BINNENLAND RECHTZAKEN VKIJUAU ZU JANUAKl 1939 ufc LEIESCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 STRIJD TEGEN HET GROOTBEDRIJF. Enquête van den Nederlandschen R.K. Kruideniersbond. De Nederlandsche R.K. Kruideniersbond hield Woensdag zijn jaarvergadering te Amsterdam. De dag werd ingezet met een H. Mis in de St. Nicolaaskerk, bij verhindering van den bondsaaviseur opgedragen door pater Antonius, geestelijk adviseur van de af- deeling „St. Bavo" te Amsterdam. De vergadering werd geopend door den bondsvoorzitter, den heer J. P. Hendriks uit Nijmegen. We leven aldus spr. in een histori- schen tijd. De macht van het grootkapitaal doet zich voelen in sociaal en economisch opzicht en achter de schermen ongetwij feld ook in politiek opzicht. Maar wat on- dertusschen enkele jaren geleden nog een utopie scheen, een algemeene ordenings gedachte, is den laatsten tijd meer en meer gemeengoed geworden. Spr wees er op, dat de vestigingswet voor het kleinbedrijf geen zin heeft, in dien daarnaast geen einde wordt gemaakt aan de overwoekering van het grootbe drijf. In zooverre is voor den zelfstandigen kruidenier hulp van buiten noodig. Vervolgens stelt de N.R.K.B. zich voor ook in het inwendige van de organisatie aan den bedreigden kruideniersstand hu!p te bieden door de stichting van een fonds voor bijzondere nooden, ongetwijfeld een der meer ideale vormen van zelfzorg. Naar aanleiding van de ingekomen stuk ken deelde de bondsdirecteur, drs. H. Post, mede, dat de afdeeling Helmond en bloc tot den N.R.K.B. is toegetreden, evenals de inkoop-vereeniging HIMA te Weert, ter wijl te Arnhem dezer dagen met goed suc ces een nieuwe afdeeling in het leven werd geroepen. Het financieel verslag over het boekjaar 1937 en de begrooting voor 1939 werden ongewijzigd goedgekeurd. Op deze ochtend-bijeenkomst heeft nog het woord gevoerd het Tweede Kamerlid mr. Bach, die diverse actueele onderwer pen, voor de kruideniersbranche van be lang zijnde, aan de orde stelde. Spr. wees er op, dat, wie den toestand objectief bekijkt, zal moeten erkennen, dat het kruideniersbedrijf wel tot de meeSt bedreigde branches behoort, maar ook, dal de organisatie van de zelfstandige krui deniers in het algemeen niet op dat peil heeft gestaan als het moest en kon zijn. Daar komt bij, dat de neutrale vakorga nisaties zelf nog hun positie verzwakt hebben door hun isolement, in plaats van aangesloten te zijn bij hun standsorganisa tie Spr. achtte het teleurstellend, dat de deelneming aan de vakopleiding vanuit het zelfstandig kruideniersbedrijf nog zoo veel te wenschen overlaat. Ten slotte deelde spr. nog mede, dat het bestuur van den R.K. Middenstandsbond volkomen overtuigd is van de noodzaak van beperkende maatregelen tegen het grootbedrijf en daarop met klem zal blij ven aandringen. Tijdens de rondvraag gaf mr. Bach nog eenige toelichting betreffende het stand punt van den Nederlandschen R.K. Mid denstandsbond jegens het N.A.P.A.-comité. De middag-vergadering werd o.a. bijge woond door den directeur van het econo misch instituut voor den middenstand, dr. Van Muiswinkel, door den bonds-adviseur pastoor A. G. Smit uit Soest, door den mo derator van de K.J.M.V., rector Beune en door het Tweede Kamerlid, den heer H. E. v d. Brule uit Rotterdam. Dr. van Muiswinkel bepleitte in een in teressant betoog de behoefte aan interne saneering. Als geen interne saneering van de zelfstandige bedrijven wordt bereikt, dan ziet spr. ^n andere wettelijke maatre gelen geen heil. De