STADS NIEUWS KERKNIEUWS RECHTZAKEN AGENDA Klitwortel op Brandewijn DONDERDAG 5 JANUARI 1939 DE LESDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: vooi Leiden 19 cent pe» week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten '0 cent per week; 2 60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? KANS OP HAGELBUIEN. De BUI seint: Verwachting: Voor de Westelijke provincies: Krachti ge tot matige Noordelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk kens op buien met hagel of natte sneeuw, des nachts temperatuur om het vriespunt, overdag dooi. Voor het midden en Oosten: Matige tol zwakke Noordelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht enkele lich te buien met natte sneeuw, des nachts tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst, overdag dooi. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichte regen, Noordelijke krachtige wind, 2 gr. C. Vlissingen: lichte motregen, N. N. W. matige wind, 4 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, Zuidelijke matige wind, 2 gr. C. Groningen: mist, Zuidelijke zwakke wind, 2 gr. C. Maastricht: ba'.rokken, Zuid-Westelijke zwakke wind, 3 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, die gisteren boven Enge land lag, volgt een iets Zuidelijker baan c.an haar voorgangster en trekt naar het Oosten. Dit centrum lag vanmorgen over het midden van ons land, waar de Bilt den laagsten barometerstand had. In het Wes ten en Zuid-Westen is de barometer sterk stijgende, in Centraal-Europa nog zwak da lende. In het geheele Westen zijn de win den naar Noord- en Noord-West gedraaid en langs de Oostkust van de Noordzee en <le Fransche Kanaalkust tot krachtig toe genomen. In Ierland is de wind zwak en zijn de winden weer naar Zuid gekrompen, order invloed van een nieuwe voorshands nog weinig beteekenende Oceaan-depres sie. Het gebied van hooge luchtdruk bij de Azoren strekt zich thans uit over Portugal en Spanje, dat over Groenland nam iets af Terwijl het Westelijke deel van het continent geheel^ vorstvrij is. handhaaft de vorst zich in het Oosten en werd aldaar plaatselijk zelfs streng. Ook op de Britsche Eilanden hield de vorst aan en nam in Engeland en in Ierland zelfs tot matig toe. In het binnenland van Zweden is de vorst meest streng. Langs de baan der depressie en in West-Frankrijk viel veel regen, te Den Helder 18 m.m. LUCHTTEMPERATUUR. 2.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JUS Van Dondeidagnnmiddag 4.29 uur tot Vrijdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 6 Jan. voorm. 2.40 er. nam. ?.05 uur. Maan op 16.04 uur Donderdagmiddag. Maan onder f 8.04 Vrijdagochtend. (Hedenavond volle maan).. HOOGFEEST VAN DRIEKONINGEN Het hoogfeest van Driekoningen valt op Vrijdag (morgen). Daar dit hoogfeest voor Nederland niet meer als verplichte feest dag geldt, is vanzelfsprekend de onthou- dingswet van kracht en mag men dus a.s. Vrijdag op Driekoningen gzen vleesch- prijzen gebruiken. Op den kalender van de R.K.Meisjesbe- seherming staat bij vergissing vermeld, dat Driekoningendag geen onthoudingsdag is. De redactrice van deze kalender verzoekt ons te melden dat dit een jammerlijke ver gissing is; het is wel degelijk onthoudings dag. ZJL EXC. MGR. N. STAM ONDERSCHEIDEN Naar men ons mededeelt is de in ons land zoo bekende Missiebisschop Z.H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu (Kenya Colony) door den Koning van Engeland onderscheiden en benoemd tot Officier of the British Empire (O.B.E.). Mgr. N. Stam, die reeds 37 jaren in de Afrikaansche missie werkzaam is, vierde den 29sten December zijn 62sten verjaar dag by welke gelegenheid Mgr. ztfn hooge onderscheiding mocht vernemen. Deze onderscheing is in dubbel opzicht van een bijzondere waarde, daar zij ge geven is aan een Kerkvorst, die niet tot de Engelsche nationaliteit behoort, terwijl de Britsche regecring door deze geste tevens het bewijs levert, dat zij het werk van dezen Missiebisschop en diens missio narissen onder de negers van Afrika hoog lijk waardeert en door den Bisschop te onderscheiden tegelijk de Katholieke Kerk in