Tengevolge van gladheid in het water gereden. Bejaarde vrouw vermoord te Schijndel Twee lijken ge vonden. Het ijs veroorzaakt nog steeds on gemakken De Dieren-Jamboree FAILLISSEMENTEN DONDERDAG 5 JANUARI 1939 DE LECCSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN In twee gevallen goed afgeloopen Bestuurder en zijn vrouw door voorbijgangers gered. De directeur van den vleeschkeurings- dienst in den kring Schoonhoven, mr. J. Slager, reed gistermorgen met zijn echt- genoote per auto in de richting Utrecht, toen hij even buiten Schoonhoven in een scherpen bocht van den Opweg door de gladheid het beheer over het stuur ver loor. Met groote snelheid sloeg de auto om, maakte een buiteling en kwam terecht in de Botersloot, een breed water aan de rechterzijde van den weg, meldt de „Tel." Gelukkig kwam de auto daar in zijn oorspronkelijken stand terecht, doch hij vardween vrijwel geheel onder water. Toen de wagen volgeloopen was met wa ter. bleek het onmogelijk een pcrtier van de binnenzijde af te openen. De beide in zittenden konden achter in den auto nog even het hoofd boven water houden. Juist passeerde ene koopman uit Haastrecht, die zonder dralen in het water sprong en met een forschen ruk een portier wist te ope nen. Toen kon mr. Slager zich uit den auto bevrijden; samen met den redder trok hij mevrouw Slager over de voor bank heen door het portier. Behouden kwamen allen op het droge. 'Een automobilist bracht de drenkelingen naar hun woning; zij waren vrijwel onge deerd. De auto is later met een kraan wa gen gelicht. AUTO DOOR HET IJS GEZAKT. Inzittende redt zichzelf. Gistermiddag gleed op den hoofdweg tusschen Hoofddorp en den Bennebroeker- weg de heer L. uit H a z e r s w o u d e in een personenauto tengevolge van de glad heid uit de goede koers met het gevolg,, dat de auto op de berm van de Hoofdvaart reed, daarna over den kop sloeg en op de ijsmassa's van de Hoofdvaart terecht kwam. Door het gewicht scheurden de ijs massa's uiteen, waardoor de auto gedeel telijk onder water en ijs dook. De heer L. wist zich door een vrij ge bleven pcrtier van de auto, die op zijn kop in het water terecht kwam, te bevrij den. Met een nat pak en lichte hoofdwonden wist hij kruipende den wal te bereiken. Langen tijd toonden vier wielen, die bo ven ijs en sneeuw uitkwamen, de plaats, waar het ongeval gebeurd was. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE JUTPHAAS. Drie personen zwaar en een licht gewond. Op den nieuwen rijksweg Ouden rijnVianen, ter hoogte van Juthaas, heeft gistermiddag een autobotsing plaats gehad, waarbij vier personen werden gewond, van wie drie ernstig. Uit de richting Oudenrijn naderde een vrachtauto, bestuurd door den 27-jarigen heer De Bruin uit Jaarsveld. Van de tegen gestelde zijde kwam eveneens een vracht auto, welke werd achterop gereden door een personenauto, bestuurd door den 37- jarigen heer Bronk uit Beusichem. Deze wilde de voor hem rijdende vrachtauto pas- seeren, doch zag plotseling de naderende vrachtauto uit Oudenrijn. B. remde uit alle macht, doch zijn wagen slipte en slingerde door'de gladheid van het wegdek van rechts naar links. Een bot sing was niet meer te vermijden. De auto werd in den flank aangereden, kantelde en bleef langs den berm van den weg, op zeer koiten afstand van een breede sloot, ernstig beschadigd liggen. De heer Bronk werd niet gewond. Hij klaagde wel over pijn in de borst, doch kon naar zijn huis terugkeeren. De drie overige inzittenden evenwel, de gebroe ders Verhoef en de heer H. Donker, allen uit Beusichem, die op weg waren naar een begrafenis van een familielid, werden ernstig gewond. Met twee ambulance- auto's van den G.G.D. werden zij naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrech. vervoerd. De bestuurder van den vrachtwagen, de heer De Bruin, werd niet gewond; zijn naast hem zittende vrouw kreeg een lichte verwonding aan het gelaat. Zij werd ter plaatse door een geneesheer verbonden. AUTOBOTSING ONDER WILLESKOP. Een zwaar en twee licht gewonden. Op den provincialen weg te Willeskop kwamen gistermiddag een vrachtauto en een personenauto door