Land- en Tuinbouw BIOSCOPEN TE LEIDEN LINGERIES IS KOUSEN «ssTT- .98' VRIJDAG 6 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 BODEGRAVEN LOOP DER BEVOLKING. Op 1 Jan. '38 bestond de bevolking dezer gemeente uit: 3249 m. en 3420 vr. tot. 6669 personen. Zij vermeerderde in 1938 door geboorten met 69 mannen en 83 vrouwen, totaal 152 personen; door vestiging met 124 mannen en 200 vrouwen, totaal 324 perso nen. Totale vermeerdering derhalve 476 personen. Zij verminderde in 1938 door overlijden met 41 mannen en 23 vrouwen, totaal 64 personen; door vertrek met 203 mannen en 249 vrouwen, totaal 452 personen. To tale vermindering derhalve 516 personen. De bevolking is alzoo afgenomen met 51 mannen en toegenomen met 11 vrou wen en bestond op 1 Januari 1939 uit: 3198 mannen en 3431 vrouwen, totaal 6629 per sonen. In 1938 werden 3 kinderen als levenloos aangegeven. In hetzelfde jaar werden 32 huwelijken voltrokken, terwijl 1 echtschei ding werd ingeschreven. St. Josephsgezelleu en K. J. M. V. Donderdagavond vergaderde deze vereeni- ging om acht uur in het parochiehuis. De opkomst was zeer bevredigend te noemen. Kennis werd gegeven van de oprichting van de bridgeclub, die des Zondags onder leiding van den kapelaan dit spel zal gaan leeren. Ook werd de tooneeluitvoering van den vastenavond besproken, waarop we te zijner tijd nog nader terug zullen ko men. De Vice-Praeses behandelde volgens het winterprogramma de positie van het vrije beroep in de communistische en so lidaristische ordeningsgedachte. Als nieu- v/e bestuursleden werden gekozen de heer G. Stolwijk als voorzitter en de heer H. van der Heuvel. Voor de rondvraag wa ren nog eenige interessante vragen te be antwoorden, waarna de vergadering met gebed werd besloten. Geboren: Alie, dochter van W. Kloos terziel en N. Hoogendoorn Petronella, dochter van K. van Heeringen en P. Cats- burg Johannes Nicolaas, zoon van J. M. Rijlaarsdam en A. Breed ijk Helena, doch ter van T. Sterk en C. van Duijn Jan- nigje, dochter van J. D. van Rijn en J. de Vos Johanna Wilhelmina, dochter van A. J. de Wit en J. P. Baas. Vertrokken: D. S. Niermeijer( apo theker naar Baarn, Gen. K. v. d. Heijden- laan 9a A. van Mourik, arbeider, naar Amersfoort, Utrechtsche weg 266 A. Baas, dienstb. naar Zeist, Homeruslaan 53 R. M. Fortuin, dienstb. naar Leiden, Steenstraat 37 P. W. Roozenboom, vee houdersknecht, naar Linschoten, wijk F no. 3C A Verheul, dienstb. naar Woerden Singel 94 M. van Dobben de Bruijn, in genieur P. T. T., naar Hengelo, Scheffer- laan 94. DE MEIJE PAROCHIEELE JONGEMANNEN VEREEN. „ST. JAN". Gisteravond vergaderde deze vereeni- ging in Hotel C. Hellingenwerf. De op komst was zeer groot en nadat de voorz. de heer W. van der Maat, de vergadering met gebed had geopend, heette hij allen van harte welkom in het bijzonder pastoor, J. W. J. v. Kampenhout. Spr. zeide, dat bij 't aanvang van het nieuwe jaar immer een terugblik op het afgeloopen jaar wordt ge worpen. Als wij dit doen op onze vereeni ging, dan mogen wij met recht zeggen, dat de bloei van onze vereeniging, alle opti misme verre te boven gaat. Wij hopen, dat ook dit jaar voor onze vereeniging, onder de voorspraak van onze pa troonsheilige St. Jan, zalig en voorspoedig moge zijn. De secretaris, de heer B. Vollering, bracht na het voorlezen der notulen, die onder dank