Geen positief resultaat te Rome Men weet nu wat men aan elkander heeft Chamberlain liet zich niet verleiden Een overwacht offensief BUITENLAND België en Burgos tiCi2ïiür'^ VRIJDAG 13 JANUARI 1939 DE LEiCSCHE COURANT GEEN OVEREENKOMST De besprekingen, die gistermiddag in het Palazzo Venezia tusschen Chamber lain, Mussolini, Ciano en Halifax gevoerd zijn, hebben anderhalf uur geduurd. Na de besprekingen van gisteren ver luidde, dat van geen van beiden zijden gevraagd is om of toegestemd is in het aangaan van eenigerlei verplichting, rege ling of overeenkomst. De vier staatslieden vervolgden en be ëindigden op bevredigende wijze het bij de bespreking van eergisteren aangevan gen onderzoek naar den Europeeschen toestand Beide partijen bleven hun stand punt handhaven en begrepen hun stand- kanders opvattingen. Er worden geen ver dere formeele besprekingen verwacht. Minister Ciano is, naar verluidt, bezig met het uitwerken van een communiqué, dat vandaag gereviseerd en uitgegeven zal worden. De correspondent van Reuter te Rome voegt aan zijn berichten de volgende be schouwing toe: Het feit, dat de officieele besprekin gen nu reeds beëindigd zijn twee da gen voor dat Chamberlain Rome ver laat wordt algemeen beschouwd als een teeken, dat de resultaten van het bezoek der Britsche ministers in diplo matiek opzicht volkomen negatief zijn. De bespreking van gisteren schijnt minder hartelijk te zijn geweest dan eergisteravond. Zoowel Chamberlain als Mussolini hebben een uiteenzetting ge geven van de posite hunner landen in het kader van Europa. Zij schijnen ech ter geen nieuwe basis of redenen gevon den te hebben om te hopen, dat de Britsch-ltaliaansche overeenkomst een voorspel zou vormen voor een nauwere samenwerking op breeder terrein in het belang van den vrede. Het schijnt, dat Mussolini, ofschoon hij zijn eischen jegens Frankrijk nog ongefor- muleerd liet, niets heeft laten vallen van Italië's ..natuurlijke aspiraties". Evenmin zou hij wijziging hebben gebracht in zijn politiek van steun aan het rechtsche Spanje. De Duce had verwacht Chamberlain be reid te vinden den weg te banen voor Fransche concessies in het belang van het kalmeeren der gemoederen en hij is thans volkomen op de hoogte gebracht van Brit- tannië's houding. Engeland zou bereid zijn zijn bemidde ling te verleenen "bij het tot stand bren gen van een overeenkomst, indien het FranschItaliaansch geschil in de rich ting zou gaan van ordelijke onderhande lingen. De jongste anti-Fransche betoogingen en de pers-campagne in Italië worden in Britsche kringen evenwel geacht een on dienst te hebben bewezen aan den vrede en als een rechtvaardiging voor de thans door Frankrijk aangenomen negatieve houding Bij de regeling van een geschil van rechtstreeksch belang voor Frankrijk en Italië kan er derhalve geen sprake zijn van een viermogendhedenconferentie, welke Italië gaarne zou hebben gezien. Volgens Havas wordt bevestigd, dat de Britsch-ltaliaansche besprekingen geen enkel positief resultaat hebben opgeleverd. De sfeer waarin de gedachtenwisselingen gistermiddag m het Palazzo Venezia ge voerd werden, worden gekenmerkt door de bijzonderheid volgens inlichtingen uit goede bron dat Chamberlain en Mussolini slechts weinig woorden hebben gewisseld Ciano gaf een uiteenzetting van het ltaliaansche standpunt en Halifax van het Engelsche ten aanzien van de belang rijke Europeesche en Middellandsche pro blemen. Minister Ciano heeft, tijdens de bespre kingen tusschen de Britsche en ltaliaan sche staatslieden, den vertegenwoordiger van Burgos, Garcia Conde, ontvangen. Het