Instantine NIEUWS AsJLfit! De onvatbaarmaking tegen Diphterie DINSDAG 10 JANUARI 1939 DE LEIESCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstenz 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KOCDER. De Bill seint: Verwachting: Voor het Noorden en Midden: Meest ma- tige Westelijke tot Noord-Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, kans op enkele regenbuitjes, kouder. Voor Zeeland, Noordbrabant en Limburg: Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder, zwaar bewolkt, matige Wes telijke wind, 5 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, matige Z. W. wind, 7 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige W. Z. W. wind, 6 gr. C. Groningen: betrokken, krachtige W. Z. W. wind, 6 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt: matige Wes telijke wind, 8 gr. C. De depressie wordt thans stationair op de Noorsche Zee en begint op te vullen. De secundaire, die gisteren op de Noord zee lag en tot vannacht langs onze kust krachtigen v/ind veroorzaakte, ligt thans over de Oostzee en vult eveneens snel op. IJet gebied van hoogen luchtdruk boven de Alpen neemt in beteekenis af. In dat bo ven Groenland is de luchtdruk eveneens belangrijk afgenomen. Dit laatste gebied van hoogen luchtdruk is thans bezig zich over IJsland naar het Zuiden uit te brei den. Dat over de Alpen en het Middelland- sche Zeegebied trekt langzaam naar het Oosten en maakt plaats voor een vlakke depressie voor de Golf van Biscaye en de kust van Portugal. Op de Britsche Eilanden ging de wind om naar Noord tot West en veroorzaakte een inval van polaire lucht- massa en sterke afkoeling. In onze omge ving en in Noord-Duitschland bleef het weer zacht. Het vorstgebied in Centraal- Europa werd geringer van omvang, de vorst bleef er echter matig en in Zuid-Oost- Furopa plaatselijk streng. In Scandinavië en in Finland bleef de vorst zeer streng. De zwaarste neerslagen vielen in het Oos telijk CVstzeegebied, om de Noorsche Zee en in Ierland. LUCHTTEMPERATUUR. 6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Dinsdagnamiddag 4.35 uur tot 7.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 11 Jan. voorm. 6.50 en nam. 7.14 uur. Maan op 2.52 uur Dinsdagavond. Maan onder 10.29 uur Woensdagochtend. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Chamberlain is vandaag naar Rome vertrokken. Wanneer Cham berlain, die sedert September van het vo rige jaar plotseling de politieke reiskoorts heeft gekregen, weer eens op reis gaat, volgt de wereld hem met de grootste aan dacht en belangstelling. Wel is die belangstelling niet zóó inten sief als in de spannende dagen toen „oor log of vrede" een dubbeltje op z'n kant was, maar er zijn genoog spanningen in Europa, om nauwkeurig te Ie'.4en op het geen de Engelsche minister met den jta- liaanschen Duce heeft te bepraten. In de Engelsche pers wijst men erop, dat Cham berlain meer voor het uitwisselen van in lichtingen naar Rome gaat dan om on derhandelingen te voeren. Die onderhan delingen zouden dan speciaal de Italinan- sche eischen inzake Fransch grondgebied betreffen. Aan Italiaansche zijde hoopte men, dat Engeland er voor te vinden zr»u zijn, bij Frankrijk aan te dringen op de zijn, bij Frankrijk aan te dringen op een Het moderne pijnstillende middel 't is Van ftaq&i Een groot belang voor onze kinderen DE UITWERKING van het IN-ENTEN In verschillende plaatsen van ons land bestaat de gelegenheid kinderen te laten inenten tegen diphterie zoo ook te Leiden in het Instituut voor praeventieve genees kunde. Nu men in verschillende omliggen de plaatsen plannen hoort opperen om deze