z.g. snijden van eerstgenoemde bij het passeeren van een andere wagen, met elkaar in botsing. De 50-jarige mevrouw Altona uit Rot terdam, die in een der wagens was gezeten, liep verscheidene verwondingen en een (hersenschudding op en werd naar de rijks klinieken te Utrecht vervoerd. Haar zoon, die den wagen bestuurde, 'kreeg eenige hoofdwonden. De bestuurder van den vrachtwagen ibleef ongedeerd. Zijn vrouw, die naast hem zat, werd aan het hoofd gewond. De beide licht gewonden konden ter plaatse w ien verbonden. De auto's waren dusdanig beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. Geld het moliel? De 59-jarige zoon de dader Gistermiddag omstreeks vier uur is de 15-jarige vrouw Van Dungen, wo nende aan den Heikamp te Schijndel, vermoord in haar woning aangetroffen. De moord werd ontdekt door een zoon ^an het slachtoffer, die op dat tijdstip, de woning vai, zijn moeder wilde binnengaan. Hij stelde onmiddellijk de politie van het gebeurde op de hoogte, waarna binnen een uur het parket uit 's-Hsrtogenbosch op de plaats van den moord verscheen. Deze stelde een onderzoek in, waarna men al spoedig aanwijzingen kreeg tegen een on- gehuwden zoon, die bij het slachtoffer in woonde. Naar het schijnt is de beweeg reden van den moord geld geweest. Het betreft evenwel een luttel bedrag. Per radic is de opsporing van dezen in- wonenden zoon verzocht. Nader vernemen wij nog het volgende: Omstreeks vier uur wilde een van de zoons, die bij de vrouw inwonen, het huis binnengaan. Hij verwonderde zich er over, dat, hoewel het reeds donker was, er gzen licht brandde. Toen hij de huiskamer bin nenging en de lamp aanstak, vond hij zijn moeder levenloos op den grond liggen. Op de tafel stond een geldkistje, dat ledig was. Bii het onderzoek, dat de politie instelde, is gebleken, dat een andere zoon, die thans voortvluchtig is, zijn moeder vaak lastig had gevallen om geld. Dit was voor de po litie aanleiding in deze richting verder te zoeken. Gisteravond laat had men den vermoeculijken dader evenwel nog niet kunnen opsporen. De moord is gepleegd met een kapmes, dai in een ander vertrek is teruggevonden. Het slachtoffer waren hiermede diepe sne den aan den hals toegebracht. In het geldkistje zou zich niet meer dan vijftig gulden hebben bevonden. Van .iet parket bevonden zich ter plaatse dt substittuut-officieren mr J. G. C. H. Du bois en mr B. van der Burg. Omstieeks nalf tien zijn zij uit Schijn del naar 's-Hsrtogenbosch teruggekeerd. De moord moet gepleegd zijn tusschen twee en vier uur 's middags. Voorbijgan gers, noch buren hebben iets bemerkt. Uit het. onderzoek is verder nog gebleken, dal ei geen worsteling aan den moord vooraf is gegaan. Het jpsporingswerk staat onder leiding van den burgemeester van Schijndel, den heer W. J, N. Wijs. De dader te Roermond gear resteerd, Het extra padiopolitiebericht, waarin opsporing werd gevraagd van P. van Dun gen te Schijndel, die verdacht wordt van moord op zijn moeder, heeft tot gevolg ge had, dat van D. in den afgeloopen nacht is gearresteerd. De man liet zich per taxi naar Sittard vervoeren. Bij de Maasbrug te Roermond werd hij aangehouden door oen korporaal van de groep politietroepen te Roermond. Deze leverde hem over aan de gemeente politie te Roermond. Bij zijn verhoor bekende hij zijn mis daad. De dader is op transport gesteld naar SchijndeL DRAMA IN DE HOOFDSTAD De politie van het bureau Singel te Am sterdam werd ei vanmiddag omstreeks twaalf uur van in kennis gesteld, dat er zich in het perceel in de Oude Doelenstraat een afschuwelijk drama had afgespeeld. Onmiddellijk begaven zich enkele recher cheurs iaar het bewuste perceel, waar in een sigarenmagazijn is gevestigd. Zij vonden daar de lijken van een man en een vrouw, beiden ongeveer veertig jaar. Zij vertoonden schotwon den in het hoofd. De eigenaar van de zaak, die niet thuis was, doch die eenige oogenblikken later in de zaak verscheen, is door de politie naar het bureau Singel meegeno men, om verhoord te worden. De Justitie heeft de beide lijken in be slag genomen en naar het Binnen Gasthuis laten vervoeren. Het onderzoek ter