werd goedgekeurd een keurig verzorgd jaarverslag uit. Ook de penning meester bracht rapport uit van de uitga ven. Het kassaldo is nog tamelijk hoog; zoo hoog zelfs, dat men in den zomer weer 'n dag uit kan gaan. (hm!). De moderator, kapelaan A. van der Voorn kreeg hierna het woord en dankte allereerst de pastoor voor de moeiten, die hij zich getroost heeft bij de opvoeringen en 't instudeeren van de tooneelstukken. (Wij gaven er vorige week Woensdag en Donderdag verslag van). Kapelaan A. van der Voorn sprak hierna over het „Coelibaat" (d. i. de ongehuwde staat der priesters). Allereerst zeide onze kapelaan hoe of het ten tijde van de apos telen was. Langzamerhand in de loop der eeuwen is het huwelijk van de geestelijk heid verboden. Allereerst is Christus zelf hierin ons ten voorbeeld geweest. Ook ten tijde van de Joodsche priesters werd aan de geestelijkheid reeds bevolen, zich te onthouden als ze de offers opdroe gen. De geloovigen zelf, zoo vervolgde spr., gaan gemakkelijker tot een ongehuwden priester om hun moeilijkheden bloot te leggen, dan tot een gehuwde. Als de pries ters een gezin hadden, zouden dan zoovele priesters ten allen tijde bereid zijn om dikwijls door regen, koude en sneeuw naar een ver wonende zieke te gaan? Zou den zoovelen naar het missiegebied ver trekken omer misschien nooit meer uit terug te keeren? Na deze causerie, die met groote aan dacht gevolgd werd, bleef men nog gerui- ir.en tijd bijeen, gedurende welke men een nieuwjaarswensch aan kapelaan A L. Umans zond, die door alle leden werd on derteekend. Te circa tien uur keerden allen in opgewekte stemming huiswaarts. Personalia, Met ingang van Maandag 3.s. is tot onderwijzeres aan de R. K. School alhier benoemd mej. M. G. J. G. Janssen uit Gouda. NIEUWKOOP Kleeding voor behoeftigen. In de ge houden bijeenkomst van het bestuur der St. Elizabeth-vereeniging en van de leid sters van de Graal werd opgemaakt de rekening van de gehouden bazar en ten toonstelling ten bate van het liefdewerk: de zorg voor kleeding voor behoeftige ge zinnen. De inkomsten hebben bedragen 420,20, de uitgaven 114,34, batig saldo ƒ305,86 of 75.meer dan in het vorig jaar. In de volgende week begint de naai club, beslaande uit 20 graalleden, weder haar taak om twee maal per week bijeen te komen, één avond om te breien en één avond om te naaien, wat zij geheel be langeloos ten bate van het liefdewerk doen. Ook enkele andere parochianen werken thuis voor dit mooie doel. Gegadigden kunnen zich steeds hiervoor aanmelden by de Presidente van de St. Elizabeth- vereeniging of bij de Hoofdleidster van de Graal. RMNZATERWOUDE LOOP DER BEVOLKING. De bevolking bedroeg op 31 December 1938: 692, waarvan 356 mannen en 336 vrouwen; gevestigd 21 mannen en 30 vrouwen; geboren 12 mannen en 13 vrou wen; vertrokken 34 mannen en 41 vrou wen; overleden 1 man en 1 vrouw; afge voerd 35 mannen en 42 vrouwen. Totaal per 1 Januari 1939: 354 mannen en 337 vrouwen. Nieuwjaars-collecte. De Commissie voor de nieuwjaarsbedeeling heeft dit jaar met haar collecte 52.opgehaald. 