Het „Nederl Rozekruisersgenootschap" „SNEEUWWITJE' Personeel Adverteert in dit blad Vraag LIEFDEWERK „OUD PAPIER" Hebt II iets te koop? VOORSCHOTEN W. v. NOORT WOENSDAG 4 JANUARI 1939 DE LEI'DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 WAT ER VAN TE DENKEN? Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Onlangs werd te Rotterdam aan de Op pert 163a een tempel van het Rozekruisers genootschap in gebruik genomen. Dit ge nootschap bezit hiermede in Nederland tien tempels of centra, terwijl danl zij de in den laatsten tijd gevoerde propaganda het le dental van het genootschap van enkele honderden tot enkele duizenden is geste gen. Wat is dit Rozekruizersgenootschap eigen lek? Oorspronkelijk was het een geheime - broederschap, die de „hervorming tot het ware Christendom", de ware wijsbegeerte, de bestrijding van de alchemie enz. tot doel had en omstreeks 1500 door zekeren Chris- tiaan Rosenkreuz gesticht zou zijn. Om streeks 1700 vormden de Rozekruisers vrij metselaarsloges die aan bovengenoemden Rozenkreuz hun naam ontleenden, en die geheime kunsten en occulte wetenschappen beoefenden. De oorspronkelijke Rozekrui- sers-broederschap wekte zeer lang de alge- meene belangstelling, zonder dat er meer details over bekend werden; later werd zij door velen als een mystificatie en fictie zonder werkelijken grond beschouwd. In ieder geval zijn er geen historische gege vens over bekend De stichter van de moderne Rozekruisers, Max Heindel, die in de jaren 19091920 eerst in Amerika en later in Europa de or ganisatie tot stand bracht, noemt in zijn boek „Vrijmetselarij en Katholicisme" Hi ram Abiff, Koning van Tyrus, de zoon eener weduwe, den stichter van de Rozekruisers. Alle Vrijmetselaren worden volgens Hein- del eveneens zonen eener weduwe genoemd naar hun voorvader Hiram Abiff. Op pa gina 8 van zijn werk „Vrijmetselarij en Ka tholicisme" zegt Heindel: „Schrijver dezes is geen vrijmetselaar en daarom is hij vrij om te zeggen, wat hij weet, zonder bang te zijn, om op zich genomen verplichtingen te schenden, maar hij is vrijmetselaar in zijn hart en staat daarom lijnrecht tegenover het Katholicisme". Men kan dus niet zonder meer zeggen, dat de Rozenkruisers vrijmetselaars zijn, Een organisatorisch verband tusschen de vrij metselarij en het Rozekruisersgenootschap bestaat er voor zoover wij konden achterha len niet. Maar Heindel beschouwt de Rozekruisers toch als „mystieke vrijmetselaars". Zij heb ben echter hun eigen taak op occult en mys tiek gebied. Het Nederlandsche Rozekruisersgenoot schap wenscht ook niet vereenzelvigd te worden met de vrijmetselarij. In zijn vlug schrift „Rozekruisersgenootschap", een pro pagandageschrift van de beweging, wordt ojn. dit gezegd: „Een verbintenis of samengaan met eeni- ge humanitaire of religieuse beweging zou de occult-wetenschappelijke en vrijmetse laars-arbeid van het Rozekruis remmen". Dus ook hier weer evenals bij Heindel geen officieele verbinding met de Vrijmetselarij, maar wel een zich één voelen met de vrij- metselaarsgt dachte. Het Nederlandsche Ro zekruisersgenootschap, waarvan het hoofd kwartier gevestigd is te Haarlem, Hedastr. 