De veiligheid in het luchtverkeer RIJNSTREEK Tsjang Kai Sjeks Manifest. - VRIJDAG 13 JANUARI 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Het glazenwasschersbedrljf is gevaarlijker dan een luchtvaartonderneming m net vliegen nu wel veilig? JEen vraag, die ons zeer zeker af en toe bezig houdt. Echter het antwoord daarop is niet zoo gemakkelijk. Is het vliegen nu wel veilig? Welke tak van luchtvaart bedoedt U? Er is militaire vliegerij, sportvliegerij, verkeersluchtvaart, zweverij, enzoovoorts... En hier juist is het belangrijke punt. .Er gebeurt een ongeluk met een vracht auto, een autobus en er gebeurt op een of andere Zondagmiddag een ongeluk met een huis- tuin of keuken-Ford. Voelt U het verschil? De ervaren chauf feur tegenover den „Zondagsruiter". Is het een wonder, dat de dagbladen des Maandags meer ongevallen vermelden, dan op eenig andere dag van de week? En zoo is het ook in de luchtvaart. We moeten verschil weten te maken tusschen de verkeersluchtvaart, de militaire lucht vaart of sportvliegerij. Allereerst de sportvlieger. Zeker, hij is een goéd vlieger, maar Jpij slecht weer gaat hij, als het niet dringend noodig is, de lucht niet in. Want zijn vliegtuig is niet ingericht voor slecht-weer-vliegen, heeft geen radio, en zoo Nu de militaire vlieger. Hij gaat op 5000 M „het weer halen" voor De Bilt. Of U ziet hem met 4 collega's in escadrille-ver band over U heen vliegen. Hij krijgt ge vaarlijke opdrachten, dat is zijn vak nu eenmaal, maar hij is Nederlandsch vlieger en geniet bij al z'n buitenlandsche collega's een eerste klas reputatie; denk maar aan Kopenhagen, Antwerpen of Zurich Ook de schoolvliegerij heeft haar gevaar lijke momenten. Denken we slechts aan de zoo kort geleden gevallen „Ekster" Dan de recordvliegers, die op de goede uitzonderingen na zonder voorbereidingen of met gebrekkig materiaal een vlucht aanvangen, met net gevolg, dat hun re cordpoging bij een poging blijft. Het is bijvoorbeeld een bekend feit, dat een der beroemdste Engelsche record vlieg- sters het aandurfde, met slechts 50 uren er varing, in haar 2 persoons_ Moth-vliegtuigje een ylucht van Londen naar Australië te maken. Zonder behoorlijke instrumenten en met een schoolatlas als eenig kaartma teriaal! Ondanks het feit, dat ze onderweg zonder te kloppen door een venster en een deur heen een officiersmess binnenreed, en even later een der beide magneten van de motor niet in orde was. en ze verder door den dwars wind lil plaats van op Java op Borneo uitkwam, bereikte ze toch nog, dank zy de medewerking van de haast wel overal aanwezig zijnde vliegers van de En gelsche luchtmacht, de K. L. M. en de K. N I. L. M., Port Darwin en had daarmee het record nog op haar naam staan ook! Hiermee willen wij niet zeggen, dat alle recordvluchten zoo worden gemaakt, want gelukkig zijn er ook recordvliegers, die dat niet ter wille van sensatie e.d. verrichten, maar hun goed voorbereide recordvlucht ondernemen in de verrwachting, de lucht vaart een dienst te bewijzen. Herinneren we ons de vluchten van Charles Kingsford Smith, Smirnoff c.s. met de Pelikaan, Par- mentier, Moll, Prins en Van Brugge tij dens de Melbourne-race en Howard Hughes' wereldvlucht. Uit een en ander is ons nu dus wel dui delijk geworden, dat het verschil groot is bij een ongeval, tijdens een dienstvlucht, met een verkeersvliegtuig, gebeurd, of bij een recordpoging dan wel bij een les vlucht. Is nu de verkeersluchtvaart, waar wij uiteraard het meest mee te maken heb ben, wel veilig? En hoe staat die veilig