Ambts-aanvaarding van Bodegravens nieuwen burgemeester 9 WOENSDAG 4 JANUARI 1939 DE LEPDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 In staatsie naar het raadhuis gereden Confetti van sneeuwvlokken Reeds lang voodat de trein in Bode graven zou aankomen stroomden heden morgen de Bodegravenaars in grooten ge tale naar het stationsplein, om getuige te zijn van de eerste begroeting van hun nieu wen burgemeester den heer G. R. Vonk. Als de trein om 10.21 het station van Bodegraven komt binnenrollen,* zijn in de wachtkamer van het station verschillende autoriteiten aanwezig om den burgemees ter met zyn -familie te verwelkomen. N.l. de beide wethouders, de heeren H. J. van der Poll en B. Batelaan, de secretaris, de heer R. M. Loman, verder de commissie, die voor deze gelegenheid was samenge steld en bestond uit de heeren: H. J. van der Doll, Jac. Spaas, C. Karsen, J, H. van der Vlist en W. Boosman. Door Tini het dochtertje van den heer van der Poll, wer den bloemen aangeboden, toen de burge meesterlij ke familie in de wachtkamer was gekomen. Toen de burgemeester op het bordes van het stationsgebouw stond, werd door de burgerwacht het geweer gepresenteerd, waarna door de kinderen van de diverse scholen een zanghulde werd gebracht, waarvoor de heer Vonk dank uitsprak. Na mens burgemeester Vonk werd aan de jongens en meisjes na afloop een tractatie aangeboden. Per rijtuig naar het gemeentehuis, „Door de met vlaggen versierde en met een sneeuw-tapijt belegde straten ging het naar het raadhuis. Voorop onze muziekvereeni- ging „Soli Deo Gloria", gevolgd door de leden van de vereeniging „De Princevlag" met hun vlaggevaandel. Enkele leden van de Boreftsche Ruiters gingen de twee rij tuigen vooral, die geflankeerd werden door de vrouwelijke leden van de ruitervereeni- ging. In het eerste rijtuig was gezeten bur gemeester G. R. Vonk met zijn echtgenoote, zijn dochter en de loco-burgemeester de heer B. Batelaan, terwijl in het tweede ge zeten waren de wethouder H. J. van der Poll, secretaris R. M. Loman en de drie zonen van den heer Vonk. De mooie stoet werd door vier ruiters te paard gesloten. Via de Stationsstraat, Burg. Le Coultrestr. en Wilhelminastraat arriveerde men bij het raadhuis, de autoriteiten gingen door een haag van burgerwachters het gemeente huis binnen. De installatievergadering-. Ofschoon de raadszaal in deze gemeente klein is, konden toch nog velen van de plechtigheid getuige zijn. Zoo zagen we den burgemeester van Alphen, den heer Colijn; van Zwammerdam, den heer Hoogeboom; van Waarder, den heer Brunt; van Zegveld, den heer Brinkman; burg. van der Wey- den uit Nieuwkoop en burg. Lucassen van Reeuwijk. Voorts waren aanwezig de wet houders uit Asperen en Heukelom; ver schillende notabelen uit die gemeente en verschillende ingezetenen, die met een touringcar naar Bodegraven waren ge komen. Nadat de loco-burgemeester, de heer Batelaan, de installatievergadering ge opend had, werd door de twee jongste raadsleden, de heeren van Elk en van der Maat, de burgemeester binnengeleid. Hierna werden allereerst voorgelezen het Koninklijk Besluit van de benoeming, waarna de heer B. Batelaan Me volgende rede hield. Rede Weth. Batelaan. Nu het Hare Majesteit onze geeerbiedig- de Koningin heeft behaagd U tot burge meester onzer gemeente te benoemen, rust op mij de taak UEd. Achtbare in Uw ambt te installeeren. Wij wethouders en secretaris, hadden reeds eerder de eer met U kennis te maken en ik geloof, dat ik zeggen mag, dat die eerste kennismaking tot