Het 125-jarig bestaan van het Vierde Regiment Infanterie DINSDAG 10 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9231 Se Ccld^^Soti^ont Tftl#>Joatv Redacti* U. Air. en Ab©aa.-Urieven zie pag. 2 Telefoon: Administratie 931. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L r Dit nummer bestaat all vier bladen. V Liberalisme Het liberalisme op het terrein van den godsdienst demonstreert zich wel heel dui delijk en in scherpe lijnen in wat in het „Handelsblad" werd geschreven over het eiland Bali: „Bali blijve voor zending en missie ge sloten. Onze cultuur en godsdienst kunnen er niets brengen wat er niet is. Wel kan onze onrust de harmonie op Bali beder ven". En het blad zegt, dat de Balineesche ziel „door kerstening zal worden verontrust". Deze opmerking noemt de „Maasbode" „meer dan ergerlijk". „Een dergelijke volslagen blind heid voor de verheven waarden van het christendom, dat zelfs aan een heidensche cultuur, vol van de meest barbaarsche traditiën men denke aan de weduwen-ver branding! niet raken mag, is diep, diep treurig en een grove beleediging voor de gevoelens van een christelijk volk". De „Avondpost" schrijft bij dit citaat uit de „Maasbode": „Wij zijn het hier met de „Maas bode" volkomen eens, wat de strekkingbetreft. Natuurlijk zullen de predikers van het Christendom in Indië met beleid, tact en gematigdheid moe ten optreden. Maar de opvatting, dat Bali niet mag worden „ver ontrust" en dat het' christendom er niets kan brengen, verwerpen ook wij met de meeste stelligheid. Zij is trouwens in strijd met het groote gebod van Christus zelf, om het Evangelie overal te prediken» aan alle schepselen". De opmerking van het „Handelsblad", door de „Maasbode" als „meer dan erger lijk" gekwalificeerd, is, zooals wij reeds opmerkten, een 'uiting, in zeer scherpen vorm weliswaar, - maar een consequente uiting van het liberalisme op godsdienstig gebied. Het is heel goed mogelijk, dat de liberale schrijver in het „Handelsblad" zich chris ten noemt en in goéde trouw zichzelf onder de christenen rekent. Zoover gaat bij den liberaal de officieele neutraliteit tegenover, de officeele onver schilligheid voor den godsdienst. Nogmaals hier openbaart zich deze li berale mentaliteit in zeer scherpen vorm. In een soepeler vorm in lichteren graad kunnen wij deze soort mentaliteit meer malen constateeren. En er zijn ook katho lieken door aangetast! Katholieken van de oude garde, die een liberaal etiquet steeds heel voornaam hebben- gevonden en op wier levensbeschouwing liberalen, de liberale pers in 't bijzonder, voortdurend een sterken invloed hebben gehad. Bij zulke katholieken en kan ook nog vaak erger lijk en schandelijk! =- neutraliteit, on verschilligheid tegenover den Godsdienst worden geconstateerd, waar fier en rid derlij k belijden, waar apostolische ijver móest worden verwacht! Meerdere katholieken zijn nóg niet vrij van de besmetting van het liberalisme op het terrein van den. godsdienst. Vaccinatie van Prinses Beatrix VERKLARING VAN DEN BEHANDELENDEN GENEESHEER. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Bea trix is op 24 December j.l. door mij tegen de pokken gevaccineerd. De entpokken heben zich goed ontwik keld en het proces is behoudens koorts ge durende enkele dagen zonder ernstige re actie verloopen, zoodat de Prinses thans weder volkomen welvarend is. Zij ontwikkelt zich lichamelijk een gees telijk zoo goed als men op haren leeftijd mag wenschen. (get.) Carstens, Kinderarts. LEIDEN Een druk bezochte receptie Vandaag is Chamberlain naar Rome vertrokken. (2de blad). De Commandant veldleger bezocht den feestavond brachten allen den middag aangenaam en gezellig door. Hoe de Britsche troepen het terrorisms in Palestina bestrijden. (2de blad). Het incident van Munkacs geregeld. (2de blad). Het schildwachthuisje voor de Morsch- poortkazerne te Leiden was Maandag in de Nederlandsche kleuren gezet in verband met het 125 jarig bestaan van het 4de regiment infanterie Voorts waren-er tal van telegrammen en bloemstukken gezonden. Luit-kolonel Drijf hout van Hooff had namens het 6e Reg. Veld-Artillerie een schilderij aangeboden, voorstellende de Morschpoort, waaronder uit de infanterie met muziek voorop komt gemarcheerd, terwijl de heer ir. P. C. Lin- denbergh een electrische klok voor de ka- mervan den commandant had aangeboden namens de Leidsche Duinwater Mij. In den ochtend was het volgend telegram gezopden.aan H. M. de Koningin: Binnenland Een mededeeling inzake de boterheffing lste blad). van Voorst tot Voorst het podium en hij herinnerde eraan, hoe hij 23 jaar geleden in deze zelfde zaal met de He Compagnie onder Overste van Mens gelegerd was. Spr. richt zich dan ook in de eerste plaats tot de jongens van die Compagnie, die toen in kribben in de zaal lagen. In 1901 werd spr. te Leiden beëedigd als luitenant en de schoonste zijner herinnerin gen liggen hier. Spr. zeide vervolgens het zoo mooi te vinden, dat dit feest culmineert in de reünie der oud-gedienden, hetgeen erop wijst, dat er een band bestaat tusschen mi litair en burger. Met een driewerf hoerah! op de reünisten eindigde spr. zijn korte toespraak. Huldiging der Reunle-Commissie. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco's offensief in Catalonië en het linkscbe tegen-offensief in Estremadura. (2de blad). Het Nederlandsche Leger heeft gisteren een goede beurt gemaakt en dat geldt dus ook voor het 4e Regiment Infanterie, dat een levendig aandeel heeft genomen in de feestelijke herdenking van het 125-jarig bestaan. Voor een zeer groot gedeelte is zulks te danken aan de prachtige medewerking der Reünisten, die in zoo grooten getale aan de feestviering hebben deelgenomen en eigen lijk den grondslag vormden voor de her denking hier ter stede. Want door hun massale deelname zorg den zij voor een groote verbroedering tus schen militair en burger, tengevolge waar van de burgerij niet weinig heeft meege leefd in dit militair gebeuren. Zoo geschiedde het, dat allerwege de Des middags van vier uur tot half zes hield de.commandant van het jubileeren- de .regiment, luita-kolonel H. D. Buurman op zijn bureau in het voormalig Militair Hospitaal een druk oezochte receptie. O.m. kwamen hun opwachting maken de luit.-kol. van Hilten, vertegenwordigend den commandant van de Ie Divisie, gene raal jhr. Alting von Geusau, verder de lui tenant-generaal Reynders, chef van den Generalen Staf, de generaals majoor Zee man, v. d. Scheer, Duymaer van Twist en v. Weeren, de kolonel van den Generalen Staf, M/ W.- L. van Alphen, directeur der Hoogere Krijgsschool, luit.