NIEUWS WOENSDAG 11 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9232 v Naar een nieuwe gemeenschap STADS Verzengende hitte in Australië ^eCcidach^Soti/ta/itt IcIcfooB. Redactie 1L Adv in 4honn -tiriRVPM .j. m m 9 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbus IL DU nummer bestaat alt vier bladen. Het Gereformeerd Jongelingenblad juicht de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap van harte toe. Een beschouwing hierover begint het blad aldus: „Zoo rustig en mak alles is in het kamp der sociaal-democraten, zoo druk en actie- vol is het op het oogenblik bij de katho lieken". En dan constateert het orgaan, dat de oproep Naar de Nieuwe Gemeenschap niet iets specifiek Roomsch is: Het oude is voorbij. Het tijdperk van de oud-liberale eco nomie met zijn individualisme, dat de gemeenschap niet acht en dat zich op alle gebied losmaakt van gemeenschap en gezag en dat den mensch maakt tot den hoogsten rechter dit tijdperk is voorbij. Voorgoed voorbij? Dat weten we niet. Geen mensch kan in de toekomst zien. Maar de oud-liberalen hebben voor- loopig hun tijd gehad. Het oude is voorbij. Het nieuwe is komende. Wij leven in een tijdperk van overgang. „De wereldcrisis zoo sprak dr. van Beurden die al zoovele jaren het menschdom teistert, is achteraf ge bleken geen eigenlijke crisis te zijn, doch de inzet van een proces, dat on afwendbaar voert naar nieuwe verhou dingen in de samenleving". En, als het Gereformeerd orgaan deze gedachte wat nader heeft uitgewerkt, be sluit het blad: Heel de Roomschdcatholieke wereld is op de groote Amsterdamsche verga dering opgeroepen om mede te helpen, dat dit (nieuwe) maatschappij moge kómen. Alle Roomsch-katholiekèn zullen daar aan rieedoen, óud en jong, rijk en arm, van alle rang en stand: „Het persoonlijke offer zal nu, zooals eer tijds, het zaad zijn, waaruit het nieuwe Christus-rijk ontkiemt". De geheele R. K. Pers heeft haar medewerking toegezegd. De K.R.O. heeft niet alleen 21'radio halfuurtjes beschikbaar gesteld, maar zal eveneens haar medewerking ver- leenen overeenstemmend met haar roe ping en ideëele doelstelling. En wij, Gereformeerde Protestanten Neen, het zal, helaas, bij ons niet kunnen komen tot een massale betoo- ging als pas in Amsterdam werd ge houden. Maar ook wij, èn persoonlijk, èn in onze politieke en sociale organi saties, zullen ons opmaken en bouwen. Zooals onze voormannen in het ver leden hebben gedaan: niet met de groote trom, maar wèl met de inzet van heel hun leven. Met vreugde vernemen wij deze sym pathie-betuiging, waarin wordt uitgespro ken de daadwerkelijke wil tot samen werking, om te komen tot een nieuwe samenleving, een nieuwe gemeenschap. Wy moeten ieder afzonderlijk en. geza menlijk allereerst trachten zélf te beleven en dan propageeren deze frische en ver- frisschende, verjeugdigende gedachte, dat er moet heerschen rechtvaardigheid en liefde méér en véél meer dan in de hui dige gemeenschap die vaak nauwelijks den naam „gemeenschap" verdient kan worden geconstateerd! HERNIEUWDE ACTIE DER COMMUNISTEN. Thans alle hoop op de jeugd gesteld. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Tot 1 October 1S38 was de communisti sche jeugd, na ontbinding van den com- munistischen jeugdbond, georganiseerd in een aantal op zich zelf staande vereenigin- gen. Deze heetten niet gebonden aan gods dienstige of staatkundige beginselen en hadden plaatselijk een neutralen naam en een neutraal karakter: Tempo, Fit, Raak, Vereeniging voor .Cultuur, Ontwikkeling en Ontspanning enz. Wij wezen destijds reeds op de onwaarheid in deze neutrali teit, daar ieder dezer vereenigingen vol komen communistisch georiënteerd was en door communisten werd bestuurd. Enkele afdeelingen hadden zich vereenigd in een centrale commissie tot grondslag voor één groote jeugdbeweging in ons land, doch de V.C.O.O. te Amsterdam b.v. hield zich daarbuiten. Per 1 October 1938 is deze Amsterdam sche vereeniging de hoofdafdeeling gewor den van één groóte Nederlaridsche Jeugd- federatie, welke een gemeenschappelijk or gaan