kinderziekte door inenting te gaan bestrij den, kan het zijn nut hebben, de wensche- lijkheicf hiervan eens extra te bcklemtoo- nen. De besmettelijke ziekte diphterie (en croup) is zoo goed bekend, dat we er wei nig over behoeven te zeggen. Beginnend met een plaatselijke aandoening van keel of neus wordt de patient algemeen ziek, zoo ernstig dat soms de dood volgen kan, en in andere gevallen vrij zware naziekten ont staan, waarvan het meest bekend zijn de verlammingen. Zooals dat ook met vele andere ziekten hei geval is, kwam de diphterie al in de grijze oudheid voor, en in de handboeken van de meest bekende arts der oudheid, Hypocrates (4e eeuw vóór Cnr.) wordt oei ziektebeeld al goed beschreven. In den loop der eeuwen zijn herhaaldelijk ernstige epiuemieën voorgekomen, in de 16e eeuw en 17e eeuw vooral in Spanje en Italië. Voorts is 'bekend, dat in de stad Bazel in 1517 zeker 2UUU slachtoffers vieien, en in Alkmaar in 1557 ruim 2UU. Omstreeks 18t50 begon de ziekte door geheel Europa te heerschen; in dat jaar waren er in ons land meer dan 4000 ziektegevallen met 1064 sterttegevallen (25 In vroeger tijd ktnde men het karakter van de ziekte niet; zelfs had men geen juist idee van de besmettelijkheid, en men nam dus geen voldoende maatregelen; van daar de groote uitbreiding. Men aanvaarde deze ziekte louter als geesel of als straf. Pas veel later is men gaan inzien, dat het contact van mensch op mensch b£.teeken*s heeft. Toen de groote Pasteur de bacteri ologie van liefhebberij tot wetenschappe lijk vak had gemaakt, gingen vele onder zoekers zich bezig houoen met het opspo ren der verwekkers van besmettelijke ziek ten. Een zijner leerlingen, Löffler, gelukte het in 1884 de diphteriebacil te ontdekken. Dit kon te beter gebeuren omdat men tevens ontdekt had de z.g. voedingsbodems waarop men de bacteriën kon kweeken; d.w.z. stoffen, waarop de bacteriën in rein cultuur groeien en zich vermenigvuldigen. Met deze zuivere bacteriënstammen kon men veel beter dierproeven nemen, en dit was een belangrijke stap vooruit, omdat daardoor de weg geopend was voor onder zoekingen omtrent het diphterievergïf. Want wat is het geval. De plaatselijke afwijking in de keel is alleen dan gevaar lijk, wanneer deze zoo laag zit, dat stik- kingsgevaar optreedt de z.g. croup. Door de luchtpijpsnede wordt tegenwoordig menig kind van een wissen dood gered. Maar even erg is de algemeene ziekte van het .'ïchaam, gepaard gaande met Koorts en o^schudi- ging van meerdere organen, o.a. verlam mingen. Deze worden veroorzaakt door de vergiften, die de bacil afscheidt. Geluk kig verweert ons lichaam zich danig, door het maken van tegengiffen, antistoffen. Dit gebeurt in zoo een overmaat, dat het lichaam de ziekte overwint; bovendien wordt het daardoor onvatbaar voor een tweede besmetting met dezelfde ziekte. Von men een oogenblik bang geweest, dat Chamberlain zich daartoe zou leenen. Maar deze vroos schijnt weggenomen te zijn. Pietri schrijft in „Le Jour": Wat de Italiaansche aanspraken, de fameuze „na tuurlijke aspiraties" aangaat, zijn wij in staat te beweren, dat het standpunt der Fransche en Engelsche regeering in over eenstemming met de openbare meening in de beide landen j?: Niet toegeven! Pertinax (L'Epoque) zou er de voor keur aan hebben gegeven, dat Chamber lain niet naar Rome zou gaan, doch hij ontkent niet het belang dezer reis, op voorwaarde dat Mussolini er de zekerheid van bewaart, dat de as Rome—Berlijn de as ParijsLonden tegenover zich zal vin den, welke nog steeds even krachtig is. BURGOS: In Spanje wordt een eigen aardig krijgertje-spel gespeeld. In het