17 gezinnen werden hiervan bedee.d en van levensmiddelen voorzien. Voor de commissie wederom een mooi succes. TER AAR Monopole. De eerste wedstrijd van het tweede tiental van Monopole in het nieuwe jaar, tegen de Noordenaren, werd een flinke overwinning voor de onzen. Met een verschil van 51 caramboles op de 350, kwam het einde voor Monopole. Geboren: Adriana Maria Theresia d. van J. Wildeburgvan Veen Cyrillus Maria z. van C. KoelemanHoogervorst. Overleden: P. J. W. Visser 11 j. C. J. v. d, Jagt 8 j. A. van Kints 79 j., echtg. van P. Akerboom. Gevestigd: J. C. M. Zandvliet van Leiden L. J. Heemskerk van Bodegra ven M. J. Heemskerk van Den Haag S. P. van Tol van Wassenaar. V e r t r o k k e n: P. W. H. Akerboom naar Haarlemmermeer J. S. Lankhaar naar een Haag A. P. Kroft naar Wate ringen G. Resting naar Leiden R. Dolfing naar Rijnsaterwoude. WOERDEN DE IJSCLUB ZIT AAN DEN GROND. De huur van de grondijsbaan breekt haar de nek! Gisterenavond hield de Woerdensche IJs club haar jaarvergadering in Hotel Hoek. De opkomst was bedroevend. Van de 209 leden waren er 23 ter vergadering aan wezig. De voorzitter betreurde het, dat met zoo'n belangrijk agendapunt de opkomst zoo gering was. De voorzitter doet mededeeling van een ingekomen stuk, waarin de heer G. Groen bedankt als secretaris-penningmeester. De voorzitter zegt met leedwezen dit besluit voorgelezen te hebben, maar is toch weer blij gestemd daar hij deze steunpilaar van de vereen, als bestuurslid heeft weten te behouden. Met veel instemming werd dit besluit door de vergadering vernomen. Wegens periodiek aftreden van de heeren Weerlee en L. Vroege werd stemming ge houden, waarbij beide heeren met groote meerderheid werdei herkozen. Hierna werd door den secretaris-pen ningmeester overgegaan tot het voorlezen van het financieel verslag, welk verslag geheel in mineur was en sloot met een saldo van 30.— en een schuld van 400. Het zorgenkind van de ysclub: de veldijs- baan was een belangrijk punt der bespre kingen. De voorzitter zegt, dat een derge lijke ijsbaan met een schuld van f 400. niet te exploiteeren is. Dit is de schuld, de voorzitter zegt het met leedwezen te moeten constateeren, van de ontrouwe leden, die als ze op de grachten kunnen rijden of als het eens een kwakkelwinter is niet betalen en bedanken. Naar een goedkooper stuk grond is uitgekeken en niet gevonden. De voorzitter stelt voor nu maar weer naar den oertijd terug te gaan en de gracht bij het postkantoor ééns in de tien jaar te berijden. Contributie ver- hoogen kan ook niet, aldus de voorzitter, hoewel de contributie hier te laag is bij andere ijsclubs vergeleken. Verlagingen op terreinhuur en verlichting heeft de voor zitter ook al bewerkstelligd, zelfs van 70 en 100 maar ook dan nog drukken de uitgaven ons te zwaar. Er is maar één op lossing: alle leden voor 1 November hun contributie betalen en dat gebeurt niet. Van de 287 kwitanties zijn er 78 onbetaald terug ontvangen. In den tijd, dat wij de veldysbaan hebben is het ledenaantal ge daald van 500 tot 209. De voorzitter stelt de vergadering de vraag een oplossing te vinden. Onder de leden bleek echter niemand be reid den voorzitter een douceurtje van 400 ter hand te stellen, zoodat ook deze overwegingen op niets uitliepen. De voor zitter geeft echter den moed niet op en stelt voor een verloting op touw te zetten, met een 3000 tal loten a 25 cent per stuk. Tevens verzoekt hij den verpachter z'n hand over z'n hart te strijken en het eens OUDLEERLINGENDAG VAN DE R. K, LANDBOUWWINTERSCHOOL TE VOORHOUT. Een welgeslaagde réimie. Een zeer groot aantal oud-leerlingen van