wederzijdsch ge noegen bleek te zijn. Zooals ik U bij Uw eerste bezoek reeds zeide: Wij treden U zonder eenig vooroor deel tegemoet. En dit wij geldt den ge- heelen raad. Gij kent ons niet en wij ken nen U niet. Maar ik kan U verzekeren, dat de raad gaarne Uwe leiding zal aanvaarden om het goede voor onze gemeente te zoe ken. Bodegraven is U nog onbekend, maar ik vlei mij, dat het dorp Bodegraven op U een gunstigen indruk zal maken. Gij aanvaardt het bestuur over een ge meente, die gezien de moeilijke maat schappelijke en eeconomische omstandig heden waaronder wij leven een niet ongunstige positie inneemt. Bodegraven behoort o.a. tot een van de weinige dorpen 't welk een volledige rioleering heeft, vol komen beantwoordend aan de daarvoor te stellen eischen. Een uitgezocht terrein voor de wekelijksche kaasmarkten. Een kaas markt, die bekend is tot ver over onze grenzen. Straten en pleinen verkeeren in goeden staat van onderhoud. Waarom hieraan meer toe te voegen? Straks zult gij dit, en nog meer, kunnen waarnemen. Ondanks de groote sommen aan zooeven genoemde werken besteed, geeft de financieele positie der gemeente reden tot dankbaarheid. Een rijksbijdrage in de steunverleening ontvangt de gemeente niet; een bewijs, dat de werkloosheid in onze gemeente tot op heden van betrekkelijk geringen omvang is. Oorspronkelijk waren de opcenten op het „personeel" 32. Maar door het in wer king treden van het Werkloosheidssubsidie besluit moesten er 175 opcenten worden ge heven. In de begrooting voor 1937 kon met 150 opcenten worden volstaan; voor 1938 met 125 en in de begrooting voor 1939 zijn 110 opcenten geraamd. De opcenten op de Gemeentefondsbelas ting zijn 55. Het Electrisch bedrijf ontwikkelt zich naar wensch, ja schier boven verwachting. Ditzelfde hopen wij ook van het Water leidingbedrijf, dat per 1 Juli van het vorige jaar van de N.V. Bodegraafsche Waterlei ding werd gekocht. Gij wordt het hoofd van een gemeente, waarin op initiatief of onder leiding van Uw ambtsvoorganger veel tot stand is ge bracht. Maar dit wil niet zeggen, dat voor de toekomst weinig werk zal overblijven. O.m. is een zaak van groote urgentie de bouw van een raadhuis, een raadhuis der gemeente waardig. Burgemeester wij heeten U hartelijk wel kom. Wij verwachten, dat gij hier Uw ar beid met lust en liefde zult aanvaarden. Van onzen steun en dien van onzen voor- treffelijken secretaris met zijn geschooid pc-rsoneel, kunt gij vezekerd zijn. Burgemeester, gij aanvaardt heden Uw ambt. Ik weet, dat gij dit niet doet in eigen kracht. Maar dat gij daarvoor afbidt den zegen van Hem, die de koorden van het wereldbestuur in handen heeft. God sterke U en geven U de noodige be kwaamheid om niet alleen als burgemees ter maar ook als burgervader een plaats te verkrijgen in het hart der burgerij in al haar standen en rangen. Zoo moge gij met Uw echtgenoote en ge zin een „Blijde inkomste" maken in onze gemeente en zij de vestiging van U en Uw gezin in Bodegraven voor U steeds een oorzaak van blijde.en dankbare herinnering Veroorloof mij als teeken van Uw waar digheid den ambtsketen om te hangen en U den voorzittershamer ter hand te stel len en alzoo de verdere leiding dezer ver gadering aan U over te dragen. En hiermede verklaar ik UEd. Achtbare geinstalleerd als burgemeester van Bode graven. REDE VAN DEN BURGEMEESTER Wanneer ik dan voor de eerste maal in uw midden verschijn en als voorzitter van den Raad van deze gemeente het woord neem, dan is dit in de eerste plaats om mijn eerbiedigen dank uit