D. N. B. voegt hieraan toe, dat men vermoedt, dat Conde ook de Britsche mi nisters heeft gesproken, in de Villa Ma- dama en maakt de gevolgtrekking, dat de Spaansche kwestie bij de besprekingen een belangrijke plaats heeft ingenomen. Havas verneemt, dat Lord Halifax van daag een onderhoud zal hebben met Fran- gois-Poncet, den Franschen ambassadeur. Ciano heeft gisteren reeds den Duitschen ambassadeur ontvangen en hem op de hoogte gebracht van de Britsch-ltaliaan sche besprekingen. BRITSCHE MINISTERS WONEN TE ROME OPERAVOORSTELLING BIJ. In de kopinklijke opera is gisteravond een galavoorstelling gegeven ter eere van de Britsche ministers, waarbij „Falstaff" van Verdi werd opgevoerd. Tot de aanwe zigen behoorden Chamberlain, Mussolini, Halifax. Ciano, verscheidene leden van het diplomatieke korps en van de lta liaansche regeering, alsmede tal van an dere vooraanstaande ltaliaansche en Brit sche figuren. In de opera hadden de Brit sche gasten een hartelijke ovatie in ont vangst te nemen. Na afloop van de voorstelling heeft Ciano nog een groot banket in het hotel Excelsior ter eere van de Britsche mi nisters aangeboden. WAT HET BUITENLAND ERVAN ZEGT. De Duitsche pers zeer gereserveerd. De Duitsche pers legt een reserve aan den dag over de gisteren te Rome ge houden besprekingen. De correspondent van het „Berliner Ta- geblatt' te Rome schrijft: „Te Rome meent men dezelfde accoorden te hooren in de ltaliaansche en de Engelsche mu ziek, doch men is van meening, dat alleen uit de a.s. besprekingen zal blijken of de overeenkomst in daden zal worden om gezet". „Een vergeefsche maar geen ongelukkige reis". De correspondent te Rome van „Le Journal" meldt: „Chamberlain en Mus solini zijn niet tot overeenstemming ge komen over een oplossing der verschillen de Europeesche problemen". Boussard van „Le Petit" schrijft: „Onze Britsche vrienden hebben zich uitermate vastberaden betoond en te verstaan gege ven, dat het Fransch-Engelsche blok niet aan het wankelen kan worden gebracht door welke dreigementen, eischen en aan spraken dan ook" Jeantet (La Liberté) schrijft: „In tegen stelling met de schoonschijnende argu mentatie, welke men aan ltaliaansche zij de ontwikkelde, wilden de Engelsche staatslieden het laten bleven bij de toe passing der Italiaansch-Engelsche over eenkomst inzake den status quo op de Middellandsche Zee in den ruimsten zin. Geen enkele juridische of commercieele schikking is buitengesloten, mits zij onze souvereiniteit niet schokt. Doch Londen wijst interpretaties van de hand, volgens welke een of andere territoriale eisch in Zuid-Tunis of Dzjiboeti, een dergelijke opvatting zelfs van de rechten der Italia nen m Tunis den status quo niet zou wij zigen". Bailby („Le Jour") verklaart: „De „schoonzoon" verstoutte zich tot territo riale eischen ronder resultaat. Hij bracht het debat op het peil, waarop de waar digheid der Engelschen en Franschen naar hun oordeel niet meebrengt hem te volgen. Men moet er zich dus niet over verwonderen, indien de ontmoeting te Rome zondei resultaat eindigt". Brossolette schrijft in de „Populaire": „De reis is geen succes. Het zou een groot ongeluk kunnen geweest zijn, indien Chamberlain niet het heldere inzicht zou hebben gehad bij voorbaat er van af te zien bij ons de verfoeilijke zaak van Ita lië te bepleiten. De reis is geen groot on geluk en wij wenschen ons daarmede ge luk. Het is slechts, wat men kon denken, dat het zou worden: een vergeefsche reis. DE „OSSERVATORE ROMANO" GEKANT TEGEN SENSATIE-MAKERIJ. Op ironische wijze keert de „Osservatore Romano" zich