de R. K. Landbouw win terschool alhier heeft aan de uitnoodiging van den Direc teur der school gevolg gegevm, om oude connecties te hernieuwen, om herinnerin gen op te halen en de banden met school en leeraren weer eens te doen herleven. Bovendien waren ditmaal ook de te be handelen inleidingen bijzonder interessant en aantrekkelijk. Ze waren speciaal afge stemd op de toekomstmogelijkheden der jonge boeren. Niet minder dan 58 oud-leerlingen, uit Noord- en Zuid-Holland en Zeeland waren aanwezig, terwijl een 42-tal leerlingen der school met een 15-tal genoodigden met de leerkrachten der school, de zaal der Bis- sc'hoppel. Nijverheidschool vulden. Om 9 uur in den voormiddag was het de directeur, ir. A. Jacobs 1.L, die de aanwe zigen het welkom toeriep in de hoopvolle verwachting, dat de te behandelen onder werpen met belangstelling zouden worden gevolgd. Meer in het bijzonder heette spr. welkom Prof. A. Cleophas, de heeren C. van Baar, ir. Verhoeven, ir. de Groot, rector L. M. v. d. Griendt, de heeren J. Schouten, C. P. Vergouwen, van Groene- wegen, Arn. de Jong en het Bestuur van de Bedrijfsvereeniging „Rijnland-West", de heeren Paardekooper, Jacobs en Wesse- lingh. Hierna leidde de voorzitter, de heer J. Hartland, Directeur van de Stichting Land verhuizing-Nederland te 's Gravenhage, in tot bespreking van het onderwerp: „Emigratie-mogelijkheden voor landbou wers". Ons Nederland biedt slechts een beperkte arbeidsmarkt,. Is het wonder, dal de hoo- gere instanties in den lande het oog ge richt hebben en houden op emigratie? Over de geheele wereld zijn allerlei mo gelijk denkbare besprekingen gehouden en hebben allerlei onderzoekingen plaats ge had op instigatie van „boven-af"; plannen worden, als vrucht van onderzoeking en bespreking, allerwege gemaakt, doch als vestiging kan worden overgegaan, dan ja dan ontbreken de menschen. Met eenige voorbeelden aan de hand van eigen practi- sche ervaring licht spr. nader toe, ter sta ving van hetgeen bij beweerde. Er is geen emigratielust meer in het Ne- deriandsche volk, roept spt. uit. Van on der-af ontbreekt de drang tot onderneming, zelfs niet met geboden steun. En toch zijn de Nederlanders zoo in trek in de overzee- sche gebieden, aangezien arbeidslust, ken nis en bekwaamheid steeds hun schoonste deugden waren. Spr. vraagt zich af, waar is de ondernemingsgeest van vroeger dan toch gebleven; waar dat pioniersbloed, dat Nederland eens den wereldhandel deed beheerschen en de koloniën heeft geschon ken? Vervolgens gaat spr. meer uitvoerig de eischen na, welke aan de emigranten worden gesteld. Ongeveer alle landen heb ben hun toelatingsbepalingen verzwaard en men moet thans haast wel beschikken over 3000 a 4000 gld. Zeker moge men de ver wachting koestern dat hierin, door over leg, verlichting is te bereiken, toestanden en afzet te leeren, waarvoor men veelal in voor één jaar minder te doen om de ijs- club gelegenheid te geven weer op ver haal te komen. De heer Groen zegt verlotingen etc. heel mooi te vinden, maar met dit ledenaantal en zonder een duurzame oplossing is geen gezonde exploitatie te vinden. Met zijn reeds genoemde cijfers wordt het ieder jaar een tekort van ƒ150. De eenige oplos sing is aldus de secr.