bondsadviseur weer nog in de rich ting van de nieuwe gemeenschap, terwijl rector Beune als moderator der K. J. M. V. er op aandrong de vakverzorging der jongere katholieke kruideniers te leiden via de K. J. M. V. De beide aftredende hoofdbestuursleden, de heeren J. P. Hendriks uit Nijmegen en H. G. de Bruijn uit Den Haag, werden bij acclamatie herkozen. Het urgentieprogram van den N.R.K.B. werd na een enthousiaste uiteenzetting van den bondsdirecteur, den heer Post, aangenomen. Een enquête onder zelfstan dige kruideniers zal worden ingesteld wat betreft de actie tegen het grootbedrijf, waarvan men hcopt. dat vóór Juli 1939 eenig resultaat zal zijn bereikt. Aangedrongen zal worden op het ver schaffen van crediet aan zelfstandige be drijven op langen termijn, op de instelling van een spaarfonds voor jongeren en op verplichte wettelijke registratie van be drijven. Het voorstel tot verhooging van de bondscontributie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, terwijl de verga dering haar goedkeuring hechtte aan de stichting van een fonds voor bijzondere nooden. Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Brule, sprak nog een kort propagandis tisch woord, om vooral doordrongen te zijn, dat momenteel een krachtige actie het meest noodzakelijk is. Aan het slot werd besloten tot verzen ding van een motie aan den minister van Economische Zaken; dringend wordt ver zocht om verlenging van den spertijd voor het filiaalbedrijf van drie jaren, om in die drie jaren de verdere saneering van den middenstand te voltooien. „Tijd". BOTERHEFFING ONGEWIJZIGD De heffing en de steunuitkeering op boter zijn behoudens tusschentijdsche wij ziging voor de week van tot 26 Januari vastgesteld op 60 cent per K.G. DE AMSTERDAMSCHE RAADS COMMISSIE VAN ONDERZOEK NAAR DE ERFPACHTSKWESTIE. De raadscommissie van onderzoek in zake erfpacht, die terstond na haar in stelling met naar werkzaamheden is be gonnen, vergaderde heden opnieuw. Hoewel uit den aard der zaak het on derzoek nog in een beginstadium ver keert, heeft de commissie toch wel reeds den indruk gekregen, dat de werkzaam heden verband houdende met de haar op gedragen taak, zeer omvangrijk en van uiteenloopenden aard zijn. Op haar oproep in de dagbladen mocht zij een aantal verzoeken, om gehoord te worden, ontvangen. Zoo spoedig mogelijk zal aan deze verzoeken gevolg worden gegeven. Daarnaast stelt de commissie zich voor, ook anderen uit te noodigen tot het verschaffen van inlichtingen. Het zou echter de taak dercommissie vergemak kelijken indien degenen, die inlichtingen meenen te kunnen verstrekken, zich eige ner beweging tot de commissie zouden willen wenden. Intusschen hebben de commissie mede- deelingen bereikt, waaruit blijkt, dat bij sommigen schroom bestaat om voor de commissie in pleno te verschijnen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, deelt de commissie mede, dat men zich tot den voorzitter of een der leden afzonderlijk kan v/enden, om mededeelingen te doen. ACTIE VOOR WETTEILJKE REGELING VAN DE PRIJZEN VOOR SCHOENREPARATIES. Men schrijft ons uit Amsterdam: Gezien den noodtoestand in het schoen reparatiebedrijf, welke van dien aard is, dat vrijwel de meerderheid der beoefenaars gebukt gaan onder een ondragelijke schul denlast en de bedrijfsuitkomsten zoodanig zijn, dat binnen afzienbaren tijd alle schoenreparateurs noodlijdend zullen zijn, heeft de economische schoenmakersdistri butie en productie organisatie het noodig geoordeeld tegen een dergelijken