Afrika eert.. Van tai van zijden mocht Mgr. N. Stam gelukwc nschen ontvangen, waaronder die van den Engelschen provincie-gouverneur, die „een der eersten wilde zijn om den Bisschop te feliciteeren met de eer en het vertrouwen in Mgr. gesteld, waarover de geheele provincie zich zal verheugen" „Tijd". REDEMPTORISTEN-MISSIE IN BRAZILIë Benoemingen De Hoogeerw. Pater Generaal der Redemp toristen, pater Murray, te Rome, heeft voor de vice-provincie van Rio de Janeiro in Brazilië benoemd tot vice-provinciaal den Hoogeerw. Pater G. Braam en tot zijn Con sultoren de zeereerw. Paters L. Veeger en J. Smits. Tot rector van het klooster te Rio de Ja neiro pater L. Veeger, Juiz de Fora pater A. Michielsen, Bello Horizonte pater G. Lubbers, Curvello pater M. Verburgt, Con- gonhas do Campo pater V. Zetf, Baha pater A. Smeur. Tot novicenmeester te Juiz de Fora pa ter F. Wuts en tot directeur van het Klein Seminarie te Congonhas do Campo pater E. Pasdeloup. HEILIG JAAR IN LUXEMBURG ..Naar het bisschoppelijk Ordinariaat van Luxemburg mededeelt heeft de H. Vader toegestaan dat in Luxemburg een Heilig Jaar wordt gehouden naar aanleiding van het twaalfde eeuwfeest van den dood van den H. Willibrord, wiens gebeente in Echternach rust. HAAGSCHE RECHTBANK. DE MOORDAANSLAG OP DEN HOOGE RIJNDIJK TE LEIDEN. Verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De Haagsche Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen den 24-jari- gen kappersbediende P. O. te L e i d e n. Verdachte had terecht moeten staan ter zake poging tot zware mishandeling. Hy had op 29 September van het vorig jaar zijn vroegere verloofde, de 19-jarige dienst bode, mej. S. T. op den Hooge Rijndijk te Leiden opgewacht en haar na een woor denwisseling vier dolksteken toegebracht. De Officier van Justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, had tegen verdachte een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van twee jaar en zes maanden. De uitspraak werd hedenmorgen een ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar. De ondankbare logé. De slagersknecht A. P. J. v. d. H. te V e u r, had van zijn patroon een bedrag van 4050 verduisterd. Toen hij ontslagen was had hij onderdak gevonden bij een vriend, maar ook dezen had hij bestolen door diens rij- en nummer- bewijs weg te nemen. De Officier had een gevangenisstraf ge- eischt van twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Het vonnis werd hedenmorgen conform den eisch. Rijwiel verduisterd. De los-werkman P. den H. uit A1 p h e n a. d. R ij n had kans gezien van een hande laar te Reeuwijk een rijwiel machtig te worden onder niet bepaald eerlijke metho den. Het resultaat was geweest, dat hij ter zake oplichting zich te verantwoorden heeft gehad voor de Rotterdamsche Rechtbank, waarbij hij het feit had bekend. De Rechtbank heeft thans in deze zaak uitspraak gedaan, en verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie ja ren met de bepaling, dat den H. zich moet laten opnemen in esn inrichting van het Leger des Heils. Hij moet daarin blijven, zoolang als dit door de reclasseering noodig wordt geacht, doch hoogstens voor den tijd van een jaar. Diefstaf van een auto. De jeugdige D. G., winkelier te Wasse naar, had in November van het vorig jaar te zamen met wat kornuiten een ge parkeerde auto weggenomen vanaf het Tournooiveld te Den Haag en was met de gestolen auto een tocht gaan maken naar Amsterdam en Utrecht Met de auto verder geen raad wetende, had verdachte de auto onbeheerd achtergelaten te Wassenaar. Verdachte ontkende ten stelligste de auto weggenomen te hebben om hem te verkoopen. Het was alleen maar om een pleizierritje te doen geweest. Maar dat was niet het eenigste geweest, dat verdachte gedaan had, want de dagvaarding vermeld de nog, dat uit een andere geparkeerde auto een combinatietang en wat zakdoeken weggenomen waren. Verder was uit een derde auto een bonboekje voor benzine weggenomen alsmede nummer en rijbewijs, wegenbelastingpapieren en nog talrijke an dere voorwerpen. Op den tocht naar Amsterdam en Utrecht had men benzine gekocht aan een pomp