kreeg onder den titel: De Stormvogel. In de eerste aflevering lezen we: „Tot nu toe was in onze organisatie alleen maar oog voornamelijk voor de sport, de dans, de" lach.... Nog veel gebieden zijn dóór ons onbetreden en zullen wij ons terrein uitbreiden om de jeugd naast behoorlijke ontspanning en ontwikkeling, in de geest en omgeving die wij zelf scheppen, en die geen andere kan zijn dan een vooruitstre vende en socialistische.... van kameraad schap en solidariteit op te voeden" Hoe onfraai ook gesteld, laat deze zin niet den minsten twijfel meer open. De volgende aflevering van November schreef over het eerste N.J.F. congres met de volgende, iven ondubbelzinnige woor den: „Het was het besef dat thans de ar beidersjeugd een socialistische jeugdorga nisatie bezit, die zich zelf niet als doel ziet, maar als middel om de arbeiders jeugd aan één te smeden tegen het fascisme voor een socialistische maatschappij". Dat hier van socialistisch wordt gesproken, in plaats van communistisch, is slechts ter aanlokking van hen, die socialist heeten. Wij meenen thans echter bijzonder te moeten, waarschuwen tegen wat reeds in het Decembernummer van Stormvogel wordt aangekondigd onder de leuze: „Leve de dag der jeugd!" Wij citeeren uit het hoofdartikel: „Er staat iets groots te gebeuren in onze Nederlandsche Jeugdfederatie. Het nieuwe jaar zal worden ingeluid met een reeds vergaderingen in de grootste steden vart het land. Niet alléén om met vreugde het nieuwe jaar in te luiden. Voor de vreugde zal het bal, maar vooral onze wakkere V.C.O.O. groep „Dynamo" zorg 4ragen, die de première van „Handen Thuis" zal geven. Maar ook de ernst zal op deze bijeenkomsten niet ontbreken. Wat deze „ernst" zal behelzen laat zich gemakkelijk raden, wanneer we b.v. voor Enschedé op 18 Februari a.s. als spreker zien aangekondigd den partij-voorzitter der C.P.N. Beuzemaker. Wat de revue „Handen Thuis" van „Dy namo" zal behelzen beschreef ons reeds het Volksdagblad *ran December 1.1. in een bespreking van de generale repetitie: „Het spel, vooral van de scènes, zooals de Jood- sche vluchtelingen, kan nog meer verdiept worden en feller worden gespeeld. ....Er is een Spanje-scène.er is eeri „ondeugend jongetje", dat een pak slaag noodig heeft, als zoovele „ondeugende kin deren van het jaar 1938". Het is geenszins onze bedoeling deze eventueel „ondeugende kinderen", waar mede blijkens een vroegere bespreking de heeren Hitler en Mussert in hoofdzaak be doeld zijn, de hand boven het hoofd te houden, en te beoordeelen, of zij al dan niet de „Handen Thuis" hebben te houden. Wij wijzen slechts op het uitsluitend propa gandistische karakter van deze communis tische revue, waarmede men thans volle zalen wil maken. Te Schagen werd op 2e Kerstdag de op voering door den burgemeester verboden. Deze sprak in zijn verbod over den „tekst van de communistische revue". Inplaats daarvan werd toen opgevoerd door het „Noord-Hollandsche Revue-gezelschap" de nieuwe revue: „Hoe is 't mogelijk"? Dit revue-gezelschap is samengesteld uit jon gens en meisjes van de officieel neutrale, doch in werkelijkheid communistische jeugdvereeniging te Krommenie. We lezen erover in het /olksdagblad van 4 Januari j.L waar geschreven wordt over de twee komieken, die als journalist door het leven gaan, daarbij ook in Duitschland komen en opzienbarende ontdekkingen 'doen. Waar nu „Dynamo" niet kan of mag op treden, heeft het een plaatsvervanger ge vonden in het „Noord-Hollandsch revue gezelschap" dat in het Volksdagblad „ar beiders tooneelgeze^chap" werd genoemd. In de maand Januari zal „Dynamo" op treden te Rotterdam (8 Jan.) Haarlem (8 Jan.), Amsterdam (15 Jan.) en den Haag (28 Jan.). Het „Noord-Hollandsch Revue gezelschap" treedt op te Utrecht (21 Jan.). Men zij gewaarschuwd tegen beide re vue's en houde er vooral de ieugd van daan. Zij worden gehouden in bekende stadszalen, staan zonder eenige herkomst van de organiseerende partij daar aange plakt, worden door anti-fascistische gestel de busbiljetten aanbevolen. De spreker, die vóór de revue