onge- wenschten gang van zaken krachtig te gaan optreden. De economische schoenmakers distributie en productie organisatie is van meening, dat een wettelijke regeling van minimum prijzen voor schoenreparaties dringend noodig is en heeft ter verkrijging hiervan een landelijke actie ingezet. Teneinde den minister van economische zaken aan de urgentie eener wettelijke prijsregeling voor genoemd bedrijf te over tuigen heeft de Esdepo een petitionnement op touw gezet. Lijsten hiervoorazijn reeds in circulatie gebracht, zoodat iedere schoen- reparateur hier zijn handteekening op kan plaatsen. Aangezien de groote meerderheid van schoenreparateurs buiten organisatorisch verband staat, kunnen zij door deze petitie uitdrukking geven aan hun verlangen t t wettelijke bescherming van de schoenrepa- ratie-prijzen. Voorts is het de bedoeling van de Esdepo den minister van economische zaken te verzoeken zich bereid te verklaren, de door de meerderheid van schoenreparateurs overeengekomen minimum-prijzen voor schoenreparatie, zijnde f 1.50 voor heeren en 1.voor dames zolen en hakken, al gemeen verbindend te verklaren. DEEL VAN PHILIPS' BEDRIJF NAAR BLOEMENDAAL Fabricage van onderdeelen voor groot deel naar buitenland Sinds jaren reeds verplaatst Philips een gedeelte van zijn productie naar andere landen. Ging deze decentralisatie tot nu toe betrekkelijk langzaam, het laat zich aan zien dat dit proces zich thans veel sneller en op veel grooter schaal zal gaan vol trekken. Ook in ons eigen land blijft Philips zich niet meer tot Eindhoven be perken; nadat reeds bekend gemaakt is, dat er een nieuw kantoor voor de statuuire zetel van het bedrijf te Den Haag zal ko men, vernemen wij, dat enkele andere af- deelingen zullen worden overgeplaatst naar Bioemendaal. Reeds volgende week zal de administra tie van de Hollandsche afdeelingen van Philips hieronder zijn begrepen de ad ministratie der expeditie, hollerith, d.i. de mechanische boekhouding, de verkoop-af- deelingen voor een groot gedeelte wor den verplaatst naar Bioemendaal. De per soneelleden dezer afdeelingen is inmiddels reeds aangezegd, dat zij een dag verlof krijgen om een woning te gaan zoeken; de ongehuwden moeten een pension zoeken. Voorts zal de half-fabricage de fabri cage van onderdeelen die oorspronkelijk in Eindhoven geschiedde, voor een groot deel stopgelegd en in andere landen ter hand genomen worden. Ruim een week geleden is in Aken (Duitschland) een fabriek door Philips ge opend voor het fabriceeren van de spiraal draden, daar de Duitsche regeering niet voldoende deviezen beschikbaar stelt voor de invoer daarvan. Dit bedrijf zal 20 pet. van de productie uit Eindhov en overnemen. Verder bestaan er voornemens om te Blackburry in Engeland de fabricage ter hand te gaan nemen van gloeilampen en onderdeelen, zooals spiralen en electroden. De stichting van dit bedrijf zal de N.V. 800.000 tot 1.000.000 kosten. Ook bestaan reeds plannen tot de bouw van een zelfde fabriek in Australië, terwijl de reeds over de geheele wereld bestaande bedrijven van het concern uitgebreid zul len worden voor de fabricage van onder deelen. Vele afdeelingen te Eindhoven werken Vrijlating verdiensten van dienstboden Ook geldend voor tuinders' gezinnen Ter nadere toelichting van de bedoelin gen van den minister van Sociale Zaken ten aanzien van de vrijlating van de ver diensten van dienstboden in de bereke ning van uitkeeringen in werkverschaffing en steunverleening is ten vervolge op de ministeriëele circulaire