Roosevelt over den dreigenden oorlog Godsdienst, democratie en redelijkheid worden aangevallen BUITENLAND De strijd in het verre Oosten Franco's offensief DONDERDAG 5 JANUARI 1939 DE LE5CSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. II De neutrallleltswet kan onbillijk werken „Geen land is veilig In zl|n vredeswil, zoolang nog één machtige natte een politiek van geweld voorstaat" President Roosevelt heeft Woensdag tot het Congres der Ver. Staten zijn jaarlijksche boodschap gehouden, waarin hij tegelijkertijd aankondigde binnen enkele dagen een speciale boodschap tot het Congres te zullen richten over de Amerikaansche de fensie. „Weliswaar, aldus zeide Roosevelt in zyn rede is de oorlog, die de wereld in brand dreigde te zetten, voorkomen, doch het wordt steeds duidelijker, dat de vrede niet verzekerd is. Overal rondom ons woeden niet verklaarde oorlogen, militaire en eco nomische. Overal rondom ons groeien steeds doo- delijker bewapeningen, militaire en econo mische. Overal rondom ons dreigt nieuwe agressie militaire en economische. De stormen, die van buiten komen, bedreigen drie instellingen, die van oudsher voor de Amerikanen onontbeerlijk zijn geweest: het eerste is de godsdienst, die weer de bron is van de twee andere democratie en internationale goede wil. In de moder ne beschaving vullen deze drie elkaar aan. Waar de vrijheid van godsdienst is aangevallen, kwam die aanval van kanten, die tegen de democratie zijn. Waar de democratie verdrongen is, verdween de geest van de geloofsvrij heid en waar de godsdienst en democra tie verdwenen, hebben de goede wil en de rede in internationale aangele genheden plaats gemaakt voor heb zucht en bruut geweld. In 'n samen leving, die den godsdienst, de demo cratie en de goede trouw tusschen de naties op den achtergrond dringt, kan geen plaats zijn voor de idealen van den Vredesvorst. De Vereenigde Sta ten verwerpen zulk een orde en behou den hun oude geloof. Er komt een tijd waarop de menschen bereid moeten zijn, niet slechts hun haard steden te verdedigen, doch ook de leerstel lingen van geloof en menschelijkheid. waarop hun kerken, hun regeeringen en zelfs hun beschaving zijn gebaseerd. De verdediging van den godsdienst, de demo cratie en de goede trouw tusschen de vol ken is alles eenzelfde strijd. Om de één te redden, moeten wij thans bereid zijn alles te redden. Evenmin als andere landen kunnen wij hebben, dat wij omringd worden door vij anden van ons geloof en onze humaniteit. Daarom is het gelukkig, dat wij op dit wes telijk halfrond onder het gemeenschappè- lyk ideaal van den democratischen regee- ringsvorm een rijke verscheidenheid van hulpbronnen en volken hebben, die sa menwerken in wederzij dschen eerbied voor een vrede. Dit halfrond, dezen vrede en dit ideaal, zullen wij beschermen tegen stormen, van welken kant die ook' komen. Dit sluit niet in, dat de Amerikaansche re publieken zich afzonderen van de volken in andere werelddeelen. Het beteekent riet, dat de beide Amerika's zich tegen over de rert van de wereld stellen. Wij houden vast aan onze historische be reidwilligheid overleg te plegen met alle andere landen, opdat de agressie tusschen hen moge eindigen en de bewapeningswed loop ophoude en de handel vernieuwd worde. Doch de wereld Is zoo klein gewor den en de aanvalswapens zoo snel, dat geen land in zijn vredeswil veilig kan zijn, zoolang er maar één machtige na tie is, die weigert haar grieven aan de raadstafel te regelen. Want als een re geering, die over een groote hoeveel