BINNENLAND KERKNIEUWS Land- en Tuinbouw Wilt U iets weten? BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 10 JANUARI 1939 DE LEW>CCHE COURANi VIERDE BLAD - PAG. 11 Het Huisbezoek der Priesters HUISBEZOEK EN LEEKEN- APOSTOLAAT Het is wel heel toevallig, dat ik den zelfden naam heb als de onderteekenaar van het ingezonden stuk in de „Leidsche Courant" van Zaterdag j.l. Maar ik ben het volkomen eens met in zender; bij mij staat het vast, dat verreweg de meeste lezers deze meening deelen. Hetgeen inzender naar voren brengt, is een greep uit mijn hart, n.l. door het instel len van een leekeninstituuv op geestelijk terrein voorlichting, hulp en medeleven te schenken aan hen, die zulks noodig hebben. Hiervoor moeten, vanzelfsprekend, hoogstaande mannen worden aangewezen (zeer terecht reeds door inzender gezegd), door den parochie-herder, die met apostolische liefde en klaren, ruimen blik op het gezins-, parochie-, geestelijk- en maatschappelijk leven hun mooie taak vol brengen. In zeer vele gevallen als daar zijn: fami- lie-veete, erfenis-ruzie, geharrewar on der broeders en zusters, etc etc. kan de kwestie door dergelijke eminente geloovige mannen met tact en naastenliefde ju goede banen geleid worder en kan door hun onpartijdigheid zooveel goeds tot stand gebracht worden tot eer van God en welzijn der menschen. Daarom: hulde aan den heer N. Versteeg en ik ben overtuigd (of ik moet mij heel sterk Vergissen), dat voornoemde heer één dezer leekenapostelen zou kunnen zijn. Met belangstelling zie ik derhalve na dere uitwerking van dit lofwaardig streven tegemoet. Mijnheer de hoofdredacteur met hartelij- ken dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. VERSTEEG. Mijnheer de hoofdredacteur, Er is in uw blad geschreven over het huisbezoek der priesters. Ik heb die drie ar tikelen met veel aandacht gelezen. Daarop is een artikel geschreven door een leek, die 't had over het sympathiek verlangen der leeken naar meer huisbezoek van de priesters. Nu wil ik ook als leek graag een paar opmerkingen maken over dat sym pathiek verlangen. Zeker, er zijn Katholieken, bij wie zulk een sympathiek verlangen aanwezig is: Maarer zijn er ook, bij wie dat ver langen minder sympathiek is. Ik heb wel 'ns tegen een mevrouw, die klaagde, dat de pastoor zoo weinig bij haar op bezoek kwam hoewel ze toch wel, zoo zeide ze, tot de notabelen der parochie kon worden gerekend de vraag gesteld, of haar geestelijke nooden dan een veelvuldig bezoek van een priester zoo ge- wenscht maakten. Men had haar 'ns moeten zien kijken! Weineen, een gezellig praatje te houden, dat was de bedoeling. Nu meen ik, dat, als een priester tijd over heeft voor een ontspanning, voor een „ge zellig praatje" b.v., hij, evenals ieder ander, in vrijheid die ontspanning moet kunnen kiezen. 't Is een feit, dat er verscheidene Katho lieken zijn, die klagen over het huisbezoek der priesters, terwijl zij noch direct noch indirect voor een belang van geestelij- k e n aard naar het bezoek van een geeste lijke verlangen. En voor belangen van tijdelijken, van geldelijken aard, zijn toch niet de priesters op de eerste plaats aan gewezen! Mijn bedoeling is hierop 'ns te wijzen. Verscheidenen maken 't den geestelijken lastig, met te zeuren, of hij nog niet 'ns aankomt, al is zijn laatste bezoek misschien nog geen maand geleden en al hebben zij niets, letterlijk niets met hem te bepraten. Ziet, deze zijde aan de kwestie van het huisbezoek der priesters wil ik ook 'ns la ten zien. Zeker, het overdreven verlangen naar bezoek van een priester, een parochie-gees telijke kan voortkomen uit hoogachting en eerbied, maar intusschen kan dat verlangen voor parochie-geestelijken indien ik als leek goed zie erg lastig en hinderlijk zijn. Met dank voor de plaatsing van deze sim pele gedachten, waaraan ik 'ns uiting wilde geven, EEN LEEK. NIEUWE KERK TE WYCHEN. Zondag had te Wychen de eerste steen legging plaats doo- pastoor A. v. d. Berg O.F.M. van een nieuwe kerk in de zich uitbreidende buitenwijk Woezik. Het is een ontwerp van den architect H. C. van de Leur uit Nijmegen, die een kerkgebouw ontwierp in landdeken stijl. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemersfirma Tysse, Glaase en Wessels te Wychen. „Maasbode". UITVOER VAN KAAS NAAR NEDERLANDSCH-INDIë. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, te 's-Gravenhage, deelt mede, dat de uit voer van kaas naar Nederlandsch-Indië in December 1938 bedroeg 47.564 K.G. bruto; met een waarde van 25,311, waarvan: Goudakaas*) 27,771 K.G. bruto, met een waarde van 15,168 en Edammerkaas*) 9425 K.G. bi-uto, met een waarde van f 4488. Evenals voorheen is in deze opgaaf niet begrepen de Gouda- en Edammerkaas in broodvorm. (St.Crt.) PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden de vergadering van den Raad van State bij gewoond. HET TERUGLEIDEN VAN VREEMDELINGEN. Asylverleening op geordende en verantwoorde wijze. Op de vragen van het Chr.-Hist. Twee de Kamerlid' mevr. MackayKatz betref fende de terugleiding naar Duitschland van Duitsch-Joodsche vluchtelingen, die zonder verlof na een bepaalden datum Nederland zijn binnengekomen, heeft de minister van Justitie als volgt geant woord: In den laatsten tijd zijn in sommige groote steden, met name in Amsterdam, regelmatig Duitsche vreemdelingen, tot een aanzienlijk aantal, aangetroffen, die deels afkomstig uit ver van onze grens verwijderde streken in Duitschland kort te voren zonder verlof op heimelijke wijze Nederland waren binnengekomen. Mede gelet op het groote aantal der reeds verleende toelatingen, heeft de regeering daarom in het belang der openbare orde moeten bepalen, dat bij verdere dergelijke binnenkomst terugleiding dient te ge schieden, met dien verstande, dat in bij zondere gevallen, met name wanneer on middellijk levensgevaar aanwezig moet worden geacht, van dien maatregel .vordt afgezien. Gelet op het hiervoren medegedeelde, in het bijzonder op het gemaakte voorbe houd, bestaat voor de tot uitdrukking ge brachte vrees in zake niet-handhaving van het asylrecht geen aanleiding. Veeleer heelt de genomen maatregel tot strekking om zoo goed mogelijk te verzekeren, dat asylverleening op geordende en verant woorde wijze geschiedt. HERDENKING 125-JARIG BESTAAN DER INFANTERIE-REGEVDENTEN. Tc Venlo. De officieele herdenking van het 125-jarig bestaan van het 2e Regiment Infanterie werd te Venlo Maandag ingezet met een muzikale reveille op de voornaamste pun ten der stad. In de afgeloopen dagen heeft de burgerij op spontane wijze getuigenis afgelegd van haar sympathie met het jubileerende corps, dat reeds meer dan 25 jaren in Venlo ge huisvest is Onder voorzitterschap van bur gemeester Mr. B. Berger vormde zich een comité uit de inwoners, om het Regiment door het aanbieden van een huldeblijk een blijvend bewijs te geven van medeleven met dit feest. Dank zij den ruimen bijdra gen, die in enkele dagen tijds binnenkwa men, werd het comité in staat gesteld zijn plannen te verwezenlijken. Het huldeblijk, dat op het gemeentehuis aan een deputa tie van het regiment werd aangeboden, be staat uit een groot borstbeeld in brons op voetstuk van den Oranjevorst Frederik Hendrik, naar wien de Infanteriekazerne genoemd is. Aan den Limburgschen kun stenaar Charles Vos werd opdracht ge geven om dit beeld te vervaardigen. Daar naast is uit de binnengekomen gelden een som van 250.onder enveloppe aan geboden, met bestemming voor de feest viering der soldaten. Een bepaald bedrag wordt bovendien nog gereserveerd om aan de onthulling van het borstbeeld een fees telijk cachet te geven. Na de reveille volgde een feestmarsch van het Regiment door de stad. Op het marktplein was een défilé voor de burger lijke autoriteiten. Van de receptie in de versierde zalen van het hoofdgebouw der kazerne, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Des avonds was er een fakkeloptocht door de stad, waaraan het 2e en 17e Regi ment deelnamen onder leiding van de onderofficieren. Tijdens dezen marsch werd gedefileerd op de markt voor de autoritei ten en langs de sociëteit Mariaweide voor den commandant en de officieren, die al daar aan een corpsdiner vereenigd waren. De onderofficieren hielden na den fakkel- marsch een corpsdiner in hotel Rheinischer Hof. De feestelijkheden van heden, welke hoofdzakelijk in den kring van het Regi ment gehouden worden, werden ingezet met een plechtige H. Mis in de hoofdparo chiekerk, opgedragen door den Hoogeerw. heer Deken J. van Oppen. Te Ede. Voor het front van het 22ste regiment infanterie te Ede had in verband met het 125-jarig bestaan van het 10e en 22ste regi ment infanterie bij monde van den bur gemeester van Ede, den heer L. R. Middel- berg, eere-voorzitter van een comité uit de burgerij, de aanbieding namens deze bur gerij plaats van twee vernikkelde schelle- boomen met rood-wit-blauwe paarde- staarten en klinkende bellen. Luit.