36, heeft in ons land een tiental centra, o.a. te Amsterdam, Arnhem, den Haag, Haar lem, Hilversum, Rotterdam, Utrecht en Vel- sen. In deze centra wordt onderwijs gege ven in de filosofie der Rozekruisers, met name Rozekruisers-occultisme, cosmologie, „esoteriese bijbelstudie", occulte ziekteleer", „mystieke sterrenwetenschap", en „filoso- fia-Paracelsi". Men ziet het lijstje is niet gering, en het klinkt allemaal heel „wetenschappelijk". Een verslag van de tempelwijding te Rot terdam zegt omtrent het genootschap: „Het Rozekruisers-genootschap werd in Neder land aangevangen onder den krachtigen in vloed van de publicaties van Max Heindel, die een der moderne boodschappers was van de Orde van het Rozekruis, welke orde al sedert eeuwen in Nederland gevestigd is" Hier wordt dus samenhang gesuggereerd met het antieke Rozekruisersorganisme. „Het Nederlandsche werk dateert van 9 September 1924, als een afdeeling van het Amei'ikaansche genootschap „The Rose- crusian Fellowship". De leerlingen van het Nederlandsche genootschap staan nog slechts in zeer verwijderd verband met de leerlingen van Max Heindel, hoezeer men ook dankbaar is voor diens arbeid. Men gevoelt echter dat de tijd voortschrijdt en men niet stil mag blijven staan. Daarom is het neo-occulte werk van het Ned. Ge nootschap een nieuw werk in een nieuwen tijd". Aldus de heer Leens, een der leiders van het Nederlandsch genootschap. Over de Rozekruisers zelf nog dit: Ze doen aan astrologie en aan occulte ziekengenezing. Voor hun propaganda on der de massa bezitten ze de „Aquariusbe- weging", door hen genoemd een der mo derne arbeidsvormen der mystieke vrij metselarij van „Het Rozekruis". Het or gaan van deze beweging is het weekblad „Aquarius" tot „verspreiding van christe lijke esoterie en de daaruit voortvloeiende cultuur". In dit weekblad worden de kwesties van het dagelijksch leven besproken en be licht uit het standpunt der Rozekruisers. Het blad draagt een sterk anti-katholiek en antifascistisch karakter. Het anti-fas- cisme is zoo sterk dat alles wat tegen het fascisme ageert, wordt bejubeld zonder onderscheid en alles wat maar eenigszins van fascisme verdacht wordt, bestreden wordt eveneens zonder onderscheid. „Aquarius" dient volgens de officieele aankondigingen van het genootschap voor de populariseering van „daarvoor ge schikte" Rozekruisleeringen. Verder wordt uitgegeven een maand schrift „Het Rozenkruis", waarin occult- wetenschappelijke verhandelingen ver schijnen. Het Rozekruiserswerk heeft ook het jeugdwerk ter hand genomen, waarin de jongeren langs occult-wetenschappelijken weg worden ontwikkeld tot „dienaren en dienaressen in het groote werk". In eigen kampement en zomerschool „De Haere" te Doornspijk worden de jongeren des zo mers geconcentreerd. Het genootschap ver zamelt volgens zijn eigen publicaties, geen fondsen en heft geen contributies. Het werk wordt geheel bekostigd uit vrijwil lige bijdragen. Zooals reeds gezegd, een organisatorisch verband tusschen het Rozekruisersgenoot schap en de vrijmetselarij is niet aanwijs baar, maar dit wil toch niet zeggen, dat er in het geheel geen verband tusschen beide bewegingen zou bestaan. We wezen reeds boven op de voorliefde waarmee Rozekrui sers zich vrijmetselaars noemen, al gebrui ken zii graag 't bijvoegsel „mystieke". Maar er zijn meer punten van overeenkomst. De Rozekruisersbeweging wortelt op de zelfde stam als die waarop de 18e graad van de Schotsche vrijmetselaarsritus is gebaseerd. In deze 18e graad treffen wij ook het kruis met de roos aan. De vrij metselarij erkent op haar beurt dat deze graad is gebaseerd op de antieke Roze- kruiserii. De Rozekruisritus en de ritus der vrii metsela ars hebben opvallend veel overeenkomst. Beiden hebben hun inwij dingsgraden