een rede zal uitspreken, wordt hierop vaak achterwege gelaten. Op het welslagen dezer „dagen der jeugd" heeft de C.P.N. thans alle hoop gevestigd, om overal nieuwe afdeelingen der Neder landsche Jeugdfederatie te vestigen. Reeds zjjn te Alkmaar. Finsterwolde en Wormer- veer nieuwe afdeelingen aangesloten, en zijn er nieuwe in voorbereiding te Tilburg, Sloterdijk, Bellingwolde, Pekela, Nieuwer - schans, Winschoten en Assen. Hiermede gepaard gaan groote „stormdagen en stormavonden" ter uitbreiding van het aan* tal Volksdagblad-lezers. Het neutrale uiterlijk zou mis schien katholieke jongens en meis jes kunnen verleiden zich aan te sluiten, terwijl de ouders zich niet van dat gevaar bewust zouden zijn. De katholieke gezinnen en de ka tholieke jeugdvèreenigingen blij ven dus waakzaam. DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Chamberlain en Halifax 2ijn thans op weg naar Rome, waar zij in den avond worden verwacht. Zij hébben eerst een bezoek gebracht aan Parijs, waar zij ge confereerd- hebben met hun Fransche col- Iega's Daladier en Bonnet Volgens het communiqué, dat na afloop is uitgegeven, zou opnieuw geconstateerd zijn, dat de Fransche en Engelsche staatslieden het vol komen met elkander eens zijn. De Britten worden desondanks te Rome met veel har telijkheid verwacht. Natuurlijk zal er niet die pracht en praal tentoon gespreid wór den, welke er was tijdens het bezoek van Hitier verleden jaar. Ditmaal zullen de gevels der huizen niet verscholen zijn acn- ter duizenden vlaggen, het zal niet als een Carnaval alles schitteren van goud. maar Rome zal er te wezenlijker om zijn! Slechts hier en daar een Union Jack en een driekleur zullen aanduiden, dat er een zoo belangrijke, gast is. Er zal echter dat blijkt uit alles meer werkelijk enthousiasme onder de be volking zijn. Waarschijnlijk aldus be richt Un. Press. zal ,aan- Chamberlain het warmste welkom worden bereid, dat eenige buitenlandsche diplomaat sedert den wereldoorlog heeft ondervonden, een wel kom, dat in .opvallende tegenstelling zal zijn met de „geregisseerde" demonstraties voor den Duitschen rijkskanselier. Een goeden indruk maakt ook het voor nemen van Chamberlain, den niet-Katho- liek, om een bezoek te brengen aan den Paus, welk bezoek L vastgesteld op Vrij dag as. DANTE. Verslag, te maken van de Dan te-voor dracht, door prof. dr. B. H. Molkenboer Op., gisteravond voor „Geloof en Weten schap" gegeven, is? geen. gemakkelijke on derneming, zéker niet, wannéér verwacht wordt, dat de indruk zal worden weerge geven, die deze boeiende lezing op het auditorium heeft gemaakt. Pater Molkenboer is een geleerde Dan- te-kenner, maar ook een geestdriftig Dante-minnaar en het is juist deze en thousiaste bewondering, welke in een verslag zoo moeilijk tot uiting is te bren gen. Beknopt, en in beknopte volledigheid, zeer knap, heeft de Nijmeegsche hoog leeraar, den levensloop van Dante en den tijd, waarin de dichter leefde, geteekend. Maar deze biographische bizonderheden vormden toch slechts het steigerwerk, waartusschen pater Molkenboer het he- melhooge gebouw van Dante's begena digd dichterleven optrok in magistrale volzinnen. De sonnetten en canzoni, door den grooten Florentijn gewijd aan Bea trice, waarvan een enkel werd gedecla meerd, brachten den spreker in verruk king door de gehemelte-streling van het zoet-gevooisde Italiaansch en de ranke vlucht van Dante's geïdealiseerde „amo- re". Doch somber van dictie en be klemmend van mimiek een bijna in fernale mimiek! waren zjjn Danteske schilderingen van de helle-gruwelen, van den afgrijselijken Minos met zijn kronke lende wegwijzer en van den plukharen- den Lucifer,die met hoornen vleugelslag de hellestroom Cocitus bevroor. Zoolang de televisie niet gemeengoed is geworden van de huiskamers, zal het onmógelijk blijven, zulke impressies ge trouwelijk weer te geven. Prof. Molkenboer zeide ter inleiding, dat hij, sprekend over Dante, in 't alge meen mag rekenen op een aandachtig en geïnteresseerd gehoor. Daaraan heeft het hem gisterenavond, niet ontbroken. Het