OPENING ZWEEDSCH PARLEMENT. Het geluk ligt in de sneeuw Tijdens het olfensiei der troepen van Franco werden verschillende tanks van de Spaansche regeeringsstrijdkrachten door de nationalisten;., buitgemaakt Te Roermond is het huwelijk volrokken tusschen Jhr. van der Heyden van Doornenburg en baronesse E. van Hövell tot Westerflier. Het bruidspaar met .bruidsmeisjes en bruidsjonkers Bij hun aankomst te Rome werden Chamberlain en Halifax begroet door Mussolini en Ciano De Hongaarsch-Tsjechische incidenten der laatste dagen hebben scherpe protesten van de zijde der beide regeeringen uitgelokt Een kijkje in Munkaks, waar een der gebouwen door kogels ernstig beschadigd werd Met den trein arriveerde de Fransche filmactrice Yvonne Printémps Don derdagavond in de hoofdstad voor de bijwoning der Nederlandsche première van haar nieuwe film .Drie Walsen" Koning Gustaal van Zweden tijdens zijn rede bij O. officieele opening van het Zweedsche parlement te Stockholm Carnaval is in aantocht. Allerwege treft men voor bereidingen ter viering van het jaarlijks weer- keerende festijn. Een kijkje in een der ateliers, waar de groteske maskers vervaardigd worden FEUILLETON Een Winteïsportroman van PETER KRA YENBüHL. (Nadruk verboden). 14) Goeden middag, meneer Prausnitz.... Wel Pap. hoe bevalt het je hier? Dieter is door deze onverwachte ver schijning totaal in de war en tevens woe dend op zichzelf, dat hij zoo ontdaan is en dit overduidelijk demonstreert door een paar stukken van het bord te gooien. Hij had zich immers ook allang behooren voor ta stellen. Wat zal ik er van zeggen, Grace, we spelen pas een half uurtje, zegt mr. Arlen. Wil je thee? Dieter vliegt overeind om thee voor Grace te gaan halen. Hij is blij althans een paar minuten -ileen te kunnen zijn. Grace..,. Mr. Arlen neemt haar hand en trekt haar naar zichtoe. Je bent mijn dochter, kind, naar ik ben niet alleen je vader, ik ben ook je vriend.... Daar om Grace, raad ik je dringend: wees voor zichtig! Dank je. PapKijk me eens aan, ik ben volkomen nuchter. Ik heb altijd maar één wil: mezelf trouw te zijn en m'n eigen weg te gaan. We zijn het volkomen eens, beste Pap. Zoo is het, Grace Dieter keert terug met thee. Hi' heeft zich intusschen geheel hersteld; op zijn openhar tig jongensgelaat ligt slechts diepe ernst te .lezen. Een telegram van mama Pap. Grace schuift het hem over de tafel heen toe. Ze komt met den trein van zes uur. Nogal onverwacht, hè? Wat zal de reden daarvan zijn? Misschien die dr Gem ter of Hemder, over wien ze laatst zoc enthousiast schreef? En nu tusschen ons beiden, jonge vriendIk ben ietwat nieuwsgierig want u schijnt op eenigszins bijzondere wij ze de belangstelling van mijn dochter te hebben opgewekt. Nochtans behoeft u zich daarom nog niets te verbeelden, want waarschijnlijk zou u met een klompvoet of een bult hetzelfde resultaat hebben be reikt. Uw methode is mij echter sympathie ker, ze heeft iets sportiefs. Maar dat neemt niet weg.... Mr. Arlen, ik moet ook u als vader van miss Grace, dringend verzoeken mijn verontschuldigingen wel te willen accep teeren, 't Was ondoordacht en zeer onvoor zichtig van me, maar ik geef u de verzeke ring, dat het allerminst opzet is geweest. Dat hoop ik dat hoop ik van harte! Overigens vind ik deze heele geschiedenis allergenoeglijkst, want zooiets is mijn dochter nog nooit overkomen. Het heeft haar ook. geweldig gechoqueerd.... Maar wie ben u nu eigenlijk? Skileeraar kan toch bezwaarlijk als een beroep worden aange merkt. U bent jong en dat doet me pleizier ik ben het cok geweest, maar desondanks zult u toch wel een of andere sociale func tie bekleeden....? Het spijt me, dat ik. u moet teleur stel len, mr. Arlen, maar voorloopig doe ik nog niet veel meer dan ernstig trachten het hoofd boven water te houden; ik ben on derwijzer en ik deel het lat van bijna tien duizend collega's die op een