-kolonel J. F. de Ridder, comman dant van het 22ste regiment infanerie, aan vaardde het prachtige geschenk in groolen dank. Des middags werden namens de burgerij nog aan elk regiment (10e en 22ste) zes klaroenen met vanen aangeboden. Te Maastricht. Het 13e regiment infanterie te Maastricht, dat in 1914 door verdubbeling werd ge vormd uit het 2e regiment, heeft met het in Venlo gelegerde 2e regiment Maandag het 125-jarig bestaan van deze regimenten op feestelijke wijze herdacht. Na een militaire reveille om half acht De zetel van 's Jands recht Men schrijft ons uit Den Haag: Dezer dagen waren we in de gelegenheid, het geheel vernieuwde gebouw van den Hoogen Raad te bezichtigen. Wat 'n verschil met den ouden toe stand! Feitelijk is nog maar alleen de groote zittingzaal gereed, wat niet wegneemt, dat geconstateerd kan worden, hoezeer hier een grondige verandering heeft plaats ge grepen. Voorheen was 't gansche gebouw even kaal en kil als een ouderwetsch plattelands station, ondanks de geweldige, volkomen nuttelooze kolonade. 't Was de moeite van 't bekijken niet waard. Thans is een bezienswaardig geheel in wording, waarvan bovenbedoelde zaal al vast getuigenis aflegt. In een donker-marmeren nis zetelt daar 's Lands hoogste rechtscollege. In den ach terwand zijn door nu wijlen prof. Roland Holst gegrift de levensgroote beeltenissen der groote wetgevers Justitianus, Solon, Mozes en Napoleon, die twee aan twee de weegschaal des rechts flankeeren. Aan hun voeten staat in groote letters een Latijn- sche spreuk, welke men als volgt zou kun nen vertalen: Waar 't recht niet tot zijn recht komt, Daar hoort men hoe 't kanon bromt. Wie vreezen mocht, dat deze nisversie ring te druk is, heeft het mis. De figuren verbreken de eentonigheid zonder ook maar in 't minst te storen. De meubileering niet meer het oude saaie groen der stoelbekleedingen, doch donker rood van nis en zaal past zich waardig bij de mooie nis aan en zoo is een keurig en waardig geheel verkregen, waar in men de oude zaal niet herkent, hoewel zij feitelijk in hoofdzaak dezelfde is ge bleven. Overigens is in het gebouw alles nog in wording, behalve dft het trappenhuis zoo goed als gereed is. De marmeren trap voert naar de bovenverdieping, waar ruime ka mers voor 's Hoogen Raads leiders zijn gebouwd boven de vestibule, welke de vroegere open ruimte verving. De Raad kamer, de kleine zittingszaal, de biblio theek en meerdere dienstvertrekken vindt men beneden, achter en naast de groote zaal. Het nieuwe gebouw staat op de grond vesten van het oude; belendingen aan alle zijden, wier licht niet mocht benomen worden, stonden uitbreiding in den weg. De architect, de heer rijksbouwmeester Breman, heeft echter een practisch geheel weten te scheppen, dat het oude gebouw geheel doet vergeten, terwijl de hoofd opzichter, de heer Kortenbach, nauwgezet waakte voor de juiste uitvoering der veel omvattende plannen. werd in de garnizoenskerk van Maastricht de St. Servaaskerk, een plechtige Hoogmis opgedragen in tegenwoordigheid van on geveer alle dienstplichtige manschappen van het regiment en zeer veel militaire en civiele autoriteiten, onder wie de garni zoenscommandant overste A. Govers, de territoriaal bevelhebber van Zuid-Limburg overste E. P. H. Haan, de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck en de burgemeester van Maas tricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich. Na de Hoogmis werd de lofzang „Te Deum Laudamus" gezongen. Om half twaalf werd op het Vrijthof, in tegenwoordigheid van de reeds genoemde en vele andere autoriteiten, een wapen schouw gehouden. Oud-burgt meester van