SPORT - Laatste berichten MARKTBERICHTEN VRIJDAG 6 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Opsporingsonderzoek in verband met de uitgifte van erfpacht gronden te Amsterdam Het A. N. P. bericht ons: De rijks-recherche is op last van de justitie te Amsterdam reeds geruiraen tijd bezig met het instellen van een on derzoek naar de omstandigheden, waar onder in de hoofdstad erfpachtsgronden worden uitgegeven. Dit onderzoek wordt ingesteld op grond van geruchten als zouden bij de uitgifte van deze erfpachtsgronden onre gelmatigheden hebben plaats gehad. Het onderzoek is nog in vollen gang en in dit stadium kon de justitie geen nadere inlichtingen verstrekken. Bovenstaand bericht van het A.N.P. is klaarblijkelijk verspreid naar aanleiding van een sensationeel bericht in de „Tele graaf" van hedenochtend, op welk laatste bericht onderstaand communiqué doelt: EEN AANKLACHT TEGEN DE „TELEGRAAF". Wethouder S. R. de Miranda heeft ons het volgende communiqué ter publicatie ver strekt: In „De Telegraaf" van hedenochtend wordt in een artikel over onregelmatighe den bij de uitgifte van bouwgrond te Am sterdam medegedeeld, dat door de Rijks recherche in opdracht van de justitie-auto- riteiten te Amsterdam, een breed opgezet onderzoek daarnaar wordt ingesteld. In dit artikel wordt verder vermeld dat, zooals de zaken thans staan, de verdenking zich concentreert *op twee figuren. Eén der beiden is de wethouder S. Rodriguez de Miranda. Deze zou, buiten den dienst van Publieke Werken om, grond hebben toegewezen aan den autohandelaar T. Ful- dauer, die deze terreinen weer met een winst van 10.000 aan de bona fide bou wers Venemans, Kop en Vetter te Amster dam zou hebben overgedaan. Vervolgens wordt gemeld, dat de transac tie tot stand kwam door bemiddeling van mr. A. Rodriguez de Miranda, zoon van den wethouder, die evenals de heer Ful- dauer, een winst van 5000 zou hebben ge maakt. Men neemt aan, zoo luidt het'bericht ver der, dat mr. de Miranda zijn vader heeft overgehaald op onregelmatige wijze in te grijpen om hem dit voordeel te verschaffen. Ten slotte wordt in dit bericht vermeld, dat de verhouding tusschen den wethou der en hoofdambtenaren v. Publieke Wer ken zoodanig zou zijn geschokt, dat ieder mondeling verkeer tusschen beide partijen is afgebroken en alles schriftelijk wordt afgedaan. Naar aanleiding wan dit bericht zij het volgende medegedeeld: 1. tot vandaag is den wethouder van een justitioneel onderzoek niets gebleken; 2. noch dooh den wethouder, noch door den dienst van Publieke Werken is den heer Fuldauer grond toegewezen. De uit gifte van bedoelde terreinen geschiedde op normale wijze tegen den normalen canon aan de bonafide bouwers Venemans c.s.; 3. nimmer heeft tusschen den wethou der en zijn zoon eenige bespreking plaats gevonden omtrent uitgifte van grond; 4. de verhouding tusschen den wethou der en de hoofdambtenaren is volkomen normaal. De directeur van Publieke Wer ken, zoomede de hoofdambtenaren, plegen dagelijks met den wethouder mondeling overleg. De wethouder heeft naar aanleding van bovenbedoeld artikel bij de Justitie een klacht ingediend tegen de hoofdre dactie van de „Telegraaf'. EEN VERKLARING VAN DE SOCIAAL DEMOCRATISCHE RAADSFRACTIE. Naar aanleiding van de beschuldiging van „De Telegraaf" tegen wethouder de Mi randa en het raadslid Gulden, deelt het bureau van de Sociaal-Democratische