auditorium hing, vplgens een puur-vader- landsche, overigens sterk „Danteske" uit drukking, aan zijn lippen. Met enkele feiten herinnerde spr. aan den tijd, waarin Dante leefde: de zomer bloei van de Italiaansche middeleeuwen, de tijd van groote figuren op velerlei ge bied, de tijd van Innocentius III, Lodewijk de Heilige, Frederik II, Franciscus en Do- minicus, Cimabue en Giotto. In een van de kleine, bochtige, door breede daklijs ten overhuifde straatjes van het middel- ëeuwsche Florence stond het huis, waar de divino poeta, de „goddelijke dichter" het levenslicht zag in 1265. Het feit, dat ?ijn gansche leven be- heerscht vanaf de yroege jeugd is de ont moeting van de lieftallige Beatrice Por- tinari, in wie hij al het schoone, het goede en heilige gepersonifieerd zag. Op een merkwaardige en ons niet geheel meer „liggende" wijze, hóeft Dante deze jonk- vrouwe in zijn sonnetten verheerlijkt. Of schoon het niet bekend is, dat Dante zijn „gloriosa donna della mia mente" ooit heeft gesproken, ofschoon het zeker is, dat Bice Portinari met een ander huwde en vroegtijdig is gestorven, heeft de dich ter deze geïdealiseerde jeugdliefde volge HET BRANDT IN DEN STAAT VICTORIA Boschbranden van ongekenden omvang. Duizenden bestrijden den hevigen bosch- brand in Zuid-Australië, welke van groo- ter omvang is dan eenige tot nu toe be kende brand. Er heerscht nog steeds een verschrikkelijke hittegolf en de tempera tuur heeft gisteren 117 graden Fahrenheit bedragen in de schaduw, d.w.z„ dat het de warmte dag was, welke in de geschiedenis van Adelaide bekend is. Reeds vijf dagen lang heeft de temperatuur in de schaduw meer dan 100 graden bedragen. Een fabriek en meer dan twintig wonin gen zijn tot den grond toe afgebrand. Vrou wen en kinderen moesten worden geëva cueerd uit eenstadsgebied. De schade wordt geraamd op 300.000 pond. De re geering heeft een steunactie geopend, waar voor zij 1000 pond heeft beschikbaar ge steld. Dooden in Victoria, Uit Melbourne wordt gemeld, dat in den geheelen staat Victoria nog steeds bran den woeden. 19 personen zijn om het leven gekomen, toen zij probeerden te ontsnap pen aan de vlammen. Naar gemeld wordt, worden 21 personen vermist. Te Melbourne was het vandaag koeler, doch de temperatuur in het binnenland is nog steeds verschrikkelijk. 7 personen zijn aan de hitte bezweken. houden en tot steeds hooger sferen opge stuwd. Op aanraden van zijn vriend, Guido Cavalcanti, hèeft Dante de sonnetten, in zijn jongelingsjaren geschreven, gebun deld ërt met een próza-tékst aaneen-gere- gen. Aldus ontstond de „Vita Nuova", aan het slot van welk boek de dichter reeds de belofte aflegt Beatrice te zullen eeren met een gedicht, zooals nog nooit voor een vrouw gedicht is. Deze belofte heeft Dante vervuld met het schrijven van de „Divina Commedia". Intusschen was Dante verbannen uit zijn vaderstad. Heftig van nature had hij zich geworpen in de politieke twisten dier da gen tusschen Welfen en Ghibillijnen, met gevolg, dat hem levenslang de toegang tot Florence werd ontzegd. Als een banneling die weet „hoe zout het brood smaakt, dat men in ballingschap eet", heeft hij van 1300 tot zijn sterfjaar 1321 door Italië gezwor ven, als gast aan verschillende vorsten hoven. De Goddelijke Commedie werd in deze jaren voltooid, een geniale harmonie van de twee geweldige tegenstellingen, die het leven van den dichter en dus ook zijn le venswerk beheerschen: een buitengewone vereering en liefde voor Beatrice en een ge weldige en niemand ontziende haat jegens zijn politieke tegenstanders. De kerngedachte van de Goddelijke Commedie is, dat Dante, op voorspraak van Beatrice, door het zien van de verschrikke lijkheid der zonde, gered zal worden en op mag stijgen langs de transen var het Vage vuur, om, gelouterd van aardsche zondig heid, binnen të gaan in de aanschouwing Gods aan de hand van Beatrice, die voor hem zal zijn, wat haar naam uitdrukt: een zaligmaakster. Na.in een kort overzicht eenige kijk te hebben gegeven op de Middeleeuwsche voorstelling van Hel, Vagevuur en