ten getale van negen, hun maconnieke bijbel, hun beroep op het St. Jansevangelie enz. De oorsprong, het ri tuaal. de organisatie (tempels, graden en kapittels) doen wel zeer sterk denken aan de vrijmetselarij. Het behoeft na het bovenstaande geen betoog, dat deze (voor katholie ken natuurlijk verboden) door de Ro zekruisers uitgegeven lectuur wemelt van dwalingen en onbegrijpelijke on gerijmdheden. Een samenvatting van hun ,.lepr" behoort wh'wel tot de on mogelijkheden en zelfs een poging daartoe is in dit bestek ondoenlijk. „SNEEUWWITJE" EN DE CENTRALE COMMISSIE. In strijd met de wet gehandeld? De „Tijd" schrijft: Meer dan eens hebben wij de aandacht gevestigd op het feit, dat de Centrale Com missie voor de filmkeuring de film „Sneeuwwitje" niet toelaatbaar heeft ver klaard voor kinderen onder de veertien jaar, en daarbij betoogd, dat juist deze film een typisch voorbeeld is van een geval, waarin het oordeel der ouderen van pas komt. De toelaatbaarheidskeuring sluit in zich een afzien van de verantwoordelijk heid der keurders en een endosseeren van deze verantwoordelijkheid aan de ouders. Immers, zoo redeneerde de commissie herhaaldelijk, „wij keuren niet goed, wan neer wij toelaten; het is aan anderen om uit te maken, wat er goed- of afgekeurd moet worden". Deze redeneering vernam men doorgaans, wanneer de commissie het verwijt te hooren kreeg, dat zij een afkeu renswaardige film toch toelaatbaar ver klaard had. Nu, in het geval van „Sneeuw witje" verlaat zij deze overwegingen, wel ke nochtans juist nu van kracht behoor den te zijn. Men kan de film in kwestie inderdaad toelaatbaar achten voor kinde ren beneden de veertien in dien zin wel te verstaan, dat zij lang niet voor alle kin deren „goed" kan zijn. Terecht beroept de commissie zich op de fascineerende macht van het dynamische beeld en suggesti- viteit van de filmtaal (een taal, waarvan zij overigens nooit de bijzondere beteeke- nis heeft belicht) en spreekt zij van een groot verschil tusschen het sprookje van de gebroeders Grimm en dat van Disney. Maar de vraag blijft niettemin, of de com missie het recht had de film toteal on toegankelijk te maken voor de kinderen. Een modus ware geweest wij wezen er reeds op de verklaring te publiceeren, een waarschuwing bevattend aan het adres van de ouders, dat zij voorzichtig zullen te werk gaan bij het uitkiezen van de kleine toeschouwers. De commissie zou hierop kunnen antwoorden, dat zulks haar wette lijke taak niet is en dit is waar, maar on telbare malen heeft de commissié van de gelegenheid gebruik gemaakt om uitvoe rige commentaren te leveren op haar eigen besluiten. Zij deed het zelfs nog bij mon de van haar voorzitter in het tijdschrift Lichtbeeld en Cultuur en nog wel over de film„Sneeuwwitje". Intusschen heeft ook het Orgaan van den Bioscoopbond zich over de keuring van Disney's film uitgelaten in een uitvoerig artikel, waarin betoogd wordt, dat de Cen trale Commissie zich schuldig gemaakt heeft aan een „faux pas", die in flagran- ten strijd is met de wet. „Uit de geschiedenis van artikel 10 der Bioscoopwet blijkt immers, dat het „paeda- gogisch" element uit den tweeden maat staf (volgens het eerste regeerlngsont- werp „geschiktheid") werd gelicht Een amendement van den heer Marchant, dat aan artikel 16 zijn tegenwoordige redactie gaf, beoogde vervanging van geschiktheid dodr toelaatbaarheid, zoowel voor perso nen beneden 14, als van 14 tot 18 jaar. „Geschikt" wil niet