De verbouwing van het paleis Soestdijk gereed. WOENSDAG 4 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BESCHRIJVING VAN DE INRICHTING Wie thans in het voorbijrijden een blik werpt op het paleis Soestdijk, de woning van het prinselijk gezin, zal niet vermoe den, dat daarbinnen groote veranderingen zijn aangebracht. De monumentale, strenge symmetrie van de architectonische groepee ring aan de voorzijde moest bij de verbou wing uiteraard behouden blijven, zoodat de wijziging, welke thans gereed is, in hoofd zaak bepaald moest blijven tot het inwendi ge van het paleis en de achterzijde. Het middengedeelte van het koninklijk paleis Soestdijk dateert uit de tweede helft van de 17e eeuw, terwijl de beide vleu gels met de gebogen colonnades in 1815 werden aangebouwd. De verbouwing van ht paleis tot woning voor het prinselijk paar heeft, gelijk men weet, den Baarn- schen, d.i. met het gezicht naar het paleis toe den rechtervleugel van dit omvang rijke gebouw omvat. Van de kansen, welke het gebouw bood is door de architecten, de irs. J. de Bie Leuve- ling Tjeenk en A. J. van der Steur, dan ook naar behoefte gebruik gemaakt. Wij zullen onzen lezers niet een be schrijving geven van het geheele ge restaureerde gebouw, maar ons liever beperken tot de vermelding van enkele interessante bijzonderheden in de voor naamste vertrekken. De kamer van Prins Bernhard heeft een zoodanige ligging, dat een prachtig uitzicht over den grooten ijver in het park kan wor den genoten. Men heeft dit uitzicht door een zeer groot raam met een onverdeelde spiegelruit, welk raam door electrische be weegkracht in den vloer kan wegzakken, zoodat men dan door een wijde opening een terras kan betreden, dat voor deze kamer en die van van Prinses Juliana is aangebouwd. De kamer van Prins Bernhard is ingericht met gebruikmaking van ver schillende meubelstukken, die Z.K.H. als persoonlijk gewaardeerde eigendommen meebracht. De betimmering van de kamer, in Zebrano-nout, is een geschenk van de gezamenlijke burgemeesters der Neder- landsche gemeenten. Lederen clubfauteuils werden aangeboden door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De kamer van Prinses Juliana, naast die van Prins Bernhard gelegen, heeft nagenoeg hetzelfde uitzicht. Ook hier is een groot, electrisch beweegbaar raam, dat toegang geeft op het terras. Ook deze kamer is inge richt met gebruikmaking van verschillende objecten, die H.K.H. heeft meegebracht. De verdere meubileering, hoofdzakelijk be staande uit metalen meubelen, is een ge schenk van de Leidsche vrouwelijke studenten. Het Nationaal Comité voor de aanbieding van het huwelijksgeschenk zal op Zater dag 7 Januari a.s. door het prinselijk paai worden ontvangen in den nieuw-geerestau- reerden vleugel van het paleis Soestdijk. mering van deze bibliotheek, in den vorm van groote, in den wand ingebouwde boe kenkasten met schuivende spiegelruiten, uitgevoerd in Amerikaansch notenhout, is een deel van het geschenk van de Neder landsche schooljeugd, die, gelijk reeds vroe ger werd medegedeeld, ook het sportpavil- joen met tennisbanen in het park aanbood. De groote zandsteenen schouw met open vuur, die versierd is met een schildering van Charles Eyck, is een geschenk van de inwoners van Suriname. Het vloerkleed is een effen groen, handgeknoopt Smyrna- tapijt, de meubels, evenals de betimmering in Amerikaansch notenhout, met handge- weven bekleeding van de handweverij „'t Paapje", zijn een geschenk van de Amster- damsche vrouwen. De lichtkroon is van Venetiaansch glas. De gordijnen zijn van velours d'Utrecht volgens een patroon van Lion Cachet. Een met de hand geknoopte traplooper op de hoofdtrap is een werkstuk van de Baarnsche vrouwen. Wanneer men langs deze hoofdtrap of met de lift naar boven gaat, komt men in de privé-slaap ver trekken van het prinselijk paar, die aan de tuinzijde zijn gelegen bo ven eetkamer en ontvangkamer. De kinder slaapkamer met bijbehoorende badkamer en kamer van de verpleegster liggen boven de kinderspeelkamer aan de voorzijde. In