STADS NIEUWS BINNENLAND VRIJDAG 6 JANUARI 1939 DE LEWVSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 c Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; i 2.50 per kwartaal Bü onze agenten '0 cent per week; 2 60 per kwartaal Franco per post 2 95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met gei'll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? NOG EENIGE SNEEUW. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Meest matige Noord- Westelijke tot Westelijke of Zuid-Weste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelyk nog lichte sneeuwbuitjes, lichte dooi over dag. Des nachts temperatuur om het vries punt. Voor het binnenland, het Oosten en het Zuiden: Meest zwakke Noord-Westelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, wei nig of geen sneeuw overdag, temperatuur om het vriespunt, des nachts lichte vorst. Weerstoestand van vanmorgen 7.20 uur: Den Helder: regenbuien, N. N. W. mati ge wind, 2 gr. C. Vlissingen: half bewolkt, W. N. W. ma tige wind, 2 gr. C. De Bilt: sneeuw, W. Z. W. zwakke wind, U gr. C. Groningen, licht bewolkt, Z. W. zwakke wind, 2 gr. C. Maastricht: buiig, Z. W. zwakke wind, 0 gr. C. BUITENLANDSClI WEEKOVERZICHT Over het Oostelijk Oostzeegebied en de Golf van Riga ligt de laatste rest van het gebied van lagen luchtdruk, dat in de laatste dagen in onze omgeving sneeuw bracht. Over Frankrijk en Centraal-Europa vormt zich een gebied van hooge luchtdruk, met een uitlooper naar het Noorden over Engeland en Schotland Op de Noorsche Zee en de Noordzee blijft de luchtdruk relatief laag, zoodat de winden overal uit Noord- tot West blijven en luchtmassa's aanvoeren, die met een temperatuur bo ven het vriespunt de kusten bereiken. Het weer is in onze omgeving overal opgeklaard en de neerslag bepaalt zich tot lichte sneeuw, die overdag door de krachtige zonnestralen grootendeels weer smelt. Op den Oceaan ligt een uitgebreide, doch weinig actieve depressie, aan de Zuid- Oost-zijde begrensd door het Azoren-ma- ximum, aan de Noord-West- en West-zijde door een machtig gebied van hoogelucht- riruk, dat Groenland en de geheele Oost kust van het Amerikaansche continent be dekt. De vorst is op het vaste'and van Europa slechts plaatselijk van beteekenis en was in het binnenland der Britrche Eilanden in den morgen nog matig. De toe stand wijst nog niet op een nieuw intre den van een vorstperiode. LUCHTTEMPERATUUR. 3.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.30 uur tot Zaterdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 7 Jan. voorm. 3.30 en nam. 3.55 uur. Maan op 17.25 uur Vrijdagavond. Maan onder 8.42 uur Zaterdagmorgen. LUCHTVAART DE OPLEIDING VAN VERKEERS VLIEGERS Nieuw systeem wordt ingevoerd Naar wij vernemen, is ter voorziening in de leemte, ontstaan door het overlijden van den vliegtuigbestuurder der K.L.M., Van der Sijde, die belast was met het geven van instructies aan de in opleiding zijnde ver keersvliegers en aan de leerlingen van de rijksopleiding van verkeersvliegers, tijde lijk met het geven van instructie belast de Indië-vlieger der K.L.M., Parmentier. Inmiddels zal echter een geheele veran dering worden gebrach, in het tot nog toe Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" Naar de nieuwe Gemeenschap I In de gisterenmorgen voortgezet!e verga dering van den Bondsraad van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", onder voorzitterschap van den heer A. J. Loer akker werden werden allereerst de voor stellen van de verschillende afdeelingen behandeld. Bij deze