heid oorlogstuig besch'kt, beriist een politiek van geweld wil, zijn het de verdedigingswapens, die de eenige vei ligheid geven. In onze buitenlandsche betrekkingen hebben wij uit het verleden geleerd, wat v/ij niet moeten doen. Uit de nieuwe oor logen hebben wij geleerd, wat wij wel moe ter doen. Wij hebben geleerd, dat de god- vreezende democratieën der wereld, die houden aan de heiligheid der verdragen en oprechtheid in haar onderhandelingen met andere naties, niet zonder gevaar onver schillig kunnen blijven voor internatio nale wetteloosheid, waar dan ook. Zij kunnen niet steeds zonder doeltref fend protest voorbijgaan aan daden van agressie tegen zustervolken, daden, welke automatisch ons allen ondermijnen. Het is duidelijk, dat zij volgens practische vreedzame lijnen te werk moeten gaan. Woorden mogen vergeefsch zijn, doch oor log is niet het eenige middel om behoorlij ken eerbied voor de meeningen van het menschdom af te dwingen. Op zijn aller minst Kunnen en moeten wy ieder optre den of gebrek aan optreden vermijden, dat een aanvaller zal aanmoedigen, helpen en sterken. Dit leeren wij, wanneer wij welover wogen trachten de neutraliteit wette lijk te regelen. Onze1 neutralists wet ten kannen ongelijk en onbillijk wer ken en met name steun verieenen aan den aanvaller en dezen on'.houden aan het slachtoffer. De zucht tot zelfbe houd moet ons er voor waarschuwen dat wij dit niet meer laten gebeuren, Wy hebben nog iets geleerd de aloude dat de kans op een aanval ontzag lijk verkleind wordt door de zekerheid van een altijd gereed staande defensie." Roosevelt voegde hieraan toe, dat bin nen enkele dagen een speciale bood'chap tot het Congres zou worden gericht, waar in maatregelen worden aanbevolen voor het op peil brengen van de landsverdedi ging. De natie moet eensgezind zijn. Voortgaande zeide de president, dat een sterke eensgezinde natie vernietigd kan worden als zij niet voorbereid is op een p'otselingen aanval. Doch zelfs een natie, die van zuiver militair standpunt bezien goed bewapend en goed georganiseerd is, kan een nederlaag lijden, als zy verzwakt wordt door onderling gemis aan vertrou wen en bedreigd wordt door klassenstrijd, vooroordeelen en oneenigheid tusschen het kapitaal en de arbeiders. Tegenover de moeilijkheden in de we reld moet nationale eenheid worden ge steld. Als, zoo vervolgde de president, een andere regeeringsvorm in zijn aanval op d" democratie een eenheidrfront kan bie den, moet tegenover dezen aanval een eens gezinde democratie worden gesteld. Zulk een democratie kan en moet in de Veree nigde Staten bestaan. Na verklaard te heb ben', dat het nationale programma van so ciale en economische hervorming een derdeel van de landsverdediging vormde, dat even fundamenteel is als de bewape ning, herinnerde Roorevelt aan hetgeen in de afgeloopen 6 jaren tot stand gebracht is. op het gebied van het behouden en ontwikkelen der nationale hulpbronnen, het ontwikke'en van den landbouw, het uil den weg ruimen van arbeidsgeschilen en het scheppen van werkgelegenheid voor de jeugd. De president verklaarde, dat zijn doel was voldoende kapitaal en arbeiders aan het werk te krijgen, om te komen tot een totaal nationaal inkomen van minstens R'J milliard dollar per jaar bij het bereiken van welk bedrag een aanzienlijke vermin dering van de werkloosheid verkregen zal worden, terwijl de federale inkomsten vol doende zullen zijn om op te wegen tegen net gangbare peil van de contante uitga ven op den grondslag van het bestaande