mmnjmmi [De Liturgie der Kerk[ CLICHÉFABRIEK Dc Dieren-Jamboree ZATERDAG 14 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 R. K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN EENHEID. Weinig woorden werken zoo fascineerend op ons twintigste-eeuwsche menschen, als het woord: eenheid. Wij zijn het over weinig dingen zóó eens, als over het feit datf wil onze be schaving gA,red worden van den onder gang, de verdeeldheid verdwijnen moet. Van den anderen kant is er geen meenings- verschil zoo diepgaand, als dat over den grondslag van die eenheid. Moet de grondslag van die eenheid zijn jras en bloed? Of moet die eenheid berusten op ons vertrouwen in Christus? Maar dan dringt zich weer een nieuwe vraag op: is die eenheid mogelijk bij een gedeeltelijke aanvaarding van Christus leer, waarbij het eenieder vrij staat van Christus leer aan te nemen, wat hij wil en Christus woorden op te vatten, zooals hij zelf meent? Waarop wij katholieken moeten ant woorden: slechts de aanvaarding van de geheele leer van Christus waarborgt een blijvende eenheid en de kennis van de vol ledige waarheid is slechts mogelijk door het onfeilbaar gezag van de kerk. Toch is het een verblijdend feit, dat alle christenen van de geheele wereld in een internationale bidweek samen den hemel gemeld willen aandoen om de eenheid van allen af te bidden. Ook wij katholieken doen daar gaarne aan mede. Waar zoovele dingen de mannen verdeeld houden, moet vooral gij, katholieke vrou wen, met uw huisgezinnen in de week van 18 tot en met 25 Januari God met aan drang vragen, dat alle menschen komen tot den eenen waren schaapsstal onder den eenen herder Christus: den goeden herder van de menschen. F. B. OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN Jaarvergadering. De jaarvergadering, welke gehouden zou worden op Donderdag 19 Januari, kan wegen den verduisteringsavond niet doorgaan en wordt verzet naar Donderdag avond, 26 Januari a.s. des avonds te 8 uur in den Burcht. Houdt dus 26 Januari Uw avond vrij! 25-Jarig bestaan der afdeeling De herdenking van het 25-jarig bestaan onzer afdeling zal plaats hebben op Donder dag, 9 Februari 1939. Op den f e e s t - avond zal gelegenheid zijn tot intro ductie van niet-leden, heeren en dames. De kosten van een introductie- kaart bedragen 0.50. De avond zal gegeven worden in den Schouwburg, waar zal op reden het gezelschap, de Vereenigde Haag- sche Spelers, onder leiding van Pierre Balledux, met: „Rond een half m i 1 - li o e n!" Nadere bijzonderheden voor den feest dag verschijnen in de eerstvolgende rubriek dit is op Zaterdag, 28 Januari a.s. Moedercursus. De moedercursus begint op aanstaanden Dinsdag, 17 Januari. Hij zal gegeven wor den in het gymnastieklokaal Potgieterlaan De kosten zullen 10 cent per persoon be dragen. TENTOONSTELLING „MAAK ZELF" te houden van 25—28 Januari a.s. in de foyer der Stadsgehoorzaal. Aalle voorbereidingen voor de tentoon stelling zijn in volle gang. Plannen zijn gemaakt, de ruimte in den foyer der stadsgehoorhoorzaal is ingedeeid, besprekingen zijn gehouden, inlichtingen worden aangevraagd of verschaft, circu laires zijn dank zij de welwillende mede werking van de sociale vereenigingen uitgereikt, het aanplakken van folders is met bereidwillige hulpvaardigheid door besturen van inrichtingen, bureaux van dagbladen, directies van fabrieken e.d. toe gestaan. Wij zijn dankbaar en hoopvol gestemd. Toch ontbreken ons nog eenige dingen. Wij zouden n.l. zoo gaarne over voldoen de hulp gedurende de tentoonstellingsdagen beschikken. Wie wil ons een morgen, middag of avond komen helpen? Uw telefonische toe zegging op 814 zal dankbaar ontvangen worden. Wie wil het gironummer van de Huis houdelijke Voorlichting gedenken no 320408? Het