tegen een zekere sensatie makerij in de internationale pers, waar al le mogelijke gegevens gepubliceerd wor den over schijnbare plannen van den H. Vader. Zoo werd in een buitenlandsch blad geschreven, dat de H. Vader zich voorbe reidt om naar Frankrijk te vertrekken we gens de toestand in Italië; er zou alleen nog niet besloten zijn, of hij in Avignon of Fon- tainebleau zou resideeren. Andere bladen beweren, dat de H. Vader spoedig naar Castelgandolfo zal vertrek ken, om van hieruit een nieuwe Ency cliek over de jongste kerkvervolging te publiceeren en de verkiezing van een nieu wen Paus voor te bereiden. Dit alles is echter zuivere fantasie. De waarheid is dat de H. Vader naar omstan digheden goed gezond is, dagelijks een groote werktaak verricht en alle dagen, zelfs bij slecht weer, het Vaticaansche pa leis verlaat voor een autotocht in den tuin. Je geld èf je leven!! Aardig is anders! Maar h lj laai tenminste nog kiezen, terwijl iemand, die met slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks naar het leven staat! jTa\. Japanners verrast bi| de Gele Rivier CHINEEZEN HEROVEREN ZESTIG STEDEN. Na het einde van den sneeuw- en regen val aan het oorlogsfront in Sjansi henben de Chineezen plotseling 60.000 man ver- sche troepen in den strijd geworpen en onverwacht een offensief geopend aan de overzijde van de Gele Rivier. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn deze troepen over een front van 60 mijlen 20 mijl vooruitgerukt. De Japan ners zijn van de rivier weggedreven en tk Chineezen hebben meer dan 60 ste den, waaronder Tsji Hsien, Poe Hsien, Ta Ning cn Siang Ning, heroverd. Het Chineesche offènsief is. naar de cor respondent van de „Daily Tc'egraph and Morning Post" te Hongkong meldt, voor de Japanners een volkomen verrassing geweest. Zij hadden voorbereidingen ge troffen voor een opmarsch in de richting van de provincie Sjansi, o.a. door gedu rende de afgeloopen veertien dagen de Chineesche stellingen aan de overzijde van de rivier te bombardeeren en door groote voorraden op te slaan, welke be- noodjgd waren oor het oversteken van de rivier. De plotselinge actie der Chineezen heeft hen thans gedwongen groote hoeveelhe den materiaal achter te laten met inbe grip van vele vrachtauto's en tanks. Dit is het eerste werkelijke offensief van Chineesche of Japansche zijde sinds de Japanners hun opmarsch na Tsjang Sja na de inname van Hankau in October hebben gestaakt. BELGIË ALGEMEENE RAAD DER WERKLIEDEN PARTIJ BIJEEN. Zondag buitengewoon Congres. Gistermiddag is de Algemeene Raad van de Belgische Arbeiderspartij bijeen geko men. Besproken werd de kwestie van het zenden van een agent naar Burgos. Hendrik de Man verklaarde: Met een volstrekten trouw heeft Spaak gisteren het burèau aangeboden als premier af te tre den. Na een lange gedachten wisseling heeft het bureau zijn verantwoordelijkheden aan vaard en gemeend tegen Spaak te kunnen zeggen: Wij handhaven ons vertrouwen, maar gij moet voor het parlement treden, opdat de andere partijen zich eveneens uitspreken over het geheel van het Spaan- scne probleem. Voorts heeft het bureau besloten door den Algemeenen Raad en door het Congres de houding te doen goedkeuren, die het had aangenomen. De houding der Belgische regeering, ten aan zien van de niet-inmenging vormt een geheel nieuw feit. De nieuwe politiek der Belgische regee- nng ten opzichte van de niet-inmenging 1/ veel belangrijker dan alles wat men ons tot dusverre heeft voorgerteld. Wanneer wy ons uit de regeering terug trekken, zal een gedelegeerde naar Burgos worden