heid ten opzichte van andere verkeersmid delen? Het antwoord op deze vraag is ech ter zeer moeilijk. Allereerst al is in de luchtvaart zelve geen goedé vergelijking mogelijk tusschen twee maatschappijen. Immers, de veiligheid is afhankelijk van: le. het materiaal; 2o. de kennis en ervarenheid van het personeel, zoowel in de lucht als op den grond; 3o. de grondorganisatie, vliegvelden, ra dio, enzoovoorts; 4o. de topografische gesteldheid van de bodem waarover men vliegt (bergen, enz); 5o. de weersomstandigheden. Immers, als we 3o. het traject Amster damParijs vliegen is dat niet gelijk aan 1200 K.M. langs de Grieksche kust.... We kunnen dus niet zoo maar zeggen, dat de K. L. M. veiliger is of minder veilig, dan een andere maatschappij. Ook is niet doenlijk een vergelijking te maken tusschen de trein, autobus, motor fiets of het vliegtuig. Wel weten we, dat het luchtvarend per soneel bij Koninklijk Besluit is onderge bracht in gevarenklasse 39, terwijl de mo torrijder in klasse 40 staat, het bèrgen van schepen in klasse 54, het exploiteeren van vrachtauto's in klasse 46, Het laden van papier in klasse 67, het glazenwasschersbedrijf in klasse 52, (voor de gemeente Rotterdam in klasse 90). Met andere woorden: de glazenwasscher heeft een gevaarlijker functie dan de ver keersvlieger! Maar hoe komt het dan dat de laatste jaren toch meer ongevallen plaats hebben dan vroeger? Een afdoend antwoord hierop heeft de Minister van Buuren gegeven. Al lereerst wijst Z.Exc. er op, dat men niet op het tijdsverschil maar op het aantal gevlo gen kilometers moet letten. In de eerste ja ren vloog men nog geen millioen kilometer, terwijl nu de K. L. M. al over de 10.000.000 K.M. per jaar is! In antwoord op de vraag van enkele Ka merleden of met de aankoop van de Dou- glas-vliegtuigen de veiligheid minder was geworden, deelde de Minister mede, dat dir niet het geval was. Hij had daartoe de ontwikkeling van de burgerluchtvaart in Nederland in 3 tijdper ken verdeeld en wel in de le periode, waar- bi; gevlogen werd met vliegtuigen van de z.g. gemengde constructie; de 2e periode, waarbij gedeeltelijk met vliegtuigen van gemengde constructie en met geheel me talen vliegtuigen wordt gevlogen en de 3e periode waarin de K. L. M. hoofdzakelijk met geheel metalen vliegtuigen vliegt. In de eerste periode, welke loopt over het tijdvak Mei 1920 tot medio 1934, hadden 6 ongevallen plaats, terwijl 23 millioen K.M. afgelegd werd. Dus 3.8 millioen K.M. werd gevlogen voor er theoretisch een ongeval plaats had. De tweede periode, welke loopt van me dio 1934 tot begin 1936, telt 4 ongevallen (2 Fokker- en 2 Douglas-vliegtuigen) over 10 millioen gevlogen kilometers. In de derde periode, welke van begin 1936 tot heden loopt, hadden 4 ongevallen plaats (het ongeval met de „Exter" was geen lijn- vlucht) terwijl er ongeveer 28.000.000 K.M. werd afgelegd, dus gebeurde er een onge val als er ruim 6 millioen K.M. afgelegd was tegenover 3.8 millioen K.M. in de eer ste periode. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat de te genwoordig in Nederland in gebruik zijnde geheel metalen Douglas- en Lockheed- vliegtuigen, dank zij de geweldige voor uitgang der techniek en het enorme kapi taal voor proefnemingen, dat de Ameri- kaansche vliegtuigbouwers te harer be schikking hebben, de verkeersluchtvaart veiliger gemaakt hebben dan zij ooit ge weest is. Het vliegen is veiliger dan menigeen denkt en gebeurt er een ongeval, dan moet men daarbij bedenken, dat momenteel al leen de K. L. M. al dagelijks 