Van Schaapherder Fabrieksdirecteur CORRESPONDENTIE Theo Akerboom, R'Veen. Dank je wel Theo, voor dit aleraardigst briefje. Ik wensch je evenveel geluk als jij mij toedacht. Zeker is het jammer voor de lief hebbers van schaatsenrijden, maar je moet ook eens denken aan de armen en dan kunnen we zoo'n strengen winter best mis sen. Dag Theo! Groet ook je ouders, broers en zusjes van me! Voor jou speciaal de hand! Nico v. d. Meer, Hoogmade. Jongen, wat heb jij een leuk versje me als „dank" voor den ontvangen prijs toege zonden. Als ik veel ruimte had, liet ik dit versje afdruken, al was het alleen maar om jouw vrienden eens te laten zien, dat je meer kunt dan „koeien^ melken". Ik hoor nog wel eens wat van jou, is wel? Je bent een leuke type. Dag Nico! Veel groeten thuis! Annie de Bruyckere, Leiden. Dank voor dit verhaaltje! Maar er liggen er nog een massa op plaatsing te wachten. En die zijn voor! Trouwens dergelijke ver halen van „dronkaards die zich ten slotte bekeeren, heb ik liever niet, Annie. Maak eens een gezellig verhaaltje! Wil je? Je broertje Edward, wil ik graag inschrijven, maar wanneer is ie jarig? Dag nichtje! Veel groeten aan je ouders en broertjes! Riet van Velzen, Zoeterwoude. Nou maar Rietje! Je hebt eer van je werk! Dat is een brief, die ik als ik veel plaats had in zijn geheel zou laten afdruk ken. Dat is een trouwe beschrijving van het feest, dat jullie Kruiskinderen ge vierd hebt. Ik had daar eens bij willen zijn. Zuster Dionysia en de dames zullen het druk gehad hebben! Die toffeé's smaakten zeker naar meer, is wel Riet? Dag nichtje! Groet je ouders van me en Zuster Diony sia. Voor jou de hand! Jopie Keizer, Zu'tphen. Zeker schrijf jij al mooier vent, en als je op school voor dictée altijd tien krijgt, dan ben je knapper dan ik. Dat heb ik vroeger altijd niet gehad. Dag Jopie! Hoor ik nog eens gauw wat en wil je vader en moeder ook van mé groeten? En ben je weer hee- lemaal hersteld. Ik hoop het maar. Dag jongen! Flink in schooi je best doen! Dan word je zoon'n flinke vent als je va der! Annie Hoogervorst. Zou jij zoo graag een woordje over je in de Corres pondentie willen hooren. Dat kan gebeu ren! Ik ben best over jou tevreden en al heb je dezen keer geen prijs gehad, je moet blijven meedoen en goed ons „Hoek- jj lezen. Daar is altijd nog iets uit te lee- ren, zelfs al ben je school^af! Dag Annie! Groetjes thuis! Toos Hooyman, Z'woude. Wat een optocht was wat! Dat leek wel een sprookje. Zooveel praalwagens die de 11 provinciën moesten voorstellen, dan nog een van de Kruiskinderen, mij dunkt, dat men in Zoeterwoude de kunst verstaat op tochten te organiseeren en feesten te hou den. En dan na afloop nog een travctatie op den koop toe! Mij dunkt, dat julli tevre den en dankbaar konden zijn! Dag Toos! Groet je ouders van me, en de juffrouw uit de 4de klas. Toosje Stuifzand, Leiden. Ik maak jou mijn compliment! Keurig en met veel zorg heb jij het werk gemaakt en jij verdiende vast een prijs. Laat nog eens wat hooren. Dat Toos! Truus Peeters, Leiden. En hoe was het feest van St. Nicolaas in het Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen ver- loopen? Hoor ik dat eens van je? Ik" ge loof, dat dat een fijn feest was. Dag Truus! Groet alle huisgenooten van me! Daag! Hierbij zullen we het voor vandaag la ten! De volgende week gaan we door! Ieder krijgt zijn beurt. Ik