van 31 December 1938 thans een nieuwe circulaire aan de gemeentebesturen toegezonden, waarin het volgende is bepaald: i 1. Onder „gezinsleden" mag niet worden gerekend de vrouw van den ondersteunde of tewerkgestelde; 2. de vrijlating van verdiensten geldt zoo wel voor uitwonende als voor inwonende meisjes; 3. de gezinsbijslag mag worden doorbe taald; 4. Art. 10 sub a mag ten aanzien van de verdiensten, welke mogen vrijblijven, bui ten werking worden gesteld; 5. de vrijlating geldt ook voor de ver diensten van z.g. werksters, uiteraard met inachtneming van hetgeen in sub 6 is op gemerkt; 6. de te verrichten bezigheden moeten uitsluitend betreffen gezinsarbeid van huiselyken aard. Voor werkzaamheden, ver richt in een gezin, doch niet van huishou- delijken aard, als b.v. verpleging, of voor werkzaamheden, als schoonhouden van zie kenhuizen, scholen, enz., geddt de vrijlating van verdiensten niet; en 7. evenals alle inkomsten, moeten ook de onderhavige op de gezinsinkomstenbriefjes worden vermeld; eveneens behooren ze te worden aangeteekend op de stamkaart. Aan het slot van deze nieuwe circulaire deelt de minister van Sociale Zaken mede namens zijn ambtgenoot van Economische Zaken, dat bij de berekening van de ver goeding, welke aan B- en C-boeren en -tuinbouwers mag worden toegekend, de inkomsten, waarvan hier sprake is, even eens buiten beschouwing mogen worden gelaten. nog slechts 32 of 40 uren, terwijl alle Oos- tenrijksche glasblazers, van welke er ver scheidene reeds 20 jaar in Nederland wo nen tegen 4 Februari zijn ontslagen en op kosten van de N.V. naar een plaats in Duitschland, of het Oostenrijk van voor heen, gebracht zullen worden, waar zij zich op hoop van zegen zullen moeten vestigen. „Vooruit" EMISSIE VAN DE BATAAFSCHE VELE MALEN OVERTEEKEND. Het bedrag waarvoor werd ingeschre ven op de 3Yi procent obligatieleening van de N.V. de Baiaafsche Petroieummaatschap- pij, is buitengewoon hoog. Hoewel de ver deeling nog geregeld moet worden, kan thans reeds worden vermeld, dat het toe wijzingspercentage slechts uiterst miniem kan zijn. STERFTEGEVALLEN TENGEVOLGE VAN MOND- EN KLAUWZEER Het aantal sterftegevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week van 8 t/m 14 Januari bedragen; 16 runde ren, 38 kalveren en 5 varkens en biggen. Nagekomen sterftegevallen van de ge meenten Appingedam en Ede over Sep tember t/m December 1938: 73 runderen, 89 kalveren en 22 varkens en biggen. Sedert de week van 19 t/m 28 Septem ber 1937 zijn aan mond- en klauwzeer be zweken: 5994 runderen, 6668 kalveren, 4787 varkens en biggen, 388 schapen en 85 geiten. HET SERUM TEGEN MOND- EN KLAUWZEER De prijs hier te lande en in België Op de vragen van het Kamerlid Weit- kamp: 1. Is het den minister bekend, dat het dusgenaamde reconvalescentserum, zoowel hier te lande als in België gebruikt en aan. bevolen als voorbehoedmiddel tegen mond en klauwzeer onder de koeien, in ons land 8, in België echter slechts 0.60 per liter kost? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid te zorgen, dat dit groote prijsverschil tot de juiste proporties worde teruggebracht? heeft de minister van Economische Zaken geantwoord: 1. De prijs van het dusgenaamde recon valescentenserum tegen het mond- en klauwzeer bedraagt in Nederland niet f 8 doch 7 per liter, terwijl het serum in Bel gië niet 0.60, doch 150 franc of ongeveer 9.50 kost, afgezien nog van het feit, dat men in België tot de seruminspuiting niet overgaat tenzij de veehouder vooraf ver klaart zijn vee gratis voor het verdere afne men van bloed ter beschikking te stellen. Nog zij meegedeeld, dat het serum in ons land, alvorens te worden afgeleverd, op sterkte en type wordt onderzocht. 