S>i (X) NIEUWS STADS Aspirim© BurgerSifke Stand „KERMISVOLK KERSTMIS" AGENDA WOENSDAG 4 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent pe^ week; I 2.5J per kwartaal. Bü or.ze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad I 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeel in gen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? REGEN EN SNEEUW. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook en het Zuid-Westen Aanvankelijk krachtige later afnemende Zuid-Oostelijke tot Zuidelijkt wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, natte sneeuw, later regen, iets zachter. Voor het binnenland 'en het Oosten: Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelij ke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk sneeuw, later sneeuw en re gen, temperatuur om het vriespunt. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, Z. Z. O. zwakke wind, 1 gr. C. Vlissingen: betrokken, Zuidelijke mati ge wind 1 gr. C. De Bilt: half bewolkt, Zuidelijke matige wind, o gr. C. Groningen; half bewolkt, Z. W. zwakke v/ind 0 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, Zuidelijke ma tige wind, 0 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. De depressie, die gisterenmorgen over de Duitsche Bocht lag, en gisteren in onze om geving buiig weer bracht, trok naar Zuid- Zweden en vult geleidelijk op. Dalingen van den luchtdruk in het Westen duidden gisterenmiddag op de nadering van een nieuw minimum van den Oceaan. Thans ligt de nieuwe depressie met haar centrum over Wales, terwijl sterke barometerdalin gen in het Westen van Frankrijk aangeven, dat zich aldaar een secundair minimum vorm. In Centraal-Europa daalde de tem peratuur tegen den morgen op vele plaat sen tot onder het vriespunt. De vorst bleef echter overal zeer licht. In West-Frankrijk en om het Kanaal deed de naderende de pressie de temperatuur echter sterk stijgen en viel de neerslag in den vorm van regen. In de Schotsche Hooglanden werd het weer nog niet beïnvloed door de naderende depressie en komt strenge vorst voor. Op Oost-Groenland en bij de Azoren is de luchtdruk zeer hoog. Een strookvormig ge- b;ed van hoogen luchtdruk ligt over de A'pen. De toestand wijst niet op terugkeer der vorst. LUCHTTEMPERATUUR. 0.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Woensdagnamiddag 4.28 uur tot Donderdagmorgen 7.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 5 Jan. voorm. 1.45 en nam. 2.10 uur. Maan op 16.04 uur Donderdagmiddag. Maan onder 8.04 uur Vrijdagmorgen. Storm waarschuwingsdienst. Geseind 4 Januari te 14 uur aan de pos ten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Weëst op uw hoede". LEIDEN. Geboren: Isaak Johannes, z. van I. J. Klaver en M. v. Steenbergen Lydia', d. van J. Meijer en A. Reedijk. Overleden: J. v. Putten, Wedn., 88 j. Getrou wd: S. Lopes Cardozo, jm. en A. T. Slothouwer jd. op EEN ZIGEUNER-SPEL van Henri Ghéon Meer dan eens zijn hynotiseurs opge treden in de Stadsgehoorzaal politieke hypnotiseurs of professionals en zij sloegen de zaal in de ban voor hun talent maar nimmer nog is het gelukt een dui zend-koppige menschen-menigte te sugge- reeren, dat Herodes een zigeurner was met een roode lap over zijn schamele plunje geslagen en de tempel van Jeruzalem een bruine doek met een bankje ervoor. Op uitnoodiging van de Vrienden kring ter eere van het A 1- lerh. Sacrament" hebben de Ver- eenigde Haagsche Sjelers dat sterke staaltje vertoond, toen zij gisteravond opvoerden het spel van Henri Ghéon: „Kermisvolk op Kerstmis". Het wordt een meesterstuk genoemd van den Franschen schrijver, het is óók een meesterstuk geworden van dit tooneelge- zelschap. Over de kinderlijke mentaliteit van de middeleeuwers, die hun mysteriespelen van hemel en hel uitvoerden op een paar schra gen, bedekt met planken, hebben wij ons wel eens vroolijk gemaakt, doch gister avond is gebleken uat, al heeft de