belastingstelsel. „Ademen in een vrije lucht." Roosevelt richtte zich tenslotte tegen hen. die van ie dictatuur heil verwachten. De dictatuur, zeide hij, brengt kosten mede, die het Ameiikaansche volk nooit zal be talen en deze kosten zijn onze geestelijke v/aarde, het gezegende recht, te kunnen zeggen wat wij willen, onze vrijheid, de confiscatie van ons kapitaal, het in een concentratiekamp geworpen worden, het bang zijn om op straat te loopen en met d° verkeerde buren, het kinderen laten grootbrengen, niet als vrije menschen, doch gevormd en gemaakt door machines. Irdien het vermijden van deze kosten be lasting op mijn inkomen of mijn eigen bezittingen beteekent, wil ik deze belas tingen gaarne dragen als prijs voor het in ademen door mij en mijn kinderen van vrije lucht in een vrij land, in een levende er niet in een doode wereld. (Langdurig apDlaus). Roosevelt voegde hier nog aan toe, dat de gebeurtenissen in de overzeesche lan den het den Amerikaanschen volken hoe langer hoe duidelijker maakten, dat de ge varen, die in het land zelf dreigen, minder te vreezen zijn dan de gevaren van buiten af. DE INDRUK DER REDEVOERING VAN ROOSEVELT. In Amerika. De boodschap van president Roosevelt n aakt in de meest uiteenloopande krin gen te Washington den indruk, dat de pre sident niet als partijman, noch als regee- rend partijleider heeft gesproken, doch als hoofd van de natie. Zelfs tegenstanders van Roosevelt prij zen den moed, waarmede de president het conflict tusschen de totalitaire en liberale systemen in het licht heeft gesteld, daarby openlijk erkennend, dat de totalitaire lan den practisch betere resultaten verkrijgen dan de democratieën, althans tijdelijk. Alle kringen kennen groote beteekenis toe aan het feit, dat Roosevelt een beroep heeft gedaan op de religieuze krachten ten einde de verdediging der vrijheidsbeginse len te steunen. In Engeland. In Engelsche diplomatieke kringen vraagt men zich af, of de boodschap van Roose velt een wijziging laat verwachten van de neutraliteitswet. De boodschap heeft een werkelijk groo- ten indruk gemaakt. Men is van meening, dat zij een document van groot belang •ormt. Men merkt op, dat de redevoering op den meest gematigden toon en in afge wogen bewoordingen tegen de autoritaire regimes en vooral tegen hun internationale optreden een bijna even streng requisitoir oprtelt als de rede van Ickes. Men is van meening, dat de rede verder ga^t dan die. waarin de president sedert lang reeds trachtte de openbare meening in de Ver eenigde Staten de onderlinge onafhanke lijkheid aan te toonen van de naties, die gtmeenschappelijke idealen aanhangen en gehecht zijn aan gelijke moreele waarden VAN BET VATIC AAN GEEN POLITIEK TESTAMENT VAN DEN PAUS. Instructies aan opvolger geen gewoonte. Naar aanleiding van het bericht omtrent een vervroegd vertrek van den Paus naar .Castel Gandolfo bevatte de „Daily Mail" de mededeeling, dat dit vroege vertrek den Paus niet onaangenaam was, daar het hem ui de gelegenheid stelde in een rustige omgeving te werken aan een encycliek, welke de beginselen zou bevatten, die de Paus aan zijn opvolger ter overweging zou willen doorgeven. Na eenige conferenties met kardinaal-staatssecretaris Pacelli, zou de Paus besloten heb.ben tot het schrijven van een encycliek, welke het standpunt zou v\ eergeven van den Heiligen Stoel ten Aan zien van verschillende actueele Europee- sche kwesties. Dit document zou aan alle bisschoppen in de geheele wereld worden gezonden. Het zou des Pausen bedoeling zyn over