Burgerli|ke Stand MARKTBERICHTEN Laatste berichten Jé DONDERDAG 5 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 bedankje aan het Groene Kruis is gezonden, zooate indertijd de bedoeling blijkbaar v/as. De voorz. gevoelt daarvoor niets; het be stuur weet bovendien niet, wie wel of niet bedanken wil. De Geest, Advi zegt, dat het bestuur dan ook niet doen moet; iemand der leden kan dat namens hen, die bedanken willen, doen. Arie de Groot is daar tegen; ieder voor- zich moet dat uitmaken. De voorz. acht het de meest nette wijze, dat zij die bedan ken willen, dit spoedig doen. Er ontwikkelt zich een dispuut over dit onderwerp, waaraan velen deelnemen en waaruit blijkt, dat de meeningen nogal uit- eenloopen. Er blijft besloten, dat ieder voor zich het zal uitmaken. De Geest. Adv. wijst nog op de geringe belooning, welke wij voor de verpleegster verschuldigd zijn en zou gaarne in de toe komst zien bevorderd, dat dit hooger werd, maar op het oogenblik laat de bsgrooting het niet toe; die geeft den heer Kerkhoven de vraag in de mond, of er dan bij de op zet van de contributie geen rekening mede gehouden is, waarop geantwoord wordt, dat het lage bedrag van den opzet af is gevraagd, maar gezien het vele belangrijke werk, zal een hooger bedrag niet onver antwoord zijn. L. Bos beveelt plaatsing van rentelooze aandeel.n aan voor magazijn-aankoop. De voorzitter stelt de vergadering hieromtrent gerust. Bepaald is, dat men over goederen kan beschikken op dokters verklaring onder overlegging van de aan-betaalde contribu- tiekaart bij mevr. Bocxe; ditzelfde geldt voor verpleegstershulp. Voor hulp bij kraamvrouwen is 1 2.50 extra verschuldigd; wie in den loop van het jnar lid wordt, is 2.50 verschuldigd plus de contributie voor het loopende jaar. Bij de rondvraag vraagt K. de Groot, of dc- zuster ook dooden „aflegt", waarop de voorzitter antwoordt, dat dit geen verple ging is; er zal haar echter worden ge vraagd, oi zij er toe bereid is en zoo ja voor welke ivosten. Voordat de voorz. sloot met dank voor de opkomst, spoort de Geest. adv. allen nag eens extra aan, trouwe leden en vooral trouwe betalers te zijn, en zooveel mogelijk donateur te worden; zijn indruk der verga dering is, dat men met de nieuwe vereenl- ging sympathiseert. Met de christ. groet werd gesloten. Uit de wijze, waarop de besprekingen werden gevoerd en geleid door den voorzit ter, hebben wij den indruk, dat de nieuwe vereeniglng door zoo goed als alle paro chianen met vreugde is begroet, en dat het onder leiding van dezen voorzitter zeker goed zal gaan. Buitenland PITTMANN OVER DE BUITENLAND- SCHE POLITIEK VAN AMERIKA WASHINGTON, 5 Januari (AJf.P.) Pittman, de voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken, heeft in een ver klaring voorgesteld, dat het congres der re geering vrijheid zou geven een krachtiger politiek tegenover de dictatoren te volgen. Naar de meening van Pittmann heeft president Roosevelt besloten, dat „moreele, financieele en commercieele sancties" noo- dig zijn om de verdragsschenders tot rede te brengen. Pittman beweerde, dat deze politiek krachtens de tegenwoordige neutraliteits- wet niet kon worden ten uitvoer gelegd. Hij sprak er zijn vertrouwen over uit, dat het Congres de wet zou herzien. Pittman voegde hier aan toe, dat de pre sident het duidelijk heeft gemaakt, dat het „ons recht en onze plicht is af te zien van hulp te verleenen aan de veroverende dic tatoren en dat het evenzeer onze plicht is op iedere mogelijke manier, behalve door gebruikmaking