voorstellen kon de vergadering zich voor het meerendeel vereenigen met de prae-adviezen van het hoofdbestuur. Hierna hield de heer H. J. Kuipers, be stuurder van het R.K. Werkliedenverbond en oud-bestuurder van den R.K. Landarbei dersbond een langdurige rede. In deze rede gaf hij een duidelijk beeld van de jongste maatregelen en wetsont werpen van den Minister van Sociale Za ken, die hij van het hoogste belang voor de geheele arbeidsbewtging achtte. De heer Kuiper wist zijn auditorium van de groote importantie der maatregelen te overtuigen. In het bijzonder belichtte hij de werkloosheidsverzekering, het Plan- Westhoff, en de kinderbijslagregelingi voor al in verband met de Landarbeidersbewe ging. Over het algemeen stond spr. er sym pathiek tegenover. Ook op de kinderbijslagregeling ging spr. zeer diep in. Hij gaf een nadere en zeer duidelijke toelichting met betrekking tot het leven van de katholieke landarbei ders. Een hartelijk applaus onderbrak meer malen de geestdriftige rede. De voorzitter, de heer A. J. Loerakker, bracht den heer Kuiper dank voor zijn toe lichtende en verklarende woorden. Hij hoopte, dat deze erin geslaagd zou zijn den R.K. landarbeiders een duidelijk, be grijpelijk en schematisch overzicht gege ven te hebben. Vooral het blootleggen van de grondgedachte vond de heer Loerakker zeer te waardeeren. Vele misverstanden over de ordenende maatregelen van Minis ter Romme zouden hierdoor uit den weg geruimd worden. Tot slot sprak de geestelijk adviseur van den Bond, prof. A. Cleophas over de nieu we gemeenschap. Hij bracht daarbij de buitengewoon critieke dagen van Septem ber 1938 in herinnering, hij schetste de verdwazing van de tegenwoordige mensch- heid, laakte de rassentheorie en keerde vervolgens terug tot de nieuwe gemeen schap. Als een man, dienen wij te staan achter het mooie, initiatief, dat het R.K. Werk liedenverbond genomen heeft. Ook de warme propaganda woorden van prof. Cleophas werden meermalen door een enthousiast applaus onderbroken. Na rondvraag volgde sluiting. DE EERSTE KAMER EN HET ONDERWIJS. Aan het begrootings-verslag van de af deelingen der Eerste Kamer ontleenen we deze korte passage, het onderwys betref fende: Verscheidene leden waren van oordeel, dat de overbezetting van de klassen in hooge mate afbreuk doet aan de resulta ten van het lager onderwijs en dat der halve de bezuiniging, indertijd op dit stuk aangebracht, improductief en kortzichtig is gebleken. Een meerdere uitgave van 12 millioen ten einde haar ongedaan te maken, achtten deze leden welbesteed. Het had op eenige leden een zeer eigen- aardigen indruk gemaakt, dat inzonder heid de R. K. Staatspartij, alsook haar Tweede Kamerfractie, bij voortduring cri- tiek oefenen op deze, haars inziens laak bare, situatie, terwijl er maar steeds geen R. K. ministers worden gevonden met zooveel invloer in het kabinet, dat daar in verandering wordt gebracht. Eenige leden drongen er op aan, dat een einde zou komen aan den weifelenden en huns inziens niet van eenige eigenge reidheid gespeenden koers, welken de Mi nister van Onderwijs, ten aanzien van de spelling volgt en die nergens instemming vindt. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 5 tot 12 Januari vastgesteld op 70 cent per K.G. gevolgde systeem, waarbij in hoofdzaak één vliegtuigbestuurder met de opleiding werd belast. Verschillende vliegtuigbestuurders, die de daarvoor noodige eigenschappen bezit ten zullen bekwaamd worden in het ge ver van instrui tie, zoowel aan leerlingen van de ryksopieiding als aan jonge ver- keerspiloten, die nieuwe vliegtuigtypen mceten ieeren besturen. Zij zullen bij het werk als instructeur r«..uleeren en tusschen de perioden, waarin zij opleiding geven, normaal als vliegtuig bestuurder hun lijndiensten blijver, ver richten. Binnenkort zal men daardpor over een zestal instructeurs beschikken, welk aantal zoo noodig verder kan worden uitge breid. KERKNIEUWS DE GENEZING VAN EEN PROTESTANTSCH MEISJE TE LOURDES. door het „Bureau des Constatations" erkend. Het „Bureau des Constatations" heeft na een minutieus onderzoek de plotselinge en onverklaarbare genezing erkend van een protes tant meisje, German Bristen. Aan het gedetailleerde verslag van het „Journal de la Grotte" ontleenen wij de volgende bijzonderheden van dit geval, dat niet alleen be langwekkend is omdat de ziekte uit de symptomen ongeneeslijk was gebleken, maar ook omdat de zieke zelf een protestant meisje was. German Bristen werd op 9 Maart 1917 geboren te Cateau in het Noorden van Frankrijk. Zij was werkzaam in een win kel, tot zij in Maart 1935 op de, linkerknie viel, waarna zich ontsteking in het knie gewricht en een ernstige waterknie open baarde. Zij moest rust nemen op bed, maar dit bracht geen verbetering, en op 25 Mei werd zij radiografisch onderzocht. Dr Galiège van Solesmes constateerde ontsteking in de benedenhelft van het dijbeen en lichte verkalkingsverschijnselen. Tengevolge van dit onderzoek werd zij op 16 Juni in een gipsverband gelegd. Eerst in Maart 1936 werd dit verband afgenomen door Dr. Ti- son uit Neuviliy. Pogingen om de knie te buigen bleven vruchteloos en in het been openbaarde zich jicht. In Januari 1937 werd haar lijden verergerd door pleuris op de linkerborst, velke gepaard ging met opzwelling van het onderlijf. In April 1937 openbaarden zich hevige pijnen in de nier streek en haematurie. Op 17 Juni werd zij onderzocht door Dr. Parthenay, chirurg te Cambrai In de urine bleken ettercellen en Kochbacillen aanwezig te zijn. De chi rurg weigerde een operatie aan de nieren te verrichten wegens de algemeene toe stand van de patiënte. De laatste maal, dat haematurie geconstateerd werd, was door Dr. Tison op 23 Au-gustus 1937. Enkele dagen later besloot Mej. Bristen om deel te nemen aan de bedevaart van Cambrai naar Lourdes. Zij deed dit op aanraden van haar vader, die ook protes tant was, maar in een conferentie eens van Lourdes en de wonderbare genezingen al daar had hooren spreken. Op 4 September kwam zij te Lourdes aan. In het medisch certificaat, opgemaakt door dr. Tison, stond onder meer het vol gende: „De prognose is zeer ernstig, de aandoening is ongeneeslijk en het fatale einde zal niet lang meer op zich laten wach ten". De dokter schreef erbij, dat de zieke aileen liggend kon reizen wegens de ont steking van het linhferbeen en de moge lijkheid van haematurie. De diagnose luid de: tuberculeuze ontsteking van de linker knie, tuberculose aan de nieren en aan de waterblaas. Tijdens de Sacramentsprocessie van 6 September die Mej. Bristen in haar on wetendheid omtrent ons H. Geloof „H. Hart-Processie" noemde gevoelde zij op het oogenblik van de zegen een merkbare verbetering. Teruggedragen naar het hos pitaal, bleef zij zooals gewoonlijk op bed liggen. Maar den volgenden dag kon zij met groot gemak opstaan en loopen. Om 10 uur werd zij naar het „Bureau des Constations" overgebracht, waar zij on derzocht werd door verschillende doktoren, die constateerden, dat zij kon loopen en de trap op- en afgaan, waarbij zij ook op het linkerbeen steunde. Zij kon knielen en met behulp van de rechterhand weer op staan. De dieproode kleur van de knie was iets minder geworden en de kleur van de keel was normaal. Het kniegewricht func tioneerde normaal. Het linkerbeen was wel uitgemergeld, maar niet verkort. Hier zij opgemerkt, dat het meisje vanef den dag, waarop zij in een gipsverband was gelegd. 