vergeet niemand! Wie een brief schrijft, krijgt een ant woord terug. OOM WIM. Driekoningen door Anton Roels. Zij brachten wierook, goud en myrrhe Vanuit het Oosten voor het Jezuskina; Zij vonden het niet in een rijke woning, Maar in 'n stal, onveilig door den wind. Doch hun geloof in 't bovenaardsche wonder Was sterker dan hun kleine mensch- lijkheid; Zij vielen in aanbidding op hun knieën En dachten niet meer aan den snellen tijd. Doch plots herinnerden zij hun belofte, Die aan Herodes destijds was gedaan, En met een diepe vreugde in hun harten Zijn zij weer naar Jeruzalem gegaan. Een Engel leidde hen naar and're wegen, Hij wv.es hen op hun diep-noodlottig plan, ..Gaat niet tot hem, hij zoekt het Kind te dooden!" De Wijzen meden toen dien wreeden man. Kerstvertelling door Anny v. Diest. II (Slot) Mevrouw vond 't erg lief van den knaap en vroeg, wie hij was en waar hij woonde. Theo gaf overal beleefd antwoord op, groette dan vriendelijk en ging op een draf naar huis. Goede hemel, moeder zou niet weten wa? hij bleef; en dan, hij zou natuurlijk nog gauw boodschappen moeten doen voor de avond nviel. Thuis deed hij een heel relaas over 't geen was voorgevallen en moeder prees haar jongens. Juist was Theo echter thuis en had hij alles verteld, onder 't genot van een kopje thee, waarvan hij maar gauw moest worden, vond moeder, xoen er gebeld werd. Theo liep vlug naar de deur en.... daar stond een dienstbode met groote mand, die ze daar moest afge ven en tevens de uitnoodiging deed of de jongen met zijn moeder den eersten Kerst dag 's middags om vier uur bij haar me vrouw wilde komen in de Balistraat om daar den Kerstboom en kribbe te komen zien en Kerstfeest mee te vieren. Wat was Theo blij! Allerlei lekkernij en warme kleeding kwam er uit de mand te "oor- schijn en tevens nog wat speelgoed voor Theo. De jongens straalde van pleizier! Wat duurde 't lang voor het den vol genden dag tijd was om van huis te gaan. Maar eindelijk dan waren hij en zijn moeder op 't aangegeven adres aangeko men. 't Was een deftig huis; en wat zag 't er binnen prachtig uit! Theo keek zijn oogen uit; nog nooit had hij zooiets ge zien! Daar kwam die dame met dat kleine meisje al naar hun toe, begroette den knaap en zijn moeder hartelijk en nam ze mee in de huiskamer, waar mijnheer hen al opwachtte. Theo kon zijn oogen nki van den kerstboom en de kriboe af houden; hè, zooiets te mogen bézitten was toch wel heerlijk! En kijk, daar stond zijn groepje, zijn schat, ook en nog wel op een eetfcDlaats. „Wel vent", vroeg mevrouw, „heb je spijt dat je je schat hebt weggegeven?" „Nee, mevrouw", antwoordde Theo schuchter. De kaarsjes werden aangesto ken ei liedjes gezongen. Wat mooi was dat toch allemaal; en wat genoot hij fijn. Ook moeders gezicht straalde. Veel te gauw ging de avond om en was het tijd om naar huis te gaan, na mijnheer en mevrouw hartelijk voor alies bedankt te hebben. Theo moest nog maar eens met Ria komen s^^n. r^ad-^ ^Pn jongen aan. „Heusch mag dat, mevrouw", vroeg hij met stralende oogen. „Gerust hoor", was 't vriendelijk antwoord. Eenige dagep later kwam de dame eens met Theo's moeder praten; wat er besproken werd kwam de jongen niet te weten; maar kort daarop verhuisde hij met zijn moeder naar een mooier huis op beteren stand Moeder kreeg volop werk dat goed betaald werd en er kwam welvaart in 't huis. Theo