ZATERDAG 14 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BINNENLAND GEMENGDE HUWELIJKEN TE HAARLEM. Van de kinderen ongeveer twee derde niet katholiek! Bij de jaarcijfers over 1933 van het R.K. Bevolkingsbureau te Haarlem wordt een overzicht gegeven van de gemengde huwelijken en de geboorten daaruit. Het aantal huwelijken tusschen katho lieken bedroeg in 1936 251. in 1937 274, in 1938 289, of in percenten uitgedrukt resp. 59 ys, 61 en 64,8 pet. Het aantal gemengde huwelijken be droeg in 1936 171 (40,5 pet.), in 1937 175 (39 pet.), in 1938 157 (35 pet.). Bij de gemengde huwt lijken was in 71 (1936), 74 1937C en 57 (1938) gevallen de man katholiek en in 100 (1936), 101 1937) en 100 (i938) gevallen de vrouw katholiek. He* percentage na i liek gedoopte itin deren uit deze huwelijken was in 1936 35, in 1937 32,36 en in 1938 39,38, terwijl niet katholiekwerden in 1936 65 pet., in 1937 67,64 pet. en in 1938 60,62 pet. der kinde ren. Bij geboorten uit een huwelijk, waarvan de man katholiek en de vrouw niet-ka- tholiek was, werden in 1933 86 kind "en katholiek (in 1936 61, in 1937 74), terwijl 162 kinderen niet-katholiek werden (in 1936 127, in 1937 131). Was de man niet- katholiek en de vrouw katholiek, dan werden in 1938 81 kinderen katholiek (in 1936 77, in 1937 59). terwijl 105 kinderen niet-katholiek werden (in 1936 130, in 1937 147;. ACTIE VOOR KINDERTOELAGE. De commissie van samenwerking, uit gaande van de Roomsch-Katholieke en Christelijke bonden van personeel in Overheidsdienst, met het doel, voor het personeel in dienst der lagere organen kindertoelage te verkrijgen, en onvoldoen de regelingen te verbeteren, vergaderde dezer dagen opnieuw te 's Gravenhage. Aan het aantal gemeenten, die naar het oordeel der commissie voor een verzoek om invoering van kindertoelage in aan merking komen, zijn er nog eenige toege voegd. Voorts zijn in deze actie een aan tal semi-openbare lichamen (Naamlooze Vennootschappen die publieke belangen dienen) betrokken. Daarna* is een lijst vastgesteld van ge meenten, wier regelingen voor verbete ring in aanmerking komen, waaromtrent tot de daarvoor noodige maatregelen is be sloten. Het adres van het secretariaat der com missie is door verplaatsing van het bu reau van den Nederlandschen Christelij- ken Bend van personeel in publieken dienst thans gevestigd Heemraadsingel 163, Rotterdam, telefoon 33566. KATHOLIEKE KELLNERS EN HOTELBEDIENDEN. Naar aansluiting in internationaal verband? De Nederlandsche R.K. bond van hotel-, café- en restaurantgeëmployeerden „St. Antonius", kwam dezer dagen in voltalli ge hoofdbestuursvergadering bijeen. Het bestuur van het R.K. Werklieden Verbond was vertegenwoordigd door den heer Kui per. Besloten werd, de jaarvergadering van den bondsraad te houden 14 Februari te Amsterdam in Huize Bellevue. Voor een eventueele aansluiting in internatio naal verband zullen stappen gedaan wor den. Een commissie uit het bondsbestuur bracht rapport uit inzake een pensicon en overlijdensfonds, welk rapport nader in den bondsraad zal worden behandeld. Vervolgens werd behandeld een voorstel om te komen tot uniforme kleeding voor de kellners Het hoofdbestuur zal dit be vorderen. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van bovengenoemd fonds deelt ons mede, dat de ontvangsten in De cember 10.417.28 hebben bedragen, zijnde 6.79.38 uit periodieke bijdragen en ƒ3 712.90 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen 19.519.85. Onder leiding van de commissie van samenwerking werd ten behoeve van dezelfde gevallen bijeenge bracht ƒ29.720,17, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 104 gemeenten, een beo rag van ƒ49.240.02 kon worden uit gekeerd Uit het bovenstaande blijkt, hoe drin gend versterking van de geldmiddelen noo- dig is. Hel gironummer van het nationaal fonds voer bijzondere nooden te 's-Gravenhage is 272727. DE DUITSCHE ACTIE EN DE JODEN. Verklaring van het comité voor bijzondere