27 Maart 1936, niet meer had kunnen loo pen en voortdurend in een leunstoel moest worden gedragen. Wat de nieren betreft, eischten de dok toren een speciaal onderzoek. Op 30 Sep tember 1937 werd de urine onderzocht door het medisch analitisch laboratorium van Valenciennes en door den bacterio loog Dr. Dugardin. Er waren geen Koch bacillen en ettercellen meer te vinden. Bij het daaropvolgend onderzoek door Dr. Parthenay te Cambrai werd de urine normaal bevonden. Vanaf 6 September 1937 heeft Mej. Bris ten niet meer aan stoornissen geleden, geen pijnen meer en geen koortsen. Van October 1937 tot Januari 1938 nam haar gewicht met 3 Kilo toe. Alvorens naar Lourdes terug te keeren en zich nogmaals op het „Bureau des Con stations" te laten onderzoeken, werd zij radiografisch onderzocht door Dr. Hutin uit Cateau, eertijds Directeur van een kli niek te Parijs. Het tweede onderzoek van het „Bureau des Constatations" vond plaats op 3 Sep tember 1938. Mej. Bristen bleek een uit muntende gezondheid te bezitten. Zij loopt gemakkelijk en haar beneden-ledematen functioneeren normaal. De ernstige toestand van het meisje op het moment van de bedevaart naar Lour des in September 1937 bleek uit de weige ring van den dokter om haar te opereeren, en uit de toekenninfe van een pensioen uit de Sociale Verzekeringskas wegens onge neeslijke ziekte. Haar blijvende ongeschikt heid tot arbeiden werd geschat boven 66 procent. De aandoening verdween plotseling op 6 September 1937, en dit was een teeken van algeheele en definitieve genezing, zonder vanaf dien dag nog eenig geneesmiddel ge bruikt te hebben. Al deze bijzondere omstandigheden „DE OVERDEKTE" FAILLIET Gisteren is het faillissement aangevraagd van de N.V. „De Overdekte Bad- en Zwem inrichting" aan de Haarlemmerstraat al hier. En reeds onmiddellijk is dit verzoek aanvaard, zoodat de Overdekte in staat van faillissement is gekomen. Curator in het faillissement is mr. F. J. J. Trapman, die ons mededeelde, dat het bedrijf, voorloopig althans, wordt voort gezet. De lijdensgeschiedenis van de overdekte zweminrichting te Leiden komt daardoor weer in een nieuw stadium. We behoeven die geschiedenis ongetwij feld hier niet te herhalen. Zij is overbekend te noemen. De inrichting werd in October 1937 ge opend. Wat precies de oorzaak van het geringe rendement is geweest valt moeilijk te zeg gen. Vast staat evenwel, dat het voortdu rend veranderen van commissarissen en di recteuren wel tot deze ineenstorting moest leiden. K. J. M. V. „St. PETER KANIS". Jaarvergadering. De K. J. M. V. „St. Peter Kanis" te Lei den is dit jaar heel wat van plan, gezien de agenda van de maand Januari. Het nieu we jaar werd begonnen met een algemeene jaarvergadering in het „Eigen Huis" aan de Mare alwaar gisterenavond een groot aan tal leden voor deze vergadering bijeen was gekomen. Na opening op de gebruikelijke wijze sprak de voorzitter, de heer A. Duindam, het openingswoord om dadelijk het woord aan den secretaris te geven voor het voor lezen der notulen, die onveranderd wer den goedgekeurd, en het jaarverslag, het welk een terugblik gaf te zien op het mooie en groote programma, dat is afge werkt en dat alleszins reden tot tevreden heid gaf, al zou hier en daar nog wel iets beter kunnen b.v.: 1. Een krachtiger en intensiever man tot man propaganda. Het gaat hierbij niet om de centen maar om de vruchtbare re sultaten van het K. J. M. V.