Raadsfractie, dat vanmorgen heeft verga derd, ons het volgende mede: Zooals ook uit de publicatie van „De Te legraaf" blijkt, zijn de beschuldigingen van de Miranda tegen Gulden voor het eerst in de fractievergadering op 14 November j.l. ter sprake gekomen. Naar aanleiding van de toen mondeling door de Miranda ge dane mededeelingen, is hem gevraagd deze beschuldigingen voor de fractieleder op schrift te willen stellen. Tevens is aan Gu= den gevraagd om hiedop schriftelijk te willen antwoorden. Beide nota's zijn aan de leden van de fractie verstrekt en het lag reeds in het voornemen de geheele kwes tie in de eerste fractievergadering van het nieuwe jaar grondig te behandelen. Deze behandeling zal nog hedenavond plaats vin den. De fractie zal zich uiteraard tevens bezighouden met hetgeen „De Telegraaf' ook met betrekking tot de beweerde rela ties met den heer Fuldauer heeft gemeld, en waarvan aan de fractie niets bekend was. Het bureau van de fractie heeft inmiddels ter publicatie verstrekt de schriftelijk ge formuleerde beschuldigingen van de Mi randa tegen Gulden benevens hetgeen Gul den op deze beschuldigingen heeft geant woord. De beschuldigingen van de Miranda Volgens in de fractievergaderingen van 14 dezer gemaakte afspraak laat ik hieron der een samenvatting volgen van de door mij gemaakte bezwaren tegen het optreden van Gulden. 1. Handel in erfpacht. Een dergenen, dien een deel van den grond op Bosch en Lommer tegen verlaag den prijs is toegewezen, is Elderenbosch. met wien Gulden als architect regelmatig samenwerkt Voor mij staat vast. dat El derenbosch zijn terreinen heeft overgedra gen aan Versteyne en Wijers, waarvoor mij een bedrag van 500 per perceel ge noemd is. Zooals bekend is, werd op de canon een reductie gegeven om de huren de eerstvol gende 5 jaren zoo laag mogelijk te houden. Ik van van oordeel, dat deze zeer afkeu renswaardige transactie niet zonder mede weten van Gulden is tot stand gekomen, Of daarbij de bekende manipulaties hebben plaats gevonden, teneinde de zaak formeel te dekken, heeft geen beteekenis. In elk geval had Gulden, die zoo vaak voor an dere zaken mij weet te vinden, zijn wethou der daarvan op de hoogte moeten stellen, zoodat deze dit niet uit den mond van an deren behoefde te vernemen. Deze handel in erfpacht waarvan het gevolg is, dat Gul den in feite thans als architect van den kooper optreedt, vindt in den Raad scherpe afkeuring. "Wanneer direct of indirect de naam van een sociaal-democraat daaraan verbonden is, zal bij openbaarmaking van een dergelijk geval, de positie van de so ciaal-democratie in onze stad belangrijke schade worden toegebracht. 2. Bouwen van groote complexen in Bosch en Lommer. Geruimen tijd geleden heeft de bouwer Borst, met wien Gulden als architect even- gens regelmatig samenwerkt, grond ge vraagd voor 1000 woningen. In vergaderingen, waar de voorberei dingen tot den bouw plaats hadden, had deze aanvraag zeer de aandacht, omdat daaraan de naam Gulden verbonden was, die aldus een tiende deel van het archi- tectenwerk van Bosch en Lommer tot zich trok. Een andere beteekenis werd aan deze aanvraag niet toegekend, terwijl de pro paganda voor het uitgeven van groote com plexen door Gulden gemaakt, in dat zelfde licht werd gezien. Van de bespreking met Borst over een ander groot werk, maakte ik gebruik hem de vraag te stellen, wat hem had bewogen