2. In verband met het voorafgaande kan vraag 2 onbeantwoord blijven. BIGGENMERKEN In de week van 2 tot 7 Januari zijn 42.476 (v. j. 36.117) biggenmerken aange bracht. HET CONSERVEEREN VAN LITHAU- SCHE VARKENS Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende het conserveeren van Lithau- sche varkens in met een Nederlandsch merk voorzienen bussen heeft de minister van economische zaken als volgt geant woord: Door de N.V. Pasman's exportslachterij en en fabrieken te Steenwijk worden in entrepot Lithausche varkens verwerkt tot vleeschwaren in blik, voorzien van hett fa brieksmerk „Pasman Steenwijk Holland" alsmede de aanduiding „gefabriceerd in Holland (prepared in Holland)". De minister is niet bereid te bevorderen dat deze aanduiding van bedoelde vleesch waren wordt onthouden, aangezien de aan het product hier te lande toegevoegde waarde relatief zeer hoog is en de grond stof een ingrijpende verandering ondergaat, zoodat de aanduiding „gefabriceerd in Hol land (prepared in Holland)" gemotiveerd en in overeenstemming met de werkelijk heid is. GREGOR1USDAG TE DELFT Aan de Kerkzangers in Zuid-Holland De voorbereidingen voor den Gregorius- dag te Delft op Donderdag 2 Febr. a.s. zijn in vollen gang. Het Comité van Actie is druk in de weer, en sinds meerdere weken repeteeren op vier plaatsen de zangers uit Delft, Delfland en Westland de hun aange wezen gezangen met veel geestdrift, om de zen dag te maken tot een modeldag voor de kerkmuziek. De opzet van dezen Gregoriusdag is twee voudig: in de eerste plaats een goede ver zorging van het Gregoriaansch, waarbij massazang door alle zangers in de kerk, en in de tweede plaats een rijke keuze uit de klassieke polyphonie, door onzen Paus zoo aangeprezen in zijn Apostolische Consti tutie. Ziehier in het kort het programma van den dag. Te half tien begint het plechtig Misoffer, voorafgegaan door de kaarsen wij ding en de lichtprocessie, in de Sint Hippolytus- kerk aan de Voorstraat. De Westlandsche zangers (ruim 60) vormen de Schola. De Delftsche Koren met het jongenskoor der kerk zingen onder leiding van Nico Ver hoef f de 4-stemmige Mis: „O quam glorio- sum est regnum" van Th. L. da Vittoria en het „Tantum ergo" van oJh. Winnubst. De Schola onder leiding van kapelaan Jac. Duyves voert na het Offertorium uit een 4- stemmig „Ave Maria" van G. P. da Pales- trina. Alle zangers in de kerk zingen 1. Lumen en Exsurge, 2. Introïtus en Communio, 3. Credo IV, 4. Ecce pai.is, 5. Looft uwen God. Men wordt vriendelijk verzocht dit thuis tevoren eerst in te zien. De predikatie wordt gehouden door ka pelaan J. B. Karskens uit Rotterdam. Te 2 uur is de Groote Vergadering in Stads Doelen. Sprekers zijn bier: de voor zitter en de secretaris van het Diocesaan bestuur, Deken J. C. W. van de Wiel en Dr. A. I. M. Kat. Te half 5 worden de plechtige Maria- Vespers gezongen in de Sini Jozefkerk aan den Burgwal. De Delflandsche zangers zul len nu de Schola vormen. Ze zingen Psalm 1 en 5 in falsi bordoni. De geheelt kerk zingt alle even verzen van de Psalmen en van het Magnificat en de even strofen der Hymne. De Delftsche zangers zingen onder leiding van Adr. G. Venderbos een 4-stem mige Magnificat van J. A. Draconius en een 4-3temmig Tantum ergo van G. P. da Pales- trina, beide voor mannenkoor. Tot slot volgt een lied van Joh. Winnubst: „Maria mild en machtig". De organist speelt vóór en na de Vespers werken van Charles Tournemire en Hen drik Andrie^sen. Men ziet: de zangers van Zuid-Holland ook anderen zijn welkom! vinden hier een modelprogramma van Kerkmuziek. Ieder koor doet natuurlijk mee en laat zich door ten minste eenige koorleden verte genwoordigen. Programmaboekjes (30 ct.