OMGEVING RIJNSTREEK De winter-werkloosheid in de Bloembollenstreek KERKNIEUWS SPORT WOENSDAG 4 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT VIERCE BLAD - PAG. 13 Fondsvorming aanbevolen ter bevordening van werkgelegenheid In Lisse op 't tapijt gebracht Het werkloozenprobleem heeft reeds veel van zich doen spreken en er zijn evenveel middelen aangewezen om uit dit probleem te geraken. In de Lissesche gemeenteraadsvergade ring bracht een lid der Kath. Raadsfractie dit onderwerp ter sprake bij de algemeene beschouwingen, welke zijn gehouden bij de behandeling der begrooting dier gemeente voor het jaar 1939. Bij deze algemeene beschouwing werd op gemerkt, dat alleen door middel van werk verschaffing en steunverleening het vraag stuk werd werkloosheid niet wordt opge lost. De spreker zag hier voor het gemeen tebestuur nog een andere taak, namelijk deze: in overleg met belanghebbende ge meentebesturen en bedrijfsorganisaties in de bloembollenstreek, maatregelen te over wegen, om door middel van fondsvor ming de werkloosheidskosten voor een gedeelte door de bedrijven te doen dragen. Hierdoor zou bereikt worden, dat geduren de de wintermaanden een toeslag op het loon gegeven zou kunnen worden. Mede zou bereikt worden een betere verdeeling der werkzaamheden. Dit gedeelte van de beschouwing trof ons en gaf ons aanleiding om hieromtrent iets naders te vernemen. In de bloembollenstreek wordt en is reeds veel werk verschaft. Momenteel is men bezig werk te verschaffen met het z.g. diepdelven (2 M. of meer diep), waardoor de slechte en z.g. uitgeteelde cultuurgron den, weer dienstbaar worden gemaakt aan de bloembollenteelt, door de versche zand grond naar de oppervlakte te brengen. Een prachtig werkverschaffingsobject en een* zeer productie object. Hieromtrent is iedereen tevreden. De wijze waarop deze cultuurrijpmaking geschiedt laat niets te wenschen over, doch wel de financiering van een en ander. Vooraf de mededeeling, dat hiermede be doeld wordt de z.g. particuliere werkver schaffing. In deze werkverschaffing wordt door het Rijk en Gemeente bijgedragen, naar ver houding van een percentage, hetgee voor elke gemeente weer verschilt. De verbetering der cultuurgronden, die naar wy hebben vernomen dikwerf deze gronden in groote waarde doet stijgen, va- rieerende van 50 tot 100 pet., al naar gelang van de te bewerken gronden, komen voor een groot gedeelte ten laste van de gemeen schap. Weliswaar wordt hiermede werkge legenheid geschapen, doch wij vragen ons af: zouden deze kosten van werkverschaf fing niet voor een gedeelte overgeheveld kunnen worden naar de bedrijven, omdat de profijten hiervan ten gunste dier bedrij ven komen. De vorming van een fonds De grondgedachte van het vormen van een fonds, om hiertoe te geraken, is aldUs: In den zomer, wanneer de normale werkgelegenheid in het bloembulienbedrijf aanwezig is, dus van ongeveer 15 Mei tot 15 November, zou het loon van eiken ar beider in een bloembollenbedrijf verhoogd moeten worden met b.v. 3 of 4 per week. Dit meerdere loon wordt dan gestort in een fonds. Dit fonds wordt in den winter aan gewend om de werkgevers een toeslag te verleenen op het loon van eiken arbeider, die zij bij werkverschaffing in hun bedrijf werkzaam doen zijn o.a. voor het diepdel ven. Immers in den winter met de korte dagen zou het voor een bedrijf bezwaarlijk kunnen wezen om het volle contractloon uit te keeren. Door een toeslag zou dit be reikt kunnen worden. Hierbij is dan als vanzelf sprekend uitgegaan van de ge dachte, dat het Rijk en de gemeente voor een deel deelnemen in dit fonds, doch niet in die mate als thans het geval is met de werkverschaffing. Hiervan zou het