grond van 1000 woningen aan te vragen, terwijl tegen het toegewezen geringere aantal door hem bezwaren worden gemaakt van zoodanigen aard, dat het nog twijfel achtig is, of door hem aan dezen bouw zou worden begonnen. Hij antwoordde hierop, dat te hebben gedaan op advies van Gulden, voor wien het slechts om het teekenloon ging. Door het antwoord van Borst is duidelijk, dat in de sterke propaganda voor het uit geven van groote blokken heelemaal niet de meening weergevende van den bouwer, een zuiver persoonlijk belangen-element zit, dat een raadslid sterk in opspraak brengt, en, als dat raadslid een sociaal democraat is, ook zijn partij. 3. Zaak Egeman. Van alle grondspeculanten is Egeman wel de hardnekkigste, die door zijn verzet na vele jaren de goedkeuring van het uit breidingsplan van Watergraafsmeer in den weg heeft gestaan. In mijn nota als antwoord op den brief, welke door Matthijsen is rondgezonden, heb ik het standpunt van P.W. ontvouwd, waaruit blijkt, dat de ambtenaren sterk het belang van de gemeente tegenover dat van den grondspeculant verdedigen. Voor Egeman treedt wel is waar de ar chitect van Os op, doch achter dezen tee kenaar van het voormalige bureau Gulden en Geldmaker staat, zoo moest ik verne men, in werkelijkheid het raadslid Gulden Het antwoord van Gulden. 1. Handel in erfpachtsgrond. Aan mijn cliënt werden 12 perceelen op - Bosch en Lommer toegewezen en de plan nen werden aan mij opgedragen. Een archi tect heeft met zijn principaal geen ver- oere verbinding, dan dat zijn plan door hem moet worden goedgekeurd. Of het goed wordt afgewerkt, op welke wijze het ge financierd wordt, gaat hem niet aan. In den regel komt de architect nadat de bouwvergunning is verleend en het hono rarium is betaald, met den bouwer niet verder in aanraking. Hij staat buiten elke verdere transactie. Een architect heeft met koop of verkoop van erfpacht niets te maken. Daar ik behalve architect raadslid ben, heb ik toch zoodra ik bemerkte, dat an dere belanghebbenden zich met dezen bouw bemoeiden, inlichtingen gevraagd. Mijn opdrachtgever deelde mij mee, dat hij er bij geen - hypotheekbank of anderen geldschieter in was geslaagd kapitaal te vinden, dat hij alleen het risico van 140.000.eigen kapitaal er in te steken, niet aandurfde. Daarom was hij gedwon gen geweest het risico te verdeelen door zich met een anderen bouwer te associee- ren. Teneinde meer zekerheid te hebben, heb ik de medeparticipanten naar de zaak ge vraagd die mij dezelfde inlichtingen ga ven. Het architecten-honorarium wordt be paald door de tabel, die is vastgesteld door den bond van Nederlandsche architecten. Ik ga daar ncch onder, noch boven. Ik heb dit relaas nu medegedeeld, om dat de Miranda deze zaak tegen mij heeft willen uitspelen. Ik wensch er evenwel den nadruk op te leggen, dat ik als architect niet aan sprakelijk gesteld kan worden voor daden van mijn principaal. De vraag, of deze Egeman de hardnek kigste van alle grondspeculanten is, laat ik thans rusten, evenals de vraag, of de ambtenaren een gemeentebelang beharti gen door hem het bouwen onmogelijk te maken. Gesteld dat dit zoo is, zou ik dan een persoonlijk belang hebben gediend, wanneer ik het voor Egeman had opgenomen? De Miranda suggereert een bevestigen de beantwoording van deze vraag door zijn mededeeling: „Voor Egeman treedt weliswaar de archi tect van Os op, doch achter dezen