station en betaald met bonnen uit het ge stolen bonboekje. De officier deelde mede, dat verdachte hoewel 19 jaar, oud reeds tweemaal ver oordeeld is. Een flinke straf is thans op zijn plaats en spr. eischte dan ook een gevangenis straf voor den tijd van zes maanden. Tegen de medeplichtigen, de beide Hage naars T. H. M, van H. en J. T-, die mede- gereden hadden en de auto te Wassenaar hadden achtergelaten, eischte de officier acht maanden gevangenisstraf, waarbij re kening werd gehouden met de feiten, dat de verdachten uit andere geparkeerd» staande auto's ook allerlei voorwerpen had den genomen. In al deze zaken werd de uitspraak be paald op over 14 dagen. IJzeren draaischijven en electro-motor weggenomen Terecht moest staan A. B. zonder vaste woon- of verblijfplaats, afkom:tig uit Lei den, die te samen met een ander van een bouwwerk gelegen aan het Jaagpad, tus- schen Leidschendam en Rijswijk, een aantal ijzeren draaischijven had weggencsnen en verder uit een schuurtje, hetwelk een eind verder stond, een electro-motor die daar tijdelijk was neergezet De officier achtte, na getuigenverhoor, het ten laste gelegde bewezen en aangezien verdachte al eens meer met politie en jus titie in aanraking is geweest eischte spr. een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Uitspraak over 14 dagen. Vervolgens moest in het verdachten bankje plaats nemen A. P. v. d. K., zon der vaste woon- of verblijfplaats, die den vorigen verdachte behulpzaam was ge weest bij diens diefstallen tusschen Leid schendam en Rijswijk op 7 Januari van het vorig jaar. Nadat zijn collega als getuige was ge hoord en een bezwarende verklaring had afgelegd eischte de officier tegen dezen ver dachte een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van voorwerpen uit geparkeerd staande auto's. G. W. T. en C. A. C. de H. beiden ged. in het Huis van Bewaring en woonachtig te den Haag, moesten terecht staan we gens diefstal van voorwerpen uit gepar keerde auto's te Wassenaar en Voor burg. Alzoo waren buitgemaakt een groo- te prismakijker, een Kodak fototoestel en een gummi regenjas. Verdachte de H. ontkende alles plotse ling, maar de Officier ging geheel af op de afgelegde verklaring van verdachte voor de politie, waar hij alles volmondig bekend had. Het is hopeloos mis met dezen ver dachte, aldus de Officier, want het is thans reeds de zevende maal, dat hij te recht moet staan. Alle straffen hebben geen indruk op hem gemaakt, reden om thans een nog zwaardere straf te eischen en wel een jaar gevangenisstraf. Tegen G. W. T. eischte de Officier een gevangenisstraf voor den tyd van vijf maanden, omdat zijn aandeel in de dief stallen niet zoo groot is en aan hem in hoofdzaak heling ten laste kan worden gelegd. De uitspraak werd na verdediging be paald op over 14 dagen. Oneerlijke dienstbode of er toe gedreven? Mej. M. W. S. uit Haarlemmer meer had een betrekking gevonden in den Haag. Maar zy had het verkrijgen van den werkkring niet gewaardeerd, want zij was pas twee weken in dienst of zij had zich al een gouden ketting en een busje met geld toegeëigend. Aangifte was gevolgd en de juffrouw was in verzekerde bewaring gesteld. De Officier eischte in verband met het feit dat verdachte al eens meer veroor deeld is, laatst tot 9 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk waarvan de proef tijd nog niet is verstreken en dus ten uit voer gelegd zal worden, thans een gevan genisstraf van zes maanden. De verdediger schetste het leven van verdachte die in den steek was gelaten door haar verloofde, terwijl zij in blijde verwachting verkeerde. Zij moest zich zelf toen door het leven slaan en vond dezen werkkring alwaar zij van 's mor gens tot des avonds acht uur moest wer ken voor een salaris van4.ter wijl zij alleen al voor kamerhuur 3.— moest betalen. Zoo bleef dus voor haar en haar kind een bedrag van 1.