Noorden (in Catalonië) zitten de Franco mannen de linkschen achter de veeren, en in het Zuiden (in Estremadura) doen de linkschen hetzelfde bij de rechtschen. Zooals gebruikelijk is, worden aan beide zijden de successen der tegenstanders zro- veel mogelijk tegengesproken of ver kleind. Maar uit de berichten over de linksche veroveringen, welke zij moeilijk uit hun duim kunnen zuigen, bl'.ikfc wel. dat het tegen-offensief in Estremadura een leelijke tegenvaller is voor net recht- sche offensief in Catalonië. Behring maakte hiervan in 1894 reeds ge bruik, door serum, van met diphterie ziek gemaakte dieren af te tappen, en in te spuiten bij zieke kinderen. Hij gaf dus de overmaat van tegengif van het dier aan den mensch, met het resultaat, dat, toen men dit allerwege ging toepassen, de sterf te aan diphterie daalde tot op een vierde. Nog steeds maakt men gebruik van deze zegenrijke inspuiting bij de behandeling van diphteriepatienten, zooals algemeen bekend is. Eenter kunnen we jammer ge noeg dit dierserum niet gebruiken om menscnen langen tijd te behoeden vour diphterie, omdat het in ons lichaam in den loop van eenige weken wordt afgebroken en verdwijnt. Alleen ae antistoffen, die ons lichaam zelf maakt blijven langen tijd aanwezig en werkzaam, en kunnen ons onvatoaar maken tegen de ziekte. Nu zal het bij nie mand opdomen om een mensch dus maar kunstmatig te besmetten met dipnterie. De levende wezens, die men in het lichaam brengt, heelt men dan niet meer „in de lianaMaar wel kan men tegenwoordig ae gnstotien, dus zonder bacteriën, na ze op een öepaaide wijze behandeld te heb- oen, inspuiten; dat zijn dus eigenlijk schei- kuncuge stoilen, aie men nauwkeurig kan aimeten. Het lichaam reageert daar weer op met de vorming van een groote over maat van antistonen, die jaren lang aan wezig kunnen Dlyven. Hieraoor neeit het licnaam, wanneer de vijandige dipnterie- oacu het licnaam besmet, direct kiaar een groote hoeveeineid antistoffen, zoodat net lichaam van die besmetting niet zien, of slecnts in uitzonderingsgevallen zeer licht ziek wordt. Dit nu is het principe van at onvatoaarmaKing, de immunisatie. De vraag mag gesteld worden: is net nooaig aeze bey/erKtng op groote scnaal te gaan toepassen. Van belang is het dan te weten, aat er gemiddeld in ons land per jaar 47UU gevauen van diphterie voorno men met een sientecijfer van 5, 7 Is dit laatste op zich al erg genoeg, we moeten ook niet vergeten al hel leed, aat deze ziek te ons brengt door overblijvende verlam mingen en ai de narigheid van dien. Wanneer we hiernaast stellen de berich ten over de gunstige invloed der inenting in Amerika en Frankrijk, dan moet ons dat toch tot handelen prikkelen. In Am- sieraam en dtn Haag, waar regelmatig geënt wordt, is de Zieste al vrij zeldzaam geworden, beaert 19U1 kwamen in Am- steraam nooit minder dan 45U gevallen per jaar voor, en sinds de entingen daalde dit ae laatste jaren tot 83 (1936) en (1937). In enkele gemeenten in Noord-Holland, waar goed geënt wordt, daalde het sterfle- cijter aan deze ziekte tot nul. In Frankrijk bestaat sinds een half jaar de verplichting om de kinaeren tusschen het 2e en 4e jaar te laten inenten tegen diphterie; een be wijs niervan moet bij toelating tot de scnool worden overgelegd. In ons land zijn we nu toe aan de propa ganda voor vrijwillige inenting. Dus worat ook in bovengenoemde plaatsen slechts een deel der kinderen geënt, en toen spreken reeds de resultaten. Natuur lijk; hoe minder zieken er kunnen komen onaer de ingeënten, hoe minder kans ook de met-geënien hebben om besmet te wor den! Daar 74 van het aantal