AGENDA VRIJDAG 13 JANUARI 1939 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal BU onze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2 95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad t 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? WISSELENDE BEWOLKING. De Bill seint: Verwachting: Voor het geheele land: Geen neerslag van beteekenis, wisselende bewolking, wei nig verandering in temperatuur, matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder- zwaar bewolkt, Zuidelijke matige wind, 2 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt Zuidelijke matige wind, 2 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, Z. Z. W. mati ge wind, 1 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, Zuidelijke matige wind, 0 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, Zuidelijke zwakke wind, 4 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het Centrum van de depressie verandert weinig van plaats, het ligt nog over de Noordzee. De hoogedruk in het Oosten wijkt steeds verder terug, terwijl het ge bied van hoogeluchtdruk over IJsland en Groenland geheel verdwenen is, onder in vloed van een depressie, welke uit de Poolzee naderbij kwam. Op den Oceaan liggen verschillende depressies. Eén er van ligt voor de kust van Portugal. De Wes telijke winden zijn nu over geneel West- Europa doorgedrongen. Zij brengen vrij koud weer. dcch, afgezien van een klein gebied met lichte vorst in het Rhonedal v/as de temperatuur hedenmorgen overal boven het vriespunt In Oost-Europa en in Scandinavië en voorts op IJsland houdt de vorst nog aan. In Noord-Scandinavië en Finland vriesi het nog zeer streng. Het weer in West-Europa is in het alygemeen zwaar bewolkt met plaatselijke regenbuien. De temperatuur was hedenmorgen vrijwel overal tusschen 0 en 5 graden. LUCHTTEMPERATUUR. 3.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.40 uur tot Zaterdagmorgen 7.35 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 14 Jan. voorm. 9.20 en nam. 9.45 uur. Maan op 2.31 uur Zaterdagnacht. Maan onder' 11.51 uur Zaterdagmorgen. BINNENLAND Boterprijs verlaagd Heffing voor de komende week 60 cent tegen 70 cent in vorige week. Zooals wij hebben bericht, lag het in het voornemen de boterheffing, die den laatste tijd steeds 70 cent per K.G. was geweest, te verlagen. Thans wordt medegedeeld, dat het be drag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentijd- sche wijziging voor de week van 12 tot 19 Januari is vastgesteld op 60 cent per K.G. De verlaging is dus 10 cent per K.G.. Daar de Leeuwarder noteering onveranderd is, zal dus in de komende week de groothan- delsprijs voor boter ook 10 cent per K.G. lager zijn. Zilveren C. A.O. in de typografie Koninklijke onderscheiding voor den heer Thieme. Aan het slot der openbare zitting der cen trale commissie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf, die, zooals reeds ge meld, gistermiddag ter herdenking van het 25-jarig bestaan eener collectieve arbeids overeenkomst en de uitoefening van 25 ja ren bedrijfsrechtspraak in het boekdruk- kersbedrijf in de aula van het Koloniaal In stituut te Amsterdam is gehouden, heeft de minister van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, namens de regeering hulde ge bracht aan het werk, dat de centrale in de thans afgesloten periode heeft gedaan en welk werk hij typeerde als gemeenschaps- werk. Spr. zette uiteen, dat de regeering daarom reeds alleen niet onverschillig te genover dezen arbeid kan staan. De erken ning van de verdiensten, die de centrale op haar terrein heeft verricht, heeft de regee ring in een tastbaar bewijs willen uitdruk ken. Spr. deelde mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd om op voordracht van den minister van sociale zaken te be noemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau het lid van de centrale commissie, den heer G. J. Thieme, te Nijmegen. In het kader van de herdenking is des avonds in „Krasnapolsky" een feestavond genouden. Aan het programma werkten o.m. mede de nieuwe Amsterdamsche orkestvereni ging onder leiding van Nico van der Lin den en Charlotte Kohier. LEENING DER BATAAFSCHE THANS DEFINITIEF Ten bedrage van 100 millioen gulden De