DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BINNENLAND Door lawine be dolven. DONDERDAG 5 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9227 S)e £eid&ch£(Eoti/*<mt Tclefoo": Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Aboniu-tasieven zie pag. 2 Giro 103003. - Postbus 11. t o 'I Is nóg uitdagender? Zooals gemeld zijn bij Koninklijk Be sluit benoemd bij den Hoogen Raad der Nederlanden: tot president 'mr. dr. L. E. Visser, thans vice-president van gemelden Raadtot vice-president: prof. mr. B. M. Taverne, thans raadsheer in gemelden Raad. Over de benoeming van den nieuwen president van den Hoogen Raad, mr. dr. Visser, is het „Nationale Dagblad" hevig verontwaardigd. Het blad noemt dat „een uitdagende benoeming", en ,,'n klap in het gezicht van den Hoogen Raad" Waarom? Kan op de moraliteit van den be trokkene gemotiveerde critiek worden uit gebracht? Kan de intellectualiteit van den benoemde redelijkerwijze in twijfel wor den getrokken? Om welke reden is deze benoeming uitdagend en waarom is ze 'n klap in het gezicht van den Hoogen Raad? Mr. dr. L. E. Visser is een Jood! Daarom alléén mocht hij niet benoemd worden. Hij moge al zijn een zeer fatsoenlijk en een zeer kundig man hij is een Jood. En dus is zijn benoeminguitdagend. Maar het „Nationale Dagblad" heeft, toen het den naam las van een Jood, naar 't schijnt, niet verder gekeken, anders had het blad geconstateerd, dat het geval nog uitdagender is. De nieuw-benoemde vice- president, prof. mr. Taverne, is: .een Ka tholiek! Een Katholiek; dus wellicht of waarschijnlijk een lid der R.K. Staats partij!! Op de hoogste n>-chterlijke posten in het land een Jood en een Katholiek! 't Is verschrikkelijk verschrikkelijk vcor bekrompen anti-semieten, anti-papis ten en dergelijke lieden! Maar feitelijk zijn deze benoemingen in dézen tijd eéh dèihónstratié vari dé vrij-, h e i d en van het recht in ons vader land! DE WERELD VOGELVLUCHT Een advertentie Wij lazen een advertentie, waarin wordt „gevraagd liefst R.K. leerling-verkoop ster". En die advertentie lazen wij in een niet-katholieke courant alléén in een niet-katholieke courant. De naam van de zaak staat er bij wij willen de firma „sparen" en deze hier niet vermelden waaruit blijkt, dat de firma door katholieken wordt gedreven. Er zijn toch menschen, die zich hoogst zonderling kunnen gedragen! Gesteld, dat een firma liefst R.K. perso neel wenscht, war ligt er dan meer voor de hand, dan dat zij uitsluitend, of zeker bij voorkeur, in een katholieke courant adverteert. Deze firma doet 't echter juist andersom! 't Schijnt ons niet waarschijnlijk, dat er velen zijn, die een dergelijke handelwijze sympathiek vinden! BEVORDERING VAN HUISHOUDELUKËN ARBEID. Alleen van meisjes, GEEN AFTREK, OOK NIET WANNEER ANDERHALF MAAL HET GROND- BEDRAG WORDT OVERSCHREDEN Naar wij vernemen heeft de maatregel van den minister van Sociale Zaken, die het verrichten van gezinsarbeid van huis- houdelijken aard door Nederlandsche mèisjes zooveel mogelijk wil bevorderen, de strekking, dat onder gezinsleden alléén meisjes moeten wórden verstaan, dus nie1 ook de vrouw van ondersrèunden en te werkgestelden. Voorts brengt de bepaling, dat voor de verdiensten van meisjes door hiuehoude- lijken arbeid geenerlei aftrek meer plaats heeft, mee, dat voor deze gevallen de be paling, dat een gezin aan steun plus inko men van de möisjes niet meer mag ont vangen dan anderhalf maal het grondbe- drag, niet geldt Geen aftrek wil dus zeggen, dat de volle verdienste der meisjes wordt ingebracht zonder dat er aftrek plaats vindt WASHINGTON: President Roosevelt heeft gisteren voor het Congres een Nieuw jaarsboodschap uitgesproken, welke alge meen als een zeer belangrijk document wordt beschouwd. Volgens de New York Times is het niet te veel gezegd, wanneer