deze punten zijn opvatting te geven in zoo- danigen vorm, dat het als het ware een leidraad is voor zyn opvolger, waardoor de continuïteit in de Vaticaansche politiek gehandhaafd blijft Welingelichte kringen in Vaticaanstad spreken dit bericht tegen. Men doet overigens opmerken, dat het niet de gewoonte is, dat een Paus zijn op volger instructies geefl. Deze is volstrekt meester over de leiding van de politiek van zijn Pontificaat volgens hetgeen hij de hoogste belangen van de Kerk acht. DUITSCHLAND DE STRIJD TEGEN DE KERK. De stem des Pausen mag niet vernomen worden. De Osservatrre Romano" meldt, dat weer nieuwe beperkingen aan de Duitsche Ka- thoieke pers rijn opgelegd. In den vervolge zal het kerkelijke tijd schriften en bladen verboden zijn, bespre kingen te publiceeren van publicaties of boeken, die geen strikt religieus karak ter dragen. „Doch zelfs op het gebied van den gods dienst" aldus de „Osservatore" „zijn de Katholieke tijdschriften niet meer vrij. Het is hun niet veroorloofd, encyclieken en toespraken van den H. Vader te citeeren en van de herderlijke brieven der Duitsche bisschoppen mogen zij zelfs geen samen vatting publiceeren. FRANKRIJK DALADIERS AFRIKAANSCHE REIS. Tocht naar de woertijn. Woensdag heeft minister-president Dala dier zich geheel aan militaire zaken gewijd. Tunis is van groote beteekenis voor de bescherming van Noord-Afrikaansche kust en Zuid-Tunis, dat een operatiebasis zou kunnen vormen voor een aanval in den lug, is thans beschermd door een Maginot- linie in de woestijn, waarvan Mareth ten Zuiden van Babes een belangrijk steunpunt is De troepen bij Tunis hebben alle hulp bronnen van No'ord-Afrika achter zich. In vredestijd beschikken Algerie en Tunis over 60 bataljons infanterie, acht regimnten spa- bi's en 20.000 manschappen van andere wa pens. Marokko beschikt over 29 bataljons infanteries, vier regimenten spahi's en 7500 man van andere wapens. In geval van oorlog zouden de Franschen in deze gebieden het kader vormen voor de 15 millioen inboorlingen, die in vele gevallen een groote militaire waarde heb ben getoond. Minister-president Daladier heeft giste ren een bezoek gebracht aan de garnizoe nen in de woestijn aan de uiterste grenzen van Frankrijk n.l. Bordj le Boeuf, Ben Gardanne, Medenine en Marteh. Per auto is Daladier met zijn gevolg naar Ain Tou- ning gebracht, waar in de woestijn 25.000 man van het Fransche leger hebben ge paradeerd. Vooral het defilg van de inland- sche kameelruiters en van de spahi's bood een schitterend gezicht. Na de troepenschouw heeft Daladier den Franschen en buitenlandschen journalisten dank gezegd. Hij zeide tot hen: „Ik vraag u slechts waarheidsgetrouw te zijn om het Fransche moederland en het overzeesche Frankrijk te doen kennen zooals zij zijn. Gy hebt kunnen zien hoe aanhankelijk alle bevolkingen zijn jegens Frankrijk. Dat is een troostrijke indruk. Ik reker.de hier wel op, maar verwachtte niet zooveel geestdrift." Toegejuicht door de bevolking keerde Daladier om kwart over acht in het ge- illumineerde Gabes terug. Vanochtend is de minister om kwart voor acht met zijn gevolg onder het gejuich- der menigte en gegroet door de burgerlijke en militaire autoriteiten uit Gabes vertrok ken naar Sfax en Sousse. ENGELAND EEN AFGEWEZEN DELEGATIE. De premier Chamberlain en Lord Hali fax hebben geweigerd gedelegeerden te entvangen uit 250 kieskringen, die op 7 Januari in Downingstreet een motie wilden afgeven, waarin de regeering gevraagd wordt bij de besprekingen met Mussolini goed te