zeggen, aldus licht te de heer Marchant zijn amendement toe, dat strenger op zedelijkheid wordt gekeurd dan bij het woord „toelaatbaar"; het wil zeggen, dat de film positief geschikt wordt geacht, om te worden waargenomen door kinderen tot 14 jaar, dat wil zeggen, men verwacht, dat zij er iets van zullen leeren etc. Die positieve eisch van geschiktheid ligt buiten het terrein van deze wet.... Men moet de alleruiterste gestrengheid be trachten bij het aanleggen van eischen voor toelaatbaarheid, maar wanneer men een anderen eisch stelt dan dezen: „die film kunnen kinderen tot 14 jaar met vol maakte gerustheid gaan zien, zij loopen in geen enkel opzicht gevaar te worden be dorven", dan verlaat men het terrein, dat de wet bestrijkt en zit de commisie er als paedagogen en onderwijzers en niet als menschen, die te waken hebben tegen maatschappelijke en zedelijke gevaren." In dezen zin is daarop het betreffend wetsartikel geredigeerd en door de Kamer aangenomen. Niettemin heeft de centrale commissie het twaalf jaren later bestaan een oordeel te vellen als paedagogen en onderwijzers, dit dus flagrant in strijd met de bedoeling der wet. Een oordeel, dat overigens niet op zichzelf staat, zooals in een der eerstvol gende nummers van dit orgaan nader zal worden aangetoond. Deze handelwijze der commissie acht het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond, mede door de mentaliteit, v/elke er in tot uiting komt en de conse quenties, die er van te vreezen zijn, zoo fa taal, dat het in een dezer dagen te hou den vergadering ernstig onder het oog zal zien, welke stappen hiertegen dienen te worden genomen. Men kan bij hetgeen thans gebeurd is, niet meer aan den indruk ontkomen, dat de geweldige belangen, die aan het keu ringsorgaan zijn toevertrouwd, zijn opge offerd aan een experiment. De commissie heeft met haar beslissing lil zake „Sneeuwwitje" een „faux pas" be gaan, een daad gesteld, waarmee dezer zijds nimmer genoegen kan worden ge nomen en waarmee trouwens niemand vre de hebben kan, die eenigszins met de ma terie der Bioscoopwet vertrouwd is." gevraagd GEVRAAGD een flinke dienstbode, loon 30 per maand, v. g. g. v. bij MATHOT, Rijnsburg. 3805 Voor direct gevraagd R. K. BAKKERSKNECHT te Leiden, intern, met de ban ketbakkerij op de hoogte. Brieven onder no. 3801 bur- van dit blad. GEVRAAGD net R. K. Meisje voor dag en nacht, zelfstandig kunnende werken, niet beneden 18 jaar met huiselijk verkeer. Loon 5 5 per week. Adres P. W. LUBBE, Gravestraat 9a, Was senaar. 3802 GEVRAAGD tegen 15 Jan. net Meisje, zelfst. k. w. en eenv. koken. Loon 30 per maand. Brie ven onder letter J. Boekh. HOOGEVEEN. Wassenaar. 3803 Gevraagd SLAGERSLEERLÏNG CORN. ALKEMADE, Haar lemmerstraat 299B. 1301 NET MEISJE Mevrouw BOTS. Thorbecke- straat 1 (bij de Zoeterw. Sin gel) vraagt tegen 15 Januari een net meisje voor den dag. v. g. g. v. niet onder de 16 jaar. 1304 Hulp in de Huishouding Terstond gevraagd een flinke Dienstbode, die zelfstandig kan werken, Rapenburg 110. 1303 TERSTOND GEVRAAGD een dagmeisje. 1618 jaar, 'FADBERG, Kolfmakers'eeg 16, Leiden. 1295 gevraagd in brood- en banketwinkel, nette Winkeljuffrouw, ener giek persoon, goed kunnende trekenen en schrijven, eigen handig geschreven brieven met opgaaf van leeftijd en verlangd salaris onder no. 1294 bureaua van dit blad. direct gevraagd een net R. K. Buitenmeisje, goed kunnende werken van 16 tot 20 jaar of iemand op jaren voor bejaard burger echtpaar, 2 personen, huise lijk verkeer. Brieven met verlangd salaris onder no. 3809 bureau van dit blad. Mevr. J. TER HAAR, Zoe terw. Singel 26, zoekt met 1 Febr. een net dienstmeisje v. g. g. v., goed kunnende ko ken en werken. 