van gewapende macht, hulp te bieden aan de democratieën in hun strijd tegen deze dictatoren". DE REIS VAN DALADIER TUNIS, 5 Januari (A.N.P.) Toen de Fransche premier, Daladier, vanochtend met zijn gevolg uit Gabes te Sfax aankwam, werd hem door Dzelloeli een zilveren olijf tak aangeboden NIEUWE REGEERINGSVORM OP CORPORATIEVEN GRONDSLAG IN ROEMENIë BOEKAREST, 5 Jan. (A.N.P.) Van daag zijn bizonderheden bekend gemaakt over een nieuwen regeeringsvorm in Roe menië, welke op corporatieven grondslag zal berusten. Drie sociale klassen zullen vertegenwoordigd worden, n.l. de landbou wers, de vrije beroepen en de arbeiders. Acht vertegenwoordigers van elk dezer drie groepen zullen een raad vormen, wel ke met de uitvoerende macht is bekleed, terwijl een tweede raad, de groote raad ge naamd, bestaande uit zestien vertegenwoor digers der drie groepen, zal optreden als raadgevend lichaam. De bekleeders van openbare functies zullen als teeken van onderscheiding het Grieksche kruis op de linkermouw dragen. SPION TER DOOD VEROORDEELD NANCY, 5 Januari (A.N.P.) De mill- LEIDEN. Geboren: Willem z. van W. Vermeer en J. H. v. d. Bom Jacobus Johannes z. van A. J. den Dopper en C. J. Pieket Nico Erich z. van J. Binnendijk en H. M. Elbel Rosalia Franziska Cornelia d. van P. J. v. Veek en F. E. Tkaczak Aag je Louwrina d. van H. Mak en K. Grave- kamp Johannes z. van J. v. d. Kwaak en F. G. de Mooij Anna Maria d. van W. G. Hoogenboom en P. Verbij Alida Pieternella d. van H. Versteeg en P. J. de Jong Antje d. van H. Versteeg en P. J. de Jong. Ondertrouwd; A. de Vries jm. 21 j. en M. Wassink jd. 19 j. J. H. A. Kette- nis jm. 30 j. en E. R. H. Alberts jd. 27 j. P. H. v. d. Meijden jm. 24 j. en J. M. de Vrind jd. 22 j. Gehuwd: P. v. d. Reijden jm. en A. Erades jd. W. Ruijgrok jm. en M. v. Gent jd. M. de Tombe jm. en J- Th. v, Amsterdam jd. J. v. d. Visch jm. en H. Ranselaar jd. J. H. Versteeg jm. en M. C. C. E. Kreuger jd. Overleden: B. Keijzer dr. 2 mnd. J. M. Boerop wed. van C. Bruijn, 78 j. G. Tootens m. 73 j. VERBOD DER NATIONAAL-SOCIALIS- TISCHE PARTIJ IN DENEMERKEN VERWACHT KOPENHAGEN, 5 Januari (A.N.P.) In politieke kringen te Kopenhagen verluidt, dat de regeering de Deensche nationaal- socialistische partij waarschijnlijk zal ver bieden. LEIDEN, 4 Jan. Groentenveiling. Per ICO kg.: roodekool 2.104.90, savoyekool f 4.205.20, groenekool 3.805.50, boe renkool 812, prei 3.20—9.80, kroten, gekookt 59, uien 3.007.10, peen 1.70—8.30 spruiten 2—22, aardappelen 2.50, andijvie 14—37, Nero 4.50—14.70 witloof 823, spinazie 41, per 100 stuks: knolselderie 1.00—5.80 GOUDA, 5 Jan. Vee. Aangevoerd in to taal 798 stuks, waarvan 43 slachtvarkens, vette 2325 cent per pond, levend met 2 pet. korting. 379 magere varkens prijzen 25—33, 317 biggen 711, Geldersche biggen 11—13, 2 runderen 200235, 52 nuchtere kalveren 510, 3 schapen, 2 bokken en geiten 26, handel matig. Kaas. Aanvoer 150 partijen. Pry zen: Je kwal. 20—27, 2e kwal. 24—25, cri- sisaftrek 9.6 cent. Handel matig. Boter. Aanvoer 61 ponden. Goeboter 8085 cent, weiboter 7580 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 72.500 stuks; Prijzen: kippeneieren 4.004.60, eendeneieren 3 —3.50 per 100 stuks. Handel matig. DELFT, 5 Jan. Vee. Aanvoer: 2 paarden, 43 runderen, I graskalf, 110 nuchtere kal veren, 363 magere varkens, 389 bigger^ 5 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien f 200300, varekoeien 80160, nuchtere kalveren 414, magere varkens f 1540, biggen 913, geiten of bokken 412, rundvleesch 70, 60 en 50 