Joodsche belangen. Het comité voor bijzondere Joodsche be langen publiceert de volgende verklaring: „Het comité voor bijzondere Joodsche be langen, ingesteld door de beide Isaelieti- sche kerkgenootschappen, kennis genomen hebbende van de berichten over aanslagen op woningen van diplomatieke en consulai re Duitsche ambtenaren, protesteert er te gen, dat de Duitsche pers, tegen den geest van elkpn rechtsstaat, reeds bij voorbaat Joden als daders aanwijst voor het offi- cieele onderzoek zelfs is aangevangen; wijst met verontwaardiging de beschul diging af, als zou het „wereld-Jodendom" schuldig zijn aan dergelijke laffe daden en verklaart nogmaals nadrukkelijk, dat zoo danige handelingen, die in strijd zijn met elke Joodsche traditie, door iedere Jood sche instantie ten zeerste worden afge keurd". DE VERKEERSAGENTEN VERDWIJNEN. Automatische verkeersregeling in Den Haag. Een gebiedende eisch, dien het zich steeds uitbreidende verkeer stelt, is uniformiteit van de verkeersregeling, niet allen plaat selijk of landelijk, doch zelfs internationaal. De Haagsche hoofdcommissaris van politie de heer N. G. van der Mey, heeft thans het initiatief genomen om een systeem in te voeren, dat reeds in verschillende andere plaatsen in gebruik is. Deze week is op enkele drukken kruis punten, geheel onverwacht voor het pu bliek, de automatische seininstallatie in werking gesteld. Blijkt, dat dit voor Den Haag nieuwe systeem aan de verwachtingen beantwoordt, dan zullen langzamerhand de verkeersagenten van hun posten verdwij nen, tegelijk met hun stopborden en de Heemaf-signaallichten. Op de centrale appartuur aan het hoofd commissariaat van politie zijn thans nog slechts twee kruispunten verbonden, doch zij biedt de mogelijkheid, in de toekomst op ongeveer honderd drukke kruispunten het verkeer automatisch te regelen. Deze centrale is een wonder van vernuft. Automatisch worden hier de kruispunten ingesteld en bestuurd, men kan den ge- heelen gang van zaken van brandende lampjes aflezen, terwijl men zich boven dien met den agent van politie, die op het kruispunt aanwezig kan zijn, telefonisch in verbinding kan stellen. In de wegen, die naar het kruispunt voe ren, zijn de drempels gemonteerd, lange contactdoozen, die de voertuigen registree- ren. Hierdoor is het mogelijk, dat een kleur aangevraagd wordt, of verlengd, ter wijl bovendien de voertuigen kunnen wor den geteld. De kleuren, die door de lichten worden aangegeven, zijn rood, groen en geel. Deze laatste kleur dient voor het ontruimen van het kruispunt, alvorens 't verkeer van den anderen kant wordt vrijgegeven. Daar de ze kleur een novum is in de Haagsche ver keersregeling, worden hiervan de grootste moeilijkheden verwacht. Ook voor de voetgangers is in dit sys teem gezorgd. Kleine lampen geven door g.-oen licht aan, wanneer de weg veilig is. Brandt er geen licht, dan mag men over steken, doch op eigen risico. Rood licht be staat hierbij niet. Afbuigende trams boden nog eenige moei lijkheid, doch ook deze heeft men uit den weg weten te ruimen door speciale tram- seinen met roode knipperlichten. Voorts omvat dit systeem stoptrepen, voet- gangersloopers van uit bestratingsmate riaal, verzonken vluchtheuvels en gestip pelde hulpsiopstrepen. Thans is het drempelsysteem in wer king gesteld op het zeer drukke kruispunt Spui-Groote Markstraat-Kalvermarkt en 't kruispunt Wagenstraat-Groote Marktstraat. Het laat zich aanzien, dat het publiek, dat in het geheel niet op deze nieuwe rege ling gerekend had, de moeilijkheden wel onder de knie zal krijgen. Doch voorloo- pig .zullen de aanwijzingen gevende poiltie- agenlen vermoedelijk nog niet gemist kun nen worden. ONDERWIJZERSBENOEMING WEKT TE COEVORDEN ONTSTEMMING. Beroep op de Kroon. Te Coevorden is sedert eenige weken een kwestie over een onderwijzersbenoeming aanhangig die tot een conflict heeft geleid tusschen den burgemeester en een meer derheid van den Raad. Bij de vacature aan