tentoonstellingscomité is als volgt samengesteld: J. J. van Stralen, voorzitter, mevr. M. C. v. Oerle-Nipper (Tel. 814, Giro 320408), mej. B. Eldering, P. A. van Aggelen, mevr. P. Barnard-Muyzer, J. J. J. van Beek, mevr. J. Bloemkoper-de Hartog, B. van Cleef, mej. D. Coebergh, mej. A. van Deene, mevr. S. Govaart-Veeger, mej. Gründemann mevr. Huurman-Planjer, mevr. S. Koert-Bouman, L. Th. v. d. Laken, mevr. J. Manders-Vermeulen, mevr. W.J. Menkhorst-Swart, mej. Niemer, J. H. Nij- huis, C. R. L. Oostveen, Mr. Dr. S. Roze- mond, mej. M. Ruth, kapelaan H. B. J. Schrama, Mr. P. A. v. Toorenburg, W. Veer- man, mevr. Wichers Rollandet-Touw, H. V. Witteman, mevr. Key-Stuurman. IN TERPAROCHIE ELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN VERPLICHTE BIJEENKOMST. Dinsdagavond houdt de afd. Gezellen haar verplichte bijeenkomst. Als spreker zal kap. F. Lohman optreden. Iedere Gezel kent zijn plicht. Als gij de Gezellen vereeniging be schouwt als een instituut van vorming dan verschijnt gij zeker op die bijeenkomsten, waar u iets leerzaams wordt geboden. Allen present! GECOMBINEERDE COMMISSARISSEN- VERGADERING. Woensdagavond heeft de gecombineerde vergadering van de commissarissen der afd. Gehuwden en Gezellen plaats. Allen zijn natuurlijk aanwezig. Beurt verdeeling voor het a.s. Vasten avondfeest. RECOLLECTIE. De recollectie, welke genoteerd staat voor Donderdag a.s., vervalt. Noteert allen Donderdag 16 Febr. Er wordt dien avond gerekend op alle oud-retraitanten. Iedere Gezel is van harte welkom. VERLOOFDEN-BIJEENKOMST. Zondag 22 Jan. kernen de verloofden met hun meisjes om 4 uur in de zaal van de St. Josephsgezellenvereeniging, Rapenburg 52. Allen krijgen nog een schrijven thuis. ONS VASTENAVOND-FEEST. Zondag 5 en Maandag 6 Febr. Druk zijn wij bezig aan de voorberei dende werkzaamheden. Het wordt een bonte Vastenavond-viering. Het program ma wordt verzorgd in samenwerking met onze verschillende onderafdeelingen. Het belooft een prettige avond te worden. Zal ik u eens iets mededeelen van ons pro gram. Optreden zullen op beide avonden: „De zingende zangers" met een internationaal repertoire. Vervolgens „The brother musi cal". Xylophonisten. X en C., Hollandsche duettisten met eigen repertoire. Billy and Partner, clowns musical. Roll and Mops, the original fools. Vervolgens opvoering van ,,'t Groote mo ment" en „Bij den wonderdokter". De groote finale zal zijn „Intocht van Prins Carnaval met groot gevolg". Uu ziet een geweldig programma. Wij verwachten dan ook een groote be langstelling, niet alleen van de leden, ouders, familieleden en donateurs, maar van alle katholieken uit Leiden. Beperkt aantal kaarten verkrijgbaar 5 40 cent. ASPIRANTEN! Denkt er aan Zondagavond moeten jullie allen present zijn. Wij hebben een moie club, 48 man, nie mand mag -ontbreken. De twee laatste bij eenkomsten zijn verplichtend, zoo" men deze verzuimt, wordt men niet geinstalleerd. De installatie heeft plaats op Zondag 12 Febr. Voor de H. Mis van 8 uur, in de St. Lo de wijkkerk (Steenschuur) plechtige instal latie. Onder de H. Mis algemeene H. Com munie, daarna feestelijk ontbijt in de St. Josephsgezellen ver. 's Avonds feestavond. De ouders van de nieuwe leden zijn daar bij van harte welkom. ONBEGRIJPELIJK! Heel dikwijls is mij reeds gevraagd, wan neer beginnen wij nu eindelijk met het too- neel voor jongeren. Allerlei omstandighe den, ziekte en daarna drukke werkzaam heden van onzen regisseur waren oorzaak, dat wij nog wat moesten wachten. Verschenen Donderdag zijn wij begon nen. De heer J. v. Oyen was zoo goed, voor- loopig de leiding op zich te nemen. Zelf zou ik na de congregatie even komen om met de 12 nieuwe leden een bespreking te hou den. Onbegrijpelijk, er waren er maar drie