cent per kilogram slachtgewicht. Boter. Aanvoer 2 achtste vaten boter, wegende totaal 40 kg. Prijs f 1.70172)4 per kg. Handel kalm. BODEGRAVEN, 4 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 3614 stuks. Prijzen: kippeneieren: v/it 4.505.00, bruin 4.604.80, kui keneieren 4.204.40 per 100 stuks. Een deneieren niet aangevoerd. KATWIJK a. d. RIJN, 4 Jan. Groenten- veiling. per kist van 20 kg.: waschpeen 0.70—1.75, kroten 40—75 cent, per 100 kg.: roodekool 34, gelekool 3.004.60 groenekool 3.005.40, spruitkool 1, uien 5.00—8 25 per kist van 6 kg. andij vie 0.801.95, boerenkool 4075 cent. LOOSDUINEN, 4 Jan. Groentenveiling. spinazie 2.10 per 4 kg., peen 1216, Ker vel 4.10, selderie 17.50 en pieterselie 14.70 per 100 bos, prei 2.404.40 en andijvie 4042.75 per 100 kg., boeren- kaal 53—71 cent per 7 kg. NIEUWKOOP, 4 Jan. Eierenveiling. Aan voer 1860 stuks. Prijzen 4.205.00 per 1C0 stuks. NIEUWERBRUG, 4 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 1626 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 4.505.20, bruin 4.60—5.30, hennen- eieren 4.004.40 per 100 stuks, boter 75 81, kaas 2030 cent per pond, kippen 30—60 cent, hanen 0.751.50 en konij- ren f 0.751.50 per stuk. VOORSCHOTEN, 4 Jan. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren f 5.405.60, kuiken eieren 4.905.10 per 100 stuks, kippen 6080 cent, konijnen 0.801.20 per stuk. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 5.505.70 en kuikeneieren 5.10 per 100 stuks. VINKEVEEN, 4 Jan. Groentenveiling. Witlof I 10.50—14, idem H 6—9, idem sfek 3—5, boerenkool f 8 per 100 kg. Aan voer witlof 8000 kg. ZOETERMEER. 4 Jan. Eierenveiling. - Aangevoerd 8000 stuks. Prijzen: kippen eieren groote 4.50—5.05 en idem kleine 3.90—4.35 per 100 stuks. LEIDEN ZONDER LICHT. Donderdag 19 Jan. 2al heel Zuid-Hoï- land gedurende de avonduren een ver duisteringsproef ondergaan. Vliegtuigen zullen boven steden, dorpen en polders varen zonder houvast te hebben aan de lichtschynselen, welke in booze oorlogs tijden hun richtpunten zyn om hun bom- menlast tc deponeeren. Arm Zuid-Holland. Het zal zich voor een paar uurtjes moeten gaan gedragen, alsof oorlogsgevaren boven zijn hoofd rondwaren. Zoo zal ook de stad Leiden en omgevipg verscholen liggen, het zal zijn alsof de lichtgeving voor de weten schappelijke Universiteit zich een donker masker opgezet heeft, alsof heel Leiden verscholen ligt onder de wollen vachten der Leldsche Deken industrie, alsof de ge- heele veestapel der bekende Leidsche vee markt is uit- en afgestorven. En toch, Leiden is levend als altijd. Alle licht is afgedekt en ieder, die zich komt vergewissen, hoe goed Leiden verduiste ren kan, zal mede met belangstelling ken nis nemen van de handelingen van den Leidschen Motordienst. De geheele oefening die deze Motor- dienst dien avond zal houden is in scène gezet door den instructeur van den win- tercursus te Leiden, den sergeant S. Er- Jcelens. De onderstelling vermeldt omtrent den vijandelijken rooden toestand een opruk kend front noordwaarts in de lün Ter- heijde-Poeldük-Wateringen en Delft; ter wijl de eigen blauwe troepen bezet hou den de lijn Kljkduin-'s-Gravenhage-Veor- burg. Ten behoeve van dit front is een aanvullingsplaatslevensmiddelen ingericht in het boschpeiceel te Meijendel vinder Wassenaar, welke gevoed wordt vanuit een eindhaven, welke gelegen is op het terrein van de Vereenigde Houthandel aan den Hooge Morschweg te Oegstgeest. De oefening behelst nu een transoori. op gedragen aan 1 Auto-bataljon, dat gele gen is