de Parkschool benoemde de meerderheid van den Raad een onderwijzer, die reeds eenige jaren met een tijdelijke aanstelling te Coevorden werkzaam is, doch die niet op de voordracht stond. Derhalve verklaarde de burgemeester deze benoeming ongeldig en in een bewogen raadszitting werd als nog een der op de voordracht staande on derwijzers gekozen. Dit veroorzaakte een adresbeweging ten gunste van den niet op de voordracht voorkomenden onderwijzer onder een deel van de bevolking, terwijl negen raadsleden van verschillende frac ties thans hebben besloten, een beroep te gen het optreden van den burgemeester bij de Kroon in te dienen. Als rechtskundig adviseur zal voor hen optreden dr. Note- boom van het Abraham Kuyperhuis. Ook de bond van Nederlandsche Onderwijzers stelt een onderzoek in of het juridisch mo gelijk is, beroep aan te teekenen tegen de wijze, waarop de voordracht tot stand is gekomen. P.T.T.-OPBRENGSTEN IN NOVEMBER. De P.T.T -opbrengsten in de maand No vember bedroegen in totaal 6.608.942, hetgeen 446 338 meer is dan in dezelfde maand van 1937. Van Januari tot en met November 1938 waren de ontvangsten 67.670.664, het geen 1.446.392 meer is dan in hetzelfde tijdvak van 1937. STRENGER MAATREGELEN TEGEN GEHEIME ZENDERS. In aansluitng aan het bericht, betreffen de de wijzigingen in de telegraaf- en tele- foonwet, waardoor strengere maatregelen tegen clandestiene radiozenders mogelijk zijn geworden, zij opgemerkt, dat volgens de vroegere bepalingen de maximum boete 1000 bedroeg en dat geen gevan genis- doch wel hechtenisstraf kon werden opgelegd, welke laatste situatie evenwel de mogelijkheid van inbeslagneming van toestellen e.d. belemmerde. De onlangs in werking getreden wetswijziging vereen voudigt derhalve in geval van oplegging van gevangenisstraf de mogelijkheid van inbeslagneming. DE NIEUWE GEMEENSCHAP EN DE ALG. KATHOLIEKE KUNSTENAARS- VEREENIGIN G. De eerste studiedagen der A. K. K. V. te Huybergen bracht ons tot de erkenning, hoeveel ons nog ontbrak aan een gezonde en natuurlijke levenshouding. Het was in die jaren, dat het besef in ons rijpte, dat de mogelijkheid van een wezenlijk herstel der kerkelijke kunst diende te beginnen bij een herstel van het individueele karakter van den Christeiijken kunstenaar. Een Christelijke en daardoor natuurlijke kunst kan slechts gedijen in het brein van den kunstenaar, indien deze zelf in al zijn doen en laten gericht en gebonden is door een natuurlijke ingesteldheid als mensch, waar van de daad, het kunstzinnige voortbren- sel, het noodzakelijke en verblijdende re sultaat kan zijn. Waarmee niet beweerd is, dat kunst als een resultaat van oefening en wetenschap de strevenden als een rijpe vrucht in de schoot valt. Allerminst, de idee als een vrucht van den geest dient als een gunst te worden afgewacht. Maar hij, die deze gunst verbeidt, dient de bodem te berei den, waarin die vrucht moet kunnen op bloeien. En bij dien arbeid tot zelfverbete ring en ontplooiing op kunstzinnig gebied zouden de leden elkander helpen en steu nen, ieder naar zijn vermogen en met de door God hem geschonken talenten. Zoo, in deze sfeer en met die bedoeling, werden de Studiekringen (w.o. wij in het bijzonder de Delftsche en de Brabantsche noemen) gesticht, die geleidelijk aan over den gan- sche lande zijn gegroeid. Deze wederkeerige bereidheid tot steun, dat elkaar ter beschikking stelling van de ieder hem geschonken talenten, was de Christelijke grondslag, de diepe sociale ge dachte, die aan het streven dier Kringen ten grondslag lag. Naast opbouwende cri- tiek op elkanders werk, is het de studie der wijsbegeerte, der aesthetica en der socio logie, waarmede de Kringen zich plegen be zig te houden. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat de encycliex Quadragesimo Anno met groot enthousiasme in die Kringen ver welkomd werd. Immers gaf deze bij uit stek sociale Pauselijke zendbrief richting en bezieling aan nen, die zich blijkens hun oriëntatie met voorliefde tot de sociale ge dachte getrokken gevoelden. Maar ook daarnaast, bij meerdere leden der A. K. K. V. bestond er groote belangstelling voor deze materie, wat uit het volgende moge blijken. Zoodra het probleem der vakorganisatie in de A. K. K. V acuut werd en een com missie door haar werd ingesteld tot bestu deering van deze kwestie, bleek uit haar rapport, dat hier een practische toepassing gezocht was, die ae organisatiegedachte van Qudragesimo Anno in de practijk voor het architectenberoep mogelijk maakte. Bij de behandeling van dit rapport verklaarde dt kenner van Quadrgesimo Anno bij uit nemendheid, dr. Cass. Hentzen O.F.M., dat hij met blijdschap dit rapport begroet had. Het was hem gebleken, dat dit de practi sche verwezenlijking van Quadragesimo Anno voor het „Bouwschap" in het voor uitzicht stelde. Een dergelijke gedegen stu die had hij voorzien tot organisatie van eenig bedrijf of beroep nog niet waargeno men. De verwezenlijking van dit rapport voor de organisatie van het bouwschap moest he laas, in overleg tusschen het Doorl. Epis copaat en ons bestuur, blijven wachten op de erkenning van de architectentitel. Tot het resultaat van het rapport had het juiste begrip yan de sociale rechtvaardig heid bij de leden der eerste „commissie Bouwschap" niet weinig bijgedragen. Al zijn de Kringen en de A. K. K. V. niet identiek, er is een voortdurende wisselwer king en het lijkt ons voor geen tegenspraak vatbaar, dat de cultureele taak in de A. K. K. V. in niet onbelangrijke mate door den invloed en het ewerken der Kringen wordt gestuwd. Dit is ook het eenvoudige, wel licht ongezocht gevolg van den opzet der Kringen. De A. K. K. V. stichtte de Studiedagen. Uit de Studiedagen groeiden de Kringen. Wederkeerig bevruchten de Kringen op- nieuwe het cultureele werk der A. K. K. V. Het behoeft geen betoog, met welke vreugde het kortelings genomen initiatief van het R.-K. Werkliedenverbond in den boezem der A. K. K. V. werd begroet, het initiatief tot concretiseering der gedach ten, door de encycliek Quadragesimo An no verwerkt. Dat dan ook tal van onze be stuursleden de eerste vergadering te Am sterdam memaakten, is niet te verwonde ren. Wie kennis neemt van het bovenstaande, zal dat begrijpen. Thans bleek, dat het R.K. Werkliedenverbond begreep (wat bij vele z.g. sociale organisaties niet altijd door dringt), dat een goede gang van het sociale gebeuren ook, en allerminst het laatste, b(j de cultureele vereenigingen veilig is. Mis schien wel juist hierdoor, dat het zuiver idealisme bij haar niet zoo gemakkelijk door materieele eigenbelangen kan vertroe beld worden. Inmiddels is dezer dagen een comité ge sticht, dat de richtlijnen van Quadragesimo Anno op de cultureele, politieke en sociale structuur van Nederland zal trachten toe te passen. Wij juichen dit plan ten zeerste toe en verheugen ons er over, dat ook op ander gebied thans gezocht gaat worden naar een beleving van de nobele gedach ten, die Z. H. den Paus ons tot redding j van de maatschappij heeft voorgehouden. Wij wenschen dit comité van harte suc ces toe en hopen dat dit slagen mag om voor de overige organisaties een vorm pas klaar te maken, die voor haar geschikt is en in overeenstemming zijn zal met de richtlijnen van de enccycliek. Ook de in on ze vereeniging levende ordeningsgedachte kan hier slechts baat bij vinden. NICS. MOLENAAR. De groente-schaarschte in ons land De gevolgen van de vorstperiodes voor den tuinbouw. Er heerscht in den lande gebrek aan groenten en indien verschillende soorten te kri;'gen zijn, dan zijn de prijzen voor deze producten uitermate hoog. Deze schaarste is een direct gevolg van de vorstperiode, welke wij eenige weken geleden hebben be leefd. De koude-grondbedrijven hebben vanzelfsprekend telkenjare ernstig te lijden van de weerstoestanden als overmatigen regenval, langdurige droogte of storm. De ontwikkeling van den land- en tuinbouw en