mensch- heid het in kennis en macht zoo vér ge bracht, dat de almacht zelve eigenlijk in 't stof behoorde te knielen, wij in ons hart toch kinderen zijn gebleven. Met dergelijke tooneel-requisieten en „costumes", waarover het kermis-groepje van den ouden zigeuner Melchior beschik te amuseerden wij ons in de kinderkamer en het is eenigszins schaamtevol te moe ten opbiechten, dat wij blijkbaar nog niet hebben afgelegd, wat „des kinds" was. De zigeuners, die op Kerstavond dit spel gaven, hebben ons zoo gefascineerd, dat wij ons toeschouwers waanden bij het be zoek van Maria aan haar nicht Elisabeth en bij het wedervinden van het Kind Je zus in den tempel, maar de trance, waar in wij gedompeld waren, werkte toch niet zoo diep, dat wij „een Romeinsche dame" vermochten te onderkennen in de gezette zigeunerin, in breede baaien rokken, die een grasgoen gebreid jumpertje droeg en geestdriftig gebaarde met een rose para solletje van papier. De lezer, die de voorstelling niet heeft bijgewoond, zal verontwaardigd zijn wijze, bol schudden. Want wat heeft een para solletje van papier nu te maken met het Kerstverhaal? Deze verbijstering zij hem geabsol veerd; gemakkelijk om uit te leggen is het werkelijk niet. Het paradoxale van dezen avond is, dat wij ons uitstekend hebben vermaakt bij de opvoering van de eerste levensjaren van Christus en diep ontroerd zijn ge weest bij dit kluchtige zigeuner-tooneel. Onbegrijpelijk ook voor ons blijft het, dat deze zigeuners ons wisten aan te grijpen in het binnenste van ons hart en ons lieten lachen alsof het een blijspel was, terwijl niemand daarin iets profa ner rends heeft getast of gevoeld. Dat is het geheim van Henri Ghéon. Het schuilt niet in het o! zoo oude trucje van een tooneel op een tooneel, of het kod dige verraden aan het publiek van de an ders zorgvuldig verborgen techniek van regie en costumeering. Dergelijke grapjes zijn geenszins nieuw! Het geheim van drze tegenstrijdige harmonie en harmonieuse tegenstrijdigheden moeten wij misschen zoeken in het onbevangen-kinderlijke ge loof van het zigeunervolkje, door Henri Ghéon diep getroffen en door de Haagsche Spelers met de juiste „feeling" uitgebeeld. In ernstige woorden is de inhoud van het stuk geen andere dan de komst en de eerste levensjaren van den Verlosser der Menschheid. In verschillende tafereek n weergegeven en toegelicht door een tekst, welke trouw de Bijbel volgde, en over de eerste kreten en de eerste stappen van het Kindje reeds de schaduw wierp van een wreede dood. De innige meditatie van het diepste geheim van het Christelijk geloof werd herhaaldelijk onderbroken door gescha ter. Wie heeft dat ooit rreegemaakt? En het was toch zoo mooi, als het bladeren in een kerstboek met kleurige plaatjes van Matthaus Schiestl. Mientje Kors was Maria. Kunnen wij haar als tooneelspeelster grooter hulde te brengen, dan te zeggen, dat zij een „Maria" was? In de forsche kleuren van haar rood en blauw gewaad was zij een liefelijke verschijning, die eenvoudig de rol vervulde van de gezigende onder de Vrouwen en versteende harten zou ont roeren, toen zij, angstig zoekend naar den kleinen, achtergebleven Christus, aan de voorbijgangers vroeg: „Hebt u mijn zoontje niet gezien?" Onvergetelijk was ook de extase van den grijzen Simeon (Pierre Balledux), toen hij het Boorlingske in den tempel aanschouwde. Pierre Balledux had dezen avond zes rollen te vervullen en ieder van deze rol len was een kunststukje. Of hij optrad als ce gemoedelijke oude zigeuner Melchior, di« het „draaiboek" voorlas, als de woeden de, waanzinnige Herodes ol als de vader lijke schriftgeleerde mei twee baarden, een echte en een valsche h« bieef karakter- getrouw de aartsvaderlijke zigeuner. Zijn vrouw, de oude Sara, was Dora Hans, die vijf rollen voor haar rekening nam, als een genoegelijk-ronde matrone, die buur vrouwen-praatjes verkocht zy was de buurvrouw van Maria! maar