teeke naar van het voormalige bureau Gulden en Geldmaker staat, zoo moest is vernemen in werkelijkheid het raadslid Gulden." Dit is een pertinente leugen. Ik heb geen enkel belang bij de exploi tatie van Egeman's bouwterrein; ik heb po gingen trouwens niet direct van Egeman uitgaande om mij hierbij belang te ge- vens, steeds afgeslagen, evenals ik mij ont houdt van contact met welken grondspe culant ook; ik heb geen enkel zakelijk be lang met van Os gemeen, evenmin als met eenig ander vroeger teekenaar van mijn bureau, die zich zelfstandig heeft gevestigd; Jans te Almelo, Roodenburg, Speyer, Bef- fie, van Dongen, allen te Amsterdam, Elte te Alkmaar en van Os. De laatste heeft mijn bureau in 1919 ver laten. Hij is sindsdien in Soerabaja geves tigd geweest en in April van dit jaar te ruggekomen naar Amsterdam. Met van Os heb ik geen andere dan een goede persoonlijke verhouding, zooals ik met alle collega's heb, die vroeger bij mij hebben gewerkt. Van Os is geen vooruitgeschoven post van mij. Ik ontken ook, met de meeste be slistheid, dat van Os of ik aanleiding ge geven zouden hebben tot booze vermoedens in deze. Als inderdaad de Miranda hieromtrent iets „moest vernemen", dan is dit een las- terxijk kletspraatje geweest. 3. Bouwen van groote complexen in bosch en lommer. Het bouwen van groote complexen, die een voortgezet bouwbedrijf van bijvoor beeld vier jaar mogelijk maakt, is óók een groot ondernemersbelang. Mijn principaal Borst heeft zeer deugdelijke gronden van eigenbelang, wanneer hij dit systeem graag aanvaardt. Het is ondenkbaar, dat hij ter motiveering van zijn aanvraag om 1000 woningen in een vierjarenplan te bouwen zich zou beroepen op een „advies van Gul den, voor wien het slechts om het tee kenloon ging". Borst gaf mij dan ook een geheel ande re lezing van het gesprek, waarop de Mi randa zich beroept, en wel een, die de aannemelijkheid vóór heeft. Reeds de commissie-Serrurier van 1897 bepleitte de noodzakelijkheid van het prijs geven van de verplinterde bouw bij stads uitbreiding. Reeds in 1911 toonde ik in den raad de noodzakelijkheid van massabouw aan. Hoe vaak hebben de oudere fractieleden niet de gek gestoken met mijn idee-fixe op dit punt. Ik heb het systeem niet uitgevonden. Op aesthetische gronden werd het ontwikkeld door den sociaal-democraat Walter Curt Behrens in zijn „das einheitliche block- front". Berlage heeft het overgenomen in zijn toelichting tot het uitbreidingsplan van 1917. Hij ging reeds tot de voorkeur voor het uitgeven van grond aan één bouwer „voor een afzonderlijk stadsgedeelte". De commissie in 1934 door de nationale woningsraad benoemd pleit krachtig voor den massabouw op economische en tech nische motieven en tegen den intermittee- renden bouw. Ook sociale overwegingen leiden tot haar conclusie. Hoofdzaak acht zij, dat door „een continu-bedrijf" wordt gewerkt „met een groote kern van blijvend personeel, waardoor een goede organisatie kan worden opgezet". In 1935 drong ik er op aan den bouw van Bosch en Lommer in groote eenheden te doen geschieden. P. W. heeft dit niet voorbereid. Veel moest onvoorbereid of .slecht voorbereid worden begonnen, toen eenige weken geleden* plotseling tot de uitgifte van grond werd besloten. Dientengevolge stag neert zelfs de bouw. De directeur van P. W. verklaarde in de laatstgehouden commissie-vergadering( dat hij voorstander is van de uitgifte in groote eenheden, wat ook reeds toegezegd was bij de eerste 500 woningen op Bosch en Lom mer. De directeur kon daartoe ten aanzien van de 10.000 nu te bouwen woningen niet overgaan, omdat Bosch en Lommer, nu na een paar jaar noodeloos talmen, halsover kop moest worden afgebouwd. (Keeds opgenomen in een gedeelte onzex vorige oplage). BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 85 ct. per K.G. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST. Naar wij vernemen, heeft de K.N.V.B. alle wedstrijden voor a.s. Zondag afgelast. Binnenland ARBEIDER GEDOOD. Machine greep zijn kleeren. De 51-jarige pakhuisknecht S. T., werk zaam bij de kaasexporteurs gebrs. S. aan de Houtmarkt te Haarlem, was bezig een wastrommel, die met een electro-motor gedreven wordt, te reinigen. Terwijl de trommel draaide, boog hij zich voorover om een putje schoon te ma ken. Zijn kleeren kwamen in aanraking met de as van den motor en rolden zich op, waardoor een strop ontstond. Vervol gens werd de arbeider met kracht tegen den trommel geslagen. Toen een collega later in de fabriek kwam, vond hij S. dood. De politie en ar- beisdinspectie hebben een onderzoek in gesteld. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Joannes de Deo overge bracht. Het slachtoffer laat een vrouw met vier kinderen achter. EEN HONDERD-JARIGE. Op 9 Januari as. hoopt de weduwe Erné, geboren Pieternella Verrips, in haar wo ning aan den Gageldijk te Westbroek, haar honderdsten geboortedag te vieren. De 100-jarige is dertien jaar weduwe. Ir. 1925 overleed haar echtgenoot op ne gentigjarigen leeftijd. Behalve een 67-jari- g^ dochter, die haar verzorgt, heeft zij nog drie kinderen. Juffrouw Erné heeft een scherp geheu gen. Zoo herinnert zij zich nog heel goed de periode van den hongersnood van 1845. Zij weet veel te vertellen van vroegere winters met sneeuwstormen en aanhou dende vorst, eens zóó, dat er met Paschen nog op de Lek schaatsen gereden werd. Ook heeft zij in den tijd, dat zij te Breuke- len diende, meegemaakt, dat voor het eerst een trein reed tusschen Utrecht en Amster dam. Toen het puffende gevaarte door de Breukelensche landouwen reed, spotte men: „daar komt dat beest aan". Ter animee ring mocht de eerste dagen voor niets ge reden worden, „maar niemand durfde". Ofschoon ook mejuffrouw Erné moet endervinden, dat de ouderdom met gebre ken komt en haar gezondheid wel een en ander te wenschen overlaat, is zij nog heel opgewekt en vol goeden moed voor het komende jaar. Deze bijzondere verjaardag zal een wa ren feestdag worden voor Westbroek. DE MOORD IN DE OUDE DOELENSTRAAT. Aangehoudene in vrijheid gesteld. Vanmorgen is de sigarenwinkelier B. die door de Amsterdamsche politie was gear resteerd, omdat hij verdacht werd, betrok ken te zijn bij den dubbelen moord, die Woensdag jL gepleegd is in het perceel Oude Doelenstraat 20, vanmorgen voor den officier van Justitie geleid. De man is in vrijheid gesteld, daar zijn schuld niet gebleken is. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. SERIE RIJWIELDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. In het laatste kwartaal van het afgeloo- pen jaar werden bij de Haagsche politie verscheidene aangiften van rijwieldiefstal len gedaan, alle uit de Wagenstraat en om geving. Na onderzoek kon de politie de hand leggen op den 18-jarigen lossen werk man F. H. G. A., bijgenaamd „Pinda" en zijn 18-jarigen vriend, den blöemenkoop- man C. B. Beiden bekenden ongeveer 15 rijwielen te hebben gestolen. Hiervan zijn er tien achterhaald. Tegen drie personen, waaronder twee bloemengrossiers te Rijnsburg, zal proces-verbaal wegens schuldheling worden opgemaakt. „Pinda" heeft nog bekend in den nacht van 23 op 24 December een vitrine in de Groote Marktstraat te hebben ingedrukt en daar uit een blauw sportcostuum te hebben ont vreemd. Buitenland DB REIS VAN DALADIER. ALGIERS, 6 Jan. (A. N. P.). Vanochtend l? kwart over acht is de Fransche minis ter-president Daladier aan boord van den kruiser „Foch" te Algiers aangekomen. DE OFFICIEELE INLIJVING VAN HET SUDETENLAND. WEENEN, 6 Jan. (A N. P.). Zondag zal het Sudetenland officieel worden ingelijfd bij het Derde Rijk als de gouw van Ost- mark. De rijkscommissaris voor het Su- oetengebied, Henlein en Gouwleider Buer- ckel zullen te Znaim, ongeveer 100 km. ten Noorden van Weenen, tijdens een be- tooging het woord voeren. INCIDENT AAN DE TSJECHISCH— HONGAARSCHE GRENS Een aanval op de stad Muukacs BOEDAPEST, 6 Januari (A.N.P.) Het Hongaarsche Telegraaf Agentschap bericht, dat Vrijdagochtend van Tsjecho-Slowaak- sche zijde een aanval is gedaan op de Hon gaarsche grensstad Munkacs. Naar verluidt zou de aanval zijn geopend door een pantserwagen, welke evenwel buiten gevecht zou zijn gesteld en waarvan de bemanning gevangen zou zijn genomen. Het Hongaarsche bureau bericht verder, dat de Tsjecho-Slowaaksche artillerie van de heuvels rond Munkacs de stad onder vuur heeft genomen. Van Hongaarsche zijde is versterking ge zonden, de aanval is naar verluidt ten koste van zware offers afgeleid. De Hongaarsche regeering heeft onmid dellijk geprotesteerd bij de gezanten van Duitschland en Italië te Boedapest tegen dezen aanval van Tsjecho-Slowaaksche troepen en Oekrainische vrij scharen op Munkacs. Ook te Praag is ernstig gepro testeerd. De Hongaarsche regeering wijst iedere verantwoordelijkheid voor mogelij ke gevolgen van de hand. BOEDAPEST, 6 Jan. (A. N. P.). Van of- ficieuse Hongaarsche zijde wordt ten aan zien van het incident bij Munkacs nader gemeld, dat vanochtend te 3.40 uur Tsje cho-Slowaaksche troepen en Oekrainsche Ivrijscharen Munkacs hebben aangevallen en het dorp Crosveg hebben bezet. De pantserwagen, waarvan de aanvallers ge bruik maakten, kon door de Hongaarsche grenswachten en gendarmen worden ver overd. De Hongaarsche artillerie heeft tot nu toe nog niet geschoten. De Tsjechische ar tillerie heeft acht granaten doen neerko men op Munkacs. De Tsjecho-Slowaken bevinden zich nog cp Hongaarsch gebied. Zij poogden de ri vier Latorcza over te steken, doch zq werden teruggeslagen. Hongaarsche offi cieren van de commissie tot afbakening van den grens hebben aan den strijd deel genomen. Tenslotte wordt nog van officieuse Hon gaarsche zijde gemeld, dat bij het incident negen Hongaren werden gedood, waarvan vier officieren en vijf manschappen. De Tsjechen lieten vijf dooden achter. SMOKKELAARS IN GEVECHT MET DE POLITIE NEW-YORK, 6 Januari (A.N.P.) Van- ochenr is de politie slaags geraakt met een bende smokkelaars van verdoovende mid delen. Een politieman werd door een schot gewond, zes smokkelaars werden ge arresteerd, n.l. drie inwoners van Brooklyn en drie opvarenden van het Italiaansche vrachtschip „Ida". Het gevecht was het einde van onderzoek naar een smokkelpartij van verdoovende middelen, dat drie en een halve maand heeft geduurd. 