OMGEVING Franco's offensief in Catalonië VRIJDAG 13 JANUARI 193» DE LEWSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 FALSET GENOMEN LINKSCHEN MET OMSINGELING GEDREIGD. Opnieuw hebben de nationalisten zich meester gemaakt van twee belangrijke pun ten aan het front Falset in het Zuiden en Agramunt. ter hoogte van Balaguer. Met de verovering van Falset zijn de recht- schen op circa 16 kilometer hemelsbreed van de kust der Middellandsche Zee ge komen. De republikeinsche troepen, in den zak van Tortosa met omsingeling bedreigd, trekken overhaast terug. Agramunt, een knooppunt van wegen, 15 kilometer ten Noorden van de straatweg van Lerida naar Barcelona, ging na een bloedigen slag, die vier dagen duurde, voor de republikeinen verloren. De beste troepen van den vijand, aldus de berichten uit Bur gos, onder commando van den vermaarden El Campesino, waren hier in den strijd ge worpen en werden vernietigd. Op twee punten is thans ook de tweede linie van het republikeinsche verdedigings stelsel doorbroken, n.l. bij Agramunt en bij Montblanch, dat gisteren, naar rechtsch meldt, veroverd werd, hoewel Barcelona ook heden weigert den val van deze stad toe te geven. Stelselmatig slaatFranco gaten in de verdediging, welke de regee- ringstroepen hier in den loop van maanden hebben opgebouwd, en maakt de verdedi ging van sommige strategisch belangrijke centra nutteloos. Dit geldt, volgens de na tionalistische lezing, thans o.a. voor Tarrega ten Zuiden van Agramunt, waar tal van wegen samenkomen en waarlangs de straat weg naar Barcelona loopt. De rechtschen melden voorts de ver overing van Fores, op 54 K.M. ten Oosten van Lerida gelegen. Uit Lerida meldt Beuter nog, dat de rechtervleugel der rechtschen ooprukt naar Vails en Reus. In het midden van het front zijn Franco's roepen verder opgerukt en hebben zij Barbara. Pira en Prenafeta ver- Buitenlandsche berichten EEN BRAND MET BIER GEBLUSCHT. Waar kan dit feit zich anders hebben voorgedaan dan in de traditioneele bier- stad München? En toch was deze gebeur tenis geen aardigheid of reclame, maar bittere noodzaak. Onlangs was in de brou werij van Naabock brand uitgebroken en bedreigde het vuur een groote opslag plaats van gerst. De brandweer was niet gauw genoeg aanwezig om dit magazijn te behouden en nu besloot de directie om de brand met bier te blusschen. Dit ge lukte inderdaad, maar zesduizend liter bier ging bij deze blussching verloren. KANARIEVOGELS OVERVALLEN EEN SCHIP. De Amerikaansche passagiersboot „San- ta Rosa" van de Grace-lijn heeft onlangs onderweg van Zuid-Amerika naar New York in volle zee, een merkwaardige his torie beleefd. In.de Caribische Zee ter echter het Crooked-eiland in zicht kwam, het schip een groote zwerm wilde .kana rievogels. Ongeveer vierduizend van deze vogels, die grooter zijn dan de in gevan genschap levende kanaries, lieten zich op het schip neer. Zij waren blijkbaar door een storm te ver van land afgevlogen en bleken totaal uitgeput te zijn. De vogels fladderden niet alleen rond op het dek, maar drongen de kajuiten, de gangen en de eetkamers binnen, waar zij een groote verwarring stichtten onder de passagiers. De beesten waren niet weg te krijgen. De bemanning zorgde dat zij van voedsel wer den voorzien. Toen den volgen 'en morgen echter het Crocked-eiland in zicht kwam, vlogen de kananes plotseLng op en ver lieten het schip. overd, welke plaatsen rond Montblanch zyn gelegen. In een door radio-Nacional omgeroepen officieele mededeeling van het rechtsche hoofdkwartier, aldus meldt Havas uit Bur gos, wordt gezegd, dat de zegevierende op- marsch in Catalonië is voortgezet, en dat de rechtschen Agramunt hebben bezet. In den