4 tot 5 hon derd, passagiers vervoert, terwijl haar vlieg tuigen iederen dag een afstand afleggen, ge lijk aan den omtrek van de aarde! Het vliegtuig rijdt niet op rails, dat zijn we volkomen met U eens, maar een auto ook niet. Hebt U, als U in een auto of autobus stapt, er wel eens over gedacht, dat er ge middeld alleen in Nederland al 45 000 ver keersongevallen per jaar plaats hebben, terwijl op iedere 3 ongevallen een doode of gewonde voorkomt? MAILLON. Het Missiewerk op Oost-Java. De Zeereerw Pater Gregorius Jongmans O.Carm. hield alhier een interessante le zing over het missiewerk der Paters Car- melieten op Oost-Java. Spreker was zelf gedurende elf jaar in dit mooie gebied werkzaam en hoewel zijn verzwakte ge zondheid terugkeer naar Indië, voorloopig althans, onmogelijk maakt, is hij met hart en ziel missionaris gebleven. Aan de hand van een uitgebreide serie lichtbeelden verhaalde P. Gregorius van het werken en streven van Paters, Fra ters en Zusters. Het is bijna ongeloofelijk, wat daar in de jaren 1923--J939 onder ,Gods zegen tot stand gebracht werd. Op vaak geestige wijze liet spreker zijn ge hoor een blik slaan in het leven van zor gen en vreugden van den missionaris. Uit tal van prachtige opnamen sprak de rijk dom, waarmede de natuur Java heeft ge sierd Maar vooral het Javaansche volk zelf met zijn hooge beschaving eenerzij ds en zijn bittere armoede anderzijds werd uitgebeeld en begrijpelijk gemaakt. Het welgemeende dankwoord van Pas toor Heggelman en het warme applaus van hét talrijk auditorium bewezen, hoe zeer de oud-missionaris" zijn hoorders had' geboeid. BODEGRAVEN Staatspartij. In ons verslag in de editie van Dinsdag j.l. zijn enkele regels door onze schuld uitgevallen. Bi' de candidaatstelling voor de Prov. Stater, ir, niet alleen onze plaatsgenoot H. J. van der Toll benoemd, doch ook de heeren A. C. A. Deerenberg uit Schoon hoven en P. van Rijn uit Ter Aar; de heer W. L. M. Daniëls, weth. te" HiUigersberg wordt niet candidaat gesteld, daar hij te Rotterdam reeds is benoemd. Als plaatsvervangende leden voor den Partijraad werden nog - c ididaat ge steld de'heeren: S. W. Neefjes te Noord- wijk en L. C. de Koning te Veur. De L.T.B. vergadert Gistermorgen ver gaderde te kwart voor tien deze vereeni- ging in het parochiehuis onder voorzitter schap van den heer A. de Vos. De opkomst was bevredigend. Nadat door den secretaris, den heer J. G. Koot de notulen waren voorgelezen, was het woord aan den geest, adv., kapelaan W. de Lange, die opwekte tot zelf-ontwikke- ling en daarna de taak der ouders in korte trekken uiteenzette. Spr. spoorde allen aan om toch vooral toezicht op hun kinderen te houden, waar of zij zich des avonds be vinden. Spr. wist, dat het maar al te dik wijls voorkomt, dat velen zich buiten Bo degraven vermaken en soms op plaatsen, waar zij niet thuis hooren. Ouders, zorg ervoor, dat uw kindeken graag thuis blij ven, door het zoo gezellig mogelijk te maken. Dan zal men het vermaak niet el ders, doch thuis zoeken! Spoor vervolgens Uw kinderen aan om lid te worden van de K.J.M.V., waar zij van alles op de hoogte worden gehouden en zich op diverse ter reinen kunnen ontwikkelen. Dan alleen zal de christelijke beschaving gehandhaafd blijven en uitbreid worden. De voorzitter dankte met eenige harte lijke woorden de kapelaan voor de ernstige woorden, die hij dezen morgen gesproken had. De heer de Vos hoopte, dat alle Bode- gravenaars door middel van „De Leidsche Courant" van deze woorden in kennis zul len worden gesteld. De