men deze boodschap een keerpunt noemt m de annalen van Roosevelts regeering. Zoowel p het gebied der binnenlandsche ais op Jat der buitenlandsche politiek heeft Roosevelt nieuwe lijnen uitgestip peld, welke ver-reikende consequenties kunnen hebben. Hij heeft zich scherp ge keerd tegen die landen, welke den gods dienst en de democratie onderdrukken en oio door hun gebrek aan goeden wil dén vrede aan een voortdurende bedreiging bloot stellen. Hef voornaamste onderdeel van Roosevelts rede is echter de passage omtrent de onbillijke werking van de neu- traliteicswet, waaruit men opmaakt, dat een nieuwe politiek eindelijk zal doorbre ken. Tot dusver heeft Amerika steeds angst vallig er meden, zich in buitenlandsche verwikkelingen te steken. In Amerika heeft deze rede een zeer goeden indruk gemaakt. De grondtoon van de voornaamste Euro- peesche reactie was: voldoening te Parijs, stilte te Rome en beroering en toorn te Berlijn. Een bericht uit Rome zegt, dat de rede voering van Roosevelt nog niet is gépu- biiceert in de Italiaansche pers en dat er geen officieel commentaar op is geleverd De ,Ber.iner Boersenzeitung" schrijft: Klaarblijkelijk zijn het drie factoren, dis Roosevelt tot zijn uitval verleid hebben, t.w. 1. De slaafsche afhankelijkheid in Was hington van de Joodsche financiers-in Wallstreet en van de doeleinden van het wereldjodendom, dat honderden en dui zenden var: zijn vertegenwoordigers in alle hooge functies der Vereenigde Staten heeft zitten. 2. De toenemende oppositie, waartegen Rooseveit zich zelfs in zijn eigen kamp ge plaatst ziet, en 3: het feit, dat. Roosevelt een derde ambtsperiode wenscht, waartoe men alle middelen geschikt lijken. Het" Èngeische blad „Daily Tel." schrijft: „De boodschap is een vrijmoedige erken ning van de mislukking der neutraliteits- wettcn an 1936 ên 1937. Terwijl Amsrika drie jaar geleden meende de aanvallers te kunnen negeeren, verzoekt Roosevelt thans te willen inzien, dat dit niet goed meer mogelijk is Door ervaring gerijpt, verbiedt het gejoel van zelfbehoud om thans zoo oftimisMsch over zijn veiligheid te denken. Men moet afwachten, in hoeverre de Amerikaantche openbare meening rijp is voor zulk een zwenking, maar het feit al k-en reeds, Jat Roosevelt dit vermeldt, kan nauwelijks onopgemerkt voorbijgaan aan sommige landen, waarbij het spreekwoord geldt: „wien de schoen past, trekke hem aan". WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET GROOT-WINKELBEDRIJF. Mr F. Teulings schrijft in de R. K. Staatspartij: „In middenstandskringen is nogal vin nig gereageerd op de z.g.n. afwijzing van den Minister t.a.v. een ingrijpen tegen den alles overwoekerenden gröei van het groot-wirikelbedrijf. Wij zeggen „z.g.n.", want bij nalezing der Handelingen is zulk een afwijzing nergens te vindén. De Mi nister zeide eerst: er wordt gezegd: de Mi nister kan dat heel gemakkelijk doen, hij spért voor twee jaar en daarna ëen ver gunningsstelsel. Naar welké normen? Zc-o eenvoudig i? dat niet Maar wil dit nu zeggèn, dat er op dit gebied niets moet gebeuren? Neen, ik zal nauwlettend den toestand volgen en ingnjpen en voorstel len doen, wanneer dat noodig is. Ja maar, 't is noodig, zoo zegt dé midden stand. Hier ligt éen taak van aanvoe ren van argumenten en gegevens, van on derlinge informatie en rustig overleg. Dan overtuigt men. Niet door gro.ote woorden en scherpe verwijten. Dat. er bij de Re geering altijd méér weerstandselementen zich doen gelden dan bij belanghebben den, is vanzelfsprekend. Het inzicht van wat. 't algemeen belang vordert, zal bij de Regeering immers een accent, van iets meer gereserveerdheid dragen". Eerlijk gezegd veel wijzer worden we door deze beschouwing van den heer Teu lings niet! 