te spreken aan H.M. de Koningin, wie het, onder Gods voorzie nig bestuur, behaagd heeft mij te benoemen tot burgemeester van Bodegraven. Gaarne zal ik met Gods hulp mij beijve ren, om het in mij gestelde vertrouwen waardig te maken. Bij mijn afscheid in mijn vorige ge meenten schonk het mij voldoening, dat de betrokken gemeenteraden en talrijke inge zetenen op hartelijke en spontane wijze blijk gaven van waardeering voor hetgeen ik daar heb mogen doen in mijn dertienjari ge ambtsperiode. Daarvoor zal ik mijn ge- heele leven dankbaar blijven. Hoewel het scheiden mij alzoo niet gemakkelijk werd gemaakt, aanvaard ik thans mijn ambt als burgemeester uwer voortaan ook mijn gemeente met opgewektheid. Ik ben er van overtuigd, dat mijn taak in deze groo- tere gemeente met zijn vele bedrijven moei lijker zijn zal. Vooral kan ik niet een ge voel van schroom onderdrukken wanneer ik denk aan het vele, dat hier al tot stand is gekomen onder de krachtige leiding van mijn zeer bekwamen ambtsvoorganger mr. van Dobben de Bruyn. Zoo iemand op te volgen is niet gemakkelijk. Ik geef u ech ter de verzekering, dat ik al mijn krachten in zal spannen om die plaats met waardig heid te vervullen. U verwacht van mij wel niet een be paald program. De opstelling daarvan zou ook groote moeilijkheden met zich mede brengen. In de eerste plaats ben ik niet bekend met de plaatselijke toestanden, doch in de tweede plaats in de tegenwoor dige tijdsomstaidigheden is alles zoo spoe dig aan veranderingen onderhevig, dat het al te moeilijk zou zijn al te veel te basee ren op den toestand van heden. Het strekt tot voldoening, dat de financieele toestand van de gemeente Bodegraven gunstig is te noemen, doch mijn inziens mag men zich daarvoor geenszins laten verleiden om te doen of ook daarin geen verandering kan komen. Vooral de laatste tijd is gebleken, dat ook goed-gesitueerde gemeenten ern stig worden getroffen, hetzij door fin. ver houdingen, hetzij door internationale ver dragen, die bepaalde bedrijven in hun be staan dupeeren. Dit wil niet zeggen, dat men alles naar de toekomst moet verschui ven. Ik denk hierbij aan den bouw van het nieuwe raadhuis, waarin alle gemeente diensten behoorlijk kunnen worden onder gebracht. Verder zal ik mij voorloopig la ten leiden door de plaatselijke gewoonten en mij zooveel mogelijk aanpassen aan de toestanden, die ik hier zal vinden, om daar na, als ik met de hulp van de heeren wet houders en raadsleden zal zijn ingewerkt, alles wat noodig is te verbeteren en te ver volmaken. Zoo zal het mij dan als uw burgemees ter mijn ernsitg streven zijn onpartijdig ieders belangen te behartigen, zonder daar bij de beginselen, die mij dierbaar zijn te verloochenen. Daarbij vlei ik mij echter niet met de gedachten het ieder naar den zin te maken. Welnu heeren van den Raad. ik doe thans een ernstig beroep op uw welwillen de medewerking. Gaarne geef ik u de verzekering, dat ik steeds een rechtvaar dig en belangstellend voorzitter van de vergadering zal trachten te zijn. Laat de discussies steeds in het teeken van onder linge vriendschap en waardeering staan en laat het uwe begeerte blijven om op aangename wijze samen te werken. Van u heeren Wethouders met wie ik in engeren kring zal hebben te arbeiden, vraag ik de hulp en medewerking, die onmisbare vereischten zijn voor een doel treffende behartiging van de aan ons toe vertrouwde belangen. Laat onder weder- keerig vertrouwen onze samenwerking van vriendschappelijken aard zijn. Niet in mindere mate doe ik een be roep