secretaris, de heer J. G. Koot, bracht een keurig jaarverslag uit en de penning meester, de heer A. Veelenturf, gaf reke ning en verantwoording van de inkomsten en uitgaven van het afgeloopen jaar. Beide heeren werden door den voorzitter voor hun moeiten bedankt. Verkiezing bestuursleden: aftredend zijn de heeren A. Veelenturf, G. van Veldhui zen en M. Veelenturf, die met vrijwel al- gemeene stemmen werden 'herkozen. Punt 7 van de agenda was de benoeming van een afgevaardigde voor de algemeene vergadering. De voorzitter begon met de belangstelling ..-p te wekken voor deze ver gadering en stelde verder voor om den heer E. Zwanenburg als afgevaardigde te benoemen, wat bij acclamatie werd goed gekeurd. Als plaatsvervangend afgevaar digde werd de heer J. Agterof bereid ge vonden. Alvorens tot de rondvraag werd overge gaan, had de voorzitter een verrassing voor allen. Gezien de goede gesteldheid van de kas was men voornemens om evenals vroe ger weer een feestavond te organiseeren, wat de goedkeuring van alle aanwezigen mocht wegdragen. In de rondvraag ontwikkelde zich een levendige discussie over de betaling van het teveel verbruikte water, waarop we op deze plaats niet nader zullen ingaan. De heer J. de Wit vroeg of het mogelijk is, dat er van de vereeniging uit stremsel en kaaszoutkanworden gekocht, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad mogelijk is, doch dat dit vele moeilijkheden met zich medebrengt. Het voorstel wordt door de vergadering toege juicht, vandaar ook, dat de heeren J. de Wit en M. Veelenturf voorloopig als com missie worden aangesteld om inlichtingen hieromtrent in te winnen. Nog enkele vra gen van minder belang zijn aan de orde, waarna de vergadering te twaalf uur wordt gesloten. Weg verzakt. Tegenover de boeren hoeve „Paarden burgh" is de weg tenge volge 'van net sprngen van een waterlei dingbuis verzakt, toen een veewagen, waarin een negen koeien waren, pas seerde. Zooals onze lezers welen is men de weg char aan het vtihreeden en verbeteren, zcodat daar veel los zand ligt. Het her stellingswerk was gisteravond, toen we daai waren, nog niet hersteld en naar men ons inlichtte, zal dit eerst Vrijdag morgen gereed zijn gekomen". Gehuwd: W. J. van Berkel 30 j. en A. van Beek 22 j. Gevestigd: J. P. Duits van Harme ien G. van 't Hoog van Harmeien N. Vis van Ter Aar C. Jansen van Leiden H. M. C. Kreuninger van Zoetermeer C. C. Verboom van Moordrecht T. Nobel en gezin van Zierikzee. Vertrokken: T. van Kooten en echtg. naar Zwammerdam G. P. Dom burg naar Amsterdam. LEIDERDORP Luchtbescherming. Gisterenavond is men gekomen tot oprichting van een plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver eeniging voor Luchtbescherming. Burge meester Brug opende deze belangrijke bij eenkomst, welke in „Irene" werd gehou den en heette de aanwezigen, wier aan tal, helaas, niet zoo groot was, als men had verwacht, hartelijk welkom. In zijn openingswoord memoreerde de Burge meester de spannende dagen, die wij in September j.l. beleefden. Veel werk werd er verzet, om zooveel mogelijk gereed te zijn, wanneer ons land zou worden be dreigd Ten opzichte van de Luchtbescher ming hebben wij een taak, waarvan wij ons wel bewust moeten zijn. Wij zijn hier thans bijeen, om duidelijk te maken, wel ke groote belangen op het spel staan. Spr. richtte zich vervolgens to den heer W. G Bezemer van de Ned. Ver. voor Lucht bescherming, heette hem welkom en ver zocht hem zijn voordracht te houden. De heer Bezemer besprak zeer uitvoerig en duidelijk de