werd op een andere school ge plaatst en mocht later verder gaan stu- deeren, waarna hij een degelijke vakop leiding kreeg en een algemeen bekend en geacht fabrikant door .den tijd is gewor den! „En zijn kerstgroepje kreeg hij dat nog terug" vroeg kleine Elly. „Ja, dat kreeg hij terug, later, toen Ria zijn vrouwtje werd", glimlachte vader. En nu nog neemt 't in den salon een eereplaats in! Kijk maar eens, morgen, als we bij Opa komen. De kinderen juichten. „Bij Opa, wat leuk! O mogen we dat dan heusch zien? Eenig!" „Kalm, kalm", suste vader lachend. „"We zullen het aan Oma vragen of je 't mag zien; maar nu gaan de kleintjes vlug naar bed! Moeder hebt u een kopje thee'; ik heb dorst gekregen van dat vertellen'/ „Dat was een mooi verhaal", juichte Eèfje met schitterende oogjes. „En nu mijn kleintjes een lekker kopje chocola met een stukje van den kerst krans en fluks naar boven!" besliste moe der. Een kwartiertje later wenschte een vijftal vader welterusten en werd door moedeï naar bed gebracht en lekker on dergestopt. Marianne en Ru mochten nog een uurtje beneden blijven. Een heerlijke warmte straalde uit van den haard en door de radio ruischte zacht „Stille nacht, heilige nacht"! Wie zijn jarig? Van 13 tot en met 19 Januari. Op 13 Jan.: Jan v. d. Vooren, Kooipolder Hoogmade. Leentje Pouw, B187 R'Veen. Annie v. d. Poël, B92 Welp. Z'woude. Annie Devilee, Dwarshavestr. 3. Piet Heemskerk, Havenstr. 14, N.'hout. Piet Otten, B504 R'veen. Annie v. d. Geest, Lageland D-14 Warmond. Tilly v. Fulpen, Tuinstr. 79, Boskoop. Gé Meester, PapenL 72, Voorschoten. Op 14 Jan.: Annie Berenfengeri Middelstegr. 25. Alie Dobbe, D76 Korteraar. Nel v. Berge Henegouwen, Wald. Pyr- montstr. 46. Janny Slegtenhorst Reineveststr. 3. Coba Verhaar, Oud-Ade E34. Op 15 Jan.: Tonia Luk, Lange Tiendeweg 42, Gouda. Nelly Straathof, D16 Rijpwetering. Piet Winters, Voorstr. 91 Katwijk-Zee. Wim de Groot, Benthuizen. Leni Roose, Meidoornstr. 2. Apolonia de Haas, Langeraar A66. Dirk v. d. Slot,.'s-Gravend.weg 63, Noord wij kerhout. Leen Straver, Hazerswoude (Rijndijk). Op 16 Jan.: Tinie Huigsluoot, Pr. Steijnstraat 28a. Daniël Smidt, Munnikenstr. 75. Gerard v. Dijk", Jülfahastraat 100 Lisse. Corrie Slgtenhorst, Reineveststr. 3. Jan v. d. Krogt,.-. Verl. Dorpsstraat 195, Warmond. Dora v. Kampen, 's-Grav.weg, Voorhout. Op 17 Jan.: Wim Witkamp, Jan v. Houtk. 29. Gerard en Nico -Meiman, Kaiserstr. 3. Bart Goddijn, Gasstraat 21. Harry Grimbergen, Vondelweg 13. Op 18 Jan.: Theo Waayer, Dr. v. Noortstr. 93, Stomp- wijk'.. V Frans Hop, Rijndijksïraat 71. Jo Meijer, Haarlemmermeer. Sisca Homan," Bijdorp" i5 Sassenheim. Joop- Annard, Haverzikl. 1. Jans v. d. Star, Hoogmade. Martin Bonnet, Jan v. Houtkade 7. Alex Steenbergen, Mauritsstraat 71. Op 19 Jan.: Agatha v. d. Burg, Veurscheweg 159, Voor schoten. Wim Bergers. P. de la Courtstraat 24. Nico Schijf, H. Rijndijk F94, Z'woude. Truus Straathof, Weip., Z'woude B72. Agnes v. d. Loo, Haarl.weg 52. Bert v. Schie, Kraaiërstraat 34a. Alie Lagerberg, Sophiastraat 43. Corrie Wesselman, Koningstr. 21, Leider dorp Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of-haar naam in deze lijst wil opgenomen zien. of bij. het verlaten der school van deze lijst wil afgevoerd worden, schrijve me minstens 14 dagen voor dien dag. Zoo ook bij verandering van woon plaats, straat of huisnummer. OOM WIM. WIc deden mee? Afd. E. Opstel of Yers. 1 Emmie v. d. Berg met opstel. 