doen uitkomen, dat vriendschap pelijke betrekkingen met het Britsche volk niet kunnen worden hersteld, zoolang de Italiaansche inmenging in Spanje voortl duurt; de toekenning van oorlogsrechten te weigeren en alle Britsche schepen, welke wettigen handel op Spanje dry ven, te be schermen. De delegatie zou geleid worden door Lord Cecil. In een brief aan Cecil verklaart Cham- terlain, dat hij het nut van een dergelijk onderhoud niet inziet na zijn verklaringen in het Lagerhuis, waar hij de politiek der legeering heeft uitgestippeld. Halifax, zij nerzijds, zal de delegatie niet kunnen ont vangen. TSJECHO SLOWAKIJE TIENDUIZEND JODEN MOETEN HET LAND VERLATEN. Niet minder dan 50.000 paspoorten afgegeven. Alle Tsjecboslowaaksche bladen meld den gisteravond, dat tienduizend Joden, emigranten en anderen, Tsjecho-Slowa- kije zullen moeten verlaten krachtens een beslissing der regeering, die heeft onder handeld over vrijen toegang vuoï de Jo den tot Zuid-Amerika. De bladen voegen hieraan toe, dat deze maatregel slechts de eerste etappe is op den weg naar het elimineeren van vreem de elementen in Tsjecho-Slowakije. autoriteiten hebben doen weten, dat zy sedert het Degin van het jaar 50.000 pas poorten hebben afgegeven aan menschen, die het land wenschten te verlaten. Dat aantal is veel hcoger dan dat van andere jaren. HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET. Konoye minister zonder portefeuille. Hiroenamoe heeft vandaag zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt. Konoye blijft minister zonder portefeuille lid der regeering, Arita behoudt de portefeuille van 1>"!A"'sche zaken. De volgende ministeries krijgen een nieuw hoofd, n.L financiën: Isjawatari; binnenlandsche za ken en openbare welvaart: Markies Kido; landbouw: Masjida; justitie en verkeer; Sjiono; handel en overzeesche gebieden! Hatta en spoorwegen: Maeda. Amerikaansche persstem over nieuwe regeering. In Amerikaansche diplomatieke kringen, aldus meldt Havas uit Washington, wordt dc benoeming van Hiranoema, een verte genwoordiger van fascistische stroomin gen, tot formator van het Japansche ka binet beschouwd als een aanwijzing, dat de oorlog in China zal worden voortgezet en dat verdere territoriale veroveringen zullen worden nagestreefd. Dezelfde kringen zetten uiteen, dat oeconomische sancties tegen Japan meer dan ooit doeltreffend zouden zijn. Men zou er niet over verrast zijn, indien voor de toepassing van een krachtige politiek tegen de aanvallers, door Roosevelt aan bevolen, Grew, de ambassadeur der Ver eenigde Staten te Tokio, naar Washington zou worden ontboden tot het plegen, van overleg. DE AMERIKAANSCHE NOTA AAN JAPAN. Gisteren is de nieuwe Amerikaansche nota aan Japan, welke 30 December j.l. aan de Gaimusho werd overhandigd, te Tokio gepubliceerd. Het is een lang docu ment in krachtige bewoordingen vervat. Hierin wordt verklaard, dat de Vereenig- do Staten bereid zijn de voorstellen van Japan inzake een wijziging van de „open deur politiek" in China te overwegen, mits deze voorstellen redelijk zijn. De Amerikaansche regeering weigert te erkennen, dat een mogendheid het recht heeft een „nieuwe orde" te decreteeren in een gebied, dat niet onder haar souve- reiniteit valt. De Amerikaansche regeering voegt hier aan toe, dat zij niet goed zal keuren, dat zij in haar rechten tekort wordt gedaan. De nota is in zeer krachtige bewoordin gen gesteld en men brengt deze in ver band met het aftreden van Konoje. ITALIË JOODSCHE VLOOTOFFICIEREN MET PENSIOEN. In het officieele