gezonden, maar dit zal een geheel ander karaktei dragen en wij zullen niet de andere politieke en diplomatieKe voldoe ningen krijgen Door het door Spaak voor gestelde compromis te weigeren, zouden wij een einde maken aan onze medewer king in de regeering en wij zouden onze tegenstanders de Spaansche kwestie laten oplossen, aldus spreker, op een voor de re publikeinen veel minder gunstige wijze. Het uitgewerkte compromis behoudt voor het republikeinsche Spanje zekere voordeelen, aldus vervolgde de Man. Daarom heeft het bureau zijn verantwoor delijkheden op zich genomen. Het bureau is van meening, dat het nieuwe feit de her ziening eischt van de houding van het con gres. Ik stel u voor, het Congres tegen Zon dag a.s. bijeen te roepen. Het is van be lang, dat de kwestie snel wordt opgelost. Er staan andere kwesties op de agenda, de economische toestand, de strijd tegen de werkloosheid. Laten wij de regeering laten werken. Na deze rede van de Man besloot de Al gemeene Raad zijn voorstel tot het bijeen roepen van een buitengewoon congres op Zondag a.s. te aanvaarden. DUITSCHLAND GESTAPO ONDERZOEKT PASTORIEëN. Met welke bedoeling? Naar de „Maasbode" verneemt, is Maan dag j.l. door de geheime Duitsche staat- polities, de Gestapo, onverwacht een inval gedaan in alle pastorieën van geheel West- Duitschland en waarschijnlijk ook in vele zoo niet alle andere gebieden van het Der de Rijk. Er werd een uiterst nauwgezette huis zoeking uitgevoerd, terwijl overal talrijke documenten door de Gestapo in beslag zijn genomen en meegevoerd zijn. Omtrent h?t doei, dat bij deze weerzin wekkende daad nagestreefd werd, konden wij nog geen zekerheid verkrijgen; men brengt dezen overval echter in verband met plannen om de goedeern der Katholie ke Kerk te sekwestreeren. DENEMARKEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Spionnage van de Deensche Nat. Soc.- Partij. Een lid van de Deensche politieke poli tie, die een diensttijd van meer dan twin tig jaren had, is gearresteerd. Hij wordt er van beschuMigd inlichtingen omtrent geheime staatsdocumenten te mebben ver strekt aan de Deensche Nationaal-Socialis- tische Partij. Dit is reeds de tweede politieman, die gearresteerd Wordt in verband met de acti viteit der Deensche Nationaal-Socialisten. TSJECHO SLOWAKIJE HET JOODSCHE VRAAGSTUK. Naar in welingelichte kringen verklaard 'a ordt, zijn de besprekingen over de oplos sing van de Jodenkwestie in de z. g. Jo- dencommissie beëindigd. De voorstellen der commissie zullen waarschijnlijk reeds mor gen aan den ministerraad worden voorge legd. In tegenstelling met wat tot dusver "ermoed, heeft de richting, die bij de re geling van het Jodenvraagstuk in Tsjecho- Slowakije de Neurenberger wetten als voorbeeld wil nemen, de overhand gekre gen. Slechts de Joden, wier voorvaderen rich verscheidene geslachten lang met de Tsjechen solidair hebben verklaard en den wereldoorlog als legionnairs hebben mee gemaakt, zullen onder de uitzonderingsbe palingen vallen. ONDERZOEK INZAKE GRENSINCIDENT Een uit Hongaarsche en Tsjecho-Slo- v.aaksche officieren bestaande commissie onderzoekt thans de oorzaken van de schietpartij bi; Dravze op 10 Januari. Vast gesteld werd, dat de Tsjecho-Slowaaksche staatsverdedigmgsmacht door een 25 tot 40 Hongaarsche terroristen is aangevallen. De aanvallers waren voorzien van een zwaar en drie lichte machinegeweren. HONGARIJE HONGARIJE BEREID TOT ANTI- KOMINTERNVFRDRAG TOE TE TREDEN. De Minister van Buitenland-che Zaken Csaky heeft gisteravond verklaard, dat Hongarije tot het anti-Komonternpact zou toetreden, al*, het