Het geluk ligt in de sneeuw In een vijftal scholen te Amsterdam worden bij wijze van proef eenige uit het Stedelijk Museum <n de hoofdstad afkomstige schilderijen opgehangen, om de jeugd vertrouwd te maken met uitingen van de beeldende kunst De bouw van het Amstel-station bij de Berlagebrug te Amsterdam vordert goed, zoodat het in het komende najaar in gebruik gesteld kan worden. Een kijkje op de werkzaamheden De Nederlandsche schaatsenrijders in training te Davos. Rechts Koops; met zwart witte muts Jan Langendijk Het tweede gedeelte van de 12 meter hooge roodkoperen bekroning voor der nieuwen Leidschen stadhuistoren is thans te Utrecht gereedgekomen De deelnemers aan de Nederlandsche ski kampioenschappen 1939 in Arosa. V.l.nr.: Jan Boon, dr. Bierens de Haan, voorzitter der Nederlandsche ski vereeniging, de heer H. J. A. Schintz, baronesse Schimmelpenninck van der Oye en Harry ter Kuile Een groep van 85 Zuid-Afrikaansche studenten, welke op het oogenblik een bezoek aan Nederland brengt, werd Maandag door het gemeentebestuur van Hilversum ten stadhuize ontvangen FEUILLETON Een Wintersportromae van PETER KRAYENBüHL. (Nadruk verboden). 17) Grace zoekt in Dieter den man, zooals er geen tweede bestaat en Dieter tracht door Grace de wereld te vinden.... Hij zegt het haar nooit openlijk, maar innerlijk ligt het hem zwaar, dat Grace nooit over haar moeder spreekt. Instinc tief voelt hij, dat zich hier een hindernis opwerpt en dat prikkelt hem uitermate. Op zekeren dag zegt hij tot Hohrain's grooten schrik weer de les voor de ski-ba- bies af en vastbesloten om zich ophelde ring te verschaffen, installeert hij zich des middags wederom in café Hauck. Met den moed der wanhoop verdedigt hij meer dan een uur lang zijn tafeltje tegen de aanval ler van andere bezoekers die elke plaats bezet vinden en daarmee bereikt hij inder daad, dat mrs. Arlen bij hem moet gaan zitten, als zij eindelijk tegen 4 uur, verge zeld van dr. Hembder de lunchroom be treedt en min of meer verveeld door haai face a main net gedrang afzoekt. Slechts een oogenblik aarzelt Dieter. maar dan gaat hij met overdreven gedien stigheid naar haar toe en stelt zich voor: Ik heb het genoegen tra. Arlen en miss Grace te kennen. Het is me een buitenge wone eerstamelt hij in zijn beste school -Er.gelsch. Ik heb ook al van u gehoord, ant woordt mevrouw Arlen, eenigsins uit de hoogte en Dietei bemerktonmiddellijk, dat zij over dat vernomene niet zoo bijs ter voldaan is. Hij geeft zich alle mogelijke moeite een gunstigen indruk te maken, maar hij be seft al spoedig, dat hij die pogingen ge rust kan opgeven; tusschen hem en me vrouw Arlen bestaat geen enkel punt van overeenstemming of wederzijdsche sympa thie. Voor haar is Dieter niets meer dan een jongmensch met de eenigszins obscure taak hotelgasten, die daarvoor willen beta len, de skisport bij te brengen. De ietwat malicieus e wij ze, waarop zij eer bedenkelijken socialen afstand tusschen hen bewaart, deert Dieter niet. Hij beschouwt dat als een symptoom van ouderwetscher klasenstrend, waarom hij slechts kan lachen. Nochtans betreurt hij het ernstig dat hü bij haar, als moeder van Grace, niets te winnen neeft, vooral in deze si tuatie, nu hij alleen tegenover twee staat, en die twee het bovendien volkomen eens zijn. Want mevrouw Arlen en dr. Hembder blijken elkaar uitstekend te begrijpen en laten Dieter duidelijk voelen, dat hij voor hen slechts een outsider is. Zij beschouwen elkaar als zeer „soterisch", mevrouw Ar len beklaagt zich dat de medidatie na de lunch haar niet gelukt is en dr. Hembder belooft haar plechtig haar voortaan met zijn astraal licht te zullen bijstaan, omdal hij haar „karmisch" immers zooveel ver plicht is. Het gesprek komt dan op de dagelijk- sche gebeurtenissen en mrs. Angelica Ar len wijst er Dieter op, dat hij ganschelijk verkeerd doet zijn sympathie te betuigen met de stakende katoenspinners in Lan cashire, omdat die menschen nu eenmaal niet willen leeren hun „karma positief te aanvaarden". Dat is dr. Hembder uit hel hart gegrepen, denkt Dieter en de andei bevestigt dat door hem onder zijn wel willende aandacht te brengen, dat diens visie op deze materie niet geheel juist is, omdat men ten slotte