KRUIEND IJS DE „VAN KINSBERGEN" TEWATER GELATEN. Het geluk ligt in de sneeuw De oude houten brug tusschen Zwolle en Ommen heeft het tengevolge van het kruiende ijs zwaar te verduren. Een foto van de situatie Het motorvrachtschip „Flevo", voor de K.N.SM, in aanbouw bij de N.V. Scheeps- bouwwerf Gebr. Pot, is Donderdag te Bolnes tewater gelaten. Na de stapelloop kwam het schip in een ijsveld terecht Het artillerie-instructieschip „Van Kinsbergen", voor de Kon. Ned. Marine in aanbouw bij de Rotterdamsche Droog dok Mij., is Donderdag met goed gevolg tewater gelaten. Het schip in zijn element Belangstelling aan boord van Hr. Ms. .Tromp" voor de eerste voorstelling met de geluidsfilm-installatie, welke aangeboden is door het comité .Onze Marine en Donderdag officieel werd overgedragen De „Vliegende Vleugel" wordt de nieuwe eendekker genoemd, welke te Southampton is gebouwd en waarbij in het midden van den vleugel een cabine voor 15 passagiers is aan gebracht Fritz Kreisler, die van zijn Amerikaansch tournée is teruggekeerd, arriveerde Donderdag te Amsterdam voor zijn optreden in het Concertgebouw De reis van Daladier door Noord Afrika. - De landing van den Franschen premier te Bizerte, waar hij door verschillende autoriteiten begroet werd Aan het banket te Tunis ter eere van zijn bezoek hield Daladier een rede. De premier voor de micro foon FEUILLETON Een Wintersportroman van PETER KRAYENBüHL. (Nadruk verboden). 8) Grace. Precies negen dagen geleden reed Grace in haar kleinen Chevrolet naar Hamp stead, waar Reginald Arlen, haar boven al les beminde „Pap" in een kleine villa aan den oostelijken rand van de stad zijn incu- nabels verzamelde. Reginald Arlen was vrij laat en niet be paald gelukkig getrouwd. Grace bleef het eenige kind; zijn verlangen naar een zoon ging niet in vervuiling. Dat deed hem er te gemakkelijker toe besluiten de van zijn va der geërfde spinnerijen in Lancashire van de hand te doen. Hij verkocht de in den loop der jaren sterk uitgebreide en wereldbe kende fabriek zonder verlies. Grace was destijds zeven jaar oud. Het lag niet in mr. Arlen's karakter de toe komst van zijn dochter door de hoop op een geschikten schoonzoon aan die van zijn zaken te verbinden. Tusschen de ouders ontstond daarover nogal wat meeningsver- schil, dat eens zelfs in een openlijken strijd ontaardde, welke tusschen beide partijen een onoverbrugbare kloof deed ontstaan. Reginald Arlen bleef echter onverbiddel ijk. Grace werd in den geest van haar vader opgevoed, d.wz niet in een van die roemruchte internaten, welke het voor haar leven geschoolde „hoffahige" type der En- gelsche Lady plegen af te leveren, maar op een Zwitsersche kostschool, die weliswaar op niet geheel volmaakte, maar nochtans met de practijk van het leven rekening hou dende paedagogische principes was ge grondvest. En toen Grace later een bijzondere be langstelling voor sociale vraagstukken aan den dag bleek te leggen, maakte haar be minde, zj het ook zeer voorname „Pap" zich daarover geenszins ongerust. Innerlijk verheugde het hem zelfs, toen Grace hem op zekeren dag een brief van de directie van een groot warenhuis voorlegde, waar in haar werd megedeeld, dat zij als leer- ling-instructrice welkom zou zijn. Wat is dat voor een baan? Wie wil je instrueeren? De kim ten soms, wat ze moeten koopen? Pap kon zich aanvankelijk geen nauw keurige voorstelling maken van het toe komstige emplooi van zijn dochter, maar Grace hielp hem met zeldzaam enthou siasme: Ja, pap, in die eerwaardige, kostbare boeken van je staat daarover niets! Maar de leiders van dat warenhuis zijn moderne menschen! Die weten, dat hun zaak er geen schade door zal lijden, als zij zich wat aan hun personeel gelegen laten liggen. Daar heb je b.v. de twaalfhonderd verkoopsters, die aan het contant betalende publiek zijn overgeleverd. Die moeten leeren wat „Ser vice" is en voorkomendheid, hoe je je ge duld niet verliest en steeds weer vriende lijk kunt kijken, ook als er geen reden voor is, zooals tegenover heeren van jouw se- rieuzen leeftijd! Welnu, om die twaalf- honderdvoudige vrouwelijkheid in goede banen te leiden niet om haar alleen maar achterna te rijden daarvoor heeft men de instructice uitgevonden. Gesnapt, Pap? Pap was nu ongeveer op de hoogte, maar tevens bedroefd, dat hij Grace voort aan niet meer als tot dusver om zich heen zou hebben. Want vóór alles was het nood zakelijk, dat zij zich te Londen, niet al te ver van haar toekomstigen