-werk zoo hoog mogelijk op te voeren. 2. Een veel nauwere samenwerking met de „Hanze" in propagandistisch, financieel er vakkundig opzicht. 3. Het houden van eigen inleidingen door de leden. 4. Oprichting van een tooneelgroep. 5. Oprichting van een muziekgroep. 6. Grootere deelname aan de zang- en declamatiegroep. 7. Oprichting van een wandel- en even tueel fietsgroep. Met optimistische woorden voor het ko mende jaar besluit dit beknopte maar keu rig verzorgde jaarverslag. Bij de bestuursverkiezing, welke nu volg de, moesten periodiek aftreden de heeren Ch. Lindenhoff en N. v. d. Vaart Aange zien geen tegencandidaten waren gesteld werden de aftredenden bij acclamatie her kozen Bij het agendapunt „dansavonden" gaf de moderator, de weleerw. heer L. Paap, zijn meening ten beste en wees er op, dat er bij een vorigen dansavond eenige fou ten zijn gemaakt, die absoluut niet meer mogen voorkomen. Bij het organiseeren van weer een dansavond zal het strikt in een kleinen en besloten kring geschieden, den naam der K. J. M. V. waardig. Na nog enkele mededeelingen van den voorzitter over dit punt werd overgegaan tot de be spreking van de propaganda-actie en den propaganda-avond, waarvoor aller mede werking werd ingeroepen en waarvan na dere mededeelingen zullen volgen. Vervolgens kwam de begrooting 1939 aan de orde, welke sluitend was gemaakt op 447..Er werd een geanimeerde discussie gevoerd over de geldelijke aangelegenhe den der K. J. M. V. en een groot aantal vragenstellers werd naar genoegen beant woord. De bondsvoorzitter, dr. Wim Dijssel- bloem, die ter vergadering aanwezig was, kreeg als laatste het woord. Deze consta teerde, dat er een groot verschil is met vroeger. Vroeger werd er soms dikwijls „ge kankerd", terwijl thans alles gemoedelijk er- amicaal gaat. Spr. is van oordeel, dat het vele jonge bloed daartoe bijdraagt. De oudemannen geest is verdwenen en daarvoor is in de plaats gekomen de meer idealistische. De Leidsche K. J. M. V. moet een kern blij ven, waar kernachtige uitdrukking van uit gaat. Het moet zoo worden, dat een Leid sche middenstandsjongen, die idealisme be zit, zich vanzelfsprekend aangetrokken voelt tot de Leidsche K. J. M. V. „St. Peter Kanis" en daardoor een voorbeeld wordt voor hen, die nog buiten de K. J. M. V. staan. Na een gezellige rondvraag en de beste wenschen voor het komende jaar werd deze bijeenkomst op de gebruikelijke wij ze door den moderator gesloten. Het tentje van de Kath. Actie „Voor God". Het tentje van de Katholieke Actie „Voor God" op de Zaterdagsche markt is ver plaatst en staat nu tegenover de Koren beurs. aldus besluit het officieel relaas van het „Bureau des Constatations" onder leiding van dr. Valet te Lourdes maken voor deze genezing een medisch wetenschappe lijke verklaring onmogelijk. HERDENKING 125-JARIGE BESTAAN VAN HET 4e REGIMENT INFANTERIE. Het geschenk der burgerij. De commissie, belast met het inzamelen van gelden voor «en geschenk van de Leid sche bevolking aan het 4e Regiment Infan terie, ter herdenking van het 125-jarig be staan op 9 Januari 1939, heeft in overleg met den garnizoenscommandant besloten het Regiment 4 fraaie diepe trommen met bandeliers aan te bieden. Zooals reeds in het programma der feestviering vermeld, zal de aanbieding ge schieden morgenochtend 11 uur op het Schuttersveld. In verband met de beperkte ruimte bij de aanbieding van dit geschenk hebben toe gang tot het Schuttersveld: lo. zij, die in het bezit zijn van een toe gangsbewijs. 