aanvals- en verdedigings middelen. Aan het einde van zijn zeer leerzame redevoering, gaf spr. een over zicht van het werk van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, het doel en de be moeiingen. Een der belangrijkste werk zaamheden van de Ned. Ver. voor Lucht bescherming is het verzorgen en uitgeven van brochure's, gewijd aan de Luchtbe scherming, zoodat hierdoor een voorlich ting wordt gegeven, welke ongetwijfeld ieder op prijs zal stellen. Na deze voor dracht was gelegenheid zich als lid van de plaatselijke afd. op te geven. Reeds dezen zelfden avond gaven zich meer dan 40 leden op. Lichtbeelden, welke werden vertoond met interessante toelichting van den heer Bezemer, alles op Luchtbeschermingsge- bied, vormden het slot van dezen avond. Burgemeester Brug sprak een dankwoord. „LIEVER GEBROKEN JADE DAN EEN HEELE AARDEN POT"! De maarschalk wil verder strijden „tot de overwinning der Chineesche wapens". Juist op het oogenblik, nu de „vredesboodschap" van Wang Tsjing-wei, den afgezetten vice- president van de Kwomintang, zoozeer de aandacht trekt, is het van belang te weten, hoe Tsjiang Kai-sjek over het voortzetten van den oorlog denkt. Onze V.P.B.- correspondent geeft in onderstaan- den brief het standpunt van den Chineeschen generalissimus weer. Jade is de kostbaarste Chineesche edel steen en een oud-Chineesch spreekwoord zegt, dat het beter is, met een „gebroken jaden schaal, dan met een heelen aarden pot" vergeleken te worden. Deze zin loopt als een roode draad door het manifest, dat maarschalk Tsjiang Kai-sjek onlangs tot de Chineesche natie gericht heeft en juist met deze woorden besluit. In dit manifest spoort de maarschalk de natie aan, den vijand ook verder tegenstand te bieden en stelt daarvoor het Chineesche volk de eind overwinning in het vooruitzicht. Dit geloof aan de eindoverwinning mag den Euro- peeschen lezer juist na den val van Han- kau en Kanton bevreemdend toeschijnen en daarom is het van belang, zich eens met de gedachtengangen van Tsjiang Kai-sjek bezig te houden. China's leger nog steeds intact. Bijna een jaar heeft het Japansciie leger noodig gehad om al strijdend van Nan king naar Hankau op te rukken. De hoop der Japanners, voor de poorten van deze stad het centrale leger vernietigend te ver slaan, is niet in vervulling gegaan. Weder om konden de Chineezen Hankau juist o^ tijd ontruimen. Tsjiang Kai-sjek noemt deze ontruiming in zijn proclamatie een weloverlegd onderdeel van zijn veldtocht plannen. Voorwaarde voor de snelle in name van Hankau was voor de Japanners het bezit van den z.g. „Loenghai-spoorweg", die parallel met de Jangtse in Oost-Wes telijke richting loopend, de zee met den Hankau-Peking-spoorweg verbindt en die derhalve de ruggegraat van den Japan- schen opmarsch naar Hankau moest vor men. Wel is waar gelukte het den Japan ners den spoorweg in hun bezit te krijgen, maar hun plan, in de omgeving van Soetsjou net centrale leger te vernietigen, mislukte: het centrale leger trok zich vol gens de plannen in westelijke richting terug en toen de oprukkende Japanners in een breed front den in noord-zuidelijke richting loopenden Hankau-Peking-spoor weg bijna bereikt hadden en de val van Hankau voor de deur scheen te staan (Juni-Juli 1938), staken de Chineezen de zuidelijke dijk van de Gele Rivier, waaraan de rechter vleugel van het Japansche leger opereerde, door. De uitwerking van dezen dijkdoorbraak was gelijk te stellen aan een verrassenden stoot in den flank, toege bracht door een versch Chineesch