daartoe in geschikten *orm door de tegenwoordige onderteeke naars, Duitschland, Italië en Japan, zou worden uitgenoodigd. DE TOESTAND VAN PRINSES MAFALDA. Gisteravond werd te Rome verklaard, dat de toestand van prinses Mafalda iets beter dan eergisteren, maar toch nog hoogst ernstig is. Gisteren is er in den toestand weinig verandering gekomen. POLEN DE MINDERHEIDSKWESTIE. Het debat over de minderhedenkwestie is gisterenavond in de Sjem geëindigd met een verklaring van den Pjolschen minis terpresident. Deze verklaarde, in zijn ant woord aan de interpellanten, die met na druk hadden gewezen op den betreurens- waardigen toestand der Poolsche minder heid in Duitschland en de spanning tus schen Polen en Ukrainers in Oost-Galicië, dat de toestand der te Zbaszyn verblijven de uit Duitschland gezette Joden bijna ge regeld is en zeker vol.edig geregeld zal worden. Met betrekking tot de interpella tie van den Ukrainschen afgevaardigde Celewicz wees de ministerpresident er op, dat de plicht van alle minderheden een loyale houding tegenover de Poolsche re geering was, welke loyaliteit niet zuiver formeel doch cck daadwerkelijk moest zijn. Hij voegde hieraan nog toe, dat de leden der minderheid burgers met volledige rechten zijn en besloot zijn verklaring met de woorden: „Wij wenrchen in de toe komst evenals in het verleden realistische en rechtvaardige politiek te volgen." PALESTINA REBELLENLEIDER TREKT ZICH TERUG. Volgens betrouwbare berichten uit Da mascus is daar begin dezer week Abdoel Rahim Monammed, die in naam den Ara bierenopstand in Palestina leidt, aangeko men. Abdoel Rahim zoud de opperste lei ding van den opstand hebben neergelegd, omdat hij ontevreden zou zijn over de me thoden, die de verbannen Moefti van Je ruzalem heeft aangeprezen om met ge weld de onderlinge positie onder de Ara bieren den kop in te drukken. Ook de krachtiger militaire maatregelen en de toenemende schaarschte der fondsen voor munitie zouden hem tot zijn vertrek uit Palestina aanleiding hebben gegeven. Dit zou "ro:> a ijzen, dat de opstand veel van zijn patriotisch geestelijk aspect heeft ver- Cï2ïh'£i£é!ï Vil Een pleidooi van rooscve'i LANDLEGER, LUCHTMACHT EN MARINE MOETEN WOKDEN UITGEBREID. Gisteren is in het Congres te Wash ington de met spanning verwachte spe ciale boodschap van president Roose velt betreffende nationale defensie in gediend. Verwijzende naar het feit, dat in zijn recente boodschap aan het Congres, hij gesproken heeft over dé veranderde wereldtoestanden buiten het Ameri- kaansche halfrond, welke onmiddellijke stappen ter bescherming van de Ame- rikaansche vrijheden dringend noodza kelijk maken, misprees Roosevelt het toegeven aan eiken vorm van hysterie. Waar echter de nadruk op gelegd moet worden, zoo zet de president verder uiteen, is de groote verandering, die duidelijk is in de internationale con flicten sedert het einde van den wereld oorlog en in het bijzonder gedurende de laatste paar jaren. Voorts legde Roosevelt den nadruk op het feit, dat, ofschoon de Vereenigde Sta ten op 6 April 1917 waren gaan deelne men aan den wereldoorlog, de Amerikanen geen enkel deel hadden genomen aan eeni gerlei grooten strijd tot eind Mei 1918,'en dat tot in Augustus 1918 de Amerikaansche legers aan het front bijna uitsluitend ge bruik hadden gemaakt van Fransche of Britsche artillerie en vliegtuigen. Voortgaande verklaart Roosevelt in .de verste verte niet de gedachte te willen wek ken, dat het Congres of de president er ook maar aan dachten deel te nemen aan een nieuwen oorlog op Europeeschen bo dem. Deze feiten toonen