gevolg kunnen zyn: lo. meer arbeid voor de werkloozen ge durende de wintermaanden; 2o. betere verdeeling der werkzaamhe den; 3o. mindere lasten op de gemeenschap, doch meerdere lasten voor de bedrij ven; 4o. dat in en door het bedrijf een groot gedeelte der werkloosheid wordt op geheven. Zwaardere lasten op de bedrijven? Omogelijk, Zwaardere lasten voor het bedrijf en dat in dezen tijd! Onmogelijk, zal men zeggen. En toch is deze gedachte niet geheel en al verwerpelijk. Imn.ers op moreele gronden en sociale overwegingen komt men tot deze gedachte. Moreel is men verplicht om elke verbe tering in het bedrijf, welke bereikbaar moet worden geacht, aan te pakken en zoo veel mogelijk zelf te bekostigen Door de verbetering immers stijgt, zooals bij diep delven het geval is, de waarde van het ob ject en trekt men hiervan zijn profijten. Bovendien zit hieraan vast de sociale zijde. Elk sociaal-voelend mensch moet overtuigd wezen van het belang wanneer het bedrijf dit kan dragen aan zijn mede- mensch arbeid te verschaffen. Veelal wordt vergeten, dat de arbeiders, die werkzaam zijn in een bedrijl, ook deel uitmaken van dat bedrijf. Men kan en mag dit niet uit het oog verliezen. Waarom waren in de bloembollenbedrij- ven vroeger zooveel menschen vast aan het bedrijf verbonden? Is dit tegenwoordig nog zoo? Denkt men niet te vee] aan eigen belang en schuift men niet te veel de lasten op de gemeenschap? Wanneer men de streek eens bekijkt, tegenwoordig en in de jaren van vóór de algtheele economische depressie, vraagt men zich wel eens of: is het wel de uiterste noodzaak geweest om zooveel vaste arbeiders in het bloembollenbedrijf „los" te maken. Om gedurende de z.g. winterperio de geen gebruik van hun diensten te be hoeven maken, waardoor de werkloosheid steeds toenamen De meerdere lasten voor de bloembollen- bedrijven zullen veel bezwaren doen oprij zen, doch het wegschakelen Van een groot gedeelte der werkloosheid door deze be dreven zelf,, is weer een lichtzijde. De op neming der personen, welke door de be drijven zijn afgeschoven, geeft groott voor- deelen en zal ontegenzeggelijk zijn vruch ten afwerpen ten gunste dier bedrijven. Werkgelegenheid in de bloembollenbedrij- ven is er ruim voldoende, ook in den win ter. Alleen reeds de cultuurrijpmaking van de slechtere gronden in de bloembollen streek geeft een groote verruiming voor ja ren. Een verruiming, welke met zich brengt een grootere gelegenheid om bloembollen te telen in deze hiertoe zoo geëigende streek, derhalve een blijvende werkverrui ming. Het bloembollenbedrijf, waarvan men een seizoen-arbeid heeft gemaakt, Is uit den aard geen seizoen arbeid en biedt ook in den winter ruim gelegen heid voor werk, ook, al bestaat dat slechts in de verbetering der gronden. Moge deze gedachten de gemeeentebe- sturen, de bedrijfsorganisaties, waarmede gedoeld wordt op de werkgevers- en werk nemersorganisaties, en de bloembollen- menschen in de streek aanleiding geven om, indien blijkt, dat in deze richting iets goeds tot stand zou kunnen komen, hieraan mede te we ken en deze gedachte uit te voeren. De gemeenschap, welker belasting drin gend verlichting behoeft, is hiermede ge baat terwijl bovendien verkregen kan wor den een blijvende vermindering der werk loosheid. KATWIJK AAN ZEE DE VISSCHERU IN 1938 De Haringvisschery heeft in 1938 be vredigende resultaten opgeleverd. De ge middelde prijzen waren iets hooger dan vorig jaar. Er was goede vraag voor export en ook de afzet voor binnenland nam toe. De handel had met verschillende moeilijk heden te kampen. Vooral het contingen teeren voor meerdere landen gaf meer malen stagnatie. De vraag is goed en de vooruitzichten zijn moedgevend. De voor raden in Engeland en Duitschland zijn niet groot hetgeen een goede vraag voor Hul- landsche haring doet verwachten. De aan- schaffingskosten voor het benoodigde ma teriaal waren lager dan in 1937, hetgeen gunstig werkte op de totale uitkomst. LISSE Harmonie A dolf Kolping". Gister avond gaf de R.