Ned. Handelmij deelt mede, dat gis teren een obligatieleening met de Bataaf- sche Petroleum Mij. is afgesloten, groot 100 millioen gulden, rentende 3,5 pet. De loop tijd is 25 jaar; de uitgiftekoers is bepaald op 100,5, waarvan het prospectus spoedig zal verschijnen. PRINS BERNHARD IN HET KOLONIAAL INSTITUUT Wij vernemen dat Z.K.H. Prins Bemhard gisteren zijn werkzaamheden heeft aange vangen in het Koloniaal Instituut te Am sterdam, van welke instelling Prins Bern- hard zooals bekend het eerevoorzit terschap heeft aanvaard, alwaar Z.K.H. in den vervolge geregeld één dag in de week hoopt te zijn. EX-KEIZERIN ZITA IN ONS LAND Een bezoek aan Oosterhout Dezer dagen heeft ex-keizer Zita van Oostenrijk met haar oudste dochter aarts hertogin Adelaide een bezoek aan Ooster hout gebracht. Naar „Sancta Maria" meldt hebben de vorstinnen daar het gouden pro- fessiefeest meegevierd van. mère Agnes De Löwenstein van de abdij van de Benedicti nessen te Oosterhout. De gouden jubilaresse is nl. een tante van de ex-keizerin. WAT IS „ONMIDDELLIJK LEVENS GEVAAR VOOR VLUCHTELINGEN"? Vragen van prof. Van Embüen aan Minister Goseling. Het Eerste Kamerlid de heer Van Emb- den heeft den minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister bij nader inzien wel ze kerheid, dat zijn op 7 Januari ingezonden antwoord op de vragen van mverouw MackayKatz, betreffende de terugleiding van Duitsch-Joodsche vluchtelingen en be paaldelijk 's ministers mededeeling, dat „te rugleiding dient plaats te hebben met dien verstande, dat in bijzondere gevallen, met name wanneer onmiddellijk levensgevaar aanwezig moet worden geacht, van dien maatregel wordt afgezien", volledigen weerslag vormt op het onder 2 gevraagde? (Het gevraagde luidde: heeft de minister zich vooral verzekerd, dat deze maatre- gel d.w.z. de opdracht aan de politie-auto- riteiten de Duitsch-Joodsche vluchtelingen, die zonder verlof na een bepaalden datum Nederland zijn binnengekomen, weer naar Duitschland terug te leiden, niet ten ge volge zal hebben, dat voor verreweg de 'meesten dezer vluchtelingen levensgevaar aanwezig zal zijn?) Heeft de minister niet aan zekere amb tenaren opdracht of machtiging verleend, om bedoelde terugleiding te voltrekken, tenzij naar hun oordeel onmiddellijk le vensgevaar aanwezig moet worden ge acht? Zoo ja, aan welke ambtenaren? En on der welke waarborgen voor dit levensbe lang van den vluchteling oefenen zij deze bevoegdheid uit? Indien de minister zou hebben voorge schreven, dat aan hem zelf moet worden voorgelegd elk geval, waarin een vluchte ling betoogt, dat terugleiding voor hem on middellijk levensgevaar oplevert, op wel ke wijze verkrijgt Zijne Excellentie dan zekerheid gelet op de practyken, die zich ten gevolge van de bekende terzijdeschui- ving der vreemdelingenwet ontwikkeld hebben dat alle lagere autoriteiten dit voorschrift stipt nakomen? Wordt de diep ingrijpende beslissing, dat het beweerde gevaar niet aanwezig moet v/orden geacht, door den minister of even tueel de lagere autoriteit genomen uitslui- DE LEICSCHE COURANT tend op grond van schriftelijke en zorgvul dig gemotiveerde rapporten? Heeft de mi nister zekerheid, dat die rapporten nim mer gebaseerd zijn bijv. ten gevolge van tijdsgebrek op louter indrukken zonder nader onderzoek? Uit welke bronnen verkrijgt de rappor- teerende ambtenaar gewoonlijk gegevens, waarop hij zijn advies grondvest? Krijgt de vluchteling, alvorens het rap port wordt overgeleverd, er tijdig inzage van, opdat hij of zijn raadsman tegenover mogelijke vergissingen of andere vermeen de onjuistheden zijn nadere toelichting kan stellen? Zijn den vluchteling ter bescherming van zijn belangen wellicht nog andere ver weermiddelen toegekend, die aan de proce dure, waaraan hij onderworpen wordt, al thans eenigermate een rechtskarakter zou den verleenen? Welke tijdsduur staat gemeenlijk voor oogen in de qualificatie „onmiddellijk le vensgevaar"? Heeft de minister ook hier omtrent voorschriften gegeven? Wordt een dreigende opsluiting in een concentratiekamp al cf niet als een onmid dellijk levensgevaar aangemerkt? !Tl NATIONALE-ANTI-POLIEP-ACTIE. Dezer dagen is te Utrecht in het Jaar beursgebouw een druk bezochte vergade ring gehouden