in een autopark aan den Hooge Rijndijk te Leiden. De bekende speciale verrassingen, welke een collone kan on dervinden als vijandelijke patrouilles, gasaanwezigheid en gevaren uit de lucht, zullen voor de noodige afwr-eling tijdens den tocht zorg dragen. En het feit. dat alles geschiedt in het donker met wagens, welke, wat verlichting betreft, onderwor pen zijn aan de bepalingen tijdens de ver duisteringsproef, maakt, dat het alles bijeen een bijzondere oefening is, welke dan ook aan de ontwerpers en uitvoer ders zware eischen zal stellen. Zij hebben gemeend, dat het fiuttig kan zijn om anderen in de gelegenheid te stel len, deze oefening van nabij gade te slaan. Daartoe worden belangstellenden ver zocht zich vóór 14 Januari schriftelijk te wenden tot den heer S. Erkelens, Da Cos- tastraat 47 Leiden, zoodat dan maatrege len genomen kunnen worden om alle on derdeden van de oefeningen tijdig in oogenschouw te nemen. HET Ï25-JARIG BESTAAN DER FIRMA ZAALBERG. Een feestavond voor het personeel in de Stadsgehoorzaal. Het grandiose feest van Zaalberg's 125- jarig bestaan is gisteravond besloten met een grandioze apotheose in de groote Stads gehoorzaal, waar de directie geheel het personeel en een aantal belangstellenden had uitgenoodigd. De directie heeft zich met het aanbieden van dezen feestavond waarlijk gastvrij betoond, zij was een gulle en royale gastvrouw, die het haar gasten aan niets ontbreken liet. De zaal was op zeer smaakvolle wijze versierd. De heer Zwartkruis van de firma Pander te Den Haag, had zyn artistieke gaven mild rondgestrooid in een versiering, die het heele feest in sfeer zette. Bloemen, dennengroen, volgens den tijd van 't jaar. en een aantal geestige schilderstukken op ronde schilden, tegen de balustrade aan gebracht, welke alle onderdeelen van Zaal berg's bedrijf in beeld brachten. En voor aan hing Zaalberg's ramkop maar nu met een lachend gezicht. Voor de volle zaal, waarin men zich pret tig rond tafeltjes had geschaard, werd pre cies om acht uur aangevangen met een ver welkoming door den president-commissa ris ir. F. Guljé, die sprak over de jeugdige activiteit van deze 125-jarige, nog jeugdig genoeg om zulk een feest met blijdschap en opgewektheid te vieren. Spr. verwelkomde alle aanwezigen en zeide te hopen, dat de hooggestemde ver wachtingen vervuld zouden worden. En daarna een opgewekte opgang naar het 150-jarig bestaan. Hierna werd met het programma, dat verzorgd was door het theaterbureau Max van Gelder, een aanvang gemaakt. En het was een programma, dat klonk als een klok en waaraan werkelijk niets gespaard was. Hier was het beste van het Nederlandsche variété in twaalf nummers bijeenge bracht. Het begon met een waarlijk zeer verma kelijke muzikale clown, en dan volgden equilibristen, die al even goede guitar- players bleken te ziin. Zeer succesvol was het optreden van Coos en Polly Speen- hoff Jr., met hun liedjes en praatjes aan den vleugel. En toen Coos in 2ijn revue 1938 zyn geestige liedje zong op Hitler's landhonger, een parodie op Hollebolle Gijs met de regels: „Heb je wel gehoord van die hollebolle wagen, Waar die holle bolle Dolf op zit." en: „Wat er in Duitschiand geschiedt is schande, Want alles wat Joodsch is, dat is er besmet, Behalve de Joden hun duiten", liet de reactie geen twijfel aan aller demo cratische gevoelens over. Dan waren er nog de radio-sterren John ny en Jones, met zijn Engelsch accent en de Cavelli's, accordeon-virhuozen, aardige evoluties op den gespannen draad, een zeer geestige