nooit uit het oog moet verliezen, dat een dergelijke ,ik-loose massa" voor het grootste deel uit gereïn carneerde Indiërs van de kaste der paria's bestaat.... Dieter zwijgt eerbiedig voor zooveel wijs heid, maar innerlijk denkt hij: Je kunt me nog veel meer vertellen, maar menschen met zoo'n ongunstige physionomie als jij vertrouw ik toch niet verder dan ik ze Mevrouw Arlen bestelt haar derde stuk slagroomtaart en wijst er de beide heeren op hoe ontzettend pijnlijk het is in zoo'n gedrang te moeten zitten, waar men de aura nauwelijks meer van vreemden kan differencieeren Maar dan voelt Dieter toch een rilling over zijn rug gaan en plotseling krijgt hij haast om weg te komen. Er is niemand die hem tegenhoudt. Nog vóór hij het zaaltje verlaten heeft pakt hem echter iemand bij de slip van zijn jas: het is Gugelhofer, die volkomen gezond en opgewekt met de blonde Frie zin aan één tafeltje zit en hem omstandig en verontschuldigend tracht bij te bren gen, dat de meer gevorderden morgen vroeg weer onder zijn leiding de bergen zullen ingaan. Maar Dieter voelt zich aller minst gekrenkt, want door dit besluit van Gugelhofer zal hij althans zijn dagelijksche ontmoetingen met Grace niet behoeven te verzuimen. Hy leert haar den volgenden ochtend van een andere zijde kennen en zij ko men daardoor' weer een stuk dichter tot elkaar. Grace meent hem eens ernstig de les te moeten lezen over zijn gedragingen van den vorigen dag; hij is zijn boekje te bui ten gegaan door eigenmachtig op te tre den, overschrijding van zijn bevoegdhe den en een schromelijke verwaarloozing van de diplomatieke gebruiken.Hij mo ge dan al een aardigen kijk hebben op pro blemen van onderwijs, kunsten en weten schappen, het ministerie van buitenland- sche zaken is haar ressort en mrs. Arlen behoort ongetwijfeld tot de competentie van buitenlandsche zaken Dieter voelt zich klein worden onder de ze strafpredicatie en slaat schuldbewust zyn oogen neer. In ernst. Dieter, je bent niet handig geweest. Het is gisteravond voor het eerst tof een openlijken twist tusschen mama en mij gekomen. Het is niet prettig, Dieter. een moeder te zien nuilenmar ik kon haar niet de minste hoop geven. Dr. Hemb der zal voor mij nooit in aanmerking ko men Wie komt dan wel in aanmerking Grace? vraagt Dieter, kwasi onschuldig. Jij in de alerlaatste plaats, Dieter, als geen mensch mij meer hebben wil.... Ma ma was ten slotte overtuigd, dat ik hem ook eigenlijk heelemaal niet waard was en ze zei niet te begrijpen, hoe ze aan zoo'n dochter kwam. Ik moest bepaald een ver keerde incarnatie zijn Maar hoe staal je vader nu eigenlijk tegenover dien dr. Hembder? wil Dieter weten, als zij beneden de zeehondenvellen om hun ski's binden om in een vlakke ser pentine de heling naar de Kaiserspitze te nemen. Een man, die slagroom eet, komt bij Pap nooit in de gratie. Maar jij ook niet, Diéter. als je by het schaken op remise speelt, omdat je niet wilt winnen. Pap had je heel gauw door.... Er is me ook niets aan gelegen om in de gratie te komen, antwoord Dieter ge- ergerd en verlegen. Wie is die dr. Hembder eigenlijk? „Eigenlijk" is elk tweede woord van dr. Hembder en ik haat het, Dieter! Hij is een Zwaab, Dieter. Zijn vader heeft een ge- zondheidspijp uitgevonden en de zoon han delt daarin. Bovendien heeft hij een soort uitgeverij „voor schoone wetenschappen"... Interessant, wat Dieter? Hij is zoo echt de zoon van een gefortuneerd man Misschien verklaart dat ook zijn aca- demischen titel, je kunt nooit weten. In ieder geval is hij de intellectueele oplich ter op het gebied der reincultuur. Enfin, hij zal met zijn vrouwelijke minzaamheid zijn theosofische carrière wel maken Jammer voor de goede zaak, dat zij zulke aanhangers telt. Twee zielen, één gedachte, Dieter! Ik ben ook niet zoo. Mij zullen die dingen stellig nog eens gaan interesseeren, als ze my in deugdelijker vorm onder het oog worden gebracht. Ja, men moet ze als feiten beschou wen of nietIr. ieder geval echter mag men er niet over dazen, voor»,' dan niet, als de moreele legitimatie daarvoor ont breekt.... besluit Dieter er t'.i ij»It ?.'.ch plotseling zeldzaam innig me* ver bonden. (Wordt —c

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5