plaatse stond onder lei ding van den substituut-officier van justi tie, mr. de Blécourt en den rechter-commis- saris, mr. Dijksterhuis. Voorloopig staat de politie nog voor een raadsel en heeft ze nog geen antwoord kun- ien geven op de vraag, of hier sprake is van moord en zelfmoord, dan wel van een dubbele moord. Het is haar bekend geworden, dat de vrouw met den eigenaar van de zaak, die ongeveer 48 jaar is, omgang heeft gehad. Verdere bijzonderheden ontbreken echter nog. (Opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage). In aansliiting op betgeen gisteren is gemeld omtrent het drama, dat zich gis termorgen in een perceel in de Oude Doe lenstraat te Amsterdam heeft afgespeeld, kan nog worden medegedeeld, dat hier zeer waarschijnlijk sprake is van moord en zelfmoord. De sigarenwinkel werd gedreven door de thans vermoorde vrouw. De man, die eerst de vrouw en daarna zichzelf met en kele schoten uit een automatisch pistool zou hebben gedood, kwam geregeld in den winkel om zich van sigaren en sigaretten te voorzien. Aangenomen mag dan ook worden, dat bier sprake is geweest van een liefdes drama. De vrouw leefde rèeds geruimen tijd samen met dén eigenaar van de zaak. De laatste zoo wordt nader vernomen - heeft verklaard, dat hij gedurende de ochtenduren in de stad was en dat hij bij zijn thuiskomst de afschuwelijke ontdek king deed. Hij heeft daarna onmiddellijk de politie gewaarschuwd. Zooals reeds ge meld, heeft de politie den man meegeno men naar bureau Singel, waar hij in den laten middag is verhoord. De vermoorde man was in gemeente dienst en helbardieï aan'het oude gemeen telijke entrepotdok. (Helbardiers verrich ten hier bewakings diensten). Men ver dacht hein er echter van, dat hij op frau duleuze wijze jenever en andere dranken, welke in dit dok zijn opgeslagen, aan an deren verkocht, waarbij tevens de accijns- rechten werden ontdoken. Onlangs was hij door een ambtenaar van de douane- en invoerrechten betrapt, waarbij eenige woorden zyn gevallen. Niet onwaarschijn lijk is het, dat de vermoorde vrouw ook van de jeneverdiefstallen van den man wist. De revolver waarmede is geschoten, is afkomstig uit het helbardïershuisje van het entrepotdok. Wat de reden kan zijn ge weest, waarom de man ook de vrouw ge dood zou hebben, vormt in het onderzoek nog een moeilijkheid. De eigenaar van het sigarenmagazijn blijft echter op last van den officier van Justitie in poliliebewaring. Nog steeds heeft men. geen zekerheid om trent de vraag of hier sprake is geweest van moord en zelfmoord, dan wel van een dubbelen moord. FELLE BRAND TE STEENWIJK. Winkel- en woonhuis geheel uitgebrand. Gisteravond te half twaalf is te Steen- wijk brand uitgebroken in de zaak van dames modeartikelen van den heer J. van der Ploeg aan de Woldstraat te Steenwyk. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat mevr. van der PL, haar vier kinderen en een dienstbode in allerijl in nachtgewaad bet brandende perceel moesten verlaten er. bij Duren een goed heenkomen zoeken. Onmiddellijk rukte de brandweer met al het voorhanden zijnde materiaal uit en be streed met zeven slangen het vuur, dat zich inmiddels reeds aan het naastgelegen pand, waarin de apotheek van den heer Vlezenbeek is gevestigd, had meegedeeld. Men kon er evenwel in slagen hier den brand te stuiten Ook het pand, bewoond door den horlogemaker van der Veer dreigde een prooi der vlammen te worden, doch ook dit pand kon door het spoedig ingrijpen van de brandweer worden be houden. Het magazijn en woonhuis van den heer P. brandde totaal uit. De eigenaar was op het oogenblik van den brand af wezig jn bevond zich voor zaken te Gro ningen. De burgemeester mr. A. H. Goeman Borgesius was bij dë blussching aanwezig. Door de hitte zijn verscheidene ruiten in do naaste omgeving gesprongen. De heer van der P. was tegen brandschade verze kerd. VEERBOOT TE PANNERDEN GEKAPSEISD. Geen persoonlijke ongelukken. Gisternamiddag is op het Pannerdensche veer, dat de verbinding onderhoudt tus schen Doornenburg en Pannerden, aan de zijde van Pannerden, een zware, met stee- nen geladen vrachtauto bij het