1283 thuisbreisters gevraagd, vast werk. machi nes beschikbaar. G. MOL- KENBOER, Haarlemmerstr. 16, ingang pand tusschen de firma Erades en Iserief. 1282 slagersbediende gevraagd voor omgeving Lei den, Loon 57 met kost, v. g. g. v. Brieven onder no. 1278 bureau van dit blad. Broodbakkerij, Banketbakke rij. Gevraagd een flinke leerling J. GUSSENHOVEN, Oude Rijn 2. 1306 manufacturen gevraagd een Winkeljuffrouw boven 18 jaar, ook genegen in huishouding te helpen. Brie ven onder no. 1307 bureau van dit blad gevraagd R. K. Kruideniersbediende, met het vak bekend, v. g. g. v. Brieven letter H. Boekhan del HOOGEVEEN, Wassenaar boekhouden 176 geslaagden voor de exa mens „Handelskennis L. O." „Federatie" (Mercurius) en „Vereeniging van Leeraren" Privaat en Clublessen. Con dities 5.per maand per wekel. lesuur. Bureau voor Boekhouden J. A. JANSEN, Kamerlingh Onneslaan 15. (Kerkplein). Leiden Tele foon 2811 inrichten, bijhou den, controleeren, adviezen. 3792 PARTICULIER GELD voor auto financiering be schikbaar. Uitsluitend aan solide personen. Brieven on der no. 1301 bureau van dit biad. kosthuis met huiselijk verkeer, prijs b:'lijk. Centrum stad. Brie ven onder no. 1300 bureau van dit blad. 1300 In de Balans-Opruiming aanwezig soliede brandkast, pracht witte tuinmeubelen, Jaarsmahaard. Ledikanten Old Finish tafels, schuiftafelis, kleerma kerstafel enz. Koopt inboe dels, doet verhuizingen, bil lijk tarief, PLUTJM, Hooge- woer 41, Tel. 1266. 1291 BRANDKAST - FORNUIZEN Kachels nieuw of gebruikt, Olie-, Melk-, Kolen-, Drank- maten, Bascules, gewichten, bureaux, kasten, secretaire, ledikanten, aupings, wasch- commode, mangels, keuken buffet, karpet enz. Vanouds A. J. HARTWIJK, Goede renbeurs, Burchtsteeg 4. Nieuwe Beestenmarkt 7 (vee markt). Tel. 4013. Ook inrui len. 1287 restanten»! Winterjassen en Jekkers te gen zeer billy ke pry zen aan geboden. Tevens pracht col lectie Colbert-Costumes, Da mes en Heeren-Regenjassen, in alle maten billijk aangebo den. Uitsluitend beter genre goed JAN J. SLOOS. Geslo ten Huis, Stille Rijn 11, Lei den, Tel. 868. 1290 piano prima instrument, volle ga rantie prijs 150.—. Desge- wenscht in termijnen. W. BARNING, Oude Singel 16. 1293 te koop Jonge Hennen in verschilen- de soorten, aan den leg en van prima afstamming, N. H. blauwe 1.50 per stuk, als mede alle benoodigdheden. Voerbakken van af 75 cent, drinkemmers, verwarmers enz. Gem. graan en Sluis' Ochtendvoer bij PIET v. d. BURG, Hoenderbedrijf, Vlas hoven. Noord wij kerhout, Tel. no. 393. 3811 AANGEBODEN emaille fornuis maat 95 s 60, dito 75 x 42. 2 pers. vee- renbed, rookstoel, 1 pers. op- klapbed, kachels, heeren cos- tuums en jasjes. H. v. TON GEREN Jr. Janvossensttees no. 27. 1298 haast u Ooruiming bij CORN. VAN VALDEREN. Oude Rijn 176, Tel. 3648. Beste winterjassen 4.smoking, rok en col bert costuums 5.regen jassen f 2 50, ijzersterke pan talons 1.50, pracht zwarte jas en vesten, hooge hoeden, kwal itei tsstreeppantal ons, chauffeurs en ski-costuums. Reisulsters. Gedurende de opruiming 15 pet. korting nr> maatcostuums. 1292 fornuizen Gebruikte gegoten Godin fornuizen in diverse maten, waaronder zeer geschikt voor kok of pensions, Salamander- l'-achpls van dp kip'"'1*0 de grootste maat, reparatie spoedig en bllliik. Lage orij- zen. J. MTTT DER, Smid, T °n- gegracht 149. 