-K. Harmonievereeniging „Adolf Kolping" haar jaarlijksche dona teursuitvoering onder bekwame leiding van den directeur, Koenraad v. d. Knaap, uit Rijswijk, met medewerking van het Hu moristen-ensemble Aug. de La.t uit Til burg. De groote zaal van het Bondsgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet. De geest, adv., kapelaan W. A. Nicolaas, spiak het openingswoord waarin hij wees op het groote belang voor de parochie van een R. K. Harmonie. Hierop moeten wy trotsch zyn. Wij zijn dankbaar, dat het gemeente subsidie bij de jongste begrooting gebracht is van 100 op 150! Hierop volgde een luid applaus. Ook een eeresaluut aan de talrij ke donateurs, wier aantal ook nog weer is toegenomen. Hierop werd allereerst het muzikale pro gramma afgewerkt. Na het extranummer nam weth. P. Warmerdam, beschermheer van „Adolf Kolping", het woord, die een woord van welkom sprak tot den burge meester, die was binnengekomen, wien hij schetste als iemand, die een warm hart heeft voor onze muziekgezelschappen, waarvan hij bij de jongste gemeentebegroo- ting heeft doen blijken. Een woord van wel kom richtte spr. vervolgens tot de leden van de Harmonie „Trou moet-Blycken", de zustervereeniging met wien meermalen gemeenschappelijk is opgetreden. Hij richt te voorts een woord van waardeering tot directeur en leden en hij twijfelde er geens zins aan, of zij zouden het talrijke publiek een recht aangenamen avond bezorgen. Door de Harmonie werd vervolgens eenige stukken uitgevoerd. Alle nummers ver wierven een dankbaar applaus. Het verdere gedeelte van het programma werd uitgevoerd door het humoristen-en semble de Laat, dat het publiek een zeer genoeglijken avond wist te bezorgen, 't Was een in alle opzichten uitstekend ge slaagde uitvoering. Aangehouden. Door de gemeente politie van Leiden is aangehouden en naar Lisse overgebracht een zekere Z. uit Lei den, die er van verdacht wordt verduiste ring te hebben gepleegd ten nadeele van den heer P. uit Lisse. NOORDWIJKERHOUT Collecte St. Elizabethvereeniging. De op Nieuwjaarsdag gehouden collecte in de St. Josephkerk ten bate van de St. Eliza bethvereeniging heeft opgebracht 193.70. Voor de missie. De K. J. M. V. alhier geeft op 11 Januari a.s. om 7.30 uur in hotel Gouwenberg een uitvoering ten bate van de missie van Pater Versteege die in Februari a.s. voor de 2de maal naar Oeganda vertrekt. Opgevoerd werd „De gehangene" van Henri Ghéon, in de verta ling van Wies Moens. De kaarten voor deze uitvoering worden door jonge dames langs de huizen verkocht. Ieder die voor de missie, waarin onze plaatsgenoot, pa ter Versteege, werkt, iets over heeft, koo- pe een entréebewijs. Men doet er een goed werk mede en het geeft een voldoening aan de K. J. M. V.'ers als de opkomst de moeite loont. OEGSTGEEST St. Josephsgezellenver. Langs dezen weg willen wij er nog eens aan herinne ren, dat morgenavond om 8 uur in het ge bouw de jaarvergadering van onze ver- eeniging zal worden gehouden. Tevens zal dan de installatie plaats vin den van de aspirant-leden. Wij noodigen daarom allen uit, zoowel d° Raad van Bestuur als commissarissen en leden deze vergadering bij te wonen. Kapelaan SANDERS. SASSENHEIM Wedstrijden persoonlijk kampioenschap. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van Sassenheim werden ge speeld in het café „De Oude Post" De vol gende partijen werden gespeeld: carb. brt. h.s. gem. G. Zandbergen 125 24 23 5.20 A. Hoogervorst 36 24 6 1.50 J. Diederiks 125 19 18 6.57 C. Guldemond 63 19 1 4 3.31 H School T 125 35 14 3.57 A J. v. d. Wiel 95 35 19 2.71 Chr. Homan 125 44 15 2.84 A. Guldemond 85 44 8 -.93 Chr. Zandbergen 125 54 13 2.31 R. Haver 121 54 15 2 24 De heer J. Diederiks behaalde dezen avond het hoogst gem. en de heer G. Zand bergen de laogste serie. Loop der bevolking» Op 1 Jan. 1938 was de stand: mannen 3029, vrouwen 3011. Totaal 6040. Vermeer dering door geboorte mannen 91, vrou wen 81, totaal 172. Door vestiging mannen 168, vrouwen 232, totaal 400. Vermeerde ring mannen 259, vrouwen 313. Totaal 572. Vermindering door overlijden: mannen 20, vrouwn 23, totaal 43; door vertrek: mannen 196, vrouwen 250, totaal 446. Ver mindering mannen 216, vrouwen 273, totaal 489. Totale vermeerdering: mannen 43, vrouwen 40, totaal 83. Stand op 31 Dec. 1938: mannen 3072, vrouwen 3051, totaal 6123. STOMPWIJK Propaganda-club. Maandagavond werd door de propaganda-club „St. Paulus" de eerste cursusavond gehouden. Nadat de voorzitter, de heer K. v. d. Zijde, de leden een Zalig Nieuwjaar gewenscht had, kreeg kap. Klaver het woord voor een lezing over „Het evolutie-vraagstuk en hoe staat de Kerk hier tegenover". Voor een klein, doch aandachtig gehoor, behandelde spr. dit on derwerp, wat nog op een drietal volgen de avonden besproken zal worden. VOORSCHOTEN Woningoverzicht. Op 1 Januari 1938 bedroeg het aantal woningen in deze ge meente 1604 (in 1937 1578). Onbewoond op 1 Januari 1938 waren 95 woningen (in 1937 96 woningen). Op 31 December 1938 was het aantal woningen 1661 woningen, aldus een vermeerdering van 57 woningen, ter wijl onbewoond waren op 31 December 1938 107 woningen. In de maanden Januari tot en met Mei was met den bouw van nieuwe woningen niet aangevangen, terwijl vanaf 1 Juni tot op 31 December met den bouw van 133 woningen was aangevangen, waarvan op 31 December 1938 een zestig tal woningen was gereed gekomen. Ont trokken aan de bewoning zijn in 1938 8 woningen. Op 31 December '1938 zijn onbe woond 99 woningen bij een aantal wonin gen van 1661, zoodat dus 6 pet. der wo ningen onbewoond zijn op 31 December 1938. Geboren: Hendrikus Marinus z. van H. J. Krouwers en E. J. L. Mulder, van BODEGRAVEN Hanze. Dinsdagavond vergaderden enkele leden in hoteel van Haaf ten. Na de opening met den chr. groet werd door den voorzitter, den heer A. Aengenent, een welkomstwoord uitgesproken, in het bij zonder aan den jubileerenden koster. Na de notulen werden er eenige mede- deelingen gedaan, o.a. kregen we te hooren dat er in de afgeloopen maanden zes leden waren bijgekomen. Verder zal het op 25 November vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat de Middenstandsvereeniging in Bodegraven werd opgericht. Tegen dien tijd zal er dan ook een triduum gehouden worden. Door den penningmeester, den heer P. van der Bosch werd de rekening voorge lezen, die een batig saldo van 26.97 meld de. Verder stond op het spaarbankboekje een bedrag van 1.12. Voor de vier ontwikkelingsavonden, die te Alphen gehouden zullen worden op 12, 19, 2b Jan. en 2 Febr. zijn er kaarten te verkrijgen by den heer N. v. Rossum tegen den prijs van een gulden. De secr. sprak hierna een aanmoedigend woordje voor deze cursus en hoopte, dat zeer velen hier aan zullen deelnemen. De secr. bracht een keurig jaarverslag uit, dat door allen me een warm applaus beantwoord werd. Ook voor het verslag van de Centrale Raad werd een hartelijk dankwoord uitgesproken. De geestelijk adviseur, kapelaan W. de Lange, hield een keurige inleiding over het onderwerp: „De practijk van het Katho liek beginsel in ons zakenleven"t