-penningmeester, wat tevens de firma van de verlichting ge daan heeft, met 100 de huur omlaag. De verpachter, ter vergadering aanwezig, blijft echter zwijgen, waarmee hij tot a.s. zomer de tijd krijgt. De heer v. d. Heiden wil contributie ver lagen van 3 tot 2 met 10 cents entree. Dit voorstel wordt echter fel bestreden. De heer van Vulpen stelt rentelooze leeningen voor. De voorzitter deelt mede wederom de aangegeven punten in een be stuursvergadering te zullen bespreken. On danks alles moet de ijsclub, na een 85-jarig bestaan, de 100 halen. Na rondvraag sluit de voorzitter deze geanimeerde vergadering, de leden in het onzekere latend: een veldysbaan of ééns in de 10 jaar sterk ijs in de postkantoor gracht. WOUBRUGGE Geboren: Jacobus Bernardus Dissel dorp z. v. Bernardus Cornelis en Elisa beth Maria Schulte. Klaas van 't Hof z. v Frank en Johanna Militie. Wilhelmus Gerardus Olyerhoek z. v. Theodorus Jaco bus en Cornelia van Klink. Ingekomen: Maria van Vliet v. Lei derdorp, Ruige Kade 3. Cornelis Joseph Verbij v. Duitschland. Aleida C. Jansen v Rijnzaterwoude, Heerenweg 143. Ge- rarda C. v. d. Post v. Alkemade, D49. Maria J. v. d. Akker v. Leiden, Oude Vest 45. Maaike Hoekstra v. Leiden, Rijns- burgerweg 10. Wed. Hendrikje Schurink Esveld v. Steenwijk, Zuidveenscheweg 14. Dirk Verzaal v. Koudekerk aan den Rijn B34. Johanna P. N. van der ling v. Alke made D207. Nicolaas H. van Wieringen van 's-Gravenhage, Twentstraat 240. Geurt Koetsier v. Monster, Madeweg 2. Jan D. Brinksma v. Enschede, Gronau- schestraat 176. Vetrokken: Johanna E. H. Staffeleu naar Nunspeet L. L. 4, gemeente Ermelo. THEATER HOOFDFILM b INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Robin Hood (Errol Flynn, Olivia de Ha- villand). Welkom vreemde ling (Dick Powell, Pat O'Brien). Avonturen Komisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. Goedgekeurd v volwassenen Luxor: Misbruik van ver trouwen (Danielle, Darrieux, Charles Vanel). Moderne Meisjes (Sabine Peters, Leo Slezak). Dramatisch Amusant lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. lederen middag behalve Maandag, 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Spoorwegpiraten. (Erich von Stroheim. Charles Vanel, Suzy Prim). Begeerde vrouwen. (Madeleine Renaud) Spannend Dramatisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Rex: Rubber (Jules Ver- straete, Enny Meu nier). De-geheime schuil plaats. (Jack Holt). Planters in Indië. Detective- avonturen lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: De 13 Lanciers. tn de maneschijn. (Douglas Fairbanks, 3ing Crosby). Dramatisch Sensationeel lederen avond 8.15 u. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Nog niet bekend loondienst treden moet. Om onmiddellijk als pachter of kooper te beginnen bfengt zeer wel risico met zich mede. De stichting „Landverhuizing Nederland" is een organisatie, welke de belangen der kolonisten behartigt in den ruimten zin des woords, door verstrekking van adviezen, door inwinning van inlichtingen omtrent personen; vestigingskansen over de ge heele wereld onderzoekt en overeenkom sten met regeeringen aangaat. Zij heeft vertegenwordigers in Australië, Kaapkolo nie, Argentinië, Canada, Chili enz. Onder deze stichting vallen ook de emigratiever- eenigingen zooals de R.