2 Piet v. d. Straat, Bruggestr. 21, Harder wijk met vers. 3 Anny y. Diest, Zandslootkade 54 met verhaaltje en- versjes, 4 Truus Guppen, Bitt.erlaan-74 met opstel. 5 Benno v. d. Helm, Harderwijk met vers. 6 Cor van Diest, St. Bernardusgesticht, Sassenheim met verhaal en versjes. 7 Rika Homan, Bijdurpstr. 15, Sassen heim met „Versje"." Piet Homan, idem.-met „Verhaal". 9 Sisca Homan, idem met „Versje". 10 Fransjsca TwaalihDven, Dekkers wald Groesbeek. 11 Tonia Dróogh met ;rVerhaaltje". 12 Lina Droogh met „Sprookje". 13 Clazina v. Klink, R'Veen B 433 met „Verhaaltje".. 14 Mien Vroonhof, Aardarn B 34 Ter Aar met „Toelichting op de teekening". 15 Mientje Hermans, ^sGrav.weg 89. N. Hout met „Versje"; - Nieuwjaar 1939 door Gerard Keizer. Het oude jaar ging van ons heen, Nam met zich, hoeveel dagen? Het nieuwe jaar komt aangetrêen, Wat zal dat in zich dragen. Het oude jaar was kommervol, Vooral de laatste maanden, De „oorlog" klonk hel, dof en hol, Verloren we-ons al waanden. Maar.„Vrede" was 't, dat Chamberlain, Naar Duitschland heen deed vlieden, En al deed hij: water bij de wijn, Vréé kwam na loven, bieden. Wat was het menschdom opgelucht, Wat ademde men ruimer, Het Oorlogsmonster was gevlucht, Of ligt het soms in sluimer? Maar.naast die narigheden Bracht „oudjaar" toch ook zegen, Toen „Beatrix" ter wereld kwam, Was vreugdeallerweg.e.: Dan nog: 't regeerings-jubilé, Van onze Lands-vorstinne, Wat leefde toen een .ieder méé, Met onze „Koninginne" Toen kwam. in Mei het bouwwerk klaar, De K. R. O. pas waardig. Het was.... de nieuwe studio, Hyper-modern vervaardigd. Niet lang heeft toen Pastoor Perquin Zijn werk mogen schouwen, God riep hem op en plaatste Hem Bij al zijn Godsgetrauwen. En nuhet nieuwe jaar" vangt aan Met zijn verdriet., zijn zorgen.. Wat of dit jaar ons .brengen zal.. 't Blijft vooralsnog../, verborgen-. Jeanne Uljee, Lage Rijndijk 174E met „Verhaaltje". Lucia Bernard, W. Singel 47- met-„Op stel" Marie Bernard, idem, met ..Verhaaltje". Nico v. d. Akker, Schenkel weg C 76 met „Opstel". Jo Visser, Heerenweg 27. Alphen, met Verhaaltjes" en Versje. Grada Visser, idem .met Verhaaltjes en Sprookje. Sjaan v. Meurs, Zuidb. C 13, Z'Woude" met „Opstel". Chris v. Meurs, idem. Theo Akerboom, B 393, R'Veen. met „Verhaaltje". Corrie v. Geest, Zijldijk 32, Leiderdorp met „kersje". Bep Kortmann, Kortst.weg -46, Alphen met „Versje". Rietje Kortmann idem met „Versje". Tonia Verhagen, Stompw.weg 7.2, Leid- schendam met „Versje". Cootje Wagenaar. Joh. de Witstr_ 18, Wassenaar met „Versje'. Cootje Wagenaar, Joh. de- Witstr. 18, Wassenaar met „Opstel". Thea Wagenaar, idem met „Opstel" en versje. Nellie v. d. Hoorn, Kerkpad 181, Lan- raar met „Opstel". Jacob de Jeu, Oude-Wetering A 1-0-met „Vers". Bertie Fleur, O.Rijn 106 met „Vers". Paul en Thee Fleur, idem met „Vers". Jac. Bakker, B 58 R'Veen met „Opstel". Corry Onderwater, N B. Z'Woude-E 171 met .Opstel". Joh.a Hoogervorst, Papenveer Ter Aar met „Vers" Clasina v. d. Vlugt, Ter Aar, Schilk C 15i met „Opstel" Anton Winkel, Stadhouderslaan met „Opstel". Antoon Keizer, Zutphen, Broederen- kerkstr. 