sector van het Urgelkanaal bezetten zij Preixana. Ten Zuiden van het kanaal bedraagt de opmarsch 7 K.M. van het punt van uitgang af. De troepen veroverden de dorpen Laguardia, Barbara en de meer Oostelijk gelegen stellingen, die den weg naar Valls beheerschen. De Havascorrespondent te Sarragossa meldt nog, dat de regeeringstroepen zich na den val van Falset in wanorde terugrekken naar Argenta, ten Oosten van Falset. De druk der rechtschen troepen was naar hij verklaart, overal aan het Catalaansche front heviger dan ooit. De legerkorpsen van Maestrazzo en Aragon hebben hun linies over een front van meer dan 40 K.M. lengte vier tot 8 K.M. vooruitgeschoven. Verlieslost der Italiaansche troepen Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dat sedert den aanvang van het rechtsche offensief in Catalonië op 23 December tot 9 Januari door de divisie Littoria vol gens dit bericht de eenige divisie, welke geheel uit Italiaansche vrijwilligers bestaat de volgende verliezen zijn geleden: ge dood 27 officieren en 217 onderofficieren en soldaten. Gewond: 141 officieren en 1.160 onderofficieren en soldaten. Vermist: een officier en 29 onderofficieren en soldaten. FRANCO WEIGERT VERGUNNING AAN BRITSCHE AIRWAYS In diplomatieke kringen wordt .vernomen, dat Franco de British Airways geweigerd heeft vergunning te verleenen om over rechtsche gebied te vliegen. De Engelsche luchtvaartmaatschappij zou op 2 Januari j.l. een lijn Londen-Lissabon geopend heb ben, het eerste traject van de lijn Londen- Bathurst. De autoriteiten van Burgos heben op het verzoek der maatschappij geantwoord, dat toestemming om over rechtsch Spanje te vliegen niet kon worden verleend aan on derdanen van een land, dat niet de diplo matieke privileges geniet, hetgeen betee- kent, dat Engeland de rechtsche regeering niet de jure heeft erkend. MUIZEN DIE BEDRIEGERS ONTMASKEREN. In Engeland is op verschillende plaat sen een nieuw middel ingevoerd om be driegers bij de paardenrennen te ontmas keren. Er zijn nog altijd zoogenaamde sportlui, die er niet tegen opzien de paar den heroine of morphine in te geven, om hen tot grootere prestaties aan te zetten. Deze oneerlijke concurentie is verboden. Als verdenking gekoesterd wordt, dat deze methode is gebruikt, wordt een muis ingeënt met een beetje speeksel van het paard. Na tien minuten is reeds te zien of heroine of morphine gebruikt werden. In dat geval gaat de muis op de rug liggen, de haren rijzen te berge en de achterpoo ten sidderen. Deze symptomen geven met absolute zekerheid aan of de beruchte „doping" is toegepast, en zij maken ge rechtelijke vervolging van dit bedrog mo gelijk. MIJNWERKER DRAAGT HET HART IN DE MAAGSTREEK. In een ziekenhuis te Rybnik bevindt zich op het oogenblik een man, die voor vele artsen in binnen- en buitenland een raadselachtig geval vormt. In 1918 werd hij in een mijn het slacht offer van een ongeluk. Bij het kolen opla den werd hij door een kipwagen tegen den wand van een mijngang gedrukt en liep daarbij zeer ernstige inwendige ver wondingen op. Door de zware kneuzing was de maag in de borstkas gedrukt en tegelijk was het hart in de vroegere maag streek gezakt. De dokters dachten niet, dat zij den zieke nog in het leven konden houden. Mettertijd echter bleek, dat de patiënt deze ongewone verschuiving van belangrijke levensorganen te boven kwam en gezond werd. Daar hij echter van tijd tot tijd over maagpijn klaagde, moest hij nu en dan naar het ziekenhuis, dat hij dan na een kort verblijf weer kon verla- KATWIJK LOOP DER BEVOLKING. Bevolking op 31 Dec. 1938 9250 mannen en 8900 vrouwen, totaal 18150 personen. In 1938 vermeerderd door geboorte 292 man er. en 233 