is in grootte mede een der belangrijkste steden. Naar de mate van die grootte zal ook de vraag beantwoord moeten worden of de verduisteringsproef geslaagd kan heeten en zoo bezien mogen we zeggen, dat Leiden geen slecht figuur zal hebben gemaakt. Over het algemeen is er door de burgerij goed meegewerkt om deze verduisterings proef te doen clagen. Een tocht door de stad heeft dit voldoen de doen blyken. Er moet ons echter vooraf een opmerking van het hart. Naast de groote medewerking van vrij wel het overgroote deel der burgerij viel het op, hoe sommige menschen heelemaal niets gedaan hadden om te zorgen, dat er geen licht van binnen naar buiten uit straalde. Men had gewoon de gordijnen gesloten, doch dat „gewoon gesloten" be- teekent, dat het licht uitstraalt langs de zij kanten en bovenkanten der gordijnen. Die menschen hadden hoegenaamd geen moeite gedaan om uitstraling van het licht te voorkomen. En dat kon men overal in de stad waarnemen, in het hartje der binnen stad zoowel als in de buitenwijken. Men zou er ongetwijfeld van schrikken te ver nemen in hoeveel gevallen de politie of hulppolitie waarschuwingen heeft moeten uitöeelen. Als men mocht verwachten, dat de men schen zich tijdens de verduisteringsproef zooveel mogelijk binnenshuis op zouden houden, dan kent men de Leidenaars niet. 't Is zeker zoo druk, misschien zelfs druk ker op straat dan op gewone avonden en de jeugd maakt er als 't ware een feest avond van, waarbij alleen het vuurwerk gelukkig ontbreekt. Met spanning wordt uitgezien naar het moment, dat de lichten uitgaan. Dat ge schiedt zonder eenige waarschuwing, zon der eenig geluid.... Alleen op de Bree- straat blijft de groote straatverlichting nóg eenigen tijd branden. Daarna wordt ook daar alles gedoofd.... Het is plotseling pikdonker, donkerder dan men gedacht heeft en naar mate men kort voor het DE VALERA BETUIGT TE LONDEN ZIJN LEEDWEZEN. Bij de familie Chamberlain. LONDEN, 20 Jan. (A.è N. P.). De Valera heeft gisteravond den hoogen commissaris van Ierland te Londen, Dulanty, opgedra gen aan minister-president en mevrouw Chamberlain hef leedwezen der Iersche re geering te betuigen over den aanslag, ge pleegd op hun zoon, en hun de verzekering te geven, dat deze zich in volkomen vei ligheid bevindt. aanvangs-verduisterings-uur in heller licht heeft gekeken is de donkerte zwaarder. Men heeft eenigen jd ncodig om aam de duis ternis te gewennen. Even stonden alle menschen stil. Dan, wanneer de oogen even ingesteld zijn op de duisternis zet de massa zich weer in be weging, langzaam voortschuifelend, voetje voor voetje en vooral op hoeken van stra ten en stegen, bij het af- en oploopen van trottoirs vooral goed oppassend, dat men niet zal vallen. Zoo trekken ook wij erop uit, niet te voet maar per auto. Dan verplaatst men zich in ieder geval vlugger wyl men dan de be schikking heeft over de straat, terwyl de voetgangers voor eigen veiligheid op de trottoirs moeten blijven. Wanneer ze zulks niet doen, worden ze door de politie wel op hun verplichtingen in deze gewezen. Allereerst trokken we via de Breestraat naar Tuinstadwyk, waar de Stedelijke Lichtfabrieken in de nabijheid van de St. Petruskerk een prqef.verplichting ryet af geschermde lantaarns gemaakt had. Even als by alle „gedoofde" straatverlichting light te ?ien is, zonder dat men nu bepaald kan zeggen, dat het uitstraalt, was het ook hier. In hoeverre deze verlichting echter van dó lucjTf uit waarneembaar zou, zijn, valt moeiïyk te' zeggen. De continubedrijven er waren er slechts heel enkeA.e in de stad en ook de ziekenhuizen, hadden uitstekende voorzorgs maatregelen genomen en wanneer alle par ticulieren het aldus gedaan, hadden, zou het in Leiden heel.wat duisterder zyn geweest. De café's waren ook niet alle even goed lichtdicht gemaakt. Sommige straalden veel te licht licht uit, terwyl anderen met succes geheel lichtdicht waren gemaakt. Op de Haarlemmerstraat werd ergens herhaalde malen h*t licht- aangedraaid, zon der dat de gordijnen gesloten waren. Dat gebeurde ook p 'n tweede verdieping van een particuliere woning van de Breestraat, waar de drie ramen door de neergelaten gordijnen niet bespannen werden, zoodat er een zee van licht naar buiten straalde. We zagen verder woningen, waarvan de aan de achterzijde aan het water gelegen huiskamers in het geheel niet of zeer on voldoende afgeschermd waren. Waarschijn lijk was men daar van meening, dat aan den achterkant toch niet zou worden ge zien? Op dezen donkeren verduisteringsavond viel ook in het bijzonder op hpeveel er gerookt wérd. Overal bij tientallen èn hon derdtallen zag men de vurige kopjes van sigaren en sigaretten, aanduidend dat er zich heel wat r'oókers op straat bevonden. Ook het station was geheel in het duis ter gehuld. Electrische en stoomtreinen kvyamen met gedoofde verlichting en de stoomtreinen tevens met bedekte vuur plaat aan, terwyl de Parijsche trein met denderende vaart in het pikdonker voorbij snoof. Langs de spoorlijn zag men slechts hjer en daar de seinlichten, welke eén mat schijnsel afwierpen, maar die zeker geen uitstraling veroorzaakten. Ook de locale en interlocale trams reden zy het mét kalmen gang en met beperk ten dienst met afgeschermde" lichten, maar vanaf de straat weren de blauwe spleetoogjes Van verre duidelijk waar te nemen. Slechts een tram veroorzaakte een on gelukje. Op den Hooge Rijndijk liet een trambestuurder aan het eindpunt zijn wa gen te ver doorrijden, waardoor de wagen uit te rails liep. Met behulp van een aantal voorbijgangers werd de wagen weer terug gebracht. Het gewone rij verkeer was tot eeh mi nimum beperkt, het verkeer op de -buiten wegen stond vrywel gehèel stil en in de stad kwamen slechts 'n heel enkele auto tegen. Tot ernstige ongelukken is het gelukkig niet gekomen. Alleen is op den Morsch- weg de 14-jarige W. F. uit de Paul Kru- gerstraat „bij het spelen" tegen een voor bijganger, den 40-jarigen W. v. I., gebotst. De jongen kwam daardoor zoo ongelukkig te vallen, dat hij het linkeronderbeen brak. Door den E.H.D. werd hij naar hét Acad. Ziekenhuis vervoerd. Een dissonant in de verduisteringsregel matigheid ij'vormde een magazijn op de Botermarkt, waar door verkeerde instelling van de automaat-klók te 10 uur plotseling de verlichting ging branden, waardoor de omgeving in fel licht werd gezet, hetgeen duurde tot het einde der proef. Een andere dissonant, maar een van ernstiger aard was de baldadigheid van én kele jongens, die van „Maison Nelly" op ie Breestraat een ruit ingooiden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1