- kan men bestellen bij den secretaris, J. F. J. Romijn, Spoorsingel 55, Delft (Tel. 204). Laten alle zangers flink samenwerken om dezen dag minstens even goed te doen slagen als dien te Alkmaar. Voor een ieder, zanger, directeur en organist valt er veel te leeren. DE OPLICHTINGSAFFAIRE TE GINNEKEN. Verhoor van verdachten. In de namiddagzitting werd begonnen met het verhoor der verdachten. De oude D. erkent met zijn zoon naar Breda te zijn geweest. Er is bij niej. Kessler eerst ge sproken over schilderijen en later heeft de oude D. aan mej. Kessler verzocht zijn zoon te willen voorthelpen om een andere positie te verkrijgen. Hij heeft gehoord, dat zijn zoon grof geld uitgaf en in deze periode heeft zijn zoon hem de 1400 teruggeven, welke hij aan zijn zoon heeft geleend. Hij verklaart verder, dat er gesproken is over Rabat bij Cairo. Daar ligt geen Rabat. Deze plaats ligt in Marokko. Mej. Kessler behandelde zijn zoon als haar eigen zoon. Hij erkent tegen mej. Kessler te hebben gesproken over mijnen en verklaaTt, dat het zijn bedoeling is ge weest om te trachten zijn ouders weer bij elkaar te brengen. Hij had het geld noodig om een toon- kamer in te richten voor zijn schilderijen zaak. President: U sprak toch met mej. K. om geld los te krijgen? Verdachte: Wel neen, ik heb haar geen geld gevraagd. Zij stelde veel belang in mij en zjj wilde mij helpen. President: Als u geen geld wilde heb- VRAAG EN ANTWOORD Musserts weekblad van 6 Januari vraagt, wat het Duitsche nationaal-socialïsme betreft: „of er na 1933 in Duitschland een katholiek of protestant om zijn godsdienstig geloof een haar op zijn hoofd is gekrenkt?" Weineen, dominee Niemöller, Kapelaan Rosaint, Kardinaal Faulhaber, Bisschop Sproll, de Weensche kanunnik, die uit het raam werd gesmeten en Kardinaal Innit- zer wiens huis werd geplunderd, zijn lou ter producten van fantasie. En de Paus, die op 14 Maart 1937 de en cycliek „Mit brennender Sorge" schreef, weet natuurlijk niet, hoe de godsdienst in Duitschland bloeit en beschermd wordt! „De Opmarsch" ben, waarom sprak u dan met mej. K. over geld? Verdachte: Mej. Kessler was als een moe der voor mij en daarom sprak ik haar over deze dingen. President: Het is onbegrijpelijk. Maar u toonde mej. Kessler een kaart en u sug gereerde haar, dat dit een kaart was van de mijn bij Rabat. Verdachte: Wel neen, dat was een ge wone penteekening. Mej. Kessler heeft zich daarmede vergist. Hij erkent verder van uit Marseille aan mej. Kessler om een be drag van f 6000 te hebben gevTaagd. President. Welke resultaten hebt u in uw zaken met al dat geld gehad? Verdachte: Ja, die zijn voor een groot deel tegengevallen. President: Tegengevallen? U bent heele- maal niet bij die mijn geweest. U kunt al les zeggen wat u wilt, maar daarom be hoeven wij alles niet te gelooven. Een kinderkamer is het hier nog niet. Daarna wordt het woord verleend aan den Officier van Justitie tot het uitspre ken van zijn Requisitoir. Mr. van der Dussen wijst er op, dat een oplichterszaak als deze in Nederland geluk kig niet dikwijls voorkomt. Het gaat hier over een bedrag waarvan het juiste cijfer