op u, mijnheer de Secretaris om mij van voorlichting te dienen, die ik vooral in den eersten tijd zeer noodig zal heb ben. Heb ik zooeven gezegd, dat ik niet zonder eenigen schroom mijn ambt alhier aanvaard, dan heb ik daarmede niet be doeld, dat ik vrees met u niet in goede harmonie samen te werken. Integendeel, het vele goede dat ik van uwe humani teit heb vernomen.' is voor mij het be wijs, dat een goede samenwerking tusschen ons verzekerd is. Ook dit is een niet te onderschatten gemeentebelang. Evenals dit het geval is met het overige personeel, waarvan mijn voorganger ge tuigde dat allen met ijver, toewijding en kunde hun taak verrichten. Laat ons allen de ons gegeven krach ten en gaven, een ieder op zijn plaats, waar hij behoort, wijden aan den bloei en welvaart onzer gemeente. God, die mij hiertoe zijn hulp en bijstand deed onder vinden, schenke mij ook wijsheid en kracht om voor Bodegraven te zijn een goed burgemeester. Na de rede van den burgemeester sprak de heer van der Marei namens den raad eenige welkomstwoorden, waarna de se cretaris de heer Loman, den heer Vonk als volgt toesprak: Toespraak van den gemeente- secretaris. Wanneer ik in dit oogenblik van den gewonen gang van zaken in een openbare vergadering van den raad moge afwijken, en het woord vraag, doe ik dit mede na mens het in dienst onzer gemeente zijnde personeel, waarvan ik een van de oudste in dienstjaren ben. Ik heet U namens hen allen hartelijk welkom als burgemeester van Bodegraven en spreek den wensch uit, dat het personeel evenals dit met Uw ambtsvoorganger het geval was, op aangename wijze met U zal mogen samenwerken. De Haagsche kunstschilder Louis Soonius vervaardigde een schilderij van H. M. de Koningin in opdracht van de Bataafsche Petroleum Mij., ter plaatsing in haar nieuwe kantoorgebouw te Batavia Uit den aard van Uw ambt komt U het meest in aanmerking met den secretaris en het kantoor van den Gemeente-Ontvan ger, waarin tevens de administratie van de bedrijven is onder gebracht De ambtenaren van deze diensten be- hooren tot Uw dagelijksche medewerkers. Wij verkeeren in de gelukkige omstandig heid, dat het personeel, dat dagelijks in het gemeentehuis werkzaam is, zijn taak met ijver en toewijding vervult en ik kan U de verzekering geven, dat U van hen steeds de noodige voorlichting en medewerking zult ondervinden. Wat mij persoonlijk betreft, wil ik U ook gaarne alle medewerking toezeggen. Na de kennismaking met U twijfel ik er niet aan of wij zullen prettig samenwerken. Met vertrouwen treed ik U tegemoet; een goede verhouding tusschen burgemeester en secretaris is van het grootste belang. Hierom zal het steeds mijn streven zijn openhartig en eerlijk met U om te gaan. Tenslotte is het mijn wensch, dat Uw arbeid in Bodegraven moge streken tot heil der gemeente en U zich spoedig onder de amb tenaren zult thuis gevoelen. De Heere zegene U en de Uwen en stelle U tot een rijken Zegen. Na de installatievergadering werd de eerewijn rondgediend, waarna er gelegen heid bestond om den nieuwen burgemeester geluk te wenschen. Andere sprekers. Burg. Colijn van Alphen sprak nog en kele hartelijke woorden en hoopte, dat de heer Vonk ook lid van die kring van Bur gemeesters zal worden, waarvan Colijn voorzitter was. Spr. hoopte ook, dat hij een tiouw bezoeker van de vergaderingen zal zijn. Burgemeester Vonk gaf zich gaarne op als lid! De heer Brinkman, burgemeester van de naburige gemeente Zegveld, herinnerde aan de oude vriendschap van 32 jaren ge leden. Hij hoopte, dat de