van de N.A.P.A. (Natio- nale-Anti-Poliep-Actie), welke bedoeld was als een contactvergadering, waar ver tegenwoordigers uit alle kringen en stre ken aanwezig waren. De gedachtenwisseling werd geopend dcor den secretaris, dr. P. H. van Dungen uit Nijmegen, die bij ontstentenis van den voorzitter de vergadering presideerde en in groote lijnen uiteenzette, dat de N.A. P.A beoogt ons volk voor te lichten om trent het steeds meer dreigend gevaar van de dictatuur van het kapitalisme, waarte gen zij. ongeacht politieke en godsdiensti ge richting, de verschillende maatschap pelijke groepen en krachten wil samen voegen om zoo een aaneengesloten front te vormen tegen de poliepen. Onder polie pen worden verstaan die instellingen, wel ke wegens hare monopolistische en met het algemeen belang geen rekening hou dende organisatie en werkwijze, een be dreiging vormen zoowel voor de hoogheid van het staatsgezag als voor de economi sche zelfstandigheid van steeds meer maatschappelijke groepen en enkelingen. Ter vergadering werd uitdrukkelijk vastgesteld, dat de vraag of een bepaalde instelling, hetzij grootbedrijf, bank, wa renhuis of coöperatie, als een poliep moet worden beschouwd, van geval tot geval dcor toetsing aan de vooropgestelde om schrijving, beantwoording pal vinden. Verder werd medegedeeld, dat binnen kort een eigen maandelijksch orgaan der beweging zal verschijnen. In verschillende plaatsen zijn reeds z.g. steunpunten der actie opgericht. De be doeling is overal te ko©en tot dergelijke kernen Met nadruk werd onder algemeene in stemming verklaard, dat de actie niet te gen de regeering is gericht, doch dat, in tegendeel, het oogmerk is om de overheid in een objectief voorgelicht volk een bondgenoot te verschaffen in haar strijd tegen de poliepen. Naar aanleiding van desbetreffende vra gen werd vanwege het comité verklaard, dat met verschillende landelijke organisa ties contact was gezocht en dat het comi té. dat een voorloopik karakter draagt en voor uitbreiding vatbaar is, bereid is met deze organisaties samen te werken. DE K.N.A.C. GAAT VERHUIZEN Naar Plein 1813 hoek Sophialaan Donderdagmiddag is in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een spoed-eischende alge meene vergadering van de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club gehouden, waarin als belangrijkste agendapunten voorstellen van het bestuur in behandeling kwamen tot aankoop van een stuk grond, waarop een nieuw gebouw zou moeten ver rijzen, benevens het beschikbaar stellen van de voor den bouw noodige fondsen. De voorzitter, jhr. Smits van Oyen, gaf daarvan een treffende illustratie door eeni- ge cijfers te noemen van den personeel- aanwas. In het jaar 19i7 waren 8 ambte naren op het secretariaat werkzaam, in 1925 was dit aantal verdubbeld, in 1932 telde het secretariaat 32 ambtenaren en thans zyn er niet minder dan 64 personen werkzaam. Het bestuur heeft voorloopig beslag ge legd op een terrein, dat gelegen is op den hoek van Plein 1813 en Sophialaan nabij de Zeestraat. Het acht dit punt daarom ook zoo uitermate goed van ligging, omdat in de toekomst het Stadhuis in de onmiddel lijke nabijheid, n.l. op het Alexanderveld, zal worden gebouwd en de doorbraak aan de Javastraat tegenover de Alexander- straat deze gansche omgeving tot een zeer belangrijk centrum van de gemeente Den Haag zal maken. Na ampele bespreking hechtte de ver gadering haar goedkeuring aan de voor stellen. Jhr. Smits van Oyen deed vervolgens me- dcdeeling van een brief, welke het bestuur van den oud-voorzitter mr. J. Linthorst Homan, commissaris van H.M. de Koningin in de Provincie Groningen, heeft ontvangen waarin hij het bestuur mededeelt, dat hij zich voorstelt een commissie samen te stellen met den heer mr. E. Menten als pen ningmeester. die zich daartoe inmiddels heeft bereid verklaard, met de bedoeling een bouwfonds te vormen van vrijwillige bijdragen der leden, ten einde door dit gebaar hun sympathie met dit plan te kun nen uitspreken. J. B. VESTERS. 