1288 jongmensch eigenaar van 2y2 H.A. beste zwarte veengrond, vraagt een net R. K. jongmensch met kost en inwoning als gebrek aan opvolger met eenig ver mogen en teeltvergunning. Ook te huur of half teelt, aan groot vaarwater gelegen. Brieven onder no. 3810 aan het bureau van dit blad. mandoline-lessen Voor jongmeisje eenige man doline-lessen gevraagd door dame. Opgave en conditie onder no. 1296 bureau van dit blad. Ongemeubileerde zit-slaapkamer gevraagd, met kookgelegen heid door r. K. Juffrouw, in rustig gezin, liefst centrum stad. Brkven met uiterste prijsopgaven onder no. 1277 aan het bureau van dit blad. inwoning Burgermeisje 24 jaar, b. b. h. zoekt inwoning bij rustig katholiek gezin, met geze'lige sfeer tegen vergoeding. Brie ven mpt prijsopgave onder no. 1279 bureau van dit blad. Jongeman vraagt voor direct gemeubiVerde zit-slaapkamer met pension. Liefri met str. water, gelegen in de omge ving van den Lammenschans- weg bii r. K. menschen. Br. met prijsopgaaf onder no. 1281 bureau van dit blad. naaimachines Groote voorraad Minerva van 55 voor 45, le klas machi ne, zoolang de voorraad strekt. Salon meubelringspoeï handmachine Singer, groot model. Het oudste en goed koopste adres, v. h. WEST DORP Co., Morschstraat no. 41. 1284 TAFELBILJARTS prima afwerking en speel- kwaliteit, waarvan tientallen schitterende referenties ter inzage, op leiblad, vanaf 27.50, Bobspelen 4.75, Sjoelbakken 3.75. Alle mo gelijke Biljartartikelen en re- Daratiën. Lakens opmaken en keeren, Mare 39, Telefoon no. 3637. 1224 lederkleeding warm en waterdicht, jekkers 15, jassen 24.50, rubber sneeuwlaarzen 2.75, schaat- senslijpen 50 cent, hoofd- en oorverwarmers 35 ct, schaat sen monturen. Lederhj.idel: A. VERHOOG, Haarl. 57, t.o. Rex-bioscoop, teil. 578. 1285 meubelen Gedurende deze maand extra korting op de prijzen van alle soliede huis-, slaap- en zit kamermeubelen, DREEF, Hooigracht 47, hoek Groene- steeg. 1289 caféhouders Wij hebben in voorraad: bil jart- en schroefqueu's, ballen 63 m.m., zwaar, laken, rub berband, krijt, alle merken, pomm., ouwels, kurken, pleis ter, tellers enz. Tevens alle mogelijke reparatiën, zeer billijk. Oké Biljartfabrieek Mare 39, Tel. 3637 1297 ijspret Laat uw schaatsen door ons vakkundig nazien, opdat U bij volgende ijspret geen te- leurstel'ing treft. Schaatsen- slijpen in den vorm 50 cent, alle benoodigdheden gehaald en thuis bezorgd. Lederhan del A. VFRHOOG, Haarlem merstraat 57, t. o. Bioscooü. Tel. 578. 1286 dames opgelet waarom dure prijzen, onzin, eerste klas werk en lage prij zen. Permanent vanaf 1.— en garantie. Branden uitge sloten, wasschen, watergolven 50 cent, knippen 25 cent, was schen 25 cent, onduleeren 25 cesnt. Er is maar één Perma- nenthuis, Apothekersdyk 8, Tel. 3248. openbaar slachthuis 23 cent per pond. Zaterdag voormiddag 11.30 uur, ver koop van een buitengewoon groote partij gesteriliseerd Rundvleesch, Rund vet, Reu zel en Bouillon. 1280 FRANKE ver. sa. veronica Morgenmiddag van 3—5 uur houdt bovengenoemde Ver. haar maandel. zitting in het Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. Het Bestuur rekent op een groote op komst. 1305 Werkplaats: v. d. Werfstraat 4 Telet. 4017 Voor het afhalen van papier gelieve op te bellen No. 985. Brieven en boodschappen P. J. COLLA LANGE MARE 51 Plaatst dan een TELEFOONTJE DORP Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14