't Wordt tijd, dat er 'ns. een duidelijke, klare meening'over dit vraagstuk wordt gegeven. Zooals men weet, heeft een commissie, door de R.K. Staatspartij inge steld, de kwestie in studie. MGR. DR. G. CL VAN NOORT GEOPEREERD. Toestand van den patiënt goed. Naar wij vernemen^ heeft de hoogeerw. heer mgr. dr. G. G. van Noort, deken van Amsterdam,- gistermorgen in het Maria- paviljoen. een peratie-ondergaan. De ope- ratie. die werd verricht door dr. Houtap pel. heeft een zeer bevredigend verloop gehad en de toestand van den patiënt geeft dan óok geen enkele aanleiding tot eenige ongerustheid." „Maasbode". PATER BORROMAEUS DE GREEVE. Pater Borromaeus de Greeve, die na zijn tournee door Indië op de thuisreis is naar Nederland, arriveert 17 Januari met de „Marnix van St. Aldegonde" te Genua. BELGIë BESCHERMT DE KAAS OPNIEUW. Men zal zich herinneren, dat bij Bel gisch K. B. van 18 Augustus 1938 werd bepeald, dat de invoer van harde en t \t- harde kaas onderworpen werd aan de overlegging - van invoerverguningen, een maatregel, die destijds in kringen van den Belgischen importhandel werd toegeschre ven aan het voornemen van de Regeering om de binnenlandsche kaasfabricage te beschermen. Een maand later echter, op 29 September daaraan volgende, werd dit K. B. door een nieuw K.B. buiten werking gesteld. Thans echter is het bij K.B. van 26 December, zoo pas in de Belgische Staatscourant verschenen, opnieuw in werking gesteld. „Handelsblad" OMZET VEILING „BLOEMENLUST" IN AALSMEER OVER 1938 De veiling „Bloemenlust" in Aalsmeer heeft over 1938 omgezet veer S 2.408.019.40, dit is voor 135.48C.J3 meer dan over 1937, Deze omzet is ongeacht de vergoeding van de Nederlandsche Sierteelt-centrale, die 70.859.12 bedroeg. ONDERWIJZERSOPLEIDING. Aantal kweekscholen en leerlingen. Er zijn op het oogenblik 90 kweekscho len voor onderwijzers. Van deze zijn 22 rijkskweekscholen, 3 gemeentelijke, 22 protestantsch-christelijke, 41 katholieke en 2 neutraal bijzondere. Van de 90 scholen zijn 7 ongesubsidieerd. ^"Het aantal leerlingen, der kweekscholen is van 5539 teruggeloopen tot 5021. ARCHITECTENOPLEIDING. Tot de opleiding voor Architect te Til burg kunnen voor een of meer series les sen ook toehoorders werden töegelaten. Binnenkort vangen drie nieuwe series aan, n.l ir. H. Thunnissen, die zal behan delen: Ontwerpen, Assenstelsels (4 avon den), J. Colette over Decoratieve kunst (4 avonden) en architect J. v. Dongen over Gewijde gebouwen (6 avonden). Voor in schrijvingen en inlichtingen kan men zich wenden tot den Rector der R.K. Leergan gen te Tilburg. LUITENANT-GENERAAL E. F. INSINGER OVERLEDEN. Gisteravond is te zijnen huize in de Jo- han van Oldenbarneveldtlaan te Den Haag na een kortstondige ziekte op 68-jarigen leeftijd overleden de gep. luitenant-gene raal E.. F. Insinger, oud-commandant veld leger, oud-commandant van de vesting Holland en oud-gouverneur der Residen tie. De begrafenis van het stoffelijk overschot van luitenant-generaal E. F. Insinger, zal Zaterdag a.s om 12 uur plaats hebben op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. De stoet vertrekt te half twaalf van het sterf huis iri de Johan van Oldenbarneveldt laan. CREMATIE PROF. R. N. ROLAND HOLST. Onder buitengewoon groote belangstel ling is gistermiddag in het crematorium op Westerveld de crematie geschied van wijlen prof. R. N. Roland Holst, oud-di recteur van de Rijksacademie voor beel dende kunsten te Amsterdam. Vooral uit de kringen van schilderkunst en architectuur brachten velen den ont slapene een laatsten groet. In de aula van het crematorium heeft prof dr. J, Huizinga een gedachtenis-rede gehouden. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" Regeeringsmaatregelen besproken Dit nummer bestaal vier bladen. ntt De R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", hield gisterenmiddag zijn jaarver gadering in Gebouw „St. Bavo" te Haar lem. Na het zingen van het strijdlied sprak de Algemeen Voorzitter, de heer A. J. Loerakker, een welkomstwoord tot de afgevaardigden en adviseurs der Afdee- lingen. Hij wenschte allen een Zalig Nieuwjaar en herinnerde aan de twee duizend nieuwe leden, die hem geschonken werden bij ziin zilveren ambtsjubileum. Nogmaals dankte spreker op deze ver- gedering voor de hulde, die hem bij die gelegenheid gebracht werd. De uitslag van de verkiezingen in 1937, aldus spre ke, was een zeer gelukkige. De K.D.P. kreeg een gevoelige klap en de extremis tische groepen zagen vele illusies verlo ren gaan. Spreker zeide, dat de Bond zich niet bemoeit met datgene wat. in een poli tieke organisatie thuis behoort, maar poli- tiekloosheid zou zeker in dezen tijd ten opzichte van onze beginselen misdadig zijn. De laatste verkiezingen hebben ons een positieve winst gegeven, een christe lijke regeering, waardoor onze volksvrij heden op godsdienstig en maatschappelijk gebied ongerept in stand kunnen blijven. He versterken van onze volkskracht en de bestrijding van de werkloosheid is nu in uitstekende handen. Spreker wees op de verschillende re geeringsmaatregelen en sprak speciaal zijn waardeering uit voor de aangekondigde wettelijke maatregelen om de meisjes be neden de 16 jaar van het verrichten van loonarbeid uit te sluiten en voor jongens beneden de vijftien tijdelijk den loonar beid te verbieden. Spreker besprak vei'der het plan Westhoff, de wettelijke regeling van den kinderbijslag en de aangekondig de landbouwarbeidswet. De arbeidsduur. Ten aanzien van.de regeling van den ar beidsduur voor volwassen mannen mag men de verwachtingen niet al te hoog spannen. De kwestie is niet eenvoudig, maar wanneer onze bedrijfsraden o.a. worden ingeschakeld en wanneer de arbeidsrege lingen in de C.A.O. op andere dan gewo ne wijze verbindend verklaard worden, is er zeker wat te bereiken. Onze eigen verantwoordelijkheid moet daarbij echter een doorslag geven. Vervolgens besprak spreker het vraag stuk der jeugdige werkloozen, het uitzen den van Nederlandsche arbeiders, en de werkloosheidsverzekering. Men moet bij deze verzekering het rechtsgevoel van de menschen geen geweld aandoen, door een zekere zucht naar perfectionisme. De ver laging van het subsidie van 180 tot 150 pet. kon spreker niet waardeeren. Toch behoeven wij de regeering ons volle ver trouwen niet te onthouden en wij mogen ons zeker in geen enkel opzicht door an deren van het pad laten brengen. Door de medewerking van het Departe ment van Economische Zaken mocht het gelukken bijna over de geheele linie be langrijke verbeteringen voor den land arbeiders te verkrijgen o.a. door andere regelingen in de contracten, kinderbijslag etc. Het is echter te betreuren, dat de overheid voor zooveel werkgeversgroepen nog dringend moet optreden om overleg en samenwerking met de landarbeiders bonden te verkrijgen. In dit verband wees spreker op de beteekenis van de Katho lieke organisaties. Vervólgens wijdde spreker de noodige aandacht aan de gemeenschapsactie van het Katholiek Werkliedenverbond, waarna hij de afgevaardigden tot intense mede werking opriep. De heer A. J. Loerakker werd herkozen als voorzitter en redacteur van het vak blad voor den tijd van twee jaar. De aftredende bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Verschillende afgevaardigden spraken over het beleid van het bestuur en van de redactie van het vakblad. Lof en hulde domineerde. Gevraagd werd of de moge lijkheid bestaat, dat ook in geheel Lim burg afdeelingen van den bond worden opgericht. Kan er nietwat meer propagan da gemaakt worden via de radio? Ande ren vroegen meer medewerking om den overgang van de St. Josephgezellen in het bisdom Haarlem naar den Landarbei dersbond te bevorderen. In zijn antwoord wees de