prachtig- verstild spel te aanschouwen gaf als Eli sabeth. Opzienbarend en echt kermis-klan- terig was haar optreden als de Romeinsche dame, die, dwaas in voornomen, de „dwaas heid dezer wereld" symboliseerde. Dini van Lier had een jongensbroekje twaalf jaar. Het werd haar als de Engel twaalf jaar. Het wer dhaar als de Engel Gabriël en als niemand minder dan het Christuskind niet gemakkelijk gemaakt. Als Gabriël was zij, althans naar onzen smaak, een tikje te oolyk da is ze nu eenmaal en het is geen zonde. Als Christuskind was zij gelukkiger in haar uitbeelding en be hoedde zij het „jonge leeraartje in den tem pel" voor ouwelijke, groot-menschelyke zwaarwichtigheid. Maar in haar volle glorie kwam zij pas als herder van een enorme kudde schapen, die blèrend over het tooneel tippelden (de Romeinsche dame beweerde zelfs, dat ze het perfiae luchtje ruiken kon!), doch waarvan niemand er een heeft gezien. De zigeuner Josaphat (Jan van der Lin den) was de „komiekeling", maar, wie had dat ooit gedacht?, ook een bezadigde Jo seph eneen eigenwijze Phariseeër. Be halve in ae statige rol van Voedstervader was hij een luidruchtig neerschap. Dat ging hem bizonder goed af, al bleef de uitbeel ding een weinig ijl. Het spel eindigde met de terugvinding van het Christuskind in den tempel, dat heenging als het Lam Gods in het vooruit zicht van Zijn bitter lijden. De oude zigeuner Melchior strekte de ar men uit als een gekruisigde, en boog het hoofd De zigeuners kwamen in Kerststemming, toen de klok luidde voor de Nachtmis. De zen éénen keer besloten zy nu eens niet te bedelen bij de toeschouwers, die gezamen lijk met de zigeuners zongen „Nu sijt wel- lecome"' Maar de man, uie Jozef was, bleef verstokt in zijn voornemen, andersmans tip den nek om te draaien. En het is ge beurd ook! Een stuk als dit kan slechts geschreven worden rnet een kinderlijk geloof, het kan slechts gespeeld worden door hen, die op recht christen zijn en het kan slechts geno ten worden door hen, die werkelijk geloo- ven, dat Christus is de Heer. Het is te ernstig en te hoog om sentimen- teele vrijdenkers in een zalig-weeke roode- kaarsjes-Kerststemming te brengen. Zij zouden het waardeeren als een artistiek experiment en de bedoeling ervan niet vatten. Gelukkig zij, die di: kerstspel konden verstaan! Aan de „Vereenigde Haagsche Spelers" werd een welverdiende ovatie gebracht. De geestelijke leidsman van den Vrienden kring, kapelaan Verhoofstad sprak een hartelijk dankwoord namens ons allen. De „Vriendenkring' heeft, door dezen avond mogelijk te maken, een goed werk verricht. VER. Sa. VERONICA Op de eerste zitting in het nieuwe jaar, welke morgenmiddag wederom in de bo venzaal van 't Vincentiusgebouw Hoogl. Kerkgracht 32 gehouden wordt, rekent het bestuur weder op een groote opkomst. Een goed begin is 't halve werk! Laten daarom veel dames morgen een kloek be sluit nemen en materiaal komen halen, om iets te maken voor arme en voorn, stille arme stadgenooten. U moogt natuurlijk ook en zelfs heel gaarne zelf voor 't mate riaal zorgen en ons de kleedingstukjes kant en klaar bezorgen! Na zoo'n zware en drukke maand als December kunnen wij zoo iets dubbel goed gebruiken! Past ons tevens een woord van warme dank voor het ontelbaar vele wat wij ge durende 1938 weder van U allen mochien ontvangen! Wij zijn echter genoodzaakt ons bij voort during in Uw aller daadwerkelijke belang stelling dringend aan te bevelen, 't Gebrek wat geleden wordt is nog zoo enorm groot en is 't onze taak hierin zooveel mogelijk tegemoet te komen. HET JUBILEUM DER GEMEENTE- REINIGING. Een geslaagde feestavond tot besluit. Het zilveren feest der Gemeentereini ging werd gistermiddag voortgezet met een receptie, waar o.m. hun gelukwen- schen kwamen aanbieden de afgevaardig den van de vier bonden van Overheids personeel, de burgemeester van Nieuw koop, de heer P. van der Weijden alsmede de secretaris dier