ziektegevallen voorkomt bij kinderen onder de 10 jaar, zuilen juist die ingeënt moeten worden. Dit alles te meer, waar de ervaring over honderdauizenaen gevallen geleerd heeft, dat de bewerking geheel onschadelijk is. Bij oudere ziet men nog al eens wat re actie op de entplaats, gepaard met een dag hangerig zijn,* maar dat is nog minder dan we van de enting tegen pokken gewtnd zijn. Nu hoort men wel eens ouders zeggen, dat ze inenting niet noodig vinden omdat er zoo_ weinig diphterie voorkomt. M.i. zeg gen de genoemde cijfers van 4700 per jaar toch genoeg! Men merkt het niet zoo, om dat de ziekte de laatste jaren zoo weinig epidemisch voorkomt, doch endemisch, d.i.: verspreid in verschillende gemeenten bLjft de ziekte het geheele jaar voorkomen. Ën omdat er zoo weinig kinderen ziek, en dus verder onvatbaar worden, zijn er zoovelen juist erg vatbaar, en is dus de onvatbaai- making meer dan ooit noodig. Want onver wacht staat de epidemie voor de deur, zon der waarschuwing; droeve voorbeelden be wijzen het. Het is dan ook te verwachten, dat bin nenkort een meer uitgebreide propaganda voor deze inenting wordt op touw gezet; vandaar ook dit inleidend woord. Dat in vele plaatsen tegelijk tegen rood vonk geënt wordt, in dezelfde bewerking, is nog een voordeel bovendien, beweert, dat n.l. de mogelijkheid bestaat, de diphterie geheel uit de beschaafde we reld te bannen, we mogen tevreden zijn, Al is het dan zeer waarschijnlijk over dreven wat een buitenlandsche geleerde als deze ziekte tot de zeldzaamheden zal gaan behooren. Z. DE ENCYCLIEK HERDENKING IN DEN KRING LEIDEN. Samenwerking tusschen St. Josephs- Gezellen en R. K. Volksbond. Gisterenavond werd in het Bondsgebouw Steenschuur 15 een vergadering gehouden, waartoe waren uitgenoodigd de resp. afge vaardigden en besturen van R. K. Volks bonden, alsmede de Districtspraeses van de St. Josephs-Gezellen Vereen, uit den Kring Leiden, benevens de heer A. Angenent, Districtsbestuurder. De voorzitter, de heer J. P. v. d. Ploeg, opende deze druk bezochte vergadering. Alle afdeelingen waren present, waarvoor hij zijn dank uitsprak en hij heette allen welkom, in het bijzonder kap. H. Schrama. Na gebruikelijke opening en nieuwjaars- wensch, volgde lezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werd het woord verleend aan den Districtspraeses van de St. Josephsgezellen- vereeniging, die in een causerie uiteen zette op v/elke wijze de samenwerking met de St. Josephsgezellen bij de jaarlij ksche Encycliekherdenkingen mogelijk was. Na allereerst gewezen te hebben op de over eenkomst welke tot stand is gekomen, waardoor nauwer contact tusschen St. Jo sephsgezellen en Volksbond een feit zou worden, achtte spr. deze gelegenheid al bijzonder geschikt om reeds nu, afgezien van het groote werk, dat nog wacht, tot overeenstemming te komen over de wijze van herdenking der uitvaardiging der En- clciieken in de toekomst in samenwerking met elkander .n hoe deze het best tot haar recht kan komen. Na zijn uiteenzetting, bij de gedachten- wisseling, kwam al dadelijk tot uiting, dat, na de uiteenzetting van den Eerw. spreker, zeer duidelijk naar voren kwam dat samen werking niet alleen gewenscht, maar zeer noodzakelijk werd geacht. Rekening dient daarbij te worden gehouden met de men taliteit van de jeugd en die der ouderen; doch als op tactische wijze wordt samen gesteld een program, waarbij men beide richtingen zal trachten te bevredigen, zonder daarbij afbreuk te doen aan het karakter der Enclcliekherdenking, dan kan he+ niet anders of de belangstelling voor de Encycliekenherdenking, in een nieuw kleed