Hemel, declameerde prof. Molkenboer enkele frag menten: de ontroerende ontmoeting met Francèsca en Paolo, de griezelige ondervra ging van den verrader' Bocca degli Abbati in de ijs vijver en de schoone Maria-hymne van St. Bernardus, waarmede de Goddelij ke Commedie wordt gesloten. De voorzitter van G. en W., de heer J. F. X. Sanders, bekennend meermalen de le zing van de Goddelijk, Comedie gestaakt te hebben, had voor zich reeds de meening gevestigd, dat de woorden boven de helle poort: „Lasciate ogni speranza voi ch'entra- te Laat alle hoop varen, gij die binnen treedt", ook van toepassing waren op het begrijpen van het dichtwerk zelve! Citee- rend het laatste vers van de laatste Helle zang, verklaarde spreker echter, dat op de zen avond prof. Molkenboer ons als een Virgilius was voorgegaan, en wij, hèm als leidsman volgend, Dante hadden leeren kennen. Geslaagd voor het Federatie-examen boekhouden en aanverwante vakken (Mer- curius-diploma) de heeren J. H. Aalbers- berg te Leiden: W. Boterenbrood te Leiden; N. Brandenburg tc Leiden; A. J. M. A. Genang te Leiden; J. J. Kallenberg te Lei den; W. J. Oudshoorn te Leiden; J. P. Rot teveel te Wassenaar, vroeger te Sassenheim; Joh. de Vos te Leiden; allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerlingh Onnes- laan 15, alhier. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Chamberlains reis naar Rome. Korte be sprekingen te Parijs. (2de blad). De strijd in Spanje. (2de blad). De incidenten aan de Tsjechische grenzen. (2de blad). Twee Amerikaansche gezanten brengen een somber rapport uit over den toestand in Europa. (2de blad). De ramp der boschbranden in Australië. (lste blad). Binnenland Datum Provinciale Statenverkiezing. (2de blad). Ontslagen van Dultschers in Nederland. (2de blad). Commissie inzake vaststelling notaris tarieven. (2de blad). i Commissie inzake moeilijkheden in de biscuitindustrie. (2de blad). JONGETJE OVERREDEN Ie LEIDSCHENDAM Op slag gedood Hedenmiddag omstreeks 12 uur heeft op den Vlietweg te Leidschendam een doodelijk ongeluk plaats gehad. Het 8-jarig jongetje A. M. Ampler- laan, wonende Broekweg 69 alhier, die achter een auto van v. G. plotseling de Vlietweg overstak, zonder op het verkeer te letten, werd door een uit tegenovergestelde richting komende zwaarbeladen vrachtauto, bestuurd door C. J. V. uit Maassluis gegrepen en vrijwel op slag gedood. Dr. Van der Stam kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het ouderlijk huis overgebracht. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur niet de minste schuld. CHAMBERLAIN EN HALIFAX TE GENUA ONTVANGEN. GENUA, 11 Januari (A.N.P.). Chamber lain en Halifax zfjn stipt op den vastge- stelden tijd te Genua aangekomen. Zij za gen er zeer „fit" uit en glimlachten geluk kig, toen zij uit der. trein stapten voor de eerste officieele ontvangst in Italië. Britsche bezoekers van de Riviera en ter plaatse wonende Engelsche bevonden zich op het perron. Zij bereidden den minister president een hartelijke ontvangst en zon gen hem een „For he's a jolly good fellow" toe. Chamberlain en Halifax werden be groet door sir Noel Charles, den eersten secretaris der Britsche ambassadeur en toen* zij het perron hadden verlaten, werden zij voorgesteld aan de officieele personen te Genua. Het muziekcorps van een infanterieregi- ment speelde het Engelsche volkslied. JOODSCHE COMPONISTEN MOGEN IN ITALIë NIET MEER WORDEN VERTOLKT. ROME, 11 Januari. (A.N.P.) In een bij eenkomst op het ministerie van cultuur werd besloten, dat muziekuitgevers alle werken van Joodsche componisten van het Italiaansche muziekrepertoire moeten schrappen. Geslaagd voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie, afgenomen door dè Vereeniging van Leeraren m Handels wetenschappen. de heer W. Blok, alhier, opgeleid door den heer J. C. Stafleu, Hoo- gewoerd 13, alhier. De Directeur van het P.T.T. Kantoor te Leiden maakt bekend, dat op Vrijdag 13 Januari a.s. het postagentschap Stations weg alhier zal zijn gesloten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1