vrouwelijke goochelaar. Mej. Blanche en ten slotte was er Koos Koen, die achter elkaar tien personen uitbeeldde, die een redevoering hielden op een brui loftsdiner. Dat werd een geestig slot van een zeer geslaagden avond. Tijdens een der pauzes, onder welke de aanwezigen rijkelijk op consumpties wer den onthaald, vond de directeur, de heer W. A. Schrandt, nog gelegenheid om mede namens zijn mededirecteur, de heer G. J. Bodewes verschillende genoodigden spe ciaal te verwelkomen als de besturen der vakorganisaties, den controleerend genees heer, de commissie voor herscholing, de bu ren uit de Vestestraat, die hij dankte voor hun hartelijke felicitatie, den heer Zwart kruis der firma Pander e.a., waarna hij de beteeken is der door den heer Zwartkruis geschilderde stukken, tot groote hilariteit van het personeel, nader toelichtte. Nadat de heer W. A. Schrandt de artis- ten en de muziek had dank gezegd, kwam het einde van dezen zeer geslaagden avond eerst tegen 12 uur en het personeel zal aan het 125-jarig bestaan nog lang en met ge noegen terugdenken. LIEFDADIGHEIDS-UITVOERING IN DEN STADSSCHOUWBURG Het meisjeskoor „Zing Mee" voerde gis terenavond onder de bekwame leiding van mej. Joanna Kortmann een aardige operet te op: „Een dag Khalif", van Otto Ludwig, en oogstte hiermede een verdiend succes, wat vooral tot vreugde stemt, omdat de op brengst ten bate komt van de St. Lidwina- school voor zwakbegaafde kinderen. Pastoor Beukers, die met nog eenlge hee ren geestelijken door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk gaf, opende de avond met een zeer kort woord. Hij heette de, ondanks onbegaanbare wegen, vele aan wezigen welkom, kondigde voor de pauze een loterij aan, waarvan de prijzen door de kinderen van de St. Lidwina-school zelf vervaardigd waren, en eindigde met mej. Kortmann een succesvollen- en den aan wezigen een genoeglijken avond toe te wenschen. Beide wenschen gingen in vervulling. Het v/as dan ook een aardige operette. Van inhoud nieL zoo tam, als kinder-ope- rettes gewoonlijk zijn het verhaal is een episode uit „Duizend en één Nacht", waar in Haroen al Raschid, deze Salomo onder Bagdad's Khalifs, van zijn schranderheid en m en sch en kennis blijk geeft. Ook de mu ziek bevatte veel goed te zingen en char mante melodietjes, terwijl ook de kleu rige kostuumpjes veel tot het slagen van den avond hebben bijgedragen. Natuurlijk moet men bij een uitvoering van jeugdige dilettanten geen maatstaven aanleggen, die g-en pas geven; er was wel eens een onvaste inzet, het contact tusschen zang en piano waaraan mej. de Haan zich overigens behoorlijk van haar taak kweet was niet altijd volkomen feilloos, sommige jonge zangeresjes hadden niet veel stembeheersehing, maar, afgezien van deze dingen, die hier weinig terzake doen, stemt het tot bewondering wat mej. Kortmann met dit matei iaal men vergeve mij het woord te bereiken wist. Vooral ook de regie was met kunde ter hand genomen en met name de apotheose van het derde bedrijf was in samenwerking met de alleraardigste ook zelf vervaardigde kleedij een keurig staaltje van massa-regie. Wij maken nog speciaal melding van de hoofdrolspeelster, die zich in het kleed van H-ssau, de ééndags-Khalif, had gestoken. DiA kind heeft werkelijk een talent als too- neelspeelster en een aardige stem, zij het misschien toevallig iets geïndisponeerd door een lichte verkoudheid. In he tweede bedrijf, dat het vlotst werd gespeeld, en waarin het drinklied het beste var de avond vormde, hadden vooral de grappige