aanstelling wachten Zoo. Ja. Hm. Wachten is iets, dat wei nigen bevredigt en den mensch ongeduldig maakt. Eerlijk gezegd, ben ik ook niet bijster gebrand op een baantje aan de school, zoo als die tegenwoordig is Misschien is dat morgen al anders. Morgen? Dan zou er in korten tijd heel wat moeten veranderen. Waarom niet? Er kan in korten tijd zooveel gebeuren. Het eenige, waar het op aankomt, is waaszaam te zijn, jongeman. Het lot openbaart zich altijd in een hoek, waar niemand het verwacht. Dat geldt voor het groote, zoowel als voor het kleine, voor den enkeling zoo goed als voor de massa. Hebt u bijzondere redenen om dat aan te nemen? Er zijn duizenden reden voor op te gevenWij Engelschen, hebben een na tuurlijke begaafdheid om het kleine in ver band met het groote te zien en zoo'n reisje naar een ander land doet iemand honder den dingen beleven die er op wijzen, hoe het onder de orde lommelt. Het oude Europa ligt in barensweeën en het komt mij voor, dat deze oude wereld zich wil ver jongen door een belangrijke geboorte. Dieter kijkt denouden heer geinteres- seerd aan. Dat is geen alledaagsche opmer king. Misschien is het- de geboorte van een nieuwe, hoogere idee? vraagt hij, tastend naar de beteeken is van mr. Arlen's woor den. De geheele Europeesche jeugd zoekt er naar sinds de oude denkbeelden op een zinneloozen wereldoorlog zijn uitgeloo- pen Maar mr. Arlen stapt haastig van dit onderwerp af en bepaalt zich tot iets con- cieters. Wat me bijzonder interesseert, waar de Prausnitz, is dit: bent u eigenlijk wel zoo gehecht aan het beroep, dat u gekozen hebt, dat u daaraan coute que coute wilt andere werkking? Voelt u niets voor een ander werkkring? U bent er ten slotte nog jeng genoeg voor. Ik ben werkelijk overtuigd paedagoog, maar ten slotte houden alle problemen, waarmee de wereld zich tegenwoordig oc cupeert. verband met het vraagstuk der opvoeding. Mr. Arlen was behept met de spleen van eiken rechtgeaarden Engelschman en in teresseerde zich derhalve voor alle denk bare schoolkwesties. Wat was dan eigen lijk het doel van uw wereldhervormende plannen, meneer Prausnitz? Een vrije school, mr. Arlen, die door niets anders bepaald wordt dan door haar paedagogische noodzakelijkheid. Een prachtig doel, jongeman, een le vensdoel zelfs, maar ik betwijfel of ab stracte ideeën voldoende zijn om dat te be reiken. Lang niet, mr. Arlen. in geen geval; ze zijn zelfs schadelijk. Er is meer noodig, veel meer. Waar het op aankomt, is, wat ik pleeg te noemen, het ware beeld van den mensch, dus vóór alles: een b e e d, een levend beeld en niet slechts de enkele idee.... U bevalt me, mi. Prausnitz; het lijkt me inderdaad een mooi ideaal om leeraar aan zoo'n vrije school te worden maar om haar op te richten en haar door alle moei lijke beginjaren heen in stand te houden, daar is, dunkt mij, niet alleen geld voor noodig, maar ook en dat wel in de eer ste plaats een groote dosis moed, zelf vertrouwen, liefde voor het werk.... Er is nog meer ncodig, mr Arlen, iets zeer belangrijks: m^n moet de bron ken nen, waaruit men al deze goede menschelü- ke eigenschappen dagelijks kan putten.... En kent u die bron. mr. Praus nitz? Ja, antwoordt Dieter gedecieerd, nu plotseling moed vattend, die ken ik, mr. Arlen. Dat is in ieder geval een verblijdend teeken! zegt mr. Arlen, meer tot Grace dan tot Dieter en zich dan geheel tot zijn doch ter wendend, laat hij er op volgen: 't Wordt tijd om naar het station te gaan, Grace, als we mama willen afha len. Dr. Muschle wordt verhoord. De schaduw van den „Langen Finger** spreidt zich reeds ver en donker blauw over Antonswil uit, als Dieter huiswaarts keert; de Kaizerspitze verheft zich gloeiend in de schemering van den naderenden avond en achter den Blauen Wand komt traag en voorzichtig de zilveren sikkel van de maan te voorschijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9