2o. ten hoogste één persoon onder gelei de van een militair in uniform. ZILVEREN JUBILEUM P. SMIT. Gistex*en .was het 25 jaar geleden, dat de heer P. Smit, wegwerker bij de Ned. Spoor wegen, en werkzaam aan het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Om ongeveer 4 uur gistermiddag ver voegde zich de heer Wijnnobel, assistent opzichter Weg en Werken alhier ten zijne huize om den jubilaris namens de directie der Ned. Spoorwegen hartelijk geluk te wenschen onder aanbieding van het gebrui kelijke geschenk onder couvert, benevens een oorkonde voor 25-jarige trouwe dienst vervulling. De heer Wijnnobel wenschte den jubila ris ook namens het personeel van Leiden hartelijk geluk en prees de goede verstand houding, waardoor de werkzaamheden op goede wijze verricht werden. De jubilaris dankte en verzocht zijn dank aan de directie over te brengen. Ook van andere zijde ontvang de jubila ris nog veel blijken van belangstelling. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders 1106, fabrieksarbei ders 217, kantoorpersoneel 187, hotel- cafépersoneel 85„ kleermakers 79, kappers 6 schoenmakers 19, land- en tuinbouwarbei- der 142, metaalbewerkers 554, sigarenma kers 25, technici-opzichter 25, textielarbei ders 268, transportarbeiders 971, typogra fen 67, voedingsmiddelenarbeiders 236, vrouwen 142. Alg. totaal 4410, 10 Jan. 1938 5205, 6 Jan. 1937 5083. Ben. 28 d. werkloo- zen en 156 vorstwerkloozen. Mij. der Nederlandsche Letterkunde. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde houdt op Vrijdag 13 Januari a.s. om acht uur haar maandelijfcsche vergade ring in den nieuwen zetel der maatschap pij, Rapenburg 61. In deze bijeenkomst zal mej. O. J. van Eek Nederlandsche gedichten voordragen, terwijl prof. dr. C. H. van den Heever een causerie zal houden over het Zuid-Afri- kaansche boek. Leidsche H. D. Club. De LHDC hield gisterenavond in „Royal" haar eerste ledenvergadering en clubavond in dit jaar. Bij den aanvang memoreerde de voorzitter de afgeloopen gebeurtenissen in 1938 en sprak de hoop uit, dat 1939 voor de L.H.D.C. een goed sportjaar moge zijn. Na een vlotte afwerking van de agenda werd overgegaan tot den clubavond. Met het prijsschieten, -sjoelen en -kaarten werd elke kampioen (e) beloond met een konijn, kip of een der andere hoofdprijzen. Het late uur noopten de bezoekers(sters) hun woningen op te zoeken. Zaterdag 28 Jan. zal in „De Harmonie" een propaganda-avond gehouden worden. De L.H.D.C. trad als lid der Ver. voor Veilig Verkeer, Aid. Leiden, toe. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 4675. Naamlooze Ven nootschap Bloembollenkweekerij en Han del voorheen van Zonneveld en Co., Sas- senheim, Wilhelminalaan 17. N. Dir.: W. van Zonneveld, Sassenheim. 3880. N.V. Nationale Aannemings Maat schappij v/h van der Velden en de Jong. Oegstgeest, van Assendelftstraat 12. Uittr. waarnemer van de directie: H. Th. Kooy, Wassenaar, dd. 30 Dec. '38. Uittr. Comm.: P. G. de Jong, Oegstgeest en M. de Jong, Voorschoten. De 68-jarige mej. A. M. de N., wonend aan de Heerengracht, is gistermiddag te 2 uur op den Stationsweg aangereden door een 18-jarigen wielrijder. De aangeredene bekwam een bloeduitstorting >an het voor hoofd en een schaafwond aan den neus en werd door den E.H.D., na verbonden te zyn, naar haar woning vervoerd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2