1 October a.s. 50 jaar journalist. Naar het Centrum verneemt, hoopt de heer J. B. Vesters, thans hoofdredacteur van „De Volkskrant" te Utrecht en oud hoofdredacteur van „Het Huisgezin" te 's Hertogenbosch, dit jaar een drietal bij zondere gedenkdagen te beleven. Vooreerst zal hij 30 Juli den 70-jarigen leeftijd bereiken; voorts zal het 1 October 50 jaar geleden zijn, dat hij in de journa listiek trad en is het in de derde plaats 20 jaar geleden, dat hij aan de redactie van „De Volkskrant" verbonden werd. VERKOOP VAN HET MIDDEN- DAMTERREIN TE AMSTERDAM Voorstel aan den gemeenteraad B. en W. van Amsterdam brengen ter kennis van den raad der gemeente, dat de N.V. Assurantie-Maatschappij de Nederlan den van 1845 zich heeft aangemeld als ge gadigde voor den aankoop van het midden- Damterrein voor de stichting van een ge bouw, waaraan de naam zal worden gege ven van „Het huis 1845" en dat bestemd zal worden voor kantoor, café, restaurant en winkels. B. en W. meenen, dat de vervreemding van het terrein in de gegeven omstandig heden geen bezwaar ontmoet. Het zal even wel noodig zijn, de begrenzing van het ter rein zoodanig vast te stellen, dat aan de eischen van het verkeer op de* omliggende wegen ook in de toekomst kan worden vol daan. In verband hiermede zal aan den Vij gendam en Visschersdam een breedte van 20 M. dienen te worden gegeven en zal ook het daartusschen gelegen gedeelte van de Warmoesstraat verbreed moeten worden. Als gevolg hiervan zal voor verkoop en be bouwing in aanmerking komen een terrein, groot 1489 vierk. meter. De N.V. heeft zich bereid verklaard voor dit terrein te betalen een koopsom van 400.000 en zich vereenigd met de voor waarde aan de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer Amsterdam in huur af te staan, tege een huurprijs van ten hoogste 8000 gulden per jaar vier win kelruimten in het te stichten gebouw, waar van twee aan de zijde van den Dam en twee aan de zijde van den Visschersdam, bene vens een magazijnruimte. De plannen voor dit gebouw zyn ont worpen door den bouwmeester W. M. Du- dok. De commissie voor de oude stad heeft zich met de plannen in beginsel vereenigd. B .en W. stellen den raad voor dienover eenkomstig te besluiten. DEDAGDESHEEREN Het is de dag des Heeren! De klokken der kerktorens galmen het uit over huizen en fabrieken, over velden en hutten. Ze weerklinken in de ooren der men- schen Ze zeggen aan allen: God is Heer en Meester over den tijd.... Hij kan hem plotseling heelcmaal van u opeischen. Maar hij vraagt slechts een uurtje per week... het uur van de H. Mis. Is dat te veel? Weigert het hem niet! Het is de dag des Heeren!de dag van Hem, die alles en alles heeft gemaakt. Hij heeft de sterren in het luchtruim ge zaaid, de zonnen doen ontbranden en spreidt den weldadigen sluier van den nacht over haar uit. Komt Hem bedanken voor de vrucht baarheid der aarde.... voor het koren en den wijnvoor het dak, dat u be schut...., voor den welstand waarin gij leeftvoor uw gezondheid, voor het evenwicht in uw bestaan. Ik weet het..., ge klaagt dikwijls. En toch zijn er zooveel arme lieden, die niet hebben, wat gij bezit.... voor wie elke weg versperd schijntof die naamloos geworden zijn niet meer dan een num mer en langzaam wegkwijnen in een hospitaalbed Gij zijt de gelukkige onder velenl Het is de dag des Heeren! De gansche, lange week hebt ge gewerkt voor uw „eten", zooals de os in de wei over zijn voeusel gebogen staat. Maar ge hebt met slechts een lichaam, broos, veeleischend en voorbeschikt voor de toekomstige ontbinding; ge hebt ook en vooral een ziel. Heden is het vooral den dag voor uw ziel! Het is de dag, waarop ge werkt voor het eenige, dat zeker is.... voor het toekomstig leven, dat het uwe zal zijn, als ge uw stoifelyk omhulsel op aarde zult achter laten. Het is de dag des Heeren! Komt bidden voor uw zonden.... Ondanks uw air van zelfvoldaanheid hebt ge er vele begaan. Wat verbergt ge niet ai zorgvuldig voor uw medemenschen, en niet het minst voor uw zelf, in de diepste schuilhoeken van uw hart? Hoeveel blad zijden zoudt ge wenschen uit te scheuren uit uw levensboek? Vergeet het niet: alles wordt vergolden! En bovendien beseft ge niets van de onberekenbare schuldenlast, die op de menschheid drukt? Hebt ge nooit nagedaent over het ontzettende feit dat schuilt in het simpele gebedje: „Lam Gods, dat de zonden der wereld draagt?" De zonden der wereld!..., Is het wonder dat Christus daarover in doodsangst geraakte? Het is de dag des Heeren! De dag, waarop men zich om God moest verdringen, om Hem, die gezegd heeft: Komt allen tot my".... Wat al zorgen drukken op onze schouders.... persoon- EERSTE BLAD - PAG. 2 LEIDUN. Zondag, R. K. Winterprogramma. Film avond, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag. Consultatie-bureau Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen, Le vendaal 1. (Arbeidsbeurs). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 7 tot en met V r ij d a g 13 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek. Wilhelminapark 8, Tel. 274. DE GEMEENTELIJKE GRONDPOLITIEK TE AMSTERDAM. Bouwers kunnen getuigen. De gisteren in den Amsterdamschen Raad benoemde commissie heeft de zaken snel aangepakt. Reeds hedenmorgen om kwart over negen kwam de commissie bij een, ten einde de richtlijnen vast te stel len, die men wensclit te volgen. Als resultaat van deze eerste besprekin gen is door de commissie aan de Amster damsche bladen een advertentie opgegeven, waarbij ieder, die aan de commissie inlich tingen kan verstrekken, uitgenoodigd wordt zulks te doen. Mr. A. R. DE MIRANDA CONTRA DE „TELEGRAAF" Naar wij vernemen heeft mr. A. R. de Mi randa (zoon van wethouder de Miranda) naar aanleiding van de dezer dagen in de „Telegraaf" verschenen artikelen over de erfpachtkwestie, waarin zoowel zijn naam als persoon in het geding gebracht zijn, be sloten langs gerechtelijke weg tegen dit dagblad op te treden. Als zijn raadsman heeft hy gekozen mr. F. Heemskerk te Am sterdam. t BIGGENMERKEN. Van "bevoegde zijde vernemen wij, dat "an 26 tot 31 December 1938 zijn aange bracht 29.516 biggenmerken, tegenover 31.505 in de overeenkomstige periode van het jaar 1937. In het vorige jaar zijn in totaal gemerkt 2 356.138 biggen, tegenover 1.991.823 in 1937. lijke, zorgen, die betrekking hebben op onze familie.... ons vaderland.... de heele wereld. Meer dan ooit leven wij in een tijdperk, waarin de gebeurtenissen de menschheid te boven gaan. Wy winden ons op als angstige passagiers die zenuwachtig heen en weeer loopen op het dek, en nochtans is onze opwinding van geen invloed op de route van het schip. Zij hangt af van God alleen! Daarom, laten wij God vurig bidden, dat het menschdom zich niet opnieuw aan een massa broedermoord gaat schuldig maken. De tijden zijn hoogst ernstig. Eén lucifer kan een heele boerderij in brand steken. Eén oogenblik van opwin dingéén geweerschotéén kanons kogel kan een antwoord uitlokken van on berekenbare gevolgen. Het is de dag des Heeren! De dag van het almachtig gebedde dag van de proviandeering, waarop men zyn voorraad van geloof bijvult, gelijk een schip geregeld kolen inneemt. Het is de hooge bergtop, die men be klimt, om zuivere lucht in te ademen. Men verlaat dan het kleingeestige, het geld, het egoïsme, de zaken, alles wat ons klein maakt en verdeelt. Het is de dag des Heeren! Welk een reusachtig verschil tusschen de arme vrouw, die met godsvrucht de H. Mis in haar parochiekerk bijwoont, die aandachtig luistert naar het woord Gods. die het Brood der Engelen godvruchtig ont vangt en naar huis terugkeert, gesterkt voor een heele week en degenen voor wie de Zondag niets anders is dan een lief desavontuur in een autoeen partijtje billard.... een nieuwe jurk...., een hen- gelpartijtje met tot slot een gebakken vischje...., of een geweerschot in de achterpooten van een haas....! Hebt dat alles, ais ge wilt! Maar vóór alles, geeft God, wat Godes is! Het is de dag des Heeren! De klok van gindsehen toren galmt het uit over de huizen en fabrieken.... De tyden zyn hoogst ernstig Eén lucifer kan een wereldbrand doen ontstaan. Het is de dag des Heeren!Hebt gij geen dierbare overledenen aan te bevelen in de barmhartigheid Gods? Waarom wei gert gy dan Hem te komen smeeken voor hen, die gij beweert te hebben liefge hadvoor hen, die uw leven hebben op gebouwddie het veld hebben gekocht waarvan gij oogsthet huis, dat u be schutde kerk hebben gebouwd, die gij niet bezoektdie op het kerkhof rus ten, waarheen gij ook eens gedragen zult worden, wie weet hoe spoedig. PIERRE l'ERMITE. Koopt bi) hen die ln llw Dagblad adverleeren

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2