die door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd werd. Bestuursverkiezing. Dit heeft heel wat voeten in de aarde gehad, doch niettegen staande dit werd na langen tijd het bestuur samengeseld uit de navolgende personen: voorz. de heer A. Aengenent, en verder de heeren N. A. van Rossum, F. Telkens, P. v. d. Zwaan en B. Verlaan. To slot werd de contributie-regeling zoo danig gewijzigd, dat voortaan niet meer per kwartaal, doch per maand kwitanties zullen worden aangeboden. Met de goed keuring van de vergadering, ging dit al spoedig, onder den hamer door. Te kwart voor elf werd de vergadering met gebed gesloten. Kiesverecniging. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat er tegen Maandag 9 Januari een vergadering is belegd. BOSKOOP Ouderavond. Gisteravond had in het R.-K. Vereenigingsgebouw een ouder avond plaats, waarbij alle ouders der school gaande kinderen waren uitgenoodigd. De opening had plaats door den zeereerw. heer pastoor A. J. M. van Meeuwen, die te vens een lezing gaf over de opvoeding van de kinderen in den huiselijken kring. Spre ker schetste met sprekende voorbeelden de soms heerschende verkeerde toestanden bij de opvoeding der kinderen en gaf tevens een leiddraad om deze opvoeding meer tact vol en practisch toe te passen. Hierna kwam de heer J. Rosemeyer aan het woord, die als hoofd van de ULO-school een uiteenzetting gaf van de waarde en be- teekenis van het uitgebreid en gewoon la ger onderwijs. Het ULO-onderwijs helpt de ouders bij de opvoeding der kinderen, wanneer zij juist op hun lastigsten leeftijd zijn. En het is voor hen van niet te onder schatten waarde een Mulo-diploma te be zitten. Na een wijduitloopende beschou wing over de noodige onderlinge samen werking van ouders en leeraren en geeste lijkheid werd deze leerzame avond geslo ten. KOUDEKERK Jubileum. Donderdag 5 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat B. de Wit Gzn., alhier, in dienst trad bij de fa. Jac. Spreij, houthandel te Alphen aan den Rijn. Den jubilaris, die afstamt van de oude trouwe Gebrs. „de Witten" familie, waarvan we reeds eerder jubilea hebben meegemaakt voor 50 en 60 dienstjaren, zal het zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. kempenstraat 39. Dirk Adrianus z. van J. Gerrits en M. van Steenbergen, Molen laan. Pieter z. van Th. van Boheemen en J. Thijssen, Molenlaan 20. Overleden: A. van Santen 69 j. wo- yende alhier, echtgen. van M. van Woer den, overleden te Leiden. D. A. Gerrits, ou d 14 uren, wonende alhier, z. van J. Ger rits en M. v. Steenbergen. Ingekomen: B. Bedeker, Papelaan 196, van Katwijk, Voorstraat 16. A. G. Fortuin, Donklaan 55, van Den Haag, Hil- de brandstraat 88. H. W. van Dort, Veur- scheweg 163, van Haarlem, Croesenstraat 16. Vertrokken: F. W. de Jong van Leidscheweg 96, naar Leiden, Acad. Zie kenhuis. Mej. C. H. L. Kemperman, van Voorstraat 37, naar Utrecht. Chr. J. Matthijs, van Veurscheweg 40, naar Lei den, Stieltpesstraat 45. H. van Kooy, van Hofweg 23, naar Willemstad, Curasao. ZOETERMEER Jubileum J. F. H. Steenhuisen. Ter ge legenheid van het zilveren jubileum van den heer J. F. H. Steenhuisen werd door de plaatselijke harmonie een serenade ge bracht. TER AAR Middenstand. Gisteravond werd in het café Bocxe een ledenvergadering gehou den van de R.