gestoken, zal meer effectief aan het doelbeantwoorden. Nadat geruim en tijd over de samenwer king en dit belangrijk onderwerp van ge dachten was gewisseld, hechtte de verga dering met algemeene stemmen haar goed keuring aan den opzet, waarvoor deze ver gadering was belegd. De commissie, aangevuld door kapelaan Schrama, werd daarna opgedragen met de finitieve plannen te komen voor de a.s. Encycliekherdenking, waaraan zoo spoedig mgoelijk gevolg z-J worden gegeven. De eerste positieve samenwerking is door het genomen besluit op deze vergadering, tusschen St. Josephsgezellen en R. K. Volksbond tot stand gekomen, welke, zoo zeide de voorzitter in zijn slotwoord, niet anders dan kan leiden tot een volledig con tact, zooals dit door den Bisschop ge wenscht wordt, ook op ander terrein van het organisatieleven. De eenheid der ka tholieken zal daardoox verstevigd worden niet alleen, maar door dit contact en de samenwerking zal tevens de R. K. Arbei dersbeweging er wel bij varen. Een korte rondvraag volgde, een dank woord aan kapelaan Schrama vöor zijn aanwezigheid en aan de vergaderden voor de prettige besprekingen. Hierna sluiting. HET STADHUIS-CARILLON. EEN GOED BEGIN VAN 1939. Het tekort bedraagt echter nog' ruim 10.000. Men schrijft ons: Een geacht ingezetene van Leiden, zond naast zijn wensch voor het succes van het werk van het Carillon-comité, een bedrag van 100, waarmede hij zijn reeds ten vorigen jare geschonken bijdrage verdub belde. Het Comité is den gever hartelijk dank baar en hoopt, dat meerdere ingezetenen dit schitterend voorbeeld zullen volgen of althans hun bijdrage over 1937 met 25, 30 of 75 pet. zullen verhoogen. Zeer vele ingezetenen hebben nog niets bijgedragen. Tot hen richt het comité de vraag: Gij hebt ongetwijfeld de mooie gevels en den fraaien toren van ons nieu we Stadhuis al gezien. Welnu, zendt dan ook nu uwe bijdragen in, opdat wij aan onze verplichtingen kunnen voldoen. Het Comité betaalde reeds in twee ter mijnen pl.m. 15.000 en zal binnen zeer korten tijd den derden termijn plm. S 7500 moeten storten. R. K. ALMA MATER KOOR. Het Alma Mater'' Koor kan voor zijn passie-herdenking nog dames en vooral heerenstemmen gebruiken. Komt eens kennismaken! De repetities zijn iederen Woensdagavond in het Antonius Clubhuis aan de Mare. Aanvang 8.15 uur. Het se cretariaat is gevestigd: Stadhouderslaan No. 30. Voor het examen Fransche handelscorres pondentie (Ver. van Leeraren) slaagde mej. Ida Taconis te Leiden, voor Engelsche han delscorrespondentie de heeren B. Dros te Leiden en G, Delfos te Voorschoten, leer lingen van mej. Kagie. HOE VERDUISTER IK MIJN FABRIEK OF WONING OP 19 JANUARI? Gratis-inlichtingendienst voor de burgerij. Het is het bestuur van de afdeeling Lei den der Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming gebleken, dat velen in onze stad industrieëlen zoowel als winkeliers en par ticulieren, nog niet weten op welke wijze zij hun perceelen tijdens de provinciale verduisteringsoefening op Donderdag 19 dezer lichtdicht moeten maken, zoodat geen enkel lichtschijnsel van buiten af waar neembaar is. Teneinde deze onwetendheid weg te ne men en het welslagen der oefening, voor- zooyer onze stad betreft, zooveel mogelijk te bevorderen, heeft het bestuur besloten a.s. Donderdagavond van 8 uur tot half tien in een der zalen van het Leidsche Volks huis aan den Apothekersdijk een inlich tingendienst te houden, waar aan ieder, die dit wenscht, geheel kosteloos deskun dig advies wordt verstrekt op welke wijze met de minste kosten het beste resultaat kan worden bereikt. Behalve meerdere bestuursleden zal de