de technische groei beperken in de glas districten de nadeelige invloeden van het klimaat. Niet echter in die mate, dat de strenge vorst geen invloed meer zou kun nen hebben op de gewassen. Dit is weer gebleken na de jongste vorst periode, welke ook aan de gewassen in de glasdistricten geweldige schade heeft aan gebracht. Naar ons bij informaties in het Westland is gebleken, zijn de glasandijvie, de bloem kool, de sla en de peen zoo goed als ver woest, terwijl de overige gewassen in veel mindere mate geoogst kunnen worden en an mindere kwaliteit zijn. De vier genoemde producten beteekenen oor den tuinder een aanzienlijke bron van inkomsten. De teeli van andijvie heeft in de laatste jaren een groote vlucht genomen, mede door de teeltvoorschriften. Het vorige jaar werd dit product in tienduizenden kilo's vlot verhandeld. Hierdoor besloten de tuinders de andijviecultuur in hun teelt plan op te nemen. De vorstperiode heeft het gewas totaal verwoest. De bloemkool- en slaplanten stonden reeds in grooten getale in de kassen. Bin nen enkele weken zouden zij verpoot wor den, doch alle planten zijn afgevroren. De cultuur van de jonge peen vertoont een zelfde beeld. Een gevolg van de vorst is dus, dat niet alleen op het oogenblik de aanvoer aan de veilingen geringer is, maar ook dat in het komende voorjaar bijna geen producten aan de veilingen zullen worden aange boden en derhalve ook niet voor de consumenten verkrijgbaar zijn. De tuinders doen al het mogelijke om de schade in te halen, doch zeker is, dat zij daarin nimmer zullen slagen. De thans uitgezaaide bloemkool zal op de veiling slecht genoteerd worden, want de ver schillen in de aanvoerperiode zullen ver dwijnen. Iedere kweeker komt op denzelf den tijd met zijn product op de markt en het gevolg hiervan is, dat de prijzen laag zullen blijven en dat groote hoeveelheden worden doorgedraaia. De vorst heeft indirect nog een ander schadelijk gevolg. De steun aan de tuin ders wordt uitgekeerd op de producten, welke zij aan de markt brengen. Wanneer zij in het voorjaar weinig aanbrengen, dan zal de steun dus naai verhouding lager worden. Het Zuidhollandsche glasdistrict heeft in de week voor Kerstmis een schade gele den, welke in de honderdduizenden guldens loopt. De omzetcijfers over 1938 van de Westlandsche veilingen waren in dit jaar gestegen, doch de inkomstenderving, welke den tuinders in de komende maanden te wachten staat, zal deze betere tendenz vol komen nivelleeren. De mogelijkheid bestaat, dat de eerstvol gende steunuitkeering rekening zal houden met de stijging der inkomsten van den drui venoogst en andere cultures. Wanneer dat inderdaad waar mocht blijken te zijn, dan zal men pogingen in het werk stellen om een toeslag op den misoogst te verkrijgen. Met het oog hierop heeft de kring West- land aan het hoofdbestuur van den L.T.B. een verzoek gericht om maatregelen te nemen tot leniging van den nood. De West landsche tuinbouworganisaties zullen ten slotte waarschijnlijk een gezamenlijke actie ondernemen, opdat de kweekers aan vullingen zullen ontvangen uit het land bouwcrisisfonds, zooals dit gedurende de laatste jaren verschillende keeren is ge beurd in gebieden waar de oogst mislukte. Ook de bloemcultures hebben geleden. Hoewel niet in die mate als in den tuin bouw, heeft ook de bloemencultuur groote schade geleden. Men kon ons in dit opzicht nog geen preciese cijfers verschaffen. In de kerstweek wordt aan de bloemenveiling te Honselersdjk gewoonlijk voor onge veer 40.000 omgezet. Thans bedroeg dit cijfer slechts 19.000. Ook hier is de vorst er de oorzaak van dat per week ongeveer 5000.minder aan de markt wordt gebracht. En het ge volg is, dat de snijbloemen voor de afne mers zeer kostbaar worden, omdat de tus- schenhandel abnormaal hooge prijzen ter veiling moet bieden voor de normale pro ducten als Amerikaansche anjers, chrysan ten en tulpen, welke in het Westland ge kweekt worden. Pauselijke onderscheiding. Z. H. de Paus heeft den heer A. J. M. Vei-voort, directeur-hoofdredacteur van de Eindhovensche en Meierijsche Courant benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Burgemeester. Met 1 Februari 1939 is benoemd tot bur gemeester der gemeente Ammerzoden A. A. J. van Erp, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Dreumel Otücieële Crisispublicatles STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijdvak van 9 tot en met 14 Januari 1939, zal bedragen 1.45 per 100 K.G. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het stand aard-monster van kwaliteitsklasse C, en 0.95 per 100 K.G. voor voedererwten welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatu reerd en voldoen aan de kwaliteitseischen zal 2.40 per 100 K.G. bedragen. 4050 Gravenhage, 13 Januari 1939. SPREKEN MET FAMILIE IN INDIë. Proef met goedkoop tarief. Reeds thans is de mogelijkheid geopend tot het voeren van goedkoope familiege- sprekken met Nederlandsch-Indië, welke de Nieuwjaars-rede van den directeur- generaal in uitzicht werd gesteld. Voorloopig wordt alleen bij wijze van proef de gelegenheid daartoe gegeven tij dens de gewone openstellingsuren van den dienst. Aanvragen voor deze gesprekken kun nen met ingang van 14 Januari op alle P. T. T.-kantoren worden ingediend. De ge sprekken kunnen dan worden gevoerd na den vierden werkdag in de maand vol gende op die, waarin zij zijn aangevraagd, zoodat in Februari met het voeren der ge sprekken een begin wordt gemaakt. Het tarief bedraagt 7.50 voor een ge sprek van drie minuten met Java, Madoe- ra en Bali en 9.met Sumatra en Ma- ïssar Voor elke minuut meer wordt een derde van deze bedragen berekend. Zakelijke aangelegenheden mogen in deze gesprek ken niet worden behandeld. De beteekenis van dezen maatregel wordt nog duidelijker, indien men be denkt, dat de prijs voor gesprekken met de verst afgelegen landen van Europa thans hooger is dan dit tarief met Indië. REMBRANDT, „DE GROOTSTE TEGENSTREVER ONZER RASZIEL". Maar eerst was hij „Bewust oer-Nederlandsch". Naar aanleiding van hetgeen het N.S.B.- dagblad vóór Vermeer en tegen Rem brandt heeft geschreven in verband met de beweerde aankcop van een Vermeer voor het verblijf van den Führer, schrijft de heer Alb. Th. Bruens te Utrecht aan de „Maasbode": Nu is ineens Vermeer „het grootste schildergenie, dat ons volk in zijn midden heeft zien opstaan" en Rembrandt is „de grootste tegenstrever van onze rasziel". Al dat gebral in Mussert's dagblad heeft uitsluitend de .nationale" bedoeling, den Führer nog eens extra in de hoogte te ste ken Typeerend is dit geschrijf zeer zeker. Vandaag praten ze zóó, morgen weer an ders In de „Kleine nationaal-socialistische bibliotheek" is als no. 4 verschenen bij Ne- nasu-Utrecht een boekje, getiteld: „Rem brandt" Daarin heet onze schilder Rem brandt „een der grootste Nederlanders", die meer bewust oer-Nederlandsch" was, „een origineel krachtig levend zelf, dat geen vreemde autoriteit noodig had"! Rembrandt, „de tegenstrever van onze rasziel", maakte zoo lezen we verder „eenige landschaps-etsen en teekeningen, die tot het beste en kostbaarste behooren wat Nederland aan landschapskunst be zit" „Rembrandt is een Nederlander, die de schoonheid van zijn land kende en liefhad als geen ander, die zijn volk het beste schonk, wat hij te geven had. Vroeger miskend en verguisd thans wereldbe roemd en vereerd en in zijn roem noch tans het vaderland verheerlijkend, dat hem verloochend heeft. Want wie Rem brandt noemt, zegt Nederland. En wie Ne derland noemt, zegt het land van Rem brandt". Maar nu de Führer geen Rembrandt, maar een Vermeer op zijn kamer zou heb ben hangen, nu is het uit met Rembrandt's glorie en oer-Nederlanderschap! Ontaard en volksvreemd is de kunst van Rembrandt! ,,'t Kan verkeeren", zei een andere ras- Nederlander. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NADE'BOCHT'

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6