gemeente, de heer C. J. Groenendijk. Des avonds volgde tot besluit een feest avond in den foyer der Stadsgehoorzaal, welke een waardig slot dezer feestviering genoemd mag worden. De directeur van den dienst, de heer J. H. de Jong, sprak een kort openings woord, waarbij hij in het bijzonder ver welkomde den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders Ver- wey en van Stralen, alsmede de talrijke raadsleden, die van hun belangstelling deden blijken. Ook sprak de heer de Jong een woord van welkom tot mr. Carter en miss Co- rina, die dezen feestavond zouden ver zorgen. Nadat het Symphonie-orkest „Frans Schweitzer" eenige nummers muziek ten gehoore had gebracht was het woord on middellijk aan mr. Carter, die begon met eenige goocheltoeren, welke al dadelijk deden zien, dat mr. Carter nog niets van zyn handigheid had ingeboet. Toch leek het ons aanvankelijk ongelooflijk, dat DRIEKONINGEN. Verleden jaar heeft net Bestuur van de R. K. Kinderuitzending, afd. Leiden, een oproep gedaan tot alle Katholieken hier ter stede om het voorbeeld van de Drie Ko ningen na te volger, n.i. het Kerstkind te aanbidden in de Pafochiekerk en gaven daar te schenken, opdat vele zwakke kin deren een krachtiger leven konden ont vangen. Had het Bestuur succes? Film-Journaal 6 Jan. 1938. De St. Petrus- kerk te Leiden. Oud en Jong komt de kerk bmnen. Ailes naar de kribbe. De kleinen aan Moi-ders band babbelen luid tegen de beelden. Zij willen de schaapjes aaien. Een ieder knielt en bidt en offert. Enkele kinderen zingen een liedje ter eere van het Kerstkind en uit hun warm omknelde vingertjes vali het centje uit hun varkens spaarpot. Blij gaan allen heen. omdat zij hebben gebeden en gegeven. De kerk wordt ge sloten Twee Dames tellen de offergaven: geld, ja veel geld, pakken met kinderklee- c'ing, schoeisel, briefjes.... op één staat: „Ik ben maar vier jaar en mijn zussie vijf. Tien centen voor het arme Kindje uit het stalletje". Ontroerend schoon was deze Driekonin gen morgen! Ook dit jaai noodigen wij U vriendelijk uit om op het Dikkoningen-feest, Eerste Vrijdag a.s„ uw liefderijke gave te komen brengen bij de Kerstkribbe in uw eigen Parochiekerk. Blijf niti thuis, maar kom. Het kleinste muntstuk zal Jezus aangenaam zijn, want het is voor hel kind. De Patroon-Heiligen van onze kerken zijn al in de weeri St. Petrus heeft de kerkdeuren aan de Kamerlingli Onr.cslaan al wijd open gezet. Hij'verwacht een groote toeloop met Drie koningen. De H. Maria van da Haarlemmerstraat heeft het Kerststal!etje keurig opgeruimd om haar gasten te ontvangen. St. Juseph van de Heeren.singel heeft zijn leege portemonnaie reeus open neergelegd. De H. Leonardus van de Haagweg >voelt zich achteruit gesteld. Zijn Kerstkribbe staat in een hoekje Wat te doen? In de kerk heeft hij een schaal gezet met drie woorden: „Voor het Kind Vergeet Hem niet. De vier Patroonheiliger zullen morgen avond een communiqué publiceeren aan gaande de te nemen ordemaatregelen. P. j. J. HOFSTEDE pr. Voorz. R. K. Kinderuitzending afd. Leiden. mr. Carter een heelen avond zou vullen, zij het dan met behulp van miss Corina. Maar in het verdere veiloop van den avond bleek over welk een groote veel zijdigheid op het gebied van goochelkunst, imitaties, muzikale virtuositeit, gedach- tenlezen enz. enz. beide optredenden be schikken. Van begin tot einde hebben zij de toe schouwers weten te- boeien, als het ware gevangen weten te houden in den ban van hun meesterlijke kunsten, die tot het einde toe bewondering wekten. Inder daad handige lui, waarmee men moet op passen, wanneer men in hun gezel schap is. Het was al laat, toen de voorstelling ten einde was, maar allen hadden geno ten van het gebodene en keerden dank baar en voldaan naar huis. En vandaag riep de plicht weer tot ar beid en al dadelijk was het weer aanpak ken. Daarvoor zorgde Koning Winter heel goed! MILITARIA Met ingang van 1 Januari 1939 zijn