afrijden van de pont door de achteras gezakt. Het gevolg was, dat het volle gewicht van het voertuig op den aflaadkap kwam te rusten, waardoor de pont gedeeltelijk onder water werd geduwd en half zonk. Ook een deel van de auto en de lading verdween onder d? oppervlakte. De bestuurder kon zich nog tijdig in veilight-id stellen. De andere personen, die zich op de veerboot bevonden, hadden deze tijdig verlaten. Het pontverkeer tusschen Doornenburg en Pannerden is thans voor rijverkeer ge stremd. Dn zal nu over Arnhem zijn weg moeten nemen. Heden zullen de "pont en de vrachtauto met be.iulp van een bok gelicht worden. Men hoopt, dat dé verbinding Vrijdag her steld zal zijn. DE IJSDAM BIJ BERKUM Het metersdikke Ijs houdt nog stand Twee beambten van der Rijkswater staat en een aantal landbouwers, die in de nabijheid wonen, houden onafgebroken de wacht bij den ijsdam, welke te Berkum de brug bedreigt. Nog steeds houdt de dam stand op en kele meters van de brug. Ieder oogenblik kan verwacht worden, dat de metersdikke ijsmassa den druk van het water niet langer kan weerstaan. Op dit kritieke oogenblik zal het onderstel van de brug; bestaande uit ijzeren T-balken, het zwaar te verduren hebben Thaxv is ook de ophaalbrug onder den druk van het ijs ontzet. TWEE SCHEPEN MACHTELOOS TUSSCHEN HET IJS Gistermiddag is in den IJsel het ijs gaan kruien tusschen Windesheim en het Kater- veer, waar zich reeds een dam heeft ge vormd. Twee schepen worden door ijsmassa's medegevoerd. De schippers zijn volkomen machteloos! f De positie van deze schepen wordt ge vaarlijker naarmate zij den spoorbrug en de verkeersbrug bij het Katerveeer naderen Bij het Katerveer is de ijsmassa gister middag even in beweging geweest, doch na een kwartier keerde de rust terug. Het ijs had zich opnieuw vastgezet. DRIJFIJS BEDREIGT DE SCHIPBEEKKADEN BIJ NEEDE. De kaden van de Schipbeek in de om geving van Neede werden den vorigen nacht ernstig door groot massa's drijf ijs bedreigd. Eergisteren en den voriger nacht werd met man en macht gewerkt om het ijs weer in beweging te zetten. Vooral by de sluis bij den vroegeren Markveldschen water molen op de grens van Neede en Diepen- heim was de toestand gedurende eenige uren critiek. Hier zat het ijs vrijwel tot oi den bodem van de twintig meter breede beek over een lengte van 500 meter vast. Te middernacht slaagde men er in de ijs massa's in beweging te brengen, doch toen deze eenmaal begonnen te draaien en te schuiven, werd door de ijsschotsen over een lengte van twintig meter een gat bijna dwars door de Oostelijke kade geslagen. Gelukkig slaagde men er in een doorbraak te voorkomen. Het waterschapsbestuur en de technische dienst leidden het moeilijke opruimingswerk. Het gevaar voor door braken is thans in hei geheele Schipbeek- gebied geweken. In tientallen jaren heeft men daar echter niet zulk een zwaren en dreigenden ijsgang gekend. POSTBOOT „VON GEUSAU" NOG STEEDS IN HET IJS. Het isolement van Urk* Volgens radiotelefonisch bericht bevindt de postboot „Von Geusau"' zich op 2 1/2 km afstand van den dijk, welke bij Urk wordt aangelegd. Gistermorgen is een ijsvlet met tien man met de post van Urk op weg gegaan naar de boot. Door de sneeuwjacht en het pak ken van de sneeuw onder de ijsvlet, moes ten zij hun tocht opgeven en naar Urk terugkeeren. De „Von Geusau" werkt nog steeds in de richting Urk. Alles is wel aan boord. VECHTPARTIJ TE UDEN. Gisternacht heeft te Uden (N.B.) een vechtpartij plaats gehad, waarbij een 25- jarige koopman door messteken vry ern stig werd gewond. Deze marktkoopman, Joh. Theunissen, had den avond in gezelschap van zijn ka meraad, den slager G., doorgebracht in een herberg en omstreeks middernacht keerden de jongelieden huiswaarts. On derweg moet oneenigheid zijn ontstaan, welke in een vechtpartij eindigde. G., die eenigszins onder den invloed van sterken drank was, had zich daarbij zoo opge wonden, dat hij een mes getrokken had en Theunissen deerlijk aan het hoofd toeta kelde. Deze trachtte zich te verweren en riep luidkeels om hulp, waarop de dader de vlucht nam. De hevig bloedende Theunissen bleef