echter aan, dat de Vereenigde Staten in 1917 niet gereed wa ren om operaties op groote schaal te land en in de lucht te voeren. In betreklcelijken zin, aldus gaat de boodschap verder, zijn wij thans niet méér gereed dan wij het toen waren. En wij kunnen niet garandeeren, dat er een lange periode komt, vrij van aan vallen, waarin wij ons zouden kunnen voorbereiden. Het wordt noodzakelijk voor iederen Amerikaan, de huidige defensie te vergelijken met de thans mogelijke geva ren van een aanval op de Vereenigde Sta ten. Een nauwkeurig onderzoek van de dringendste eischen van thans brengt den president er toe in deze zitting van het Congres aan te bevelen om zoo spoedig mogelijk omstreeks 525 millioen dollar uit te trekken, waarvan 210 mil lioen zouden moeten worden uitge geven door de schatkist vóór het ein de van het begrootingsjaar, dat ein digt op 30 Juni 1940. Voorgesteld wordt, dat 300 millioen wordt uitgetrokken voor den aankoop van ver schillende typen legervliegtuigen. Dit moet voorzien in een minimale toeneming met 3000 vliegtuigen, doch gehoopt wordt, dat opdrachten op zulk een groote schaal de kosten per eenheid zullen drukken en dat derhalve meer vliegtuigen voor dit bedrag zullen kunnen worden aangekocht. De mi litaire luchtmacht wordt tegenwoordig in een weergaloos, verontrustend tempo uitge breid, de vergrooting van radius, snelheid en capaciteit der vliegtuigen van het bui tenland hebben de Amerikaansche eischen voor een defensieve luchtmacht gewijzigd. De aanbevolen aanvullende plannen zul len de luchtverdediging van de Vereenigde Staten, op het vasteland, Alaska, Hawaii, Puertorico en de Panama-kanaalzone aan zienlijk versterken. Uitbreiding der marine. De geraamde credieten van 65 millioen voor de Marine moeten worden verdeeld in 40 millioen voor de oprichting van verster king van vlootbases in beide oceanen in al gemeene overeenstemming met het rap port van dé speciade commissie, die reeds een rapport bij het Congres heeft inge diend, en voorts ongeveer 21 millioen voor Marine-vliegtuigen, luchtvaartmateriaal en proefnemingen. Een minimum-program. De voorafgaande aanbevelingen; aldus vervolgt de boodschap, vormen een goed afgerond program, dat door mij als opper bevelhebber van leger en vloot en door mijn adviseurs beschouwd wordt als het minimumprogram voor de behoeften der dfensie. Iedere Amerikaan is zich bewust van de vreedzame bedoelingen der regee ring en het volk weet, dat wij geei ge dachte hebben voor agressie en geen wen schen naar gebiedsuitbreiding. Niettemin ben ik als uitvoerend hoofd der regeering gedwongen de feiten onder de oogen te zien. Wij hebben een prachtig actief in de kwaliteit van onze manschappen, maar zon der moderne wapenen en behoorlijke oplei ding der mannen, hoe prachtig hun type ook zij, zouden wij hopeloos belemmerd zijn, wanneer wij werden aangevallen. Het zou economisch onverstandig zijn om in vre destijd te voorzien in de geheele moderne uitrusting, die in het noodgeval van oor log vereischt zou zijn. Het zou echter on verstandig zijn, van nationaal standpunt beschouwd, wanneer niet voorzien werd in de critieke uitrustingsposten, die onmid dellijk noodig zouden kunnen zijn en geen voorzieningen te treffen voor massapro ductie in geval van oorlog. Zonder a n hysterie te offeren, zoo ver klaart Roosevelt ten slotte, is dit program slechts een minmum vereischte. Daarom vertrouw ik, dat het Congres snel zal han delen volgens dit noodprgram ter verster king van de defensie der Vereenigde Sta ten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5