be noemd tot res. Ie luitenant de res. 2e luite nants bij het 4e Regiment Infanterie T. Koopman, J. K. Paling. J. M. Castelein, W. F. ten Boske, B. C. Sliggers, T. J. de Beer, H. G. Hogens en D. van Driessen. Aan den segeant le kl. J. v. d. Velde van het 4e Regiment Infanterie is met in gang van 8 Januari a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst toegekend. De sergeant, cap. Bokhorst T. J. van II-4 R. 1. is aangewezen voor het volgen van een motor technischen cursus van 16 Januari t/m 25 Februari a.s. bij het Korps Motordienst. De sergeant majoor administrateur A M. H. van de Pavert, thans werkzaam ge steld als controleur by de steunverleening in de gemeente Dongen, is door den Minis ter van Defensie van laatstgenoemde func tie ontheven en op 1 Februari a.s. overge plaatst bij H-4 R. I. te Weert. BELASTING OP MOTORRIJTUIGEN EN PLEZIERVAARTUIGEN Houders van motorrijtuigen en plezier vaartuigen worden er aan herinnerd dat, indien zij voornemens zyn deze objecten gedurende het geheele jaar 1939 niet te gebruiken en derhalve na afloop van het belastingjaar teruggave van belasting wil len verzoeken, zij voor 20 Januari a.s. hier van schriftelijk moeten kennisgeven aan den Inspecteur der directe belastingen in wiens inspectie de aanslag voor het motor rijtuig of pleziervaartuig zal worden opge legd. Z/k. zeg liever dadelijk een paar Aspirintjel dan een paar dagen onder de woi. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN VERTROUWENI 30 LEIDEN. Woensdag: Operette-uitvoering Kinderkoor „Zingt Mee", Leidsche Schouw burg, 8 uur. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, Bureau-zitting, Hoogl. Kerk gracht 32, 89 uur. Zondag. Sociale Zondagmorgen „Katholiek Leiden". R.K. H.B.S., Mariënpoel- straat, 8.30 uur. H. Mis, ontbijt, bij eenkomst. Spr. A. C. de Bruyn. over „De Nieuwe Gemeenschap". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 31 Dec. tot en met Vrijdag 6 Jan. 1939 a.s. waargenomen door de apo theken: D. J, van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tc-1. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. ,a\ in veiligheid Die laatste twee woorden heeft de wijsgeer vergeten, maar voor de meeste men schen op straat kan het geen kwaad om ze er nog even bij te zetten! BOTSING TUSSCHEN AUTO'S. Hedenmorgen ongeveer 12 uur is de be stuurder van een „Eltax" op den Haag- weg waarschijnlijk door de gladheid in bot sing gekomen met een passeerende auto H. no 72225, waardoor de voorzijde van de „Eltax" geheel ingedrukt werd. De politie die spoedig ter plaatse was, stelde een on derzoek naar de schuldvraag in. DOOR FIETSER AANGEREDEN Gisteravond te 7.15 uur is de 44-jarige mej. G. H. uit Lisse toen zij mat haar man per tandem op den Rijnsburgerweg reden, aangereden door een transportry wiel bestuurd door den 21-jarigen J. den H., tengevolge waarvan de tandemrijders vie len en de juffrouw het iinkeronderbsen brak. Door den E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6349. „Modehuis Noord- wijk Bad" (f), (Wed. J. v. d. Berg Zonen) Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg 12. hoofd zaak: Utrecht, Bekkerstraat 118/120. Het filiaal te Noordwijk aan Zee, wordt thans gedreven onder den naam: „Noordwijksch Modehuis". 6386. Gebroeders Bergman. Sassenheim, Teylingerlaan 69. Kweeken van en han delen in bloembollen en aanverw. artikelen en gewassen in binnen- en buitenland. Het bedrijf van bovengenoemde zaak is met in gang van 1 Januari 1939 ingebracht in de vennootschap onder firma: Firma Gebrs. Bergman. (B. P.) waarin vennooten zijn: W. Bergman, A. H. Bergman en H. A. Berg man, Sassenheim. Gisteravond te kwart over vieren is een begin van brand ontstaan op de slaap kamer van perceel Rapenburg 47, waar het behang bij een brandend gasstel vlam vatte. De bewoner wist het vuur met water en natte doeken te blusschen zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2