aanvals- leger: de Japanners werden niet slechts gedwongen, hun opmarsch onmiddellijk te staken, maar werden bovendien door le diep in hun ongedekte flank stootende „aanvalsgolven" van de Gele Rivier in het nauwe dal van de Jangtse gedrongen. Dit dal moest nu de functie van den waarde loos geworden Loenghai-spoorweg overne men. Daardoor echter waren de Japanners gedwongen, hun geheele operatieplan te veranderen en een tijdroovenden nieuwen opmarsch naar Hankau te ondernemen. Eerste in den herfst gelukte het hun, ook van het noorden uit langzaam Hankau te naderen. Toen zij na het halen van nieuwe versterkingen einde October tot den be- slissenden slag wilden overgaan, had het Chineesche centrale leger Hankau aan zijn lot overgelaten, want Tsjiang Kai-sjek had steeds ingezien, dat Hankau op den duur tegen het technisch zoo superieure leger der Japanners niet te houden zou zijn. Dientengevolge had hij reeds maanden van tevoren alle voor het voeren van den oorlog waardevolle dingen uit de stad laten wegvoeren en evenzeer volgens de door hem opgemaakte plannen ontruimde de achterhoede haar stellingen. Het cen trale leger was intact gebleven en de Ja panners staan nu evenals na den val van Nanking voor de vraag: Wat nu?" Aan vrede wordt niet gedacht Japan heeft het antwoord op cteze reeds gegeven: het is besloten den oorlog tot de vernietiging van den maarschalk en zijn centraal leger voort te zetten. Maar ook Tsjiang Kai-sjek heeft in zijn „mani fest" iedere gedachte aan een voor de Ja panners gunstigen vrede van zich afgewe zen, hij wil ,,/erder strijden tot de over winning van de Chineesche wapens"! In zijn proclamatie verklaarde Tsjiang Kai-sjek, dat de eigenlijke weerstands- basis van China niet het kustgebied, maar het achterland zou zijn en dat de tegen stand der Chineezen aan den Loenghai- spoorweg en voor Hankau enkel en alleen ten doel had, het Japansche leger te ver zwakken en in zijn opmarsch te remmen. „In 1938 hebben wij", aldus verklaarde de maarschalk, „tijd genoeg gehad om onze achterwaartsche verbindingen (waaraan zie den „Grooten Muur" naar Chineesch gebruik millioenen koelies tegelijk gewerkt hebben) in staat van verdediging te bren gen, een nieuwe wapenindustrie te stich ten en alle voor het verder voeren van den oorlog belangrijke dingen met in begrip van de bevolking in alle rust uit het oorlogsgebiec terug te trekken. De terugtocht van Hankau is dus meende de maarschalk in het kader van het ge heele veldtochtsplan gezien geen neder laag". Want het wezen van dezen oorlog zou de strategische gedachte van den ver lengden tegenstand zijn, die op drie prin cipes is gebaseerd: 1. tijdwinst ongeacht den materieelen prijs, 2. levee en masse, 3. behoud van de vrijheid van handelen om den tegenstander de wet, in dit. bij zondere geval het laatste slagveld, voor te schrijven. Het is inderdaad duidelijk, dat in het kader van deze strategie het vérlies van een of andere stad al even weinig een rol speelt als de herovering van een of ander door de Japanners beziet gebied van China. Volgens Tsjiang Kai-sjek is China, steu nend op zijn menschenmassa's, de enorme uitgestrektheid van het land en zijn over vloed aan levensmiddelen en grondstoffen op elk gewenscht oogenblik in staat, niet slechts het tijdstip, maar vooral ook de plaats van den beslissenden slag aan te geven. Daarin zou ook een blokkade der Chineesche kusten niets kunnen verande ren. Het manifest besluit dan met de woor den: „Liever willen wij als een gebroken jaden schaal de geschiedenis