1 met „Verpalen". Antje Keizer, idem. Greet Krol, Haarl.str. met „Verhaal" en vers. Fientje Neervoort. Marië'npoelstiY 3 met' „Verhaal". Joha.n ;d. Werf* "D 141 HWoude mét "„Opstel'/ Tóosje V. d. Salm,-Zufdb Z'Woude ^nèt „Vers". Henriette Zwetsloot, Haarl.wëg4 -met „Vers". Nelly Hooymans, Voorschoten, Voor straat 11 met „Versje". Aty Groenewegsn O. Rijn 54. Dora Kniest, Abspoelweg 5 mét „Vers". Cobi Averdieck, Melchior Treublaan 4, met „Sprookje". Piet Schrama, Rijndijk 60, Voorschoten met „Opstel". Annie v. Gerven Sumastrastraat 48a met ..Opstel". Jo Hoogeveen, Haarl.weg 24, met „Ver haaltje". Nico Schrama, Rijndijk 60, Voorscho ten met „Verhaaltje". Corrie v. d. Bosch, Meerlaan 5, Stomp- wijk met „Opstel". Agnes v. d. Horst, L. Rijndijk 19 met „Versje". Sjaan v. Diemen, Z'Woude met „Versje" Cathrientje van Haastrecht, Z'Woude met „Opstel". Nel van Leeuwen-, Watertje D 10 met „Opstelletje". - Rie van- Buël, Hugo de Vriesstr. 1 met- 63 Alie Verhoeven, Prins Hendrikpl.- met „Verhaal". D vraagt 1. Wie heeft de gasmaskers uitgevonden? 2. Wat is een kraal? 3. Ik las in de Missieboekjes van blian- nen, wat is dat? 4. Wie was Pascal?. 5. Wat zijn hadjis? 6. Hoeveel katholieken zijn in Indië? Wij an!woorden 1. Die zijn eigenlijk in 1854 uitgevonden door een zekere Dr. Stehouse in Engeland. Hij had zooals ik lees bemerkt, dat versche houtskool de eigenschap bezat de- giftige damden van verrotting te absor- beeren. Hij ccnstrueërde een eenvoudig-ge- Jaatstuk met een filterbus gevuld met houtskool. Het geheel werd op zijn plaats gehouden door een elastieken band rond. het achterhoofd. Dit is het begin geweest tot de fabricage der gasmaskers, zooals nu meer vervolmaakt n. t. gemaakt worden. 2. Kraal kan beteekenen: „omheinde ruimte voor vee en ook de woning en bezit van den negerkoning. 3. Als je het in dat boekje gelezen hebt„ dan heb je ook gezien dat het beteekent. een omslachtige manier van "geestenbezwe- ren. Iets wat 'n voorname plaats in het •leven van sommige heidensch'e stammen inneemt. 4. Een groot schrijver, een beroemde ge leerde. een groot genie. Hij stierf op 39- jarigen leeftijd in 1623; te Clermont-Fer rand (in Frankrijk geboren). 5. Mahomedanen (Mekkagangers). 6. Het aantal katholieken in Indië is ge stegen in de laatste halve eeuw van-ruim 1.5 millioen tot ruim 4 millioen. tot door Oom Wim. XLL Refreinnummers, bekende slagers, - volg den en telkens zong men weer mee. Daar onder door werden de glazen gevuld en gingen de gebakjes rond en dronk men en at men en de feestvreugde steeg en groeide aan tot een stemming, zooals nog nooit op de boerderij gezien was. En de klok wees tien, wees elf en sloeg ten slotte twaalf uur en nog sprak nie mand van opstaan, als Doortjes hoofd niet voorover gevallen was en ze zacht- kens aan, moe van het zingen en moe van het lachen niet in slaap was gevallen. Dat was het sein om op te stappen. Er is een tijd van kómen en van gaan, meent ook meester en daar is het Jan en zijn moeder vast mee eens, al heeft nog niemand der gasten zich ook maar één oogenblik verveeld. „Wij zullen het rijtuig met Bles weer eens voor den dag halen en dan zal ik onze goeie menschen behoorlijk thuis brengen. Dat zullen we niet afslaan, antwoordt meester en hij spreekt hier weer een woord in de plaats van Jan en moeder! Het zou ons na zooveel genoegen en zoo veel feestvreugde ook moeilijk vallen dien langen weg naar onze woning te voet af te leggen, gaat ie voort. Nu wordt afscheid genomen; hartelijk en met warmte en boer Jansen staat al klaar met Bles voor de deur en nog wor