-kclonel Drijf hout van Hooff, commandant van het 6e Reg. Veld-Artillerie, benevens de com mandanten van de Regimenten Grenadiers °nJaeers, kolonel °otgieser, chef van de Even 'voor déreceptie werd hierop het volgende telegram van antwoord ontvan gen: De Morschpoortkazerne te Leiden was Maandag -arsierd ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van het 4de regiment infanterie grootste medewerking aan deze herdenking werd verleend en dat de feestviering zoo prachtig is geslaagd. In het verslag onzer feestviering van gisteren eindigden we met de vermelding van de bioscoopvoorsteling in de Stadsge hoorzaal en de publicatie van het tele gram der oud-gedienden aan H. M. de Ko ningin. (De aandachtige lezer zal bemerkt hebben, dat daarin een drukfout geslopen is, wijl vanzelfsprekend de oud-militairen getuigden van hun aanhankelijkheid ten opzichte van de Vorstin). Kon de filmvoorstelling in de Gehoor zaal als geslaagd genoemd worden, niet minder 'was zulks het-geval'met de andere deelen van het programma. Meer dan honderd reünisten n.l. maakten met 'n viertal auto's van de fa. Bolhuis een tocht door stad en omgeving onder leiding van den heer Susan. De verschillende nieu we woonwijken in de stad werden bezich- we woonwijken werd langs het „Kruithuis" naar Katwijk gereden, waar een bezoek werd gebracht aan de militaire terreinen en opslagplaatsen. In de cantine werden ver- verschingen gebruikt. Weer een ander deel der reünisten be zocht de militaire Tehuizen aan den Morschweg en den Oude Singel en zoo Centrale magazijnen van militaire klee ding en kolonel Juta deputaties van de Reunie-commissie, van de Res.-Officieren, van de Onderoff. van hel 4e Reg. Infan terie, ook van het He Bataljon uit Weert, van den Bond van Oud-Onderoff., van de Onderoff. van het 6e Reg. Veld Artillerie, van de commisie uit de Burgerij voor Aan bieding van het nuldeblijk, van de R.-K. Militaire Vereeniging, vertegenwoordigd door den directeur-garnizoenspastoor, den zeereerw. pater R. Smitz O.F.M., benevens de heeren Kagie en v. Kampenhout, van het Chr. Militair Tehuis, deken Homulle na mens de Katholieke Geestelijkheid, prof. dr. J de Zwaan, waarn. rector-magnificus, mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren der Leidsche Universiteit, vertegenwoordiging van het Collegium van het L. S. C., van "^ro "Patria, van Katholiek Leiden, van de 3 Oct.-Ver., majoor Godde namens de Politietroepen in Leiden, de hee ren R. Meyer en W. G. Weyers, resp. com missaris en hoofd-inspecteur van politie, de heeren Bodewes tn Schrandt namens de "nna Zaalberg en vele anderen Onder toezicht van den kok hielden tam boer en hoornblazer van het 4de Regiment Infanterie te Leiden Maandag generale re petitie voor de feestmarsch door de stad ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het regiment H. H. de Koningin draagt mij op officie ren, onderofficieren en soldaten Harer Ma- jesteits oprechten dank te betuigen voor de gevoelens, vertolkt in het telegram, gezon den ter gelegenheid van de herdenking van het 125-jarig bestaan. Ad.j. v. dienst PHAFF. De feestavond in de Stadsgehoorzaal Nadat actieven en oud-gedienden in de kazerne het middagmaal hadden gebruikt, werd afgemarcheerd naar de Stadsgehoor zaal, welke in enkele oogenblïkken tijds wederom tot in de hoeken gevuld was. De avond werd geopend door den voor zitter der Reunie-cómmisie, oversten van Mens, die allen hartelijk welkom heette en hoopte, dat alle oud-militairen een pretti- gen .avond mochten hebben. Spr. deed voorlezing van een telegram van antwoord van H. M. de Koningin op het H. M. gezonden telegram, waarin de Landsvrouwe haar voldoening uitspreekt over de wijze van herdenking van het 125- jarig bestaan van het 4e Reg. Infanterie. Vervolgens sprak oud-adjudant W. Gee- ne namens de oud-militairen. Het deed spr. genoegen zooveel oude gezichten te zien. Spr. wees op het prachtig verloop van de zen dag en hij sprak de hoop uit, dat wan neer zulks noodig was, het oude Vierde als één man zou opkomen en hun goed en bloed zouden geven voor het vaderland. (Ap