kermend op de straat liggen, daar trok hy de aandacht van omwonenden, die een geneesheer en de marechaussee waar schuwden. Dr. Koning uit Uden verleen de de eerste hulp. Theunissen had diepe, doch niet levensgevaarlijke steekwonden aan het hoofd opgelcopen. G. werd nog denzelfden nacht door de marechaussee gearresteerd; aanvankelijk ontkende hij zyn misdaad, maar tenslotte legde hij een volledige bekentenis af. Ver dachte staat in het algemeen gunstig be kend en de oorzaak van het gebeurde moet dan ook in het misbruik van sterken drank worden gezocht. SIGAREN BENEDEN DEN BANDEROLLEPRIJS VERKOCHT. Grossier had geheim telefoonnummer. Naar de „Tel." verneemt, heeft de in spectie van de invoerrechten en accijnzen te Rotterdam dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen een grossier in sigaren en sigaretten, daar deze tegen prijzen be neden den banderolleprijs, zijn artikelen leverde aan particulieren, in casu lieden, die lid waren van inkoopvereenigingen, onder meer van de inkoopvereeniging" voor gemeentepersoneel. Het geheel kan een groot succes ge noemd werden in den strijd, dien de in voerrechten en accijnzen reeds geruimen tijd voeren tegen het kwaad der inkoop- vereenigingen. De grossier, die zich bin nenkort voor de rechtbank zal hebben te verantwoorden, probeerde op slinksche wijze de verordeningen, die gelden voor den verkoop van sigaren en sigaretten, te omzeilen en voor dat doel bezigde hij een geheim telefoonnummer. Deze truc is in derdaad geruimen tijd met succes toege past, totdat de ambtenaren het geheime telefoonnummer te weten kwamen en via den telefoondienst het adres van den over treder konden roteeren. 'Toen waren de bewijzen spoedig zoo veelvuldig, dat ont kennen niet mogelijk bleek en zoo zal deze zaak voor den grossier nog een onaange naam staartje hebben. Inmiddels is gebleken, dat de inkoop vereeniging van het gemeentepersoneel geheel vrij uitgaat. De inspectie van de belastingen hoopt door het proces-verbaal, dat thans is op gemaakt, den schrik onder de grossiers en ook de winkeliers te hebben opgewekt. Een grossier bevestigde, dat deze prak tijken in Rotterdam nog al voorkomen. Al het mogelijke wordt door bepaalde gros siers ondernomen, om toch maar de le verantie van inkoopvereenigingen te kun nen krijgen. Zoo sterk is het zelfs* dat de goederen worden geoffreerd beneden den prijs, dien de winkeliers zelf moeten beta len. De grossiers laten daartoe eenvoudig een gedeelte der grossiersprovisie vallen en worden aangetrokken door de groote bestellingen en de zekerheid in zake beta ling. TREILER MET GROOTE VANGST VAN DE BARENTSZEE OP WEG NAAR IJMUIDEN. In IJmuiden is bericht ontvangen, dat ae stoomtreiler Erin Yra 12, die in de Baren tszee heeft gevischt, op weg is naar IJmuiden met niet minder dan 3200 man den visch, n.l. 1550 manden kabeljauw en gul, 1500 manden schelvisch, 50 manden roodbaars en 100 manden diversen. De treiler wordt Zondag verwacht, zoo dat de visch Maandag, eventueel ook Dins dag in den afslag komt. Uitgesproken: E. J. Schott, kok, Den Haag, van Lumey- straat 3, cur. Mr. E. J. A. Rikmenspoel, Rijswijk. C. J. van Diest, annemer, Den Haag, Suezkade 18, cur. Mr. J. H. G. Raadsveld, Den Haag. A. Burggraaf, Bodegraven, Markt ■37; cur. Mr. H. E. La Gro, Bodegraven. S. M. Meyres, Den Haag, le van den Boschstraat 291; cur. Mr. G. J. Roes, Den Haag. 21. „Pff"; begon Big benauwd te blazen. „Wat zijn het toch een stumperds die niet van mijn mooie zang houden." Spring vlug van mijn rug af anders gaat er iets gebeu ren", schreeuwde hij woedend. Joko deed, alsof hij niets hoorde, maar toen werd Big ineens zoo boos, dat hij al zwaaiend niet zijn hamer den vluchtenden Joko naliep. 22. Al zwaaiende met zijn hamer kwam Big steeds dich ter by Joko, die hem nog aldoor plaagde met zijn leelijke zangstem. Ineens lachte Joko niet meer, want Big had hem op zijn vingers getikt. Joko begon haast te huilen van pijn. Een geit had alles gezien en riep een van de leiders. Ga jij maar met mij mee, dat zijn geen padvindersmanieren", zei de leider.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9