24 Politiemannen namen aan het g.evecht deel, waarin meer dan vijftig schoten werden afgevuurd. 250 Pond opium ter waarde van 50.000 dollar is in beslag genomen. u SPIONNE POOGT ZELFMOORD TE PLEGEN GENèVE, 6 Januari (A.N.P.) De dan seres Virginia Capt, die wegens spionnage is opgesloten in de federale gevangenis, heeft gepoogd zelfmoord te plegen. Haar leven verkeert niet in gevaar. VALSCHE MUNTER GEARRESTEERD. PARIJS, 6 Jan. (A N. P.) Te Brunoy (Frankrijk) is een zekere Levèvre gearres teerd onder beschuldiging Fransche en Britsche bankbiljetten te hebben ver- valscht De politie was den man reeds eeni- gen tijd op het spoor en heeft hem thans betrapt, terwijl hij aan het werk was. De politie heeft vastgesteld, dat de val- sche munter voor een waarde van vier of vijf millioen franc valsche Britsche bankbiljetten van 10 pond sterling heeft vervaardigd en uitgegeven en voor een waarde van ongeveer tien millioen francs aan valsche Amerikaanache biljetten. LEIDEN, 6 Jan. Vee. Ter veemarkt werden aangevoerd 9 stieren 230270, schoon gewicht 5660 cent, handel matig; 123 kalf- en melkkoeien 190300, han del tamelijk; 164 varekoeien e. a. 120 195, 141 vette koeien 180290 schoon gewicht 4870 cent, graskalveren 24 60, schoon gewicht 4450 cent, 14 vette kalveren 60110, schoon gewicht 70100 cent handel matig; 203 nuchtere kalveren 59 handel stroef; 100 vette schapen 1826, schoon gewicht 4046 cent, 584 vette lammeren 1218, schoon gewicht 4448 cent, handel tamelijk vlot; 255 mest- vurkens 1835 en 225 biggen 516, handel zeer matig; 9 bokken of geiten ƒ8 7 handel matig; 16 zeugen 4060 han del zeer matig. Kaas. Aanvoer totaal 20 partijen, waarvan 17 partijen Goudsche kaas 1ste kaas 21—30 per 50 kg. Aanvoer 915. Leidsche kaas le soort 25 per 50 kg. Han del matig. LEEUWARDEN, 6 Jan. Vee. Aanvoer: 125 Twenterstieren 240340, 280 vette koeien 120280 per stuk, 4067 cent per kg 511 melk- en kalfkoeien 130300, 205 pinken 30150, 7 vette kalveren, 430 nuchtere kalveren 47, 329 vette scha pen 1120, 140 weideschapen 1014, 500 vette varkens 40145 per stuk, 4148 cent per kg., 38 magere varkens 2245, 46 kleine biggen 815 per stuk, 16 bokken en geiten, 21 paarden. Totale aanvoer 2865 stuks. Kaas. Nagelkaas f 2831, Edammer kaas 21)30 per 50 kg. Aanvoer 915. Boter. Prijzen: Veilingboter 1.46 1.42 per kg. Aanvoer 5 zesde vaten. Com missie 0.85. AARLANDERVEEN, 6 Jan. Eierenvei- ling. Prijzen: kippeneieren 4.705.00 en eendeneieren 3.003.50 per 100 stuks. Kaas 2026 cent per pond. BOSKOOP, 6 Jan. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Claudius Per- net f 1.50—2.20, Briarclif 0.80—1.40, But terfly 0.70—1.12, Wilh. Kordes f 1.80— 2 60, Rosalandia 6011, Edith Helen 1.60, Andromeda 17 cent, Mahonia 7 cenl. Seringen 0.80—1.25, Cyclamen 711 cent, Helleboris 34 cent. ZOETERWOUDE, 4 Jan. Elerenveiling. Alem. Belang in café Hollander, kippen eieren f 5.505.90, per 100 stuks, konij nen 0.40, kippen 0.65 en hanen 0.70 1.00 per stuk. NIEUW VEEN, 5 Jan. Eierenveiling. Prij zen: kippeneieren 445 stuks, 5.505.90 per 100 stuks WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen S.56J/4 Berlijn 73.82 »/2 Parijs 4.84i/o Brussel 31.01 Zwitserland 41.56 Kopenhagen 38.20 Stockholm 44 05 Oslo 43.- New York 1.84i/1É Praag 6.30

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3