ko rren opdagen. Onbegrijpelijk, want ik mis te juist degenen, die ik daar zeker zou hebben verwacht. Donderdag 26 Jan. komen wy weer bij een, maar dan allen. De bijeenkomsten zijn verplichtend. Er zijn er eenigen, die wel gaarne willen spe len, liefst op het groote fooneel, maar re- peteeren zoo weinig mogelijk. Jongens, een vriendelijk verzoek, blijft gerust weg, want je krijgt geen kans. Heel het jaar door houden wij onze bijeenkomsten. Heel het jaar door moeten de leden verschijnen. Wij beginnen precies om half negen, dan is men et dus. Wij zullen zien. Onze tooneel- club heeft dringend versterking noodig, haar aantal is te klein, toch zullen wij bij het aannemen er goed opletten, die jongens uit te kiezen, waar wij in de toekomst op kunnen rekenen. S. P. L. Voor het laatst herinneren wij er alle ze- lateurs aan, dat Zondag de jaarvergade ring van het St. Petrus Liefdewerk wordt gehouden. De vergadering wordt gehouden om 12 uur precies en wel aan de Pastorie, Lorentzkade 16a. Wij beginnen precies om 12 uur, denkt er aan. KERNVOMING. De leden van de kernvorming worden Maandag weer verwacht. Geen half werk. Allen altijd actief en dus.... aanwezig. Koker 12 stuks 50 et Procldoosje 2 stuks 10 ci VAN HEGEL TOT HITLER. n. Waarom zijn de Germanen het heer- schend ras? Uitgangspunt onzer vorige redeneering was de hoovaardij des geestes is de grond slag der rassen-theorie. De moeten hierbij opmerken, dat zuiver wetenschappelijk ge- iomen er geen enkele blijvende uitspraak is over de mogelijke superioriteit van een of ander ras. Via hun „wijsbegeerte" heb ben ce Duitschers het zichzelf toege kend. In het jaar 1900 b.v. schreef de (katho lieke) „Kölnische Zeitung" het volgende: „Waar edele daden ons begeesteren, waar heldenzin zorgeloos en trouw in den dood gaat, waar ideale zwier de zielen tot de hoogten der beschouwing omhoog voert, daar vermoedt een groot schrijver het blon de hoofd van een blauwoogigen en lang- schedeligen Germaan". Wie was deze groote schrijver? Schrik niet jezer, de man heette n.L Chamberlain en was een verduitschte Engelschman; niet te verwarren met den Britschen eersten Minister! Dit heerschap begint zijn uiteenzetting met de verklaring: vroeger kwam alle ze gen van boven, thans komt het van den Germaan! Men kan om deze thoerie lachen, wijl zij belachelijk is, maar men mag niet verge ten, dat deze „redeneering" zoowel bij Bis marck. als bij keizer Wilhelm en thans bij Hitier volop geldig was en is. Zelfs de grcole Frederik met zijn heerscherszin was in zijn tijd al even gevaarlijk daarin. Doch mr. Chamberlain gaat nog verder. Die eoele Germaan moet natuurlijk een te genpool hebben en daarvoor fungeert. de Jood. Rond 1900 leefde dus reeds haat te gen Jodendom en Christendom en dat zat den .ui zoo in 't bloed, dat de volgende ver klaring van dienzelfden schrijver by de ras- Duitschers waren bijval oogstte: „Alleen tot een godsdienst, in overeenstemming mèt het Germanendom, is het tot dusver niet gekomen. Het Christendom deugt voor ons niet; het heeft een vreemde loot geënt op den Germaanschen geest". En nu: wat vloeit daaruit voort? Uit dezt hoogmoed vloeit voort d e e i s c h om te iieerschen en deze eisch weer- klinkt bij professoren en schrijvers, by staatslieden en economisten. Zóó werd het volk er door beinvloed, dat het toch den oorlog van 1914 inging, wijl het een „lusti ge Krieg" was! En deze mentaliteit, ge volg van de opvoeding, is ook nu weer be lichaamd in het nat.