-K. Middenstandsvereeniging „St. Joseph", onder leiding van den heer G Verhoef. Door het slechte weer bleek de opkomst niet zoo groot te zijn. De verga dering geeft haar goedkeuring aan het voorstel van den L. T. B., om bij te dra gen in de kosten van de propaganda- avond, waar als spreker zal optreden prof. Cleophas, met als onderwerp: Het Christe- lyk hulsgezin en Christelijk huwelijk. Was er op een voTige gelegenheid gespro ken over het houden van een triduum, thans achtte men het beter hoe mooi het idee ook is dit niet te laten doorgaan, zich baseerend op misschien te geringe deelneming en hooge kosten. Hoe staat het met de practijk van ons katholiek beginsel in het zakenleven, luid de de titel van een lezing, gehouden door den geest. adv. kap. Groen. Een goed ge kozen onderwerp voor de zakenlieden, waarin op een duidelijke wijze aangege ven werd, hoe er niet en wel gehandeld mag worden, op grond van ons beginseL Het aandachtig gehoor kon geen duidelij ker bewijs zijn, hoe de leden deze les volg den, en op prijs stelden. Met de bespreking van den feestavond ontstond eerst eenig verschil van meening of dit tegelijkertijd als een lustrumfeest mocht worden beschouwd. Het bestuur voelde meer om het vijfjarig bestaan te herdenken, te beginnen met een H. Mis, al gemeene Communie, en dan des avonds een „onder ons". Het meerendeel der aanwe zigen schaarde zich achter dit plan; alzoo geen Vastenavondfeest. De datum van op richting is ongeveer geweest half Mei. Het is altijd een lust te vernemen, hoe de plaatselijke middenstanders denken over de TAMA-actie; de een is een felle tegen stander, de ander zweert er bij. Zoo ook verschillende stroomingen op de bijeen komst over het bestuursvoorstel, om tegen Paschen een korte actie op touw te zetten, door twee procent korting te geven; deze waardebonnen kunnen vlak voor het Hoog feest ingeruild worden tegen eieren, kren tenbrood, melk, enz. Ten lange leste kon het de goedkeuring verkrijgen, al staat het vrij om mee te doen aan de Tama- of Paaschactie. Dit moet het publiek zelf maar uitmaken. Terloops werd nog opgemerkt, dat het koopen in andere plaatsen belang rijk is afgenomen, een verschijnsel, waar over de middenstand zeer tevreden is. Zoo dra de voorzitter gewag heeft gemaakt van het resultaat, verkregen met het verlagen van het vastrechttarief (voor verscheidene beteekent het een flink voordeel) volgt sluiting van deze geanimeerde bijeenkomst. DE TRAPPISTEN IN CHINA. Dom Bi-un, abt van het Trappistenkloos ter van Yangkiaping, is in China terugge keerd. Hij werd vergezeld door vijf Euro- peesche monniken en een priester van Sjanghai, die het beschouwend leven wil gaan leiden. Deze priester uit Sjanghai, die nu onder de novicen is opgenomen, is een afstammeling van de bekende familie Hsu-Kwang Chi, die reeds bekend is uit het begin der historie van het christen dom in China. Pater Brun, die achttien jaar het Trap pistenklooster van Yangkiaping bestuurt, heeft uit zeventig verschillende Vicaria ten, Apostolische Prefecturen en Missies verzoeken ontvangen, om ook daar een communiteit van Europeesche en Inland- communiteit van Europeesche en inland- FINANCIËN EN ECONOMIE INTERIM-DIVIDEND VAN DE KONINKLIJKE Het bestuur der Koninklijke Nederland- sche maatschappij tot expoitatie van petro- leumbronnen in Nederlandsch-Indië deelt ons mede, dat besloten is tot uitkeering van een interim-dividend over het boekjaar 1938 van 6 pCt., betaalbaar van Dinsdag, 10 Januari a.s. af. OLYMPISCHE SPELEN DE OLYMPISCHE SPELEN TE HELSINKI. NEDERLAND AANVAARDT DE UITNOODIGING. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Co mité in beginsel de uitnoodiging, van de zijde van het Finsch Olympisch comité binnengekomen, tot deelneming aan de Spelen van de 12e Olympiade te Hel sinki, aanvaard. In totaal hebben thans 16 landen in prin- ciue toegezegd met een ploeg naar Hel sinki te komen. Het besluit van het bestuur van het N. O. C. moet natuurlijk nog t.z.t. worden goedgekeurd door de algemeene vergade ring.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13