chineesjet en de in grootte afda lende reeks koksmaatjes bizonder veel suc ces. WU willen hier ook gaarne alle hul de brengen aan de verzorging van de gri meering door den heer Thoolen. Pastoor Beukers sloot den avond met een hartelijk woord van dank aan mej. Kort mann voor de vele moeite, die zij zich bij de voorbereiding getroost had, en com plimenteerde haar, een bouquet aanbie dend. met het groote succes van dezen avend. Ook voor de andere dames, die haar me dewerking hadden verleend, waren er bloe men. L. H. Binnenland DE POSTREGELING MET URK. Volgens ontvangen berichten is de ijs- vlet, die met de post naar de „Von Geusau" is vertrokken, aldaar aangekomen. Na het uitwisselen van de post, zal de „Von Geu sau", die ongeveer zes k.m. van Urk in het ij? is blijven steken, naar Kampen terug- keeren. Hedenmorgen om ongeveer vijf uur is van Kampen de motor-sleepboot „Zee leeuw" met post voor Urk vertrokken. Men zaï trachten met de boot door het ijs heen te breken en zoo Urk te bereiken. VILLA TE NIEUW HELVOET AFGEBRAND. Hedennacht om ongeveer twee uur, Sa, door tot nutoe nog onbekende oorzaak, brand uitgebroken in een houten villa, toe- fcehoorende aan den heer Klop, aan den straatweg te Nieuw-Helvoet. De villa brandde tot den grond toe af. Van den inboedel kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering ge dekt. JEUGDIGE DIEVENBENDE ONTMASKERD. In het begin van deze week arresteerde de politie van Eindhoven op het Stratums- eind twee jeugdige dieven, die een banket bakkerij waren binnengeslopen en daar op heeterdaad betrapt werden. Het waren de 15-jarige C. S. en de 23-jarige H. C.; de laatste sprong bij zijn arrestatie in den Dommel, doch hij moest zich een eind stroomafwaarts, verkleumd van de kou, overgeven. Het onderzoek, dat de politie direct in stelde, wees uit, dat zij hier te maken had met de hoofdman en diens helper van een bende van zes jeugdige dieven, die reeds geruimen tijd in Eindhoven inbraken en insluipingen pleegden. Zoo hadden zij de vorige week in een cantine van het spoor wegpersoneel voor tien gulden aan versna peringen gestolen, doch meer succes had den zij bij een inbraak in de sigaren kiosk van den heer van de Bichelaer, waar zij voor 180 gulden aan tabakswaren buit maakten. De jongelieden zijn, met uitzondering van den 23-jarigen hoofdman, op wien een dolkmes en een aantal sleutels werden ge vonden, werkloos en hebben, hoewel zij pas achttie:. jaar zijn, voor het meerendeel reeds tuchtschoolstraf achter den rug. Een deel van de buit is reeds opgespoord op een niet meer in gebruik zijnde open bare begraafplaats in Stratum, waar zy de goederen in een graf hadden opgeborgen. De politie onderzoekt of de jongelieden nog meer op hun geweten hebben. LEIDSCHEN DAM Diefstallen. Gisteren zijn de heeren langvingers te Leidschendam in actie ge weest en hebben ten nadeele van den heer J een rijwiel gestolen, ten nadeele van F. twee konijnen en ten nadeele van H. een schaap. De politie, die een uitgebreid on derzoek instelde, is de daders op het spoor. NIEUWERBRUG Geslaagd. Te Bodegraven slaagde onze plaatsgenoot, de heer T. Aberson, voor het examen raachineschryven. Wegens het hooge aantal punten bij het examen be haald, werd hem tevens het zilveren lad dertje uitgereikt. De heer Abersan deed dit examen voor de Ponts Studie Club, geves tigd te 's Gravenhage en ontving zijn op leiding bij de Eerw. Zuster in het Patro naat te Bodegraven. ZEVENHOVEN Wit-Gele Kruis. Onder voorzitterschap van den heer G. van Rosenberg werd in