den handen-gedrukt en woorden van dank gestameld en het is, alsof de gasten niet kunnen wegkomen, maar telkens en tel kens weer zich nog iets herinneren, wat dient gezegd te worden. Eindelijk zitten de gasten en na nog even gewuifd en goênacht gewenscht te hebben, rolt het rijtuig voort, nageblaft door' Spits, die er heelemaal niets meer van begrijpt. Tot zoo diep. in den.nacht heeft hij de familie nog nooit gezellig bij een en in feestvreugde gezien. In het. rijtuig wordt-niets veel meer ge zegd! leder is met zijn eigen gedachten bezig en meester schrikt op, als Bles stil houdt voor het huisje van vrouw Pieterse, waar moeder en Jan eindelijk zullen al leen zijn. Dan gaat het voort naar 's mees ters woning en daarna in volle vaart naar huis weer terug. Stom van verbazing had men in het dorp het slagen van Jan Pieterse geiezen. Hij, de herder van boer Jansen, was geslaagd voor het eerste deel, Boekhouuen, Handels kennis, Machineschrijven en als Corres pondent in de drie vreemde talen. Heusch, dat stond daar. met groote letters in de krant. Daar begreep men rveis van. De oude vrienden staken de koppen bij elkaar en vroegen belangstellend: wist jij dat? Hoe komt ie d'r an? Waar heeft ie dat ge- ieerd? Is hij dan niet de her Ier van boer Jansen! En daar is hij al vijf jaar? Neen, - dat ging boven het petje van de oude vrienden. Dat begrepei ze met. Dat moest een fout zijn, of een andere Pieterse? Maar later bleek, dat het geen feut was en geen andere Pieterse, dan Jan, de her- de herder van boer Jansen." Men sprak op het dorp dien Zondag niets anders meer dan over Jan, die zoo geleerd was en die nooit over zijn leeren sprak. En als men geweten had, hoe men zijn sla gen „befuifd" had bij Jansen zelf, aan huis, c'an had men nog meer stof gehad om ver der te fantaseeren, maar dat wist men niet; dat had niet èèn van allen bemerkt. De boerderij lag alleen; en de gasten waren in het rijtuig van boer Jansen ge haald en weer thuis gebracht, zonder nieuwsgierig bespied te zijn door het jonge volkje uit het dorp. We zullen dan ook de jongens en meis jes van Jans leeftijd vooral laten praten en zien hoe het bij vrouw Pieterse zelf toegaat en wie op dat oogenblik het is cm en om twee uur in den middag en stilhoudt voor de deur en beladen met pakjes .en doozen naar binnen wipt en lachend en giechelend vrouw Pieterse de hand. drukt, en alles op tafel deponeert vat ze uit het rijtuig naar binnen halen. Vrouw Pieterse noch Jan hebben nog geen woord gezegd, en laten de twee d'r gang gaan. Op tafel hopen zich de pakjes op. En een-kistje sigaren wordt voor-Jan neergezet en als alles binnen is, dan pas zegt Rie vaders boodschap. Ziezoo Juffrouw (vrouw heeft Rie nog nooit gezegd), ziezoo juffrouw nou breng ik u de groeten van vader en moeder en vader komt straks eens zeer ernstig met u praten. De meester komt ook en als moe der kan. komt ze ook mee. Er schijnt heel wat te moeten ge- beuren, zegt Jan op de pakjes wijzende. Mij dunkt het doel zal zijn: het feest hier voort te zetten; wat ik van uw vader en moeder verbazend aardig vind. Maar we hadden met minder evenveel schik-gehad, tenmin ste als de stemming erin zal komen als gisterenavond..Wat hebben we gelachen en genoten,' dank vooral de pianiste en de zangeres! En. dat genot zullen we nu. moe ten missen.. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14