voorzitter eerst op de principieele waarde van den Katholieken Bond. Het zal aan het hoofd bestuur niet liggen om geheel Limburg te veroveren, maar de mentaliteit is daar nog niet rijp, hpewel de zaak nog eens be zien zal worden. Spr. heeft reeds verschil lende malen voor de radio gesproken, er moet echter een goede verdeeling zijn. De overgang van de gezellen kan het beste besproken worden met de plaatselijke af- deeling van den R.K. Volksbond. De voorzitter schetste daarna nog eens de bezwaren, die verbonden zijn aan een VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Volgens een inmiddels tegengesproken bericht zou de Paus een politiek testa ment willen nalaten. (2de blad). Een Nieuwjaarsboodschap van president Roosevelt. (2de blad). Nieuwe beperkende bepalingen voor ker kelijke bladen in Duitschland. (2de blad). Tienduizend Joden moeten Tsjecho-Slo- wakije verlaten. (2de blad). Franco's offensief. (2de blad). Binnenland Nadere verklaring omtrent de ministe- rieeïe bepaling inzake vrijlating van ge zinsinkomsten van werkloozen. (1ste blad). Een vergadering van de Landarbeiders bond „St. Deus Dedit". (1ste blad). De invoer van kaas in België. (1ste blad). Te Schijndel Is een bejaarde vrouw door haar 50-jarigen zoon vermoord; de dader is te Roermond gearresteerd (3de blad). Verschillende auto-ongelukken door glad de wegen (3de blad). Veerboot te Pannerden gekapseisd, doch geen persoonlijke ongelukken (3de blad). Het drijfijs veroorzaakt veel ongemakken voor de scheepvaart en dreigt op verschil lende plaatsen schade te veroorzaken (3de blad). Sport en Weds!rl|den Szabo heeft de leiding van Landau over genomen in het schaaktoumooi te Has tings (3de blad). Nederlandsch meisje om gekomen. MEIRINGEN, 5 Januari (A.N.P.). Op de Schwarzwaldalp in het Berner Oberland ten Westen van Meiringen is de 18-jarige Atie Constandsc uit Gorinchem, die deel uitmaakte van een jeugdreisgezelschap, tijdens een skitocht door een lawine bedolven. Onmiddellijk poogde men het slacht offer te bevrijden. Toen men tenslotte daarin slaagde, bleek het meisje reeds te zijn overleden. wettelijke regeling van de loonen. Men moet niet vergeten, dat de werkgevers toch niet verder kunnen springen dan hun stok lang is. De geestelijk adviseur, prof. Cleophas, wees nog eens op de groote voordeelen, die verbonden zijn aan prc-paganda mid dels de radio. Na een korte pauze was het woord aan den heer Rubbert, vertegenwoordiger van de Christelijke Landarbeidersorganisatie, die zeide, dat de R.K. en de Christelijke organisaties, hoewel strijdend in twee ver schillende legers, toch aan één front sa- Op voordracht van het bestuur werden bij acclamatie tot gesalarieerde bestuurs leden benoemd: de propagandisten M. Nagtzaam, A. Pannebakker en C. v. d. Ploeg. De ziekenkas. Voorgesteld werd in het reglement van de verzekeringskas voor uitkeering bij ziekten enkele wijzigingen aan te bren gen, die een groot aantal moeilijkheden in de administratie uit den weg zouden rui men. Enkele afdeelingen lieten wijzigen de en aanvullende klanken hooren, vcoral in verband met den leeftijdsgrens, die vol gens hen te laag was gesteld. De heer Loerakker zette op duidelijke wijze uiteen wat het doel was van deze wijzigingen. Wilden de diverse afdeelin gen hun wenschen ingewilligd zien, dan zou dit gepaard gaan met groote admi nistratieve en financieele moeilijkheden. De wijzigingen, aldus spr., hebben niet ten doel geld uit te sparen, zij zijn noo dig voor een zoo groot mogelijke bespa ring van moeiten. Na ampele bespreking werd het voor stel met algemeene stemmen aangenomen. Ook de wijziging in de ziekteregeling voor oude leden en eigen-werkers werd na uitgebreide discussies goedgekeurd. Hierna werd de vergadering geschorst.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1