Italiaansche vlootbulle- tin wordt medegedeeld, dat twee divisie admiraals, één inspecteur-generaal en één majoor-generaal dei' vlootgenie, bene vens een twaalftal hooggeplaatste oficie- ren, allen van Joodsche afkomst, met pen sioen zijn gezonden. Deze officieren had den in feite reeds verscheidene maanden geen functie meer verricht. POLEN GEHEIME ZENDERS IN TESCHEN. Twee clandestiene radiozenders, die reeds eerder aanvallen op de Poolsche re geering gedaan hebben, hebben hun ac tiviteit in het aan Polen afgestane Teschen hervat. Einde 1938 had een der omroepers aangekondigd, dat de uitzendingen ge schorst zouden worden in de hoop, dat de Poolsche autoriteiten een andere houding zouden aannemen. Gisteren verklaarde de omroeper in het Duitsch en het Tsjechisch, dat „de Poolsche autoriteiten de bevol king blijven kwellen, zoodat de geheime zenders zullen blijven omroepen". Hij deelde verder mede, dat met ingang van 6 Januari vier soortgelijke zenders zouden uitzenden op een lengte van 40 tot 45 meter. KARDINAAL KAKOWSKI TER AARDE BESTELD. Het stoffelijk overschot van kardinaal Kakowski, den aartsbischop van War schau, is gisteren bijgezet in den graf kelder van de kathedraal van St. Jan, waar het zal rusten tot de teraardebestel ling op het kerkhof der armen te Brodno, CASTELDANS VEROVERD. Bij Borjas Blancas, De hoofdmacht van de troepen van Fran co onder bevel van generaal Garcia Valine heeft den opmarsch in de richting van Ar- tesa de Segre voortgezet. Casteldans, dat geheel door de Spaansch-Italiaansche troe pen is bezet, ligt op ongeveer 6 K.M. ten Westen van Borjas Blancas. Te Burgos wordt medegedeeld, dat cle voorhoede van het gemengde legioen bij c"e eerste huizen van Borjas Blancas is aangekomen. De rechtsche troepen hebben gistermid dag bij errassing de dorpen Artesa de Lerida en Puigvert genomen en daarby 1100 krijgsgevangenen gemaakt. Andere rechtsche troepen rukten op voorbij Cas teldans en staan thans op nog geen vier mijl afsiand van Borjas Blancas. Bij een verrassenden aanval werden twee bruggen over het kanaal van Urgel geno men, waarbij hun vijf stukken geschut in handen vielen. De rechtsche luchtmacht heeft gisteren drie aanvallen gedaan op Tarragona. Men heeft reeds 30 dooden en 40 gewonden ge teld. Gistermiddag was een derde bom bardement uitgevoerd door 25 vliegtuigen, d'e twee uur lang bommen neerwierpen. Tijdens een aanval van vliegtuigen op Barcelona zijn de Britsche schepen „Stan- vell", „Transit" en „Neuchatel" getroffen. Persoonlijke slachtoffers zijn hierbij niet gevallen. In officieele kringen te Londen heeft men nog geen inlichtingen over de beschuldi gingen, welke zijn ingediend tegen den pro-consul Golding en zijn echtgenoote. De Britsche zaakgelastigde O'Malley, die onlangs naar Engeland is gekomen in ver band met het incident met de tasch van den consul te Irun, zal bij zijn terugkeei naar Spanje, einde dezer week. een verder onderzoek instellen. overeenkomstig den laatstën wil van den overledene. mm De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door maarschalk Smigly Rydz als verte genwoordiger van den president der re publiek, de leden der regeering met mi nister-president Skladskowski, vertegen woordigers van het parlement en tal van andere autoriteiten. PALESTINA BRANDSTICHTING. De regeeringsgebouwen van Beotshebi zijn vannacht in brand gestoken. Het vuui werd gebluscht door een detachemen' Britsche troepen. De aangerichte schadi is aanzienlijk.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11