-K. Het ligt in de bedoeling by de Boeren- en Tuindersorganisaties voorposten te ves tigen Hierna komt spr. tot een meer ge detailleerde bespreking van elke staat af zonderlijk. Tenslotte zegt spr.. dat het in de bedoe ling ligt over geheel Nederland onder de boeren- en tuindersbevolking een enquête te houden, waaruit zal kunnen worden afgeleid het aantal „werklooze" boeren- en tuinderszoons, die ambitie in de emi gratie hebben, waarbij de gelegenheid zal worden opengesteld zich als „emigratie- lustige" op te geven. Onderneem nooit bui ten de organisaties om, was de laatste raad welke spreker zijn gehoor op het hart bond. Begrijpelijk werd een zoo belangrijke inleiding als deze, op zulk een eminente wijze door den heer Hartland voorgedra gen, met een dankbaar applaus beloond, waarna nog 'n langdurige gedachtenwisse- ling volgde. Na 'n pauze van enkele minuten was het woord aan dr. ir. H. J. Frankema, landbouwkundige aan het Rijkslandbouw proefstation te Groningen, met het onder werp: „Weidebouw" Deze inleiding ken merkte zich speciaal als een materie van practischen en zakelijken aard, terwijl de „note gaie" niet ontbrak. Voorts gaf inlei der, die wel de beste graslandspecialist in Nederland genoemd mag worden, tal van practische wenken en raadgevingen, waar uit we slechts enkelen aanstippen. Zoo zal het gewenscht zijn, dat de vee houder, wil hij van zijn weiland meer pro fijt trekken, kleinere perceelen gaat wei den met gedurige omweiding, waarvan het tijdstip wel door de melkgift automatisch zal worden aangegeven. Ook zal het wen- schelijk zijn, dat het grasland door de koeien zoo kort mogelijk gemaakt wordt, waarna gerust de paarden en schapen nog kunnen achterop komen. Spr. waarschuwt evenwel voor de schade in de ontwikke lingsgang van jong vee, indien men het jonge vee achter de koeien laat opweiden. Voorts behandelde spr. de verschillende methodes van gras-bewaren. Vanzelfsprekend ontstond aan het einde dezer mleiding een zeer levendige discus sie. Als laatste inleider volgde thans de heer F. Henkei uit Utrecht, met het onderwerp: „Ruilverkaveling". Spr. schonk bijzondere aandacht aan de nieuwe wet op de Ruil verkaveling. Hierna ging spr. over tot aanhaling van eenige voorbeelden uit de practijk waar de ruilverkaveling goede diensten bewees. Zooals in Staphorst waar 3600 H.A. bij de verkaveling zijn betrokken, voorts op Ameland, Bodegraven, Lóosdrechtsche Een warm applaus dankte ook deze laatsten spreker voor zijn actueel en inte ressant onderwerp, waarna nog ruimschoots van gedachten werd gewisseld, aan het einde waarvan de directeur ir. A Jacobs dank bracht aan de sprekers en de aan wezige belangstellenden en een tot weer ziens toewenschte. Aan het einde van deze réunie moge gerust gezegd worden dat ze een welge slaagde is geweest, waarvan dan ook door velen, genoodigden als réunisten werd blijk gegeven bij hun afscheid. ONDERJURK van prima charmeuse tricot, 9® *»QC .eliiUbkwaWei.d.-ersegg kleuren Waarde tot Waarde nu NACHTHEMDEN van prima charmeuse tricot, fraai met trant gegar- „eerd, in zalm af bleu. ^45 Waaide 3rirtT. DAMESPYAMA'S van prima charmeuse tr.coh gegarneerd met fraaie a it ...ra leisuren ei WASZUDE. solide kwal,■- diverse moderne AAI Ueuren.WaardeGoW.nu waszude. „eefse(i 'e kwaliteit, in moderne Ic I- Waarde 0-7», nu mad'" "ine l-alSS"'"& modern, |d„„"f in 'einks geweven WASZiJDE, 2eer kwaliteit i„ de nieusvste kleuren Waarde Q

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12