Maastricht, mr. L. B. J. van Oppen, sprak als voorzitter van het huldigingscomité woorden van waar deering namens de bevolking tot het Maas- trichtsche regiment en bood namens de inwoners zijner stad een zestal fraaie diepe trommen in volledige uitmonstering aan. Reserve-kapitein Janssen van het 13e regiment sprak namens de reserve-officie ren van het regiment en bood namens dezen een viertal klaroenen met bjjbehoorende fanions aan. Overste Govers sprak namens het regi ment een dankwoord. In de Tapijnkazerne werd daarna een drukbezocht receptie gehouden, terwijl des avonds o.a. een tooneelvoorstelling is aan geboden aan de manschappen van het regi ment. FRANSCHE REGEERING KOOPT KOOLHOVEN-JAGERS. Voorloopig 20 F. K. 58-machines besteld. Naar wij vernemen, heeft de Fransche luchtvaartministerie besloten tot aankoop van een serie van twintig Nederlandsche vliegtuigen, en wel van de nieuwste Kool hoven-jagers, type F.K. 58. Deze jagers zullen evenals de reeds door Koolhoven gebouwde machines van dit type worden uitgerust met motoren van 1100 p.k., type Hispano 14 A.A., met welke motoren F.K. f8 tijdens proefvluchten op 't Fransche vliegveld Villacoublay op 5200 meter hoogte een officieel gemeten hori zontale snelheid van 483 K.M. per uur haalde. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Fransche regeering, na bevredigende resultaten met dezt machines, later tot aankoop van een grootere serie zal over gaan. In ieder geva" is echter ook deze aankoop een succes voor de Nederlandsche vliegtuigindustrie, want tot nog toe is de Fransche regeering slechts éénmaal tot be stelling van andere buitenlandsche vlieg tuigen overgegaan, toen zij namelijk ver leden jaar een serie van honderd Curtiss- jagers in de /ereenigde Staten heeft be steld. BEVORDERING VAN HUISHOUDELUKEN ARBEID. DE DIENSTBODE „VOOR DAG EN NACHT". Wij hebben er laatst op gewezen, dat volgens den letter van de bekende mi- nisteriëele circulaire bij dienstboden „voor dag en nacht" een gedeelte van hun loon zou kunnen blijven opgeëischt als aftrek van den steun aan den werkloozen vader zooals dat ook volgens de tot nu toe geldende regeling kon geschieden. Er wordt ons echter medegedeeld, dat de circulaire niet aldus moet worden ver staan en dat in den vervolge ook het loon van dochters, die niet in huis zijn, maar geheel en al buitenshuis verblijven, niet voor steun-aftrek in aanmerking komt. ONDERWIJZER CONTROLEUR IN RIJWIELBEWAARPLAATS. Administratieve nevenbetrekking door Kroon toelaatbaar geacht. In artikel 45 der Lager Onderwijswet 1920 is de bepaling opgenomen, dat het aan onderwijzers verboden is, ambten of bedieningen te bekleeden, voor zoover deze niet zijn van kerkelijken aard of daarmede gelijk te stellen aard. Van dit verbod kun nen Ged. Staten, den inspecteur van het lager onderwijs gehoord, ontheffing ver leen en. Op dit gebied heeft zich eenigen tijd ge leden een interessante kwestie voorgedaan. Een onderwijzer aan de leerschool, van de Rijkskweekschool te Maastricht, vroeg aan Ged. Staten van Limburg vrijstelling van het verbod van art. 45 L.O.-wet voor wat betreft de waarneming van de nevenbe diening van controleur van de rijwielbe waarplaats aan het station te Maastricht. Ged. Staten weigerden de gevraagde vrij stelling te verleenen, daarbij overwegen de, dat naar hun oordeel de waarneming van deze nevenbediening niet in overeen stemming is te achten met de waardigheid het ambt van onderwijzer en derhalve in strijd met de belangen van het onder wijs. De onderwijzer ging tegen deze beslis sing in beroep, aanvoerende, dat zijns in ziens de aan de nevenbetrekking verbon den werkzaamheden, die zuiver admini stratief zijn, bezwaarlijk in strijd zijn te achten met de waardigheid van het ambt van onderwijzer, dat die betrekking ver scheidene jaren is waargenomen door den stationschef te Maastricht en dat in ver schillende andere gemeenten het contro leurschap is opgedragen aan gepension- neerde stationschefs en zelfs aan een -gees telijke (dominee). De Kroon heeft het bestreden besluit van Ged. Staten van Limburg vernietigd en alsnog de gevraagde vrijstelling verleend. Uit overwegingen van het betrokken Ko ninklijk besluit