— per week over om te leven. Het is dus niet te verwonderen dat iemand gaat stelen. Pleiter drong aan op uiterste clementie subs, een voorwaardelijke veroordeeling, omdat zy thans werk zou kunnen krijgen. Uitspraak over 14 dagen. VERVALSCHEN VAN RIJWIEL- MERKEN. Vier personen veroordeeld. Voor den Amsterdamschen politierechter stond een viertal mannen terecht wegens het aanbrengen van standaardmerken op rijwielen, die niet of slechts gedeeltelijk, uit onderdeelen van de betreffende fabriek bestonden. Tijdens de zitting bleek, dat deze valsche merken op verschillende plaatsen in ons land gemaakt en te koop worden aange boden. De fietsen waren door een recher cheur in een tweetal verkooplokalen te Amsterdam in beslag genomen. De directeur van de rijwielfabriek ver klaarde door deze vervalschingen nadeel te hebben ondervonden. Verdachte K. en M. voerden aan, dat op het- merkplaatje niet is aangegeven, dat het merk wettig gedeponeerd is. Zij verkeer den daardoor in de overtuiging geen straf baar feit te hebben gepleegd. De officier van justitie deelde deze mee ning niet. Hij was van oordeel, dat hier van een ernstige zaak sprake was. Reizi gers in valsche merken trekken het land door en brengen daardoor schade aan de reputatie van rijwielfabrieken toe, om de materieele zijde van de zaak nog maar bui ten beschouwing te laten. De eisch luidde zes weken gevangenis straf voor ieder der verdachten. De politierechter veroordeelde den ver dachte S. tot veertien dagen gevangenis straf, aangezien hij nog in het bezit was van een blanco strafregister, terwijl de overige verdachten, die zich daar niet op konden beroepen, ieder een maand gevangenisstraf kregen toegewezen. VRIJHEIDSBEROOVING VAN EEN AMBTENAAR IN FUNCTIE Gistermiddag stond voor den Amsterdam schen politierechter een melkboer terecht. Hij had een keurmeester van den gemeen telijken Keuringsdienst van waren in zijn huis opgesloten gehouden. De kwestie was zoo geweest: de keur meester had den melkboer twintig gulden boete opgelegd, omdat de melk met water verdund bleek te zijn. De melkboer vond, dat een keurmeester veel geld verdient en een melkboer weinig. De keurmeester kon dus z.i. wel een beetje meebetalen aan de boete. Hij had derhalve den ambtenaar ver zocht eens bij hem te komen, en toen de keurmeester aan dit verzoek voldeed, had hij hem meegetroond naar de achterkamer. Daar had de melkboer gevraagd of de keur meester niet „portie wilde nemen m de twinting guide:, boete" maar dit weigerde vanzelfsprekend de ambtenaar. De melkhandelaar was daarop met zijn rug tegen de deur gaan staan en had op herhaald verzoek geweigerd de deur te openen.Tenslotte had de keurmeester een revolver te voorschijn gehaald en daarmede was het plei beslist geweest. Twee maanden gevangenisstraf vroeg de officier van justitie. De politierechter ver oordeelde den melkboer tot een gevange nisstraf van drie weken. SLECHTE KOFFIE EN GEEN THEESERVIES Koopman en reiziger veroordeeld De rechtbank veroordeelde een 37-jarigen Koopman en een 37-jarigen reiziger wegens een groot aantal kleine oplichtingen resp. tot één jaar gevangenisstraf en tot negen maanden gevangenisstraf. In beide gevallen met aftrek van voorarrest. Het tweetal had in vrijwel het geheele land slacht offers gemaakt onder de huisvrouwen. Zij boden zoogenaamd voor een nieuw opge richte zaak goedkoope koffie aan, die ech ter bij gebruik van zeer inferieure kwali teit bleek te zijn. Bovendien beloofden zij als premie bij aankoop van drie pond tegelijk een theeservies. Dit servies werd echter nooit geleverd. PONTSCHOOL Voor het examen machineschrijven diplo ma B (ten minste 120 regels per uur), af genomen door den Alg. Stenografen-Bond slaagden: de dames E. Aalbersberg, Zoeter- woude, A. E. Brilman, J. C. v. Fraassen, Oegstgeest, C. de Gunst, A. J. C. M. v. Ha- mersveld, M. C. Hamming, A. E. Hokke- ling, D. Lepelaar, J. A. v. d. Poel, Oegst geest, C. W. Rühl, Oegstgeest, M. A. F. Timp, E. A. v. d. Voort, Warmond, A. G. ten Wolde, J. M. Wijk en de heeren H. J. A. Bokern, J. C. de Bruyn, N. den Dikken, Katwijk aan Zee, L. M. Geluk, Roelof- arendsveen, J. C. Juta, Oegstgeest, C. v. d. Mark, Lisse, H. A. Niersman, Voorschoten, C. H. Noort, Lisse, D. Oostergo, Voorschoten B. W. M. de Roo, C. v. Wijk. Voor steno-typen in de Ned. taal (130 lettergr. per minuut): de dames A. Bonte, S. Coster, E. van Santen. Vor steno-typen Ned. taal 165 lettergr.: Mej. C. Dubbeldam. Voor steno-typen in de Duitsche taal: mej. G. C. E. v. Koolbergen. Voor kantoorstenograaf ir de Ned. taal (130 lettergr. per minuut): mej. E. Dros, Oegstgeest en de heer P. E. H. Roelofs. Idem in de Engelsche taal: mej. C. M. Zandee. LEIDEN. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereenl- ging, Bureau-zitting, Hoogl. Kerk- giacht 32, 8—9 uur. Zondag. Sociale Zondagmorgen „Katholiek Leiden". R.K. H.B.S., Mariënpoel- straat, 8.30 uur. H. Mis, ontbijt, bij eenkomst. Spr. A. C. de Bruyn over „De Nieuwe Gemeenschap". Dinsdag „Geloof en Wetenschap", lezing prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., over: „Dante". Turk, 8.15 uur. Woensdag, Fritz Hii'sch Operette „Es war einmal ein Walzer", Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 31 Dec. tot en met V r ij d a g 6 Jan. 1939 a.s. waargenomen door de apo theken: D. J. van Driesum, Mare 110, teL 406 en E. B. de Metz, Kamerl. OnnesL 38, tc-1. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Wacht U voor namaak. „Martha" Haargroeimiddel. Dit merk garan deert U de echte per flac 65 en 95 ct. Van ouds het beste middel tegen Roos, uitvallen, brekende haren, enz. Be/ordert den Haargroei. ALLEEN verkrijgbaar: 8854 Drogisterij J. VRIJENH0EK, Haarl.straat 119 ARTS VEROORDEELD Wegens het afgeven van overlijdensacte zonder lijkschouwing. Een Almelosche arts is door den kan tonrechter veroordeeld tot 150 gulden boete of 150 dagen hechtenis wegens het afgeven van een overlijdensacte, zonder dat hij lijkschouw had verricht. Hij had ver klaard, dat dit vaak gebeurde om personen, die ver af wonen, een dubbelen loop te be sparen. In hooger beroep was voor de Almelosche rechtbank schuldigverklaring zonder op legging van straf gevorderd. Thans heeft de rechtbank den arts veroordeeld tot tien gulden boete of vijf dagen hechtenis. KERKELIJK HUWELIJK VÓÓR BURGERLIJK HUWELIJK GESLOTEN. Uitspraak van de Bredasche rechtbank. Een kapelaan te Tilburg had voor den kantonrechter aldaar terecht gestaan, om dat hy, alvorens een burgerlijk huwelijk was gesloten, de kerkelijke huwelijksplech tigheden verricht. Ook de pastoor had te recht gestaan, omdat hij zijn kapelaan op dracht zou hebben gegeven, de kerkelijke plechtigheden te verrichten. De kantonrechter had den kapelaan van. alle rechtsvervolging ontslagen en den pastoor vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. De ambtenaar van het O.M. was tegen beide vonnissen bij de rechtbank te Breda in hooger beroep gegaan, alwaar deze zaak op 22 September j.l. opnieuw werd behan deld. Na het hooren van eenige getuigen had de officier van Justitie toen tegen beide personen een boete van ieder tien gulden subsidiair tien dagen hechtenis geëischt, waarna de verdediger, mr. H. J. Passtoors uit Eindhoven, bevestiging vroeg van het vonnis var de kantonrechter te Tilburg. De rechtbank te Breda deed heden uitspraak en bevestigde ten aanzien van den pastoor het vrij sprekend vonnis van den kanton rechter te Tilburg. Ten aanzien van den kapelaan vernietigde de rechtbank het vonnis van den kan tonrechter en opnieuw rechtdoende sprak zij den kapelaan vrij. Idem in de Duitsche taal: mej. C. M. Zandee. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pont- school, Steenschuur 3. MILITARIA. De wachtmeester Dohmen van het 6e Regiment Veldartillerie is op eigen ver zoek overgeplaatst bij het 8e Regiment Veldartillerie te Ede. Op 16 Januari a.s. komt bij het 6e Regiment Veldartillerie lichting 1938 II (onberedenen) onder de wapenen. De 2e Luitenant H. H. Jetten van 6e Regiment Veldartillerie wordt van 16 Ja nuari tot 1 April gedetacheerd bij het Kadecbataljon te Legerplaats bij Laren voor het volgen van een cursus in den verbindingsdienst. Dc le Luitenant P. J. M. Schoonen- berg van het 6e Regiment Veldartillerie wordt tot en met 21 Januari gedetacheerd bij het 2c Regiment Veldartillerie te Den Haag voor het volgen van een cursus vuurregclingsdienst.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2