ingaan, dan als een heelen aarden pot blijven staan. De vernietigingspolitiek, de> regelmatige vernieling van alle voor den vijand be langrijke dingen wordt voortgezet, Chinee sche tegenaanvallen hebben den terug tocht naar Tsjoengking, de derde hoofdstad der centrale regeering gedekt en Japan is gedwongen opnieuw een veldtocht te be ginnen, dien men het volk zeer gaarne be spaard zou hebben. NIEUWVEEN MIDDENSTANDS-MISVERSTAND. Door de Middenstands-vereeniging „Eendracht maakt macht" was een verga dering uitgeschreven, waarvoor ook de R.K Middenstanders waren uitgenoodigd. Deze vergadering is gehouden Woensdag avond in hotel Schreuder. De voorz., de heer J. Hoogendoorn, zei- de, dat deze vergadering was belegd naar aanleiding van een misverstand onder de leden van de R.K. Middenstandsvereeni- ging. De voorz. drukte over deze gang van zaken zijn spijt uit, daar door het comi té van E.M.M. nog slechts voorstellen zijn gedaan betreffende het uitgeven van reis- bonnen. Definitieve besluiten zouden pas in overleg met het comité van actie van de R.K. Middenstandsvereeniging genomen worden. In de laatst gehouden vergade ring van de R.K. Middenst.-ver. was be sloten aan deze actie niet deel te nemen, waarvan inmiddels aan de E.M.M. be richt was gezonden. De voorz. was van oordeel, dat de aan leiding hiertoe berust op een niet juiste voorlichting en zou willen voorstellen nogmaals te trachten in verbinding te ko men met het bestuur van de R.K.M.. Meerderen sloten zich bij dit voorstel aan. Er volgt dan ook een besluit, de R.K. M. nogmaals aan te schrijven teneinde op nieuw een onderhoud te openen met het bestuur en den geestel. adviseur. Na de over dit punt gehouden gedachtenwisse- ling werd vervolgens overgegaan tot be sprekingen betreffende een te organisee ren reis. Deze dragen een voorloopig ka rakter; er zijn geen beslissende besluiten genomen. Hierna sluiting. TER AAR Geboren: Jacob, z. v. Marius van Heij- ningen en Ardiana Huisman. Overleden: Gijsbert van der Nagel, oud 74 jaar, weduwn. van Antje Schmidt Johannes Koops, oud 73 jaar, weduwn. van Johanna Maria van der Kroef Cor nelia Barbara Vonk, oud 3 jaar Aagje Boer, oud 72 jaar, wed. van Hendrikus Nelinus van Griethuizen. Ingekomen: Leendert Halff, Tous- santstr. 50, van Wormerveer Johannes Resting en gezin, Hooftstraat 222, van Nieuwveen. Vertrokken: Wilhelmina P. van Toren, naar Oegstgeest, Kempenaerstr. 41 Jeltje Simonides, naar Leeuwarderadeel, Huizum, Nieuwe Hollanderdijk 33. NIEUWKOOP Geboren: Cornelia Catharina d. van G. Th. J. Nieuwenhuizen en A. J. Baars Theodora Hendrika Hermina d. van H. A. van Velzen en Th. P. de Wit Trijn tje d. van L. Roseboom en L. van Poel geest Nicolaas Bastiaan z. van J. A. Lek en C. A. Meijer PetroneUa d. van F. Habold en C. W. van Bemmel. Getrouwd: G. J. F. Montanus 46 j., won. te Leiden, en Chr. van Koert 41 j. ZOETERWOUDE fH. R.I Tooneelvereeniging „Liefde voor Too- neel". Bovengenoemde vereeniging heeft haar Vastenavonduitvoering verzet en speelt dus niet op 15 Januari, maar op Zon dag 22 Januari om half acht in het Patro naatsgebouw. Op veelvuldig verzoek wordt het tooneelstuk „Offerande" opgevoerd dat zeker de moeite waard is om te gaan zien. De club vertrouwt, dat zeer velen van de Parochie Meerburg zullen komen kijken naar dat prachtige stuk. Dat geeft L.V.T den moed om op den ingeslagen weg voort te gaan. Programma's kan men nu reeds bekomen bij de houders van de raambil jetten cn Hooge Rijndijk 235.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13