blijkt, dat op grond van de overgelegde stukken moet worden aan genomen, dat de bedoelde nevenbetrek king, die thans in hoofdzaak van admi nistratieven aard is, niet een zoodanig ka rakter draagt, dat de waardigheid van het ambt van onderwijzer zich tegen de waar neming daarvan door den appellant zou verzetten en dat dus, nu ook overigens blijkens de stukken de belangen van het onderwijs niet door deze waarneming zul len worden geschaad, Ged. Staten ten on rechte de gevraagde vrijstelling hebben geweigerd. s,Tel." HET CENTRAAL STATION TE UTRECHT Naar wij van de directie der Nederland sche spoorwegen vernemen, kan thans als vaststaand worden aangenomen, dat de herbouw van de boven-verdieping van het Utrechtsche Centraal Station in moderne stijl zal geschieden, zoodat een harmonieus geheel zal worden verkregen. Reeds is men druk bezig met de uitwer king der plannen. Vraag betreffende bevroren aardap pelen. Een onzer abonné's schrijft ons, dat men aardappelen, die door de vorst zoet zijn geworden, dus enkel zoet en niet rot gevroren, stil moet laten liggen op een plaats, waar het niet vriest. Na 8, hoogstens 14 dagen, is dan de zoete smaak verdwe nen. Vraag. Het is mij bekend, dat er ver slaggevers zijn, die het gesprokene bijna woordelijk in de krant zetten door middel van een „code".- Mijn vraag is nu; Zijn er méérf dan één code of methode om het ge sprokene in een minimum van tijd neer te schrijven. Zijn er boekjes in den handel om het te leeren. Zoo ja: welke? Maken ro manschrijvers ook gebruik van een code? Antwoord. U hebt een heel klein klokje hooren luiden. Die z.g. code is niet anders dan stenografie, een middel om een gesproken tekst letterlijk op te nemen. Er zijn verschillende methoden, die wij hier niet kunnen gaan noemen. De gebruikelijke stenografie door romanschrijvers is nogal zelfs uit een boek. Vraagt u maar eens in den boekhandel. Uw vraag betreffende het gebruik van stetnografie door romanschrijvers is nogal naief. Neen, die schrijven den heelen tekst, zooals die in het boek gedrukt staat. Vraag. Zoudt u mij den naam van den regisseur van „Vadertje Langbeen" kunnen noemen, en diens volledig adres? Kunt u mij ook zeggen, door welke film-maatschap pij deze film uitgebracht is en in welke stu dio's de opnamen gemaakt zijn? Antwoord. Friedrich Zelnik. Zijn privé-adres is ons niet bekend, maar u zoudt hem kunnen schrijven p. a. Cinetone- studio, Amsterdam. De film is uitgebracht door „Filmex" en opgenomen in de Cine- tone-studio te Amsterdam. Koppermaandag is de gildedag der typo grafen en vroeger algemeen gevierd door gildenoptochten te Amsterdam en door een rondgang der leprozen om giften in te zamelen. Het octaaf van Drie Koningen vormde een uitgangspunt in de Vasten- avondpret. K. is de tweede Maandag in het nieuwe jaar. Hij heet ook wel Coppel- dach, Copperkensdach, Flora-Maandag, Gezworen Maandag, Verzworen Maandag, Bombarcerdag, Bombarnusdag, Verloren Maandag, Raasmaandag. De afleiding waarnaar U juist hebt gevraagd is on zeker. Wij- kunnen U hierover niet inlich ten. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Robin Hood (Errol Flynn, Olivia de Ha- villand). Welkom vreemde ling (Dick Powell, Pat O'Brien). Avonturen Komisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. Goedgekeurd v volwassenen Luxor: Misbruik van ver trouwen (Danielle, Darrieux, Charles Vanel). Moderne Meisjes (Sabine Peters, Leo Slezak). Dramatisch Amusant lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. lederen middag behalve Maandag, 2 uur matinee. Toelaatbaar v. volwassenen Casino; Spoorwegpiraten. (Erich von Stroheim Charles Vanel, Suzy Prim). Begeerde vrouwen. (Madeleine Renaud) Spannend Dramatisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: Rubbex (Jules Ver- straete, Enny Meu nier). De geheime schuil plaats. (Jack Holt). Planters in Indië. Detective- avonturen lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen I,Ida: De 13 Landers. In de maneschijn. (Douglas Fairbanks, Bing Crosby). Dramatisch Sensationeel lederen avond 8.15 u. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2-30 uur matinée. Afgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11