oude vriend schap weer zal vernieuwd worden. Verder werden er nog toespraken gehou den door een den weth. van Asperen en Heukelum, door den Burgemeester van Zwammerdam, den heer Hoogeboom, Bur gemeester Fortuijn e. a. Rijtoer en défilé. Ondanks de sneeuwval vond de vastge stelde rijtoer en het défnlé van vereeni- gingen toch doorgang. Daarop komen wij morgen terug. WETHOUDER BATELAAN HANGT DEN BURGEMEESTER DE AMBTSKETEN OM Gros VOOR DE LUCHTBESCHERMING. Nieuwe uitgave van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. De luchtbescherming mag zich hier te lande in de laatste maanden steeds meer in de belangstelling van het publiek ver heugen: ons volk wenscht met de maat regelen voor zelfbescherming op te hoogte te komen, hetgeen o.m. tot uiting komt door de zeer bijzondere groei van de Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtbe- scherminf (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag). Telde deze landelijke Vereeniging op 1 Januari 1938 nog slechts 20.000 leden, op 1 dezer bedroeg het ledenaantal bijna 80.000. Onderscheidene goed-verzorgde geschrif ten en brochures deed de N.V.L. naast de uitgifte van het maandblad „Luchtgevaar" reeds in korten tijd het licht zien. Het aantal uitgaven is thans weer met één ver meerderd; de keuze hiervan lijkt ons zeer geslaagd. Het betreft n.l. een „Gids voor de Luchtbescherming 1039". Uit den titel mag geconstateerd worden, dat de vereeniging van plan is, elk jaar tot een dergelijke uitgifte over te gaan. In dezen Gids, in zakformaat uitgevoerd, voorzien van een stevig schutblad, waarop in rustige kleuren en letters den titel ver meld staat, wordt in het kort aangegeven, hetgeen iedere Nederlander van de nood zakelijkste maatregelen in zake luchtbe scherming moet weten. Zoo is aandacht ge vestigd aan de schuilplaats, de bescherming tegen brand- en gasgevaar, wenken voor den kooper van een gasmasker, voorkoming van lichtuitstraling en de bedrijf sbescher- ming. Wat de „wenken voor het platteland" betreft, hier zijn beknopt samengevat voor de eerste maal in ons land, tal van de zoo dringend noodige maatregelen vermeld, welke de boer, vóór en na een luchtaanval heeft te nemen. Duidelijk treedt hierbij de practische eenvoud op den voorgrond. Ook de „Medische Wenken", op deskun dige wijze besproken, worden thans voor de eerste maal onder de aandacht van het geheele volk gebracht; tot heden waren deze wenken slechts in een enkel vakblad gepubliceerd. Zij werden samengesteld door de gezamenlijke besturen van het Oranje Kruis, het Roode Kruis en de E.H. B.O. Opgenomen zijn voorts „Aanwijzigingen voor iederen Nederlander", terwijl een korte uiteenzetting van de Wet betreffen de bescherming tegen luchtaanvallen mede opgenomen is. Aan het slot wordt opgave gegeven van de Uitgaven van de N.V.L. van Nederlandsche geschriften op luchtbe- schermingsgebied en van een aantal tijd schriften (ook buitenlandsche). Door de vermelding van het respectabel aantal afdeelingen (ruim 300) zou onwil lekeurig de indruk gevestigd kunnen wor den, dat deze „Gids" alleen bestemd is voor de leden der Vereeniging. Dit is ech ter niet het geval: deze uitgaven, welke ongetwijfeld in een lang gevoelde behoefte voorziet, valt door den geringen prijs van 10 cent, onder ieders bereik. Het ligt o.m. ook in de bedoeling, dat hij binnen enkele dagen verkrijgbaar zal zijn aan alle sta tionsboekhandels en kiosken. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens op! 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8