plaus). Ten slotte sprak generaal Zeeman, gene raal bid., die mededeelde, dat hij voor de zen dag uitnoodigingen had ontvangen voor het 4e, het 10e en het 22e regiment infan terie, maar Leiden trok zijn hart, want hier heeft hij altijd zijnprettigste dienstjaren doorgebracht. Spr. diepte hierna tal van persoonlijke herinneringen op uit de jaren 1914 en 1916, welke door de betrokken oud-gedienden nog eens werden doorleefd en buitengewoon insloegen. Ten slotte uitte generaal Zeeman den wensch, dat het Vierde in tijden van nood zijn trouw en aanhankelijkheid aan Konin gin en land duidelijk-moge toonen. Nadat het Leidsche Salonorkest zich in enkele muzieknummers had doen hooren, ging het doek open en kwam Alex de Haas de aanwezigen op wat humor vergasten, waarna Koos Koen met een radio-hoorspel „Voor den Politierechter" optrad. Na de pauze kwamen de officieren bin nen, die te 7 uur aan een korpsdiner had den aangezeten in restaurant Savoy. Aan het hoofd der officieren trad de zaal bin nen de luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, commandant van het Veldleger, die het verdere gedeelte van den avond zou bijwonen. Bij zijn binnenkomst werd het „Wilhelmus" gezongen. Overste Buurman heropende den avond met devoorlezing van den dagorder van den Commandant van het Veldleger, giste ren reeds door ons gepubliceerd, en deed vervolgens voorlezing van het telegram van antwoord van H.M. de Koningin, hetwelk wij hierboven bereids vermeld hebben. Daarna betrad Z. Exc. J. J. G. Baron De reünisten bij hel 125- jarig beslaan van hel 4de reg'tient infanterie te Lei den verlaten de Morsch poortkazerne voor het défilé Uit meer dan duizend kelen klonk dit lied op naar de melodie van „Daar bij dien molen" en oorverdoovend zongen de oud gedienden van zichzelf in 't refrein: Laat ze maar schuiven, Die „oude-druiven", Die veteranen van 't 4e Regiment! Er volgde nog 'n optreden van Alex de Haas en Koos Koen en zoo naderde men het einde van dezen feestdag, welke zoo op perbest geslaagd mag heeten. Rest ons nog te vermelden, dat het vele eetgerei (een servies van 3600 stuks) voor de reünisten door de fa. Pollman was ver zorgd. Als sluitstuk van de feestviering had van daag een feestmaaltijd plaats voor de on derofficieren en soldaten. Het 4e R. I., zijn 125-jarig bestaan vie rend, betuigt Uwe Majesteit onwankelba- ren trouw. De Reg. Comm. H. D. BUURMAN. Hierna werden overste v. Mens en de heeren Geene en Brouwer voor het voet licht geroepen. Door den heer v. d. Zeeuw werd namens alle oud-gedienden dezen drie werkers dank gebracht voor het vele werk, dat zij voor deze herdenking hebben verricht. Namens allen bracht spr. hun een wel verdiende bloemenhulde. Het restant van het bijeengebrachte bedrag werd verdeeld onder de twee militaire Tehuizen. Overste van Mens dankte voor de aardi ge attentie, maar wees tevens een groot deel van de hem gebracht hulde terug naar oud-adjudant Geene, die de motor van de reünie is geweest. Deze welverdiende hulde werd door een stormachtig applaus gevolgd. De heer v. d. Zeeuw bracht vervolgens nog de idee naar voren om een vereeniging te stichten van oud-gedienden, welk voor stel eveneens met applaus werd begroet. Dan werd het laatste gedeelte van het programma afgewerkt. Alex de Haas bracht in de eerste plaats het Reunie-lied te berde, dat vervaardigd was door den heer M. H. E. Braasem, gep. sergeant-majoor adminis trateur der IVe Infanterie Brigade (15e Reg. Inf.), die mede in de zaal aanwezig was.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1