-socialisme. Vergelijk maar de uitspraak van Bis marck over het Christendom en holle fra sen er over van de huidige machthebbers, met de bovengeciteerde woorden: het Christendom deugt voor ons niet. Geloof, deemoed, vertrouwen, naastenliefde, gerechtigheid en vrede, dit alles zult ge noch bij Hegel noch bij Hit- Ier vinden. Het heidendom is er zoo sterk ingeperst, dat wat nu in Duitschland ge beurt een terugvallen is i n het heiden dom. Het gezul en gesol met Gos is de leugen in top-formaat en de val in het hei dendom is niet met wat sofisme te'ver mijden, maar een gewoon gevolg van een volksopvoeding in de trant van He- gel. Geen dienen, maar heerschen; geen liefde, maar haat; geen waarheid, maar leu gen. Want, het absolute ras, de absolute staat, het absolute volk, het is een grove leugen. Deze zaken zijn niet absoluut, daar er geen twee amsoloten mogelijk zijn. Hitier zegt thans: de staat is absoluut; de Paus zegt: de Kerk is absoluut. Wat doet het nat.-so cialisme? Het eigent zich alles toe, het vervolgt, het slaat en spuwt, omdat het een caricatuur van de waarheid is. Het w i 1 heerschen, al kost het levens, bloed en tranen. Van Hegel tot Hitler is de gang van het Duitsche volk er een geweest van vallen en opstaan. Wil het blijvend staan, dan moet het Christus dienen. A -DNTIERIM. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre-* fatie. ZONDAG 15 Jan. Tweede Zondag na Driekoningen. Mis: Omnis terra, 2e gebed V. d. H. Paulus, eerste Kluizenaar; 3e v. d. H. Maurus, Abt. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Al is de kribbe weer verdwenen uit onze huiskamers en onze kerken, naar het voorbeeld van onze Moeder, de H. Kerk, mogen wij toch den voor ons gebo ren Zaligmaker niet vergeten. De heilige Kerk houdt ons voor ons te verblijden over de geboorte van Christus. „Dat de geheele aarde juiche en lofliederen zinge en Christus aanbidde (Introïtus) en de Engelen des Hemels met ons loven God, Die Zijn Woord (Christus) gezonden heeft, om ons van den ondergang te redden" (Graduale, Alleluja-vers). Wat heeft God toch veel voor onze zielen gedaan! (Alle luja, Offertorium). Bidden wy om deel te hebben aan de vele vruchten van de Menschwording van Gods Zoon: de vergif fenis van zonden (Stilgebed), de kracht om goede werken te doen, zooals het Epis tel die opsomt (Epistel); in één woord, om het hoogste goed van den Vredevorst, d.i. de ware vrede des harten. Wij kunnen deze niet genoeg te waardeeren gave van Christus verwachten, Hy kan ze ons ge ven, Hij, Die God is, zooals Zijn eerste wonder duidelijk leert. (Evangelie). MAANDAG 16 Jan. Mis v. d. Marcellus I, Paus en Martelaar: Statuit. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. DINSDAG 17 Jan. Mis v. d. H. Anto- nius, Abt: Os Justi. Kleur: Wit. In de kerk hoorde de heilige Antonius de woorden: „Als gij volmaakt wilt zijn ga, verkoop, wat ge hebt en geef het aan de armen. „Deze woorden beschouwde Antonius als tot hem gesproken en hij bracht ze in beoefening. Hij ging een klui zenaarsleven leiden en velen met hem. Op 90-jarigen leeftijd kwam hij naar den H Paulus 'r. de woestyn en was tegen woordig bij diens begrafenis. Als een re likwie nam de heilige Antonius met zich mee de kleeding van den H. Paulus, be staande uit palmbladeren. WOENSDAG 18 Jan. Feest van St. Pe trus' Stoel te Rome. Mis: Statuit. 2e gebed v. d. H. Paulus, Apostel; 3e v. d. H. Pris- ca, Martelaren. Credo. Prefatie v. d. Apos telen. Kleur: Wit. Na het ontvangen van de gave der ta len op het H. Pinksterfeest trokken de Apostelen van elkander weg, om, volgens het bevel van Christus, het H. Evangelie te gaan verkondigen aan de volkeren. De heilige Petrus vestigde zijn bisschopszetel eerst in Antiochië, later te Rome, waar St. Petrus ook gestorven is. Vandaag eert de H. Kerk den heilige Petrus als bis schop van Rome. DONDERDAG 19 Jan. Mis v. d. H.H. Marius en Gezellen, Martelaren: Justi. 