inspecteur van de brandweer, de heer W. A. Couzy namens het Hoofd van den plaat selijken Luchtbeschermingsdienst aanwezig zijn voor het verstrekken van advies. Wij geven onzen lezers in overweging van dezen inlichtingendienst een ruim ge bruik te maken. Aquarium en Terrariumhoudersvereen. Natuurgenot", Bovengenoemde vereeniging hield gis teravond haar jaarvergadering In huize Feenstra. Na een kort openingswoord van den voorzitter hield de heer F. J. C. Zaal berg, een der mede-oprichters der ver eeniging een leerzame causerie over het onderwerp: „Broedzorg bij visschen". Na een uiteenzetting over het begrip broed- zorg, splitste spreker zijn lezing in drie deelen: in het eerste deel behandelde spreker de verschillende inlandsche vis schen o.a. de stekelbaars, bittervoorn en zonenbaars, in het tweede deel behandelde spr. de bekenden uit het tropisch aqua rium. Uitvoerig ging spr. hierop in en wees op de interessante broedzorg bij maanvisschen, copeina's, muilbroeders en nog vele anderen. Als laatste deel van zijn lezing wilde spr. speciaal de nieuwe im porten behandelen en diegene, waarvan de teeltwijzen nog niet algeheel bekend zijn. Verschillende nieuwe visschen pas seerden de revue. o.a. de discusvisch. de muilbroedende betta, rasbora, heteromor- pha enz. Onder langdurig applaus eindig de spr. deze populaire lezing, die verdui delijkt werd door een 50-tal lantaarn plaatjes, vervaardigd volgens het nieuw ste foto-procedé. Nadat de voorzitter den spreker na mens de vergadering dank had gebracht voor de duidelijke uiteenzetting, bracht de heer M. Raatsie, secr.-penn. der ver eeniging een zeer uitgebreid jaarverslag uit. Hieruit bleek o.m„ dat de liefhebberij intens werd beoefend. Verschillende spre kers hielden over actueele onderwerpen een 14-tal lezingen. Een 5-tal films wer den vertoond. Het ledental breidde zich met ruim 60 pet. uit, ondanks dat er leden bedankten wegens beëindiging der lief hebberij. Aan drs. Lodewijks werd het eere-lidmaatschap der veieenigin^ aange boden. De vereeniging ontving ook een ruime medewerking van den heer I. Kris- tensen, biol. student. Uit het financieel overzicht bleek, dat de vereeniging het nieuwe jaar niet een nog nimmer gekend groot batig saldo te gemoet gaat. Nadat de voorzitter den heer Raatsie dank had gebracht voor zijn uitgebreid overzicht en den wensch, dat hij nog vele jaren deze belangrijke functie in het be lang van de vereeniging mocht beklse- den, deelde de voorzitter mede, dat de reeds eerder aangekondigde filmavond gehouden zal worden in huize Feenstra op Vrijdag 27 dezer, waar dan drs. Lode wijks zal inleiden en vertoonen de film: „Het aquariumwater als een wereld in het klein". Het was ongeveer 11 uur toen de voor zitter de vergadering s;oot en de aanwe zigen voldaan huiswaarts keerden. Handelsregister K. v. K. W z i g i n g. 555. Naamlooze Vennoot schap „Wernink's Kalkfabrieken". Leiden, Hooge Morschweg 148. Overl. Pres. Comm. A C. van Eyk, 's Gravenhage. Nieuwe inschrijving. 7285. Firma „Bobo". (B.P.) Nieuwkoop, Dorpstraat 360a Grossiersbedrijf in sigaren, tabak en aan verwante arttikelen. Venn.: M. J. H. Bots, Nieuwkoop en W. J. A. Bots, Amsterdam. Het overzicht der vervoersopbrengsten van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende December 1938 (ongecontroleerd) geeft de volgende cijfers: 1938 1937 Totaalopbrengst 264.551.-— 238.298.— Ten gerieve van de wachtende reizi gers, zullen op het tweede perron van het station alhier twee schuilplaatsen ge bouwd worden, waar de reizigers bij on gunstig weer kunnen schuilen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2