vrouwen, totaal 525. In 1938 ver meerderd door vestiging 515 mannen en 256 vrouwen, totaal 571. Totale vermeerde- dering 9857 mannen en 9389 vrouwen, to taal 19246. In 1938 verminderd door over lijden 64 mannen en 56 vrouwen, totaal 120. In 1938 verminderd door vertrek 312 mannen en 334 vrouwen totaal 646. Blijft: 9481 mannen en 8999 vrouwen totaal 18480 personen. Vermeerdering in 1937 154 man nen en 101 vrouwen totaal 255. Vermeer dering in 1938 231 mannen en 99 vrouwen totaal 330. Gesloten huwelijken 147, echt scheidingen 6 en levenloos aangegeven 8 personen. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzicht. Ons vorig overzicht stond al in de eenigs- zins optimistischer toon. De prijzen waren aanmerkelijk hooger geworden en voor de meesten dezir producten bleven die prij zen nadien stabiel al was er sinds de strenge vorst wel iets afgegaan. Maar deze optimistischen toon wil nog niet zeggen dat het er in het algemeen zooveel op ge worden is. O neen; want er is door de strenge vorst veel verloren gegaan en zelfs op heden kan die schade nog moeilijk geschat worden. Zoo kunnen we wel vast stellen, dat er van de Andijvie zoo weinig is overgebleven, dat de aanvoer van thans het vermelden niet meer waard is. De laatste gingen zeer duur, van 0.30 tot 0.35 per K.G. Met een dergelijke prijs be hoeft men niet te propageeren: „Eet meer Andijvie". De Uiën, die toch al niet van beste kwaliteit waren, zijn er ook al niet beter op geworden. Maar de prijs is flink gestegen en blijft zich handhaven. Ge kocht werd voor 4.00 tot f 7.10 per 100 K.G. Maar de schaarschte heeft de duurte doen ontstaan, wat meestal niet veel voor deel geeft voor de tuinders, een enkele uit zondering daar gelaten. Kroten bleven goed gevraagd met hoogen prijs. Een no teering van 2.00 tot 3.75 per 100 K.G. is voor dit product winstgevend. Maar het is maar een betrekkelijk kleine groep van tuinders die hiervan profiteeren. Ook wds- peen had nog volle belangstelling. Er is ook heel wat dat van de vorst geleden heeft en vandaar ook het groote prijsver schil. Er wordt betaald van 0.60 tot 1.40 per kist van 20 K.G. De kuilen, die onvol doende voor de vorst waren afgedekt, zijn allesbehalve eerste kwaliteit. Maar oo.k hiervoor valt de prijs niet mee. Boerenkool kon ook gemakkelijk koopers vinden tegen loonende prijzen; van 0.28 ot 0.50 per kist van 6 K.G. kon hiervoor genoteerd worden. De verwachting is, dat het artikel duur zal blijven, tenzij het nogmaals zoo'n vorstweer voor z'n rekening krijgt. Over de prijs van Knolselderie valt niet te roemen. Voor dit product kon beter prijs verwacht worden. Gekocht werd voor 2.90 tot 4.60 in de A.-kwaliteit terwijl de B.-soort van 2.00 tot 2.70 per 100 stuks opbracht. Gele, Roode en Groene kool bracht in de beste kwalitei redelijke prijzen op. Maar het is hiermede als met de andere groenten van de beste kwaliteit is het kwantum aan merkelijk geslonken. Roode kool noteerde van 2.00 tot 3.90 per 100 K.G. en Gele kool ging voor 1.30 tot 4.50 naar gelang van kwaliteit, terwijl Groene kool van i 2.00 tot 4.50 opbracht. Het is nog niet de tijd voor Prei doch er kwam zoo nu en dan toch wel een kwantum. De prijs was matig, van 3.50 tot 6.00 per 100 bos. Veel is bevroren. Het is op de tuinen (het is hier geheel en al koude grondteelt) thans een doodsch aanzien. Wat Groene kool, en Boerenkool en spruiten welke hun frische groene kleur door de vorst verloren hebben, is ai- les wat men ontdekt. Met het diepspitten wordt zoo hier en daar een aanvang ge maakt doch gezien de slechte financieele uitkomsten van het laatste halfjaar zijn velen genoodzaakt ook dit achterwege te laten. Het aantal ingeschrevenen aan de arbeidsbeurs is de laatsten tijd dan ook regelmatig stijgende en overtreft soms het aantal van dezelfden datum van vorig jaar. De almeenen toestand kan vrij ongunstig genoemd worden, en de verwachting voor de naaste toekomst is evenmin 'gunstig. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. Woensdag 18 Januari a.s., des middags te 2 uur komt de Raad der gemeente Leidschendam in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel tot het verleenen van subsidie aan het R. K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage en aan het Marnixgymnasium te Rotterdam. Voorstel tot vaststelling eener verordening tot de heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting. Voorstel tot aanwijzing van de lichtbedrijvpn als takken van dienst en vaststelling van de beheersverordening voor deze bedrijven. Voorstel tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling met de gemeente Nootdorp over de levering van electrische energie. Voorstel tot goedkeuring van de begrooting 1939 van de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Vaststelling van de bedrjjfsbegrootingen 1939 en van de gemeentebegrooting 1939. USSE Volksbond. De afdeeling Lisse van den R.K. Volksbond hield gisteren een ledenvergadering onder presidium van den heer J. P. de Koning. In zijn openings woord heette de voorzitter in het bijzonder welkom, den weleerw. heer kap. Brans van de H.H. Engelbewaarders-parochie, die het onderwerp „het herstel van het katholiek gezin, het doen en denken der ouders". Kap. Brans ving hierna met zijn onder werp aan. Spr. wees op het groote belang van een goede „verkeering". De liefde in het huwelijk moet een opofferende liefde zijn, naar het voorbeeld van Christus en Zijn Kerk. Een liefde niet van de wereld, doch de liefde van het weten brengen van offers voor elkander. Een opofferende liefde dus, Wanneer in het huwelijk deze liefde heersent volgt men het voorbeeld van Cnristus en Zijn Kerk. In het katholiek gezin moet een blijde sfeer zijn, een sfeer van elkaar begrijpen. De zeaeujKe en godsdienstige opvöeaing van Kinderen moet reeds in oe priisie jeugd woroen aangepakt. De eerste indruk is zoo beslissend, voor het jonge leven. Gewen uw kinderen aan vaste gewoon ten en verwen ze niet. in de jonge jaren moet men ze leeien genoorzamen en men moet ze ook iets kunnen weigeren. Uit on- genoorzaamneid vloeit veelai de zonde voort.. ue schoolvrije jeugd is vooral moeilijk in de opvoeding in het gezin. Ook deze kinderen moet men leeren begrijpen en men moet eeriijk blijven tegenover uw kinaeren. Het vertrouwen van uw kinderen moet men houden. De verkeering van de kinderen is ook een moeilijke tijd voor de opvoeding. Hier bij moet men ook de gehoorzaamheid doen geiden en de kinderen op den goeden weg brengen. De voorzitter dankte den spreker vo'or zijn leerzame causerie, waarop hij de ver gadering, die goed bezocht was sloot. St. Josephsgezellen H Woensdag en gisteravond hadden de jaarlijksche feest avonden plaats van de St "josephsgezellen- vereeniging II in het KJ.C.-gebouw in de parochie van de H.H. Engelbewaarders aan de Beekbrug en wel Woensdagavond voor leden en hun ouders en gisteravond voor donateurs en genoodigden. Op beide avon den was de zaal goed bezet. De Vice-praeses kapelaan Mathijsen wees op het mooie en nuttige werk der Gezel- lenvereenigingen. Om dit mooie en niet minder noodzakelijke werk te kunnen blij ven voortzetten vroeg spr. de blijver.de steun van ouderen en jongeren, zoowel fi nancieel als moreel. Door de Tooneelclub der Gezellenver- eeniging werd onder de bekwame regie van den heer W. Buschman, opgevoerd „Hop- pezek op Carnaval", blijspel in 4 bedrijven. De