werkking ves tigde. Grace kende haar Pap en ging tot zijn groote voldoening tweemaal per week en met elk weekend naar huis.. Toen Grace na een jaar volontairsdienst vast werd aangesteld, keerde zij naar het ouderlijk huis terug, want Pap had, door haar een kleine Chevrolet te schenken, van zijn voldoening over haar vorderingen blijk gegeven, waardoor de afstand tusschen Londen en Hampstead, ondanks den voor een deel zeer slechten weg, tot veertig mi nuten kon worden teruggebracht zoo ver de mist, die dikke, kleverige, van ko lenstof bezwangerende mist in het w inter- schv Londen dat althans veroorloofde. Het is waarlijk geen pretje een auto door een dergelijken nevel heen te sturen. Men heeft geen tien meter vrij zicht en de licht signalen, alsmede de verkeersregelende Bobby ontwaart men gewoonlijk eerst dan wanneer men bereids, met een tegenlig ger caramboleert. Met trage voorzichtigheischuift de file auto's door de city te voet komt men vlugger vooruit maar Grace heeft acht uur dienst in hét grootste warenhuis van Eastend achter zich en dies lokt het ge drang in de ondergondsche en in de over volle straten haar allerminst. In haar wa gentje voelt ze zich voo veilig als op een onbewoond eiland Als Pap nu maar niet ongeduldig wordt! Hij is vandaag naar de Staatsbibliotheek geweest om met professor Mellingrodd over den verkoop van twee doubletten te onder handelen. Van daar uit heeft hij telefo nisch met Grace afgesproken, dat zij sa men naar Hampstead zullen terugkeeren. Gp een niet bijzonder druk kruispunt herkent Grace in het geel-witte schijnsel van een booglamp Pap's breedgeschouder de gestalte in een bontjas en op hetzelfde oogenblik brengt zij den wagen tot stil stand. De oude heer stapt kuchend in, blij van de straat weg en bij Grace te zijn. Een brief van je moeder, Grace. Lees eens voor, Papverzoekt Gra ce, die onophoudelijk de claxon laait loeien. Dat is onmogelijk, aan zulke gecom pliceerde zinswendingen waag ik me niet! Vertel dan den inhoud, Pap Mevrouw Arlen schrijft uit Parijs, waar heen zij een paar dagen geleden is ver trokken. Sinds den verkoop van de fabriek in Lancashire en den bewusten strijd om Grace's toekomt, is mevrouw Arlen ge woonlijk minstens zes maanden van het jaar op reis. Zij lijdt onder de weliswaar nooit onder woorden gebrachte, maar ge makkelijk te raden teleurstelling van haar man over het feit, dat Grace zonder broers is gebleven, ja, zij voelt deze verbor gen teleurstelling zelfs volkomen ten onrechte als een persoonlijke grief. Uit dien tijd dateert ook haar dwepen de en van alle critiek gespeende belang stelling voor occulte leerstellingen en theo- sophische bewegingen van alle schakeerin gen. Bovendien geniet zij de reputatie van een edelmoedige philantrope en al deze lief hebberen geven haar herhaaldelijk aanlei ding tot reizen. In werkelijkheid echter is haar voortdurend van huis zijn het gevolg van een innerlijke rusteloosheid, een ahas- verische onrust, waarvoor geen kruid ge wassen schijnt te zijn. Mr. Arlen verdraagt de veelvuldige - spleens van zijn vrouw met de humor, den Engelschman eigen en voor Grace is me vrouw Arlen, ondanks alles, de moeder, over wie geen discussie toelaatbaar en geen critiek geoorloofd is. Maar in stilte zijn vader en dochter het met elkaar eens.... Vertel dan, Pap! En Pap verelt, wat mevrouw Arlen uit Parijs weet te berichten, waar zij als gede legeerde van de theosophische loge „Sun light" aan een internationaal congres deel neemt. Vóór alles is mevrouw Arlen buitenge woon ontevreden over de ontvangst. Behal ve miss Colsfoot, die een dag voor haar was vertrokken, was slechts Mme Vin- do uce, de secretaresse van de presidente van bet congres aan het station versche nen en nog wel in een schaamteloos mo dern lila Taylormade, nota bene de bonds- kleur, die men toch werkelijk niet op een dergelijke manier mocht trivaliseeren Bespottelijk, ja bijna vernederend was het, dat men haar als gedelegeerde niet had toegelaten, toen zij mr. Chang Bos Mou de groeten van haar logé wilde over brengen. Mr. Chang Bos Mou, de verlichte Indiër en Star van het congres, wordt door prinses Aimée Bonaparte kennelijk als een gevangene behandeld. Men vertelt, dat zij z'n leven voor 20.000 pond heeft verze kerd Schei uit, Pap, stop of ik rijd in de eerste de beste sloot, weert Grace alle ver dere mededeelingen af en zuchtend iaa' ze er op volgen: Arme mama Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5