de nabijheid vinden wij nog de huisapo theek, volgens de meest deskundige voor schriften ingericht: een geschenk van het Nederlandsche Roode Kruis. Het sousterrain is geheel door dienstruim ten in beslag genomen. Onder de stoep voor den hoofdingang bevindt zich de dienst ingang, onder controle van een portierska mer, waar ook de telefooncentrale van fiet paleis wordt bediend. De telefooninstallatie in het paleis werd aangelegd met gebruik making van een tot dat speciale doel bijeen gebrachte bijdrage van het personeel der posterijen, telegrafie en telefonie. In den vleugel, die achtër de bekende co lonnade in kwartronden hoofdvorm aan het hoofdgebouw aansluit, is de indeeling der vertrekken ook aanzienlijk gewijzigd. Deze vertrekken hebben nu de bestemming Da bibliotheek in het gerestaureerde interieur van het paleis Soestdijk De inrichting van de eetzaal is een ge schenk van de bewoners van Curagao en de overige Nederlandsche Antillen. Deze zaal is in lichtkleurig berkenhout betimmerd en voorzien van een wandbespanning van champagne-kleurige moiré-zijde. Aan de korte wanden zijn twee kleine stuc-reliefs van den beeldhouwer R. J. van Hall aange bracht. Op den langen wand tegenover de drie op den tuin uitziende ramen wordt de aandacht getrokken door een groot ge borduurd wandkleed, ontworpen en uitge voerd door mevrouw Hildegard BromFi scher, die dit kleed op geestige wijze ver sierde met voorstellingen van de Flora en Fauna der West-Indische eilanden, gegroe peerd om een 17en eeuwschen West-Indië- vaarder. In aansluiting op dit wandkleed ontwierp mevrouw BromFischer ook het handgeknoopte vloerkleed en gaf zij aanwij zingen bij het weven van de gordijnen, welke werden uitgevoerd door mej. K. van der Myll Dekker. De meubelen zijn uitge voerd in notenhout met stoelbekleeding van zwijnsleer. Boven de tafel hangt een bronzen lamp, ontworpen en vervaardigd door de edelsmeden Jan Eloy en Leo Brom. De ontvangkamer, tevens bibliotheek, heeft, behalve aan de achterzijde, ook aan den zijkant uitzicht op het park. De betim- Tenslotte moge nog vermeld worden een afzonderlijke nieuwe aanbouw aan het sousterrain, n.l. de filmzaal. Door een schenking van den Nederlandschen Bios coopbond, die aan het prinselijk paar een volledige moderne geluidsfilminstallatie alsmede de daarbij behoorende inrichting van een filmzaal aanbood, ontstond de noodzakelijkheid, daarvoor een ruimte bij te bouwen, aangezien in het paleis geen zaal aanwezig was van voldoende afmeting om deze installatie naar behooren te doen func- tionneeren. Ten einde te vermijden, dat een aanbouw van de betrekkelijk groote afme tingen, die de installatie vroeg, het bestaan de gebouw zou ontsieren, werd de filmzaal op het niveau van het sousterrain geplaatst en gedeeltelijk ondergronds aangelegd. De zaal is met een terras afgedekt, dat op het niveau van de hoofdverdieping ligt. Het tapijt, dat ter gelegenheid van het huwelijk van het prinselijk paar door de Rotterdam se vrouwen werd vervaardigd, heeft in de filmzaal zijn bestemming gevonden. overige geschenken zijn over de ver schillende vertrekken verdeeld. Een der kamers van het gerestaureerde paleis Soestdijk. Op den achtergrond rechts onderscheidt men een kostbare wandversiering van logeerkamers verkregen. Aan het ein de van den vleugel is een groot vertrek in gericht als turnkamer met verschillende apparaten voor lichamelijke oefeningen. De keukenafdeeling is van alle moderne installaties voorzien, terwijl ook hier nog afzonderlijke eet- en zitkamers voor het personeel zijn ingericht. De in het einde van den vleugel gelegen warmte-centrale voorziet in de behoeften van het prinse lijk kwartier op het gebied van verwarming en warm water. De turnzaal in het gerestaureerde paleis Soestdijk e' :4- y De kerstboom gaf een intieme sfeer aan de bibliotheek van het paleis Soestdijk, waarvan de restauratie thans gereed is De filmzaal van paleis Soestdijk De keuken van het gerestaureerde paleis te Soestdijk

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5