jongens hebben schitterend dillettan- tenwerk geleverd; de lachsalvo's klonken herhaaldelijk door de zaal terwijl het ap plaus na elk bedrijf uitbundig was. Allen zetten hun beste beentje \oor; zonder an deren iets te kort te willen doen, komt een bijzonder woord van lof toe aan de heeren F. v. Rijn, L. Elfering en D. Goedemans, die resp. optraden als „Hoppezek". „Klui- mer" en „Agent van Politie". De heeren M. Sprengers en P. Hoogervorst. accor deonisten, zorgden voor goede muziek. De Vice-praeses sprak aan het einde een har telijk dankwoord aan allen welke hadden medegewerkt dezen avond te doen slagen! Hanze. De „Hanze" hield gisteravond op zaal no. 1 van „De Witte Zwaan" haar 27ste jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter den heer C. W. Barnhoorn. De opkomst was ditmaal best. Medege deeld werd dat een Hanze-triduum zal wor den gehouden in verband met de actie „Naar een nieuwe gemeenschap". Aan de orde is voorts rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer S. N. Berkhout. Hieruit bleek, dat was ontvangen 830.45 en uitgegeven 658.56, alzoo een voordeelig saldo van 162.29. Vervolgens werd de begrooting 1939 voorgelezen, welke sloot in ontvangsten en uitgaven van 742.waaronder een post van onvoor zien van 158.55. Deze begrooting werd conform vastgesteld. Tot verificateurs wer den aangewezen de heeren H. v. d. Eerden, Jac. Langeveld en Manshanden. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental wederom is toegenomen en thans 69 bedraagt en onge veer alle middenstanders in onze afdeeling zijn vereenigd. Een speciaal woord van dank werd gebracht aan voorzitter en gee,stel. adviseur voor de bereidwillige medewerking. Vervolgens werd door den heer H. v. d. Eerden het 10 jaarverslag uitgebracht van de Hanze-Handelsavondschool en door den heer P. Hage van de afdeeling Santos. Na een korte pauze werd overgegaan tot de verkiezing van drie bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren C. W. Barnshoorn, F. J. van Rooyen en J. G. Ransdorp. Er waren, behalve de aflre- denden, nog als candidaten ingediend de heeren J. de Vos, J. P. van Zeist, P. J. Hage en Jac. van Stijn. Na stemming bleek herkozen te zijn de voorzitter, de heer C. C. W. Barnhoorn, F. J. van Rooyen en J. plaats hebben tusschen J. G. Ransdorp, Jac. van Stijn, F. J. van Rooyen en J. de Vos. Na deze 2de stemming bleek herkozen de heer J. G. Ransdorp sn gekozen de heer Jac. v. Stijn. De voorzitter feliciteerde her- en gekozenen en sprak een dankwoord aan den scheidenden heer v. Rooijen. Na rondvraag sprak de Eerw. Adviseur een kort woord, waarna sluiting. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! Geboren: Anna Maria Cornelia, doch- tei van H. J. F. van Riel en M. Wassenaar Quirina Maria Francisca, dochter van G. T. Doeswijk en B. F. Arrachart Hen drik, zoon van H. Gort en C. van den Bosch Gerrit Herman, zoon van Th. Ruys en A H. Belgraver. Getrouwd: J. C. Hoogkamer te Haar lemmermeer met H. van der Reep te Lisse. Overleden Cornelia Langeveld, 75 jaar, echtgenoote van C. Vreeburg Doris de Klerk 56 jaar, echtg. van E. M. Aart man Adriana Geertruida Johanna Zoons 79 jaar wed. van H. J. Brugman Maria Catharina van Ruiten, 68 jaar, wed. van H Prins. Gevestigd: J. C. Frauenfelder uit Alkemade P. Alders uit Zeist N. Glas bergen uit 's Gravenhage L. P. de Roij uit Aarle-Rixtel J. Lucas uit Wagenin- gen Th. H Nigten en gezin uit Haar lemmermeer. Vertrokken: J. A. van der Slot naar Haarlem C. van Beek, naar 's Hertogen bosch. NOORDWIJK KINDERVERLAMMING. Te Noordwijk aan Zee is het eerste geval van kinderverlamming geconsta teerd. Het betreft een niet-schoolgaand meisje van bijna 3 jaar. Het