2e gebed v. d. H. Canut, koning; 3e ter eere van Maria (Deus, qui salutis). Kleur: Rood. VRIJDAG 20 Jan. Mis v. d. H.H. Fabia- nus en Sebastianus, Martelaren: Intret. Kleur: Rood. Van den heiligen Fabianus, die Paus An- thei'us op de Stoel van St. Petrus opvolg de, vermeldt de geschiedenis weinig. Een der geschiedschrijvers verhaalt, dat, toen volk en geestelijkheid van Rome verga derd waren om een Paus te kiezen, een duif uit de lucht nederdaalde en zich plaatste op het hoofd van Fabianus. Dit voorval vereenigde alle stemmen op Fa bianus, die, ofschoon vreemdeling en geen kerkelijk persoon, het bestuur der Kerk op zich moest nemen. De H. Sebastianus was van zijn jeugd af een ijverig christen. Hij werd soldaat, ondanks zijn afkeer van den soldatenstand, om de martelaren te kunnen helpen en bemoedigen en velen heeft hy ook gehol pen tot de martelkroon. Niet wetend, dat Sebastianus christen was, heeft keizer Diocletianus hem bevor derd om zijn wijsheid en moed tot hoofd van een afdeeling lijfwacht. Als zoodanig heeft de heilige veel groote diensten aan de Kerk bewezen tijdens de vervolging onder genoemden keizer. Als christen be kend geworden, verweet de keizer hem zijn ondankbaarheid en gelastte, dat hij door boogschutters zou worden doodge schoten. Sebastianus was echter, zooals men meende, niet goed dood en werd lief derijk verpleegd en genas. Hij hield zich niet verborgen, maar zijn groote ijver voor de zaak van Christus deed hem naar den keizer gaan, wien hij in vrijmoedige taal zijn onrechtvaardig gedrag jegens de christenen verweet. Diocletianus liet Se bastianus gevangen nemen en in het ren- perk met stokken slaan. Zoo verwierf de heilige de martelkroon, den 19en of 20sten Januari 288. ZATERDAG 21 Jan. Mis v. d. H. Agnes, Maagd en Martelares: Me exspectaverunt. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Rood. Als christinne moest de heilige Agnes voor de rechterstoel terechtstaan van de stadsprefect. Eerst werd zij gevleid, daar na bedreigd met martelingen, maar het bekoorlijke kind van dertien jaren bleef standvastig. Zij werd veroordeeld tot de brandstapel, maar de vlammen weken te rug en deerden haar niet. Omdat Agnes zoo standvastig bleef, werd zij tenslotte ter dood veroordeeld. Rustig hoorde Ag nes haar doodvonnis aan. Toen zij daar als een onschuldig lammetje midden onder het volk stond, weenden velen van mede lijden met het lieve kind. Zelfs de beul werd zóó getroffen, dat hij weigerde zijn beulswerk te verrichten. Daarom sprak Agnes tot hem: „Waarom talmt gij? Vrees niet mij te dooden, want de dood is voor mij het begin van een nieuw leven". Hier op vermande zich de beul. Agnes bad nog even, boog het hoofd achterover en ont ving de doodelijke slag. Een stroom van het zuivere bloed stortte zich over het kind. Dat was de wijding, waardoor de Heer Jesus Agnes maakte tot Zijn bruid en bloedgetuige. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. H.H. Bernardus en Gezellen, eerste Martelaren van de Orde: Multae tribulationes. 2e gebed v. d. H. Marcellus. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Thomas van Cori, Carolus van Sezze en Bernardus van Corleone, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. H. Marius en Gezellen; 3e v. d. H. Canut. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. EL 2257 RAPENBURG 26 37. Aan de kanten werd er gewuifd met hoeden en zak doeken en hoera-geroep klonk door de muziek heen. De struisvogels schenen dat geroep verkeerd te begrijpen, mis schien ook waren ze ook nog nooit zoo ver van huis ge weest. in ieder eeval. ze werden bans. 38. AL** op commando trokken ze allen hun hoeden ai en boorden ze hun koppen in den grond. De stoet, die achter hen kwam, -choof plotseling in elkaar en het leek al, of de heele optocht in duigen zou vallen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10