wel niet precies vaststaat, maar dat toch een eind over de f 100.000 loopt. Deze op lichterij is met buitengewone brutaliteit gepleegd. Hij brengt een compliment aan den rijksrechercheur, die alles 200 minitieus heeft onderzocht waardoor het mogelijk zal zijn beide verdachten te veroordeelen D. Jr. heeft tegenover mej. Kessler de liefhebbende zoon gespeeld, die zoo ver heugd was, dat zijn ouders weer by el kaar waren. Juffrouw Kessler is er inge vlogen. Beide verdachten hebben aan mej. Kessler een verhaal opgedischt, hetv/elk in hoofdzaak door D. Sr. is ineengezet. Ook de 1400 komen uit de kas van mej. Kessler. Intusschen meent de Officier, dat D. Jr. de hoofddader is geweest. Hij toch heeft al het geld getoucheerd. Er is niets ten gunste van D. Jr. te'zeggen. Met gewetenlooze bru taliteit heeft hij het verhaal, dat zijn va der heeft opgezet volgehouden. Als de rijksrecherche het geld niet ge vonden had, zou alles op zijn geweest. D, Jr. heeft met al dit geld niets nut tigs uitgevoerd, hij heeft met zijn vrien den aan de roulette gespeeld. Dure hotels bezocht, luchtreizen gemaakt enz., in be trekkelijk korten tijd was bijna 80.000 verbrast. Hij meent daarom dat hier de maximum-straf mag worden geëischt. Hij requireert daarom voor D. J. een gevange nisstraf van drie jaar zonder aftrek van het voorarrest en terugave van het inbe- slag genomen geld aan mej. Kessler. D. Sr. heeft lang geen blanco strafregis ter; zoodat ook voor hem een strenge straf op zijn plaats is. Hij requireert voor D. Sr. een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van het voorarrest. Verdediging. Mr. Pauwels brengt hulde aan den rech ter-commissaris voor zijn minitieus voor onderzoek en ook aan de recherche. Maar hij kan geen bewondering hebben voor de dagvaarding en het requisitoir. Hij kan ook geen bewondering hebben voor iemand, die gelooft aan de verhalen, wel ke in de dagvaarding zijn vermeld. Ook ge looft hij niet, dat mej. Kessler aan deze verhalen heeft geloofd. De oude D. heeft mej. K. Verzocht zijn zoon te willen hel pen. Doch hij heeft dit bedoeld als een middel tot weldadigheid en niet als een zaak. Zij is geen zakenvrouw en heeft nooit gedacht aan winst. Indien dit het geval was geweest, dan had ze wel over de kwestie gesproken met haar neef mr. Kesler in Den Haag, maar zij wilde bedrogen worden, wijl zij daarin een middel zocht om lief dadig te zijn. Vader D. heeft aan pleiter in de gevangenis gezegd, dat hij begrijpt, dat het zijn schuld is, dat zijn zoon hier zit, wijl hij zich te weinig met zijn zoon heeft bezig gehouden. Ook D. Jr. is een slachtoffer n.l. van zijn jeugd. Hü was een kwajongen, die aller eerst vreugde zocht. Ongelukkig voor hem is dit zoo gemakkelijk geweest, hij behoef de slechts te telefoneer en. en het geld lag gereed. Ook juridisch meent pleiter, dat noch voor D. Sr., noch voor D. Jr. het bewijs is geleverd. Voor D. is geen enkele verkla ring als die van mej. Kessler, die niet juist kan zijn, wijl D. Sr., toen de gelden wer den verstrekt, in de gevangenis zat. Hü vraagt voor beiden vrijspraak en voor D. Sr. onmiddellijke invrijheidstelling, ter wijl hij, indien D. Jr. niet mocht worden vrügesproken, voor hem een lichtere straf vraagt. De Rechtbank in raadkamer het verzoek van den verdediger overwogen hebbende, verklaart alsnog geen termen aanwezig te vinden om D. Sr. direct in vrijheid te stel len. De uitspraak wordt bepaald op heden over 14 dagen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11