patiëntje is naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden vervoerd. De Roy al" Biscoop in andere handen overgegaan. Bij beschikking van B. en W. is de plaatselijke biscoop „Royal" aan de Voorstraat, tot dusver geëxploiteerd door de N.V. „Radiocentrale Noord wij k-Binnen", op beider verzoek overgegaan in handen van de N.V. Mij voor Handel, Industrie en Exploitatie „Index", gevestigd te Haarlem. Nog bijna 100 werkloozen meer dan verleden jaar. Het aantal ter arbeids beurs ingeschreven werkloozen bedraagt momenteel 807, hetgeen bijna 100 meer is dan verleden jaar omstreeks dezen tijd. Hiervan zijn 445 landarbeiders, 94 visschers, 33 schilders, 31 timmerlieden, 28 opperlie den, 22 chauffeurs, 14 metselaars, 50 losse arbeiders en de rest verdeeld over ver schillende andere beroepen. Voorts staan er 43 vrouwelijke werkzoe kenden ingeschreven, waarvan 26 dienstbo den. OEGSTGEEST Hanze. Gisterenavond hield de Hanze haar maandelijksche vergadering in „St. Willibrord". Wegens ongesteldheid van den voorzitter leidde de heer W. Hienkens de bijeenkomst en sprak bij de opening zijn voldoening uit ovep de goede opkomst, Daar dit de eerste vergadering was van het nieuwe jaar hield de heer Hienkens een kernachtige en met geestigheid ge kruide „Nieuwjaars-speech". Onder de ingekomen stukken was een mededeeling van de Chr. Middenstands- vereeniging, dat te Oegrtgeest een afdee ling is opgericht. Algemeen sprak men over dit feit zijn voldoening uit. Besloten werd' voorts, dat de jaarlij ksche feestavond zal worden gehouden op 14 Febr. a.s. In de feestcommissie werden benoemd de hee ren A. J. Vesten, L. Nou wens en A. T. de Rooij. Bij de rondvraag werden eenige vragen op apologetisch gebied door Pastoor Looijaard beantwoord. HILLEGOM Staatspartij. Donderdagavond hield de Kiesvereeniging „R. K. Kring"- in Hotel Sistermans haar jaarvergadering. De op komst was slechts matig. De voorzitter, de heer C. Seijssener, sprak de hoop uit, dat ieder katholiek boven 25 jaar lid zal wor den van de R. K. Sttaatspartij. Het jaarverslag van den secretaris was kort en krachtig. De penningmeester sloot zijn kas met een batig saldo van 19.01. Tot leden van de controle-commissie wer den benoemd de heeren Nieuwenhuizen en Langeveld. De vorige controle-commissie bracht verslag uit en had alles volmaakt in orde bevonden; haar werd dank gebracht. De voorzitter herdenkt hierbij den heer J. C. Brouwer z.g„ zoo kort geleden ons ontvallen en hoopt, dat we hem in onze gebeden zullen blijven gedenken. De heer J. van Beek wenschte niet herkozen te worden als bestuurslid wegens zijn zwakke gezondheid, de heer W. Lieverse wegens drukke bezigheden als anderszins; de heer Seijsener wenschte zijn mandaat niet ver nieuwd te zien, omdat hij nog een andere gewichtige functie heeft. Na veel aandrang uit de vergadering besloot hij voorloopig nog aan te blijven. In de beide andere vaca tures werden gekozen de heeren Th. Bakker (Haven 40) en J. Veenman. Tot candidaten voor de Provinciale Staten werden (in de vacatures Von Fisenne en Bader) de heeren J. W. A. Lefeber en B. N. Loerakker, resp. te Lisse en te Hillegom benoemd. Tot af gevaardigden naar de Centrale vergaderin gen werden benoemd de heeren Th. Bakker en J. Kunst, secundi de heeren W C^,van Dam en J. Langeveld. Hierna gaf /ethcuder Klaver een een voudig en duidelijk, maar ook zeer inte ressant verslag van hetgeen in 1938 in de gemeente werd gedaan. De voorzitter bracht hem daarvoor onder applaus den dank der vergadering. Na rondvraag slui ting. Het door de rechtsche troepen fn Ca ta ton te bezette gebied Andere wegen y" 568 CATALONIE

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6