café-Veenboer de eerste ledenvergadering van de pas opgerichte afdeeling van het Wit-Gele Kruis gehouden. Een goede der tig leden waren ondanks het slechte weer en slechte weg opgekomen. De geest, adv., de zeereerw. heer pastoor Moons, was mede aanwezig. Na opening door den voorzitter, die daarbij zijn tevredenheid over de goede opkomst uit, wordt het vsrlag der oprich tingsvergadering gelezen- Het voorstel, om het voorloopig bestuur, bestaande uit den heer v. Rossenberg, voor zitter, mevr. Bocxe, secretaresse, mej. W. Blom, penningm.esse en de heeren P. J. de Groot en G. Nieuwenhuijzen, te handha ven, vindt de algemeene instemming. De voorzitter leest artikelsgewijs de sta tuten en geeft bij verschillende er van eenige uitleg, terwijl over enkele bepalin gen een levendige belangstelling en bespre king ontstaat. Bij het eerste artikel reeds rijzen vra gen, n.l. over welk gebied de vereeniging haar zorg zal uitbreiden. Uiteindelijk blijft bepaald: het gebied der parochie. Bij het lidmaatschap grijpt de geestelijk adviseur de gelegenheid aan er op te wij zen, dat niet enkel hoofden van gezinnen zich als zoodanig kunnen opgeven, maar meerderen uit één gezin, vooral daar, waar broers en zusters samenwonen. Op een vraag, of men bij vertrek naar een andere plaats ook daar weer als-van- zelf lid der vereeniging wordt, wordt be vestigend geantwoord. Zelfs over de regeling bij ontbinding der vereeniging komen de tongen los; als blijkt, dat men zoo vol moed is over een komende bloeiende vereeniging, heeft men tegen het aangeboden concept geen bezwaar meer. Met algemeene stemmen wordt dit aange nomen. De voorz. deelt mede, dat door het Hoofd bestuur 100.subsidie is toegekend, waarvan 50.wordt bestemd voor de ison. goedkeuring der statuten; deze goede daad van het Hoofdbestuur wordt op hoo- gen prys gesteld. Meegedeeld wordt, dat de jaarlyksche contributie is vastgesteld op 2.50. Voor heffing in verschillende klassen wordt niet gevoeld, terwijl dit overbodig is; het in stituut der donaties stelt daartoe de gele genheid open. Voor f 2.50 extra is men donateur; al het meerdere is welkom! Er zal voor een magazijn worden gezorgd, en dat vraagt extra-kosten. Op een gestelde vraag, antwoordt de voorz., dat aan de afdeeling van het Groe ne Kruis is meegedeeld, dat prijs zal wor den gesteld op samenwerking, en is ge vraagd, of mede-gebruik van magazijngoe- deren mogelijk is en zoo ja, op welke voor waarden. Er is geen antwoord ingekomen; uit een verslag is bekend, dat dit voor f 1 per lid en per jaar mogelijk is, wat giste ren door den.dokter ook persoonlijk is ge zegd; dit komt de vereeniging jaarlijks op goed f 70.dat kan niet en daarom zal geleidelijk aan voor eigen magazijn wor den gezorgd. T. de Groot vraagt, of een gezamenlijk taire rechtbank voor het 20e district, heeft voor den eersten keer het wetsdecreet van Juni 1938 toegepast en FranQOis Gruene- berg, een 26-jarige te Straatsburg geboren Franschman, die bij de gebeurtenissen in September op heeterdaad was betrapt, we gens spionnage ter dood veroordeeld. Dezelfde rechtbank heeft den Zweed Werner Larson Landen, een 29-jarigen man, die te Straatsburg optrad als correspon dent voor Duitsche bladen, veroordeeld tot 20 jaren magno en 20 jaren verblijf «ont zegging. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.523 Berlijn 73.77 Parijs 4.8231^ Brussel 31.001 j2 Zwitserland 41-55 Kopenhagen 38 05 Stockholm 43.90 Oslo 42.85 New York 1-84 Praag 6.80

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3